DUINSTREEK E.H.B.O.-Lisse in hei zilver DINSDAG 21 OKTOBER 1958 DE LEIDSE COURANT NOORDEN NSV-handbal won met 63. Het eerste elftal van de handbalafd. van NSV is in Amsterdam op bezoek ge weest bij FIT en het heeft kans ge zien om daar een 6—3 overwinning uit het vuur te slepen. Het was wer kelijk een vurige wedstrijd en voor al van Amsterdamse zijde werd zeer op de mban gespeeld. In deze wed strijd scoorde W. Verhaar voor NSV door vijf van de zes doelpunten ach ter de keepster te werken. Ondanks deze uitslag is het voor de dames uit Noorden geen gemakkelijke wed strijd geworden, want het heeft de puntjes heus niet cadeau gekregen. Spoedig na de aanvang wist NSV de leiding te nemen, maar FIT nam daar geen genoegen rnee en wist de stand weer in evenwicht te brengen. (11). Toch namen de gasten weer de lei ding en wel doordat R. Verhaar de keepster het nakijken gaf. Voor de pauze wist W. Verhaar nog tweemaal het net te vinden, terwijl FIT maar met één doelpunt genoegen moest ne men. De rust kwam dus met een 42 voorsprong maar na de pauze zag NSV zijn voorsprong weer spoedig gereduceerd tot 43. Het heeft er toen nog even naar uitgezien, dat de Amsterdammers door zouden druk ken, maar NSV herstelde zich keu rig en het wist de stand op te voe ren tot 63. door twee keurige doel punten van W. Verhaar, die hierme de haar aantal op vijf bracht hetgeen een zeer goede prestatie mag heten. Na deze twee doelpunten gaf Am sterdam zich nog steeds niet gewon nen, maar het zag toch geen kans meer om de verdediging van NSV te ontwrichten. Opdracht aan Noordense firma. Architect J. G. de Groot te Uithoorn heeft namens de Uithoornse Woning stichting het bouwen van 63 eenge zinswoningen en 16 garages te Uit hoorn na onderhandse aanbesteding ?egund aan de Gebr. Vink alhier voor 1.244.550. OUD-ADE Feestavond Blindenbond. De voorzitter van de afd. Leiden en om streken, de heer Montanus, heette de vele bezoekers, die de zaal van 't La ge Land tot in de uiterste hoeken be zetten, hartelijk welkom. Tot zijn vol doening mocht hy constateren dat na de oorlog de zorg voor de blinden zeer toegenomen was. In Nederland telt men 166 gemeentelijke werkplaatsen waar blinden zich verdienstelijk ma ken. In talrijke bedrijven zijn blinden in de productie ingeschakeld. Zelfs op het ministerie van Maatschappelijk Werk vinden 16 blinden een werk kring. Hartelijk dankte hij winkeliers en particulieren voor de talloze be schikbaar gestelde prijzen en wenste alle aanwezigen een prettige avond. De zorg voor het amusement was op gedragen aan het „Cocktail Cabaret". Een non-stop programma, .met mede werking van de „Rythme Star" zorg de voor een lawine van amusement. Jan Mill trad op als conferencier, af gewisseld door John Master en Dick Becks, met xylofoon en piano. Dit duo gaf fantastische nummers, wedijverend met „The Reilly's" mondharmonica-virtuozen. Graag noemen we nog, Mr. Arseno, gooche laar-illusionist en Wim Houweling accordeonist. Alles tezamen een pro gramma van betekenis. Een verloting met een byna onbe perkt aantal prijzen maakte menig een gelukkig. Tot slot was er nog een gezellig samenzijn onder aanvoering van de „Rythme Stars". Voorzitter Montanus bracht nog een hartelijk dank aan alle aanwezigen, speciaal aan mej. Corrie Disseldorp, de plaat selijke vertegenwoordigster van de blindenbond. Wie deze avond miste, kan begin november in Hoogmade dit uitgebreide programma nog genie ten. ROELOFARENDSVEEN Laatste paal wljkgebouw „Wit- Gele Kruis". Zaterdagmorgen had op het bouwterrein van het wijkge- bouw „Wit Gele Kruis" een kleine plechtigheid plaats n.l. het slaan van de laatste paal. Voor het Wit-Gele Kruis waren enkele