S)e ftzidaeSoii/fcci/nt Alle kardinalen zijn thans in Rome STRAAUAGER RAMDE BRITS LIJNVLIEGTUIG Koch ontkent alle schuld EEN VOLLE MAAN, Ballon-maan mislukte Galgenhumor 32 DODEN Chinesè banken in beslag genomen Quemoy zal verdedigd blijven Directeur: C. M. v. HAMERSVELD. Hoofdredacteur L. C. J. ROOZEN Telefoon; Directie, Ahonnem., Drukkerij 20935: Fed. 20015, 25594: Advertent. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN BUREAUX: PAPENGRACHT 32 20826. Giro 103003. Abonnemenspr. f 0.59 p.w., f 2.55 p.mnd., f 7.50 p. kwart. DONDERDAG 23 OKTOBER 1958 50ste JAARGANG No. 14543 die niet opging Franco p.p. 8.Advert.: 17 ct p. m.m. Telefoontjes f 1-50 Behalve kard. Mindszenty en kard. Stepinac Boedapest weigerde Amerikaans verzoek Gisteren bevonden zich reeds 51 van de 54 kardinalen in Rome voor de bijwoning van het aanstaande Conclaaf. Uit Bonn werd gemeld, dat ook de Chinese kardinaal Thomas Tien Tsjensin, aartsbisschop van Pe king, die sedert geruime tijd in bal lingschap leeft, donderdag uit Bonn naar het Vaticaan zou vertrekken. De enige afwezigen zullen dan nog zijn de Hongaarse kardinaal Minds zenty en de Zuidslavische kardinaal Stepinac, welke laatste reeds bericht heeft dat hij niet kan komen. De Hongaarse regering heeft in middels geweigerd kardinaal Minds zenty toestemming te geven naar Rome te gaan, aldus heeft radio- Boedapest woensdagavond meege deeld. De V. S. hadden nl. op uitdrukke lijk verlangen van het H. College van kardinalen de Hongaarse regering verzocht kardinaal Mindszenty een vrijgeleide te geven om het Conclaaf voor de Pauskeuze in Rome te kun nen bijwonen. De Hongaarse rege ring heeft dit Amerikaanse verzoek echter gisteren afgewezen. Het Amerikaanse verzoek is, aldus de Hongaarse regering, een ontoe laatbare inmenging in de binnen landse aangelegenheden van Hon garije. Indien de kardinaal een vrij geleide zou worden gegeven, zou dit betekenen, dat hij wordt vrijgelaten of dat zijn straf wordt opgeschort. Deze kwestie kan in geen enkel ge val het' onderwerp zijn van afspra ken tussen de regeringen van de n twee landen. Eèn „wonderlijke mc# uiflUflfifco'men vering", zeggen de Amerikanen. Kardinaal Tien, die twee maanden geleden bij een auto-ongeluk in de buurt van Bonn gewond werd, zal door twee geneesheren vergezeld worden. Deze dokters zullen toestem ming vragen om de kardinaal ook CONCLAAF NAGENOEG GEREED De voorbereidingen voor het Con claaf der kardinalen, dat zaterdag aanstaande begint, beginnen nu lang zamerhand ten einde te lopen. Het complex van het Vaticaanse paleis, dat Conclaaf-gebied wordt, omvat de Sixtijnse kapel, waar de stemmingen zullen plaats vinden en waarvan de vloer op gelijke hoogte is gebracht om de gelijkheid der kar dinalen bij de verkiezingen te sym boliseren, de Paulus-kapel, de zoge naamde „cellen", appartementen van twee a drie kamers, waarin de kar dinalen met hun gezelschap verblij ven, vijf eetzalen en de eetzaal der kardinalen in de Aula dei Pontefici van het zogenaamde Borgia-apparte- ment. Alle trappen en gangen, die naar dit complex leidm, worden dichtge maakt. Slechts één deur en zes kleine openingen, de z.g. „ruote", worden afgedekt en verzegeld. Er blijven slechts kleine openingen voor ven tilatie. Tiéntallen tijdelijke altaren worden, overal waar plaats is, opge steld. Zaterdagochtend wordt in de Pau lus-kapel door de deken van het col lege van kardinalen een H. Mis van de H. Geest opgedragen, waarbij alle andere kardinalen in paars gewaad aanwezig zijn. Na de H. Mis wordt de kardinalen gewezen op het belang van hetgeen zij gaan doen en de eigenschappen die voor bekleding van het Pausschap vereist zijn. Het