RIJNSTREEK DUINSTREEK Pasternak krijgt Nobelprijs Scherp POTLOOD EN GEEST Gemeenteraad van Rijnsaterwoude DONDERDAG 23 OKTOBER 1958 DE LEIDSE COURANT PAGINA 2 ALPHEN AAN DEN RIJN OUD-STRIJDERS BELUISTERDEN GANG VAN ZAKEN EN ZAGEN EEN COMEDIE. Tijdens de ontspanningsavond van de vereniging van oud-strijders, dragers van het Mobilisatiekruis en overige oud militairen, woensdag avond in de Sint Josephzaal gege ven, heeft de secretaris, de heer L. Verleun, na een kort openingswoord van de voorzitter, de heer C. Koren en het zingen van het eerste couplet van het Wilhelmus, een overzicht gegeven van de gang van zaken in de vereniging. Het gaat wel en niet goed zei hij. Wat het ledental betreft (ca. 320) kan men tevreden zijn, maar het bezoek van de vergaderin gen is slecht. De actie „Leden, werft leden" is niet beantwoord in de mate als werd verwacht. Een uit zondering maakte spr. voor de heer W. R. Renzenbrink die wekelijks leden aanbrengt. Gedurende de laat ste vier jaar is een verloop van ca. 40 leden, maar de redenen zijn be grijpelijk en aannemelijk: overlijden, verhuizing, emigratie. Slechts enke len bedankten wegens ontevreden heid over het programma van de ontspanningsavonden en het soort avonden. Het valt niet mee om het iedereen naar de zin te maken. Veel kosten wil het bestuur hieraan niet besteden, omdat men beter vindt de kasgelden rechtstreeks ten goede te laten komen van de leden, door mid del van attenties bij voorkomende gelegenheden door verkiezing van een vertegen woordiger van de groe „overige oud- militairen". Nog steeds geldt de leuze: „Leden, werft leden". Spr. wekte op in deze geest een daad te stellen in het kader van een te or ganiseren straalsgewijze actie. De r.k. toneelvereniging „Kunst na Arbeid" heeft o.l.v. de regisseur J. van Egmond met veel succes de comedie „In een andere wereld", door Joh. Blaser sr. en jr. De heer W. R. Renzenbrink ver zorgde de muzikale opluistering. BOSKOOP Schaken Voor de competitie van de Leidse Schaakbond werd in de Ie klas gespeeld door het vorig jaar gepromoveerde Inter Nos tegen A9C uit Alphen. Zoals reeds werd ver wacht werd dit een nederlaag. De voorlopige uitslag is 16 terwijl 3 partijen ter arbitrage werden opge zonden. Biljarten Voor de competitie van de verenigde biljartverenigingen Gouda en omstreken werden door de Boskoopse teams de onderstaande wedstrijden gespeeld. Klasse A: Bos koop-—tog 44; klas9e c: Boskoop KAJ 2—6; klasse D: KAJBos koop 6—2. KOUDEKERK VEILIG IN BE SLOOT. De smalle Lagewaard, die door vele vrachtwagens bereden wordt, is als de bestuurders van die auto's heren in het verkeer zijn een ongevaarlijke weg. Aan beide zijden loopt water: een diepe wetering en een dito sloot. De chauffeurs die dagelijks over deze weg rijden, geven doorgaans geen aanleiding tot klachten. Woensdagmiddag echter kwam een wegpiraat vanuit de richting Alphen met grote snelheid aanrijden. Hy gaf daarbij zo weinig ruimte, dat dè scho lier van de R.. landbouwschool Pen- nings uit nood, dus om het vege lijf te redden, de wetering inreed. Daar hij niet zwemmen kon, en h\j boven dien nog van onder zijn fiets van daan moest komen, moesten omwo nenden hem uit zijn bad helpen. He laas had niemand het nummer van de auto kunnen opnemen, om de chauf feur met de politie in aanraking te kunnen brengen. NIEUWKOOP Gouden feest van ziekenfonds Helpt elkander" Na het gouden bestaansfeest, dat muziekvereniging „Eensgezind" de vereniging „Het