Victoria. De Indonesische verstekelingen kunnen niet terugkeren Langdurig debat in Tweede Kamer Regering maakte geen inbreuk op asielrecht Nederlands enige vrouwelijke burgemeester bij ambtsjublileum gehuldigd Koningin Juliana kwam poolshoogte nemen Ingenieursgebrek in Europa ZATERDAG 18 OKTOBER 1958 DE LEIDSE COURANT PAGINA 9 Na de regering heeft ook de Tweede Kamer de 37 verstekelingen, die teruggezonden werden naar Indonesië, in de steek gelaten. Volgend op een heftig debat, waaruit een minder goed Kamerkenner opgemaakt zou hebben, dat de 37 Indische Nederlanders het pleit gewonnen hadden, heeft de Kamer met 91 tegen 29 stemmen een motie van de heer Bruins Slot (A.R.) om de verstekelingen alsnog in de gelegenheid te stellen naar Nederland terug te keren, verworpen. Het terugzenden van 37 verstekelingen naar Indonesië, die al enige tijd In het kamp De Kruisberg hadden vertoefd voor zij op last van de regering op de boot werden gezet, heeft de gemoederen van het Nederlandse volk in beweging gezet. Voor een groot deel van deze verstekelingen, die zonder vergunning en op kosten van de maatschappij van het schip, waarin zij waren weggekropen, naar Nederland zijn gekomen, heeft de regering besloten hen in ons land te houden. De „37" werden teruggezonden, ook al werden van diverse zijden grote bezwaren gemaakt, omdat men bang was, dat in Indonesië vergeldingsmaatregelen zouden worden genomen. Een socialistisch dagblad heeft gisteravond nog in een interview met de Indonesische ambassadeur te Den Haag vastgesteld, dat dit zeer goed mogelijk was. Motie met 91-29 stemmen verworpen Naar aanleiding van deze kwestie heeft mej. mr. J. J. Th. ten Broecke Hoekstra (WD) aan de regering vra gen gesteld en deze vragen zijn gis termiddag in de Tweede Kamer aan de orde gekomen. Vóór de ingang tot de publieke tri bune stonden belangstellenden in de rij, onder hen waren vele Ambone zen; zij namen rustig op de brede banken van het parlement plaats, maar niet allen konden toegelaten wordener was geen ruimte meer. Zoals bekend is de lastgeving de verstekelingen aan boord van de Johan van Oldenbarnevelt te zetten uitgegaan van de minister van Justitie Samkalden. Stem van het geweten. De motie van dr. Bruins Slot no digde de regering te luisteren naar de stem van het geweten. De versteke lingen hebben de vlag gezocht, waar onder zij geboren zijn. De regering dient dus het ruimst denkbare stand punt in te nemen. Deze motie werd gevolgd op die van mej. Th. Ten Broecke: „het is be ter", meende zij, „dat de motie komt van een van de regeringspartijen en aldus een ruime meerderheid kan ver krijgen". Zij trok haar motie in. Minister Samkalden voelde niets voor de terugkeer der verstekelingen naar ons land. Zeer zeker hebben ook menselijke gevoelens gegolden, maar het feit, dat niemand een beroep heeft gedaan op politiek asiel blijft zwaar wegen. Het vaarschema van de Johan van Oldenbarnevelt is ech ter zo, dat mochten nieuwe gege vens de regering ter beschikking ko men een nader onderzoek niet te laat is. De minister noemde het een begrij pelijke bezorgdheid van het Neder landse volk. Nederland is een gastvrij land en dit wordt door de regering als van grote waarde erkend. Er wonen in Nederland 128.000 vreemdelingen; een vergelijking tus- MEJ. TEN BROECKE HOEKSTRA: ....terugsturen onmenselijk.... sen deze verstekelingen en de Honga ren echter is ten enen male onjuist. Er zijn 3.000 Hongaren toegelaten, maar uit Indonesië kwamen 25.000 personen, terwijl nog 12.000 aanvra gen in behandeling zijn. Mej. Ten