Op veiling-Regnauli werd gisteren zeer hoog geboden Oplossing van het „Botervraagstuk" botste op autonomie P.B.O.-organen Wild berokkent schade aan landbouw Eervol ontslag uit „algemeen belang" Modigliani II. 220.000 „deed' Geregelde helikopterdienst Amsterdam-Rotterdam v.v.? Na het rij-examen een dagje toeren DONDERDAG 23 OKTOBER 1958 DE LE1DSE COURANT PAGINA 7 Deltaplan'' kwam weer een stap dichterbij In zijn functie van minister van Verkeer en Waterstaat ad interim heeft de Nederlandse minister van volks huisvesting en bouwnijverheid, ir. H. B. J. Witte, gistermiddag, de stormvloedkering in de Hollandse IJssel, tussen Capelle en Krimpen en de daarbij behorende moderne verkeersbrug, officieel in gebruik gesteld. Foto: het beweegbare deel van de brug klapt naar beneden nadat de minister op een knop had gedrukt. Produktschap hekelt Gedeeld marktrisico" De vraag naar boter op de bin- „De marktordenende positie van het produktschap wordt erdoor be moeilijkt, hetgeen uitermate betreu renswaardig is". De heer Van der Ploeg, ofschoon verheugd, dat de w werkclassificatie in de garantie-prijs nenlandse 'markt is zo groot gewor-is opgenomen, meent, dat het delen den, dat het In- en Verkoopbureau j van het marktrisico ook zal terug voor de Voedselvoorziening zich ge- slaan op de melkwerkende industrie. noodzaakt heeft gezien alle soorten Hoewel hij de gronden van de over- boter, dus ook die, welke vóór 26 april van dit jaar werd ingeleverd, aan de handel te doen afleveren tegen de prijs van 3,10'/«. Ter vergadering van het Produkt schap voor Zuivel toonde zich een van de leden niet enthousiast met deze maatregel, waarvan hij meende dat ze eigenmachtig door het V.I.B. was genomen. Het doorkruisen van de maatre gelen die het Produktschap krach tens hem verleende bevoegdheden treft ter bevordering van de -markt ordening is in strijd met de autono mie van de p.b.o.-organen. In verband hiermee zal het Pro duktschap in den vervolge meer openbaarheid geven aan de bespre kingen van de marktsituatie. In een volgende vergadering zal eveneens de openbare behandeling van advie zen in beraad genomen worden. Er kwam een voorstel in, om dit te doen naar het voorbeeld van de S.E.R. Weinig goede woorden. Voor het regeringsbeleid t.a.v. de garantieprijzen voor melk had men weinig goede woorden. De sprekers bleken tevreden met het feit, dat aan de melkproduktie zelve geen beper king is opgelegd. Ir. B. van Dam, de voorzitter, was het in principe niet eens met het zgn. „gedeelde markt risico", doch bleek, gezien de ont wikkeling van de zuivelmarkt op het ogenblik, nogal optimistisch over de uitwerking ervan. „Wel is door deze kwestie het verkeer tussen het pro duktschap en de minister moeilijker geworden", zo voegde dr. Van de Wiel hieraan toe. Een nieuw reservaat op de Veluwe? De boeren op de N.W. Veluwe heb ben veel last van wild, vooral van grofwild, zoals reeën, herten en wilde zwijnen, dat de laatste jaren ernstige schade heeft toegebracht aan de landbouwgronden. Het is voorgeko men dat grasland in een nacht voor een groot deel werd vernield. De wildschadecommissie heeft de laatste jaren honderden klachten gekregen en tienduizenden guldens moesten worden uitgekeerd alleen al op de N. W. Veluwe. Van de zijde der gemeente Ermelo werd het plan geopperd naast het natuurreservaat de Hoge Veluwe ook op de N. W. Veluwe een terrein van enige honderden hectaren af te raste ren en daar het grofwild vrij te laten rondlopen. Er zijn reeds plannen een stichting in het leven te