Ilmzlgm sfcj ltmstad Scherp SCHUDEL's Jenever Verlies van overwicht door Europa veroorzaakte politieke onzekerheid POTLOOD EN GEEST Baptistenkerk ie Leiden overgedragen Novib bouwi school in een Grieks dorp R'dams Philh. Orkest voor K 0 DUINSTREEK Bieden per televisiescherm (ffister"# RIJNSTREEK VRIJDAG 17 OKTOBER 1968 DE LEIDSE COURANT PAGINA 2 Lezing voor Nijverheid en Handel Nog nooit in enig tijdperk heeft de wereld zoveel spanningen doorstaan als in onze dagen. „Wat is daarvan toch de oorzaak?" heeft ook de afd. Leiden van de Nederlandse Maat Amerika alleen een open oog hebben voor een accute en militaire aanval. Tegenover agressie, di,e niet militair of niet accuut is, kunnen de V.S. zich geen houding geven. Wanneer Europese landen te ken nen geven, wel met Rusland te willen praten* dan hebben ze daarvoor alle maal een gegronde reden: Duitsland schappij van Nijverheid en Handel I herwipitg, Frankrijk kreeg zich agevraagd en het was op haar toegezegd in zijn Afrikaanse verzoek, dat mr G B. J. Hllterman,| Pannen en Engeland wenst demilita- hoofdredacteur van het weekblad I rlserlng van Centraal Europa, waar- daagse Post" gistermiddag op de door het gelden kan vrijmaken voor periodieke bijeenkomst van de ver eniging een tipje van de sluier op lichtte van het geheim dat hangt over oorzaken en achtergronden van het probleem. Het is te simpel, te veronderstellen, dat het alleen de tegenstelling zou zijn tussen oost en west, tussen com munisme en kapitalisme. Opvallend is, dat er steeds spanningen voorko men in Europese of voormalige Eu ropese invloedssferen. De invloed van Europa is groter geweest en heeft langer geduurd dan die van enige andere beschaving. Het is een invloed geweest, die ruim 2000 jaar voor Christus begon en er is bij na geen land ter wereld geweest, dat niet onder Europese supprematie heeft gestaan. Het slinken van die in vloed heeft het fundament onder de halve wereld weggetrokken. Merkwaardig is, dat deze invloed uitging van een versplinterd Europa: een werelddeel, waarvan de verschil lende landen in scherpe rivaliteit te genover elkaar stonden sinds de val van het Romeinse Rijk. Voordien had er een basis bestaan voor een ver enigd Europa, hoewel er nog geen spoor te ontdekken was van de huidi ge structuur. De staatkundige struc tuur in de verschillende Europese in vloedssferen -»ag er bijzonder vreemd uit en er is nooit een planmatige po ging ondernomen om te komen tot afruil van ver uiteenliggende gebie den. Avondland krachteloos. Aan deze situatie is na de tweede wereldoorlog plotseling een eind ge komen, doordat er voor het eerst in de geschiedenis gen enkele Europees land was, dat overwicht had. Het was Amerika dat moest helpen, het ont redderde Europa op te bouwen en dat zich bemoeide met de moeilijkhe den in de koloniën. Niemand kon iets ondernemen tegen de penetratie van Rusland in Oost- en Midden-Europa. Het leken alle tijdelijke moeilijkhe den, die men met tijdelijke oplossin gen trachtte te elimineren. Hoewel Rusland gebleken is geenszins een betrouwbare gespreks partner te zijn, hebben enkele Euro pese landen en Canada zich tot gro te schrik van Amerika, na het lance ren van de eerste Spoetnik, niet af kerig getoond van een conferentie met Rusland. En daarmee kwam Europa losser te staan tegenover Amerika, dat door zijn afwachtende houding in de bui tenlandse politiek in de afgelopen ja ren een ongewisse indruk heeft ge geven. HetAjmerika voor de Amerikanen' heeft een zeker isolationisme ge kweekt en het State Departement is tot aan de tweede wereldoorlog het kleinste en minst-belangrijke minis terie geweest. Het is de angst, en de invloed van oude