BOEKENNIEUWS De Seiicta/ie Meetband Kanselredenaar van Moerkapelle bleek een fantast ie zijn Horeca-bedrijl ongunstig tij tn Geen vervanging burgers door dienstplichtigen IVÓ &ÖL De Tand pasta van standing^* man DONDERDAG 23 OKTOBER 1958 DE LEIDSE COURANT Voor 1001 plakwerkjes SMjfafie Meetband r j./j bij uw kantoorboekhandelaar Welbespraakte knaap werd de deur gewezen Hmornd Moerkapelle heeft drie zondager achtereen geluisterd naar een predikant, die een oplichter was. De welbespraakte, breed -gebarende kanselredenaar bleek een 1?.-jarige Haagse jongeman te rija die rich uitgaf voor een 23-jarige theologi sche candidaat. die zeer binnenkort bevestigd nou worden. Het Algemeen Dagblad verneemt, dat de jongeman de afgelopen nmez voor het eerst met het kerkelijk le ven in Moerkapelle in aanraking kwam toen hij namens een geïlus- treerd weekblad van Christelijken huize een der kerkvoogden aan schoot. Het gesprek kwam onder meer ook op de moeilijkheden voor een kleine kerkelijke gemeente om een predi- Van Nelle bestellen <Adv.) kant op de kansel te krijgen en te houden. De jongeman liet doorsche meren dat hjj daar als theologisch kandidaat misschien wel een oplos sing voor wist. Hij werd doorgestuurd naar een ouderling, die zich meer in het bijzonder met de vervulling der Moerkapelse spreekbeurten belastte. Er kwam een afspraak van: op de 14e september zagen de kerkgangers een jonge, nieuwe dominee op de kan sel, die met groot gemak liturgie en preek hanteerde. Tot vier keer toe beklom de pseu- do-kandidaat de preekstoel en de tegenzin werd groter onder zijn ge hoor. Inmiddels had de jongeman, die zich Rutger van der Weert uit Barneveld noemde, laten doorsche meren dat hij zondag 26 oktober in Erraelo-Veldwijk bevestigd zou wor den. Door een toeval kwam een lid van de Moerkapelse kerkeraad in contact met de door de „kandidaat" genoemde predikant op de Veluwe, die nergens van wist Van het hele verhaal klopte niet veel; ook de laties, die de jongeman had be noemd, bleken hem niet te kennen Wel bleek uit het onderzoek, dat hij in een inrichting voor vallende zie ken had gepreekt, waar men hem tenslotte de deur had ge we een. ,,De bestedingsbeperking heeft in 1957 ernstiger invloed gehad op de omzet der horecabedrijven dan aan vankelijk toerd verwacht. De daling in de omzet is in praktisch de mees te bedrijven ernstig voelbaaraldus de voorzitter van de Nederlandse Bond van Horeca- en Aanverwante bedrijven, de heer H Voormey. in zijn rede op de algemene jaarver gadering, die vandaag te Amsterdam gehouden werd. De gedeeltelijke herinvoering van de investeringsaftrek kan een stimu lans zijn voor een opgang in het be drijfsleven, wat naar wij hopen ook gunstige gevolgen voor de horeca bedrijven zal hebben. In verband met de c.a.o. voor het personeel zei de voorzitter; „de ar beidstijd verkorting var 110 op 106 uren per 14 dagen, de 17 vrije zon dagen, plus waarschijnlijk zonda gen, welke in de vakantie vallen, zijn ons door de minister opgelegd Dit heeft zeer nadelig gewerkt ten opzichte van de dienstverlening in de bedrijven. Er zijn zeer vele be drijven. o.a. ook de sedzoenzaken, waar de zondag een voornaam deel van de weekomzet oplevert. Voor bedrijven met een kleine personeels bezetting is het een ramp, want de exploitant en zijn echtgenote worden er de dupe van door het zelf te moeten doen". „Het is nog steeds .onze overtui ging, dat het populair toerisme in de komende jaren in omvang zal toenemen. Het steeds goedkoper wordende vervoer werkt dit in de hand. Ook het volkstoerisme zal zich geleidelijk aan vergroten. Er zal meer studie moeten worden gemaakt van passende