De Gaulle won het pleit in Algiers WIE WE „De Zonnige Zeurpiet Tal van schepen verkeerden in nood Proteststaking door comité weer afgelast Publieke opinie niet achter 't comité GEVESTIGDE EN VERTROKKEN PERSONEN IN EN UIT LEIDEN Invallen bij de Mission de France" --JDAG 17 OKTOBER 1958 DE LEIDSE COURANT EAC1NA 1 Op 55 mijl ten n.n.o. van Ameland is donderdagmiddag een onbekende kleine kustvaarder !n nood geraakt. Het Poolse schip „Generaal Bern" heeft gemeld, dat uit de lichtseinen van de kustvaarder is begrepen, dat het roer van dit schip is weggesla gen. De Duitse reddingsboot Hermanna- pelt is onderweg. Het Poolse schip blijft in de buurt. Als gevolg van de zware storm hebben zeventig Duitse en buiten landse treilers beschutting gezocht in Cuxhaven. In het Skagerrak wordt de Deen se treiler Hansine III vermist. Men heeft noodseinen ontvangen. De Nederlandse reddingsboot „In- sulinde" uit Oostmahorn is naar het schip onderweg. De Duitse redding boot „Herman Appelt" moest terug keren wegens moeilijkheden met zijn stuurinrichting. Het schip blijkt de Nederlandse Coaster „Willem" te zijn, afkomstig uit Kampen. OP HET STRAND. Het 5910 brt metende vrachtschip van de KNSM „Boskoop" is om vijf minuten voor half twee vanmorgen gestrand op het strand ten zuiden van IJmuiden. De „Boskoop" verliet omstreeks kwart over een de Noorder-sluis te IJmuiden. Zij liep even na het verla ten van de havenmond uit het roer en strandde. De sleepboten „Hektor", „Stentor" en „Simson" van Wijsmuller te IJmuiden zijn naar het schip ver trokken om assistentie te verlenen. „Boskoop" raakte op de buitenste zandbank, ongeveer een mijl ten zui den van de zuiderpier. Het schip is geladen. Om kwart voor vier kwam de Bos koop op eigen kracht vlot. Het schip heeft de reis naar Trinidad vervolgd. Enkele uren later raakte het opnieuw in ernstige moeilijkheden. De Bos koop heeft om vijf minuten over acht geseind dat ze op 15 mijl ten noord westen van IJmuiden stuurloos rond drijft. Het schip heeft een defect aan het stuurmechanisme. Voorts is een scheur in het scheepsdek ont staan vermoedelijk als gevolg van de stranding. Uit IJmuiden zijn zee sleepboten Simson, Hector en Sten tor van Wijsfuller uitgevaren cm de Boskoop op te halen. Hot Deense schip „Adler Svan- holm" heeft donderdamiddag op de Noordzee, op circa 75 mijl ten noord oosten van de Humber, in nood ver keerd. De ruimen waren lek. De sleepboot „Holland", die was uitgevaren om de Noorse „Gudrun te assisteren, doch die te laat by dit schip arriveerde, is doorgevaren naar de „Adler Svanholm". De gehele bemanning van de Deen, op de kapitein na, is later aan boord van de Engelse treiler Trinidad geno men. De Deense kapitein wachtte nog op de komst van de sleepboot Holland, die in de loop van de nacht werd verwacht. Om kwart voor vijf in de ochtend zonk de Svanholm. Het lijk van de kapitein is gevonden, aldus meldde sleepboot „Holland". DEENSE KOTTER LEK. De Deense viskotter „Solglint", ge laden met paling, is in het stormweer van gisterochtend 50 mijl ten noord oosten van het vuurschip Terschel- lingerbank lek geslagen. De beman ning, bestaande uit drie of vier man, werd met veel moeite overgenomen door het zusterschip „Valde". De „Solglint" was toen zinkende. Emeis. Vreewykstraat 13; A. M. J. Voet. Melchior Treublaan 