Groene Do heer Verleun kondigde a«n, Krais- hebben gevierd, is het dat de b« alle oud-stnjders bekende 1A vri>(, beurt aai de eveneens ,,Ome Jan op 11 tnaart volgend jaar, vereniging „Helpt el- komt spreken en dat de jaarverga- kalldf*r.. Nienwk«>p, h«r epoch- dering musikaal zal worden opge- tj 5, ^rdtnken. luisterd door het duo Boet en v. d. j jaar t4g wks dus mI deM zal De Zweedse academie, die de jury vormt van de Nobelprijs voor litera tuur, heeft deze prijs voor 1958 toe gekend aan de Russische schrijver Pasternak. Boris Pasternak is in 1890 gebo ren. Zijn vader, Leonid, was een be kend schilder, die o.a. boeken van Tolstoi heeft geïllustreerd. In ver scheidene werken verklaart Paster nak veel aan zijn vaders kunstzin te danken te hebben. Pasternak heeft in Moskou en Marburg (Duitsland) gestudeerd. Hij maakte daarna reizen naar Frank rijk en Italië. Hy is met een Italiaan se vrouw getrouwd. Volgens het Stockholmse liberale blad „Eveninger Expressen" hebben Veel leden van de Zweedse acade mie bij de toekenning van de prijs geen rekening willen 'lOuden met wat de Russen wel van de toekenning aan Pasternak zouden zeggen. Wel zou de academie hebben besproken of de toekenning voor Pasternak zelf on aangename consequenties zou kunnen hebben. Pasternaks jongste boek „Dokter Zjivago", waarin hy nogal wat kri tiek heeft op het Sowjet-systeem, is nl. bij de Sowjet-autoriteiten niet in goede aarde gevallen. Het boek is in Rusland nog niet verschenen, omdat het „niet voldoende letterkundige waarde" zou hebben. Het is de tweede maal in de ge schiedenis van de Nobelprijs (die 57 jaar bestaat), dat een Sowjet-burger de prijs krijgt. In 1956 is aan prof. Nikolai Semjonof de Nobelprijs voor scheikunde verleend. No. 533. Horizontaal: 1. gem. Z.-H., 4. voorwerp om te snijden, 7. koers, richting. 9. gast, 11. bijwoord, 12. oude lap, 13. meisjesnaam, 14. jaar (afk. Lat.), 15. jongensnaam, 16. hoon, 17. boom, 19. water in Limb. Verticaal: 1. maanstand, 2. inwen dig lichaamsdeel, 3. zijtak Donau, 5. strook land langs de kust. 6. zwaar bepakt, 8. verstand, 10. teugel, 13. elk, 15. bergplaats, 18. staatsbedrijf (afk.). Oplossing morgenavond. Oplossing No. 532. Horizontaal: 1. pek, 4. staal, 9. Oman, 1. rode, 12. Samara, 13. Ee, 14. tier, 15. mi, 17. Ie, 18. ma, 21. la, 23. spat, 25. la, 27. allu- gemeente wel een jaar van blijvende initiatieven. Het was de toenmalige ontvanger van de belastingen, de heer W. J. Dingemans, ongetwijfeld een zeer so ciaal voelend man, die op de eerste bestuursvergadering van het Groene Kruis, in de oprichting waarvan hij ook een belangrijk aandeel had, het plan opperde tot stichting van een Ziekenfonds, waaruit arbeiders en kleine zelfstandigen in geval van loonderving tijdens ziekte, zouden kunnen trekken. Tijdens ziekte was men destijds uitsluitend aangewezen op de welwillendheid van de werk gever of op ondersteuning door kerk en gemeente. Wat heeft men, zo vraagt hij, aan een magazijn met mooie spullen, als er armoede in het gezin heerst. Na een aanschrijving van alle daar voor in aanmerking komende perso nen tussen 15 en 40 jaar werd de op richtingsvergadering gehouden van het ziekenfonds „Helpt elkander" Er zijn nog 5 leden in leven vanaf de oprichting. Tussen Nieuwkoop en Noorden bo terde het al spoedig niet zo erg best! Met het gevolg dat de Noordenaars een apart bestuur gingen vormen! Er kwam ook een Centraal bestuur. Hierin hadden zitting voor Nieuw koop, genoemde