De man visie op televisie Waarom geen gelijkberechtiging bij beroepskeuze-voorlichting? Steeds gemakkelijker RECHTSZAKEN Dolle zeeman wilde zijn vrouw wurgen Aetherklanken VKuJJAG 17 OKTOBER 1958 DE LEIDSE COURANT PAGINA 10 De enige afwisseling is een vergulde pil Maaltijden In de toekomst zullen noch de „consument", noch de huisvrouw veel tijd kosten; we zullen in de toekomst nl. enige gekleurde pillen van verschillende vorm tot ons kunnen nemen en daarmee onze honger kunnen stillen. Deze foto, gemaakt op een tentoonstelling in Dusseldorp, laat zien hoe dat allemaal zal gaan. Wij -houden het voorlopig maar op biefstuk met bijbehorende smakelijke omlijsting.in 2000 zien we wel weer. (Van onze t.v.-medewerker) Schouwburgspelers voor de t.v. Achtereenvolgens de KRO en de Avro hebben bona-flde toneelgezel schappen uitgenodigd, de exclusieve opvoering van een toneelstuk voor de t.v.-kijkers te geven. Voor de KRO was dat de toneelgroep „Thea ter" met het drama over Jeanne d'Arc, voor de Avro het nieuwe „En semble" met de Engelse thriller „Ik heb de graaf vermoord". Of beide stukken thans ook in de schouwburg zullen komen, is een zaak van de be treffende toneelgezelschappen. We kunnen zeggen, dat de bewerking van de tv.-regisseurs Wim Bary en Walter van der Kamp zich goed bij het nieuwe medium heeft aangepast en det de prestaties van de spelers navenant waren. Het spel van de Avro was zo zeer op de speurzin in gesteld, dat een streng critisch woord over de presentatie niet nodig is. De nieuwe t.v.Quiz van de N.C.R.V. y In de Singerconcertzaal in Laren gtart Johan Bodegraven zaterdag a.s. met zijn nieuwe t.v.-quiz „Plus of min". Het zal een wedstrijd zijn, waaraan steeds drie candidaten deel nemen. De vragen, die deels visueel worden uitgebeeld, zullen aan de drie deelnemers tegelijk gesteld wor den. Het is uiteraard niet de bedoe ling, dat de drie dames of heren ook tegelijk het antwoord geven. Dit wordt voorkomen doordat er een sys teem is bedacht, waarbij de deelne mers door het drukken op een knop, als het ware hun beurt „blokkeren". De N.T.S.-technlci dokteren een sys teem uit, waarbij het absoluut onmo- gélijk is, dat verwarring kan ont staan over de vraag wie het eerst op de knop gedrukt heeft. De punten telling is natuurlijk nauw verbonden met dit drukknopsysteem. Wat de prijzen betreft: hierover ligt op dit moment nog de sluier der geheim zinnigheid. t Zondag sluiting van de Expo. jïet feit van de sluiting van de we reldtentoonstelling te Brussel zal ook 'riiet aan de t.v. voorbij gaan. Er ko men zondagavond namelijk twee uit zendingen, die de dijker tot mede- Êetuigen zullen maken. Om 9.15 uur is er een relais van de Vlaamse t.v. met een filmoverzicht van de hoogte punten en om 10.15 uur volgt in eu rovisie-verband een rechtstreekse re- Sortage over de eigenlijke sluiting, «at zal dan zijn: Expo exit! De Ned. Kath. Centrale voor Be roepskeuzevoorlichting is er niet over te spreken, dat na een gedane posi tieve toezegging vorig jaar, minister Suurhoff in een memorie van ant woord op de begroting 1959 met geen enkel woord rept over een te ver hogen subsidie aan de particuliere bureaus. Zelfs wordt over het werk van de particuliere beroepskeuzevoorlichting niets gezegd, en de neer J. Zwanik- ken, bestuurslid van de centrale, merkte dit op een in Utrecht gehou den persconferentie aan als een on beleefd stilzwijgen, Tot op heden wordt het werk van particuliere be roepskeuze-bureaus