logiesaccommodaties voor dit toerisme, vooral van de nieuwe vormen als: bungalow-kam pen, kampeerterreinen en vakantie tehuizen Bij volkstoerisme zal zelfs gedacht moeten worden aan een in ternationale organisatie ter finan ciering, waarbij financiële steun van overheidswege niet ontbeerd kan worden. Ook het dagbezoek aan ons land zal toenemen en deze toeristen zijn geen slechte verteerders in de midden- en kleinbedrijven. De televisie schijnt een ernstiger aanslag op het cafébezoek gedaan te hebben dan verwacht werd. Speciaal is dit het geval bij internationale voetbalwedstrijden. Verder onder vinden praktisch alle cafébedrijven ernstige schade van: geduchte con currentie van de huiskamer door betere woningen, koelkast, radio, t v. conservenindustrie. Het borreluur werd het „eerste slachtoffer". Hoe groot deze schade uiteindelijk zal worden is nu nog niet te overzien, zo meende de heer Voormeij. De kerkeraad kon na dit alles niet veel meer doen dan in de dienst van zondag een officiële teanselboodschap doen afroepen waarin ie lidmaten werd kond gedaan, dat huji omstre den voorganger een fantast was. Als pleister op de wonde weTd e* in deze verklaring aan toegevoegd, dat de jongeman wel degelijk gebruik had gemaakt van een volledige preek Inmiddels zal Moercapelle op 2 no vember een ïieuwe (echte) dominee krijgen. De rijkspolitie te "Moerka pelle heeft tegen de pseudo-kan- dkiaat een onderzoek ingesteld. Van Nelle bestellen (Adv.) RENTESP AARBRIE V EN 1958. In het heden verschenen pro spec- tu van de gisteren aangekondigde uitgifte van rentespaarbrieven 1958 door de N.V. Bank voor Nederland dat de opbrengst van de lening is be stemd voor de financiering van kapi taaisuitgaven van gemeenten en eventueel andere publiekrechtelijke of semi-publiekredhtelijke lichamen Na sluiting van de verkoop zal beurs notering worden aangevraagd De be taling dient te geschieden onder bij Van Nelle bestellen (Adv.) DERDE UITKERING MELKPRIJ S GARANTIE. Minister Vondeling heeft het moge lijk gemaakt aan de melkveehouders ook over de hoeveelheid melk. gele verd in de na 14 september resteren de weken tot het einde van het melk prijsjaar 1957/58 8 november 1958), een uitkering van vier cent per ki logram melk te doen. Met deze uit kering, die eind oktober - begin no vember 1958 kan worden tegemoet gezien, zal de veehouderij over het hele in het lopende melkprijsjaar ge- quantum een voorschot van vier cent per kilogram op de nog de finitief voor de gegarandeerde hoe veelheid melk te bepalen toeslagen van de melkprijsgarantie 1957/58 hebben ontvangen. LIBERALE STUDENTEN VERENIGING LEIDEN. Enige maanden geleden is op ini tiatief van een viertal studenten te Leiden besloten tot de oprichting van een liberale studenten gespreks groep Leiden, die als wegbereider was gedacht van een in het najaar op te richten Liberale studenten vereniging Leiden. Thans is beslo ten tot de oprichting van deze ver eniging over te gaan. Op vrijdagavond 24 oktober zal de heer mr. H. van Riel in het Pryta- neum, Rapenburg 6 te Leiden een lezing houden over ..Hoger onder wijs en maatschappelijke situatie". Deze lezing zal voorafgaan aan de oprichtingsvergadering, die op vrij dag 14 november m het Prytaneum, Rapenburg 6 te Leiden zal worden gehouden. Op deze vergadering zal prof. mr. P. J. Oud het woord voe ren over de „Student in de poli tiek". Van Nelle bestellen UITGIFTE SIKKENS' LAK FABRIEKEN. Naar wij vernemen zal Sikkens' Lakfabrieken n.v. te Sassenheim bin- Advertentie nenkort overgaan tot de uitgifte van nominaal f 1.568.100 aandelen-b, ge rechtigd tot het dividend over 1959 en volgende boekjaren, tot de koers