S)e &2id6£(3oti/fca/nt Brusselse wereldtentoonstelling sloot haar poorten De laaisie dag een miljoen bezoekers Galeazzi Lisi verkocht zijn eer Expo met galabanket besloten Vliegramp op de lijn Peking-Moskou weer t KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Directeur: C. M. v. HAMERSVELD. Hoofdredacteur L. C. J. ROOZEN BUREAOX: PAPENGRACHT 32 Telefoon; Directie. Abonnem., Drukkerij 20935; Red. 20015, 25594; Advertent. 20826. Giro 103003 Abonnemenspr. f 0.59 p.w., f 2.55 p.mnd., f 7.50 p. kwart. MAANDAG 20 OKTOBER 1958 50ste JAARGANG No. 14540 Franco p.p. 8.Advert.; 17 ct p. nun. Telefoontjes f 1.50 Gisteren heeft de Brusselse wereldtentoonstelling haar poorten gesloten. Op deze laatste zondag was het bijzonder druk op de Expo men schat de toeloop op ongeveer 1 miljoen en slechts met moeite kon men zich een weg over de lanen en door de paviljoenen banen. De souvenirwinkeltjes deden goede zaken. Vandaag begint men reeds met het sloperswerk in het bordpapieren „Vrolijk België", waar van de bouwwerken van ruim twaalf miljoen gulden weinig zal overblijven. Het atomium zal enige tijd na de sluiting van de Expo weer voor het publiek opengesteld worden, al zal het afbraakterrein zelf gesloten blijven. De voorlopige gebouwen zullen half januari van de vlakte moeten zijn verdwenen en het terrein in oude gedaante hersteld. Over het lot van vele paleizen en paviljoens is nog geen beslissing geno men, al zijn er ook al talrijke verkocht en zal aan andere mogelijkheden een blijvende plaats op de Heizelvlakte worden toegekend. Vele restaurants blijven nog geruime tijd open voor de mensen die bij de afbraak werkzaam zijn. Vandaag afbraak van Vrolijk België" VUURWERK TOT SLOT. Een vuurwerk van ongeveer een half uur vormde het officiële einde van de wereldtentoonstelling. Het werd door de koninklijke familie en naar schatting een miljoen men sen gadegeslagen. Onmiddellijk na afloop snelden vele bezoekers naar vervoermiddelen van allerlei aard, maar zij hadden door de drukte nog een uurtje nodig om de Heizei te verlaten. Tienduizenden be sloten echter hun laatste bezoek aan de tentoonstelling nog zolang moge lijk te laten voortduren en velen gin gen naar „Vrolijk België". Als laatste paviljoen werd het Spaanse gesloten, waar tot midder nacht nog Spaanse dansen werden vertoond. De Amerikaanse en Britse paviljoens sloter al vroeg om souve nir-jagers te verhinderen nog „buit" mee te nemen. Om en nabij 2 uur verlieten de laatste bezoekers de Heizel. Omstreeks middernacht gingen de lichten geleidelijk uit. Het laatst kwamen het atomium, de pleinen, de tuinen en de voornaamste pavil joens aan de beurt. DE BALANS. De organisatie van de Belgische wereldtentoonstelling, die zondag avond haar poorten heeft gesloten, heeft een voorlopige eindbalans opge maakt. Al is het nog te vroeg voor een volledige financiële balans, kan men toch al enkele algemene cijfers geven. Ruim 42 miljoen mensen bezoch ten de tentoonstelling en bijna zeven Justitie in Djakarta De ex-Nederlandse deserteur, J. C. Princen, die vier maanden geleden door de militaire autoriteiten in Dja karta is aangehouden heeft in een brief aan de Indonesische autoriteiten meegedeeld tot een hongerstaking te zijn overgegaan uit protest tegen het feit, dat hem de reden voor zijn ar restatie nog steeds niet is meegedeeld en dat hij tot dusver nog geen enkele keer is verhoord. Princen is het enige ziuiver blanke lid van het Indonesische parlement. Hij deserteerde in 1947 uit het Ne derlandse leger in Indonesië en vocht daarna aan de kant der Indonesiërs. Later werd hij Indonesisch staats burger. In zijn brief schreef Princen een geweldloze methode te hebben geko zen als protest tegen zijn aanhouding, omdat hij er nog steeds van overtuigd is, dat in Indonesië de democratie nog niet helemaal