eigenlijke Conclaaf begint des na middags te achttien uur de voor bereidende plechtigheden te zestien uur- met op zondagochtend de eer ste stemming. De keuken in het Conclaaf zal ver zorgd worden door de „Zusters van Liefde", die een gasthuis in Vaticaan stad hebben. Onder de geestelijkheid in Rome wordt ironisch opgemerkt, dat gezien het feit het Conclaaf wel niet zo lang zal durende manier van koken van genoemde zusters schijnt namelijk niet de algemene waardering weg te dragen! Het Amerikaanse leger heeft van nacht om 4.21 uur (Ned. tijd) te Cape Canaveral een gewijzigde Jupiter-C- raket met vier trappen afgeschoten, welke een met aluminium bedekte plastieken ballon als een kunstmaan in een baan om de aarde moest bren gen. De lancering is evenwel mislukt en de kunstmaan is niet in de voor haar bestemde baan terechtgekomen. De ballon dro:eg de naam „Beacon" (baken). Het was de bedoeling, dat hij op het ogenblik, dat hij in zijn baan kwam, met stikstof zou worden gevuld en dan een doorsnede van 3,6 meter en een gewicht van 4,167 kg zou hebben. Hij bevatte instrumen ten voor de meting van de atmosfe rische dichtheid en een radio. De „Beacon", opgevouwen in de neus van de raket, zou hoger moeten gaan dan de „Verkenners", die met behulp van de Jupiter-C door het leger zijn gelanceerd, en- zichtbaar zijn voor het blote oog, in tegenstel ling tot de andere Amerikaanse kunstmanen. Een minder fijn grapje heeft Ak- sel Larsen het voorzitterschap van de Deense communistische partij ge kost. Na een opvoering van de Drei- groschenoper van Bert Brecht po seerde Larsen maandagavond voor de grap op het toneel voor persfo tografen als het slachtoffer van een ophangingHij liet zichfotografe ren terwijl hij zijn hoofd in de strop stak van de galg die in het stuk wordt gebruikt. Het hoofdbestuur van Larsens partij nam dat niet. In een storm achtige zitting onthief het Larsen van al zijn partijfuncties. Het was van oordeel dat Larsen zich op „on verantwoordelijke en ongepaste wij ze" gedragen had. Het zinde de trouwe aanhangers van Moskou onder de leden van het partijbestuur al lang niet dat Lar sen er geen geheim van maakte dat hij op de hand van maarschalk Tito is. Men verwacht dat Larsen in het komende partijcongres volledig in ongenade zal vallen. Dat congres be gint op 31 oktober. Het zal eindigen, op 2 november. 1 Zoals wij gisteren nog in het kort konden melden is op ongeveer 50 km ten zuiden van Rome een „Viscount" passagiersvliegtuig van de Britse luchtvaartmaatschappij B.E.A. op een hoogte van 7.000 meter in bot- met een straaljager van de Italiaanse luchtmacht. Het ongeluk heeft aan 32 personen het leven gekost, 31 inzittenden van de „Viscount" en een Italiaan, die door vallende wrakstukken werd getrof fen. De piloot van de straaljager is ge red. Hij kwam met zijn parachute in zee terecht, maar werd door een vissersboot opgepikt. Het ongeluk vond bij zeer slecht zicht plaats boven het vissersdorpje Nettuno. Het passagierstoestel zou van Londen via Napels naar Malta vliegen. Het ongeluk gebeurde vlak voor de tussenlanding in Napels. De „Viscount" is ongeveer tien kilometer ten zuidoosten van de ha venstad Anzio op land neergestort. Er waren 26 passagiers en vijf be manningsleden aan boord van het BEA-toestel. Aangenomen wordt,, dat bijna alle slachtoffers op het ogenlbik van de botsing om het leven zijn gekomen. Eén van de inzittenden werd echter nog levend op de grond aangetrof fen, doch deze overleed op weg naar een ziekenhuis. Koningin Frederika bezoeki Verenigde Staten Lachend poseerden koningin Frederika van Grieken land en haar beide kinderen, de 18-jarige kroonprins