©e&zidaeGotifaxwX Makarios aanvaardt Spaaks bemiddelingsvoorstel DJAKARTA DOET WEER ZENUWACHTIG Aansluiting bij Griekenland wordt losgelaten Rassenafkeer is taai Mislukte staatsgreep in Bolivia Britten ontvingen Heuss met reserve Ex-Gauleiter staat terecht Tsjang was 't niet eens met Dulles Milani verkocht zijn eer niet eertiids weer Directeur: C. M. v. HAMERSVELD. Hoofdredacteur L. C. J. ROOZEN Telefoon: Directie, Abonnem., Drukkerij 20935; Red. 20015, 25594: Advertent. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN BUREAUX: PAPENGRACHT 32 20826. Giro 103003 Abonnemenspr. f 0.59 p.w., f 2.55 p.mnd., f 7.50 p. kwart. WOENSDAG 22 OKTOBER 1958 50ste JAARGANG No. 14542 Franco p.p. 8.Advert.: 17 ct p. m.ra. Telefoontjes f 1-50 Hoop op vrede voor Cyprus Aartsbisschop Makarios heeft in een vraaggesprek, gepubliceerd in het te Stuttgart verschijnende week blad „Christ und Welt", gezegd, dat hij bereid is het bemiddelingsvoorstel van Spaak voor Cyprus te aanvaar den op voorwaarde, dat de Britse re gering plechtig op schrift verklaart, dat Cyprus een volkomen onafhanke lijk land zal worden na een over gangsperiode van enkele jaren. De aartsbisschop zou hieraan toe gevoegd hebben, dat hij de kwestie van de binnenlandse regelingen op Cyprus tijdens de overgangsperiode als een zaak van ondergeschikt be lang beschouwt. Volgens „Christ und Welt" heeft Makarios de voorstellen van Spaak, die zoals bekend in zijn functie van secretaris-generaal van de Navo bemiddelingsvoorstellen in zake Cyprus heeft gedaan, aanvaard. Deze voorstellen houden o.m. in, dat er in plaats van afzonderlijke Turkse en Griekse vertegenwoordigende li chamen voor het binnenlands be stuur op Cyprus, een gemeenschap pelijk vertegenwoordigend lichaam moet komen en dat de Griekse noch de Turkse regering officiële verte genwoordigers bij de gouverneur van Cyprus moeten hebben. Deze verte genwoordigers moeten volgens het plan van Spaak gekozen worden door de Griekse en Turkse gemeenschap op Cyprus. Enkele jaren koloniale status. Makarios zou voorts nog gezegd hebben, dat de concessie, welke hy hiermee heeft gedaan, absoluut de laatst mogelijke is. Nog verder gaan betekent, ofwel dat Cyprus altijd on der bestuur van de Britten zal blij ven of dat het eiland altijd verdeeld zal blijven. I Makarios zou ook nog gezegd heb ben, dat hij bereid is om voor enkele jaren een koloniale status voor zijn volk te aanvaarden, „zoiets dan als waaraan de negers in Ghana zich al lange tijd geleden ontworsteld heb ben". „En ik blijf bereid om over Britse of Navo-bases op Cyprus te onder handelen, als mijn volk eenmaal on afhankelijk is geworden", aldus Ma karios. CYPRUS ZELF BLIJFT ONRUSTIG. Is de aanvaarding van het bemid delingsvoorstel door aartsbisschop Makarios een gunstig teken, op Cy prus zelf was nog geen enkel teken van toenadering te bekennen. Op- Het comité, dat zich te Little Rock fel verzet tegen gemengd onderwijs voor blanken en negers, is begonnen met een geïmproviseerde particuliere middelbare school, waar voorlopig aan 250 blanke leerlingen les gege ven kan worden. Nadat de federale regering verbo den had de gebouwen van de open bare scholen aan het comité te ver huren, hebben de voorstanders van de rassenscheiding van alles gepro beerd om hun zin door te drijven. Zij zijn tot nu toe niet verder ge komen dan het huren van een be trekkelijk klein gebouw, zodat slechts 250 van de duizenden scholieren weer wat onderwijs kunnen krijgen. De negers hebben ieder aanbod om ook van hun kant een particulie re school te beginnen van de hand gewezen. Zij houden zich blijkbaar aan de uitspraak van Eisenhower, dat