Ideeën zijn 't Rijk 19 mille waard „Help u-zelf" niet zonder zorgen PHILIPS ..Photoflux" Raad van Leiderdorp besluit tot aan koop pand voor burgemeesterswoning '1JU Nederland kan nu wel inpakken üi.^DAG 21 OKTOBER 1958 DE r.EIDSE COURANT PAGINA 7 Oud-CHU-voorziüer promoveerde ie Amsterdam In de Westduinkerk te Amsterdam is de heer H. W. T ilanus, die negen jaar voorzitter is geweest van de C.H.U. gistermiddag gepromoveerd tot ere-doctor in de rechts geleerdheid aan de Vrije Universiteit van Amsterdam. Foto: de minister-president, dr. W. Drees wenst dr. Tila nus geluk. Geheel rechts de minister-president van O., K. en W. mr. J. Th. C'als geheel links de promotor, prof. dr. W. H. Diepenhorst. De rijksideeënbus-organisatie heeft gistermiddag in haar jaarvergadering, welke werd gehouden in de Rolzaal (Ridderzaal) in Den Haag, de jaar prijs 1958 uitgereikt aan het ministe rie van oorlog, het departement dat in de periode 19571958 het succes volste is geweest, op het gebied van de ideeënbus. De voorzitter van de organisatie jhr. mr. A. van Nispen tot Pannerden bood de prijs aan de secretaris-generaal van het ministerie van oorlog de heer L. C. Rietveld aan. De jaarprijs is nu voor de derde maal uitgereikt. Vorig jaar verwierf het ministerie van marine en het jaar daarvoor het staatsbosbeheer de prijs. Ter vergadering is ook de hoogste beloning uitgegeven die tot nu toe door de rijks-ideeënbusorganisatie is toegekend. Het was een beloning van 1600 voor de sergeant C. Cappel- veen, die bij de luchtmacht in Rhe- nen is gelegerd. Hij had een repara tiemethode ontworpen voor de kost bare gyrotollen die in 'n bepaald type vliegtuigen zitten. Uit het jaaroverzicht blijkt dat er in de periode oktober 1957oktober 1958 ingediend zijn 1172 ideeën. Het totaal uitgekeerd bedrag aan belo ningen en aanmoedigingspremies be droeg 19,671. DE FISCUS BENADEELD De rechtbank te Rotterdam heeft vanochtend de 43-jarige accountant en eigenaar van een administratie kantoor L. de G. uit Rotterdam ver oordeeld tot een gevangenisstraf van drie maanden, waarvan twee voor waardelijk met drie jaar proeftijd. Hij had zijn aangiftebiljet van de inkomstenbelasting over 1953 onjuist ipgevuld en voor een aaraiemers- finma had hij te weinig loonbelasting en vereveningsheffing opgegeven. Geëist was vier maanden gevange nisstraf. Neveda, Rokin 118, Amsterdam (Advertentie) Het aantal zelfbedieningsbedrijven in Nederland is vorig jaar met 200 toegenomen tot 726, waarvan 35 van coöperatieve verenigingen, 225 van het grootwinkelbedrijf en 466 zelf standige. Verwacht wordt, dat dit aan tal eind 1958 de 1000 overschreden zal hebben. Deze groei met de daaraan verbon den problematiek zal onderwerp van discussie zijn op het tweedaagse con gres, dat de vereniging van zelfbedie- ninigs-bedrijven op 28 en 29 oktober a.s. in Musis Sacrum" te Arnhem houdt. De officiële opening geschiedt door burgemeester Ch. G. Matser van Arnhem. Op dit congres zal, met name in de jaarrede van de voorzitter, de heer H. Huipkes, o.a. het ontwerp-vestigings- besluit levensmiddelen ter sprake komen, waartegen de vereniging ern stige bezwaren inbrengt. Voorts zullen lezingen worden ge houden over zelfbediening door de heren Th. A. W. Hopman, directeur van de stichting opleiding te Drieber. gen en dr. Joseph Oickern, voorzitter van de raad van beheer van het Veilig geborgen achier de siormsiuw Woensdagmiddag zal minister Witte de stormvloedkering te Capelle aan de IJssel officieel in