KLIEKJES Kortere verbinding Bollenstreek-strand AANLEG VAN NIEUWE WEG NAAR ZEE BEGONNEN Een modieus jurkje F ZATERDAG 18 OKTOBER 1958 DE LE1DSE COURANT PAGINA 10 In het Noordwijkse duin, even ten noorden van de kampeerboerderij van „Moeder Koomen" gromt een bulldozer!Een helgele kolos met een indrukwekkend aantal paarde- krachten onder zijn motorkamp, die per dag vele kubieke meters zand van ligplaats laat verhuizen. Lang zaam maar zeker boort de machine zich in westelijke richting en voor het jaar 1958 aan de finish is, zal hij de zeereep zijn genaderd. Jawel! met de aanleg van de nieuwe weg naar zee is begonnen en de bollen streekbewoners zullen wind, weder en omstandigheden dienende volgend jaar zomer niet meer zo ver behoe ven te fietsen als ze een bad in de Noordzee willen nemen. Want met deze verbinding, waarom al jaren ge leden gevraagd is, wordt de reisduur bekort. De aanleg van deze weg naar zee vormt een onderdeel van nóg een we genplan: één ononderbroken fietspad langs de kust van Zandvoort tot in het Westland toe! Dat pad was voor een zeer groot deel reeds lang in ge bruiktot het Noordwijkse Lan- geveld. Daar hield het pad dat uit de richting Zandvoort kwam in het duin plompverloren op en nog geen twee kilometer verder lag de rest. De nieuwe weg naar zee betekent gelijk het aanbrengen van de laatste scha kel in de keten. Dit impliceert dus dat fietspad daar een flinke bocht maakt en dat heeft zijn reden. Het lag nl. oorspronkelijk in de be doeling dat men het pad recht-toe, recht-door zou laten gaan, maar dan kwam men binnen de onmiddellijke nabijheid van het radiostation Nora en daar hadden de radiomannen bij zonder grote bezwaren tegen. Ze wa ren gewend om in een uitermate rus tige omgeving te werken en wensten dat te blijven doen. Ze kunnen geen herrie en geen drukte van voorbij- razende bromfietsen hebben. Dat be lemmert een goede gang van zaken. Er zijn trouwens meer wijzigingen in de plannen gekomen. De nieuwe weg naar zee was oorspronkelijk meer naar het noorden gepland, maar dan zou men het gebied van de Am sterdamse waterleiding hebben moe ten doorsnijden en zou de bouw van een brug over het vele kilometers lange Van Limburg Stirumkanaal noodzakelijk zijn geweest. Thans komt de nieuwe doorbraak naar zee vlak voor het uiterste zuidelijke ein de van dit kanaal. Het langs dit wa ter lopende fietspad is en blijft ta boe voor de toerist. De waterleiding maatschappij is bevreesd voor veront reiniging van het water en vermoede lijk niet ten onrechte! Toen we de aannemer, de heer Mens uit Lisse, vroegen, wanneer hij dacht klaar te zijn, toonde hij zich nogal optimistisch. In ieder ceval gaat hij dit jaar, als het weer niet te zeer tegenwerkt, al een heel eind in de goede richting schieten. Behalve deze weg, komt er nog een nieuwe verbinding, dat ook al een verkorting van de afstand betekent. Het huidige fietspad dat bij de Rui- genhoek voor Lisse begint, maakt al vrij gauw een scherpe bocht naar het noorden en gaat met een brede boog om het zweefvliegterrein heen. Nu komt er een aftakking, die het vlieg veld van de Zuidelijke rand volgt. Dat betekent gelijk het wegnemen van een minder feestelijke situatie als de zweefvliegers bij een zuidwes telijke wind binnen moeten komen. Dan gebeurt het nl. niet zelden, dat de „kisten" vrij laag over het fiets pad komen en kort geleden raakte een leerling zelfs met zijn vleugel- punt een paal van de afrastering langs het fietspad. De „plane" ging natuurlijk prompt tegen de grond en werd vrij zwaar beschadigd. De