roepen, die het natuurreservaat zou moeten op richten en beheren. Als plaats voor het natuurreservaat -heeft men het oog laten vallen op een gebied tussen Vierhouten en Elspeet. Buiten het reservaat, dat voor het publiek toegankelijk zou moeten zijn. zou al het grofwild moeten worden afgeschoten. Met de uitvoering van deze planen is een groot bedrag ge moeid, maar op de duur zullen de kosten minder groot zijn dan de scha de die het wild thans toebrengt aan de landbouwgronden. De plannen hebben uiteraard ernstige consequen ties voor de vele jachtcombinaties die belangen in deze streek hebben, te meer daar er sinds de oorlog zeer veel geld is uitgegeven voor de ver betering van de wildstand. heid voor deze maatregel wel kan onderschrijven, wilde hij niet verha len, dat het bedrijfsleven, het pro duktschap, thans lang niet vrij is bij het nemen van maatregelen, bij voorbeeld inzake het vetgehalte van melk in verhouding tot de opbrengst van het melkvet. Ten aanzien van verrekenprijs en subsidies onthield men zich van opmerkingen in af wachting van een desbetreffend ad vies van de sociaal-economische raad. Verkiezing staakte. De verkiezing van een tweede vice-voorzitter had heel wat voeten in aarde en men kwam niet overeenstemming. De heer A. de Vries (Ned. Chr. Landarbeiders- bond) bekleedt deze functie. De ver tegenwoordiger van de Alg. Ned, Agrarische Bedrijfsbond kwam nu verklaren dat zijn candidaatstelling (door de ondernemers) indertijd niet was gegaan volgens de gewoonten in het produktschap. De verkiezing die hierop volgde leverde evenveel stemmen op voor de heer De Vries als voor de heer S. van der Ploeg van de ANAB. Werkgevers en werknemers zijn in het produktschap in gelijke mate vertegenwoordigd. Een herstemming tussen de beide candidaten leverde geen resultaat op. In de volgende vergadering zal opnieuw gestemd moeten worden. In verband met deze herstemming werden ook de benoemingen in de bestuurscommissies opgeschort. Het bestuur van het Produktschap sumptiemelk getroffen. Ook werd een nieuwe zuivelverordening 1958, voor boter in het leven geroepen. In een besloten vergadering heeft men 's middags het schrijven van minister Zijlstra met betrekking tot de verhoging van de slijtersmarge behandeld. Aan de heer J. Olie, wiskundig ad viseur van de Pensioenraad, is om redenen van algemeen belang bij Ko ninklijk Besluit eervol ontslag ver leend per 1 februari a.s. Minister-pre sident Drees heeft dit aan de Eerste Kamer meegedeeld. De commissie, die een onderzoek heeft ingesteld naar het voorstel van de Pensioenraad om de heer Olie eervol te ontslaan, is tot de conclusie gekomen, dat, ondanks de persoon lijke bekwaamheden van de heer Olie, gezien de verstoring der ver houdingen, alsmede het ontbreken van enig uitzicht op een herstel der goede betrekkingen, het algemeen belang eist, dat hem met toepassing van artikel 99 van het algemeen Rijksambtenarenreglement eervol ontslag wordt verleend. De ministers Drees en Struycken hebben zich hiermee verenigd. De genoemde commissie bestond uit de heren mr J. Verdam, oud-pre sident van het gerechtshof te Am sterdam, thans voorzitter van het scheidsgerecht voor ambtenaren van de provincie Noord-Holland, prof. dr J. P. van Rooyen, buiengewoon hoog leraar aan de Vrije Universiteit te Amsterdam, tevens voorzitter van het actuarieel genootschap, en prof. mr. W. Simons, buitengewoon hoog leraar aan de Ned. Economische Ho geschool te Rotterdam. VOORZITTER JONGERENRAAD K.V.P. NEEMT AFSCHEID. De Jongerenraad van de