van 180 pet. met recht van voorkeur voor de houders van de thans uitstaande aandelen in de verhouding van een nieuw aandeel op elke twee oude aan delen. Inschrijving zal kunnen geschieden op aandelen van nominaal HWO en/of op onderaandelen van nominaal ƒ100. Het prospectus zal over enige we ken verschijnen. Van Nelle bestellen Minister Staf: In antwoord op vragen van het lid van de Tweede Kamer de heer Vermeer over burgerpersoneel bij de infantrie heeft de minister van Oor- log geantwoord, dat inderdaad op t SriC^e^enue n W°J ^ed.eSedee!d, september 1.1. een brief van de inspec teur dei infanterie aan een «Ifthl commandanten is gezonden, waarin aan deze autoriteiten werd medege deeld, dat het noodzakelijk werd ge acht een aantal in de vredessamén- stelling van de koninklijke land macht voorkomende eenvoudige bur gerfuncties zoals tesrreinwachters, „Aan het eted van bet hoofd stak", door Nicholas Blake. Uiig. Sijthoff, Leiden. De „Accoladereeks" van Sijthoff met haar vele detectivewerkjes is weer met een uitgebreid. De bekende detective Nigel Strangeways wordt door een uitgeversmaatschappij uitgenodigd een knoeierij met een manuscript van een opzienbarend boek in het rei ne te brengen. Als zijn onderzoekin gen op dood spoor dreigen te lopen, wordt in het gebouw waar de falsifi caties zijn gepleegd een beroemd schrijfster vermoord. Natuurlijk weet de detective in samenwerking met de politie de moordenaar al moet hy daarvoor ook het verleden van vrijwel alle verdachten uitplui zen. De spanning blijft tot de laatste regel. Onzuiver bloed, onzuiverheden die Zoals zoveel gebeurd bij dergelij- zich vastzetten in gewrichten en lede-'l ke detectieve6tories wordt de stijl ge- waarschijnlijk evenals enkele wen dingen in de roman. Ondanks het on bevredigende slot is de geschiedenis aangrijpend neergeschreven en prach tig tot een climax opgebouwd. I d» It hat vocht, li maten, zijn oorzaak van veler lijden. Als dan de bloedzuiverende orga-1 nen met de jaren trager gewor den in hun werking met Kruschen's minerale zouten jeugdige energie krij gen toegevoegd, dan gaan deze al-i lengs weer krachtiger werken; het bloed gaat sneller stromen, de on zuiverheden worden afgevoerd langs natuurlijke weg en daarmee as dan ook de oorzaak van die slopende pij nen er niet meer. Wie nog niet die verlossende werking van Kruschen aan den lijve ondervonden heeft, neme de proef.' (Advertentie) Van Nelle bestellen ZEEPOST. Met de volgende schepen kan zee post worden verzonden. De data, waarop de correspondentie uiterlijk ter post moet zijn bezorgd, staan ach ter de naam van het schip vermeld. Argentinië: ss Lancero 29/10. Australië: ss Groote Üeer 28/10, ss Himalaya 1/11; Brazilië: ss Alhena 28/10, ss Argentino 1/11; Canada: ss Rijndam 26/10, ms Noordam 30/10; Chili: via New York 30/10; Ned. An tillen: ms Helicon 27/10; Ned. Nw- Guinea: ms Sumatra 29/10; Nieuw- Zeeland: via Engeland 1/11; Unie van Z.-Afrika ss Groote Beer 28/10; Su riname: ms CastOT 29/10; Z.W. Afrika: ms. Arundel Castle 1/11. Inlichtingen betreffende de ver zendingsdata van postpakketten ge ven de postkantoren. deeltelijk aan de spanning opgeof ferd. Dit neemt niet weg, dat het boekje in zijn soort vlot geschreven De liefhebber zal menig uurtje zijn hoofd over de criminele vraag stukken kunnen breken. „Het negende gebod", door! Lenar-d Kaufman. Uitgave Thijmfonds, Den Haag. Stella is verloofd met Harry, maar zij ontmoet een andere man, Leon, op wie zij hartstochtelijk verliefd wordt Op de avond dat rij haar ver loving met Harry vvil verbreken, slaat Leon hem uit jalouzie neer en Stella's ogen gaan open. Plotseling verafschuwt zij