pi loot kwam er met een blauwoog afNu behoeven de fietsers dat vrij gevaarlijke punt niet meer te passeren. Waar de nieuwe weg naar zee nu op het strand komt? Ter hoogte van kilometerpaal 75. Ultra-modern telefoonge bouw te Den Haag Volgende week wordt een nieuw, in V-vorm gebouwd telefoongebouw met vier automatenzalen van 1000 vierk. meter elk voor plm. 80.000 ge leidelijk in te voeren aansluitingen aan de Haagse Mamixstraat officieel geopend. De bouwkosten hebben 12 miljoen gulden bedragen. Als gevolg van de vroegere situatie, toen Den Haag nog een plaatselijke telefoon dienst had, is het gebouw onder su pervisie van de Haagse gemeentewer ken ontworpen en opgetrokken. Ruim zeven jaar is aan dit com plex, dat aan de modernste eisen van de telefoontechniek voldoet, gewerkt. Het bestaat uit zes tot acht gebruiks- lagen, waarvan de automatenzalen kabelruimten en hoofd verdelerruim ten de meeste plaats innemen. Daarnaast zijn er ruime administra tiezalen, de medische dienst, een kelder voor 1600 fietsen en twee kan tines onder de kap gebracht. In de punt van de V-vorm ligt het ruime trappenhuis, waarin ook de centrale informatiedienst voor het publiek zal worden ondergebracht. Snelle liften onderhouden de interne verbindingen. AUTO TE WATER EEN t)ODE Gisteravond is een auto in het wa ter van het Spaarne te Haarlem ge raakt. De bestuurster, de 44-jange mevrouw J. van der BurgSamson uit Driehuis kwam hierbij om het leven. Haar 18-jarige dochter kon zich nog tijdig in veiligheid stellen Mevrouw van der Burg had de auto langs de schuin aflopende wa terkant geparkeerd. Vermoedelijk heeft bij het wegrijden de handrem geweigerd. Het een-pansmenue van de vorige week u hebt het allemaal gevon den bestond uit: 1) Van Alkmaar begon de Vic torie, donderdag, 9 oktober. 2) Elvis Presley trekt de jeugd nog steeds, zaterdag, 4 oktober. 3) Ernst en ontroering hebben Rome in hun ban, dinsdag, 7 okto ber. 4) Dr. Drees slaat eerste paal voor tweede T.H., dinsdag, 7 okto ber. 5) Geef een pyama op Dierendag, zaterdag, 4 oktober. 6) Niet alleen Leiden heeft Oc- toberfeest, woensdag, 8 oktober. van KIEKJES 7) Minister voorwaardelijk ach ter tralies, dinsdag, 7 oktober. 8. 200 j. van Poachontas naar Nottinghill, zaterdag, 4 oktober. Het is naar wy ons hebben laten vertellen tegen alle etikette, dat men het recept opvraagt van een maaltijd-è-la-patronne.Men hoort daar zelfs niet over te praten. Niettemin achten wij het voor de kliekjeskok een grote eer, dat hem scheepsladin gen post worden gezonden door de le zers, die het (publieke) geheim heb ben gevonden. Van de velen, die daar ook deze week weer in slaagden, kreeg mevr. J. v. d. Drift—de Feyter, Van Bever- ninkstraat 20, Warmond, de prijs. DE SCHOTEL VAN DEZE WEEK: 4) Het is ook wel om je een stuip te lachen: zo een hoop rare dingen om je heen. 2) Een suikerbrood in luxeverpakking (of is het een wolk van zij en tulle?). 5) Een raadsel achtige glimlach en 3) een operatie tafel. 8) Mensenhoofden en -bénen 1) een aasgier met het voorkomen van een hoorn-van-overvloed! 