db)mmTAD Weihouder siad van Belangrijk accent van Randstad Holland Menken over: Leiden 200.000 inwoners Scherp Willem Andriessen voor Kunstkring Discussie over de modelwoning LMLLGATf Een dwaas spel met „Maanvogels" Geruchten te Rome DUINSTREEK DINSDAG 21 OKTOBER 1958 DE LEIDSE COURANT PAGINA Binnenkort weer garnizoensstad Voor een zeer aandachtig gehoor heeft wethouder S. Menken gister avond verteld hoe hij zich de toe komst van Leiden voorstelt. Hij koos voor zijn causerie de titel: „Leiden stad van 200.00 inwoners", en deze titel was intrigerend genoeg om vele middenstanders de oren te doen spit sen. Een snelle groei immers van de Sleutelstad kan ook voor de midden stand bijzonder aantrekkelijke gevol gen hebben: vergroting van de koop kracht, uitbreiding van het verzor gingsgebied. Maar zolang Leiden nog maar 95.000 inwoners heeft en bo vendien slechts een zeer geringe groei kent, kan men alleen nog maar theoretisch over de toekomst van de stad denken. De heer J. C. J. Lambermont, voorzitter van de N.R.K.M., die deze avond in De Turk belegde, wees in zijn openingswoord op het belang zicht tijdig te bezin nen op de toekomstmogelijkhe den van Leiden. Gunstige ligging. Wethouder Menken hield zijn ge hoor voor, dat Leiden een zeer gun stig gelegen centrum van de rand stad Holland gaat worden. De Randstand immers wordt be grensd door Haarlem, Amsterdam, Utrecht, Rotterdam Den Haag etc.. In het midden van deze krans van ste den ligt Leiden: tussen de havenge bieden van Rotterdam en Amster dam, dicht bij de internationale stad Den Haag, bij Haarlem en by 't hart van Nederland: Utrecht. De wethou der sprak over groei van de Randstad tot 1980. Leiden maakt een goede kans mee te groeien. Er zijn verschillende factoren, die een snelle uitbreiding van Leiden kunnen bevorderen. De belangrijkste is wel, dat Den Haag in 1960 volge bouwd zal zijn en de „overspill" naar Delft en Leiden zal afvloeien.. Bei de steden zullen in de toekomst bete kenis krijgen als forensengemeenten. Een andere stimulerende factor is de groei van de industrie in de Rand stad, die ook ongetwijfeld op Leiden van invloed zal zijn. Hoewel de plan nenmakers van Provincie en Rijk denken aan een vermindering van de industrialisatie in Zuid Holland om het accent naar west-Brabant te ver leggen, is het toch wel zeker, dat rond de bestaande industriekernen, waarvan Leiden er een is, ook nieu we industrie zal komen. Vraagteken. De wethouder verheelde niet, dat dit alles slechts theorie is en dat men de economie niet in de hand heeft. Daarom had ook eigenlijk een vraagteken achter de titel van zijn causerie moeten staan. De wethou der moest in dit verband tot zijn spijt zijn gehoor voorhouden, dat struc tuurplan en grenswijziging rond Lei den geen onderwerp van zijn cauterie en ook niet van de discussie na af loop kon zijn. Indien echter, aldus de heer Men ken, de verwachtingen van het natio naal plan, die in de periode 1960 1980 een groei verwacht van 100.000 naar 200.000 inwoners, waarheid wordt, betekent die een toename van 5000 inwoners per jaar; dat wil zeg gen, ieder jaar 1000 huizen erbij; zó veel scholen, zóveel openbare gebou wen, groenvoorziening, etc. Eerder in zyn toespraak had de heer Menken al gesproken over de speciale pro blemen, die een snelle groei van de randstad met zich meebrengt; de nachtmerrie van alle stedebouwers zijn de steenmassa's. POTLOOD EN GEEST No. 531. Horizontaal: 1. zangstem, 3. boom, 5. zijtak Danau, 7. muziek noot, 9. meisjesnaam, IC. leesteken, 11. rund, 12. muzieknoot, 14. tqjwoord, (Eng.), 16. vlug, 17. opening ener fuik. Verticaal: 1. hakwerktuig, 2. mu zieknoot, 3. voorzetsel. 