denkbeelden die Amerika thans van weerhoudt om forse stap pen te doen. De angst voor „een ver keerde oorlog op een verkeerd ogen blik, tegen een verkeerde vijand", doet de ontwikkeling van het gemenebest.. Eenstemmigheid vóór eenheid Hierdoor ontbreekt elk logisch in zicht, dat Europa's supprematie zou kunnen vervangen. Spreker ver wachtte op grond hiervan ook niet, dat het als men op deze weg voort gaat ooit zal komen tot een Ver enigd Europa omdat de Europese sta ten niet bereid zijn, de politiek te bun delen. Staatkundige eenheid is niet denkbaar zonder staatskundige een stemmigheid. Het is beter, eerst te streven naar politieke solidariteit om daarna te komen tot een gemeen schappelijk doel. Hoewel Europa nog versplinterd is, zijn de afzond er lijke landen geen rivalen meer en dat biedt misschien de landen onder Europese invloed toch nog een toe komst. Europa is nu eenmaal de vruchtbaarste broedplaats voor idee ën en visies gebleven, een land met een verwondelyk grote spankracht Jammer is, dat Rusland inmiddels sluwheid of stom-geluk? het Europese vacuum steeds weer uit buit, waardoor iedere krachtsont plooiing verloren gaat. Daarbij ont houdt het zich opzettelijk van enige militaire ingreep omdat het weet, dat het in dat geval een verenigd Euro pa tegen zich zal vinden. Vele jaren is het pand aan de Oude Rijn 3 en 5 een grossiersopslagplaats geweest. De gevels zijn niets veran derd, maar binnen heeft de Gemeen te van de Leidse Baptisten de ruim te veranderd in een bedehuis voor de 82 leden, die er in Leiden zijn, De restauratie is geschied onder toezicht van deskundigen, maar hoofdzakelijk door de leden van de gemeente zelf. Naast het liturgisch centrum Is een ruimte met enige kleedhokjes, die worden gebruikt vóór de doopplechtigheid, die ge schiedt door volledige onderdompe ling. In dit centrum is onder het kruis de doopvont, die voldoende diepte heeft. Gisteravond heeft de voorzitter van het bouwcomité de kerk over gedragen aan de voorganger van deze gemeente de heer H. Schouten jr. Wethouder S. Menken voerde het woord namens het gemeentebestuur en bracht de gelukwensen over Spr wees er op, dat in het bouwen van een kerk, resp. kathedraal, een groot stuk gemeenschapszin verborgen ligt welke hy ziet als een van de beste kenmerken in deze nogal materialis tisch aangelegde tijd. DAHLIAVERENIGING „JOHAN MATER" FRUITTEELT- CLUB „PROF. IR. SPRENGER". Gisteravond vond in de zaal van de Maria Gijzensteeg de prijsuitreiking plaats van de op 20 en 21 september gehouden dahlia- en fruittentoonstel- ling. De voorzitter, de heer L. J. J. Dooyenburgh, heette de aanwezigen van harte welkom en richtte een woord van dank tot allen, die hadden bijgedragen tot het welslagen van de tentoonstelling. In het b-zonder richt te hij een woord van dank aan de Albatros Superfosfaatfabrieken te Utrecht, die de films van deze avond belangloos wilden vertonen. De eer ste was de kleurenfilm van „Zaad tot Tomaat" ,die de ontwikkeling van deze vrucht in al zijn stadia liet zien. Een export-fiLm liet zien hoe deze vrucht de reis maakt van teler naar de verre consument in het buiten land. Na de pauze werden er nog en kele kleurenfilms vertoond van de Canadese ambasade, welwillende af gestaan, die bij de aanwezigen uit stekend in de smaak vielen. Tenslotte reikte de voorzitter de prijzen uit. De „Johan Bater-wissel- beker" werd toegekend aan de heer W. Honders. Ook voor de „Ons Be- lang-wisselbeker" kwam de heer Honders in aanmerking. De VTL-wis- selbeker ging dit jaar naar de heer Hofman en de wisseubeker van fruit naar de heer G. M. Montanus. Verder werden nog enkele zeer fraaie prijzen uitgereikt o.m. 6 