Katholie ke Volksparty houdt zaterdag 15 heeft de heren G. J. Blink, A. P. C. november in zaal Musis Sacrum te Gulickx, P. J. Loonen, S. van der Ploeg en dr. E. v .d. Wiel herbe noemd als leden van het dagelijks bestuur In verband met het in november ingaande nieuwe melkprijsjaar werd het Zuivelfonds X ingesteld. Tevens werd een aantal andere administra tie-financiële regelingen voor con- Arnhem een vergadering, waarbij de aftredende voorzitter van de jon gerenorganisatie, Celestin Cosijn, zijn afscheidsrede zal uitspreken. Tevens voert Eef Verwoert namens het nieuwe bestuur het woord. De par tijvoorzitter mr. H. W. van Doorn, zal eveneens een korte toespraak houden. Staatssecretaris Schmelzer heeft nog geen beslissing genomen inzake de bezetting van de middenstandze tels in de Sociaal Economische Raad. Vrijdag zal er opnieuw een bespre king zijn met de vertegenwoordigers van de middenstandsorganisaties. Zoals bekend heeft de staatssecre taris een onderzoek laten instellen naar het aantal leden en de wijze van werken van deze organisatie. Dit onderzoek zou thans voltooid zijn. Maar aangenomen mag worden dat de staatssecretaris, alvorens een be slissing te nemen, alsnog wil trachten door overleg de moeilijkheden rond de zetelverdeling op te lossen. Zoals bekend zijn er slechts drie zetels voor vier organisaties, t.w. de Kon. Ned. Middenstandsbond, de R.K. Midden standsbond, de Chr. Midenstands- bond en het Ned. Verbond van Mid denstandsverenigingen. Mr Algera gaf zijn naam aan nieuwe brug Toen minister Witte gistermiddag door een druk op de knop de nieuwe stormvloedkering in de Hollandse IJssel bij Capelle a. d. IJssel in ge bruik had gesteld trad de commissa ris der koningin in de provincie Zuid- Holland, mr Klaasesz, naar voren om, zo zeide hij, zijn toespraak te begin nen met de climax, die meestal het einde van redevoeringen betekent. Spreker nodigde mevrouw Algera uit, de naam van de brug over deze stuw te onthullen. Mevrouw Algera trok aan een koord en hoog in de lucht gleed langzaam een doek weg, waar door de naam „Algera-brug" zicht baar werd op een der spanten. Vervolgens hernam mr. Klaasesz het woord. Hij bracht onder meer de bescheidenheid van mr Algera ter sprake, die hij meende te moeten temperen. Een der overwegingen bij het voorstel om de brug „Algera- brug" te noemen was, dat de naam kort moest zijn. De naam was even wel gegeven om de minister te eren, die de Deltawet bij de Kamers er in zo korte tijd heeft weten door te krij gen. Tenslotte bracht hij de gebroeders Van de Ruit, de veerlieden, die giste ren hun werk staakten, ter sprake De familie heeft sinds eeuwen het veer bediend, zo besloot mr Klaasesz, „nu hebben ze geruid, want ze zijn hun veren kwijt". De genodigden maakten vervol gens met autobussen de eerste rit over de Algerabrug en de bascule- brug. Vervolgens nam minister Witte een défilé af, waaraai door 195 au to's uit de omgeving werd deelge nomen. Voorjaarsmode vroeg uil de knop In Parijs heeft de confectie-industrie nu reeds de modellen dameskleding voor voorjaar en zomer 1959 getoond. We zien hier vier modellen uit deze nieuwe collectie: geheel links: „Guitare", een jurk van marine-blauwe katoenen satijn, een grote das en een bijpassende muts, rood-wit gestreept, zorgen voor een vrolijke noot. Tweede van links zien we „Guimbarde", een jurk van katoen en fibrane met fijne helrode strepen op een wit fond. Er wordt een fel-blauwe das bijgedragen. Tweede van rechts zien we het middag-jurkje „Juke-box" van fibrane met