Dr. ir. J.N.J. Perquin hoogleraar te Eindhoven Matige start van »K&0-Bollenstreek« WOENSDAG 22 OKTOBER 1958 DE LE1DSE COURANT PAGINA 6 Gistermiddag heeft dr ir J. N. J. Perquin in een openbare senaatsver gadering in de grote zaal van het paviljoen der Technische Hogeschool Eindhoven zijn ambt van buitéfage- woon hoogleraar in de scheikundige technologie aanvaard met het uit spreken van een rede, waarin hij een beeld gaf van de spectaculaire ont wikkeling van de koolwater-stof- technologie, voornamelijk in zoverre deze een logisch gevolg was van de versnelde toepassing van de benzine motor in het weg- en luchttransport. Het belangrijke gebied van de koolwaterstoftechnologie, dat be heerst wordt door de fabricage van een groot aantal organisch-chemische produkten uit aardolie, die wordt sa mengevat onder de naam petroleum- chemische industrie, werd door prof. Perquin in verband met de beschik bare tijd slechts in het kort aange stipt. Enkele van de uit aardolie ver vaardigde produkten hebben oude werkwijzen voor een belangrijk deel vervangen. Deze gingen uit van de grondstoffen, die als voedsel voor mens en dier bruikbaar zijn. Spreker noemde in dit verband de produktie van ethylalcohol, synthetische zepen en glycerine. Om de belangrijkheid van de pe- troleum-chemische industrie te illus- Fa. v. Berge Henegouwen AALMARKT A (Advertentie) treren deelde prof. Perquin mede, dat het aandeel, dat aardoliekoolwa terstoffen in de produktie van orga nische chemicaliën thans hebben, meer dan 50 percent bedraagt. Dit getal is in omstreeks 25 jaar bereikt. Johannes Perquin werd in 1894 te Leiden geboreh. Hij studeerde te Delft en behaalde hier rond 1920 het ingenieurs-diploma. Daarna promo veerde hij tot doctor in de technische wetenschappen op het proefschrift „Bijdrage tot de kennis van het Ber- gisch proces". In november 1927 trad hij in dienst van de BPM als research-technicus en in de loop van 20 jaren vervulde Bij de foto: de rector-magnificus van de T.H.E., prof. Borgelo en echt genote feliciteren na de inauguratie prof. Perquin, echtgenote en de kin deren Elisabeth en Frans. (Foto „Visie", Eindhoven) hij in dienst van deze maatschappij vele functies en woonde in verschil lende landen. In 1948 keerde hij naar Nederland terug als hoofd van de af deling „research and development" te Amsterdam; in juli '57 nam hij we gens het bereiken van de pensioen gerechtigde leeftijd afscheid van de BPM. Vele publicaties in binnen- en buitenlandse tijdschriften waren van zijn hand en hij schreef samen met zijn leermeester prof. dr ir H. J. Wa terman enige boeken. De nieuwe Kunstkring „Kunst en Ontspanning in de Bollenstreek" heeft zich gisteren in de grote zaal van Treslong gepresenteerd. Om maar meteen met de deur in huis te vallen: wij zullen maar niet hopen dat het programma van gisteren het visite kaartje van de kustkring betekent want het was maar een matige start. Dat lag niet aan K. en O. want de namen, die op het programma ston den vermeld waren niet van de eer ste de beste. Die namen echter wek ten beloften die het ensemble „De Grote Vier" slechts spaarzaam heeft ingelost Het was weliswaar geen evenwichtig vierspan, deze Grote Vier; denkt U naar in: Georgette Ha- gedoorn, Sophie Stein en Hetty Blok tezamen met Godfried Bomans, maar het zijn stuk voor stuk toch namen de een meer de ander minder die een bepaald goede klank hebben. Georgette Hagedoorn b.v., die ook de conférence verzorgde, hetgeen zij deed met wisselend succes en soms weinig origineel, zoals het begin heeft slechts een enkele maal iets van haar grootheid als internationale chansonière laten zien en horen en dat nog wel in haar toegift, waarin zij het Franse chancon „Madame Ar- Een gouden ketting met 'n medaillon j werper Simone Mirman. Het mate- docoreert dit grappige punthoedje riaal is groene zijde. Het werd ge ult de collectie van de Londense ont- toond tijdens een show, die in Lon- 1 den is gehouden. thiur" zong; èn in „De