wiselpla- quettes en 4 medaljes. Aan het slot van de avond drukte de voorzitter een ieder nog eens op het hart om bij de komende tentoonstellingen ook de vruchten van hun vrijetijdsbesteding te tonen. Prof. de Vries sprak in Leiden In het stadhuis sprak gistermid dag voor een aantal door burgemees ter jhr mr F. H. v. Kinschot uitgeno digde personen de voorzitter van de Nederlandse Organisatie voor Inter nationale Bijstand, prof dr. ir. E. de Vries, Dit naar aanleiding van het feitdat de volgende week in onze stad een collecte voor de Novih zal worden gehouden. Prof. de Vries be gon zijn causerie met er op te wij zen, dat de rijke meer ontwikkelde delen van de wereld per jaar vier miljard dollar op tafel leggen voor technische en economische bijstand aan minder ontwikkelde gebieden. Hierbij is niet inbegrepen de twee miljard, die de V.S. ieder jaar bij eengaren voor militaire hulp aan arme landen. Met nadruk wees spreker er op, dat het van groot belang is, dat het gehele proces van internationale hulpverlening zo efficiënt mogelijk wordt uitgevoerd. Verheugend het, aldus prof. de Vries, dat de waardering voor dit werk in het af gelopen jaar ook in ons land zo be langrijk is toegenomen. Op duidelijke wijze zette spreker vervolgens uiteen, dat de westerse landen zelf zij het indirect ook belang hebben by deze hulpverle ning aan de minder ontwikkelde ge- DISTILLEERDERIJ - LEIDEN Dóirf f\d" bieden. Zo heeft bijvoorbeeld de Ne derlandse regering onlangs niets voor niets 58.000 uitgetrokken voor de uitzending van jonge des kundigen. Prof. de Vries noemde het alleszins verantwoord om kapitaal beschikbaar te stellen voor interna tionale bijstand. Tot slot van zyn le zing wijdde prof. de Vries aandacht aan de twee hulpverleningsprojec ten, die de Novib thans jn Grieken land en de Soedan uitvoert. De Novib heeft 120.000 uitge trokken voor de bouw van een lage re technische school in een Grieks dorp en 8000 voor de aanleg van een waterleiding naar een bergweide daar in de buurt. De exploitatie van genoemde school zal ter hand wor den genomen met subsidie van de Griekse regering en vrijwillige bij dragen van beter gesitueerden. In de Soedan kan mede dank zij het werk van de Novib een .veeteeltver- beteringsstation worden gebouwd. Met dit laatste is een bedrag van niet minder dan 400.000 gemoeid. Nadat prof. de Vries nog uiteen had gezet hoe men voor deze twee pro jecten concrete belangstelling tracht te krijgen in ons land werd de bij eenkomst gesloten. Burgemeester van Kinschot, die de spreker ook had ingeleid, sprak een kort woord van dank. Vóór honderd jaar Uit de Leydsche Courant van Vrijdag 17 October 1358. Rusland In sommige streken ontstaan er onrustige bewegin gen onder de boeren, uithoofde de adellijke grondeigenaars, te gen 's keizers bedoeling, door allerlei uitvlugten de vrijlating der lijfeigenaren zoeken te Ver tragen, Deze bewegingen wór den echter spoedig onderdrukt. REIS VAN EEN KACHEL In aansluiting op het bericht van het brandje aan de Middelstegracht gistermorgen vernamen wij van de politie nog, dat om ongeveer kwart over tien een twintigjarige inwoon ster van dit huis met een branden de petroleumkachel van de tweqde naar de eerste verdieping ging, viel en met kachel en al in het portaal terecht kwam. Zij liep brandwonden op aan beide handen. In haar vervvar- ring wierp zij de kachel in de keu ken, waar een andere 20-jarige be woonster van het huis werd geraakt en aan de linkervoet gewond raakte en brandwonden opliep. De ganglo- per en de buitendeur hadden intussen vlam gevat, er vormden zich ook vlammen in de keuken. De kachej belandde uiteindelijk op straat waar het vuur met emmers