dood is. miljoen „Vrolijk België", voor welke afdeling men apart entrée moest be talen. De kabelbaan vervoerde drie miljoen bezoekers: 1.800.00' mensen bezochten het atomium. Het Ameri kaanse en Russische paviljoen ont vingen elk dertig miljoen gasten, het Engelse en Tsjechische elk ruim vijf miljoen, de inzending van het Vaticaan 15 miljoen. Er waren enthou siastelingen, die de tentoonstelling 150 maal met een bezoek vereerden. Men schat het aantal buitenlandse bezoekers op een 15 procent van het totaal, van wie 350.000 Amerikanen en 170.000 Luxemburgers. Een vergelijking van de tentoon stelling van 1958 en die van 1935 geeft het volgende beeld: 1958 laat ste dag een miljoen en 42 miljoen in het geheel. 1935: 525.000 bezoekers de laatste dag en nagenoeg 20 mil joen in het geheel. Het voordelige vijvertje. Zes maanden lang zijn door de be zoekers aan het Nederlandse pavil joen geldstukken geworpen in het vijvertje van de erehal. Het werd een totaal bedrag van ongeveer 1500 gulden, dat zaterdag door de commis saris-generaal van het paviljoen, de heer Van Walsum, is overhandigd aan afgevaardigden van de Nederlandse vereniging voor weldadigheid té Brussel. CYPRUS-CONFERENTIE IN DE MAAK De Griekse pers meldde zondag dat Turkije, Griekenland en Engeland overeenstemming hadden bereikt over een agenda voor een conferentie over Cyprus, die 2 of 3 november zou wor den gehouden. Over de deelneming aan de confe rentie moet men het nog eens wor den. Griekenland zou op deelneming van Frankrijk, Italië en de V.S. staan. De conferentie zou een week duren. De gouverneur van Cyprus, Foot, heeft aangeboden de operaties tegen de terroristen te staken op voorwaar de dat de Griekse verzetbeweging EOKA de gewelddaden staakt Terug uit Midden-Oosten Zondag is de terugtrekking van de 24-ste Amerikaanse brigade Airborne- troepen uit Libanon begonnen. Dage lijks zullen 400 man van deze brigade van 3000 man met vliegtuigen uit Li banon vertrekken. Op 26 oktober zal de terugtrekking voltooid zijn. De troepen gaan naar bases in Duitsland. Naar verluidt zullen de Amerikanen ook de Britten bij hun terugtocht uit Jordanië helpen. De terugtocht der Britten zou vandaag beginnen en over drie weken voltooid zijn. Laatste Requiem voor de Paus Sluiting van de rouwtijd De laatste en plechtigste uitvaart dienst voor de H. Vader is zondag in de Sint Pietér gehouden. Deze Re quiemmis werd bijgewoond door ver tegenwoordigingen uit 53 landen, voor het merendeel geleid door de ministers van buitenlandse zaken. De Amerikaanse, Franse en West Duitse vertegenwoordigingen werden geleid door de ministers van buiten landse zaken, respectievelijk Dulles, Couvé de Murville en Von Brentano. Aan het hoofd van de Ierse afvaar diging stond het staatshoofd, presi dent O'Kelly. Verder waren aanwezig bij het Vaticaan geaccrediteerde diplomaten, leden van de Romeinse aristocratie en verwanten van de overleden Paus. Een-en-veertig kardinalen in rode gewaden, elk met een secretaris in een zwarte soutane en een wit koor hemd, kwamen in processie de basi liek binnen. Kardinaal-deken Tisserant, bijge staan door ceremoniemeesters en de geestelijken van de basiliek, las de H. Mis. Daarna verrichtten de kardi nalen Tisserant, Spellman (aartsbis schop van New York), Frings (aarts bisschop van Keulen), Feltin (aarts bisschop van Parijs) en Lercaro (aartsbisschop van Bologna) de ab- soute.. Bij de H. Mis vertegenwoordigde een met een tiaar gekroonde kata falk het stoffelijk overschot van de Paus. Met deze plechtigheid is een einde gekomen aan de officiële rouw over de dood van de Paus. Weerzinwekkende publicatie Prof. Galeazzi Lisi, de Italiaanse arts, die jarenlang lijfarts van Paus Pius XII is geweest en de Paus ook in zijn laatste dagen heeft bijgestaan, lieeft een dagboek uitgegeven, dat de laatste