bestuursleden aanwezig, alsmede de g. a., pastoor Th. Schoenmaker, en de medisch ad viseur, dr Muskens. Bij het inslaan van de laatste KATWIJK AAN DEN RIJN Damnieuws. KDC I speelde een wedstrijd tegen WDG I in Wasse naar voor de competitie van de LD DB. In een zeer spannende en op windende strijd wist KDC I een voor lopige stand van 126 te bereiken. Jac. Freke wist door schijfwinst af te dwingen zijn partij tegen Van Doorn in zijn voordeel te doen beslissen. Fr. Spierenburg bracht door een schijf offer Gijsbertse in grote moeilijkhe den wat voor de Wassenaarder ver lies van de partij betekende. Dit suc ces werkte uiteraard op de overige spelers zodat het een grote overwin ning werd voor de Katwijkers. De volledige uitslagen luidden: J. van DoornJac. Freke 02; P. Gijsbert seFr. Spierenburg 02; C. Stigter H. Koelewijn xx; H. van BoxtelJ. Schoneveld 02; J. VermaasH. Klinkenberg 02; J. VermeulenH. Voorzaat 11; A. Schutte—C. van Klaveren 11; J. van DurenJ. Heemskerk 02; P. van der chaftJ. Zwaan 20; J. MulderJ. Houwer (res.) 20. Voorlopige stand 612. Vermoedelijke eindstand 713. Gevonden voorwerpen. Sedert de vorige opgave werden bij de poli tie alhier de navolgende voorwerpen als gevonden aangegeven en tot dus ver nog niet door de eigenaar opge vraagd: bankbiljet van 7 25,kin derschepje, kinderbril, badhanddoek met zwembroek, wit damesvest, huis sleutel, driedelige bamboe vishengel, kinderschoentje, dameszomerjasje, beige damesvest, twee paar bruine da messchoenen en een kinderschoentje, 4 busjes motorolie, herenpolshorloge, ring, waaraan drie sleutels en een fluit, lips-sleutel, badschoen, diverse portemannaies met en zonder inhoud, herenzakhorloge, kinderschoentje, damespolshorloge, twee autopeds, lichtgrijze kinderregenjas, leesboek je, sleutelbos in lederen étui, arm bandje, zijden damessjaal, plastic poppetje, padvindersriem, armband, bezet met witte steentjes, vulpenhou der. ring met zes sleutels, fietssleu- teltje, breiwerk van grijze wol. In lichtingen over bovengenoemde voor werpen kunnen dagelijks tussen 17 en 18 uur worden ingewonnen aan de politiepost Rijnstraat. om elf uur vanaf de scheepswerf „De Dageraad" te water worden gelaten de kotter „Drie Gebroeders" (Th 19). Het vaartuig meet 24 x 5.80 x 2.70 meter, heeft een 200 p.k. Kromhout- motor en voor de hulpwerktuigen een 20 p.k. Samofa-motor. Direkt daarna zal de kiel worden gelegd voor een trawler, te bouwen in opdracht van de rederij D. Ouwe hand te Katwijk aan Zee. Dit vaar tuig wordt uitgerust met een 875 p.k. motor van SmitBolnes en meet resp. 41.71 x 7.30 x 3.80 meter. Geboren: Adolf z. v. L. Koetsier en L. van der Endt. Wilhelmus M. z. v. W. de Lange en J. A. Hogenelst. Ondertrouwd: Johannes H. de Wa genaar 19 j. en Antonia A. G. Bouw meester 20 j. Jan P. Groot 27 j. en Ingetje Stigter 26 j. Adrianus A. M. de Groot 23 j. en Anna Zoetemelk 17 j. Arend Verkade 21 j. en Trijntje v. Egmond 22 j. Getrouwd: Nicolaas P. v. d. Meer 28 j. en Anna M. v. d. Geest 26 j. Overleden: Agnes M. Rotteveel echtg. van H. v. Lijn 78 j. Gijsbertus v. Leeuwen wedr. v. A. J. v. Rijn HILLEG0M Jaarvergadering E.H.B.O. De E.H.B.O.