3)e GcicbeSoii^omt Harde noordwester joeg Noordzee omhoog tegen Nederlands kusten 49.75 TOCH STERKER Koop hem nu Chinese bedrijven in Indonesië „overgenomen" RUSTIGER WEER VRIJDAG 17 OKTOBER 1958 50ste JAARGANG No. 14538 DE GENERAAL Directeur: C. M. v. HAMERSVELD. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Hoofdredacteur L. C. J. ROOZEN Telefoon; Directie. Abonnem., Drukkerij 20935; Red. 20015, 25594; Advertent. BUREAUX: PAPENGRACHT 32 20826. Giro 103003 Abonnemenspr. f 0.59 p.w., f 2.55 p.mnd., f 7.50 p. kwart. Franco p.p. 8.Advert.: 17 ct p. m.m. Telefoontjes f 1.50 DE AFBETALING M I I KI I UET IS EEN GOEDE GEDACHTE van de regerin^. geweest om met een wetsontwerp te komen waarin de voornaamste regels zijn vastgelegd, die door de betrokkenen bij het af- belatingsbedrijf in acht moeten wor den genomen. 41 "üXjENWOORDIG neemt het aan- tal duurzame gebruiksvoorwer pen van lange levensduur toe. Met hulp van apparaten en machines in de huishouding zien veel huismoe ders kans om het aantrekken van menselijke hulp in de huishouding te voorkomen. Zij vinden daarin een argument om het voorheen wekelijks uit te betalen loon aan gedienstigen thans te besteden aan afbetalingster mijnen op wasmachines, centrifuges, afwasmachines enz. enz. Is eenmaal het hek op dit terrein van de dam dan ziet men deze posten weldra als normaal. Het feit dat een nieuwe wettelijke regeling moest worden uitgedokterd, wijst op zichzelf al op de omvang van het verschijnsel. In die wet is nu de mogelijkheid opgenomen tot afrem men van het afbetalingskrediet door op een bepaald moment de verplichte eerste aanbetaling voor aan te wijzen artikelen te vergroten. Dit is een zuiver conjuncturele wetgeving, een wapen ter inflatiebe- strijding. Zij was reeds tijdelijk inge voerd bij de tijdelijke regeling afbe talingsovereenkomsten 1956 en wordt nu definitief. Aan de juistheid van de bevoegdheid der regering op dit terrein mag niet worden getwijfeld. Afbetalingsmagazijnen weten nu voortaan dat hun con junctuur gevoe ligheid is toegenomen. |"\E NIEUWE WET verplicht een U colporteur voor goederen op af betaling, een vergunning te vragen aan B. en W. Die vergunning wordt voor een jaar verleend. Zij heeft ten doel enige controle uit te oefenen op het soort mensen dat erop uitge stuurd wordt huisvrouwen om te praten over te gaan tot koop op af betaling van goederen. Vanzelfspre kend liggen hier gevaren, waartegen een bepaalde rem aanwezig moet zijn. De financier van de afbetaling moet over een zeker bedrag*aan eigen middelen beschikken en een vergunning hebben van dè minister van economische zaken. De derde partij, de leverancier, moet in de schriftelijke afbetalingsakte of beves tiging de contantprijs van het artikel vermelden alsmede de kredietopsla gen. Er zijn wettelijke regels voor de prijsaanduiding, zodat een koper niet de indruk krijgt dat hij voor een ap pel en een ei een aankoop doet. De leverancier moet zich laten inschrij ven bij de Kamer van Koophandel. ALS HIER geen sprake was van omvangrijke zaken en daaraan verbonden ruime inkomsten zouden de grote banken zich met dit bedrijf niet bezig houden. Zij doen dit wel, waarmee dus ook bewezen is hoezeer deze vorm van koop en Verkoop zich heeft ingeburgerd. Een ander bewijs vai. omvangrijke afbetalingszaken vindt men in de bloei van de zgn. postorderbedrijven. Dit soort zaken biedt per adverten tie aan om allerlei gebruiksvoorwer pen toe te zenden tegen betaling van een bepaald bedrag per week of per maand. Men behoeft slechts een bon of een gedeelte der advertentie in te zenden om mee te kunnen profiteren. Bij deze koop en verkoop is er geen sprake van persoonlijk kontakt tus sen koper en leverancier, die meest al in een andere plaats woont. Met hulp van deze anonimiteit kan men gemakkelijk van het afbetalings krediet gebruik maken. De leveran cier kent men niet en niemand ter plaatse weet dus dat men op afbeta ling koopt. Daarmee verbergt men zijn werkelijke welvaartspositie te genover buren, Vrienden en kennis sen. Wij geloven dat aan deze psy chologische factor de postorderbe drijven mede hun bloei danken. krediet is nog lang niet aan zijn einde. Ook het bankbedrijf heeft de nog liggende