Leon en trouwt met Harry. Daarmee begint pas het eigen lijke verhaal. Leon is ontzettend ja loers en probeert het adres van het jonge paar, dat voor hem gevlucht op te sporen. Als hem dit lukt maakt hij het leven van -de twee tot een hel. Stella's vader zorgt voor de oplos sing -door Leon neer te schieten. Het karakter van Leon is vrij on- -rente "P, baSil SS Portiers, corveeera, oppasens rustte- 4 3/4 per jaar van 1 november enz wijzigen militaire 3/4 per jaar 1958 af. Voor de berekening van de rente over de hoofdsom is hiervan uitge gaan: voor de rentespaarbrieven welke per 1 april 1964, dus na 5 jaren en 5 maanden, ter inwisseling wor den aangeboden tegen 125 van 4 1/4 per jaar. voor die, welke per 1 april 1968, dus na 9 jaren en 5 maanden worden aangeboden tegen 150 van 4 1/2 Der jaar en voor die per 1 juni 1974, dus na 15 jaren en 7 maanden, tegen 200 van 4 3/4% per jaar De uitkomsten van alle renteberekeningen zijn op volle percenten afgerond. Voor de vervroegde aflossing per 1 maart 1969 tegen 160 is de rente over de hoofdsom op 4 3/4 gesteld, de rente over de rente op 4 De uitkomst is naar boven op een vol percent afgerond. Indien de rente over de hoofdsom en de rente over de rente in één percentage worden uitgedrukt, komt de rente, welke by vervroegde aflossing wordt genoten, neer op ongeveer 4,65 per jaar. Indien de rente over de hoofdsom en de rente over de rente in één per centage worden uitgedrukt, wordt uitgekeerd; bij opvraging na 5 jaren 5 maanden ongeveer 4,20%, na 9 ja ren 5 maanden ongeveer 4,40 en na 15 jaren 7 maanden ongeveer 4,55 functies. Daar de minister tegen deze gang van zaken bezwaren had, heeft hij direct na kennisneming van bedoeld schrijven bepaald, dat vervanging van burgerpersoneel door drenst- plrchtigen niet mocht plaatsvinden en dat vooi dit doel geen extra contin gent dienstplichtigen voor eerste oefe ning in werkelijke dienst mocht wor den geroepen. Om zoveel mogelijk op de exploi tatiekosten te bezuinigen, werd een vermindering van de organieke sterk te van het burgerpersoneel vastge steld. Het is hierbij niet toegestaan burgers door militairen te vervangen om aldus zonder een personeelsver mindering binnen de toegestane sterkte van het burgerpersoneel te blijven. Door een voortgezet onder zoek naar de efficiency van de func ties zal worden bereikt, dat op meer dere plaatsen burgerpersoneel over compleet komt. Zoveel mogelijk wordt getracht dit personeel voor intussen openvallende plaatsen in aanmerking te doen komen. Om KORT te gaan: In een pijler van laag D, gelegen boven de 300 meter verdieping in de mijn Julia te Eygelshoven is woens dagmorgen de 31-jarige J. J. B. Moo- nen uit Nieuwenhagen onder vallend gesteente bedolven De heer Moonen, die gehuwd was en vader van twee kinderen, overleed ter plaatse. licht m door Owen Francis Dudley. Uitg. De Lanteern. Utrecht Een katholieke roman, die zozeer de geloofsovertuiging van de schrij ver uitstraalt, dat men soms niet aan indruk kan ontkomen, dat de auteur in zijn woordkeus naar ironie it. Paul Gray, een beroemd concertpianist is door verdovende middelen aan lager wal geraakt. Hij heeft het geloof zijner ouders, die op een strenge wijze zeer godsdien stig menen te zijn, overboord gegooid. Op het dieptepunt van zijn ellende ontmoet hij pater Thornton, een priester-schrijver. Van dat moment af gaat het beter met PauL Hjj zweert de cocaïne af en keert tot het ware geloof terug. De liefde tot het meis je Ann Roy geeft de doorslag. Hij wordt, als hij wederom beroemd ge worden is, in Berlijn door een com munist enkele vingers afgeschoten, waardoor het met het geven van con certen