gehonoreerd met ƒ4,— per individueel onderzoek, ter wijl de rijksarbeidsbureaus, waaraan in 1948 een afdeling voor beroeps keuzevoorlichting werd verbonden voor 100 procent betaald worden uit rijksgelden, hetgeen neerkomt op 30,tot 34,per individueel on derzoek. Daardoor is een ongelijkwaardige concurrentie ontstaan. Het gevolg is, dat vele particuliere bureaus in fi nanciële moeilijkheden zijn komen te verkeren, zich niet behoorlijk heb ben kunnen ontwikkelen en de mid delen missen om over een behoor lijke staf te beschikken. Er werd aan herinnerd dat niet minder dan 7 jaar geleden de Tweede Kamer nog wel een motie van de heer De Kort aannam, waarin de re gering werd uitgenodigd de particu liere bureaus voor rtudie en beroeps keuze te subsidiëren op gelijkwaar dige wijze als de rijksbureaus. Al- ZEEPOST Met de volgende schepen kan zee post worden verzonden. De data, waarop de correspondentie uiterlijk ter post moet zijn bezorgd, staan ach ter de naam van het schip vermeld. Argentinië: m.s. „Gooiland" 23/10; Australië: s.s. „Waroonga" 23/10 s.s. „Stratheden" 25/10; Brazilië: s.s. „Uruguay Star" 21/10, m.s. „Luku- ga" 24/10; Canada: s.s. „Sommels- dijk" 22/10, s.s. „Rijndam" 25/10; Chili: via New York 22/10; Indone sië: s.s. „Glaucus" 20/10, m.s. „Roer pat" 23/10; Ned. Antillen: m.s. „Prins der Nederlanden" 21/10; Nieuw Zee land: via Engeland 25/10; Suriname s.s. „Ellerbek" 22/10; Unie van Z. Afrika en Z.W. Afrika; m.s. „Preto ria Castle" 25/10. Inlichtingen betreffende de ver zendingsdata van postpaketten geven de postkantoren. leen werd de commissie-Langeveld ingesteld, die eerst vorig jaar een rapport heeft uitgebracht over dé organisatie van de beroepskeuzen voorlichting. Maar hoogst bevreem dend is het dat over de financiering daarvan geen enkel voorstel is ge daan. Het grootste belang van eed beroepskeuze-voorlichting is toch wef zeer duidelijk, en reeds vijftig jaair geleden werd dit werk ongeveer ge lijkertijd van katholieke als protes-i tantse zijde ter hand genomen. Vol gens drs A. Verdijck, secretaris van de N.K.C.B. zou de verlangde ver hoging van subsidies slechts neerko men op een bedrag van 600.000,-r- wat de vergoeding van f 17,per in dividueel beroepskeuzegeval bete kent. Vliegen is niet alleen „goedkoper dan u denkt", maar het blijkt ook veel gemakkelijker dan u denkt. Zo houdt niet slechts tijdens de vlucht een automatische piloot het vliegtuig in de juiste koers, maar thans kan het landen ook al automatisch gebeu ren. Op een Londens vliegveld kan een piloot nl. landen met z'n armen over elkaar. Twee kabels, die langs de startbaan zijn uitgerold, wekken een magné tisch veld op, dat „afgetast" wordt door een automatische piloot in het vliegtuig. .Daardoor komt het toestel in het midden van de startbaan. Een radio-hoogtemeter is zo ingesteld, dat het toestel precies aan het begin van de baan aan de grond komt. Ook de daling wordt automatisch gere geld. De vlieger behoeft niets meer te doen, behalve uiteraard bij het rijden van het vliegtuig na de landing. De Britten hebben vijf jaar aan deze vinding gewerkt.. Er zijn reeds 2000 geslaagde landingen mee uitge voerd. EREPROMOTIE VAN DE HEER TDLANUS Wegéns zijn verdiensten op staat kundig terrein en op het gebied van het christelijk, onderwijs in Neder- landi heeft zoals gemeld de se naat der Vrije Universiteit van Am sterdam besloten het eredoctoraat in de rechtswetenschappen, te verlenen aan de heer H. W. Tilanus, secretaris