mogelijkheden op dit gebied reeds ten dele gezien. Ook daar weten de financiële deskundi gen van de toegenomen financiële weerstand der huisgezinnen en de grotere bestaanszekerheid. Dit heeft er in het buitenland reeds toe geleid dat grote banken bereid zijn aan particulieren leningen te verstrekken zonder onderpand. Deze leningen zijn van beperkte omvang en de vrager van het krediet moet alleen bewijzen overleggen dat hij een bepaalde betrekking heeft en dat hij de daaruit voortvloeiende in komsten zeer waarschijnlijk niet zal missen in de naaste toekomst. De re geling van deze lening en de terug betaling ervan is zodanig, dat men bij overlijden de nagelaten betrek kingen niet belast met schulden, om dat men an terugbetaling dan is vrijgesteld. Wanneer dit systeem ook in ons land op grote schaal zou wor den ingevoerd, dan heeft dit met de huidige vorm van afbetaling niets meer gemeen. Men koopt dan contant en lost eenvoudig een lening af. Langs deze weg kan men even goed een kredietinflatie verwekken, die niet kan worden afgeremd met de bepalingen van de nieuwe afbeta- lingrwet. De nieuwe wet brengt niet veel nieuws. Zij is een bevestiging van de De harde noordwestenwind, van een storm was eigenlijk nog geen sprake omdat het gemiddelde de windkracht 77 niet ver te boven ging, heeft gis teren velen in angstige spanning gehouden, vooral in Zeeland, waar de herinnering aan de watersnoodramp nog zo sterk leeft. Alle factoren heb ben eraan medegewerkt dat het water zo hoog werd opgejaagd. Het heeft gisteren en eergisteren de hele dag hard gewaaid, waardoor het water in de Westerschelde hoog werd opgestuwd. Door de harde wind ook, liep het water gistermorgen bij eb slechts matig weg, zodat er ruim een meter water bleef staan. Men mat toen 1.20 m. min N.A.P. Gisteravond bereikte het water te Vlissingen zelfs een stand van 3,46 m. plus; de normale hoogwaterstand zou 2,53 m. moeten bedragen. Het was allemaal te verwachten en daarom werd gistermorgen om tien minuten over half elf de waarschuwing verzonden, die de beperkte dijk bewaking opriep. Angstige herinneringen achter de belaagde dijken Beperkte dijkwacht ingesteld Nu het water gaat vallen, kan men eerst constateren welke schade er aan de zeeweringen is toegebracht. Hebt U een nieuwe winterjas nodig? Dan kunnen wij U maar één raad geven: ga morgen eens kijken bij Coster! Daar nangt Uw winterjas van prachtige velours, geheel gevoerd, in de aller modernste Italiaanse coupe. En maak U over de prijs geen zorgen, want dit is een aan bieding zoals wij nog nimmer hebben gedaan. Wij durven U niet te zeggen wat deze jas nor maal kost. U zoudthet eenvoudig niet geloven. Morgen, en alléén morgen, krijgt U deze herenwinterjas Zolang de voorraad strekt. U koopt zonder risico, want a Is de jas niet naar genoegen is, nemen wij hem tegen contant geld terug om één van die andere duizenden Costerklanten te laten profiteren. Telefonische of schriftelijke orders worden niet aangenomen. Leiden: Haarlemmerstraat 25, tel. 25317 ROTTERDAM: Korte Hoogstraat 11, tel. 116965 Meent hk. Goudsesingel, tel. 1153 77 Katendr. Lagedfjk hk. Dorpsweg, tel. 74130 W, Kruiskade 35, tel. 12 5511 (Advertentie) vormen worden gevonden om de af zet van gebruiksartikelen te stimule ren. Er zijn thans zulke geperfectio neerde reclamemiddelen, dat men bij voldoende kapitaalkracht de ver koop voldoende kan stimuleren. Wil de overheid het met die verkoop ver bonden geld- en kredietwezen vol komen in de hand houden dan zal I zij ook van doeltreffende reclame- ontwikkeling, zoals dit tot nu heeft I acties gebruik moeten maken om het plaats gevonden. Wij zullen echter gaspedaal van de economische activi- tot het besef komen, dat er nieuwe 1 teit naar wens te reguleren. In Vlissingen zijn op enkele punten gaten in de zeewering geslagen; in de eerste plaats in de zwakke en lage dam rond de Marinehaven, die een hoogte heeft van 5 meter plus N.A.P. Hier zijn op vier plaatsen gaten ge slagen, die door de dijkwacht met zandzakken voorlopig zijn gedicht. Tijdens het opkomende water spoel den de zandzakken regelmatig uit deze gaten, zodat een permanente wacht onmisbaar was. Vlissingen een bolwerk. Het opgstuwde water heeft ook aan