42; A. S. Wijtsma, geb. Minnee, Oude Singel 226; K. A. van der Willigen. Rapenburg 83; S. H. Radius psycholoog, Leuvenstraat 32; H. T. van ier Steen, grossier, zoetwaren. Koningin- nelaan 73a; M. W. L. Kuijpers, arts Rijnsburgerweg 18. VERTROKKEN PERSONEN IN DE WEEK VAN 2—8 OKTOBER 1958 M. de Negro en fam. van Lammen- schansweg 98 naar Woerden, Alb. Cuyp- straat 7; T. Kamminga en fam. van Zoe- terw. singel 166 naar Soest, Ossendam- weg 16; B. J. M. Schoondergang en fam. van Roodenburgerstraat 2 naar Katwijk Populierenlaan 7; Jonkheer H. Backer en fam. van Morsweg 15 naar Nooord- gouwe, Heereweg A 68; W. Wendt ep fam. van Burggravenlaan 103 naar 's-Gra- venhage, Zuidlarenstr. 251; O. Nekeman en fam. van R. Visscherstr. 28a naar Vee- nendaal, J. v. Goijenstr. 43: D. Schuite en fam. van J. v. Stolberghof 9 naar Verenigde Staten v. N. Amerika; J Kemner en fam. van Trompstraat 68 naar Woubrugge, Rode Polder kade 3: G. L Ongkiehong a b. achter Haagweg 44 naar 's-Gravenhage, Ten Hovestr. 17; A. F Bakker, geb. Mook en fam. van Doelen- gracht 3 naar Amsterdam, Tartaud-klein- hof 5; M. L. Kooiman, geb. Verbooij van De „Valde" heeft met de beman-W. de Zwijgerlaan 25a naar Rotterdam, ning van de „Solglint" de reis, ver-Bronkhorst 14a; P. G H. M. Kools, Riins- moedelijk naar Rotterdam, vervolgd, i burgerweg 10 naar Roosendaal en Nis- Men heeft sleepboothulp aange- i »™ij8°ulevard 172; J. van der Heijden trroooei oienAt. to »r«ok»An I van Burggravenlaan 189 naar Nederland se Antillen; A. C. de Ruiter, Lusthof- laan 59a naar Velsen, Ahornstr. 42; J. de Monchy van Nieuwe Rijn 35 naar Ver Staten v. N. Amerika; A. C. M. Meer- poel van Hooigracht 58 naar Delft Burgwal 5; A. M. A. Janssen van Rijns- De Russische treiler „SRT 4442" is 1 "fS lO nasr Heerlen, BonBaerts- gisteravond op de Noordzee in nood 11'™8' 35: J' C' Balw"V, eeb; Koo,j van komen te verkleren. Rijnsburgerweg 6 naar Groot-Brittanniè; De Rus kwam later bij een noorde ter binnen te halen. Russische treiler vergaan De extremistische elementen van de beweging voor openbaar welzijn hebben donderdag in Algerië de proteststaking afgelast, die gericht was tegen De Gaulle's plannen voor de verkiezing in Algerië en zijn bevel aan alle militairen om zich terug te trekken uit de Algerijnse politiek. Een lid van het Algerijnse comité voor openbaar welzijn werd gearres teerd, toen hij vlugschriften uitdeelde, waarin opgeroepen werd tot een demonstratie. De man is later op vrije voeten gesteld. Generaal Salan, net terug van Parijs, waar hij besprekingen had gevoerd met De Gaulle, ont ving een delegatie van het comité, dat de terugkeer geëist heeft van de militairen. Volgens welingelichte kringen heeft Salan de leden van de delegatie aan hun verstand gebracht, dat de publieke opinie tegen hen was. T. J. Mulder van Piet Paaltjespak 8 naar Oegstgeest, W. de Zwijgerlaan 4; M. J Janzen van Transvaalhof 18 naar Em- men, Oos'.erhout OZ 16; C. van Wijn gaarden van Witte Singel 62 naar Was- OMWILLE VAN DE EENHEID In een communiqué zegt het comité voor openbaar welzijn, dat het de staking voor onbekende tijd heeft uit gesteld „in het belang van het volk, om de eenheid in de organisatie te bewaren en om het leger, dat het volledige vertrouwen van het comité geniet, niet in moeilijkheden te bren gen". In het communiqué werd