gedaan is. Nu blijkt eerst goed zijn vertrouwen in rijn hervonden ge loofsovertuiging. „Doretta en de anarchist" door Walter Schnabel. Uit geverij Pax, Den Haag. Een verhaal dat zich afspeelt ia Italië. Een veelzijdige roman met een traan en een lach, bef de en verraad, maar vooral avontuur. De grote lijn van dit verhaal is, dat Doretta ten slotte trouwt met de man, die zij eigenlijk moest haten, omdat hij mede schuldig is geweest aan de dood van haar eerste man. Het is soms moei lijk om als noorderling de felle reac ties van de warmbloedige Italiaan te kunnen begrijpen. Aetherklanken HILVERSUM I, 402 M 7.90—24.00 NCRV. Van Nelle bestellen NCRV: 7.00 Nieuws en SOS-ber. 7.10 Gram. 7.50 Een woord voor de dag. 8.00 Nieuws. 8.15 Gewijde muz- 9.00 Voor de zieken 9.30 Gram. 9.35 Waterst. 9.40 Voor de vrouw. 10.15 Gram. 10.30 Morgendienst. 11.00 Gram. 11.30 Progr. voor oudere luis teraars. 12.00 Sopr. en piano. 12.36 Land- en tuinbjneded. 12,33 Meisjes koor. 12.53 Gram. 13.00 Nieuws. 18.15 Musette-ens. en solist. 13.40 Gram. 14.05 Schoolradio. 14.25 Kamerork. en solist. 15.15 Voordr. 15.35 Blaasork. 16.00 Het planten en verplanten van heesters in de tuin, caus. 16.15 Gram. 1625 Pianorecital. 17.00 Voordx. 1720 Vocaal ens. 17.40 Beursber. 17.45 Gram. 18.00 Accordeonmuz. 18.90 De hangmat. 18.50 Regeringsuitz.: Het schriftelijk onderwijs door E. A. Schüttenhelm, van het Ministerie van Onderwijs, Kunsten en Wetenschap- De alleenwonende weduwe S. J. JP®11- 1® 00 Nieuws en weerber. 19.10 van VeenZeegers (78) is gister-j s®pr. en gitaar. 19.30 Radiokrant, morgen levenloos in haar woning aan i af. 20.00 Gram. 20 30 de Westvarkenoordseweg te Rotter- Ork.concl 21.50 Kunstkron. dam aangetroffen. De buren hadden Sport. 22.15 Metropole-ork. Z2.45 een scherpe gaslucht waargenomen en j Avondoverdenkmg. 23.00 Nieuws, waren de woning binnengedrongen.23.15 Langs wegen van kunst en De politie neemt aan dat de bejaar- schoonheid. 23 40—24 00 Gram. de vrouw de gaskraan heeft laten openstaan. Op verzoek van de gemeentepo litie te Winterswijk zijn in Venlo twee Winterswijkse jongens aangehouden, die voornemens waren dienst te ne men in het vreemdelingenlegioen. De knapen, beiden 18 jaar oud, hadden zich thuis al eens laten ontvallen, dat zij naar Frankrijk wilden en dat bracht de politie tijdig op het juiste spoor. Van Nelle bestellen HILVERSUM H, 298 M. 7.09 VARA, 10.00 VPRO, 10.29 VARA, 12.00 AVRO, 16.09 VARA, 19.30 VPRO, 21.00 VARA, 22.40—VPRO, 23.00—24.00 VARA. VARA: 7.00 Nieuws. 7.10 Gym. 7.20 Gram. 8.00 Nieuws. 8.18 De cmtbijt- club. 9.00 Gym. v: d. vrouw. 9.10 Gram. 9.40 Schoolradio. VPRO: 10.90 Thuis, caus. 10.05 Morgenwijding VARA: 10.20 Voor de vrouw. 11.90 Strijkkwartet. 11.20 Voor de kleuters. 11.35 Lichte muz. AVRO: 12.90 Gram. 12.20 Regeringsuitz.: Landb.rubr^ (Advertentie) Wij bezoeken de Zuidlaarder markt. 12.30 Land- en tuinb.meded. 1223 Sport en prognose. 12.50 Pianospel. 13.00 Nieuws. 13.15 Meded. en gram. 13.25 Dansork. 13.55 Beursber. 14.00 Bariton en piano. 14.25 Boekbespr. 14.45 Carillonspel. 15.00 Gevar. progr. 15.90 Gram.. VARA: 1690 Muziekre- vue. 16.30 Voor de zieken. 17.00 Voor de jeugd. 1730 Tango-ork. 17.55 Act. 18.00 Nieuws. 18.15 Pol. cbus. 18.25 Lachte muz. 18.50 De puntjes op de.i, caus. 19.00 Voor de jeugd. 19.10 Jazz. VPRO: 1990 Nieuws. 19.35 Het plat teland nu, gesprek. 19.50 Nederland voor de wereld, rep. 2090 Ork.conc. VARA: 21.00 Villa Sidonia, hoorsp. 21.20 Strijkork. 21.45 Licht en don ker, klankb. 22.10 Musette-ork. en soliste. 22.25 Buitenl. weekoverz. VPRO: 22.40 Zorg om «de menu, cause rieën. VARA: 23.00 Nieuws. 