iedere Amerikaan, ongeacht ras of godsdienst gelijke rechten heeft. Boliviaanse oppositiepartijen heb ben dinsdag geprobeerd in La Paz de macht over te nemen, doch hun poging is mislukt. Er zouden drie mensen om het leven zijn gekomen en verscheidenen gewond zijn. De rege ring heetf de noodtoestand voor de hoofdstad afgekondigd. In een officiële bekendmaking is dinsdagavond verklaard, dat de rege ring heeft de noodtoestand voor de In de hoofdstad is alles rustig. De prefect van La Paz, die aanvanke lijk door de rebellen was gevangen genomene is vrij, aldus het commu niqué. Het radiostation van La Paz had eerder op de dag bekend gemaakt, dat de rebellen leden waren van de rechtse falangistische partij. De rebellen hadden een poging ge daan om de gevangenis van de hoofd stad te bezetten en de politieke ge vangenen te bevrijden, doch die aan slag was verijdeld. In de strayten van La Paz patrouil leerden dinsdag militairen. Ook het regeringspaleis werd be-1 waakt. Gustav Chacon, een voorma- j lige minister in de in 1946 omver ge worpen regering van president Gual- berto Cillarroel, zou gearresteerd zyn. Het was de tweede mislukte staats greep van de falangisten binnen een jaar. Hun vorige poging deden zij in mei. De partij, die voornamelijk ge steund wordt door blanke en gemeng de bevolkingsgroepen, is fel gekant tegen de liberale politiek van de hui dige nationale bevrijdingsbeweging van president Hernando Siles Zuazo. nieuw is een Britse militair gedood, toen een auto van het leger op een mijn reed. Vier anderen raakten ge wond. Dit bloedige incident gebeur de in Ayios Nicolaos, in het noordoos ten van het eiland. Gisteren was het 27 jaar geleden dat de Cyprioten op bijzonder bloe dige wijze tegen het Britse gezag in opstand kwamen. Ter herdenking daarvan werden op grote schaal de monstraties gehouden. In de havenstad Famagusta werden drie handgranaten geworpen naar Engelse legervoertuigen. Drie solda ten werden gewond. De politieke afdeling van de Griek se verzetsorganisatie Eoka heeft dinsdag aanplakbiljetten opgehangen die de volgende sinistere waarschu wing bevatten: Zwijg over wat u ziet oi hoort! Deze waarschuwing was tot de bevolking gericht. Op een vergadering van leden van Algerijnse comité's voor open baar welzijn in Algiers is dinsdag be sloten statuten op te stellen voor een vereniging onder de naam „Organi satie der comité's voor openbaar wel zijn". Binnenkort zouden nadere mededelingen volgen. Verleden kan niei ongedaan gemaakt worden De Westduitse regeringsgezinde „General Anzeiger" schrijft, dat ko ningin Elizabeth van Engeland, "die natuurlijk geadviseerd is door de mannen, die de politieke zaken van haar land leiden" door haar goed be grip en optreden het succes van het bezoek van president Heuss ïan En geland heeft gewaarborgd. „De per soonlijke noot in haar woorden wekte de indruk, dat zij de schaduwen wil de wegwissen, die na de onvriende lijke artikelen in de Britse pers het Duitse bezoek dreigden te versombe ren". Anderzijds merkt het blad op dat de verwelkoming van Heuss door de Britten nogal gereserveerd, om niet te zeggen onwelwillend was. De Hamburger „Bildzeitung" schryft, dat de manier waarop ver scheidene Britse bladen president Heuss begroetten „een vrijwel volko men gebrek betekende aan de tra ditionele Britse sportiviteit". Dinsdag stonden een vijfhonderd mensen toe te zien, toen president Heuss Buckingham Palace verliet voor een lunch in de Guildhall. Men glimlachte en enkelen wuifden het Westduitse staatshoofd toe. Heuss nam zijn hoge hoed af ter beantwoor ding van die begroeting. Het gezel schap reed in rijtuigen door het