niet met zoveel woorden de der pnstratie af gelast, die zou gehouden worden op de plek, waar de beweging van 13 mei geboren werd, n.l. voor het re geringsgebouw in Algiers. Maar voor zover bekend is alles rustig geble ven. De winkels waren open en het lijk eilandje van de Shetland eilan dengroep aan de grond te zitten. De reddingboot van Lerwick heeft vrijdagochtend drie Russen, die zich op het eilandje bevonden, aan boord genomen. Een gewonde man heeft men op het eiland achtergelaten. De kapitein van het moederschip van de Russische vissersvloot heeft er herhaaldelijk bij de reddingboot op aangedrongen de drie Russen niet aan land te brengen, maar op zijn schip over te zetten. Er is geen ge vaar voor de reddingboot, aldus de Russische kapitein. De kustwacht van Unst heeft later meegedeeld, dat de treiler stukgesla gen is, maar dat de rest van de be manning, vier of vijf man; zich op de rotsen in veiligheid heeft kunnen stellen. Later is gemeld, dat de lijken van drie Russische vissers zijn aange spoeld. Het juiste aantal slachtoffers is niet bekend. Pa G. Steenhuis, geb. Reinders en fam., Appelstraat 16; J. H. Balfour van Bur leigh en fam.. fabrikant, v. Vollenhoven- plein 25; G H. Kuipers en fam., inkoper, Scholtestraat 70; C. A. Korevaar en fam., boordwerktuigkundige, Kastanjekade 17; H. E. M. A Vlek, geb. Teppema en fam., winkelierster, Maarsmansteeg 4a; J. Si mons en fam.. employé zilverfabriek. Mulderstraat 65; J. H. de Niis en fam., weg 08; M. Struijs en fam. adj. dir. me- taalbesch. bedr., Duyvendakstraat 11; P Lips en fam.. arts. Roodenburgerstraat 2; A. A. Sloot. geb. Oosterheert en fam.. de L. de Kanterstr. 44; G. P. Sandberg en famonderwijzer. Moddermanstraat 29; A. Florissen en fam., huisschilder a b. Ziilsingel t.o. 67; A. Woortman, mi litair. Faeelstraat 47; J. Schouten, kleu teronderwijzeres, Plantsoen 55; E. J Roelands, Jan van Houtkade 28a; E. G. Martens. Kapteijnstraat 46; S. de Wis- pelaere. timmerman, de Genestetstraat 59o; M. Holleman, katoenruwer, Tas manstraat 72; E. Holleman, geb. Labor- dus, Lage Rijndijk 6b; A, van Dorp, dro gist, Vijf Meiplein 103; G. J. Dame, mi litair, Morsweg 2; M. K. W. (jonkvrouw) de Graaf, doktersassistente. Vliet 5a; Z. M. Beekman, arts, van Vollenhovenplein 21; J. L. Esbach, wetenschappelijk ambt., Burggravenlaan 14; C. de Mos, wolbreier, Anna Paulownastraat 12; M. Augustijn secretaresse. Moddermanstraat 37; A. de Kok, ass. i.d huishouding, Rijnsburger weg 129; E. M. Jens, Hogewoerd 140; R. A G. de Graaf. Brederostraat 20; J. M. van den Ende, dienstbode. Prinsenstraat 95; M. E. F A. Werner, Marislaan 1; E. van h rkhof. stewardes KLM, Narm- straat K. Hoffmann, mono'.ype-tikker, de Go.jestraat 40; T. Pfaff. geb. Biver Rijnsburgerweg 140; G. J. Sleuwenhoek leraar. Oude Vest 199a; A. W. van Dijk, verDleegster, Rijnsburgerweg 10; H. J. A Brökling. de Sitterlaan 34; T. I. Keuning, Lorentskade 22; J. Pasveer. Zoeterwoud- seweg 96: M. M. J. van Balgooy, War- monderweg 33; H. C. M. Siebers, leraar Moddermanstraat 92; M. Stouten, geb. Ubhoff, Vijf Meiplein 86; D. Kloppen burg. timmerman, Boerhaavelaan 7; A. H. H. van Kempen, koopman, van Vol lenhovenplein 33; R. van Liefland, de Sitterlaan 112; T. K. de Graaf, Plantsoen 93; M. F. Niermeijer. Morssingel 9; E. R. Soudijn, Witte Singel 106; A. H. Goos- zen, de