Wat doet de beni'S Levensschool »DonBosco« ie Alkemade Jongveekeuring ie Alphen a. d. Rijn VV: VRIJDAG 17 OKTOBER 19S8 DE LEIDSE COURANT PAGINA 3 De grootste moeilijkheden zijn overwonnen ,.Uw Levensschool bestaat hier in Alkemade al enkele jaren als ik goed ben ingelicht. Is het onbeschei den te vragen hoe het er nu mee staat?" De pastorie in Roelofarensdveen N.W. had door zijn vriendelijk aan zien als het ware uitgenodigd tot een bezoek en na het openzwaaien van de zware deur was de ontvangst binnen gelijk het aanschijn buiten doet verwachten. Gekomen voor een interview met aalmoezenier en lei der van de Levensschool te Alkema de, kwam na een prettige kennis making bovenstaande vraag ter ta fel. De beide heren keken elkaar eens aan. „Goed en slecht", antwoordde daarop de aalmoezenier. „Laten we maar met de sombe re kant beginnen. Er zijn moeilijk heden te over geweest. Die moeilijk heden lagen en liggen gedeeltelijk nog op verschillende terreinen. Al lereerst is daar de onbekendheid met het doel van dit soort onderwijs en daardoor een foutieve instelling ten opzichte van de levensschool zo wel bij de ouders als bij de jongelui. Velen denken b.v. dat het een soort herhalingsonderwijs is en de naam school doet dit helaas ook wel enigs zins verwachten, maar dat is het nu juist niet. „Wordt er dan niet geleerd?" „Als u onder dat leren het aan brengen van schoolse kennis ver staat, dan moeten we zeggen: Neen", Maar wilt u dat leren een veel ruimere betekenis toekennen; ja, dan kan er veel geleerd worden. „U zegt.... kan....?" „Ja, met opzet zeg ik dat zo, want er kan eerst succes geboekt worden wanneer de jongelui zelf tot de overtuiging zijn gekomen, dat de levensschool nuttig voor hen is. Hier worden we dan direct geplaatst voor het vraagstuk, hoe we het voor elkaar krijgen om de deelnemers zo ver te brengen. Daar is heel wat voor nodig. Op de eerste plaats een gezellige ruimte, waarin ze zich thuis voelen kunnen en die ze gaan beschouwen als hun eigen domein. Lang is hier mee getobdmaar op het ogenblik en hier komt het eerste goede is met medewerking van burgemees ter en wethouders een prachtige voorlopige oplossing gevonden. Die komt voor ons beschikbaar. De jongelui gaan nu deze ruimte met elkaar praktisch en gezellig in richten en dan hopen we met twee groepen van tien jongens daar onze intrek te nemen. We hebben op het ogenblik een kleine, maar prima kern van jongelui. Meerdere daar van hebben de hele tobberij meege maakt en overleefd. Onze plannen zijn groot en we zul len nu in staat zijn die ook te ver wezenlijken. Die kern willen we nu gaan uitbrei den. Meer dan twintig kunnen het er voorlopig niet zijn, want dan groeit de zaak over ons hoofd en loopt het mis. De ondervinding heeft dat ge leerd". We waren nog niet klaar met wat er dan wel geleerd kan worden. „Neen, maar dit moest er toch eerst maar even tussen. Kijkt u dit programma eens even in. De lessen zijn zoals u ziet verdeeld onder ver schillende hoofden: Theoretische vorming, culturele vorming, licha melijke vorming, godsdienstige vor ming daar schrikken sommigen eerst wel een beetje van, maar dat is gauw over Verder handvaar digheid, actualiteiten, excursies". ,.Dat is heel wat anders dan het rekenen, taal, geschiedenis enz. van een school". „Ja, we gebruikten daar juist het woord les, maar we kunnen beter gesprek zeggen, want de leden nemen er zelf