Franse Gou vernante" van J. L. Pierisse. Het optreden van Sophie Stein was moederlijk-innemend en op sommige momenten was het moeder Doorsnee die achter de microfoon stond. Zij bracht dan ook over het algemeen wél wat men van haar mocht ver wachten, al was haar versie van het sprookje „Doornroosje", vooral aan het slot weinig puntig. Hetty Blok bracht enkele kolder- liedjes waarvan het „Kalf iedere pointe echter miste en „De Jeugd van het Leidseplein" het meest geslaagd mocht heten. Hetty Blok van de Mo- kumse liedjes in „Doorsnee" is ons persoonlijk echter veel liever, door de menselijkheid die daaruit sprak, maar zij moet niet gaan overdrijven in haar voordracht die zij daarmee wezenlijk verzwakt. De Adam van het Gezelschap. God fried Bomans, bracht zijn langzamer hand tè bekende .Katechismus over Sinterklaas", te bekend aan velen om nog boeiend te zijn. Dat was anders met zijn setire over „Bloot" dat. sne dig en geestig, Bomans op zijn best was, al menen wij op goede gronden te mogen aannemen dat lang niet ieder van zijn toehoorders deze spit se humor heeft gewaardeerd. Hoe het zij, er waren goede onder delen in het programma, maar als ge heel was het, om het populair te zeg gen, „niet om over naar huis te schrij ven". W. P. VOORHOUT Voor de vergadering van de R.K. Middenstand was grote belangstel ling, ook van de dames. In zijn ope ningswoord herdacht de voorzitter, met enige welgekozen woorden de overleden Paus. De vergadering nam een ogenblik stilte in acht. Hij deelde het ontslag mede van een der leden, zodat een vacature is ontstaan. De voorzitter propageerde 'n prin cipiële sluiting van alle winkels op 1 nov. a.s. Hierover waren de mees te het wel eens, maar voor sommige winkeliers geeft dit moeilijkheden. Critiek werd geuit op die leden, die het zelfs zondag niet zo precies ne men met de winkelsluiting. Hierte gen staat het bestuur echter onmach tig, temeer daar de overheid blijk baar ook niet let op naleving van de sluitingswet. Alle leden zullen per circulaire opgeroepen worden 1 nov. te sluiten. Begin volgend jaar zal de vereni ging 40 jaar bestaan. Dit wil men al vast in herinnering brengen, want dit feit mag niet ongemerkt voorbij gaan. Om plannen uit te werken werd 'n feestcommissie benoemd be staande uit de heren C. Moot, G. Pe ters en H. Warmenhoven waaraan zal worden toegevoegd de penning meester P. Noordermeer. Wat betreft de St. Nicolaasviering, had het bestuur aanvankelijk geen animo enige acties te ontketenen, ge zien de vele tegenwerking van vorige jaren. Toch wil men iets doen. In langdurige discussies kwamen vele meningen en voorstellen ter ta fel. Er werd geen besluit genomen. Het bestuur zal dezer dagen toch nog een plan aan de leden voorleggen. Om alle zorgen wat aan de kant te zetten, was er na afloop prijsj assen om carbonade. HILLEGOM Woningbouw Architect D. Hei- neke te Nieuw-Loosdrecht, heeft, na mens de N.V. Strokenbouw aldaar, het bouwen van 30 middenstandswo ningen in het uitbreidingsplan Meer en Dorp, Hillegom, opgedragen aan de fa. H. Heemskerk te Nieuwkoop. Lourdes-avond K.A.V. De ka tholieke arbeidersvrouwen (K.A.V.) kwamen dinsdagavond bijeen in het K.A.J.-gebouw aan de Hoofdstraat. De presidente, mevrouw Zwart Van Leeuwen, opende de bijeen komst en heette in het bijzonder wel kom de heer A .Mansvelders, die zou spreken over „Lourdes". Daarna deelde zij mede dat op het feest van Christus Koning een aan tal collectrices bij de kerken zullen staan en dat, nu voor het eerst, de K.A.V. en Gilde ieder voor zichzelf zullen beschikken over de ontvangen gelden. Op 10 november zal een spreker het onderwerp „Beroepskeuze" be handelen. De bezinningsdag, die op 11 no vember gehouden wordt zal plaats hebben bij de zusters te Bennebroek. Verdere bijzonderheden zullen 10 nov. op de vergadering worden me degedeeld. Op 18 november komt oud-kape laan J .Truijen spreken over „Leken- apostolaat" Daarna was het woord aan de heer A. Mansvelders, die gedurende