gebruik stellen. Een suggestief kijkje op de machtige schuifdeur. Links de nieuwe verkeersbrug. stituut für Selbtsbediening" te Keu len. Het congres wordt besloten met een forum. Aan het congres is een expo sitie verbonden van apparatuur, hulp materialen etc., welke van belang zijn voor zelfbedieningsbedrijven. JACHTOPZIENER WERD VRIJGESPROKEN De rechtbank te Arnhem heeft gis termorgen de 59-jarige jachtopziener S. vrijgesproken van het hem ten laste gelegde ten aanzien van de dood van de 26-jarige landbouwer C. H. J. Heitink op 12 februari jl. De officier van justitie had tien maanden ge vangenisstraf geëist en ontzegging van het recht als jachtopziener te fungeren voor de tijd van vijf jaar. Volgens de tenlastelegging heeft de jachtopziener de landbouwer van het leven beroofd met een pistoolschot. Het emigrantenschip „Zuiderkruis" dat onderweg is van Amsterdam naar Sydney heeft gisteravond Brest moe ten aandoen om een kind, de acht jarige Arnold Fam dat aan blinde darmontsteking leed aan wal te bren gen. De jongen is in een ziekenhuis opgenomen. Zijn moeder is eveneens aan wal gegaan en verblijft in Brest. Haarlemse bloemenkeuring In de keuringszaal van het Krela- gehuis heerste gisteren een Japanse sfeer. Japanse vazen, Japanse pren ten, Japanse parasolletjes, Japanse lampjes, Japanse bloemsierkunst en het mankeerde er nog maar aan, dat enkele niet van echt te onderscheiden geisha's de thee serveerden. Tussen al dat oosterse: een bijzon der fraaie colectie Nerine van de fa. De Goede uit Eist, door de Hillegom- se bloemsierkunstenaar Cock Veld huis tot een brillant geheel verwerkt. De reden waarom men het geheel in een Japanse omlijsting zette, mag zo op het eerste gezicht wel wat won derlijk heten, daar de Nerine een Zuidafrikaanse plant is. Het toeval wil echter dat enkele eeuwen geleden een Japans schip, dat o.m. Nerine- bollen aan boord had, strandde bij de Guernsy. De eilandbewoners plant ten zo maar voor de aardigheid de bollen op en waren, toen ze bloeiden, er volkomen „weg" van. Zo droeg Japan er, via een schipbreuk, toe bij. dat de Nerine in Engeland en later in geheel Europa een gewilde snij bloem werd. Al zal men nimmer heb ben gedroomd, dat dit bolgewas zo zeer in de belangstelling zou komen te staan als het laatste decennium het geval is. We noteerden naast de flonkerend rode Nerine erusca major tal van zaailingen, die varieerden van heel licht rose tot diepzalm en ook het wit hybriden Cape Town en Pink Triumph waren bijzonder mooi. Aan de groep werd een gouden medaille toegekend. Verder was er een vaas met de mach tig mooie Nerinodonna, een nieuwig heid van Van Tuber gen uit Haarlem, die is ontstaan uit een kruising van Amaryllis Belladonna en Nerine. De plant staat wat stengel en bloem- grootte betreft tussen beide typen in. Een vaasje Catananche coerulea ma jor van Van Hensbergen, Hillegom, en wat mooie kwaliteit van de gele Freesia Souvenir van Van Staaveren, Aalsmeer, besloten deze keuring. Ook u maakt zulke leuke foto's In een spoedzitting, gisteravond ge- i Doeslaan en tussen de Hoogmadese- rhouden onder leiding van burgemees-1 weg en de Eikelaan zullen voorlopig ontbrak niet. De rose grootbloemige ter H. van Diepeningen, heeft de raad niet verbreed kunnen worden in ver- van Leiderdorp besloten tot aankoop band met de bestaande bebouwing, KONINKRIJKEN STERVEN.. sgta 1958 WWW n* V\ (_^-— 4S=T +-fJÜ i9oo ÊKétk WW: REPUBLIEKEN KEIZERRIJKEN, KONINKR'JKENtfc. 