6) zou wel een pottebakkersover kunnen zijn en 7) betekent een hoop onbe grip en narigheid. WAT U DOEN MOET. Kunt u deze fotofragmenten thuis brengen? Moeilijk is dat niet, want u kunt er de krant bij-nemen als u die ten minste bewaard heeft. De omschrij ving, van de foto waaruit u een kliek je meent te herkennen daarvoor leent zich een eventuele fotokop bij uitnemendheid moet u wel verge zeld doen gaan van een datum, waar op de betreffende foto in de krant heeft gestaan. Als u uw oplossing onder het motto „Fotokliekje" voor donderdag a.s. inzendt aan de redac tie van De Leidse Courant, maakt u een goede kans, een prijs te winnen van vyf gulden. Er moei veel langer worden geslapen Laat de dag niet 's avonds beginnen De tijd dat er 's avonds nog maar weinig en zeer gebrekkig kunstlicht was, is niet zo erg lang geleden. Met de verwarmingsmogelijkheden was het toen ook niet zo bijster goed gesteld en gelegenheid tot ont spanning was er praktisch niet. Er was vroeger 's avonds gewoon „niks te doen', thuis niet en buiten de deur niet. Wat bleef een mens toen anders over dan om met de kippen op stok te gaan en in zijn slapen en waken het ritme van de natuur te volgen? 1 UIT DE KEUKEN GEKLAPT jjj MENU VAN DE WEEK H| Maiskolven, (de jonge n'et geheel rijke kolven van de suikermais) horen tot de groentesoorten die H! maar weinig op tafel worden ge ls bracht, maar die toch het risico van het proberen ten volle waard zijn. De eenvoudigste en meest gangbare H| wijze is wel om de kolven, na de bladeren en de haren verwijderd en de stronk afgesneden te hebben, H! in z'n geheel in ruim water te ko- ken tot de korrels gemakkelijk los- Üp laten 30 min.). De kolven worden dan in de hand genomen rijkelijk met boter bestreken en zo afgeknab- beid. Beslist een allergezelligste en HH lekkere bezigheid! Hf ZONDAG: maiskolven met roombo- |H ter; runderlappen, princessebo- nen, aardappelen; meloenplakken. ==i MAANDAG: hêché, rode kool, aardappelpuree: wentelteefjes. DINSDAG: tomatensla met kaas, Radio en televisie. Techniek en welvaart zijn sedert dien belangrijk vooruitgegaan. Wij zijn thans 's avonds op pad naar de bioscoop, naar sen vergadering, naar een demonstratie. Wij zitten thuis in een gezellige goed verwarmde en uitstekend verlichte huiskamer tot laat in de avond te lezen. Wij leven intensief mee met het geen er door de radio-omroepen wordt uitgezonden en met datgene want er voor televisie wordt uitge straald. Zodoende begint v^or ve len de dag tegenwoordig pas goed op een uur, waarop en destijds naar bed placht te gaan. Men kan dan ook gerust zeggen dat onze hele kuituur ertoe leidt dat de mensen steeds minder en minder gaan slapen, want het uur waarop het dagelijks werk begint heeft in de loop van de tijd geen verandering ondergaan. Zo rijst van zelf de vraag of dit alles nade lig is voor onze gezondheid. Voor iedereen anders. Nu zouden we eigenlijk eerst die nen te weten hoeveel slaap een mens dan eigenlijk wel nodig heeft. Er wordt wel eens gezegd dat ieder een per etmaal acht uur dient te slapen, maar degeen die dit eens moet hebben bedacht hebben wij nooit kunnen opsporen. Zo simpel is deze kwestie beslist niet. De individuele verschillen op dit punt zijn zeer groot. Er zijn kort en diepslapers, er zijn uitgesproken langslapers. Iedereen heeft voor hem een bepaalde hoeveelheid slaap no dig en iedereen weet voor zichzelf heel goed hoeveel dat is. Veel men- Dit Paryse model toont vier ver schillende modellen dames-schoe nen, welke typerend zyn voor de collectie „Grand Century", welke de Parijse schoenontwerper Luare voor het komende winter-seizoen heeft ontworpen. Opvallend z(jn de verlengde z.g. „eendesnavel-neuzen" en de platte z.g. „Spatelneuzen". sen weten bovendien best dat zij deze portie slaap meestal niet krij- gen! Wanneer men ertoe zou kunnen |{i besluiten geregeld meer nachtrust te genieten zouden er minder prik- kelbare en slecht gehumeurde men- sen zijn. Het is onze vaste overtui- f=§ ging, dat .er bij wat meer slaap ook WË minder ziekte zou zijn, zowel op lichamelijk als op geestelijk gebied. 