drie volle uren de aandacht van de tal rijke aanwezigen wist te boeien met zijn verhalen over Lourdes. LISSE (De Engel) JONGEREN-CONTACTAVOND IN DE ENGEL. Onder auspiciën van de Interdioce sane Jongeren staf werd in de Engel de eerste jongeren contactavond ge houden, met als onderwerp „Film". Om 8 uur opende Cris v. d. Zon. voorzitter van de L.T.J. deze avond met een kort welkomstwoord in het bijzonder gericht tot de heer C. H. Pols, en de heren geestelijken. Alvorens tot vertoning van de film „The Ladykillers" over te gaan, gaf hij eerst een uitleg van de film „The story of Tima". Met deze causerie konden de aanwezigen eens kennis maken, met de tijdberekening in de oudheid. De Egyptenaren bijv. plaatsten een pyramide met daar omheen stenen. De schaduw van de pyramide gleed langs de stenen en zo konden de Egyptenaren de tijd aflezen. Spr. hield ook nog verdere ontwikkelin gen voor. Hierna gaf de heer Pols een uitleg over de cyclus-avonden. Het is de be doeling, aldus spreker, deze winter de film in al zijn facetten te behan delen. Ook de televisie werkt in het voordeel van de film, vooral nu er bijna iedere week via de televisie een film wordt vertoond. De bedoeling van deze cyclus is, vooral te jongeren de films meer te leren waarderen. Men moet 'n eigen smaak krijgen, want in de doolhof van de film raakt men dikwijls de kluts kwijt. Vier cursusavonden zijn eigenlijk nog te weinig om dit doel te bereiken. Hierna werd de hoofdfilm „The La dykillers" vertoond. De heer Chr. v. d. Zon dankte de heer Pols voor zijn uiteenzetting en de vele aanwezigen voor hun spontane opkomst. Rest ons nog te vermelden, dat de overige avonden worden gehouden op 25 nov. met als onderwerp: „Wat betekent voor ons de filmster". Piet v. d. Ham (K F.A.) laat het zien en horen met filmstrips. 19 Febr.: Drie kortere films met deskundige inleiding (K.F.A.) met de ttels: „Balade van de hoge hoed" (Ned. film); „Momma don 't allow" (Eng. film); „Crin Blanc" (Franse film). 9 April: „Filmkeuring belangrijk of niet?". Pater Jac. Dirkse zal het met filmstrips vertellen. N00RDWIJK Ouderavond RJ5. ULO. Van het grote nut van Ouderavonden is ieder overtuigd en daarom was het een prijzenswaardige gedachte van het hoofd van r.k. ULO, de heer S. W. Neefjes, reeds in het begin van het (Advertentie) Vrijspraak voor wachtmeester na schot op spoorlijn te Oldebroek Onschuld niet te bewijzen'' Het geruchtmakende geding tegen de wachtmeester der artillerie, die op 4 februari van dit jaar een granaat zover buiten de vastgestelde baan deed belanden, dat zij vlak bij de spoorbaan ZwolleAmersfoort tot ontploffing kwam, is gisteren geëin digd met vrijspraak van de verdachte. Tegen de 28-jarige beroepswacht meester A. J. den O was door de audi teur-militair twee maanden hechtenis geëist op grond van „grove schuld en nalatigheid, begaan in zijn functie van veiligheidsonderofficier". De krijgsraad, die heropening van het onderzoek had gelast, heropende de zitting gisteren in een van de za len van de onderofficierscantine van het schietkamp Oldebroek. De verdediging, werd gevoerd door kolonel L. H. Ie Fèvre de Montigny (niet-jurist). De raadsman noemde het dossier „vol van waardeloze ge gevens". Het zag er naar zijn mening naar uit, dat de wachtmeester als zon debok moest dienen voor de fouten die van hoger hand gemaakt waren. De veiligheidsofficieren gingen vrij uit. De motivering van de krijgsraad luidde, dat de raadsman van beklaag de als voornaamste verweer heeft ge voerd, dat niet bewezen zou zijn, dat de ontploffing, welke zich heeft voor gedaan, veroorzaakt zou zijn door het projectiel, afgevuurd uit de vuur mond, waarbij beklaagde als veilig heidsonderofficier met het toezicht op de veiligheidsmaatregelen was be last. Dit verweer is door de krijgsraad volledig verworpen. Dat beklaagde niettemin werd vrij gesproken, is hierop gegrond, dat vol gens de geldende voorschriften op beklaagde niet de verplichting rustte om deze controle te