38 VORSTENKRONEN VERDWENEN SPOORLOOS. Wie kent ze nog de namen van Eu ropa's oude luister in de personen van de Keurvorst van Hessen, de ko ning van Sicilië, de Groot-Hertog van Mecklenburg etc. etc. Toch schitter den deze namen, met nog tientallen anderen eens in opperste luister aan de koningshoven van Europa en wer den deze namen door miljoenen ge kend, want Europa was toen nog een „koninkrijk". Precies honderd jaar geleden bezat Europa dan ook maar zegge en schrijve één republiek, Zwitserland. Tegen deze eenling tel den wij toen 48 staten met een kei zer, koning, vorst etc. aan het hoofd. De tijden veranderden en de ge schiedenis draaide voort en daarme de wankelden tronen en rolden de kronen. Het „koninkrijk" Europa stierf uit, 38 regerende vorsten ver dwenen en thans is Europa de „repu bliek" zoals wij die kennen. Overigens verdwenen de kronen niet alleen in ons werelddeel, ook elders in de wereld nam het aantal gekroonde hoofden gestaag af. De keizer van China verdween evenals de keizer van Mexico en de keizer van Brazilië. Pas nog zagen wij on der onze ogen de ondergang van het koninkrijk Irak voltrekken en wie denkt nog aan de vergeten Faioek die in Rome zijn 50 miljoen gulden zit te verteren. Hoe snel het „sterven" van de ko ninkrijken in zijn werk is gegaan blijkt duidelijk uit onze kaart. Hier in geven wij een duidelijk overzicht van het verloop der monarchale ge schiedenis in Europa. Het is vooral het tijdvak van 19171920 geweest dat Europa heeft omgevormd tot „re publiek". De landen die buiten deze ontwikkeling zijn gebleven en die hun oude monarchale staatsvorm be hielden zijn België, Denemarken, Griekenland, Groot-Brittannië, Lu xemburg, Liechtenstein, Monaco, Ne derland, Noorwegen en Zweden. Strikt genomen moeten wij bij deze tien landen eigenlijk ook nog Spanje rekenen want hoewel hier gen. Fran co aan het bewind is heeft het land een grondwet die Spanje een konink rijk noemt. Er is ook een Spaanse troonpretendent aanwezig die na de dood van Franco rechten op de Spaanse troon heeft. Het „uitsterven" van de koninkrij ken heeft uiteraard verschillende oorzaken. Het zijn vooral drie ge beurtenissen die voor deze ontwikke ling verantwoordelijk zijn n.l., het verdwijnen van div. Duitse staten en staatjes, de eenwording van Italië en de revoluties. KATWIJK Paarden op hol. In de Haven straat sloegen zaterdagmorgen twee paarden, die gespannen waren voor een nettenwagen, op hol. Oorzaak hiervan was dat de kromme dissel van de wagen plotseling afbrak, waar door de dieren een slag van de spoor- dollen tegen de achterbenen kregen. In wilde vaart ging het via de Log- gerstraat naar de Sluisweg, waar het span tot stilstand kwam doordat een van het pand Hoofdstraat 59 met het doel dit te bestemmen als ambtswo ning voor de burgemeester. Door de heer H. D. van Weizen Jr. makelaar en taxateur te Leiden is het pand op 17 oktober j.l. afgemijnd op 41.400. Hierdoor zal het mogelijk worden op korte termijn de aan het gemeen tehuis aangebouwde ambtswoning van de burgemeester te ontruimen en daarmede de noodzakelijke uitbrei ding van de secretarie te realiseren. Bij de opdracht aan de heer Van Daarmede heeft de raad echter reeds rekening gehouden bij de vaststelling der rooilijnvoorsehriften. Het gedeelte tussen de Willem de Zwijgerlaan en de Resedastraat kon niet eerder worden ter hand genomen in verband met de bouw van een via duct in de rijksweg 4a over de Hoofd straat. Nu dit viaduct enkele weken gereed is gekomen kan de Hoofdstraat ook