Broecke vroeg onvoorwaardelijke toe lating van deze verstekelingen, daar het niet-toelaten de goede naam van Nederland op het gebied van de menselijkheid schade zal doen. For meel is het beleid van de minister juist, maar het rechtsgevoel is niet bevredigd. Dr. Bruins Slot was van mening, dat men niet met koud oor deel te werk mocht gaan nu beslist wordt over het lot van 37 versteke lingen. Hij vond het van weinig wer kelijkheidszin getuigen te menen, dat de verstekelingen in Indonesië niets zal overkomen. Zij zijn daar de men sen waarover in Nederland zoveel is gepraat. Vreemdelingen. Mr. Van Rijckevorsel merkte op, dat in het antwoord van de minister twee punten centraal waren: de mi nister beschouwt de verstekelingen als Indonesiërs en dus in beginsel als gewone vreemdelingen; het twee de punt is de rechtsgelijkheid. Hij betreurt het dat betrokkenen niet door de commisie zijn gehoord, maar dat deze zaak geheel schriftelijk is afgehandeld. De heer De Graaf (KVP) ver klaarde, dat zijn fractie nooit zou kunnen berusten in enigerlei schending van het politiek asiel recht. De uiteenzetting van de mi nister echter heeft de grote meer derheid van zijn fractie de overtui ging gegeven, dat er geen inbreuk is gemaakt op dit recht. Hij vroeg of er verstekelingen zijn geweest, die gevraagd hebben te worden ge hoord toen zij nog op „De Kruis berg" verbleven. Als ze zelf geen beroep hebben gedaan op politiek asielrecht, dan zou het mogelijk zijn, dat de RuVÏ.S. hen achteraf aangemerkt heeft als daartoe be horende. Hij verklaart, dat de grote meerderheid van zijn fractie te gen de moties is. Wel een hoepel maar geen hoela-rage De Amerikaanse handelaar, die hier zo vriendelijk lachend zijn waren toont, geven wij weinig kans, een „hoela-hoepel" enthousiast tot klant te krijgen. De nauwelijks te tillen hoepel, die hij hier toont is nl. een rol drainagebuis bepaald niet geschikt om je een slanke lijn mee te hoepelen. klem de geruchten over ongere geldheden op „De Kruisberg" van de hand. De motie van dr. Bruins Slot, in stemming gebracht, verkreeg de steun van de WD, de AR, de SGP en de heren Fens (KVP) en Calmeijer (CHU). Tegen stemden P. v. d. A., KVP, CHU en CPN. DAF-autootje cadeau De heer De Kadt (P. v. d. A.) vond, dat de minister er in geslaagd is aan te tonen, dat de zaak is behan-1 deld volgens recht, regel en wet en ook met een maximum aan humani taire overwegingen. In het betoog van de minister liggen voldoende ar gumenten om duidelijk te laten zien hoe zorgvuldig en menselijk de zaak is behandeld. Spr. betoogde, dat geprobeerd is van deze aangelegenheid een poli tiek spelletje te maken. Het is zeer te betreuren, dat de aandacht is gevestigd op deze groep versteke lingen. De schuld berust noch bij de regering, noch bij hen, die haar politek in deze juist ach ten. w Spr. merkte op, dat op dit ogenblik geen verantwoordelijkheid kan wor den aanvaard voor de Indonesiërs, die vroeger Nederlander waren. Een beroep op art. 24 van het unie-sta tuut is onjuist. Het statuut bevindt zich in een speciale positie. Het be trokken artikel kan z.i. niet bete^ kenen, dat Nederland verstekelingen heeft te aanvaarden. Minister Samkalden bevestigde in tweede termijn, dat het onder zoek diepgaand was geweest. „Huj manitaire overwegingen hebben ook gegolden", aldus de minister, die zei, dat een verstekeling eigen lijk voor terugzending in aanmer king kwam, maar wegens ziekte toestemming verkreeg in Neder land te blijven. Altijd ovenvers- Altijd even lekker! garandeert U de versheid Partijraadsvergadering