aan deel. Deze vor ming beoogt een goede instelling te bewerkstelligen ten opzichte van talloze levensvraagstukken. „Ik lees hier verschillende on derwerpen op het programma, zoals: mijn werk. Waarom werken wij? Meisjes-huwelijk-huisgezin. Gezellig maken thuis. Lichaamsconditie. Ju do, Baskettball. Reclame-kopen-hoe- wat. Tentoonstelling. Boeken. Wonen vroeger en nu. Bouwcentrum Rotter dam. Huisinrichting. Bezitsvorming. Regeren. Enfin, te veel om op te noemen". „Ja, maar we putten elk onder werp niet tot de bodem uit. We ko men immers later wel weer eens op zo'n onderwerp terug, want ze grij pen allemaal in elkaar. Dat is in het leven ook zo. het een hangt samen met het ander. We zijn ook niet ge bonden om dit programma precies zo af te werken in de hier geplande volgorde. U hebt bovendien de ru brieken culturele vorming en hand vaardigheid er nog buiten gehouden. Wat denkt u van: een eigen hoorspel op de band. Muziek, Jazz. Toneel- maskerade. We krijgen nu meer ma teriaal en gereedschap, dat is ook een heel belangrijke verbetering. De polsslag van het politieke en maatschappelijke leven (van onze verslaggever) AMSTERDAM (P P) - „Wat doet de beurs was de vraag die Napoleon aan zijn adviseurs stelde, wanneer hij weer een of ander plan ten uitvoer wilde brengen. Het is op zich een bewijs van de belangrijke positie die de beurs inneemt, dat zelfs een man als Napoleon, rekening hield met haar reacties. En anderzijds ook heel begrijpelijk, want de effectenbeurs is de polsslag van het politieke en maatschappelijke leven en daar moet iedere staatsman wel rekening mee houden, of hij wil of niet." Aldus drs D. J. van Dissel van de Ned. Ver. van den Effectenhandel. „De effectenbeurs toch is het bemiddelingsinstjtuut tussen hen die geld vragen (staat, industrieën, handelsmaatschappijen e.d.) en zij die geld verschaffen, (levensverzeke ringsmaatschappijen, spaarbanken, particulieren e.d.) Elke maatschappelijke of politieke wijziging in ons land of zelfs in de wereld weerspiegelt zich op de beurs in gunstige of ongunstige zin en aangezien ook de staat er voor een niet onbelangrijk bedrag, door middel van leningen en dergelijke geld verkrijgt, is zij mede geïnteresseerd in de gang van zaken op de beurs en dient iedere staatsman grondig rekening te houden met de reacties van de beurs op zijn handelingen. Dit is natuurlijk slechts een enkel facet van het geheel, doch het geeft wel een duidelijk beeld van de belangrijke positie van deze instelling in onze maatschappij." De gang van zaken EEN gongslag galmt door de ruimte. De effectenbeurs aan het Beursplein 5 te Amsterdam, die in de wereld een zeer belangrijke positie inneemt na de beur zen van New York en Londen, begint met haar officiële notering. Wij volgen de gang van zaken van kwart over een tot half drie. vanaf de galerij, vanwaar wij een prachtig overzicht heb ben over de gehele beurszaal. De effec ten worden verhandeld in zogenaamde hoeken, die in wezen echter helemaal geen hoeken zijn. Op een vloer van 1200 vierkante meter bewegen zich minstens 700 mannen. Op willekeurige plekjes ergens midden in die hal staan groepjes mensen bijeen, die tegen elkaar opbieden door te roe pen; elk groepje vormt een „hoek". Zo zien wij de Philipshoek, de AKU-hoek, de Deli-hoek, de oliehoek, de scheep- vaarthoek, de staatsleningen-hoek en zo zouden we kunnen doorgaan. In deze zo genaamde open-hoeken