heer Dingemans, H. Mol secretaris en later voorzitter en Jan Slootjes bij velen nog bekend als de voormalige concierge van het Pa tronaatsgebouw en voor Noorden de heren P. Vroonhof, W. J. Dijk en Freek Meerlo. In het Nieuwkoopse bestuur zat ook nog de heer G. v. Koert, „Gert van de dokter" zoals ieder hem kent, en die thans na 50 jaar nog ere-lid van het bestuur is. Als bode waren werkzaam Alb. v. Leeuwen, P. van Koert, C. Leliveld en al bijna 40 jaar, sinds 1919, W. Schellingerhout. Met ongeveer 60 leden begonnen, groeide de vereniging die in een zeer grote behoefte voorzag, tot wel 300 leden. Na de totstandkoming van de Ziektewet en andere sociale voor zieningen daalde het aantal leden tot ROELOFARENDSVEEN KERKEVEILING WEDEROM EEN GRANDIOOS SUCCES Nietegenstaande de verwachtin gen voor het financiële resultaat van de kerke veiling 1958 over het alge meen niet zo hoog gesteld waren, mocht pastoor Th. Schoenmaker aan het einde van deze op dinsdag j.l. in de veilinghallen gehouden veiling met grote dankbaarheid namens beide parochies .getuigen, dat zij dit keer ook weer grandioos geslaagd was. Inderdaad is het resultaat, ge zien de in de tuindersbedrijven ter plaatse minder gunstige opbrengsten alleszins meegevallen. Immers toen de heer Piet v. d. Voort, na 4Vi uur onafgebroken het woord gehad heb bende, met zijn onvermoeibare humor de laatste koop afsloot, had de vei lingopbrengst bijna de f 8.200 bereikt. Met de daarnaast binnengekomen geldelijke bijdragen beloopt de bruto- opbrengst derhalve bijna ƒ9.000. Voor de kerkbesturen der beide parochies ongetwijfeld weer een welkome aan vulling in de voor haar ook zo nood zakelijke inkomsten. Vooraf had de voorz. van het actie comité, de heer L. A. N. v. Domme len, reeds dank gebracht aan de pa rochianen en grootbedrijven buiten de parochie voor de spontane mede werking gegeven in het beschikbaar stellen van de noodzakelijke goede HILLEGOM 170. Er zijn meer oudere, dan jonge re leden, aangezien de prikkel tot toetreding bij de jongeren niet meer zo groot is, als zij bij de ouderen des tijds het geval was. Iedere maand vergadert het be stuur en eens per jaar is er leden vergadering. Op verzuim van bezoek daarvan staat een kwartje. De boe ten worden onder de aanwezigen verloot. Daardoor is er altijd een be hoorlijk bezochte vergadering, het geen nog niet zo gek bedacht is. In 1933 is er van het bestuur bij gelegenheid van het 25-jarig bestaan een foto gemaakt. Zes van de toen malige bestuursleden zitten er nog in en wel de heren P Boer, de ijverige penningmeester al sinds 1920, P. de Rooy Sr, de secretaris, die ons wel willend deze bijzonderheden ver strekte, Joh. Zwèrt sinds 1929 voor zitter, T. Klapwijk, C. Eijs en P de Haan, die allen ondanks het feit, dat de sociale hulp niet meer zo urgent is als destijds, hun menslievende idealen zijn trouw gebleven. Onmiddellijk na de oorlog stond de vereniging er financieel uiterst zwak voor, maar thans is <.ij weer kern gezond en kan goed aan haar ver plichtingen voldoen. Vrijdagavond is er groot feest in Sporthotel De Koker, waarbij het gezelschap „De Meeuwen" uit Noor den haar medewerking verlenen. W|j wensen het bestuur van „Helpt elkander", dat over alle religieuze verscheidenheid heen een halve eeuw lang in zoveler nood heeft voorzien, van harte toe, dat zij hog vele jaren hun nuttig en belangeloos werken tot leniging van nood in de KUyt en N. Freke; Lena d. v. M Berk gezinnen mogen