van de onderwijsraad. Hij is jaren lang voorzitter van de Christelijk Historische Unie geweest. Vooronderzoek tweede cyaanmoord Berkelse arts Het gerechtelijk vooronderzoek in de geruchtmakende vergiftigingszaak tegen dr O. uit Berkel, zal zeer bin nenkort een aanvang nemen. Zoals men weet, wordt dr 0„ die op grond van vergiftiging van zijn echtgenote in de Leeuwarder strafgevangenis was gedetineerd, verdacht van een gifmoord op een van zijn medege vangenen. Het onderzoek zal, naar te verwach ten is, geruime tijd in beslag nemen omdat een groot aantal getuigen moet worden gehoord. Nadat de verdediger van dr O., mr Huygens, zich had teruggetrokken uit de affaire, is verdachte onlangs als verdediger toegevoegd mr Schoot stra uit Leeuwarden. Deze heeft thans contact opgenomen met dr O. en hij heeft inzage genomen van het dossier. Hoewel dr O. reeds tot le venslange gevangenisstraf is veroor deeld, is het toch niet uitgesloten, dat ook van deze tweede cyaan moord een openbare rechtszitting zal worden gemaakt, daar de kwestie zo in de publieke belangstelling is ge komen, dat men de justitie later zou verwijten, dat de zaak op de ach» tergrond is gehouden. (Advertentie) Kanaries zijn erg in trek bij dievengilde Twee jonge Tilburgers, H. A. en W. de W. zijn woensdagmorgen ge-i ar'resteerd wegens het stelen ~vanJ dertig kanarievogels uit volièrës van vogelliefhebbers in Tilburg Gisteren werden zij reeds voor de Bredase politierechter gebracht. Zij hadden de vogels voor dertig gulden ver kocht, maar de schade voor de eige naars was veel groter. Omdat dit soort diefstallen thans veel voor komt, had het openbaar ministerie besloten tot snel recht, hetgeen al tijd gevoeliger pleegt aan te komen. De éis luidde: zes weken gevangenis- Straf tegen A., die een strafregister heeft, en vier weken tegen De W. die nog niet eerder was veroordeeld De vonnissen waren zes maanden voorwaardelijk voor A. en drie maan den voorwaardelijk voor De Wzo dat beide mannen uit voorarrest kon den worden ontslagen. Zal Nafionalisfisch China aan ,,de 37'' asiel verlenen Vanochtend omstreeks negen uur heeft de regering van de republiek der Zuid-Molukken de regering van Nationalistisch China te Taipeh tele- grafisch verzocht om asiel voor de 37 verstekelingen aan boord van de Jo han van Oldenbamevelt. Dit heeft de premier van de repu bliek der Zuid-Molukken, ir J. A. Manusama aan het ANP meegedeeld. Ir Manusama zei, dat aan het ver zoek een dringend karakter is gege ven. Gisteravond deelde hij op een bijéénkomst te 's-Gravenhage mede dat getracht zal worden op 3 novem ber, wanneer de Johan van Olden bamevelt Melbourne ik Australe HAARLEMSE RECHTBANK Twee jaarontzegging van de be voegdheid motorrijtuigen te besturen en twee maanden gevangenisstraf eiste de officier van justitié bij de Haarlemse rechtbank, mr G. W. F. van der Valk Bouman, donderdag morgen tegep een 39-jarige auto monteur uit Lisse, die terecht stond wegens het besturen van een auto onder invloed van sterke drank en wegens wederspannigheid jegens een politiebeambte. „Ik ga in hoger beroep", kondigde de Lissenaar aan, toen de eis gevallen was. „Ik icon van te voren weten, dat ik hier niet veel goeds te verwachten had. En wat die wachtmeester, die mij geverbaliseerd heeft betreft, ik heb zelf meegemaakt, dat hij ook ach ter het stuur wa- gaan zitten, nadat hij gedronken had. Maar hem ge beurt niets". De president van de rechtbank mr A. M. baron van Tuyll