wordt steeds le vendig handel gedreven, want er zijn al tijd mensen, die hun aandelen of obliga ties van de hand willen doen en anderen die ze willen kopen. Vraag en aanbod bepalen tenslotte de koers en de leden van de Vereeniging voor den Effectenhandel zijn op de beurs de bemiddelaars tussen de kopers en de verkopers, die de opdrachten verstrekten. Bij de hoeklieden OOK KENT men de „gesloten" hoeken. Daar worden fondsen verhandeld, waar niet zo'n levendige handel in is. De hoek man, een lid van de Vereeniging, die zich hierin heeft gespecialiseerd, staat daar en ontvangt tijdens de beurs van ande ren opdrachten tot koop en verkoop. Aan het einde van de beurs kijkt hij wat er als gevolg van vraag en aanbod werkelijk te kopen of te verkopen is en stelt dan de koers vast. dit in tegenstelling tot de gang van zaken in de „open hoeken", waar tijdens de beurs, die ruim een uur duurt, de koersen voortdurend schomme len. Het is tijdens ons gesprek een drukte van belang. De leden lopen af en aan en in formeren in de ene en de andere hoek. Zij worden keurig op de hoogte gehou den over de gang van zaken door een vierzijdige lichtkrant op de guidebank, die alle transacties bijhoudt. Voorts is het een bieden en tegen bieden „laten" als „Honderddertig mij één!" „Honderd- vierendertig jou een!" De ander biedt iets meer. „Honderdeenendertig mij één!" En het tegenbod „Honderddrieendertig jou één!" Zo komt men door bieden en laten nader tot elkaar om tenslotte tot een koop te komen of niet, afhankelijk van de opdracht, die de commissionairs van hun opdrachtgevers kregen. Hoe het groeide VROEGER - en wij denken aan enige eeuwen geleden - had alle beurshandel een primitief karakter. Bij gebrek aan een beursgebouw kwam men op straat bijeen en deed in de open lucht de za ken af. Zo werd ook de oudste beurs van Amsterdam op straat gehouden en wel in de Warmoesstraat, destijds een van de voornaamste straten van Amster dam. Omstreeks het midden van de 16e eeuw zag men hier deftige kooplieden uit vrij wel alle landen tussen de Oostzee en de Middellandse Zee samenkomen. Bij gun stig weer deden zij hun zaken af in de open lucht en bij regen of sneeuw onder de luifels van de woonhuizen. Door de snelle toeneming in betekenis van Amsterdam als marktcentrum werd de smalle Warmoesstraat spoedig te klein. De beurs werd daarop verplaatst naar de Nieuwe Brug, aanvankelijk een houten brug, doch in 1561 vervangen door een stenen brug. Wel was hier de ruimte groter, maar er was geen schuil- gelegenheid bij slecht weer. De vroed schap stond daarop toe, in een dergelijk geval gebruik te maken van de St. Olofs- kapel en hier beurs te houden. Ook dit bleek niet ideaal en vervolgens kreeg men toestemming beurs tc houden in de Oude Kerk. AI was hier sprake van een noodoplos sing, die een tijdelijk karakter droeg, toch kan de Amsterdamse beurs, waar schijnlijk als enige in de wereld, aan spraak maken op het feit, dat zij eens werd gehouden in een „tempel dei ge- loofs". Onder die handen arbeid les is het bar gezellig. We hebben er muziek bij. Radio, eigendom van een van de leden en ook wel eens van een band recorder". „U hebt hier een avondlevens school meen ik?" „Ja, die zijn er maar enkele. De meeste zijn dagscholen. Dat gaat in de tijd van „de Baas". Heel wat werkgevers in de industrie zien ook het nut van deze vorming in en heb ben er heel wat voor