een Schotse ruit, opgevrolijkt met een klein kraagje en een hoedje van wit piqué. Geheel rechts „Tym- panon", een middagjurkje van loveline bedrukt met grote rode bloemen. De mouwen zijn driekwarts. Alle vier de creaties zijn van Joppy. Gisteren was in Arti et Amicitae aan het Rokin te Amsterdam de eer ste dag van de grote veiling van wer ken uit de collectie Regnault. De toe loop was geweldig groot en de zalen van het gebouw waren te klein om de belangstellenden te bevatten. Via de televisie konden velen in andere vertrekken de veiling volgen die in de grote zaal werd gehouden. Ook tijdens de middagveiling heer ste een zeer willige stemming en werd er vlot op de talrijke stukken Proefvlucht mei vijftienpersoons ioesiel Als ioesfemming wordt verkregen Van de zijde der N.V. Aero Con tractors te 's-Gravenhage wordt me degedeeld, dat deze maatschappij voornemens is op dinsdag 4 novem ber officiële proefvluchten te houden van de luchthaven Rotterdam naar Schiphol vice-versa met een helikop ter die vijftien passagiers kan ver voeren. De vluchten worden gemaakt met een Vertol-44 helikopter van Amerikaans makelij. Het toestel heeft twee drie-bladige rotoren die door één motor worden aangedreven. De eerste vlucht zal dinsdag 4 no vember om half elf op de luchthaven Rotterdam beginnen; achttien minu ten na het vertrek zal het gezelschap genodigden uit Rotterdam, op het platform van Schiphol aankomen. Later op de dag zal een groep geno digden uit Amsterdam met deze Ver- ,Zou men armoe lijden om VIER mondjes méér?' Een verpleegster staat hier bij de couveuses met de vierling, die de 34-jarige mevrouw Laurel Englehart te Richmond in de Amerikaanse staat Virginia ter wereld bracht. De vierling veroorzaakte wel enige moeilijk heden, omdat mevrouw Englehart, de vrouw van een gemeente-ambtenaar met een zeer bescheiden inkomen, al zes dochtertjes had.De twee jongens en twee mei sjes van de vierling varieerden bij de geboorte in ge wicht van 1 tot 2 kilo. tol-44 naar Rotterdam worden ge vlogen. Op woensdag 5 november zal een tweede officiële proefvlucht worden gemaakt, nu van 's-Gravenhage (Ma lieveld) naar Schiphol. Reacties van autoriteiten. De N.V. wil door het houden van deze proefvluchten o.a. laten nagaan hoe de vluchten met deze helikopter kunnen worden ingepast in de bewe gingen van de verkeersvliegtuigen, vooral op Schiphol en hoe de reacties van autoriteiten en publiek zullen zijn. Er is een aanvraag ingediehd voor het onderhouden van diensten met helikopters in het binnenlands ver keer. Binnenkort hoopt men de con cessie te krijgen. Als de concessie wordt gegeven en er animo voor deze diensten blijkt te bestaan, zal er om de drie kwartier een helikopter van de luchthaven Rotterdam naar Schiphol en van Schiphol naar de luchthaven Rotter dam vertrekken. De helikopter zal telkens circa vier en een halve mi nuut op Schiphol en Rotterdam stil staan, hetgeen ruimschoots voldoen de wordt geacht voor het uit- en in stappen der passagiers. Opstandige Algerijnen geen recht van spreken Ook niet in Nederland De minister van justitie heeft de vergadering, die de afdeling Delft van de democratisch socialistische stu dentenvereniging Politeia hedenavond in het gebouw „Ons Huis" te Delft zou houden, verboden. In deze vergadering zou gesproken worden door twee officieren van het opstandige Algerijnse bevrijdings front (F.L.N.), de heren Kassim en Aheens, welke in Bonn studeren. Zij zijn in het bezit van een geldig Frans paspoort en men kon daarom niet verhinderen dat zij