Sitterlaan 97; K. Toussaint, van den Brandelerkade 3; Baron Jt. H. A. M van Hövell tot Westerflier, Piet Paalt jespad 3; W. Koops, Rijnkade 6a; D. N. Oudshoorn. Hogewoerd 154; G. C. Petit, hulp i. d. huishouding. Kolfmakerssteeg 14; T. J. Sekuur, Plantsoen 9b: A. J. van Nieuwenhuyzen, Witte Singel 10; K Kooistra. Morsweg 104a; E. W. K. Tas- seron. Plantsoen 9a; S. Linschooten, on derwijzer, Koninginnelaan 17; T. E. Gijs- berts. hulp i. d. huishouding, Rijnsbur gerweg 51: J. C. Potters, verkoper Waardstraat 59; N. Rengers. de Mey v. Streefkerkstr. 54; P. W. L. Hollmann drogist. Rapenburg 116; M. W. Heusink- veld. stationsassistent. Lijsterstraat 4; C C. M. Lindenberh. Zoeterwoudsesingel 90; J. L. Locher, Rijnkade 6a; A. D. L. Akkermans, Marislaan 33: C. G. Wesse- ling, Oude Singel 146; M. G. A. de Graaf, verpleegster, Rijnsburgerweg 10; C. H. S. E. Hofstede, Herengracht 9; K A. van der Graaf, Rijn- en Schiekade 83; M. Vroegindeweij. jeugdleidster, Zoeter woudsesingel 98—99; F. J. Teske geb. van der Voet, Drie Octoberstraat 68; A. A. Meurer, Breestraat 14; R P. Disch, a.b Zijlerbrechsloot; J. M. M. Doove scheepswerktuigkundige, Morsweg 96; W. C. L. van Maasakker, vertegenwoor diger, van Vollenhovenplein 37; H. M. Odendaal, geb. van der Horst, maat schappelijk werkster. Fagelstraat 1; J. C Honcoop, geb. Malipaard. Botermarkt 24; M. Kroon, secretaresse, Rijnsburgerweg 5; H. E. Looy, 1.1. verpleegster, Rijnsbur gerweg 10; A. C. E. M. van den Bosch, Noordeinde 50; F. M. A. Schokking, Zoe terwoudsesingel 102; C. Wansink, geb Boeré, Scholtenstraat 72; J. H. van In- gen, kolensjouwer. Weverstraat 22; H Talsma, Stille Rijn 9a; F. G. G. Visser Hyacinthenstr. 16a; J. W. M. Livius Boerhaavelaan 19; E. G. Rosenboom geb Vogel. Jan v. Goijenkade 13; A. M Smithuis, Noordeinde 50; H. van Klink. Molenstraat 16; A. E. Staal, Gerrit Dou- straat 15; E. H. Stomps, Oude Vest 47; O. L. Koene, Rapenburg 12; A. de Jong. restaurantdirectie ass., Breestraat 125; J. Horstink, Witte Rozenstraat 24; C. A der Does geb. Blankert van Schel penkade 24 naar De Lier, Zwetstraat 45; N. van Ginkel van Verdamstraat 54 naar Delft, v, Kinschotstr. 68: M. N. Overwa- ter van Zoeterw singel 95 naar Strijen Molenstr. 41; A. C. Jopai van Rapenburg 105 naar 's-Gravenhage, Laan v. Meer- dervoort 349; D. Fakkel van Langegracht 45 naar 's-Gravenhage, Ruyehrocklaan 24; F. M. Habraken van Molenstraat 27 naar Rotterdam, Ajaxstraat 6; H. van den Berg van W. de Zwijgerlaan 17a naar Hilversum, v. Dijkstr. 1; H. W. Schouten van A. Paulownastraat 30 naar Heerlen, Lodewijkstr. 5; M. de Haas. Langemaie 64, 's-Gravenhage, Regentes- seplein 22; G A. C. Malipaard, Rood- borststraat 14 naar België; A. E. Spoel- ma, Roodborstraat 14 naa. België; L. C Schrijvers van Boerhaavelaan 43 naar Veghel, Hertog Janstr. 26; M. Hendriks, geb. van Hagen van Lindestr. 28 naar 's-Gravenhage. Bezuidenhoutseweg 199; B. D. van Woesik van Koninginnelaan 66 naar Dordrecht, Oranjepark 4; M. C Meertens geb. van Moeyen van de Sit terlaan 10 naar Terneuzcn, Vloogwijk- straat 18; H. J. M. Wolfs van de Laat de Kanterstraat 28b naar 's-HertOgen- bosch, Edisonstraat 31; N. M. Traas van Rijnsburgerweg 119a naar 's-Gravenhage Haagsestraat 97; M. P. van der Voet, geb Schouten van Alexanderstr. 48 naar Den Helder, Duinroosstraat 156; I. E. Omolo van Haarlemmerstr. 