over. Maar er is hier heel weinig industrie. De om standigheden maken hier voorlopig alleen een avondschool mogelijk. „Welke jongens kunnen nu bij uw jeugdige gemeenschap terecht? „Jongens die niet verder stu deren, maar zich b.v. bekwamen voor een of ander vak, welk dan ook en hoe dan ook. Het liefst zou den wij er uit elke parochie binnen deze gemeente enkele willen plaat sen. Zo krijgen we in alle hoeken dan pioniers, die ons werk in de toe komst kunnen helpen uitbouwen". Na onze beste wensen te hebben uitgesproken verlieten wij de pasto rie in de overtuiging, dat hier in Al kemade iets goeds en moois aan het groeien is. Weinig verbetering Uitgaande van de Fok- en contro levereniging „Alphen a/d Rijn en omstreken" is donderdagmorgen op het parkeerterrein naast het Nutsge- bouw een jongveekeuring gehouden voor geregistreerd jongvee, bestaande uit kalveren, pinken en vaarzen. Er waren ruim 200 dieren aangevoerd waarvan de kwaliteit, globaal geno men weinig verbetering liet zien. Maar er is verbetering te bespeuren in de kopnummers. Er zijn vooral on der de pinken uitblinkers waar te nemen. Bij de sieren-groepen blink- ten vooral uit de nakomelingen van de stier Knaap van Alma. De nako melingen van de stier Emiel verto nen daarentegen wat onregelmatig heden maar bezitten heel goed de melktekens, hetgeen een goede melk- opbrengst voorspelt. Dit is zo onge veer de algemene analyse van ir C. J. Oostveen, inspecteur van het Ned. Rundvee Stamboek. Tijdens een openingsbijeenkomst in hotel „Centraal", die ingeleid werd door de heer Jac. Rijlaarsdam, als voorzitter van genoamde fok- en I controlevereniging en die werd bij gewoond door vertegenwoordigers van het rijksveeteelt-consulentschap Een eigen huis IN 1608 werd de eerste steen gelegd voor een echt beursgebouw te bouwen door de beroemde Hendrick de Keyser, welk ge bouw op de eerste augustus van het jaar 1611 in gebruik werd genomen en dat gelegen was aan Vijgendam en Rokin. Men heeft er heel wat mee afgesukkeld door de slappe bodem van de stad, doch in 1845 was een nieuw beursgebouw, ont worpen en gebouwd door J. D. Zocher gereed, de zogenaamde kolommen-beurs', die op de klassieken was geïnspireerd. Deze heeft slechts een kort leven gehad en werd in 1903 vervangen door de „Beurs van Berlage", die er momenteel nog is. De Vereeniging voor den Effectenhandel kreeg echter te kampen met ruimtege brek en zo verliet men na verloop van tijd deze beurs, nu koopmansbeurs ge naamd en betrok in 1914 een eigen, door de architect Jos. Th. J. Cuypers opge trokken gebouw, de eigen effectenbeurs, die door middel van een overdekte lucht brug over de Beursstraat verbonden is met de koopmansbeurs. De notering ELKE werkdag, behalve zaterdags, is de beurs thans in actie en wordt per dag voor miljoenen guldens aan effecten ver handeld. Het aandeel en de obligatie heb- W0UBRUGGE VERBETERING GEVAARLIJK KRUISPUNT De verbetering aan de beruchte kruising van de beide provinciale we gen Herenweg en Kruisweg in de Vierambachtspolder is thans draktisch voltooid. Ook de zeer noodzakelijke abri's voor de wachtende buspassa giers zijn inmiddels aangebracht. Door duidelijk gemarkeerde berijstroken uitwijkplaatsen bij de bushalte, ge- splitse hoofdwegen heeft men ge tracht, het aantal verkeersongevallen tot een minimum te beperken. Men is thans nog bezig de omgelegde fiets paden te voltooien. Ook het deel