KVP De partijraadsvergadering van de K.V.P. die reglementair is voorge schreven, en waarin de fractievoor zitter prof. Romme voorlichting geeft omtrent de staatkundige situa tie en het parlementaire werk, zal gehouden worden op vrijdag 12 en zaterdag 13 december in het Jaar beursrestaurant te Utrecht. Steeds teruggenomen. Van verschillende zijden was de minister nog aangevallen over zijn mededelingen dat Indonesië de 37 wel zou toelaten en dat zij geen ge vaar te duchten hebben. Deze mede delingen ontleende de minister aan het feit, dat Indonesië tot dusverre steeds verstekelingen van Indonesi sche nationaliteit heeft teruggeno men en dat de 37 in het bezit zijn van papieren, waaruit die nationali teit blijkt. Ook was nimmer gebleken, dat de teruggekeerde verstekelingen moeilijkheden hadden ondervon den. bij beoordeling schilderijen H. M. de Koningin was gistermid dag aanwezig bij de beoordeling van inzendingen van Nederlandse kunst schilders, voor wie de mogelijkheid open staat de koninklijke subsidie te verwerven, indien zij op 1 september 1958 de leeftijd van 30 jaren nog niet hebben bereikt. De jury, die beslist wie voor toe kenning van de koninklijke subsidie in aanmerking komen, bezichtigde de ingezonden werken in enkele za len van het Amstel-hotel in Amster dam. De jury bestond uit: Jan van Heel, Mark Kolthoff, Gerard van Vliet, Henk Broer, H. H. Kamerlingh On- i nes. C. Keus, Fred. Sieger, H. M. van De minister wees verder met der Spoel en D. Wilschut. NoodloWge noodlanding op autoweg onder de Ned. Hervormde kerk in deze plaats. Ze zijn aan de opper vlakte gebracht bij werkzaamheden ten behoeve van de aanleg van een kelder voor een nieuwe oliestooK- installatie. De grond, die bij de werkzaamhe den vrijkwam, is naar de bewuste plek in de bossen overgebracht om te zijner tijd te worden gebruikt 'voor de ophoging bij de aanleg van een Een G-123 transportvliegtuig van het Amerikaanse le ger moest een noodlanding maken op een autoweg bij parkeerplaats. In die grond moeten Babylon, Long Island (V. S.). Bij de landing werd een vleugel van de machine afgescheurd en kwam het toestel zich de beenderen, die er vermoede- door het geweld hiervan dwars op de weg te staan. Een passerende auto vloog tegen de machine op, waarbij llijk al sinds de zeventiende eeuw de drie inzittenden van de auto werden gewond. In het vliegtuig liep niemand enig letsel op, liggen, hebben bevonden. WEER RAAM VOOR OUDE KERK TE DELFT Voor de historische Oude Kerk te Delft waarvan zaterdag het pas ge restaureerde gedeelte in gebruik zal worden genomen, is opnieuw een gebrandschilderd raam geschonken. Het is een cadeau van de heer en mevrouw C. JelliffeGoldschmidt te New York, die er hun dank mee wil len vertolken voor de aangename ja ren, welke zij voor de oorlog in ons land hebben doorgebracht. Het raam, dat evenals alle andere ramen voor de kerk wordt vervaardigd door de glazenier Joep Nicolas, zal het leven van de profeet Elias in beeld bren gen. Tractor reed op landmijn Bestuurder gewond Langs de weg van Heyen-Otter- sum is nabij het zomerhuis „De Dor pel" in de gemeente Bergen (L.), een landmijn gereden, die verborgen eenlandmijn gereden, die verborgen was, in de wegberm, waarop men bezig was werkzaamheden uit te voeren. De mijn ontplofte toen de frais, die achter de tractor hing, er over heen reed. De bestuurder van de tractor, de heer J. Derksen uit Bergen, werd door rondvliegende splinters van de verbrijzelde ruiten van de cabine van de tractor gewond. Hij is naar het ziekenhuis te Nij