vier levensdagen van.' de H. Vader beschrijft en waarin van uur tot uur een beneden alle peil liggend verslag wordt gegeven van de lange uitputtende doodstrijd. Dit dagboek is voor publicatie aan tal rijke bladen verkocht. De vereniging van Italiaanse art sen heeft deze handelwijze van Gale azzi Lisi ten scherpste veroordeeld als strijdig met de juridische en mo rele verplichtingen van de medicus. Zij heeft het geval voor urgente be handeling aan haar ereraad voorge legd. Verwacht mag worden, dat Ga leazzi Lisi uit het register van me dici zal worden geschrapt. Sedert enkele dagen publiceren vele Italiaanse bladen een vloed van onthullingen en bijzonderheden over het afsterven van de Paus, al dan niet van de hand van Galeazzi Lisi. Dik wijls worden deze verhalen geïllus treerd met foto's, welke candestien in de ziekenkamer van de Paus moe ten zijn gemaakt. De „Osservatore Romano" heeft scherp geprotesteerd. In de Italiaan se senaat is een interpellatie over de pers ingediend. Minister-president Fanfani heeft de aandacht van de minister van justitie op de stroom van publicaties gevestigd. „Zij zitten vol absurditeiten en on waarheden", aldus de Osservatore Romano. Het protest van de „Osservatore" is voornamelijk ook gericht tegen de clandestien in de sterfkamer gemaak te foto's, en tegen het dagboek van Galeazzzi Lisi. Dit dagboek is van dien aard, dat zelfs een blad als „II Tempo" het nodig vindt zich voor de publicatie ervan in een inleidende noot te verontschuldigen door erop te wijzen, dat het dagboek ook door andere Europese en Amerikaanse bladen is gekocht voor een aanzien lijk bedrag. Nu dit dagboek toch in de openbaarheid komt, aldus „II Tempo", kunnen wij het onze lezers niet onthouden. Het merkt overigens op, enkele passages, die al te cru werden geacht, te hebben veranderd of weggelaten. Het Turijnse blad „La Stampa", dat het dagboek eveneens had aan gekocht en de publicatie ervan reeds had aangekondigd, heeft na lezing evenwel besloten niet tot publicatie over te gaan. De „Giornale d'Italia", schreef zon dagmorgen: „Het is onbegrijpelijk en het strekt de voormalige lijfarts van de Paus niet tot eer, dat hij blijkbaar geen schroom gevoeld heeft alle deer niswekkende en ook weerzinwekken de aspecten van de laatste ogenblik ken van een stervende aan de open baarheid prijs te geven". In tegenwoordigheid van een aantal leden van de Belgische koninklijke familie is zaterdagavond in het paleis der elegantie op de Expo een gala banket gehouden ter gelegenheid van de sluiting van de tentoonstelling. Op deze telefoto zien we koning Boudewijn, de prinses van Rethy, koning Leopold, prins Albert, minister president Eyskens en de commissarissen- generaal van de verschillende paviljoenen bij het betreden van het paleis. De Sowjet-Unie heeft zaterdag avond in. het Noordpoolgebied een kernwapen tot ontploffing gebracht, dat krachtiger was dan alle andere atoomwapens, die Rusland sinds de hervatting van de kernwapenproeven in sept. j.l., heeft doen ontploffen. Sinds woensdag wordt een Ar gentijnse marinesleepboot met 37 man vermist. De boot bevond zich ter hoogte van de zuidpunt van Zuid- Amerika in een storm. Men heeft geen hoop meer het schip te vinden. Dit nummer bestaat uit 12 pagina's Vaticaanse kleermaker werkt voor nieuwe Paus Tu-014 met 65 passagiers verongelukt Op circa 700 km ten oosten van Moskou is vrijdag een Russische Tu- 104 een tweemotorig passagiers vliegtuig met straalaandrijving neergestort. Aan boord bevonden zich 65 pas sagiers, die allen de dood hebben ge vonden. De ramp werd bekend ge maakt door radio-Moskou. Dit is de eerste maal, dat de Russen een on geluk met een Tu-104 voor publika- tie hebben vrijgegeven. Het toestel was op weg van com inunistisch China naar Moskou. Het communistische-Chinese pers bureau „Nieuw-China" maakte later bekend, dat er 16 chinezen aan boord van het vliegtuig waren, onder wie 10 leden van een culturele commis sie, die op weg was naar Afghanistan en de Ver. Arabische Republiek en zes functionarissen van de Chinese ministeries van buitenlandse zaken In Vaticaanstad te Rome zijn de voorbereidingen voor de verkiezing van een nieuwe Paus op het ogenblik in volle gang. Deze foto toont de kleermaker van het Vaticaan, Annibale Cammarelli, bezig met het maken van een van de gewaden van de Paus. De kleermaker moet nl. drie gewaden maken in drie verschillende maten opdat men er zeker van kan zijn, dat de nieuwe Paus er onmiddellijk na zijn verkiezing een aan kan trekken. De Hongaarse regering in Boe dapest heeft circa 550 advocaten ge schorst. Ook in de provincie zijn zui veringsmaatregelen genomen en som mige dorpen en kleine steden zitten geheel zonder advocaten. De minis ter van justitie, dr Ferenc Nezval, staat op het standpunt, dat er veel te veel van zijn. Er zijn in de afgelopen week veel arrestaties in Hongarije verricht. Mogelijk vrezen de autoriteiten on geregeldheden op 23 oktober, de her denkingsdag van de opstand van 1956. Uit de omgeving van het Belgi- en buitenlandse handel. Het Russi sche ministerie van buitenlandse za ken heeft de betrokken regeringen er van in kennis gesteld, dat er bij de ramp 1 Brit, 6 Tsjechen en 4 West duitsers om het leven zijn gekomen. Een Russische commissie van on derzoek is inmiddels op de plaats van het ongeluk gearriveerd. De Tu-vliegtuigen vliegen sinds kort ook op Schiphol. Het toestel kan in de luxe-uitvoe ring vijftig, en in het type voor toe- ristenvervoer zeventig tot tachtig passagiers vervoeren. Veel wind, maar zacht (Geldig van maandagavond tot dinsdagavond. Opgemaakt te 11.15 uur). NOORDWESTELIJKE WIND Veel bewolking met tijdelijk enige regen. Matige af en toe krachtige en aan de kust moge lijk harde noordwestelijke wind. Weinig verandering in tempera tuur. Gedurende het weekeinde is zach tere lucht ons land binnengestroomd. Deze wordt om een hogedrukgebied ten zuidwesten van Engeland over de Britse eilanden en de Noordzee naar de West-Europese staten gestuwd. Door drukdalingen bij Denemarken nam de wind uit noordwestelijke richting toe, waarbij langs de Wad- aCjlXLjl denkust gedurende korte tijd de grens FRANKFORT van harde wind werd overschreden. Het binnendringen van de zachtere lucht ging in de nacht van zondag op maandag met enige regen gepaard. Het krachtige hogedrukgebied ver toont een luchtdruk in het centrum van meer dan 1037 mb en verandert weinig van plaats. Oceaandepressies koersen aan zijn noordflank over IJs land naar het zeegebied voor de Noorse kust. De komende 24 uur blijft de zachte lucht tussen de oceaande pressie en het hogedrukgebied naar sche ministerie van defensie wordt onze omgeving toestromen. Hierbij vernomen, dat de dienstplicht in Bel I zal tijdelijk weer wat regen vallen gië het komende voorjaar van 15 tot en zal de wind opnieuw iets toenemen 12 maanden zal worden verminderd. in kracht. Hoogwaterstanden 21 Okt. v.m. 10.15; n.m. 11. 21 okt. zon op 07.14; onder 17.35; maan op 15.04; onder 00.40. Het weer in Europa HELSINKI geheel bewolkt 5 C. STOCKHOLM mist 7 OSLO geheel bewolkt 6 KOPENHAGEN geheel bew. 9 ABERDEEN zwaar bew. 13 LONDEN regen 16 AMSTERDAM regenbui 12 BRUSSEL zwaar bew. 12 LUXEMBURG motregen 9 PARIJS geheel bewolkt 11 BORDEAUX motregen 14 GRENOBLE zwaar bewolkt 12 NICE half bewolkt 19 BERLIJN motregen 10 regen 11 MüNCHEN ZüRICH GENèVE LOCARNO WENEN INNSBRUCK ROME ALGIERS regen regen geheel bewolkt half bewolkt regen regen licht bewolkt licht bewolkt 10 Korreltje Oude mensen geloven alles, men sen van middelbare leeftijd vermoe den alles, jonge mensen weten alles. (Oscar Wilde).

Leidse Courant | 1958 | | pagina 1