1= De mensen van vandaag zijn niet goed uitgerust. Pernament tekort De meeste mensen leven tegen- woordig door een permanent tekort WË aan slaap tegen de grens van hun kunnen. In deze vermoeide en uit- WË geputte lichamen treden geestelijke 1= stoornissen en lichamelijke afwijkin- §ÜI gen maar al te gemakkelijk op. Nu zeggen wij wel eens, dat fü niemand nog precies weet wat lü .„slaap" eigenlijk is, maar dat neemt fH niet weg dat heel veel mensen zich frisser, sterker, gezonder en opge- wekte zouden voelen, wanneer zij een langere nachtrust genoten dan fË: zij thans doen. Dr. H. W. SCALONGNE. gj U weef ook niei alles m Losgelaten marmeren bladen wor den eerst verwarmd en dan met een mengsel van houtlijn en krijt vast gemaakt Kunt ge het dopje van uw tube niet los krijgen, houdt dit dan in warm water. Als u met een vinger op de u aangeboden vis drukt en de deuk blijft er in, dan is de vis oud. aardappelen chocoladevla. WOENSDAG: n. DONDERDAG, tomaten, kaa in peterseliesaus: assi goreng; fruit stoofschotel kool, s; yoghurtpudding. (gort in de week zetten). VRIJDAG: champignons in room saus, aardappelen, spinaziesla; gort met rozijnen. ZATERDAG: russische komkommer soep; appelpudding Recept: Meloenplakken Een meloen in dikke plakken snijden. Het zachte middengedeelte Hg verwijderen. Iedere plak beleggen met zeer fijn gesneden natte gem- Iber en bestrooien met poedersuiker. De plakken gomeren met geconfijte vruchtjes en stijf geslagen room. Recept: Russische komkommersoep H§ i/z Rundernier, 1 komkommer, 1 m Prei> pond wortelen, 25 gr. pa- relgort, 1 liter water. De nier wassen en met koud wa- ter opzetten. Zodra 't water kookt s| dit weggieten, de nier goed afspoe lt len en met 1 liter water opnieuw gH opzetten. In 1 uur gaar koken. De nier uit de bouillon nemen en in Hl kleine blokjes snijden. De komkom- mer, wortelen en prei schoonmaken m in kleine stukjes snijden en in de |H bouillon gaarkoken. De groenten ze- H! ven en met de bouillon weer aan de |H kook brengen. De geweekte gort erbij doen en de soep lty* uur la- ten koken tot de gort gaar is. Op smaak afmaken met zout en peper Hf en tot slot de stukjes nier er aan toevoegen. Steeds zoeken de couturiers naar nieuwe vormen en lijnen en de da mes, die trouw de nieuwe mode vol gen, kunnen zich daardoor regel matig in iets nieuws vertonen. Niet slechts in een nieuwe jurk, japon of mantel, neen in iets geheel nieuws, nieuw van vorm en 1yn. Natuurlijk kunnen we meesten van ons zich dit niet permitteren Goed, zij volgen ook de nieuwe mode, maar op meer bescheiden voet. Toch is het wel leuk om er eens zo'n echt bijzonder japonnetje bij te hebben en velen zullen dat wel wensen. In haar garderobe vin den we straks misschien één of en kele van die nieuwerwetse kleding stukjes en dikwijls zijn zij de trots van de bezitster. Zo toont onze illustratie een uit- gaansjapon in nieuwe stijl. Het ge heel is vervaardigd van blauwe taft- zijde. De lijn van deze prachtige japon is opvallend. Schouder- en halslijn lopen in eikaars verlengde het lijfje is strak en volgt het figuur nauwlettend tot even over de heu pen, daar is de rok aangezet. Deze rok is sterk geplooid en staat wijd uit, hetgeen een bijzonder leuk ef fect geeft in contrast met het nauw- stuitende lijfje. Het geheel wordt slechts opgesierd door een meters lange parelketting. Meer is ook be slist niet nodig,. Een dergelijk kleudingstuk is eeni juweel om in uit te gaan.

Leidse Courant | 1958 | | pagina 10