van de ten westen van de Hereweg gepro jecteerde parallelweg, dat langs het kruispunt loopt, is reeds voltooid. Hierlangs zullen uiteindelijk het lang zame verkeer en de wielrijders ge leid worden. Zolang echter nog geen behoorlijke verlichting is aangebracht, blijft het nd het invallen van de duis ternis nog een gevaarlijk punt, ook al, daar de Herenweg voorrangsweg blijft. te 's-Gravenhage, het Ned. Rundvee Stamboek, alsmede van het rijkszui- velconsulentschap te Gouda vanwege de tevens gehouden kaasdag, alsmede door dr S. Paul, wrn. directeur van de gezondheidsdienst voor vee te Gouda, heeft o.m. burgemeester Z. Bruins Slot van Alphen a/d Rijn het woord gevoerd. Hij sprak over de moeilijkheden die de landbouw in het algemeen doormaakt, maar zei die niet te kunnen oplossen. Zelfs de minister blijkt daartoe niet in staat, blijkens het feit, dat hij advies heeft gevraagd aan de Sociaal Economi sche Raad. Wel staat het vast dat het noodzakelijk blijft de produktie op te voeren om de kostprijs zo laag mo gelijk te houden. De burgemeester bracht dit speciaal naar voren i.v.m. de melkprijs, die zo hoog dreigt te worden dat het bijna een luxe gaat worden om melk te drinken, terwijl ze qua voedingswaarde toch een volksvoedsel moet blijven. De heer Rijlaarsdam sprak een dankwoord tot de burgemeester, mede ook voor het keurig in gereedheid gebracht keuringsterrein. Tijdens een slotbijeenkomst sprak o.m. nog de heer Paul over de ge zondheidszorg voor het dier. De afdeling blaarkoppen is geju reerd door de heren C. J. Oostveen, inspecteur van het N.R.S., te Bedum, ben als belegging het grote voordeel, dat zij dadelijk in klinkende munt omzetbaar zijn, door verhandeling op de beurs, het geen met andere beleggingen niet altijd het geval is. Aan de guidebank, een klein administra tiegebouw In het midden van de zaal, worden de koersen van de verhandelde fondsen, alsook -de omzetten opgegeven. Deze gegevens worden dan zo snel moge lijk naar de betrokken afdelingen door gegeven, waarbij wordt gebruik gemaakt van een pneumatische inrichting. Er is een buizenpost voor de verbinding met de guidezaal, waar de koersen op lijsten worden opgenomen, met behulp waarvan de Officiële Prijscourant wordt samenge steld. Een tweede buizenpost verbindt de guidebank met de tikkerdienst, welke zorg draagt voor een snelle publikatle van de koersen. Voorts zijn er telexen en telefoons voor verzending van alle gegevens naar cou ranten en bankinstellingen. Na een dieptepunt, tijdens de oorlog, heeft de beurs zich weer behoorlijk her steld en geeft zij momenteel weer de polsslag aan van het gezonde maatschap pelijke en politieke leven in Nederland- (Nadruk verboden). Foto boven Een overzicht van de grote beurs zaal. In het midden het gebouwtje van de Guidedienst, waar de koersen bekend worden gemaakt. Foto onder Een stuk van de Oostindische com pagnie, een der oudste stukken, die de bettn nog bezit. J. Langeveld te Lisse, W. v. Santen te Wassenaar en S. J. v. d. Stoel te Zoeterwoude. De zwartbonten werden beoordeeld door de heren J. Vonk Noordergraaf te Ouderkerk a/d IJssel, W. J. Olst- hoorn te Leidschendam, P. Hoogen- dam te Koudekerk a/d Rijn. A. v. Eyk te Benthuizen. De belangrijkste uitslagen zijn: Zwartbonten: beste groep uit de klassen 15 en 16 Jo 6 van Jac. Stap per Hzn; beste kalf Geertruida, van' H. S. Kroft; reserve kampioen Saak- je 5, van