megen overgebracht. Zijn toestand is niet ernstig. De tractor werd zwaar beschadigd. De arbeider J. Mulder ontsnapte aan de dood toen hij op het moment van de ontploffing juist voor de tractor uitliep. Na de oorlog zijn de gebroeders Dijk uit Gennep op dezelfde plek om het leven gekomen toen zij op een mijn liepen. Met detectors is de streek destijds onderzocht en vele mijnen zijn toen onschadelijk ge- gemaakt. Gevonden beenderen uit graven afkomstig Een diepgaand onderzoek heeft aangetoond, dat de mensenbeende ren, die kinderen enige dagen gele den vonden in de bossen rond Beek- Op een officiële raadszitting, waar bij een groot aantal genodigden en vele inwoners van de gemeente Oost-, West- en Middelbeers tegenwoordig waren, is gisteren Nederlands enige vrouwelijke burgemeester, mevr. i SmuldersBelien, ter gelegenheid van haar twaalf-en-een-halfjarig ambtsjubileum gehuldigd. Tijdens deze huldigingsbijeenkomst bood het actiecomité de eerste Neder landse DAF-personenauto aan de ju- bilaresse aan, namens haar gemeen tenaren, die hiervoor per gezin meer dan twaalf gulden bijeen hadden ge bracht. De burgemeester toonde zich ontroerd door deze verrassing. In de vroege morgen was de jubi- laresse in een open landauer met haar gezin ter kerke gereden, waar een H. Mis van dankbaarheid werd opgedragen. 's Middags kwam een andere groep inwoners, de Keiezen, haar burge meester huldigen met inlandse dan sen, gekleed in inlandse kleder dracht. Meer dan 1.000 personen kwamen daarna de jubilaresse op de receptie gelukwensen. RAMPENDEPOT NED. R.K. HUISVESTINGSCOMITé Het Nederlands R.K. Huisvestings comité te 's-Hertogenbosch deelt mede, dat de op 13 oktober naar aan leiding van het overlijden van de Paus uitgestelde opening van het nieuwe magazijn en rampendepot thans is vastgesteld op maandag 3 november a.s. DE GOUDSE HUURKWESTIE GAAT VOORT De Goudse kantonrechter heeft bij tussenvonnis het geschil tuss .e Goudse middenstanJshuisvesting en 102 huurders van een woningcom plex in Gouda-noord voor advies overgedragen aan de huuradviescom missie in het arrondissement Rotter dam. Deze kwestie, tussen de Goud se middenstandshuisvesting en de 102 huurders van wie twintig pro cent huurverhoging werd gevraagd, is al geruime tijd slepende en de zaak is vele malen door de kanton rechter aangehouden. Er bestaat een indrukwekkend te kort aan ingenieurs en technici in Europa en zelfs in de Ver. Staten, en de technische vooruitgang van de westelijke wereld wordt door deze schaarste aan wetenschapsmensen ten zeerste geremd. Dit heeft het Luxemburgse parle mentslid Pierre Gregoire, rappor teur van de culturele commissie don derdagmorgen verklaard in de raad gevende Assemblée te Straatsburg. Hij deed dit in een toelichting op zijn rapport over de crisis in het weten schappelijk onderzoek in Europa. Spreker memoreerde dat, waar de Sowjet-Unie, thans over meer dan 700.000 ingenieurs beschikt, de Ver. Staten er slechts 500.000 tellen. De bergen, afkomstig zijn uit graver, toeneming in de Sowjet-Unie be draagt 70.000 per jaar en in de Ver. Staten 22.000. Het aantal studenten in de technische wetenschappen be draagt in de Sowjet-Unie 320 per miljoen inwoners, in de Ver. Staten 156 en in West-Europa niet meer dan 67. Ten einde het aantal ingenieurs te vergroten stelde de rapporteur o.a. voor, ervaren technici ook aan te houden na de pensioengerechtigde leeftijd en geleerden op technisch ge bied, ingenieurs en ander technisch personeel vry te stellen van mili taire dienst.

Leidse Courant | 1958 | | pagina 9