23.15 24.00 Muzikale causerieën. Televisieprogramma's. NTS: 20.00 Filmprogr. 21.00—21.35 Eurovisie: Rep. Feestconc. v. d. Dag der Verenigde Naties te Parijs. Over de 4e lijn). Vrijdag 24 oktober 1958 van 18-20 u. 1. Giuseppe Verdi: uit „Un Ballo in Maschera'*: 1. Alia vita che t'ar- ride (Aria Renato le bedrijf). 2. Voorspel 2e bedrijf. 3. Alzati! (Scène). 4. Forse la soglia attinse (Ree.). II Cioecchino Rossini: (bew. Qt- torino Respihi) La Boutique Fan- tastique. III. Pietro Mascagni: 1. uit „Ca- valleria Rusticana": a. Voorspel en Siciliana. b. II Cavallo scalpita (Lied van Alfio met koor), c. Voi lo sapete, o mamma (Romance van Santuzza). d Ah, lo vedi, che hai tu detto (Duet Santuzza Turiddu). Ah, al Signore vi manda (Duet Santuzza Alfio). f. Intermezzo Sinfonico. g. Mamma! Mamma! Quel vino generoso (Tu riddu). 2. Intermezzo uit „L'amico Fritz". 3. Koor le bedrijf uit „Iris". 4. uit „Le Maschere": a. Ouverture, b. E la bella di Brighella (Koor 2e bedrijf) door A. J. CRONÏN 7) Sam dit dient gezegd had haar al dikwijls bezworen, een hulp te nemen, maar Belle, met haar rus tige, effen blik, schudde steeds weer verachtelijk het hoofd. Ze was sterk, kerngezond en, zover men kon na gaan, trots op haar huisvrouwelijke eigenschappen. Haar maaltijden wa ren verreweg de beste die Joe ooit geproefd had geen liflafjes, wel te verstaan maar degelijke werk- manskost, zoals runderlappen en nierpastei, of paling in gelei, of ossen haas met knoedels, gerechten waar van de geur alleen al Joe en Sam een lachje van verstandhouding deed wisselen en hen de lippen deed smak ken waneer ze in hun hemdsmouwen aan tafel plaats namen, terwijl Belle wachtte om hen te bedienen, be nieuwd naar hun waardering, maar toch rustig verzekerd. Wanneer Joe dan, achteroverleunend, uitriep: een ragout", dan gleed er een die geen geld kon uilgeven nauw merkbare glimlach over haar alledaags, ongekunsteld gezicht met de blozende wangen en de even ge opende lippen; daarna ging ze, na een zelfbewust knikje, naar de bij keuken om het dessert te halen. Wat haar wijze van huishouden te opmerkelijker maakte, was de vol slagen zuinigheid waarmede 2e te werk ging. Ze kreeg niet alleen voor haar geld het allerbeste in de plaat selijke winkels geen winkelier kon haar ooit beetnemen maar met een mergpijp van twee stuivers en een handvol gemengde groenten to verde zij een soep, zoals je bij Ritz niet at. Toen acht maanden later de oude mevrouw Netley op de bovenverdie ping vredig ontsliep, had er een vreemde reactie in Joe plaats. Mis schien had hy met Belle te doen ofschoon er niet veel reden tot mede lijden bestond, aangezien de plaatse lijke opinie het voorval eenstemmig tot een „welkom afscheid" verklaar de misschien was het haar nieuwe, nauwsluitende zwarte japon, waar onder haar zuivere lijnen sierlijker uitkwamen, die haar in zün ogen een ongewoon, niet onaantrekkelijk voor komen verleende. Hoe het ook zij, op een avond on geveer tien dagen na de begrafenis Sam was naar een bijeenkomst der Odd Fellowsstond Joe in de achterdeur te genieten van de milde lente-avond- In de schuur, aan de an dere zijde van het erf, was Belle bezig met een baal hooi die Y mid dags gebracht was voor Sams be faamde Bantamhoenders. Gehoor ge vend aan een opwelling kuierde Joe het erf over om haar te helpen. Hoe het kwam begreep hij zelf niet, maar het volgende ogenblik hield hij haar in zijn armen. Toen hij tot zich zelf kwam, was Joe uitermate ver legen en ontdaan hij durfde nauwe lijks spreken of zich te verroeren. Toen hoorde hij in het donker Belle's kalme en zakelijke stem: „ïk moest nu maar naar binnen gaan, andei brandt de soep op de kachel aan' Joe bleef een