water wejd geblust. De brandweer bluste met de nevelspuit nog wat na. Beide meis jes werden naar het Academisch No. 528. Horizontaal: 1. melkklier inz. van herkauwers, 5. putemmertje, 8. medestander, 11, oudste bijbelverta ling. 13. Spaans rijpaard: 15. deel van een blad tussen twee insnijdingen, 17. voornaamw., 18. waterdoorlatend, 20. oriënt-expresse (afk.), 21. boomloot, 23. interest, 25. zuivere, 27. keuken gerei, 29. vlek, 30. palmboom (Java). Verticaal: 2. item (afk.), 3. oude naam van Ierland, 4. houten klepper, 5 vis, 6. hevig kort afgebroken ge luid, 7. voegwoord (Fr.), 9. water achtig, 10. rijzing van het zeewater bij eb op de Zeeuwse kusten, 12. wit te populier, 14. telwoord, 16. wilde haver. 19 hooggebergte in Eng. Oost- Afrika, 22. stap. 24. water in Limb., 26. bolrond vruchtje (spreektaal), 27. maanstand, 28. voorzetsel. Oplossing morgenavond. Oplossing No. 527. Horizontaal: 1. truck, 5. uil, 7. Ee, 8. eeuw, 10. ader, 11. m.s., 12 eden, 13. pas, 14. over, 15. Pisa, 16. den, 17. riet, 18. o.r., 19. lont, 21. lama, 22. do, 23. All, 24. Es sen. Verticaal: 1. tel, 2. re 3. ceder, 4. keen, 5. uw, 6, Lassa, 9. Ur, 10. Aden, 11. mast, 12. ever, 13. Piet, 14. Adoea, 15. pinas, 17. Rome, 19. la, 20. Don, 21, li, 22. de. l/OOR HET EERSTE CONCERT in de Meesterserie van K. en O. was als immer gisteravond weer gro te belangstelling. Na de zomervacan- tie trad de intelligente dirigent Eduard Flipse weer actief voor het orkest, om naar zijn aard fris en mooi te musiceren. Als men de korte sublieme ouverture van Mozart's ,Figaro's Hochzeit' hoort zoals nü, dan zijn de fascinerende waarden treffend, evenals de vitale spranke lende geest van de onsterfelijke com ponist. De dirigent bracht een grote schakering aan in kleur en dyna miek. Twee solisten stonden vermeld: Elly Ameling en Stefan Askenase. De eerste zong Recitatief en Rondo Chio Mi scordi di te?" voor sopraan, piano en orkest. Stefan Askenase heeft de dirigent attent eemaak* op dit prachtig werkje van- Mozart, dat deze schreef voor de soliste (des tijds) van „Figaro's Hochzeit1', als een homage aan deze (niet genoem de) cantatrice. Vandaar de uitvoe ring met onze jonge Nederlandse zangeres, nu reeds met internationale erkenning, met Stefan Askenase aan de vleugel, door het orkest gesecun- deerd. De weelderige sopraanstem, vaardig en buigzaam gebruikt, miste haar uitwerking niet. Men juichte on- haar werkelijke zangkunst, die nog jong is, haar bekoring heeft van eenvoud en charme, haar cachet in optreden en zingen, welk musiceren, in acht genomen haar grote capaci teiten mettertijd ongetwijfeld nog grotere diepgang en expressie zal krijgen. Askenase maakte van het obligaat klavier een fonkelend ju weeltje. zoals de meester het ook bedoeld heeft, waarbij de omlijsting van het orkest zich voortreffelijk aansloot. r\AN SOLIEERDE DE PIANIST in het 2e Pianoconcert van Cho pin in F. op. 21. In het programma boekje ziin enkele bijzonderheden over het gerenommeerde sierlijke werk vermeld. Askenase heeft zich triomfen gespeeld en wel door zijn gratieuse pianistiek, zijn fijnzinnig toucher, zijn poëtische geest en door zijn persoonlijkheid, die zich geheel instelt op het werk. Met mededeel- tenbrink. zaamheid van zijn gevoelens, en rijp heid; van zijn vertrouwdheid met de geheimen van het klavier en van zijn muzikale intelligente. Wat maakt ons een enkele misgreep? Bescheiden en stijlvol was de begeleiding, die Eduard Flipse en de orkestmusici vertolkten. Het bleek uit enkele on gelijkheden tussen solist en orkest, dat het geen kleinigheid is deze hy per-romantische pianist met z'n per soonlijke opvatting en vrijheid te secunderen. De 5e