voortzetten heij en A. van der Plas. Pietér G. A. Fons Jansen over: liefde. Na een korte inleiding door kapelaan J. de Bouveré sprak woensdagavond in ho tel Flora voor èen groot aantal katho lieke jongeren, Fons Jansen over lief de, verkering, huwelijk. Na de pauze werd er in een onder ling gesprek veel geleerd 'en veel bij gedragen tot beter begrip van de on derlinge verhoudingen en de juiste wijze, waarop deze tot heil van beide partijen worden gediend. Geboren: Maria Elisabeth d. van J. B. Kastelein en M. Boelhouwer. Cornelia Maria d. van J. G. Beelen en A. L. Damen. Jacobus Franciscus Johannes z. van J. Weivers en M. F. A. Beijsens. Wilhelmus Josephus Ma ria z. van A. M. Hageman en A. C. P. Jonkheer. Helena Jeanette d. van P. W. de Lange en L. Bootsma. Erika Maria Irma d. van G. P. A. van den Berg en I. I. Starke. Ondertrouwd: M. J. M. B. Busch- man en A. B. E. Gerritsen. J. J. Huis man en W. Kleefstra. C. G. P. M. Steenvoorden en E. M. Otte. J. G. van Dillen en C. van Beek. J. Blokker en J. D. van Beek. Gehuwd: H. M. Martens en J. H van der Zaal. P. J. Hoogendam en H. W. Mink. J. Struik en P. A. Bok horst. P. A. Faas en G. E. Seegers. Overleden: H. P. Kol echtg. van F. J. A. J. van Gennip vr., 86 j. KATWIJK Duivensport. Bij de P.V. ,.De Rhijnmonders" werden de volgende kampioenschappen behaald: Vitesse I Ohr. Kraayenoord 235 punten; 2. B. Pouw 231 p., 3. L. Knetsch 212 p.. 4. Jac. Heemskerk 204 p., 5. L. van Duyn 202 p., Midfond: 1. B. Pauw 245 p. 2. A. J. Hus 222 p., 3. C. Kraaye noord 216 p., 4. L. van der Plas 1*71 p., 5. Jac. Heemskerk 168 p., Oude duiven: 1. B. Pauw 619 p., 2. C. Kraayenoord 585 p., 3. K. Noort 493 p., 4. A. J. Hus 448 p., 5. J. Jungerius 435 p. Jonge duiven: A. J. Hus 327 p.; 3. B. Pauw 325 p; 3. L. van Dlyn 310 p., 4. J. Jungerius 282 p., L. van Rijn 233 p., Navluchten: 1. K. Monster 189 p., 2. J. Jungerius 184 p., 3. B. Pauw 166 p., 4. T. de MoOy 130 p., 5. A. J. Hus 130 p., Generaal: 1. B. Pauw 1110 p., 2. A. J. Hois 905 p., 3. J. Jungerius 901 p. Kampioenduif Vitesse: B. Pauw 167 p. Kampioenduif Midfond B. Pauw 154 p., Kampioen fond C. Kraayenoord 95 p., Kampioen o-ud B. Pauw 269 p. Kamipioendüif Jong: L. van Duyn 211 p., Kampioenduif na vluchten K. Monster 141 p. Kampi oenduif Generaal: B. Pauw 328 p. Geb.: Joseph C. M. z. v. C. van Werkhoven en M. Th. van der Kamp; Johanna M. d. v. C. van Tol en H. M. van Leeuwen; Marijke d. v. J. Barn- hoorn en T. Snijder; Cornells C. z. v. B G. van der Kamp en A. van Leeu wen; Adriaan z. v. A. Goeihan en M. C. Duinkerken; Zacharias C. z. v. C. ren, alsmede voor de medewerking van notaris Lohmann, de directie en hoofdonderwijzer van De Raad van Rijnsaterwoude kwam woensdagavond in openbare vergadering ten gemeentehuiee by- een. De voorzitter, burgemeester B. Kammenga, kon in zijn openings woord een voltallige Raad begroe ten. Hij deelde mede, dat de straat verlichting op het bovengrondse net thans voltooid is. Op voorstel van B. en W. verleende de raad in beginsel medewerking aan het verzoek de Christelijke en Openbare lagere scholen om op grond van art. 72 der L.O. wet gel den beschikbaar te stellen voor de aankoop van nieuwe schoolmen be ien. De heer A. v. d. Knijff was van mening dat nog niet zo lang geleden nieuwe meubelen zijn aangeschaft. Dit bleek een slechts zeer geringe aanschaffing geweest te zijn. Op een vraag van de heer R. J. Broekhui zen deelde de voorzitter mede, dat de schoolinspectie een verklaring