4. bosgod, 6 stad in België, 8. bijl, 9- vis, 11. lichaamsdeel, 13. zwemvogel, 14. voorzetsel, 15. voedsel. Oplossing morgenavond. Oplossing No. 530. Horizontaal: 1. aster, 6. Pan, 7. eer, 8. nar, 9. gom, 10. akker. Verticaal: 2. sandrak, 3. energie, 4. spant, 5. kramp. Maar het leek spr. ook juister aan te nemen, dat de groei van Leiden in 30 tot 40 jaar tot stand zal komen. Maar zelfs dan zal na 1960 een be langrijk accent van de Randstad Holland op Leiden komen te liggen. En dit is ook van belang voor le middenstand. Leiden zal ongetwijfeld groeien als universitair centrum, de stad wordt woon-, werk en leefgebied voor de professoren en de weten schappelijke staven. De groei van het getal studenten zal zijn van vier en een half tot achtduizend, het getal hoogleraren zal toenemen van 130 tot 200 en vele honderden assistenten méér zullen in Leiden hun stad her kennen. Leiden zal groeien als veelzijdige industriestad: als handelscentrum; niet alléén door de winkels maar ook door de markten: Leiden heeft de grootste schapen- en lammermarkt, als agrarisch centrum (ook voor groenten en fruit) en als forensen- centrum. Leiden zal, aldus de wethouder, ook binnen afzienbare tijd weer gar nizoensstad worden en dan niet alléén voor de Koksschool. Binnenkort zijn hierover plannen te verwachten. Daarnaast is de stad een belangrijk scholen centrum. Niet minder dan veertig gefneenten zijn op Leiden af gestemd, ook dank zij de goede ver bindingen die er bestaan. Maar men moet ook rekening houden met te genstromingen in deze prognosen. Spr. wees op de ontwikkeling van steden als Alphen, Katwijk en Gouda. Vooral van de twee eerst genoemde kan de winkelstand van Leiden con currentie verwachten, omdat zij ook aantrekking op de randgebieden gaan uitoefenen. Andere invloeden. In grote mate ook is de welvaart afhankelijk van de invloeden van Europa en de wereld. Maar de win kelier heeft nog met een geheel an dere economie te maken, nl. die van de huisvrouw. Spr. vroeg zich af: is zelfbediening een modeverschijnsel of blijvend? Zal men evenals in Amerika en Canada een vervaging van de branches krygen of zal Ne derland zijn gespecialiseerde zaken houden, waar het contact over de toonbank nog gekenmerkt wordt door helpen en geholpen willen wor den. Spr. noemde dit belangrijke vragen omdat de antwoorden bepa lend zijn voor de toekomstige be bouwing van een stad. Indien de win kelstand naar Amerikaans voorbeeld zou verkrappen tot de „stores" en warenhuizen, zou men minder ge bouwen nodig hebben. Hij sprak de wens uit dat de ont wikkeling van de stad de vrucht zal zijn van samenwerking en dat zij niet met zich zal brengen het ver- stedelijkingsproces dat de tragiek van Amsterdam en Rotterdam is gewor den. Na langdurige gedachtenwisseling die tot elf uur duurde sprak de voor zitter een hartelijk dankwoord aan het adres van een boeiend causeur. VOOR EEN UITMUNTEND bezette intensiteit en gevarieerdheid. Een Gehoorzaal heeft de alom geachte j grootse prestatie van een ras-toon- en gevierde pianist Willem Andries- kunstenaar, sen gisteravond een recital voor de Kunstkringleden gegeven, in zijn mooie, zeer charmerende waarheids getrouwe musiceertrant. Hij schroom de niet verschillende zeer bekende werken op zijn programma te zetten, waarmede hij ongetwijfeld veel luis teraars aan zich heeft verplicht, te meer, wanneer zoals hier mu zikaal genot berust op herkenning niet alleen, maar wanneer de wer ken zijn gaan klinken via 't hart van de kunstenaar, z'n ziel en