verrichten, zo dat op dit bepaalde punt de tenlaste legging niet bewezen kon worden verklaard, waardoor slechts vrijspraak kon volgen. De auditeur-militair, luit. kol. J. Deen, heeft tegen het vonnis appél aangetekend. De wachtmeester is dus vrijgesproken maar op zijn strafblad staan voor dit geval reeds veertien dagen zwaar ar rest, hetgeen promotiekansen twijfel achtig maakt. Daarom heeft de ver dediger gevraagd in de uitspraak te vermelden: „Onschuld bewezen" maar zover wilde de krijgsraad niet gaan. BRAND IN AKEN Een grote brand in het gebouwen complex van de voormalige lakenfa briek te Aken heeft in de nacht van dinsdag op woensdag het instituut voor kernonderzoek van de Akense technische hogeschool en een opslag plaats van verpakkingsmateriaal van de Duitse Philipsfabriek verwoest. De schade wordt op een miljoen mark geschat. De oorzaak van de brand is nog niet bekend. leerjaar de ouders van de leerlingen 1 in de le klas uit te nodigen. Deze ken nismaking is zo nuttig omdat de ouders de school leren kennen en de leerkrachten direct in contact komen met de ouders van de aan hun toe vertrouwde leerlingen. Door het hoofd van de school werd een inleiding ge houden over de vragen „wat wil on ze Ulo school"? en „waarom is deze school 'n experimentele ULO school?" Spr. wees er op dat het eerste doel van de school is, mede te helpen aan de vorming van de leerlingen, een aanvullende taak van de ouders dus. als de opvoeders van hun kinderen Hierbij gaf spr. verschillende nuttige wenken De school als „experimen- teerschool" had tot doel om te komen tot betere aanpassing van het on derwijs, waarbij voorop staat dat „de persoonlijkheid van het kind meer. ontwikkeld moet worden" waardoor de leerling in staat zal zijn, zelfstan dig zijn weg in de wereld te vinden. Verder wees spr. met klem op de be schavingsvakken als zang, muziek, handvaardigheid, tekenen, het vormen van clubs en het houden van excur sies. Het kind zal zelf iets moeten doen om samen met de leerkrachten van de school, de vele problemen te kunnen oplossen. Zodoende bereiden de „experimenteerschoten de nieuwe richting op de „Mavo-scholen" voor om door een betere samenstelling van het schooltype te komen tot een steeds betere opvoeding van de kin deren. SASSENHEIM ZILVEREN ZAKENJUBILEUM A. A. M. TERMEER Het is deze maand 40 jaar geleden, dat de Hygia-fabrieken werden op gericht en is het tevens 25 jaar gele den dat de heer A. Termeer in ge noemd bedrijf werkzaam is. De fabriek is ontstaan uit het in 1903 opgerichte manufacturenmaga- zijn „De Vlijt" in Den Haag. Tijdens de eerste wereldoorlog werd in dit magazijn de fabricage van enkele artikelen ter hana genomen. De toenmalige directeur, de heer J. Ter meer Sr verkocht in 1918 dit maga zijn en richtte de Hygia-fabriek op. In 1943 volgde een evacuatiebevel, waardoor men in Sassenheim terecht kwam. Sedert deze vestiging werd gestadig uitgebreid en werd het per soneel vergroot tot meer door 100 man. Er volgen nog meer uitbreidin gen. In dit bedrijf is de zilveren jubi laris een zeer geziene medewerker. Hij deed zijn intrede in 1933 vlak voor de wereldcrisis. Hij heeft het bedrijf van alle kanten leren kennen. Speciaal de productie, het assorti ment en kwaliteiten vallen onder zijn zorg. De heer A. Termeer is een graag gezien medewerker, mede door zijn bescheidenheid, doorzettings vermogen en vasthoudendheid. Het jubileum zal alleen met de medewerkers worden gevierd, doch vrijdagmiddag van 45 uur is in de cantine van het bedrijf gelegenheid tot feliciteren. Bliksemcarrière van een jonge Spanjaard In de Spaanse stad Badajoz kreeg een jongeman het i n zijn hoofd in de praktijk te tonen, dat hij een goed stierenvechter zou kunnen zijn. Hij sprong met een doek over de ballustrade in de arena. Niet hij overwon de stier, doch deze velde hem, gelukkig zonder hem te doden. Daarmede was de carrière als stierenvechter van deze roekeloze k naap beëindigd.

Leidse Courant | 1958 | | pagina 6