dient af te geven, waaruit blijkt dat vernieuwing noodzakelijk is Op voorstel van B. en W. besloot de raad de destructieverordening, zoals die ook geldt voor de gehele kring van de Vleeskeuringsdienst Alphen a. d. Rijn, vast te stellen. Op voorstel van B. en W. besloot de raad de aan te gane kasgeld lening op korte termijn door de drinkwaterleiding De Drie Gemeen ten te Roelofarendsveen ten bedra ge van 250.000,— opnieuw te ga randeren voor 1 jaar. Op voorstel van B. en W. besloot de raad de salarisregelingen, die gelden voor het rijkspersoneel ook van toepas sing te verklaren voor het gèTftëèn- tepersoneèl. Aan mej. P. F. l'Ami werd op voorstel van B. en W. met ingang van 15 okt. i.l. eervol ontslag ver leend als ambtenares van de Bur gerlijke Stand. De voorzitter deelde vervolgens mede, dat de begroting 1958 van het woningbedrijf eveneens door Gedep. Staten was goedgekeurd. Op voorstel van B. en W. werd het plaatsvervangend hoofd van de Openbare Lagere School, de heer Veerdig, benoemd tot definitief deze school. afslager der veiling H.B.G. te Lisse alsmede aan de directie en bestuur van de plaatselijke veiling voor de verleende gastvrijheid en de beschik baarstelling van de diverse hulp- attributen. Pastoor Bernefeld sprak re. 28. adel, 30. Alda, 31. piste, 32.het openingswoord en wekte op tot Sem. Verticaal: 1. post, 2. email, 3. ka meel, 5. tram, 6. Ao, 7. adé, 8. leer, 10. nar, 16. impuls, 19. aarde, 20. klap, 32. aalt, 23. sla, 24. team, 26. adi, 29 es. een vlotte koopkracht. De gehele avond heerste er en zeer geanimeer de stemming met vlotte kooplust. Een gezellige avond met een goed doel, welke eigenlijk door geen parochiaan meer gemist mag worden. De voorzitter deelde mede, dat reeds thans de begroting voor het jaar 1959 kan worden aangeboden. Van de saldireserve moest 18.585,84 naar de gewone dienst worden overge boekt teneinde een sluitende begro ting te krijgen. Dit tekort is hoofd zakelijk ontstaan door de hogere rentelasten. Alle vijf raadsleden werden als leden der begrotingscom missie benoemd, die na behandeling advies zullen uitbrengen aan de openbare raad. In de rondvraag informeerde de heer A. v. d. Knijff naar de woning bouw. De voorzitter was van mening beter te kunnen wachten tot een gunstig bouwsei2oen is aangebro ken. De heer J. van Spijkeren kreeg als antwoord van de voorzitter, dat de schouw óver de achter- én zijsloten jaarlijks gehouden wordt. De heer J. van Spijkeren wilde ook geïnfor meerd worden over het woningpro bleem, o.a. wees hij op de Oude pas torie, waar een gezin is onderge bracht, terwijl dit huis zeer nat is. De voorzitter achtte de woningkwes tie een zeer moeilijk probleem en vond raadzaam dit buiten de raad te houden. Dé heer de Bruin zou het Chris telijke schoolgebouw willen moder niseren, doch de voorzitter wilde dit schoolgebouw in de niet të verre toekomst liever geheel laten ver dwijnen omdat het oud wordt ën bovendien het pas gerestaureerde kerkgebouw zeer in de weg staat. De heer R. J. Broekhuizen wees nog eens op het gevaar van de door lopend geparkeerd staande perso nenauto van da heer van Schagen op de Herenweg, doch de voorzitter z. V. C. van der Bent en C. van der Spek; Amerik W. z. v. J. W. Kralt en E. van Doiyn. Ondertr.: A. C. M. van Galen en M. J. Koetsier, C. Ouwehand en M. van Duyn; J. Driebergen en M. van der Waay; G. van Beelen en C. de Vreugd. Getr.: J. Blonk en W. Mes sem aker. Overl.: A. van der Plas, 82 jr. KATWIJK