zijn vin gers. Als hij op z'n eigene persoon lijke wijze, zo beheerst gevoelig en genuanceerd, een werk interpreteert als Beethovens Sonate in Es gr t en op. 31 no. 3, zo gezond muzikaal, voort varend met spanning dan is er ook alle reden verheugd te zijn. Dat het romantisch element hem geenszins ontbreekt en niet door hem genegli geerd wordt, is gebleken uit de voor dracht van de „Davids bündlertanze" van Schumann, die hij met een en kel woord toelichtte. De twee ver bondenen Florestan en Eusebius, de twee naturen in Schumann gepersoni fieerd, twee imaginaire figuren, de onstuimige Florestan, en de drome rige Eusebius, treden hierin beurte lings of wel tezamen in een lange reeks van bekoorlijke korte fanta sieën op. Grote concentratie heeft de individualistische pianist hierin be toond. De fantasieën groeiden tot een hoogtepunt bereikt werd, helder met Gisteravond is in het centrum voor Huishoudelijke en gezinsvoorlichting aan het Levendaal 1 te Leiden een avond gehouden tot besluit van de expositie in de modelwoning aan de Pieter Bothstraat, die door het ge lukkig initiatief van de vrouwenad viescommissie tot stand is gekomen. Het is een geslaagde „modelwoning"- tentoonstelling geworden, want meer dan 4000 mensen ebben haar be zocht. De heer P. F. Janssen, voor zitter van de vrouwenadviescommis sie voor de woningbouw sprak hier over zijn voldoening uit. „Deze inrichting van de woning was slechts één manier uit de vele", zei hij. Het was de bedoeling te la ten zien, dat men ook met een kleine beurs doelmatig en gezellig een wo ning kan inrichten. Met de binnenhuisarchitecte mej. Fuhri Snethlage discussieerden daar. na de aanwezige dames over deze door haar ingerichte woning. Men vond de bergruimte voor textiel en lijfgoed te klein. De architecte deed verschillende oplossingen aan de hand om aan dit euvel tegemoet te komen en zij betoogde ook dat de inrichting van dit huis bedoeld was voor een jong gezin, dat nog aan de inrichting van het huis werkt. Zii gaf ook nuttige wenken over de huisinrichting met meubelen die al een paar jaartjes oud zijn. Leidse Universiteit Geslaagd voor het Doet. ex. Gen II de heren H. P. Baaij te Den Haag, H. Broekhuijzen te Den Haag, W. A. J. Maaskant te Zwijndrecht, L. S. Tulman (USA), P. C. J. Versteeg te Dordrecht, F. F. C. Vervloet te Was senaar, H Vis te Leeuwarden en A Zecha te Leiden. Geslaagd voor het Artsex. mevr. T. J. Schreuderv. d. Meulen te Oegstgeest en de heren J C. Huysmans te Stampersgat, W. H. Leers te Heerlerheide, J. E. Meilink te Wassenaar. N. H. Schreuder te Oegstgeest en J. P. M. Wagenaar te Maasniel. A NDRIESSEN'S SUPERIEURE mu- zikaliteit bleek al niet minder in de drie Préludes van Debussy uit diens 2e boek: Les Fées sont d'exqui- ses danseuses, La Puerto del vino en last not least Feux d'artifice, welke werken weer met een enkel woord van deze grond. M f\eh Gezellige avond van de Maria-congregatie in de St. Petrusparochie In de Jacobazaal van De Burcht hield gisteravond de Mariacongre- gatie van de St. Petrusparochie een feestelijke bijeenkomst, waaronder jubilarissen van deze zeer oude en bloeiende Leidse congregatie gehul digd werden. Een openingswoord sprak de prefecte mej. C. de Greeff; zij was dankbaar voor de grote op komst van de leden. Het congregatie- lied speciaal voor deze Maria-congre- gatie geschreven was de inleiding van de huldiging der jubilarissen door kapelaan C. W. Thomas, die de volhardende leden een voorbeeld voor allen noemde. De avond werd besloten met de opvoering van een blijspel ,,'t Mira kel van Cupido", door het Rotterdams Toneelgezelschap. Een gezellig en leerzaam blijspel, dat de toeschou wers veel genoegen verschafte en aanleiding gaf tot een hartelijk ap plaus nadat het doek gevallen was. Het 50-jarig jubileum vierden: de dames Waals-Bavelaar; Oudsheus- den-de Greeff: Kleinhans-Abswou- de; v. Pol-Goddijn; Tuinrran-Straat- hof; Hilgersom en de Groot. 