symphonie van Dvórak werd om haar mooie sensitieve en zeer ge. acheveerde weergave bijzonder har telijk ontvang'en. Momenten van ge voelig schoon, fijne klankenweefsels harmonisch fraai gekleurd volgden elkander bij voortduring op; ook die van gespannen overtuigingskracht. Opnieuw werd men getroffen door de poëzie van het mooie werk. Met accuratesse, levendigheid en fraaie toon (ook van de soliërende instru menten) werd er gemusiceerd, zodat het niet kon uitblijven, dat men blijk van bewondering gaf door langdurig en herhaald applaus voor dirigent en orkest. J. KORTMANN Burgerlijke Stand Geboren: Jacoba d. van J. Meijvo- gel en G. Schaap. Lilian Maria d. A. Borst en M. M. Verschoor. Martin Dennnis z. v. P. M. van der Wel en D. E. Spittels. Leendert Gerrit z. v. L. v. Tol en E. de Ruiter. Teunis Hendrik z. v. C. M. Troost en C. Dietz. Johan nes Christiaan z. van A. Blankenstein en A. A. Offenberg. Lammert z. v. E. van Iren en J. G. Koning. Arnoldus Hendrik Matthijs z. van J. Vreden-: bregt en D. C. van Veen. Overleden: H. Korttkaas 81 j. man. J. Braakhekkc 53 j. man. H. M. van Tol 4 maanden zoon. H. C. van Eg- mond 56 j. echtgenote van: A. Duin dam. A. H. M. van der Salm 25 j. vr. M. C. Kling 77 j. weduwe van J. Han sen, F. P. M. van Sebille 15 j. zoon. Gehuwd: J. W. Baars en A. de Voogd. J. L. A. T. P. Deuss en A. C. Oostrom. H. J. Philippo en T. H. C. Uphoff. C. J. van der Meij en Brouwer. J. van Rijn en E. J. Hou- Ziekenhuis overgebracht, vanwaar zij na verbonden te zijn naar huis korden terugkeren. Schade ontstond aan ganglópër, l.ëukenmat, gewatteerde deken, aan keukenkastje en buitendeur. Niet zo best ook liep het gis teravond af met de autobestuurder, die op de Haagweg zijn auto keerde en aangereden werd door een auto bus van de N Z.H. Hij liep een her senschudding op, terwijl zijn wagen aan de linkerzijde ernstig beschadigd werd. Bij Koninklijk Besluit is ver^ leend de eremedaille, verbonden aan de Orde van Oranje-Nassau, in zil ver aan P. A. Knaap wonende te Leiden, commercieel vertegenwoor diger bij R. S. Stokvis en Zonen N.V. te Rotterdam. Aan de Technische Hogeschool te Delft is geslaagd vor het inge- ieursexamen voor scheikundig in genieur de heer H. W. de Cock al hier. Leidse Universiteit Geslaagd voor het Cand.ex. Ned. Recht de heren G. F. Pieters te pen Haag, B. s' Jacob te Wassenaar, M. van Aerssen Beijeren van Voshol te Den Haag J. G. A. Molenaar te Al melo, H. Hillebrand te Deh Haag, J. R. Schaafsma te Nuenen, F. van den Ban te R'dam, T. van Dorp te Hil versum, J. H. A. D. M. Linders te Noordwykerbout .en R. H. Maathuis te R'dam. Leidse agenda VRIJDAG 17 OKTOBER St. Christoffel, Ledenvergadering. Gulden Vlies. 8 uur nam. De avond- en nachtdienst wordt waargenomen door1 Leiden, apotheek Zuider, Lammen- schansweg 4, tel. 23553. Oegstgeest: apotheek Oegstgeest, Wilhelminaperk 8, tel. 28274. BIOSCOPEN De films in de week van 17—24 okt, zijn door de K.F.C. als volgt ge keurd: Casino: „Pepote, kind van de straat", alle leeftijden. Lido: „Stoottroepen in de aan val" volwassenen. Luxor: Afgekeurd. Trianon: „Blanke lading uit Parijs" volwassenen. Rex: „Kerels en kogels", 18 jaar. TENTOONSTELLINGEN Academie: Tentoonstelling van moderne Nederlandse grafiek. Dins dag en vrijdag vr n 11—13 uur, za terdag 1416 uur (t.m. 31 oktober). Rijksmuseum Geologie en Minera logie v. d Werffpark 1. Tentoonstel ling 'gëoiflgle van Nederland Op werkdagen van 10—12 en 24 uur Zon- en feestdagen 24 uur. LEIDSCHENDAM Coöp. Melk Centrale. Onder voorzitterschap van de heer A. P. van der Sande zyn de leden van de Melk Centrale bijeen geweest. Het eerste agendapunt was de verkiezing van bestuursleden. De