216 naar Oegstgeest Zoutkeetlaan 1; J. F. Greuell geb. Voor- wijk van Turfmarkt naar Delft, v. Fo- reestweg 139; E. Commander van Piet Paaltjespad 6 naar Oegstgeest, Rhijngees. terstraatweg 62; M. Mulders geb. var Nunen v.n v. Bennelenstr. 14 naar Vlij men. Akenstr. 11 nw.; R. Kragt van Lo- rentzkade 83 naar Rottredam, Pleinweg 223, De Banque de France heeft zoals eerder deze week werd voor speld haar discontotarief verlaagd van 5 tot 4'/i procent, met ingang van gisteren. WEET U HET OOK NIET Vraag: C. J. V. te L. inzake ver koop van een pand, waarop hypotheek rust. Antwoord. Wij maken uit uw brief op, dat de verkoop met uw goed vinden plaats heeft. Uw tegenwoor digheid is daarbij niet vereist. Brand- polis e.d. stukken dienen inderdaad ingeleverd te worden, doch dat be hoeft niet per se tegelijkertijd te ge schieden. Vraag K. de J. te A. inzake ver goeding voor aanbrenging W.C. Antwoord: Het aanbrengen van een W.C. in een oude woning is niet ver plicht. Indien de eigenaar (i.e. de bouwvereniging) daartoe overgaat, kan hij van u een vergoeding vragen en wel in de vorm van een tijdelijke huurverhoging. Het genoemde bedrag lijkt ons niet onredelijk. Vraag: Als chauffeur-besteller ben ik werkzaam in een kruideniersbe- drijf. Kunt u mij ook zeggen of ik recht heb op vakantiebonnen, hoe veel mijn loon moet bedragen en hoeveel uren ik werken mag? Ik ben 25 jaar en kostwinner. Antwoord: Voor de beantwoording van deze vragen dient u zich te wen den tot de bond, waarbij u aangeslo ten kunt zijn, dat is in uw geval de Ned. Katholieke Arbeidersbeweging, Oudennoord 12 te Utrecht. Vraag; 1. Op welke zender wordt 's avond 9 uur in het Latijn de rozen krans gebeden? 2. Waarvoor wordt hij gebeden? 3. Door wie wordt hij gebeden? 4. Waarom wordt het niet in de gids vermeld? Antwoord: 1. De rozenkransgebe den, die 's avonds om 9 uur in het la tij n worden gebeden op golflengte 198 m., worden uitgezonden door ra dio Vaticana. 2. Deze rozenkrans wordt aangekondigd als gezins-ro- zenkrans en deze rozenkrans wordt derhalve gebeden voor de gezinnen van heel de wereld. 3. Ze worden voorgebeden door een van de paters die aan radio Vaticana verbonden zijn. 4. Dit rozenkransgebed wordt wel in de gids vermeld. Het is terug te vinden onder de rubriek „Katho lieke uitzendingen in het buiten land", die u iedere zondag in de ka tholieke radiogids kunt aantreffen. Vraag: Betreft uw vraag over ont- slagnemen door uw dochter. Antwoord: Om te beginnen dient uw dochter ontslag te vragen. Komt zij tot overeenstemming met haar werkgever, dan is de kous hiermede af. Komt zij niet tot overeenstem ming, dan moet zij zich wenden tot het Gewestelijk Arbeidsbureau en wordt het ontslag opgeschort tot ter zake een beslissing is genomen. Vraag: Vragen over de' bouw van de radiotoren Lopik. Antwoord: Dit is geen radiotoren, maar een toren waarop zendmasten voor de televisie worden geplaatst. Diameter begane grond 10.90 m. uit wendig, wanddikte 45 cm., diameter inwendig 10 meter. De bordessen hebben een diameter van 18 meter uitwendig. Boven op de cilindrische toren van gewapend beton verrijst een stalen mast van 2 meter door snede. Bij de bouw van deze en ande re televisietorens wordt glijbekisting toegepast. Men kan dan volstaan met een bekisting van beperkte