AAN DEN RIJN Damnieuws. De Katwijkse Dam club „KDC I" speelde voor de com petitie van de LDDB een wedstrijd tegen DES I te Voorschoten. Er werd in deze wedstrijd uiterst fel gestre den om dè punten en het was daarom voor de thuisclub jammer dat er in den beginnen aan enkele borden gro ve blunders werden gemaakt, die KDC een grote achterstand oplever de. Maar door goede overwinningen van Jac. Freke en J. Heemskerk liep KDC deze achterstand weer in. De voorlopige stand is 68 in het voor deel van DÉS I. De drie afgebroken partijen zullen waarschijnlijk de eind stand op 10—16 brengen. De volledige uitslagen luiden: Jac. FrekeB. van Bemmelen 2—0; Fr. Spierenburg—J. van Bemmelen,, uit gesteld. H. Koelewijn—J. Zitman 1-1; J. SchöneveldN. de Ju uitgesteld. H. Koelemaiv—J. Zitman 1—1; J. SchöneveldN. de Ju uitgesteld. A. van BeelenJ. Stouthamer 02; H. VoorzaatF. van der Hulst uitge steld. C. Van Klaveren—A. Buskens 11. J. HeemskerkWesterbeek 20. J. C. van RijnJ. van der Velden 02; J. ZwaanL. Knol 02. Uitslag bordenwedstrijd, 2de klas: C. de Winter—W. Slootweg 0—2; J. SlootwegAra. van Beelen 20; J. van DuyvenbodeAb. de Koning NOORD WUK K.A.B. BLIJFT IJVEREN VOOR Weekmarkt Gisteravond heeft de KAB in ho tel Royal met succes het vergader seizoen ingezet, waarbij ongeveer 240 personen tegenwoordig waren. De voorzitter, de heer J. v. Leeuwen, opende deze eerste bijeenkomst in dit seizoen, met zijn waardering Uit te spreken over de talrijke opkomst, waaruit het bestuur de conclusie mag trekken, dat er voor deze avond een aantrekkelijk programma was samengesteld. In korte trekken gaf spr. de werkzaamheden vaft het bestuur in het gesloten seizoen weer. Het bestuur was tegenwoordig ge weest op de recepties van de Chr. Besturenbond bij zijn 40-jarig be staan en bij het 75-jarig jubileum van de zusters van de Congregatie van J. M. J^ alhier. Verder had het bestuur een be spreking ingeluid met de KAV, de Vereniging van Ned. Huisvrouwen, de Chr. Besturenbond en de Moder ne Bond over het instellen van een weekmarkt te Noördwijk. Daarna heeft een gezamenlijke bespreking plaats gevonden met de Noordwijk- se Middenstands Centrale, omdat de drie vakcentrales van mening wa ren, alvorens deze opzet bij het ge meentebestuur aanhangig te maken, ook de plaatselijke Middenstands Verenigingen hierin te moeten ken nen. Naar aanleiding hiervan heeft de Vóór honderd jaar Uit de iLeydsche Coiflfcnt van Donderdag 33 October 1858. Advertetntie: Verpachting. De I Commissie van Administratie over de gevangenissen te -Leg den zal op Woensdag ax. in het Huis va» Arrest te Legden, in het Opeaibaar Verpachten: de Vuilnis en daaronder begrepen Mestspediën, ioelke het ftuis van Militaire Detentie, even buiten Legden gelegen, gedurende het jaar 185)9 zal opleveren. kenstorm en C. v. d. Meer. 4e KI. heren IÏI: J. de Boêr, J. Kin kel en N. Bouwmeester. 4e KI. heren IV: C. Zwart, C. Vo gelaar en N. v. Tol. De reserve-spelers bij de heren zijn: G. de Boer en C. v. Bekkum; bij de dames: J. Kempenaar en T. Ob- dam. Deze week zijn al enkele teams ge start. Het 2e herentèam speelde in Noordwijk tégen Dolfijn 2, en dit werd jammer genoeg een 64 neder laag. De Noord wij kers kregen het niet cadeau want de beslissing viel pas in het dubbelspel Het 4e team kwam uit tegen Barónit I Alphen a. d. Rijn, dat dit eèn nederlaag zou worden was tè verwachten. Het da mesteam speelde thuis tégen P.I.T. uit Leiden. Wegens ziekte van C. Kinkel was het team