idem; beste pink Marie 9, van P. J. den Hertog; reserve Trijntje 35; beste vaars Geertruida 120, van H. S. Kroft. reserve Irene 3, van C. W. v. d. Salm. Blaarkoppen: kampioen kalveren Jansje 3, van M. v. Dolder; reserve Rikstelien 7, van G. de Regt; beste pink, kampioen Adrie 18, van Jac. Rijlaarsdam; reserve Hennie 3, van P. C. v. Kempen; kampioen vaars Alida 57, van C. v. Zwieten; reserve Sientje 14, van Jac. Rijlaarsdam. Zwartbonten: klasse 2 kalveren, geb. vóór 26 febr. 1958, le prijzen Antonia 31, van H. S. Kroft, Geer truida 6, van J. W. Straathof, Aafje 8 van J. Th. Verboom. Klasse 3, geb. tussen 25 febr. en 15 maart 1958: le pr. Geertruida 127, van H. S. Kroft; Saakje 5, van idem; Geertruida 126, van idem; Margriet 2, van Jac. Stapper Hzn. Klasse 4, kalveren geb. tussen 12 maart en 26 maart 1958: le pr. Aaltje 17, van H. S. Kroft; Antje 235, van idem; Corry 3, van C. de Jong; Maar- tje 11, van L. Kwaakernaak. Klasse 5, kalveren geb. na 25 maart 1958: geen eerste prijs. Klasse 6, kalveren geb. vóór 24 febr. 1957: le pr. Marie 9, van P. J. den Hertog; Trijntje 35, van P. J. den Hertog. Klasse 7, kalveren geb. tussen 23 febr. en 16 maart 1957: le pr. Willy 2, van G. C. Kraan; Sara 65, van H. S. Kroft. Klasse 8, kalveren geb. tussen 15 maart en 17 april 1957: le pr. Jo 6, van Jac. Stapper Hzn.; Eelkje 4, van idem; Kokkie 2, van J. Th. Verbooh, Woubrugge; Willy 5, van idem. Klasse 9, kalveren geb. na 16 apr. 1958: le pr. Martha 7, van P. J. den Hertog; Rina 29, van J. G. Gerritsen; Lina 4, van J. A. Straathof. Melkvaarzen, geb. vanaf 1 okt. 1955 t/m 30 sept. 1956, klasse 10, le pr. Geertruida 120, van H. S. Kroft; Irene 3, van C. W. v. d. Salm. Drachtige vaarzen, geb. vanaf 1 okt. 1955 t/m 30/9 '56: klasse 11; le pr. Emma 29, van J. Verduin. Directe vrouwelijke afstammelin gen van één stier, drie stuks van één eigenaar, kalveren kl. 12: le pr. de groep Antonia 31, van H. S. Kroft; de groep Antje 234, van idem. Klasse 13, pinken: le pr. de groep Trijntje 35, van P. J. den Hertog; de groep Corrie 9, van G. C. Kraan. Bedrijfsgroepen, 3 dieren per be drijf t/m 15 melkkoeien, 4 van 16 t/m 25, 5 boven de 25 melkkoeien per bedrijf, klasse 14, kalveren: le pr. de groep Antonia 31, van H. S. Kroft; de groep Corrie 3, van W. C. v. d. Vis. Klasse 15, pinken (groepen van 3 en 4 dieren): le pr. de groep van Jo 6, van Jac. Stapper Hzn. Klasse 16, pinken (groepen van 5 dieren): le pr. de groep van Trijn tje 35, van P. J. den Hertog. Directe vrouwel. afstammelinen van één stier (minstens 6 dieren): le pr. de groep Ceres, van „Vita No va". Hazerswoude; de groep Willem, idem. Klasse 18, pinken: le pr. een groep van Peanster Eduard, van idem. Blaarkoppen: Stierkalveren, geb. na 30/9 '57, kl. 1: geen eerste prijs. Kalveren, geb. na 30/9 '57, kl. 2 geb. vóór 20 febr. 1958: le pr. Jansje 5, van M. v. Dolder; Rikstelien 7, van G. de Regt. Kl. 2a idem: le pr. Illie 6. van Wed. A. v. Leeuwen'Hoogstraten; Gretha 15, van C. v. Zwieten; Alida 68, van idem; Mien 3, van M. v. Gaa ien, Hazerswoude. Kl. 3, kalveren geb. na 20 febr. 1957: le pr. Jansje 3, van S. Osse- voort; Agnes 5, van J. den Hertog; Heili 2, van M. v. Gaaien, Hazers woude. Pinken, geb. v.a. 1 okt. '56 t/m 30 sept. '57. Kl. 4, geb. vóór 2 mrt '57: le pr. Alida 59. van C. v. Zwieten; Margriet 6, van C. Voets; Christina 2, van Joh. Harting. Kl. 5, geb. tussen 1/3 en 27/3 '57: le pr. Adrie 