25-jarig jubileum: de dames Roe- ters-Starrenburg; van Noort-Vorst; Selier-Devilee en v. Oudenhoven. De heer J. van Velzen, Groene- steeg 11 alhier, die een tuin heeft op een stuk land van de her Fonteyn aan de Miening te Zoeterwoude, plukte gisteren mooie rijpe aardbeien werden toegelicht. Hij interpreteerde ze met rijke schakering; alle moge lijkheden van 't instrument belich tend, met veel intelligentie en uiterst raffinement van 't pedaalspel. Zijn gevoel voor schone verhoudingen is zeer evenwichtig, overtuigend, met nergens een oppervlakkig vernisje. Na deze sublieme reproductie, bleek zijn bezonken artistieke visie in de moeilijk te realiseren „Ber ceuse" van Chopin en zijn technische bekwaamheid, welke hem nooit in de steek laat, klonk op in de Fantasie op. 49 in f. kl. t., waarin Chopin, begin nend met een treurmars, culmineert in een triomphale mars als besluit van deze geheel overtuigende avond. Toen men de grote Nederlandse kla- viermeester bij herhaling had terug geroepen en gehuldigd speelde hij onvermoeid nog een paar toegiften, die dankbaar werden beeroet. J. KORTMANN. In juni van dit jaar heeft hij nor maal geoogst, deze tweede pluk is, zo laat in het seizoen, een zeldzaam heid. Gymn. Ver. Sportief De lessen van de rhythmische af delingen gaan hedenavond niet door. AANBESTEDING AUTOMATIEK Het verbouwen van het winkel pand Haarlemmerstraat 218 tot auto matiek, is namens de fa A. Maasdam alhier, opgedragen aan het bouwbe- driif van C. den Hollander te Noord- wijk. De Rijksgebouwendienst Districts bureau Herengracht 24 alhier heeft, |N DEZE TIJD van Spoetnikken en maanraketten hebben wij afge leerd ons over iets te verbazen Waarom zouden er geen „maanvo gels" zijn? Nu hebben „De maanvo gels", waarmede de Haagsche Come die gisteravond naar de Leidse Schouwburg was gekomen om de to neelserie A 1 van K. O. te openen, weinig met de maan te maken, be halve op het eind van het spel. Maar al vliegen ze niet naar de maan, ver bazingwekkend zijn ze in hoge mate; De Franse schrijver Marcel Aymé is op de dolle gedachte gekomen, eens na te gaan wat er zou gebeuren, als er eens iemand was, die over het Burcerli'ke Stand Geb.: Willem Nicolaas Theodorus zn v. M. W. H. Vrouwenvelder en C. M. Stolwijk; Barthazar Simon Lyp- hart zn v. T. H. ten Berge en M. Wie- ringa; Sophia Hendrika Wilhelmina dr. v. J. Kloos en S. H. W. Mieremet; Harriët Olga dr. v. H. O. Boon en J. A. L. Duiven; Johanna Geertruida dr. v. G. A. Siera en M. C. Kijk in de Vegte; Johanna Christina Elizabeth Maria dr. v. M. C. Vrij en C. C. van der Sluis; Harm zn v. K. Holt en R. van Rijk; Huibert zn v. E. Groenen dijk en F. A. Cools; Rudolf Christi- aan zn v. P. van der Waals en M. C. Kuijper; Willem Frederik zn v. W F. Devilee en A. E. Annard; Marieke Hélèna dr v. A. Pijnakker en C. Boom; Cornelis zn v. G. Nieuwpoort en P. C. Vooijs; Paulus Maria zn v. W. van Wetten en M. Straver;Maria Johanna dr v. A. L. Deegenaars en E. H. Zwanenburg; Margaretha Wil helmina Maria dr v. J. J. van der Meij en W. van Haastregt; Helena Jo hanna Christine dr. v. C. van der Nat en J. A. Breddels; Adriana dr. v. J van der Bent en A. C. van den Oever; Elbertus Cornelis zn v. E. T. de Haar en C. C. van der Voort; Cornelis zn