verzwakt en léden een 73 nederlaag. Alleen I mej. N. v. Dorp boekte 3 overwinnin- weés er op, dat deze auto onder een gen. Voor deze Wéék ziet het pro- straatlèntaarn geplaatst wordt en het parkeren dus geoorloofd is. Voorts informeerde de heer R. J. Broekhuizen naar de gemeentegrond aan de Meerkant. De voorzitter hoopte een rijkssubsidie te verkrij gen om deze grond te kunnen ega liseren. Ook was de heer Broekhui zen van mening, dat er een elek trisch verlichte wijzerplaat in de ge- meentetoren zou worden aange bracht. Monumentenzorg had hier tegen bezwaren, aldus de voorzit ter. De heer N. Disseldorp wenste eeh ander woningbouwplan op stapel te zetten, want het huidige plan achtte, spreker te kostbaar. In het polder- 1 land langs de Kerkweg achtte hij een geschikt en voordelig bouwter rein aanwezig. De voorzitter zegde toè. dat deze aangelegenheid wel de aandacht had. In het algemeen stag neert de woningbouw. Niets meer aan de orde zijnde werd de verga dering gesloten. Tafeltennisver. R.T.C. De tafel- tennissport komt weer in het teken van de belangstelling, en R.T.C. gaat in de competitie, die reeds begon nen is met vijf teams. nl. 1 dames en 4 heren. De teams zijn als volgt samengesteld: 3e Klasse dames: N. v. Dorp, C. Kinkel en G. Bergshoeff. Ie KI. heren I: J. W. de Wagenaar, P. en C. Bouwmeester. 3e KI. heren II: J. v. Dorp, G. Mok- grèmma er als volgt uit Donderdag 23 oktober: heien 3 in Roelofarendsveen tegen Sparkler 3 Zaterdag 25 oktober speelt he eer ste herenteam tegen het sterke SETT 1 te Den Haag, aanvang 3 uur in het Nulsgebouw. ZEVENHOVEN Bouwopdracht. Door architect J. Hopman te Slóten is aan de firma Aartman alhier opgedragen het bou wen van 11 tuinder8Wóningen in het Tuihdorp aldaar voor een bedrag van ƒ260.410. RUP WETERING Bouw woningen gegund. Door de dir. van Gemeentewerken is namens b. en w. van Alkemade het bouwen van 36 woningen te Rüpwetering ge gund aan de firma Gebrs. Akerboom alhier voor ƒ582.000 Bij eeh op 24 sept 1.1. gehouden onderhandse aan besteding was de firma Akerboom voor genoemd bedrag de laagste in schrijver. ZWAMMERDAM Ondertrouwd: W. Sprokkerieft 20 Jr te Alphen en A. Dooien 17 jr. Gehuwd: B. Fregeres 27 jr te Apel doorn en G. W. G. Wagenaar 23 jr. NMC een vergadering gehouden, waarvoor alle middenstanders van Noordwijk waren uitgenodigd. Een ieder heeft ait de pers kunnen ver nemen, dat de Noordwijkse midden standers unaniem tegen een week markt zyn. Nadien hoeft over deze materie geen verder contact meer plaats ge vonden en liet bestuur van de KAB zal zich nog nader beraden tot Welke stappen men zal overgaan. De Bondsraad zal gehouden wor den op 17 j&n. 1059, het bestuur zal zorgen dat op deze bijeenkomst de afd. vertegenwoordigd zal worden. Van de Centrale Volksbank was een Schrijven ingekomen, over de Jeugdspaarwet voor personen Vèn 15 tot 25 jaar, die tot stand is geko men. Op iedere 10 gulden spaargeld wordt één gulden premie verstrekt en de Centrale Volksbank geeft bo vendien nog een premie van 7 2.50 voor degenen, die met sparen aan vangen. Er werd op gewezen, dat het sparen van de leden en huisge noten van groot belang is 'en aan geraden werd dit te doen bij de eigen instelling, omdat deze gelden dan beschikbaar komen voor eigen kring. Voor de verkoop waren op deze vergadering te verkrijgen een aan tal grote dceen lucifers. De baten hiervan waren bestemd voor het on derwijs in Z. Afrika. Vooruitlopend op het win terpro gram, moest