18, van Jac. Rijlaarsdam, Hennie 3, van P. C. Kempen; Adrie 17, van Jac. Rijlaarsdam. Kl. 6, pinken geb. na 26/3 '57- le pr. Aletta, van P. C. Kempen; Wil- ma 8, van J. W. A. v. Niekerk. Melkvaarzen, geb. v.a. 1/10 '55 tot 30/9 '56, kl. 7: le pr. Alida 57, van C. v. Zwieten; Sientje 14, van Jac. Rijlaarsdam. Drachtige vaarzen, geb. v.a. 1/10 '55 t/m 30/9 '56, kl. 8: geen eerste prijs. Directe vrouwel. afstammelingen van een stier, drie stuks van één eigenaar, kl. 9: kalveren: le pr. de groep van Gretha 14, van C. v. Zwie ten; de groep van Mien 3. van M. v. Gaaien, Hazerswoude. Kl. 10, pinken: le pr. de groep van Trineke 5, van C. Voets; de groep van Hennie 3, van P. C. Kempen; de groep van Aagje 5, van Jac. Rij laarsdam. Bedrijfsgroepen, 3 dieren per bedr t/m 15 melkkoeien, 4 van 16 t/m 25, 5 boven de 25 melkkoeien per bedr. Kl. 11, pinkep: le pr. de groep van Aagje 5, van Jac. Rijlaarsdam. Kl. 12, kalveren: le pr. de groep van Reina's Johan van Barend, „Vita Nova", Hazerswoude. Kl. 13, pinken: le pr. de groep van Knaap van Alma van „Vita Nova", Hazerswoude. Waar geen woonplaats is vermeld wonen de inzenders te Alphen a/d Rijn. ONGELUKKIGE VAL MET DODELIJKE AFLOOP. Dinsdagavond is de 66-jarige mevr. J. Gerse-de Jong, wonende Tromp straat 11 te Alphen a. d. Rijn, toen zij alleen thuis was, in haar woning van de trap gevallen. Zij heeft daar bij een schedelbasisfractuur opgelo pen. Dr. Steehouwer liet haar over brengen naar het Academisch zie kenhuis te Leiden. Donderdagmor gen is mevr. Gerse aldaar aan de be komen verwondingen overleden. GEMEENTEBEGROTINGG HEEFTE TEKORT VAN 405.000 Blijkens de ontvangen begroting 1959 (de memorie van toeliching is nog niet gereed) zal Alphen aan den Rijn rekening moeten houden met een tekort op de gewone dienst ad 405.000,Voor onvoorziene uitga ven is slechts ƒ41.112.63 beschikbaar. De beide totalen nadelige en voor delige sloten sluiten dan met 2.892.410.95. De totale inkomsten belopen f 4.597.823,62, de totale uitga ven 6.002,8.23.62. De grootste nade lige sloten zijn maatschappelijke steun en voorzorg ƒ499.941.63; open bare werken 628.785,32; algemeen be heer ƒ428.364.27; bijzonder g.l.o 322.290.29; nijverheidsonderwijs ƒ217.752,73; openbare veiligheid ƒ209.389.75, volksgez.heid 150.73.54. Als ontvangsten wordt om. aan belas tingen gerekend op f 362.625 (batig) en aan algemene uitkeringen en bij dragen op 2.68.772.84. De kapitaaldienst sluit aan inkom sten met totaal 33.654.542.56 (met een bedrag van 24.469.782,86 aan geldleningen) en aan uitgaven met totaal ƒ42.947.369.51 (met een be drag van 505.402.08 aan aflossingen). Het totaal nadelig saldo beloopt 9.292.826,96. Het nadelig saldo van de post onvoorziene inkomsten en uit gaven is 148.500. De hoogste nadeli ge saldi zijn volkshuisvesting 14.400.685.24, eigendommen, niet voor de openbare dienst bestemd 6.357.553,22, economische aangele- heden ƒ2.627.918,36; openbare wer ken ƒ4.025.808,79; volksgezondheid 1.880.222,60; bijz. g.l.o. f 1 390.317.26; nijverheidsonderwijs f 837.190.44. Het nadelig saldo van het bedrijf van de vleeskeuringsdienst wordt ƒ6.195,51 voor rekening van de kring- gemeenten en op ƒ7.304.49 voor de gemeente Alphen aan den Rijn. Voor uitbreiding en vernieuwingen is 13.935,43 uitgetrokken op de begro ting van de kapitaalsdienst 1959. Het nadelig saldo van de gewone dienst van het grondbedrijf zal voor 1959 