v. F. van der Niet en A. Vlieland; Cornelia Helena dr v. D. de Mooij en C. Star. Getr.: J. A. Cras en A. A. M. Fris sen. Overl.: N. C. K. van Schie, 15 uur, zoon; G. Vlaanderen, 65 jaar, echt genote v. A. de Romijn; G. J. Dexel, 50 jaar, Man. vermogen bleek te bezitten, mensen in vogels te veranderen De konse- kwenties zouden inderdaad heel gek zijn, dat is uit de klucht van Aymé wel gebleken. De man, die dat ver mogen bezat, begon met z'n schoon moeder in een kooitje te stoppen. Maar je kunt nu eenmaal een mens niet eenvoudig laten verdwijnen zon der dat de politie daar achter komt en lastig gaat worden. Dan ook de politiemannen maar in vogels veran deren! En dat zou tot in het onein dige zijn doorgegaan, als met nieuwe maan al die vogels niet tot hun men selijke gedaante waren teruggekeerd Wat zijn toen deden met de misda diger, die hen van hun menselijke waardigheid had beroofd? Ze waren hem nog dankbaai op de koop toe, want enige heerlijke weken waren ze „zo vrij als een vogeltje" geweest! Een vrij dwaas gegeven dus, dat op Franse manier wat ondeugend, soms zelfs wat grof is uitgewerkt ■TPEGENOVER DE KLUCHTIGHEID van het verhaal viel de mogelijk heid van goed spel vrijwel weg. Men heeft er dan ook kennelijk niet veel moeite voor gedaan. De man, die over de wonderlijke gave beschikte, Luc Lutz, had weinig meer te doen dan met een soort Gioconda-glimlach vogelkooitjes aan te dragen, terwijl Frans v. d. Lingen, de directeur van de kostschool, waar al deze vreemde gebeurtenissen zich afspeelden, in een permanente staat van wanhoop over het toneel raasde. Het viel ook niet mee om zich verstaanbaar te maken in een sfeer van voortdurend gelach. Van de dames wisten Maria de Booy (Sylvie) en Do v. Stek (Elisa) hun typeringen nog vol te houden, maar overigens overspoelde de dwaasheid van de situaties het spel volkomen. Wat trouwens nie mand de tonelisten kwalijk nam, want het hoofddoel was bereikt: de toeschouwers te laten lachen. De decors waren futuristisch schots en scheef, dus in stijl. de binnen- en buitenverfwerken ten behoeve van de klassekamers van Interne Geneeskunde aan het Acade misch Ziekenhuis alhier gegund aan de firma W. J. Pasman te Leiden voor 12.800. Verder heeft de Rijksgebouwen dienst de buiten- en binnenverfwer- ken ten behoeve van het gebouw voor Experimentele Chirurgie van het Academisch Ziekenhuis aan de Wassenaarseweg gegund aan de fa J. Lucas te Leiden voor 11.190. Leidse agenda DINSDAG, 21 OKTOBER. K. O. Haagse Comedie „De Hu morist", Schouwburg, 8 uur nam. St. Eloy-adviesavond, Gebouw Chr. Belangen, 7.308 uur nam. K. O.-cursus „Hedendaagse filo sofie", Prytaneum, 8 uur nam. R.K. Transportarbeidersbond. Le denvergadering. St. Antonius-club huis, 8 uur nam. WOENSDAG 22 OKTOBER R.K. Kruideniersbond. Vergadering en demonstraties. 8 uur nm. Gulden Vlies. Rozenkranskruistocht, St. Petrus- kerk, 6.45 uur nam. Leidse Postzegelverzamelaars. Le zing met dia's, De Kleine Burcht", f. uur nam. K. O. Haagse Comedie „De Hu morist", Schouwburg. 8 u r nam. K. O.-lezing. N. F. Habertsma: Namakettup, het zingende land", Stadsgehoorzaal, 8 uur nam. DONDERDAG, 23 OKTOBER. A.R.K.A. Viering 40-jarig bestaan Receptie ,,'t Gulden Vlies", 1618 uur nam. „De Spelewaghe", Schouwburg, 8 uur nam. ,,AKA"-instuif", St. Antoniusclub- huis. 11 uur nam. 2de Abonnementsconcert. Residen tieorkest o.l.v. Karl Böhm, soliste Myra Hess, piano. (Beethoven Re ger). Stadsgehoorzaal, 8 uur nam. Huish.