cen trum van Londen met een cavalerie- escorte. Over het algemeen keken de mensen op straat zwijgend toe bij het passeren van de stoet. Hier en daar klonk een vriendelijke uitroep en enkele vrouwen en kinderen wuifden met zakdoeken. Bij de Guildhall, het vyftiende- eeuwse bestuurscentrum van de city, werd Heuss met de traditionele plechtigheid door de lord mayor, sir Denis Truscott en echtgenote ont vangen. Het Duitse volkslied werd gespeeld en bij het binnentreden van de gast weerklonk een trompet-fan fare. In antwoord op een welkomsttoe spraak zei Heuss: „Wij kunnen het verleden niet ongedaan maken, maar iet feit dat ik door de koningin ber uitgenodigd uw land te bezoeken, na die tragische gebeurtenissen, en dat ik het voorrecht heb vandaag uw gast te zijn in de city van Londen, is naar mijn mening een teken van het vertrouwen, dat in de afgelopen ja ren tussen ons is hersteld". De president heeft aan de lord- mayor een chèque overhandigd met een bedrag, dat voor liefdadigheid bestemd is. Daarna begaf Heuss zich naar de St. Pauls-kathedraal, die in de oor log zwaar door Duitse bommen is be schadigd. Hij overhandigde de deken van de kathedraal een kruisbeeld en twee kandelaars „als symbool van de oprechte wens van Duitsland om met het Britse volk de wereldvrede te dienen". Ijzige Londenaars Duitse bezoekers in Londen tonen zich teleurgesteld over wat zij de „ijzige" houding van het Britse pu bliek tegenover de Westduitse bonds president, dr Theodor Heuss noemen. Zij menen hieruit te moeten opma ken dat de verbittering over het geen in de oorlog is geschied nog steeds niet verdwenen is. Maar cor respondenten met ondervinding wij zen er op, dat de mensen in Londen zich zelden demonstratief gedragen bij officiële bezoeken en dergelijke gelegenheden. Hun houding is er dan een van beleefde belangstelling, ook ten aanzien van koninklijke perso- presidenten uit zeer be Geflankeerd door twee politieman nen zit thans in een rechtszaal te Warschau de man, die verantwoorde lijk wordt gesteld voor de dood van 72.000 Polen en 4 miljoen Oekraïners. Het is de nu 64-jarige nazibeul Erich Koch, voormalig Gauleiter van Hitler in Oost-Pruisen en de daaraan toegevoegde Poolse en Russische ge bieden. Enkele jaren na de oorlog werd hij op sensationele wijze gearresteerd, toen hij incognito een toespraak hield op een vergadering van vluchtelin gen uit het door Polen bezette Oost- Pruisen. Hij werd daar door een van de aanwezigen herkend als de nazi- beul Koch. Door een zeer langdurige ziekte van Koch, die reeds elf jaar in gevan genschap heeft doorgebracht, moest het proces tot deze datum worden uitgesteld. Het zal waarschijnlijk twee weken duren. De beschuldigingsakte houdt in, dat hij trouw Hitler's plannen uitvoerde en alle Polen, die niet van nut waren als werkkrachten voor het Derde Rijk met behulp van concentratie kampen, massa-executies e.d. tracht te uit te roeien. Ingesneeuwden gered De zestien mensen die ingesneeuwd hebben gezeten in een berghut in de Oostenrijkse Alphen zijn gisteren veilig en wel in de bewoonde wereld teruggekeerd. Sinds zondagmiddag hadden zij op gesloten gezeten terwijl zware sneeuwstormen de toegangen tot de hut onbegaanbaar maakten. De groep bestond uit dertien leden van de Oostenrijkse reddingsdienst, de waard van de alpenhut, diens vrouw en dochter. Rondom lag de sneeuw twee meter hoog. Eerder op de dag hadden zij al een poging ge- Overleg te Canberra Te Canberra is een conferentie gaande tussen Nederlandse en Austra lische autoriteiten om te komen tot een nauwere samenwerking in het bestuur over Nederlands en Austra lisch Nieuw-Guinea. Onmiddellijk