daar, na ontvangst van de ver eiste goedkeuring, worden verbreed De noodzakelijke verbreding voor ten laste der gemeente komende kos ten van straatverbreding voor be doelde woning. De situatie is namelijk zo dat de laatste jaren de Hoofdstraat in etap pes werd verbreed, doch dat deze ver breding nog niet over de gehele leng te tot stand kon worden gebracht. De gedeelten ter hoogte van de Weizen is rekening gehouden met de woning Hoofdstraat 59, practisch aansluatend aan laastgenoemd gedeel te, was gepland na de verbreding tus sen de Willem de Zwijgerlaan en de Resedastraat. Blijkens een door de heer Van Wei zen uitgebracht rapport zou door de gemeente aan de eigena-aT vam het perceel Hoofdstraat no. 59 ter reali sering van de voorgenomen straatver breding, een redelijke vergoeding moeten worden betaald wegens af stand van grond, voor het maken van een nieuwe erfafscheiding en voor vermindering van woongenot. Deze redelijke vergoeding is door de heer Van Weizen getaxeerd op 6.100. Bij de opdracht aan de heer Van Weizen is daarmede rekening gehou den. Daar de raad reeds een voorbespre king over dit plan heeft gehad, was der paarden kwam te vallen. De wa gen kwam tegen de trottoirband tot stolstand. Het paard dat viel brak daarbij het rechter voorbeen en moest ter plaatse worden afgemaakt en naar de noodslachtplaats te Katwijk aan den Rijn worden vervoerd. Ver der werd geen schade aangericht, terwijl ook persoonlijke ongelukken i achterwege bleven. Onder de invloed. Een uit Dener geen commentaar behoudens dat Haag afkomstige bestuurder van een I de heren de Graaf en Lolling 't colle- personenauto reed zaterdagavond ge van b. en w. feliciteerden met het omstreeks kwart voor zeven, zonder in bezit krijgen van dit pand. aanwijsbare oorzaak, op de Molen- Naar aanleiding van enkele uitla- een voor hem rijdende tingen en eventuele geruchten bena- waarbij zijn wagen drukte de voorzitter nog eens een weg tegen vrachtauto ernstig werd beschadigd. Ook de vrachtauto, die op zijn beurt weer op een andere wagen werd gedrukt, liep zowel aan voor- en aan achter bij de aanvang voorgelezen brief over de verkoop van deze woning waarin wordt beslist, dat tot 1 no- "tp ivwci aau v uut - eil ddll acilier- ..„„1 zijde beschadigingen op. Bij onder- veirf3er gelegenheid werd geboden tot ïi, VPrkflAn van Ha nmnlnif ItAsmU* Jil zoek bleek de bestuurder van de per sonenauto onder de invloed van ster ke drank te verkeren. Nadat hem in het politiebureau te Katwijk aan Zee de gelegenheid was gegeven zijn roes te boven te komen, werd proces-ver baal tegen hem opgemaakt. Bevordering. De heer T. J. Boot, brigadier van politie, commandant van de politiepost te Katwijk aan den Rijn is met ingang van 1 no vember a.s. bevorderd tot adjudant. verkoop van de woning. Mocht dit op genoemde datum nog niet zijn ge beurt dan moest de woning aan wo ningzoekende worden toegewezen Het is nu echter een normale gang van zaken dat de voorzitter en de raad beslist wanneer de ambtswoning zal worden aanvaard. De voorz. acht zich niet verantwoordelijk voor de redac tie van een advertentie die een an dere uitleg suggereert. Hierna slui ting. De Expo is niet meer. Gisteren zijn de slopers als sp- rinkhanen op de terreinen van de wereldtentoonstelling neergestreken. Foto: een symbolische opname „vanuit" h et Nederlandse paviljoen. De koeien uit de stal van de modelboerderij worden weer op tran sport gesteld naar hun geboorteland.

Leidse Courant | 1958 | | pagina 7