de Boulevard Bankert te Vlissingen schade toegebracht. Op het gedeelte tussen het Strandhotel en hotel „Brit- tannia" is een gat ontstaan in de ba- zaltglooïng van ongeveer een vier kante meter groot. Maatregelen worden reeds genomen om verdere schade door een volgend hoogtij te voorkomen. De nieuwe dijk, die door Rijkswaterstaat werd aange legd tussen de oprit en de bomvrije toren, zodat op dit gedeelte geen last zou worden ondervonden van over slaand water, heeft zich uitstekend gehouden. Van de Boulevardmuur, die juist de laatste dagen was hersteld, zijn tal loze stenen door het kolkende water weggeslagen en op het wegdek van de boulevard neergekomen. De gehele breedte van deze boulevard met uitzondering van het stuk waarvoor de 40 meter brede nieuwe dijk ligt werd overstroomd, hetgeen bij stormweer nog nooit eerder was voor gekomen. Door de kracht van de wind was er geen enkele deur open te krijgen van de huizen aan de Bou levard. De scheepvaart lag grotendeels stil, hoewel enkele kleine kustvaarders en grote tankschepen het toch waagden door te varen naar Antwerpen. Van Antwerpen uit passeerde echter geen enkel schip. Óp het eiland is een paalhoofd zeer ernstig beschadigd en het plankier werd door het water los geslagen. Dit levert echter zeer wei nig gevaar op voor de zeewering. De loodsdienst van Hoek van Holland was al woensdagavond gestaakt. Gis teravond waagde een kustvaarder het, de Waterweg binnen te vallen. Hoewel het een ogenblik in nood ver keerde, liep het toch behouden bin nen. Rijdend door het water. Zo hoog stond het water in de bui tenhaven van Vlissingen, dat zelfs bij de nieuwe veerfuika die door rijks waterstaat op juiste hoogte werd ge bracht, de auto's door het water de boot op moesten rijden. Het water stroomde af en toe over de dijk bij de buitenhaven ter hoogte van het marine-etablissement. De dijkwacht is in Vlissingen inge schakeld en omstreeks ces uur gister avond was men bezig met het vullen van zandzakken om op alle moge lijkheden voorbereid te zijn De ver wachtingen luidden wel, dat de wind zou afnemen, doch men vertrouwde het nog allerminst. De stad loost zijn water op het bui tenwater, doch bij hoogwater kan geen afwatering plaats hebben. Gis termorgen vroeg heeft men de gehele riolering van de stad leeggetrokken, omdat door het overslaande water op de boulvards grote hoeveelheden wa ter in de riolering stromen en de achter de Boulevard gelegen huizen doen onderlopen. Van de dijk bij West-Kapelle is door de storm enige schade toegebracht. Een twintigtal dijkwerkers zijn aan gevoerd om de schade, aan de teen van de dijk bij de waterlijn proviso risch te herstellen. Omstreeks half elf gisteravond moesten zij het werk sta ken wegens het opkomende water. Verder heeft zich de stormschade in Zeeland tBt nu toe beperkt tot eni ge duinafslag en een lichte overstro ming van de kade in Zierikzee, die het uitzetten van de vloedplanken nog niet noodzakelijk maakte. Nog meer schade. Tengevolge vdn de hoge waterstand is in het Zwin te Cadzand de dijk rond de zogenaamde kleiput, waar uit de klei wordt gehaald voor ver steviging van de nieuwe Zwindijk, weggespoeld. Het werk aan de Zwin- dijk had over enkele weken klaar kunnen zijn, doch deze tegenvaller zal enige vertraging met zich bren gen. Op Schouwen-Duiveland heeft het hogewater heel wat duinzand wegge slagen. Op het strand bij de vuurto ren te Burgh werd een afneming geconstateerd van ongeveer acht me ter; te Westerschouwen van drie me ter diep. Hier gingen ook de rijshou- ten badhokjes op het strand verloren. De hoogste waterstand voor de Schouwense Noordzeekust was 2.80 meter plus N.A.P. De grootste golven bereikten een hoogte van 3.50 meter plus N.A.P. Het viel mee. Tijdens het hoge water zijn gister avond te Rotterdam gedeelten van kaden en straten in de onmiddellijke omgeving van de Nieuwe Maas on der water gelopen. Alleen de Spaanse kade moest voor het verkeer worden afgesloten. Op twee plaatsen elders heeft zich een verzakking voorgedaan, doch de politie heeft deze met lichten voor het verkeer aangegeven. Het is dus voor wat Rotterdam betreft nogal meegevallen. In de richting van Ca- pelle aan de Ussel is het water be neden de dijk