is Indonesië er bij om te waarschuwen. De Indonesische minister van bui tenlandse zaken, Subandrio, heeft een waarschuwing gericht tot Austra lië en Nederland om bij het overleg dat zij op het ogenblik in Canberra over Nieuw-Guinea plegen, geen voorbereidingen te treffen voor een militaire overeenkomst voor dat ge bied. Men moest zo men dat wel deed, zei hij, niet lichtvaardig heenstappen over de mogelijkheid van een gewa pend conflict. Indonesië, aldus de minister, kan tegenover de Australisch-Nederland- se besprekingen niet onverschillig staan. Het kan zich geen negatieve houding verorloven tegenover „pro vocerende daden op militair terrein". Elk verdrag tussen Nederland en een westers land als Australië over Nieuw Guinea zal de spanning in de wereld doen toenemen, zei minister Suban drio. Subandrio sprak de hoop uit, dat de Verenigde Staten een actievere poli tiek zullen volgen voor de oplossing van de kwestie-westelijk Nieuw-Gui nea. Dat zou in het belang zijn van Amerika, omdat dan de vrede in dat deel van de wereld volgens hem zou daan om de hut te verlaten, maar een zijn verzekerd. dichte mist maakte dat onmogelijk. Overigens is gisteren nog in Can- Moet hij Quemoy ontruimen? Uit de omgeving van generalissi mus Tsjang Kai Sjek wordt verno men, dat het eerste onderhoud tus sen de president van de nationalis- tisch-Chinese republiek en de Ame rikaanse minister van buitenlandse zaken Foster Dulles géén succes ge weest. Er zouden zich gedurende de besprekingen, die twee en een half uur hebben geduurd, ernstige me ningsverschillen hebben voorgedaan over het vraagstuk, op welke wijze de crisis in het gebied van Formosa het best kan worden opgelost. President Tsjang Kai Sjek zou na de beraadslagingen van zijn ernstige ontstemming hebben doen blijken. Hij zou, om hierop de nadruk te leg gen, de nationalistisch-Chinese dag bladen hebben opgedragen zijn foto niet tezamen met die van Foster Dul les te publiceren. Tsjang en Foster Dulles zouden elkander tijdens hun besprekingen zeer koel hebben beje- vriende landen. In elk geval heeft gend. men geen gejouw of iets dergelijks Men meent te weten, dat de Ame- gehoord. Irikaanse minister gestaan zou heb- Algerijnse rebellen denken aan de toekomst ben op demilitarisatiemaatregelen ten aanzien van de kusteilanden Quemoy en Matsoe. Niet bekend is echter, hoe ver deze demilitarisatie zich, volgens Amerikaans inzicht, zou moeten uit strekken. Foster Dulles zou het hebben dui delijk gemaakt, dat de door de Ver. Staten voorgestane demilitarisatie in elk geval, ondanks de protesten der Chinese nationalisten die volko men van hun Amerikaanse bondge noot afhankelijk zijn moet worden uitgevoerd. Van geloofwaardige Amerikaanse zijde is bevestigd, dat zich maandag avond ernstige meningsverschillen tussen Tsjang en Foster Dulles heb ben voorgedaan, er werd in dit ver band zelfs over een mislukken van het overleg gesproken. Het wordt zelfs onzeker geacht, of de besprekingen, die vanmiddag zou den worden gevoerd, gehouden zul len worden. Heviger artillerieduel Van nationalistisch Chinese zijde wordt medegedeeld, dat het artilelrie- duel tussen de Chinese communisten en nationalisten op Quemoy, thans met zwaarder geschut wordt ge voerd, dan tevoren het geval was. Kantoormachines Kantoormeubelen Firma J. M. GERDING BREESTRAAT 11 TEL. 25876 berra meegedeeld dat de conferentie zich niet bezighoudt met politieke en militaire onderwerpen. Het overleg heeft slechts betrekking op een nau were samenwerking van de bestuurs organisaties in Nederlands- en Austra- lisch-Nieuw-Guinea, zoals voorzien in het gezamenlijke Nederlands- Australische