hoogte, die dag en nacht door, na het storten en voldoende verharden van een deel van de wand, omhoog gescho ven wordt, waarna het werk voort gezet wordt. De bekisting en werk vloer steunen daarbij op de inmid dels gereedgekomen muur. Op deze wijze kunnen met een minimum aan bekisting en steigerwerk hoge torens gestort worden. Bourguiba tegen Nasser „De regering van de Verenigde Arabische Republiek is een werktuig in handen van de Sowjet-Unie, die haar macht over de gehele Arabische wereld wil uitbreiden". Dit heeft de president van Tunesië Bourguiba gisteren in een rede bij dc opening van de nieuwe zitting van het parlement gezegd. Bourguiba verklaarde waarom Tu nesië de diplomatieke betrekkingen met de V.A.R. heeft verbroken. Bourguiba beschuldigde Nasser er o.m. van in het begin van het jaar betrokken te zijn ge' eest bij een po ging hem te vermoorden. Tunesië wenst 't communisme niet en daarom blijft het verbonden met het Westen, aldus Bourguiba. Tunesië heeft de hulp van de grote mogendhéden nodig. Het verzoekt, aldus de president, bij alle westelijke mogendheden om deze hulp. Verme den wordt bij één van de landen in tot bijzonder aan te kloppen. ~Ljbië zal Ae Tunesische belangen ifi de Verenigde Arabische Republiek behartigen, nu de betrekkingen tus sen deze landen door Tunesië zijn verbroken. Veiligheidsmaatregelen op Cyprus Op Cyprus zijn donderdagavond drastische veiligheidsmaatregelen be kend gemaakt om de steeds toene mende gewelddaden op het eiland de kop te kunnen indrukken. Krachtens deze maatregelen heeft de regering de bevoegdheid gekregen om een censuur op brieven en post pakketten in te stellen. Men wil hiermee het smokkelen van wapens per pakketpost voorkomen. Voorts kunnen er gevaarlijke zónes worden aangewezen. De mensen die in de zónes vertoeven, mogen daar blij ven, maar dan op eigen risico. Sinds 1 oktober, toen Engeland met de uitvoering van het „deelge nootschapsplan" voor Cyprus begon, zijn 22 mensen op Cyprus gedood. Vier broers en zusters, die bij hun geboorte aan verschillende reli gieuze instellingen in verschillende landen waren toevertrouwd, hebben dezer dagen op Capri voor het eerst met elkaar kennisgemaakt. Zij waren naar Capri ontboden, nadat hun ouders circusartiesten bij een auto-ongeluk waren omgekomen. Nieuwe coalitie in België In Brussel is donderdag vernomen, dat een akkoord zou zijn bereikt tus sen de christen-democraten en de li beralen over uitbreiding van de hui dige homogene minderheidsregering van de C.V.P. met liberalen. De onderhandelingen, gevoerd door premier Eyskens en de voorzitter van de liberale partij, zou het resul taat hebben opgeleverd, dat de libe ralen zes of zeven portefeuilles in de nieuwe regering krijgen. Hoe de ver deling is, is niet bekend geworden. Het bestuur van de liberale partij zal eind volgende week zijn goed keuring aan de overeenkomst moeten hechten. Het ziet er naar uit, dat premier Eyskens op de tweede dinsdag in no vember, als het parlement bijeen komt, zijn nieuwe regering zal voor stellen. Een coalitie van C.V.P. en liberalen kan in de Kamer rekenen op 125 van de 212 stemmen. De so cialistische oppositie beschikt over 84 stemmen, de communisten bezet ten twee zetels. In üe Senaat be schikken C.V.P. en liberalen over 109 zetels, tegen de socialisten 65 en de