- en Gezinsvoorlichting. Film over wassen. „De Hoeksteen", Leven daal 1, 2.30 uur nam. VRIJDAG, 24 OKTOBER. Ver. „Oud Leiden". Lezing S. J Bouma: Boerderijen in Rijnland. De Lakenhal, 8 uur nam. Kynologenclub „Rijnland". Cause rie dr. ir. P. C. Lindenbergh: Reis indrukken uit Afrika" (en Rally Duinrell, Zomerzorg, 8 uur nam. ZATERDAG, 25 OKTOBER. K.V.P.-kringvergadering. St. Anto- niusclubhuis, Lange Mare, 2.30 uur nam. R.K. Blindenbond ,St. Odillia" Feestavond met De Gastspelers. (An- nemarie zeg jij het maar"). St. An- toniusclubhuis, 8 uur nam. Afsch id mej. M. A. A. M. Schreurs. directrice r.k. Huishoud- en Indus trieschool, Galgewater, Internaat Noordeinde *0: kwart voor vier tot half vijf nam. TENTOONSTELLINGEN. Academie: Tentoonstelling van moderne Nederlandse grafiek. Dins dag en vrijdag van 1113 uur, zater dag 1416 uur (t.m. 31 oktober). Rijksmuseum Geologie en Minera logie v. d. Werfpark 1. Tentoonstel ling geologie van Nederland. Op werkdagen van 1012 en 24 uur. Zon- en feestdagen 24 uur. Rijksprentenkabinet (Kloksteeg 25). Tentoonstelling „Portretten uit de Gouden Eeuw". (Werkd. 25 uur nam.; tot en met 15 november). Vóór honderd jaar Uit de Leydsche Courant van Dingsdag 21 October 1858. Advertentie: Het publiek wordt berigt dat het badsaisoen alhier is gesloten Katwijk, H. B. van Rhijn, Med. Chir. et Art. Obst. Doctor. Laatste Berichten Naar aanleiding van de geruchten, die in Rome circuleren, als zou de primaat van Hongarije, Jozef kardi naal Mindszenty voor het a.s. con claaf in het Vaticaan verwacht wor den, verneemt het Katholiek Neder lands Persbureau uit officiële bron, dat het Vaticaan ten stelligste ont kent, een uitlating gedaan te heb ben, dat de kardinalen Stepinac en Mindszenty indien ze daartoe in staat zouden zijn het recht en ook de plicht zouden hebben, evenals de andere kardinalen aan het conclaaf deel te nemen. Ook zou het zulk een uitlating niet hebben geïnspireerd. Wel zijn er in de zaal van het con claaf twee zetels opgericht voor de beide kardinalen van de zwijgende kerk. RANGEERDER KREEG STUK IJZER OP HET HOOFD Gistermiddag omstreeks vier uur is bij de Martin staalfabriek op het terrein van de Hoogovens te IJmui- den de 25-jarige rangeerder P. A. v. Diepen uit Wognum verongelukt. Bij het aan elkaar koppelen van twee treinstellen viel een groot stuk schroot uit een van de wagens op het h/»fd van de rangeerder. Hij werd met een schedelbasisfractuur overgebracht naar het Rode Kruis Ziekenhuis te Beverwijk, waar hij in de loop van de avond is overleden. De heer Van Dier en was gehuwd en had twee kinderen. Apotheken De avond- en nacht- dienst te Leiden wordt waargeno men door: Doeza-apotheek, Doeza- straat 31, tel. 21313. Te Oegstgeest dooi apotheek Oegst geest, Wilhelminapark 8, tel. 26274. VOORSCHOTEN Handbal SVLV—HVP. Direct bij het begin wisten de bezoekende dames de gastvrouwen door hun snelle spel te overrompelen. Ze brachten de stand op 03. Wat SV LV ook probeerde, het lukte niet om onder de Haagse druk uit te komen. De schaarse tegenaanvallen van S.V. L.V. misten het doel. Het ging er voor SVLV beroerd uit zien toen HVP daarop de stand bracht op 04. Net voor de rust maakten de Voor- schotense dames 14 en HVP nog snel 15. Met de rust kwam er een ommekeer in het spelbeeld. SVLV wist de snelle aanvallen van HVP te keren en kon zelf nog 3 keer scoren, zodat de eindstand werd 45. Zon dag a.s. gaat SVLV op bezoek bij H VP en een kans op revanche zit er altijd nog in. WASSENAAR Noordwijkerhout de eerste prijs. De B. B.-brandweerploegen uit de gemeenten van kring Zuia-Holland I hebben zaterdagmiddag op een ter rein in het uitbreidingsplan Zijlwate ring een sportieve strijd gestreden om de fraaie bekers en medailles, die de B. B.