aftredende heren Van der Sande, N. W. Olieman en A. A. van der Ham werden in hun func tie herkozen. In de nieuwe functie van plaatsvervangend ledenraadslid werd gekozen de heer Olieman. WASSENAAR JEUGDIGE BOEVENBENDE. Dezer dagen heeft de Wassenaarse politie vier jongelui gearresteerd, die zich op verdachte wijze ophielden. Het viertal was afkomstig uit Den Haag en in het bezit van een gestolen vrachtauto. De Wassenaarse politie heeft de jonge mannen aan de Haagse politie overgedragen die de gearres teerden eens aan de tand ging voe len. Daarbij bfeék, dat de aangehoude nen zfch de afgelopen maanden aan een reeks diefstallen hadden schuldig gemaakt. Zo hebben zij minstens 10 bromfietsen gestoleh, een motorrij wiel en bovengenoemde vrachtauto. Verder hebben zij ingebroken, onder andere in een kantoor aan de Wasper- veenstraat en in een winkel aan de Javastraat, waar zij 80,— wegna men. Later zijn door de Haagse politie nog drie jongens gearresteerd, die eveneens deel van de bende uitmaak ten. Een van hen heeft op een bouw werk uit de jas van een arbeider diens maandsalaris ten bedrage van 1 230 gestolen. De 15-jarige stal bij een vriendje f 500. Hij deed dit op zeer geraffineerde wijze. Toen hij hoorde dat dit vriendje met zijn ouders uitmoest, vroeg hij hem zijn waterpistool te leen. Op het ogen blik dat de iongen dit ging halen, maakte de knaap het raampje van de voordeur los, zodat hij zich des avonds gemakkelijk toegang tot de woning kon verschaffen. Daar twee van de oudere bendeleden vonden dat het jongetje met te veel geld op zak liep, gingen zij hem chanteren, zeggende dat zij een deel van het geld moesten hebben omdat hij daar toch niet op een eerlijke manier aan ge komen was De jongens zijn alle woonachtig in de omgeving van de Fahrenheit- straat, dié zij meermalen op stelten hebben gezet, Verkeersmaatregelen in het dorp. B. en W. van Wassenaar hebben gesloten verklaard voor het verkeer met alle voertuigen, rij- en trekdie ren en vee, het gedeelte van d( Schoolstraat, gelegen tussen de Ach terweg en het Plein in de richting Noordoost-zuidwest en de gedeelten van de Langstraat, gelegen tussen het Plein en de Achterweg en tussen de Kerkstraat en de Molenstraat in dè richting noordpost-auidobst. Dót betekent dus, dat er in de School straat (gedeeltelijk) en in de Lang straat (geheel) eenrichtingverkeer is ingesteld. Voqr het gedeelte van de Langstraat, gelegen tussen het Plein en de Molenstraat is een stopverbod van kracht geworden, dat de ene week voor de ene kant en de andere week voor de andere kant van de straa* geldt. Verder is een wachtver- bod ingesteld voor: de noordoostelijke zijde van de Van Heeckerenstraat: het gedeelte van de Van Zuylen van Nfo'eveltstraat, gelegen tussen de Lui en de Santhorstlaan; de noordooste lijke zijde van het gedeelte van de Zijdeweg, gelegen tussen de Rijks straatweg en de Wittehburgerweg: de oostelijke zijde van het gedeelte van de kerkstraat, gelegen tussen Langstraat en de Molenweg. Een wachtverbod, dat per week wisselt tussen de oneven en de even zyde geldt voor: de Wassenaerstraat de Hugo de Grootstraat; de Hoger- beetsstraat; de Molenweg: de School straat; het gedeelte van de Middel weg, gelegen tussen de Hofcampweg en de Clematislaan. Zaterdag wordt Alchvinschool ge opend. De Alchvinschool een katholieke Montessorischool voor kleuter- en lager onderwijs heeft na het overwinnen van vele huisves tingsmoeilijkheden nu de beschikking gekregen over een gebouw, dat wel- bij veiling colleciie-Regnauli Voor het eerst in de geschiedenis van de Nederlandse kunstveilingen zullen belangstellenden pei televisie een bod kunnen doen. Bij de open