communisten één. verkeer ondervond geen belemme ring. Wel stonden er gendarmes en brandweerlieden voor het regerings gebouw. Een hefschroefvliegtuig cir kelde er boven. Zoals bekend heeft generaal Salan na zijn terugkeer uit Parijs bekend gemaakt, dat hij geen staking zou dulden. De generaal der parachutisten, Jacques Massu, die voorzitter is ge weest van het Algerijnse comité voor openbaar welzijn, maakte bekend, dat het leger zou ingrijpen als er onlus ten zouden ontstaan. Scheuring Daarop is er een scheuring ont staan in de beweging voor openbaar welzijn. Aanvankelijk werd in het comité met 26 tegen 17 stemmen een resolutie aangenomen om toch maar te staken. Verscheidene vooraan staande leden, onder wie Alain de Serigny, directeur van de „Echo van Algiers", traden toen uit het comité. Met 13 tegen 10 stemmen besloot het comité donderdag de staking uit te stellen. In doorgaans welingelichte kringen verklaarde men, dat Bernard Lefèvre, de leider van de uiterste rechtervleu gel van de partij van Poujade( en Jean Lagaillarde, een Algerijnse jeugdleider, voornamelijk verant woordelijk zijn voor de stakingsop- roep. Donderdagmorgen reden er leger- vrachtauto's met luidsprekers door de straten van Algiers, die oproepen lieten horen van de generaals Salan en Massu, waarin er bij de bevol king op werd aangedrongen niet te staken. In de vlugschriften, die door het comité voor openbaar welzijn wer den verspreid, werd gezegd dat ge neraal Massu naar Madagascar zou worden overgebracht. De Franse veiligheidspolitie heeft donderdag Invallen gedaan in zeven centra van de „Mission de France", de orde van priester-arbeiders in Frankrijk. De invallen volgden op de arrestatie van Abbé Bernard Bourdouresques, die ervan beschul digd wordt, dat hij een ontsnappings weg voor Algerijnse verzetsstrijders in Frankrijk heeft georganiseerd. Een functionaris van de Parijse politie heeft verklaard, dat bij een inval in het centrum van de Mission te La Seyne in Zuid-Frankrijk onder de eigendommen van een geestelijke twee pamfletten van de verboden Al gerijnse nationale bevrijdingsfront zijn gevonden. De vicaris-generaal van de orde heeft donderdag verklaard, dat de geestelijke van de missie gewaar schuwd zijn zich niet te laten gebrui ken voor tendentieuze doeleinden. Inmiddels is de politie nog op zoek naar een tweede geestelijke, die, ge holpen door zijn broeder en zuster, Algerijnse verzetslieden in de Oost- Parijse voorstad Vincennes verbor gen zou hebben gehouden. ONAFHANKELIJK GUINEA Generaal De Gaulle heeft premier Sekoe-Toere van Guinea, dat zich bij de volksstemming van 28 septem ber onafhankelijk heeft gemaakt, meegedeeld, dat eerst aan bepaalde voorwaarden moet worden voldaan vóór Frankrijk zijn regering kan er kennen en kan onderhandelen over een associatieverdrag van Guinea met Frankrijk. Sekoe-Toere had op 9 oktober hier om gevraagd in een telegram aan De Gaulle. De generaal antwoordde don derdag echter, dat eerst moet vast staan, dat de regering van Guinea in staat is de lasten en plichten van de onafhankelijkheid en soevereiniteit te dragen. Bovendien moet Frankrijk eerst met de nog op te richten or ganen van de nieuwe Franse gemeen schap overleg plegen over eventuele betrekkingen met Guinea, zo ver klaarde hy. tv (88)

Leidse Courant | 1958 | | pagina 4