het bestuur mededelen, dat voor de ontwikkelingsavönd op 20 nov. a.s. als spreker was aange zocht de 2e voorz. van de KAB, de heer Jac. Aiders, die echter verhin derd is. Het bestuur zal trachten een andere spreker hiervoor aan te trek ken. Voor de 5 propaganda-feest- avonden was nog de idee geopperd „na afloop bal"; het bestuur was hier niet vóór, waar de vergadering zich bij aansloot. De propaganda- kaartavond was aanvankelijk vast gesteld op 14 jan. 1959, zal vermoe delijk iets vervroegd worden, omdat deze datum valt in het schema van de uitvoeringen van het Fanfare korps „Excelsior". Na deze besprekingen werd het winterprogramma als volgt samen gesteld: 22 okt. behandeling winter- program met film; 26 okt. dansavond voor Herw. Levenskracht; 20 nov. ontwikkelingsayond over het onder werp „Duurzame werkgelegenheid in Nederland" Dames van de KAV zullen een toneelschets opvoeren; 29 nov. Kiaverjasavond in De Zeeleeuw door Herw. Levenskracht; 6 dec. St. Nicölaasfeest voor kinderen van 6 tot 12 jaar; 18 dec. ontwikkelings avond KAB, KAV en Coöperatie met spreker, december Kerstspel op tè voeren door de rijpere jeugd, ja nuari propagahda-kaartavöhd, 27, 28 29 januari, 3 en 4 februari Feest- avohd met toneel door de Verenigde Noordwijkse spelers, 12 maart jaar vergadering en vertoning van een film döor de cültuurdienst van de KAB. In de rondvraag werd door enkele leden „de weekmarkt" in bespreking gebracht. Dezen waren van mening, dat het instellen van een markt voor de werknemers van groot belang is en drongen erop aan, dat het bestuur alsnog de nodige stappen hiervoor Zal doen. Döor de Voorzitter werd medede ling gedaan dat bij onderaöek bij de markten te Katwijk, Wassehaar en Sassenheim is gebleken dat deze goed floreren, waaraan de plaatse lijke middenstand medewerkt. Bij eer eventuele weekn.arttt in Noord- Wijk zal zeker de Noordwijkse mid denstand in de gelegenheid worden gesteld, stands in te neiheh Spr kah dan öók niét inzien, dat een week markt voor de middenstanders fu nest zal zijn. Het bestuur voelt er echter weinig voör om met de 3 vak centrales een verzoek in te diénen bij de raad als men vooraf weet geen kans te hebben, dat het door de raad za' worden aangekomen Het is dus zaak, dat mij zich vooraf goed Oriën teert, en het bestuur deed de toezeg ging deze kwestie hóg eens göêd oh- der de loupe te nemen. Mocht er echter geen markt in Noordwijk komen, spr. vond het spij tig het zo scherp te moeten stellen, dan zijn' wij niet „verplicht" in Noördwijk 'te kopen; wij zouden dön ook kunnen gaan propageren: „koopt op de markt te Leiden, Kat wijk, Wassenaar of Sassenheim" en charteren voor het vervoer één of meer bussen. Door de heer P. Vink werd nog gewezen op het soms „onterende" van de ontgroening en stelde voor dat het Centraal-bestuur vaft de K.A.B een fel protest zou laten hoe ren en aan zou dringen op algehele afschaffing. De Vöor2. deelde mede, dat de „ontgroening" een zekere tra ditie is en als men binnen de gezon de perken blijft, vindt hij het niet zo erg, doch de uitwassen kunnen soms funest zijn. Daarom is hij wel genegen het Centraal bestuur te ver zoeken zijn stem te laten horen over de „excessen" bij de ontgroening. Na het officiële gedeelte bracht de cultuurdienst van de KAB de prach tige film „De vijf Sullivans" een film van deze onafscheidelijke vijf ge broeders met amusante momenten, maar ook ontroerende hoogtepunten.

Leidse Courant | 1958 | | pagina 2