van Serooskerken, gaf de verdachte te verstaan, dat dergelijke opmerkin gen ontoelaatbaar achtte. De Lissenaar was 's nacht om half vier, op 6 september, in de Kanaal straat in zijn woonplaats door een wachtmeester der rijkspolitie aange houden, omdat de laatste vermoedde, dat de automobilist gedionken had. De verbalisant rook toen de verdach te gestopt had, inderdaad een drank lucht. De verdachte verzette zich ech ter, toen hij mee naar het politiebu reau zou moeten gaan. Hij had geen jasje aan, en omdat hij een kilome ter in de koude zou moeten Jopen, vroeg hij, of hij e rnst thuis wat kle ding mocht halen, hetgeen de wacht meester weigerde. Daarop had de Lissenaar zich zodanig verzet, dat de verbalisant de hulp' van een collega nodig had. De rechtbank zal donderdag 30 ok tober uitspraak doen. BROMFIETSER OVERREDEN Gistermiddag te vijf uur werd de 23-jarige bromfietser M. G. Smits uit Wanrooy op een kruispunt in het stadsdeel Tongelre te Eindhoven aan gereden door een vrachtauto en daarbij zo zwaar gewond, dat hij tij dens het vervoer naar het ziekenhuis overleed. Het slachtoffer was een leerling van de school voor maat schappelijk werk te Eindhoven. Tot grote verwondering van een arts, wiens hulp was ingeroepen door een jonge, Rotterdamse zeeman, trachtte de laatste gisteravond zijn vrouw te wurgen, waar de arts bij stond. Tweemaal sprong de dokter op de zeeman af om hem van zijn'daad te weerhouden maar hij zag geen kans om de woesteling in te tomen. Daarvoor moest hij de hulp in la ten roepen van de politie, die al gauw met twintig agenten op het to neel verscheen. Ze waren n.l. niet ver van het huis bezig met het rege len van het verkeer bij het stadion. De stuurman had al meermalen ruzie gehad met zijn vrouw maar om dat iedereen zijn.kratht vreesde, had geen van de buren 't lef om met de dokter mee te gaan het huis in. Wel waren ze bereid om de politie te alarmeren. Die bracht de wopsteling na een korte maar hevige vechtpar tij naar het bureau. De stuurman had al eerder op de' avond een poging gedaan om zijn echtgenote te wurgen maar toen zij op het punt stond dood te gaan, had hij de dokter geroepen met de mede deling, dat zijn vrouw last had van keelpijn en pijn in de buik. Toen hij samen met de dokter bo ven aan de trap van zijn huis kwam, vloog de zeeman voor de tweede maal zijn vrouw aan. aandoet, de verstekelingen daar te doen debarkeren, teneinde uitleve ring aan de Indonesische regering te voorkomen. 100-JARIGE TE MAASSLUIS Op 24 oktober zal de oudste inwo ner van Maassluis de heer Cornelis van Roon zijn honderdste verjaardag vieren. De heer Van Roon, die ver pleegd wordt in een rusthuis, maakt nog vrijwel elke dag een kleine wan deling. Zijn gezichtsvermogen is slecht, doch hij is zeer helder van geest. Tot zijn 75ste jaar heeft $e heer Van Roon, die een stalhouderij dreef, gewerkt. VOORZITTERSCHAP ST. GREGORIUSVERENIGING Na het overlijden van dr A. Kat te Haarlem is door het hoofdbestuur van de Ned. St. Gregoriusvereniging (tot bevordering van de kerkmu ziek) tot voorzitter gekozen prof dr Jos Smits van Waesberghe S.J., voorzitter van de diocesane afdeling van Haarlem. ZATERDAG. HILVERSUM I, 402 M. 7.00—24.00 KRO. KRO; 7.00 Nieuws. 7.15 Gewijde muz. 7.30 Voor de jeugd. 7.40 Gram. 7.45 Morgengebed en üt. kal. 8,00 Nieuws. 8.15 Gram. 8.50 Voor de vrouw (9.359,40 Waterst,). 10.00 Voor de kleuters. 10.15 Gram. 10,30 Ben je zestig? 11.00 Voor de zieken. 