gebleven. De politie heeft tot nu toe niets gehoord van beschadigingen door het water aan particuliere eigendommen. In de Biesbosch sloeg het water over de kaden van enkele dijken, waardoor men vreesde, dat het land bij het aanhouden van de harde wind, onder zou lopen Ook het vlakke Friese land werd door de storm gegeseld: in Hitzum rukte de wind met zulk een geweld aan de bovengrondse leiding van het elektrisch net, dat de draden braken. Ze vielen op de afrastering van een weiland. Die kwam daardoor onder stroom te staan. Tengevolge hiervan werden drie koeien, die bij het hek stonden, door de stroom gedood. Vandaag verwachtte men langs de kust, dat de situatie niet lang meer gevaarlijk zou blijven maar ondanks dat zouden de dijkwachten nog op hun post blijven tot alle dreiging ge weken is. Een enkele reis Doelinchem-Den Haag De heer M. van Veen, die genoemd wordt als de nieuwe Staatssecretaris van Oorlog. Dit nummer bestaat uit 16 pagina's Onder milHair ioezichi Alle Chinese bedrijven, industrieën en scholen, die geheel of ten dele eigendom zijn van Chinezen, geen onderdanen van een land waarmede Indonesië diplomatieke betrekkingen onderhoudt (de nationalistische Chi nezen), zijn donderdag onder toe zicht van de Indonesische regering gesteld. Deze overname kwam tot stand bij een besluit van de centrale militaire gezaghebber, luitenant-ge neraal A. H. Nasution. De tegen dei.» Chinese bedrijven genomen maatregelen zijn gelijk aan die, welke in het kader van de cam pagne voor de bevrijding van wes telijk Nieuw-Cuinea tegen het Ne derlandse bedrijfsleven werden ge troffen. In het besluit van de centrale mili taire gezaghebber wordt gezegd, dat land en in aansluiting op een eerder militair besluit waarbij deze bedrij ven alle activiteit werd verboden. Tot de door de maatregelen getrof fen zaken behoren alle bedrijven op het gebied van handel, industrie, verzekeringswezen, scheepvaart, cul tures en mijnbouw. Het beheer over de overgenomen Chinese bedrijven zal voorlopig worden opgedragen aan een financieel-economische raad van de militaire gezaghebber. (Geldig van vrijdagavond tot zaterdagavond. Opgemaakt te 11.15 uur). ZONNIGE PERIODEN Zonnige perioden en nog slechts enkele verspreide buien, voor namelijk in de kustprovincies. Overwegend matige wind tus sen noord en noordoost. Koude nacht. Morgen dezelfde tempera turen als vandaag of iets lagere. Exclusieve MANTELS VAN EGM0ND, Breesir. 173 (Advertentie) Libanon herdacht Paus Pius XII achter de barricaden Ook gelovigen van Beiroet, de woelige hoofdstad van Libanon, hebben een herdenkingsdienst ter ere van de overleden Paus Pius XII bijgewoond. Op de achtergrond ziet men een van de barricaden, waarmee Beiroet op het ogenblik bezaaid is. 17 okt. zon op 07.07; onder 17.44; maan op 12.30; onder 21.25. Hoogwaterstanden 17 Okt. v.m. 6.10; n.m. 6.30. Het weer in Europa STOCKHOLM zwaar bew. 9 OSLO onbewolkt 7 KOPENHAGEN zwaar bew. 11 ABERDEEN regenbui 11 LONDEN onbewolkt 13 BRUSSEL regenbui 11 LUXEMBURG 9 PARUS onbewolkt 14 BORDEAUX mist 14 GRENOBLE regenbui 15 NICE onbewolkt 23 FRANKFORT regen 11 ZURICH gehet bew. 15 GENèVE zwaar bew. 14 LOCARNO onbewolkt 24 WENEN zwaar bew. 14 ROME zwaar bew. 23 AJACCIO half bew. 23 MADRID onbewolkt 28 ALGIERS half bew. 28 Een aktieve depressie ,die van het zuiden van Zweden in de richting van Berlijn is getrokken veroor zaakte gisteravond en vannacht nog veel wind. Daarna nam de storing echter in betekenis af, hetgeen in ons land te merken was aan het minder worden zowel van de wind als van de buiïgheid. Tevens draaide de wind meer naar het noorden. Dit hing samen met flinke luchtdrukstijgingen boven Scandinavië. Een aktieve de pressie op het westelijke deel van de oceaan breidt zijn invloed op het ogenblik slechts in noordoostelijke richting uit, zodat de luchtdrukstij gingen in onze omgeving nog zullen aanhouden. Dit betekent dat de kans op buien morgen tamelijk klein wordt. De temperatuur wordt over het algemeen iets lager, vooral in de nacht. Daartegenover staat dat er overdag zonnige perioden zullen zijn. Korreltje De onsterfelijkheid waardig te wor den is het ware doel van het leven. (Mme de Staël).

Leidse Courant | 1958 | | pagina 1