-afd. Hillegom hield haar jaarvergadering in de cantine van Van Herwaardens Steenfabriek on der voorzitterschap van de heer C. Veen, die in zijn openingswoord wees op de vele moeilijkheden om de af deling te doen voortbestaan. Over de deelname aan de cursus en de zomeravondoefening was spr. tevre den, maar er gaven zich nog niet vol doende nieuwe leden op voor de komende cursus. Men kan zich nog opgeven bij het bestuur. Er zijn financiële zorgen. De verslagen van secretaris en penningmeester werden vastgesteld. In de nieuwe kascommissie werden benoemd mej. Murk en de heer Hac- kert. Bij de bestuursverkiezing wer den gekozen mej. B. Klinkenberg en de heer M. Rood. De heer W. Dannijs, die aftrad als secretaris, werd door de voorz. dank gebracht voor het vele werk dat hij het bestuur had gedaan voor de E.H.B.O. Hij werd op voorstel van de voorzitter daarna tot erelid van de afd. benoemd. Ook tot mej. Drost die geen deel meer uitmaakt van het bestuur, sprak de voorzitter woorden van dank voor haar werk. 55 Jaar getrouwd. Het echtpaar Meyer-A. Heijnen is de bruids dagen ingegaan voor de viering van hun 55e huwelijksdag, welke zij op 4 november a.s. hopen te herdenken. De bruidegom is een der meest be kende Hillegommers. Hier stond ruim jaar geleden zijn wieg en hij heeft geheel zijn verdere leven in Hille gom doorgebracht. Na zijn school jaren leerde hij het ambacht van loodgieter bij de fa. Kruydenberg, alhier. Toen hij op 4 november 1903 trouwde met de hier in betrekking zijnde. Assendelftse A. Heijnen be gon hij meteen voor zichzelf en ging de boer op met potten en pannen en om reparatiewerk. Uit dit kleine be gin is een der meest bekende lood- gietersbedrijven van onze streek ge groeid. Ruim 60 jaren diende de bruide gom de Hillegomse gemeenschap als van de vrijwillige Hillegomse brandweer en bluste menige brand. 40 jaar lang was hij lid van de dra gersvereniging „St. Tobias". De bruid bleef onopgemerkt haar gezin verzorgen en deed dat uitste kend. Het bruidspaar is nog bijzonder kras en dit zal er toe bijdragen, dat het 55-jarig huwelijksfeest op feeste lijke wijze herdacht zal worden en de Hillegomse burgerij zal haar be langstelling niet achterwege houden. LISSE j. DE KWAKEL VZODSDO 72. De zesde competitiestrijd van de plaatselijke korfbalvereniging „Vooruitgang ons doel" is voor de thuisclub grote overwinning geworden, met 'n 72 nederlaag werd de SDO-ei Hillegom huiswaarts gezonden rekt ging VZOD in het offensief, en het spel was slechts enkele minuten oud, toen men door toedoen van Mein- dërt van der Terp de leiding nam (10). Geïnspireerd door dit goede begin bleef VZOD aanvallen, en het waren Henk van Limpt en Clara Bos, die de stand op 30 wisten te bren- verzocht de voorz. van het Wit-Gele gen. Hierna zag SDO kans haar ach- Kruis, de heer. Cl. Stockmann, aan terstand te verkleinen, 31, doch voor de g. a. pastoor Schoenmaker laatste klap te willen geven. Pastoor zeide hieraan volgzaam gevolg te geven, want hij beschouwde deze paal als een belangrijke mijlpaal in de bouw van het wijkgebouw. Na afloop hiervan kwamen geno digden met de bouwwerkers nog even in gezellige sfeer bijeen. „Wit-Gele Kruis". Per 1 okt. is als wijkverpleegster van het Wit- Gele Kruis in dienst getreden zuster R G. Thomas, die gevestigd is op Es sen weg 16, tot welk adres men zich in het vervolg voor verpleeghulp moet wenden. Zuster Thomas is de opvolgster van zuster M. G. Verhaar, die zich in ae enkele jaren, dat zij in Roelof- arendsveen werkzaam is geweest, vee) waardering heeft weten te verwer ven. de rust bracht Bertus van Veen, door een fraaie worp de stand op 41. Na de rust had de thuisclub wederom een veldoverwioht, Annie Gijzenberg en Henk van Limpt wisten hiervan te profiteren en brachtende stand op een veilige 61 voorsprong. Toen SDO de achterstand wederom wist te verkleinen (62) was het Jan Vene- ma die vlak voor het eindsignaal zijn schot beloond zag met een doelpunt (1-2). St. LouisKDO. 