-kring hiervoor beschikbaar had gesteld. Om twee uur verscheen de eerste ploeg aan de start in de Buurmanlaan, waar op open water moest worden uitgelegd en met zes stralen een brand bestreden moest worden, die over een breedte van veertig meter woedd Er waren echte vlammen, en als hindernissen een puinhoop en een slootje. Terwijl de wedstrijd in volle gang was, kwam de Commissaris der Ko ningin, mr. J. Klaasesz een kijkje ne men. Hij werd ontvangen door de op het wedstrijdterrein aanwezige bur gemeesters en inspecteerde de in keu rig gelid opgestelde ploegen. De wed strijd duurde de gehele middag. Jury leden van de Rijksbrandweerinspec- tie namen de tijden op, en noteerden allj kleine en grote fouten van de ploegen. Na de wedstrijd begaven alle deel nemers en alle genodigden zich naar de Louisehal in Dierenpark Wasse naar voor een gezamenlijk diner. Voordat men aan tafel ging maakte de Commissaris der Koningin de uit slag bekend en reikte hij de prijzen uit, met een bijzonder geestige toe spraak. De uitslag was: 1. Noordwijkerhout 751 pnt.; 2. Wassenaar 727 pnt.; 3. Rijnsburg 703 pnt.; 4. Voorschoten 693 pnt. Alle overige ploegen ont vingen een herinneringsmedaille. Het diner, dat deze wedstrijdmid dag besloot, had een zeer geanimeerd verloop. NIEUW (TIJDELIJK) SCHOOLGEBOUW VOOR ALCHVINSTICHTING Zaterdag heeft de Alchvinfstich ting een eigen schoolgebouw in ge bruik genomen op het kruispunt van de Buurtw. en de Landscheidingsweg dat uit vier ruime lokalen bestaat en waarin ongeveer honderd kinderen van de lagere school en ruim twintig kleuters „gehuisvest" kunnen worden op een wijze, die overeenstemt met de principes van het Montessori-on- derwijs. Het is een tijdelijk gebouw, berekend voor een periode van onge veer vijf jaren, maar het uiterlijk en het interieur zijn zodanig, dat men zich in het geheel niet in een nood gebouw waant. j Voor de opening en de inzegening van het gebouw bestond zeer grote belangstelling. Het gemeentebestuur I was vertegenwoordigd door de bur- gemeester, dr. S. F. A. C. M. Baron van Wijnbergen en de wethouders mevrouw mr. C. M. s'Jacobdes Bouvrie en dr. J. J. M. Veraart, de gemeentesecretaris, de heer K. van Boeijen en enkele hoofden van ge meentediensten. Mgr Bokeloh, deken van 's-Gravenhage, pastoor H. M van Spanje van de parochie van De Goede Herder en andere leden van de i Wassenaarse geestelijkheid gaven van hun belangstelling blijk en verder vele hoofden van Wassenaarse scho len. De voorzitter van het schoolbestuur, mr. P. J. M. Leinarts verwelkomde op de betegelde speelplaats voor de school de genodigden en de ouders en herinnerde er aan, dat zes jaar gele- 1 den mevrouw M. L. A. Dijkhoff—Van |Rijn begon met het oprichten van de school, terwijl vijf jaar geleden de Alchvinstichting gevormd werd. De school heeft in die jaren tal van stor men moeten trotseren en tal van moeilijkheden, vooral wat de huis vesting betreft, moeten overwinnen Nadat de vlag voor het schoolge bouw gehesen was en aan mevrouw Dijckhoff een boeket was aangebo den, dankt de voorzitter allen die aan het tot standkomen van dit schoolge bouw hun bijdrage leverden, het gemeentebestuur, emeritus-pastoor J H. Everts, de KVP-raadsfractie, de bestuursleden die zich vele opoffe ringen hebben getroost, de leerkrach ten, die het bijzonder zwaar gehad hebben, de ouders en de kinderen. Nadat een koortje van leerlingen een toepasselijk lied had gezongen, waarin de lotgevallen van de school waren verwerkt, opende de burge meester het schoolgebouw.

Leidse Courant | 1958 | | pagina 2