hele tijd op het achter erf dralen; toen keek hij omhoog Vereniging tot verbroedering der mensheid door onderlinge steun verlening. naar de sterren, sloeg zichzelf op 2ijn dij en mompelde, half opgelucht, half bewonderend: „Wat een vrouw!" Indien er nog enige vrees in hem was achtergebleven, dat hij zijn vre dig bestaan ten gronde had gericht, -dan werd hij al spoedig van die twij fel verlost. Belle's hofding bleef on verstoorbaar eender. Sam vermoedde natuurlijk niets. Zo nu en dan gaf Joe aan Belle kleine geschenken een zijden shawl, een leren handtas, een rieten werkmandje maar hoe wel zij hem bedankte, scheen ze er geen prijs op te stellen. Gedurende de volgende twee jaren bleef het compagnonschap tussen Joe en Netley winsten afwerpen. Toen op een dag, terwijl ze aan de salon tafel zaten om over 'n nieuw terrein, dat rijp voor bebouwing scheen, te praten, zei Sam opeens: „Nee". Hij pafte aan zijn pijp en ging voort: „'t Vet is van de ketel, Joe. DY zijn huizen te kust en te keur. Wie door blijft speculeren, brandt zijn vingers". Joe zweeg, toen knikte hij naden kend. „Ik geloof, dat je het bij het rechte eind hebt, Sam. We scheiden er uit met huizen en gaan wat anders bou wen. De Empire wil 'n nieuw variété theater zetten in de Tynestraat. In- Ischrijviag tot eind volgende maand. Daaraan zouden we kunnen meedoen, Sam". Sam schudde zijn hoofd. „Jy kunt doen wat je wilt, Joe. Maar ik laat het er bij. Ik heb achtduizend pond verdiend en dat is genoeg. Als ik meer had, zou ik niet weten wat ik ermee moest doen. Ik heb 'n kippen farm gekocht bij Alwieh Moor en daar wil ik, voor ik dood ga, eerst wat plezier aan beleven". Joe staarde Netley aan, perplex. Hij kon eenvoudig niet vatten dat een man van nog geen vijftig, die zo gezond was als een vis, zich op een boerderij wilde begraven, terwijl hij geld als water verdiende. Achtdui zend pond was zeker niet veel. Hij zelf was er wel dertigduizend waard en dat was nog maar het begin. Hü gaf zijn compagnon nog een laatste kans. „Ik wou dat je van gedachten veranderde, Sam". „Nee Joe. Het is een uitgemaakte zaak. Jij schrijft op je eentje voor dat theater in. En veel geluk d'r mee, kerel". De volgende weken werden in be slag genomen door de toebereidselen voor Sams vertrek. Joe nam de lood sen, de steigers, alle voorraden en de gereedschappen tegen een rede lijke taxatie-prijs over. Het huis zou aan het eind van het kwartaal ver huurd worden, want Belle vergezelde haar broër natuurlijk naar de boer derij. In 2ekere zin was Joe blij, er zo gemakkelijk van af te komen. Hij had zijn raming voor het ontworpen theater ingediend, maar de uitslag zou eerst een maand later bekend worden. Hij voelde zich vry, maar ongeduldig en nutteloos. Het was Belle, die met het kalme voorstel kwam, dat hij eens vacantie moest nemen een zeereis naar de Middellandse Zee zou hem goed doen. Joe verkeerde in een stemming om dödelyk accoord te gaan. Waarom ook niet? Hij had een kleine ontspan ning wel verdiend. Uit de afvaartlijsten bleek dat er de volgende week een boot vertrok niet een der beste vaartuigen van de lijn: een tamelijk klein en weinig geriefelijk schip, maar dat betekende dat de vrachtprijs ook naar verhou ding minder werd. Dertig pond voor een retourblijet naar het eiland dat hij had uitgekozen een besparing van bijna tien pond. Joe betaalde zijn kaartje en op de dag dat Sam en Belle naar him boerderij vertrokken, nam hij de trein naar Liverpool en ging aan boord. Tijdens de treinreis voelde hij zich lichtelijk gegriefd, doordat Belle niet de minste aan doening had getoond toen hij haar vaarwel zei.

Leidse Courant | 1958 | | pagina 8