13. Ook de 5e competitiewedstrijd is voor KDO zeer bevredigend geëindigd. De KDO lieten zien wat zij waard waren, zij vochten als leeuwen, en smaakten het genoegen met een verdiende 3-1 overwinning op St. Louis huiswaarts te mogen keren. Na dit succes heeft KDO de derde plaats op de ranglijst ingenomen, met 2 minder gespeelde wedstrijden en met het minst aantal verliespunten, n.l. 2 van 2 wedstrijden die met gelijke stand eindigden. De doelpunten werden in deze uitwed strijd gescoord door linksibuiten C. Plasmeijer 2 x en door Ton Vlasman 1 v, ruststand 0-1 in het voordeel van KDO. Een penalty aan KDO toege kend werd door v. Diemen juist aan de verkeerde kant van de paal naast geschoten. De reserven speelden een thuiswedstrijd tegen Arsenal, zij won nen deze ontmoeting met 5—3 nadat de rust met 20 voorsprong in het voordeel van de thuisclub was inge gaan. De A junioren speelde op eigen terrein tegen VDO A n zij verloren Kotter „Drie Gebroeders". Voor mej 24, de junioren B brachten het rekening van de reder D. Krijnen te er beter af. zij wonnen de thuiswed- Oosterend zal op zaterdag 25 oktober strijd tegen RKAVIC met 5—3. Bridgeclub „D. V. H." De uitslag van de tweede ronde der parencom petitie was als volgt: 1. echtp. Mus kens 130 m.p. (2); 2. echtp. Koek 129 (3); 3. Leo Klein en Leo Turk 129 (1); 4. W. Casper en de heer Peters 113 (8); 5. echtp. v. d. Meer 111 (10); 6. M. Verdel en Ant. Koek 101 (6/7); 7. C. v. Haestregt en G. Wesselman 102 (5); 8. echt L. v. Berkel 97 (4); 9. P. Huigsloot en M. Bakker 85 (9); 10. F. Keulemans en B. v. d. Meer 82 (7/6). Tussen haakjes de stand na de tweede ronde. W0UBRUGGE SPORTIEVE ONTMOETING HOBAHO—KAMSTEEG Zaterdagmiddag maakte de perso neelsleden van N.V. Hollands bloem bollenhuis, op het voetbalveld van Lisse kennis met de personeelsleden van het onlangs alhier gevestigde be drijf van garage Kamsteeg. Vele van beide bedrijven hadden zich langs het lijntje geschaard en trot seerden regen en koude om getuige te zijn van deze kennismaking. Ook de bedrijfsleider van Kamsteeg, afd. Lisse bevond zich onder de toeschou wers. HoBaHo won de toss. De in blauwe broek en witte shirt gestoken Kam ers trapten af en kwam al gauw verwoed opzetten. Men kon echter al direct constateren dat de HoBaHo- ers al meer hebbe. gespeeld, want hun samenspel was beter verzorgd. Vooral de achterspelers Ruigrok en Kortekaas vonden elkaar steeds in goede combinaties. Het was dan ook geen wonder dat de HoBaHo-keeper weinig werk kreeg te verzetten. Kee per Bakker, aan de andere kant, moest echter verschillende malen handelend optreden. Verschillende harde schoten van D. Plug, M. v. d. Lans en H. Mooyekind wist hij op sublieme wijze te keren. In de 20ste minuut werd eindelijk het overwicht van HoBaHo in een doelpunt uitge- en M. G. de Vreede. drukt: een verre uittrap werd door rechtsbinnen P. v .d. Voorn goed op gevangen. Hij omspeelde Th. Augus- tinus, plaatste naar H. Mooyekind, die D. Plug in vrije positie voor het doel staande een pracht kans gaf (10). Deze voorsprong werd voor rust niet meer vergroot. De tweede helft was zeker het spannendste gedeelte van de wed strijd. Kamsteeg kwam er steeds beter in en bouwde menigmaal een goede aanval op. Toch was het de HoBaHo die een doelpunt liet aantekenen. Door een fiks regenbuitje waren bal en veld zeer glad geworden en waar schijnlijk daardoor had M. v. d. Lans in de 13e minuut weer succes met een schot van grote afstand (20). Kamsteeg kwam niet verder dan en kele corners. Deze werden resoluut door keeper v. d. Meer geplukt. Schijnbaar vond HoBaHo deze voor sprong voldoende en zij lieten de Kamstegers rustig komen. De HoBa- Ho-achterhoede was onpasseerbaar. Om beurten kwamen beide doelen nog enkele malen in gevaar. In de laatste minuten kwam de pool bijna nog in andere handen, doordat de achterhoede van HoBaHo wegens vermeend buitenspel bleef staan, doch keeper v. d. Meer was tijdig uit zijn doel om het harde schot te ke ren. Zo eindigde deze sportieve ont- moeting in een verdiende 20 zege voor HoBaHo. De leiding was bij de heer Horsman in goede handen. Donateursavond „Herwonnen Le venskracht" In het K.A.B.