naar raming ƒ247.805.21 bedra gen. De winst van het electriciteitsbe- drijf wordt op 40.752.76 (of 40,757.76, dit is namelijk in de be groting niet erg duidelijk geraamd. Van het gasbedrijf wordt f 10.000 nadelig saldo verwacht. Inbraken opgehelderd. Naar la ter is gebleken is zondag door ver breking van ruiten ingebroken in de kantines van de voetbalverenigingen „Alphia" en „A.R.C." aan de Oranje Nassausingel en Nieuwe Sloot. Er werd voor geringe waarden aan goe deren vermist. Ter zake van deze in braken heeft de politie een negen jarige knaap aangehouden, die be kend heeft, de feiten zondag reeds t« hebben gepleegd. Bridgen. Parencompetitiie Al- phense Bridgeclub 4e avond. 1. Cars- j ens-van Oort Oort 672, 1; 2. Bult man-van Winkel jr 652, 3; 3. Koren- Schouten 650, 2; 4. Broekman-Ottens 647, 5; 5. Echtpaar van Wijk 639, 11; 6. Bahlmann-Kromhout 632, 14; 7. v. d. Helm-Noordenbos 625, 4; 8/9 Bos-Meirik 624, 8; 8/9 de Jong-Leeu- wenhoek 624, 7; 10 Jansen-Rijnsbur- ger 611. 13; 11. Smit-Verwegen 608, 10; 12 Domburg-Vink 607, 6; 13. mej. de Roon Hertoge-Steehouwer 598, 17; 14. Starrenburg-mevr. Straver 596, 9; 15. v. d. Leeden-mevr. Seppen 598, 16; 16. Harting-Straver, 573, 18; 17. Blom- v. d. Hulst 562, 19; 18. v. Heyningen- de Vos 559, 20; 19. Seppen-Zijerveld 550, 12; 20. v. d. Horst-Walraven 531, 15; 21. mevr. v. d. Helm-Oppelaar 527, 21; 22. Tuyn-van Winkel sr 513, 23; 23 van Sprang-Zaal 509, 22; 24 Free- ke-mevr. Starrenburg 498, 25/26 25. Joha-mevr. de Klerk 497. 25/26; 26. Bouman-Tramper 485. 24; 27. van Niekerk-Roos 479, 27; 28. mevr. Fal- kena-v. d. Linden 471, 28. De laatste cijfers geven de stand van de vorige week aan. Z0ETERW0UDE- LEIDERD0RP Mariamorgen. Donderdag was de Maria morgen van de.KAV. 's Mor gens was er een H. Mis die door de geestelijk adviseur, pastoor Kouwen- hoven, werd opgedragen. Hierna ging men naar het parochiehuis waar een goed verzorgd ontbijt gereed stond. De voorzitster, mevr. van Velzen Straver verwelkomde alle aanwezi gen van harte, en herdacht in een kort gebed Z.H. Paus Pius XII en herinnerd^ eraan hoeveel warme be langstelling de Paus steeds gehad heeft voor de katholieke Vrouwen beweging. Na het ontbijt werd er nog even gepraat met elkaar b(j een heerlijk kopje koffie. NIEUWVEEN Bazar t.b.c-bestrijding. Zoals men om de twee jaren gebruikelijk, houdt de plaatselijke tbc vereniging dit jaar weer een bazar in het verenigingsge bouw alhier. Deze bazar wordt a.s. vrijdag geopend en is dan open tot 11 uur nam. De tweede dag, dus za terdag, is de bazar geopend van 2.30 uur nam. tot 6.00 u en van 7 uur tot 11 uur. De netto-opbrengst van deze bazar wordt aangewend om de noden van de tbc-patiënten in deze ge meente te lenigen. KOUDEKERK Geb.: Gijsbertus z. v. G. v. Eijk en A. de Wit. Overl.: Hilletje Dompeling, 82 jr. ongehuwd. Y cndrrfhcfc^rcvtn na wrghea de Cwifrc der Ocft Indivie Cnmpttgnk tor Hjoio, fceirnocn defen owfefighen ;t ikLinme Vin l„ endedn ti d» rt,rdfdt vociwrjrvic 3. wC yl*4-r inde uxxk Coaipjigpx gheitytet» (bet te hejjJercnopt LrOor-bocfi. t <tvde K«orli. Cutiar folio t h»cr mok «k taorfeh teven /-■»: i JrhV-ÖV d-tcrmcdoktooitvanJe JAI*1 mmtm in k t oo»£. Oxnpugnic voorde cct fte Tlucn Urighr Rficninj.hr r*rtidpr«i rren \ulScri opjhfh idt» taêt t* t*l< Fink voort» gf*jtitw|kwt mik te nkrr gUdien j»< dc Ra'ip> '.f.. p.Vvi'/ 3-v- /Ter.»

Leidse Courant | 1958 | | pagina 3