Konstantijh en de 19-jarige prinses Sofie, voor deze cha rmante foto aan dek van het passagiersschip „II de France" waarmee de vorstelijke gasten uit Griekenland aankwamen in de haven van New York. De koningin en haar kinderen zijn in New York voor een tocht van zes weken van kust naar kust, waarop een studie zal worden gemaakt van het gebruik van atoomenergie vo or vredesdoeleinden. Volgens koningin Frederika zal volgend jaar in Athene een kleine kernreactor worden gebouwd. Camera knipte, politie „knipte" mee Deze foto gemaakt door een verborgen camera en infra-rood-licht was aanleiding tot de arrestatie van de 20-jarige Robert Tate Jr. te Decatur in de Amerikaanse staat Illinois, die we hier in een merkwaardige houding vereeuwigd zien. De verborgen camera werd door de politie aangebracht in een plaatselijk service-werkplaats waarin in twee weken tijd viermaal was ingebroken, en zodanig opgesteld, dat iedereen, die op een met de sluter iverborgen draadje trapte, zou worden gefotografeerd. Tate vraagt zich nu in de gevangenis af hoe hij volkomen ongemerkt kon worden gefotografeerd. Respectabele gruwellijst Erich Koch, de voormalige nazi gouw-leider van Noordoost-Polen die te Warschau terechtstaat, heeft woensdag verklaard niet schuldig te zijn. .Jk heb nu eerst uit de tenlas telegging vernomen van al die ver schrikkelijke dingen die tijdens de oorlog in Polen zijn gebeurd", zo zei Koch, die tot dusver had gezegd, te ziek te zijn om de tenlastelegging te lezen. Deze tenlastelegging is anders een ontstellende verzameling misdaden waaruit duidelijk blijkt, dat Koch een bewind heeft gevoerd van vol komen willekeur en ook van zelf verheerlijking. Zo heeft hij eens op het Poolse landgoed Karsane 167 boerderijen laten vernietigen om op het beschikbaar gekomen terrein een nabootsing van de rijkskansela rij in Berlijn te laten bouwen; voor zichzelf! Het hoofdkwartier van de nazi-beweging was er zelfs over ontsticht. Voor de rest vermeldt de akte slechts deportatie, terechtstellingen, en moorden. Alleen al in het gebied van Byalistok heeft Koch van augus tus 1941 tot medio 1944 2176 men sen laten neerschieten. Er waren be woners bij van twaalf dorpen. Der tig dorpen werden met de grond ge lijk gemaakt op bevel van de wrede Gauleiter. Bijzonder gruwelijk zijn de bij zonderheden over de Jodenvervol ging in Polen waarbij Koch de lei ding had. In de periode 19421943 werden 135.000 Joden gedood bij de likwida- tie van ghetto's. Daarenboven stier ven 11.000 Joden in het concentra tiekamp Treblinka. Bij de uitroeiing van het ghetto van Byalistok lieten nog eens 30.000 Joden het leven. Koch heeft voorts deportaties van Polen georganiseerd naar Duitsland. Alleen al daarbij kwamen 72.000 mensen om het leven, onder wie tienduizend kinderen. Bijna hon derdduizend mensen werden in con centratiekampen opgesloten. De Indonesische regering heeft don derdag alle nationalistisch-Chinese bankinstellingen in Indonesië in be slag genomen en al hun bezittingen en documenten onder regeringstoe- zicht gesteld. In een besluit terzake van de cen trale militaire gezaghebber wordt op gemerkt, dat het beheer der banken zal worden geleid door de commissie, die reeds is belast met het toezicht op de Nederlandse banken. Reeds eerder'waren de nationalis tisch-Chinese scholen en handels ondernemingen onder staatscontrole gesteld. 