-gebouw vond zaterdag- en zondagavond de jaarlijkse donateursuitvoering plaats var „Herwonnen Levenskracht". De avond werd verzorgd door het caba retgezelschap „Malta" uit Haarlem. Dit is werkelijk een goede greep ge weest. Iedereen kan dan ook op een geslaagde en gezellige avond terug zien. Om 8 uur opende de voorz. C. Lamboo, de avond met een welkom aan alle aanwezigen, in het bijzon der aan het bestuur van de K.A.B. en genodigden. Woorden van dank richtte hij tot alle propagandisten en donateurs. Zonder hun financiële steun kan men immers nooit berei ken wat er dit jaar bereikt is. Hierna noemde de heer Lamboo diverse getallen van het afgelopen jaar. Aantal donateurs is dit jaar ge stegen tot ruim 1400. De speldjes- actie bracht 302.- op (helaas 186.- minder dan vorig jaar): de bollenac- tie 1134.-. Dit is in streekverband gebeurd, dus betreft niet alleen Lis se. Er konden 64 manden bloembol- „Berg en Bos" worden ge stuurd, welke door 34 personen wer den geplant, die hiervoor een snip perdag hadden opgenomen. Spr. me moreerde voorts de bloemactie op de 3e zondag in mei. Er werd 520.- reisgeld betaald aan patiënten. Dit jaar gingen 3 personen naar het sa natorium, 2 moeders gingen naar „Zonnehart". Aan 20 gezinnen werd steun verleend, waarmede een be drag van 720.- gemoeid was. Afdeling Lisse bezit momenteel 4 propagandisten mei een gouden speld (25 jaren trouwe dienst), 5 propa gandisten met een zilveren speld 12Va jaren frouwe dienst). Bij de jaarvergadering komen er nog 7 in aai.merking om laatstgenoemde speld in ontvangst te nemen. Spr. hoopte op de blijvende steun van de donateurs. Hierna gaf hij het woord aan het cabaret-gezelschap „Malta" uit Haar lem, waaraan medewerkten Jan Von del, als pianist; Beppie Murré, als ca baretière; Koos v. d. Velden als goochelaar en conferencier en voorts Charless Malta. Na het zeer geslaagd optreden van „Malta" dankte de heer Lamboo alle aanwezigen voor hun spontane op komst en bood als dank voor het ge brachte de enige vrouwelijke mede werkster een bouquet bloemen aan. Om de kosten enigszins te dekken werd onder de pauze een verloting gehouden van waardevolle prijzen. Herwonnen Levenskracht kan op e engeslaagde avond terugzien. Geboren: Maron d. v. A. Heimud en M. M. Möhlmann. Overleden: Martinus J. de Groot 19 j. Sanni Nederpelt, wed. van Sweyers 77 j. Ondertrouwd: J. Cannegieter, Eelde en H. J. Smit. Getrouwd: D. der N.derlanden, Hil legom en J. M. Kooy. Chr. Jansma Het kaartenhuis in Dixie, door mr H. L. Leffelaar. Uitg. Scheltema en Holkema A'dam. Dit „kaartenhuis" is geen verhaal, maar een bespreking can de rassen discriminatie in Amerika, welke de laatste tijd zo schrijnend tot uiting is gekomen in de wering van negerkin deren op de middelbare school van Little Rock in Arkansas. Mr Leffe laar is een Nederlandse journalist, die een reis heeft gemaakt door Ame rika en allerlei feiten heeft verza meld, welke van belang zijn voor een juister inzicht in dit rassenvraag stuk. In het Zuiden van Amerika zit de minachting voor de neger zeer diep en dat men zich daar onge veer een eeuw na de afschaffing van de slavernij nog steeds niet ont worsteld heeft aan de herinnering aan die tijden, pleit niet voor de Amerikanen. Om het ons gemakkelij ker te maken het probleem aan te voelen, maakt de schrijver telkens Zaterdag heeft de afdeling Lisse van de Kon. Ned. Vereniging voor E.H.B.O. haar 25-jarig bestaan ge vierd met een receptie en