bare veiling van de collectie-Rpg nault op 22 en 23 oktober a.s. in Ar- ti et Amicitiae te Amsterdam zal een televisiesysteem worden ingescha keld, waardoor adspirant-kopers die geen plaats kunnen krijgen in de vei lingzaal, mee kunnen bieden in een nrvenvertrek. De belangstelling voor deze open bare verkoping van de 216 moderne kunstwerken blijkt dermate groot te zijn, dat de circa 500 plaatsen in de grote veilinfezaal var van Arti ontoe reikend zijn voor het bergen van de binnen- en buitenlandse kopers. iswaar geen permanent karakter draagt, maar wat uiterlijk en wat in richting betreft een zeer goede "in druk maakt en aan alle eisen vol doet. Het gebouw, dat vier klassen en een hoofdenkamer bevat heeft een aantrekkelijke plaats gekregen langs de Landscheidingsweg, bij het kruispunt met de Buurtweg. Zater dagmorgen zal het ingezegend en in gebruik genomen worden. Niet al leen de bijna honderd leerlingen van de lagere school zijn er thans in on dergebracht, ook de ruim 20 kinde ren van de kleuterschool. Dit laatste is echter slechts tijdelijk; de bedoe ling ls, te zijner tijd voor de kleuter school een apart gebouw op -hetzelf de terrein te stichten. Op zaterdag 18 en zondag 19 ok tober is er voor belangstellenden ge legenheid- het gebouw te bezichtigen 's middags van 2 tot 5 uur. Wielrijdster verleende geen voor rang. Op de oversteekplaats op de Rijksstrataweg nabij de Rozenweg verleende de 20-jarige wielrijdster, mej. T, uit Leiden, geen voorrang aan de uit de richting Leiden komen de 25-jarige motorrijder A. uit Was senaar waarbij een aanrijding onver mijdelijk bleek. Mej. T. liep hierbij een hersenschudding en een rechter- enkelfractuur op en is, nadat door dr Oosterbaan eerste hulp was ver leend, per ambulance-auto naar het Acad. ziekenhuis te Leiden overge bracht. A. die een schaafwond aan zijn rechterhand bekwam werd ter plaatse verbonden. Motor en rijwiel werden bescha digd. BOSKOOP Uit het politierapport. Toen de 45-jarige S. de onbewaakte spoor wegoverweg Laag Boskoop passeerde zag hij te laat, dat er een trein in aantocht was. Op het laatste moment wist hij zich in veiligheid te bren gen door van zijn motor-carrier te springen, De carrier werd geheel vernield. De politie stelt een onder zoek in. In de Ger. kerk werd een busje inhoudende circa 30.— ontvreemd. Ondanks de processen-verbaal be treffende het parkei'en van rijwie len en bromfietsen op het trottoir aan de Zijde, waren er toch nog enkele personen die zich daaraan schuldig maakten. Ook tegen hen werd proces verbaal opgemaakt. HAZERSWOUOE BURGEMEESTER WIJST OP GEVAREN VAN WEGVERKEER De burgemeester van Hazerswoud'e, de heer L. J. den Hollander, heeft zich in een schrijven tot zijn gemeen tenaren gericht. Het is hem gebleken, dat verscheidene bewoners van de Rijndijk zich ten opzichte van het wegverkeer niet gedragen zoals dit uit veiligheidsoverweging noodzake lijk is. Zo wordt de rijweg somstijd als fietspad gebruikt terwijl de rijweg roekeloos wordt overgestoken op mo menten dat dit niet verantwoord is. Dit voorbeeld van de ouderen werkt averechts op de jeugd, die de rijweg daardoor ook niet zien als zijnde alleen bestemd voor het snel verkeer. Hierin schuilt een groot ge vaar Niet alleen wordt hierdoor het eigen leven in gevaar gebracht, maar ook dat van anderen om de financië le aansprakelijkheid bij een eventueel ongeluk nog maar buiten beschouwing te laten. De burgemeester verzoekt alle ouders en verzorgers hun kinderen op de gevaren van het drukke weg verkeer te wijzen, hen op het hart te binden de nodige voor7ichtigheid te betrachten, en zelf het goede voor beeld te geven.

Leidse Courant | 1958 | | pagina 2