25 personen hebben het leven ver loren, toen een autobus, waarin zij gezeten waren, nabij het ten westen van de hoofdstad Mexico gelegen La Punta van de weg, over een ravijn en in een rivier sloeg. Een ingesteld on derzoek heeft aangetoond, dat het on geluk door een lekke band is ver oorzaakt. Dit nummer bestaat uit 12 pagina's Resuliaal van Taipeh De Amerikaanse minister van bui tenlandse zaken, John Foster Dulles, die te Taipeh drie dagen besprekin gen heeft gevoerd met president Tsjang Kai Sjek van nationalistische China ,is donderdag uit de Formo- saanse hoofdstad naar Washington vertrokken. In een gemeenschappelijk commu niqué, dat donderdag na de bespre kingen is uitgegeven, wordt ver klaard dat de nationalisten de eilan den ter hoogte van de Chinese kust zullen blijven verdedigen. „Erkend moet worden, dat de ver dediging van Quemoy en Matsoe on der de huidige omstandigheden in nauw verband staat met die van For mosa en de Pescadoren". (Eilanden groep in Straat Formosa, dichter bij Formosa, dan bij het Chinese vaste land gelegen, die als het laatste voor uit geschoven bolwerk van Formosa moet worden beschouwd). Er wordt verder in het communi qué gezegd, dat het besluit tot het voeren van besprekingen tussen pre sident Tsjang en minister Foster Dulles werd genomen in de twee we ken, waarvoor de Chinese commu nisten een bestand hadden afgekon digd. „De hoop bestond toen, dat in de eerste plaats zou kunnen worden ge sproken over maatregelen, die zou den bijdragen tot schraging van dit bestand. De Chinese communisten hebben echter, aan de vooravond van het overleg tussen de president en de minister, hun eigen bestandsverkla ring geschonden, door de beschieting van Quemoy te hervatten. Dit heeft er noodzakelijkerwijs toe geleid, dat nu in hoofdzaak over de militaire zijden van de toestand in het gebied van Formosa is gespro ken", besluit het communiqué. Vanochtend geen beschieting. Een woordvoerder van het natio nalistisch Chinese ministerie van landsverdediging heeft verklaard, dat Quemoy donderdag tussen zes en 12,45 uur plaatselijke tijd niet door de communistisce kustartillerie is be schoten. Hetzelfde weertype Boven de Britse eilanden bevindt zich een gebied van hoge druk, dat sinds gisteren nog iets in betekenis is toegenomen. De barometerstand in het centrum, dat boven de Ierse Zee ligt, is nu tot 1640 mb gestegen. Om dit hogedrukgebied heen be wegen verschillende storingen. Deze trekken over het zeegebied tussen IJsland en Schotland naar Noorwe gen, waar ze naar het zuidzuidoosten gaan koersen. De storingen brengen Nederland afwisselend in vochtige oceaanlucht en tamelijk droge polaire lucht. In deze situatie komt ook morgen nog weinig verandering. Ten westen van de Azoren is een zeer diepe depressie ontstaan, die zeer zware stormen met windsnelhe den van 120 km per uur veroorzaakt. Een boven Labrador gelegen storing trekt de oceaan op. (Geldig van donderdagavond tot vrijdagavond. Opgemaakt te 11.15 uur). VEEL BEWOLKING. Aanvankelijk enkele opklarin gen. Later weer overwegend zwaarbewolkt en hier en daar enige motregen. Zwakke tot ma tige maar langs de Waddenkust tijdelijk krachtige wind tussen noord en noordwest. Weinig ver andering in temperatuur. 24 okt. zon op 07.19; onder 17.29; maan op 16.14; onder 03.55. Hoogwaterstanden 24 Okt. v.m. 1.15; n.m. 1.45. Het weer in Europa De weerrapporten van hedenmor gen 7 uur luidden: temp. HELSINKI STOCKHOLM OSLO KOPENHAGEN ABERDEEN LONDEN AMSTERDAM BRUSSEL LUXEMBURG PARUS BORDEAUX GRENOBLE NICE BERLIJN FRANKFURT MüNCHEN LOCARNO WENEN INNSBRUCK ROME AJACCIO MADRID MALLORCA ALGIERS 5 gr weer onbewolkt licht bew. zwaar bew. licht bew. mist zwaar bew. motregen geheel bew. re^en geheel bew. onbewolkt geheel bew. licht bew. motregen geheel bew. mist onbewolkt zwaar bew. 10 onbewolkt licht bew. half bew. Korreltje Beter is het geheel blind te zyn, dan de zaak van een kant te zien.

Leidse Courant | 1958 | | pagina 1