een feest avond, welke beide in gebouw Re- hobóth plaats vonden. Mèt de ver eniging jubileerden voorzitter dr A. J. Duymaer van Twist, die 25 jaar als docent aan de vereniging is ver bonden, benevens de heer Jan Pollé, thans besturslid, wegens diens zilve ren lidmaatschap. Beiden werden ge huldigd door het hoofdbestuur van de landelijke vereniging, die hen het dr Tilanus-ereteken schonk. De receptie. Velen kwamen zaterdagmiddag het bestuur complimenteren, zowel par ticulieren als afgevaardigden van verenigingen en het gemeentebe stuur. Ook emeritus-pastoor Van Zuylen maakte zijn opwachting, als mede de gemeente-secretaris, de heer M. Th. van Dijk. Daar burgemeestei mr Th. M. J. de Graaf verhinderd was, bracht de heer A. de Vries, wethouder van so ciale zaken, de gelukwensen van het gemeentebestuur over. „Het gemeentebestuur is U dank baar voor uw werk", aldus de heer De Vries. „Wij prijzen ons gelukkig een bloeiende E.H.B.O. onder emi nente leiding te bezit*en". Spr. sprak de wens uit dat de vereniging nog lang zou mogen werken tot heil van hen, die hulp nodig hebben en van de gehele gemeenschap. Zich richtend tot de persoonlijke jubilarissen, de heren dr Duymaer van Twist en Pollé, wenste de heer Di Vries ook hen geluk en bracht voorts hulde aan de secretaris-pen ningmeester, de heer L. Tanis, die bekend staat als een enthousiast en ijverig werker voor de vereniging. De avondviering. Des avonds werd, eveneens in Re- hobóth, de feestviering voortgezet met een feestelijke bijeenkomst van de leden met hun dames en verdere genodigden. De opening geschiedde door heer Jac v. Duynhoven, voorzitter van het feestcomité, waarna de heer L. Tanis de herdenkingsrede uit sprak. Hierna vond de huldiging plaats van de beide jubilarissen. Namens de leden werd hen een Delfts blauw herinneringsbord aangeboden, de da mes werden verrast met een fraai boeket bloemen. Voor zqn bijzondere activiteit bedachten de leden de heer L. Tanis met sigaren. Ook het hoofdbestuur van de Kon Nederl. Vereniging voor E.H.B.O. bracht zijn hartelijke gelukwensen over. Aan dr Duymaer van Twist en de heer Pollé werd het ereteken van de vereniging, nl. de z.g.n. dr Tilanus-speld overhandigd. Tijdens de pauze werd de aanwe zigen koffie met verversingen aange boden, terwijl het verdere deel van de avond gevuld werd met het op treden van de humorist-conferencier Harry Touw. 0EGSTGEEST Villabouw Onder architectuur van architect H. J. den Haan te 's Gravenhage, bouwt de fa. M. de Raad en Zn te Noordwijk voor eigen rekening 2 halve villa's aan de Hof dijk. Bouwopdracht Arch, ir R. D. Bleeker te 's Gravenhage, heeft, na mens de Mij tot Nut van het Alge meen, het bouwen van een l.o.-school met gymnastieklokaal a. .d. Haard stede en Eindstede in Bouwlust te 's Gravenhage gegund aan de N.V. Ing. Bur. voor Bouwnijverheid al hier voor 445.900. ST0MPWIJK Vergadering L.T.B. De voor zitter F. van Zwieten kon bij zijn openingswoord niet nalaten zijn te leurstelling te laten blqken over de eringe opkomst van de leden. Na e goedkeuring van de notulen kwa men de mededelingen op tafel en wel over de jaarvergaderingen van vak groep en bondsraad en de kringver- gadernig van de 16 afdelingen op maandag 27 oktober a.s. Langdurig werd gesproken over het melkprijs- beleid. Er werd sterk geageerd tegen de regeringsvoorstellen, waardoor de garantieprijs van ƒ0.289 op losse schroeven komt te staan en eigenlijk geen garantieprijs meer is. In het kort komt het hierop neer, dat wan neer de zuivelwaarde en de garantie prijs meer dan 5 cent verschillen het meerdere voor de helft voor reke ning van de veehouder komt, met het gevolg dat de garantieprijs dus wis selend