onze grerts overschreden. Reeds enige tijd van tevoren had den buitenstaanders er bij de politie op aangedrongen dat de „meeting" zou worden verboden. De minister heeft de vergadering afgelast op grond van het artikel, dat buitenlan ders verbiedt zich m Nederland met politieke propaganda bezig te hou den. geboden. Een der allerbelangrijkste kunstwerken, waarvan de verkoop met grote interesse door deskundigen werd tegemoet gezien, was het por tret van mejuffrouw Lunia Czekows- ka van Amadeo Modigliani. Dit werk werd ingezet op 60.500 gulden. Twee gegadigden boden snel tegen elkaar op. Het kunstwerk werd tenslotte eigendom voor 220.000 gulden van de Londense kunsthandelaar Einstein, die ook het schilderij, dat in de och tend het meest had opgebracht, na melijk „de violoncelliste" van Cha gall (118.000 gulden) verwierf. De andere kopers hullen zich in anonimiteit. Men heeft de veiling meester uitdrukkelijk verzocht hun namen niet bekend te maken. In kringen van deskundigen was men na afloop van de eerste dag van gevolen, dat er vrij hoog was gebo den op de onderscheidene kunstwer ken. In aanmerking genomen, dat het „Interieur" van Picasso na een inzet van 70.000.— ten slotte 130.000.— opbracht, de „Twee jonge vrouwen" van Jules Pascin 44.000.het „Boeket bloemen" van Kadinsk JF 13.400.en de Modigliani 220.000, dan heeft de gemeente Amsterdam volgens deze insiders voor de twintig „representatiefste" werken uit de collectie met twee miljoen gulden niet te veel betaald. Een oppervlakkige berekening geeft als resultaat van gisteren een bedrag van negen ton. De stukken van de collectie-Reg- nault die zo vele jaren in het Stede lijk Museum te Amsterdam (in bruik leen) waren geëxposeerd en daar duizenden belangstellenden uit bin nen- en buitenland hebben getrok ken, zullen straks worden verspreid over de gehele wereld. Vandaag wordt de veiling voortge zet. Er komen dan nog enige opmer kelijke werken onder de hamer, zo als van Soutine en Zadkine en doe ken van de Nederlandse meesters Chabo, Gestel, Isaac Israels, Herman Kruyder en Jan Sluyters. De kantonrechter van Zaandam heeft gisteren een jongeman schuldig verklaard zonder hem straf op te leg gen en zonder dat de betreffende knaap een strafbaar feit had ge pleegd. Hij had n.L op de dag van zijn rijvaardigheidsexamen met zijn motor een extra-tochtje gemaakt. Te voren had hij aan een agent gevraagd of dat mocht. „Al wil je er de hele dag mee rijden," had deze gezegd. Na het examen had de jongeman de gehuurde motor niet direct terug gebracht, maar met zijn verloofde was hij een toertje gaan maken. Een politie-agent had tegen elf uur pro cesverbaal opgemaakt. Verdachte verdedigde zich gisteren op grond van de verordening: de oproepingskaart geldt een dag als „rijbewijs" en de substituut-officier gaf hem gelijk. De kantonrechter echter meende, dat dit een absurde wet is en ver klaarde verdachte schuldig zonder hem te veroordelen. VERKEERSSLACHTOFFERS OVERLEDEN. In het St. Elisabethziekenhuis te Tilburg is gisternacht overleden de 70-jarige A..A. J. Kruijssen uit Til burg, die maandachtochtend bij het niet verlenen van voorrang op het Korvelplein door een militaire vrachtauto werd aangereden en zwaar gewond. In hetzelfde ziekenhuis is woens dagmorgen eveneens overleden de 52-jarige mevrouw M. van Riems dijkVan Keulen, die maandagavond op de Nieuwe Goirleseweg tijdens een wandeling met haar echtgenoot door een wielrijder werd aangereden en daarbij ernstige kwetsuren opliep.

Leidse Courant | 1958 | | pagina 7