communiqué van vorig jaar. In verband met het geval Galeazzl Lisi heeft het Romeinse blad „Gior- nale d'Italia" een brief gepubliceerd van Lucia Tranquilli Ansolini, een nicht van wijlen Paus Pius XI. Zy schrijft o.m. het volgende: „Mijn neef, wijlen prof. Aminta Mi lani, die lijfarts was van Paus Pius XI, ontving kort ha het overlijden van deze Paus het verzoek van een buitenlands persbureau om dit bu reau een gedetailleerd verslag te zen den van de ziekte, waaraan Pius XI is gestorven. Het verzoek was ver gezeld van een blanco chèque. Prof. Milani ging echter niet op dit aanbod in, omdat hij inwilliging van het verzoek onverenigbaar achtte met de waardigheid van een medi cus", aldus Lucia Ansolini. Prof. Galeazzi Lisi is momenteel in bed gekropen. Volgens zijn secretaris heeft hij griep. Reliekenjagers. Men heeft vernomen, dat er na het overlijden van Paus Pius XII ver schillende voorwerpen, waaronder een armstoel en zelfs altaarkleden, uit de privé-kapel van de Paus te Castel Gandolfo ontvreemd zijn. Dit is mogelijk geweest omdat de deken van het college van kardinalen ver geten heeft de toegang tot de kapel te laten verzegelen. Men meent dat de ontvreemde stukken in handen zijn gekomen van relieken jagers. Werkgevers en vakbondsleiders zijn dinsdag tot overeenstemming ge komen over een hervatting van het wrek op London-Airport. De staking heeft negen dagen geduurd en kostte de Boac negen miljoen gulden. Dit nummer bestaat uit 10 pagina's (Geldig van woensdagavond tot donderdagavond. Opgemaakt te 11.15 uur). WEINIG VERANDERING Overwegend zwaar bewolkt •net hier en daar motregen en plaatselijk mist. Zwakke tot ma tige wind, tussen west en noord. Weinig verandering in tempera tuur. De Algerijnse „opstandelingen" hebben Franse gevangenen in vrijheid gesteld, vertegenwoordigers van het internationale Rode Kruis verleenden hun bemiddeling. Foto, v.l.n.r.: dr. Ben Thami, president van het Alge rijnse Rode Kruis, een verbindings-officier en vier Fra~<-® *n'*aten, die op 11 januari 1958 bij Sakiet gevangen werden genomen. Vochtig en zacht Bij de zuidkust van Ierland be vindt zich een gebied van hogedruk, waarvan het centrum zich heel lang zaam naar 't noordoosten verplaatst. Om dit gebied stroomt over de Britse eilanden zachte, vochtige oceaanlucht naar de noordzee en ons land. Dit veroorzaakt veel bewolking, waaruit plaatselijk wat lichte neerslag valt. Op het midden van de oceaan was vanochtend vroeg een kleine depres sie aangekomen, die met grote snel heid en belangrijk in diepte toene mend in de richting van IJsland trekt. Een iets zuidelijker gelegen storing beweegt naar de Azoren. Geen van beide storingen zal morgen het weer in Nederland kunnen beïnvloeden. Nederland blijft daarvoor te dicht by het reeds genoemde hogedruk- gebied, dat zich vooral over West- en Midden-Europa gaat uitbreiden. Het vochtig zachte weertype met veel be wolking houdt daarom aan. 23 okt. zon op 07.17; onder 17.31; maan op 15.52; onder 02.51. Hoogwaterstanden 23 Okt. v.m. n.m. 12.50. Het weer in Europa STOCKHOLM zwaar bew. 7 C. OSLO geheel bew. 10 KOPENHAGEN zwaar bew. 7 ABERDEEN LONDEN AMSTERDAM BRUSSEL LUXEMBURG PARIJS BORDEAUX GRENOBLE NICE BERLIJN FRANKFORT MüNCHEN ZüRICH GENèVE LOCARNO WENEN INNSBRUCK ROME AJACCIO MADRID MALLORCA ALGIERS geheel bew. 15 motregen 13 mist 14 half bew. 10 motregen 14 geheel bew. 15 half bew. 11 licht bew. 19 geheel bew. 9 mist 13 regen 6 mist 6 half bew. 8 onbewolkt 16 zwaar bew. 9 6 onbewolkt 20 Korreltje Jeugd is een wonderbaarlijk iets; wat zonde om haar aan kinderen te verspillen. (George Bernard (Shaw)

Leidse Courant | 1958 | | pagina 1