wordt. Ook werden protesten geuit, zij het in mindere mate, tegen de bepaling dat de garantieprijs zal worden vastgesteld over 5 miljard liter melk, wat neer komt op 90% van de productie. De afgevaardig den naar de kringvergadering, de heren L. de Haas en H. Jurgens zul len de mening van de vergadering verdedigen en voorstellen bepleiten tot verbetering van de melkprijs- regeling. Daar uit de L.T.J. stemmen waren opgegaan om te komen tot oprichting van een landelijke ruiter sport was de heer Duineveld van de Landelijke Ruitersport L.T.B. uitge nodigd te komen spreken. Jammer was het, dat slechts één L.T.J.'er aan wezig was. Niettemin hoopte voorz. Van Zwieten dat het door spreker uitgestrooide zaad tot wasdom zal komen. De oogstdankdag zal dit jaar wor den gehouden op donderdag 23 okto ber a.s. De dag begint met een gez. H. Mis om 8.45 uur, waarna gezamen lijk ontbijt in het Blesse Paard. Op deze dag zal ook het 40-jarig bestaan feestelijk gevierd worden. De leden en genodigden komen 's avonds weer in het Blesse Paard, waar onder de beproefde leiding van de leden M. v. Haaster en J. v. Rijn met eigen kraenten een gezellige avond zal worden geboden. Melkmachinecursus. De door de L.T.B. georganiseerde melkmachine cursus start hedenavond 8 uur bij de heer J. v. Geylswijk, café de Gouden Z0ETERMEER DWO. Het eerste elftal moest naar Flamingo's. Op een door de re gen spekglad veld traden beide elf tallen om 2 uur aan. DWO had al spoedig de wind in de zeilen. J. Her mus bracht reeds snel de stand op 9—1. DWO had het beste van het spel en behield dit ook. Toen de achter hoede van Flamingo's een bal niet juist terugspeelde was N. Henneken er als de kippen bij, schoot eerst de bal tegen de doelman aan, wist de terugspringende bal weer op te van gen en doelpuntte (02). Nog voor riist had J. Bolleboom van de buiten kant een schot op doel gegeven, dat de stand op 03 bracht. Na rust kwam Flamingo's overwel digend opzetten en wist na een kwar tier van grote druk op het DWO-doel te scoren (13). DWO was niet ont moedigd en J. Bolleboom gaf weer een schot van de buitenkant af op de binnenkant van de paal en caram boleerde het doel in (14). Nog was 't niet genoeg. L. Rienties, de rechts back, trok mee naar voren, wist een corner te forceren, die door J. Her mus precies op het hoofd van Rien ties werd geplaatst, welke de doel man onberispelijk passeerde (15). Hierna kwam geen verandering en DWO nam de punten mee naar huis. DWO 2 speelde thuis tegen Delfis en wist met 31 te winnen. DWO 3 had te Werve op bezoek. Ondanks alle protesten van DWO eindigde deze wedstrijd met 44. DWO 4 werd met 53 verslagen door OSC 4. DWO 5 won met 21 van RKDEO met 21. vergelijkingen met het verschijnsel van de rassenwaan, welke nog niet lang geleden in Duitsland het leven van de Joden tot een hel maakte. In verband met Little Rock is dit boek zeer actueel. Mary, mijn vrouw, door J. M. Scott. Uitgeverij J. van Tuyl N.V., Zaltbommel. Dit verhaal speelt zich af op zee, op een jacht, dat van Engeland naai de Bermuda-eilanden zeilt. Het is het eigendom van Charrington, een oud-zee-officier, die in de laatste oor log krijgsgevangene is geweest. De bemanning, die tot deze tocht is uit genodigd, bestaat uit lieden, die al len op de een of andere wijze con nectie hebben gehad met Charring- ton's vrouw, die kort vóór hij uit krijgsgevangenschap terug kwam. op een raadselachtige manier om het le ven is gekomen. Deze roman grijpt telkens terug in het leven van nu eens de een, dan de ander en de episoden van het con tact van ieder met Mary Heather worden bij stukjes en beetjes bekend. Waarom zijn zij door Charrington voor deze reis uitgenodigd? Om meer bijzonderheden te weten te komen over zijn vrouw. Dat leidt tot span nende gebeurtenissen en pijnlijke ogenblikken aan boord, dat zijn ont knoping vindt nadat een op een vlot gebonden vrouw aanvankelijk de si tuatie nog wat ingewikkelder heeft gemaakt. Een boek, dat de spanning aan boord in dezelfde mate overbrengt op de lezer. „Salzburg en Salzkammer- gut". Uitg. n.v. Uitg. Mij „Kosmas", Amsterdam-Ant- werpen. In een handig formaat geeft de n.v Uitg. Mij. „Kosmos" een serie reis gidsen uit die in klein bestek veel wetenswaardigs voor de toerist naar land of streek bevatten. Ze wijken in zoverre van de geijkte vorm af dat ze geen droge opsommingen geven maar in leesbare vorm een beknop te beschrijving van steden en dorpen, het aan de bezoekers overlatend veel zelf te ondekken. Goede foto's ver luchten de boekjes. „De aarde en haar levens vormen, door Gustav Foch- ler-Hauke. Prisma-serie 339 en 340. Uitg. Het Spec trum, Utrecht-Antwerpen. In deze dubbel Prisma geeft de Duitse wereldreiziger Fochler-Hauke een overzicht van het tot dusver be kende omtrent h?t ontstaan van de aarde en het leven, waarbij aan de evolutie-theorie een ruime plaats wordt ingeruimd. De schrijver blijft daarbij echter als gelovig christen op de voorzichtige weg en besluit zijn prettig leesbare boek met de verma ning die als zijn apologie mag gelden: „Nooit mag de mens uit het oog ver liezen dat God hem naar zijn even beeld heeft geschapen, dat de Geest Gods reeds over de wateren zweefde toende aarde nog woest en leeg was en nog duisternis boven de afgrond hing toen God in de beginne hemel en aarde schiep. Toen er nog niets was, hier niet en daar niet, toen was de ene almachtige God." Aanbevolen aan hen die een dui delijk inzicht wensen in de huidige stand van zaken op dit nog steeds veel omstreden gebied. „Wie vermoordde Zijne Ex cellentie?", door Martin Mons. Uitg. A. W. Sijt- hoff's Uitg. Mij., Leiden. Een de|ective-veihaal met een in- triege waarvan de lezer de oplossing eerst op de laatste bladzijden leert kennen, waarmee gezegd wil zijn dat de spanning er tot het laatste mo ment inblijft. Litterair gezien heeft het boekje weinig om het lijf. de stijl is stuntelig. Liefhebbers van het gen re an sich zullen er hun genoegen aan beleven, qiaar meer en beter mag men er niet van verwachten. „Bach en het Hemelse koor" door Johannes Rüben. - Uitg. Zuid-Holl. Uitg. Mij., Den Haag. Ondanks het precaire gegeven 1? het verhaal, dat als ondertitel draagt „Roman van een muzikale levens droom", met gevoel en vol piëteit gc schreven. Nergens wordt de fantasie banaal, in tegendeel, de geestelijke sfeer van de strijd tussen de partijen wordt zeer beheerst weergegeven. De stijl is bovendien meesterlijk. Er zullen er wellicht zijn die deze ro man afwijzen. Naar onze mening be hoeft daarvan geen sprake te zijn maar wel dient het voorbehouden te blijven tot hen die in ruime mate de gave des onderscheids bezitten. „De Navigator", door Jule* Roy. Uitgave: Uitg. Mij Hollandia, Baarn. Een fascinerende novelle van de Fransman Jule Roy, bovendien vlot geschreven. Helaas moeten wij het boek streng voorbehouden om de wij ze waarin de schrijver omspringt met liefde en liefdedaad. De bagatelftse- ring van deze zaken maakt „De Na vigator" voor ons onaanvaardbaar Hetgeen- jammer is voor deze overi gens goed geschreven novelle. „Van Gustaaf de draak" Verteld en getekend door Piet Broos. De Toverfluitse rie. Uitg. „Helmond", Hel mond. Een boekje dat bestemd is vooi kinderen tot een jaar of tien, hoewel de verteltrant voor deze categorie van lezertjes wat vreemd zal lijken Voor kinderen een aantrekkelijk boek.

Leidse Courant | 1958 | | pagina 9