11.45 Gram. 12.00 Middagklok noodklok, 12.03 Gram, 12.50 Act. 13.00 Nieuws. 13.15 Zonnewijzer. 13.20 Lichte muz. 13.45 Voor de kin deren. 14.00 Vopr de jeugd. 14,10 Amus.muz. 14.30 Kron. v. letteren en kunsten. 14.55 Gemengd koor, 15.15 Metropole-ork. en soliste. 15.40 Boekbespr. 15.50 De schoonheid v. h Gregoriaans. 16.20 Voor de jeugd. 17.00 Engelse les. 17.20 Lichte muz. 17.40 Amus.muz. 18,00 Journ. week- overz. 18.10 De springplank. 18.30 Gram. 18.45 Vragenbeantw. 19.00 Nieuws. 19.10 Act. 19.20 Lichtbaken, caus. 19.35 Omr.ork. en soliste, 20.30 Inleiding Misisezondag, 20.35 Gevar. •progr. 21,55 De Knipperbol, caus. 22.05 Nederl. liedjes 22.35 Wij luiden de zondag in. Aansluitend: Avond gebed en liturg, kal, -23.00 Nieuws. 23,15 Nws. in Esperanto. 23.22—24JX) Gram. .s-> HILVERSUM II, 298 M. 7.00 VARA, 10.00 VPRO, 19,20 VARA, 19.30 VPRO, 20.00—24.00—VARA. VARA: 7.00 Nieuws. 7.10 Gym. 7.23 Gram. 8.00 Nieuws. 8.18 Gram. 8.50 Voor U en Uw gezin, caus. 9.00 Gym. voor de vrouw. 9.10 Gram. VPRO: 10.00 Tijdelijk uitgeschakeld, caus. 10.05 Morgenwijding. VARA: 10,20 Voor de vrouw. 10.50 Annemarieke, hoorsp. 11.20 Buitenl, weekoverz. 11.35 Vioolduo. 12.00 Promenade-ork. 12.30 Land- en tuinb.meded. 12.33 Orgelspel. 13.00 Nieuws. 13.15 Lichte muz. 13.40 Sportrubriek. 14.03 Voor de jeugd. 14.35 Gemengd koor. 14.50 Noord-Brabants progr. 15.15 Klankb. over R. van CoRem. 15.35 Kamerork. en sol. 16.15 Boekbespr. 16.35 Jazz- concours. 17.00 Vers van de pers. 17.30 Radioweekjourn. 18.00 Nieuws en comm. 18.20 Gram. 19.00 Artistie ke staalkaart. VPRO: 19.30 Machtén en mensen, caus. 19.45 Deze week, caus. 19.50 Iets voor niets. VARA: 20.00 Nieuws. 20.05 Truis best? 20.13 Gevar. progr. 21.30 Socialistisch comm. 21.45 Twintig vragen. 22.10 Amus.muz. 22.30 Als zachte regens, horsop. 23.15 Nieuws. 23,3024.00 Gram. Televisieprogramma. AVRO: 17.00—17.30 Voor de kleu ters. NTS: 20,00 Journ. en weerber. NCRV: 20.20 In 't Pothuis. 20.40 Hobby-rubriek. 20.55 Plus of min, quiz. 21.20 Een reis om de wereld voor 80 ouden van dagen. 21.55 Dag sluiting. door A. J. CRONIN Nu was George Grigson een ste vige, blozende vijftiger, wat men „een type" pleegt te noemen; iemand die bekend stond om zijn rondbor stigheid, zijn snelle beslissingen, zijn slagvaardigheid een ki'achtige figuur die een typisch noord-Engelse bondigheid en schranderheid paarde aap een enigszins excentrieke ij del heid. Hij woonde in een weidse en grootscheeps aangek" ede villa aan de buitenkant van de stad, ging gekleed in het fijnste laken, reed iedere dag in, een opzichtige De Dion naar de werf, maar had tevens de gewoonte zyq arbeiders op de schouder te slaan eji/zich met hen in hun eigen sappig, ongekuist TynesideY plat te onder houden. Zq iemand voelde zich ook gevleid dat één van zijn leerlingen een „kei in wiskunde" was en heimelijk voor een graad studeerde. Het droeg bij tot zyn eigen luister en die van zijn die geen geld kon uitgeven Werf (waarop hij uitermate prat ging) en hét leverde bovendien een vernaai op waarmee nij eer kon in leggen. Zodra hij zich van Joe's be gaafdheid overtuigd had hij was er niet de man naar om zoiets op goed geloof aan te nemen antwoordde hij met een passend gebadr. Joe werd van de pilóbroek ..aar een bescheiden baantje op de tekenkamer bevorderd Met een weekloon van bijna drie pond ging Joe over tot zijn eerste beslissende stap hij verliet Shale- haven en huurde een zolderkamer bij Floyd, een hoogst fatsoenlijk pen sion in de Rivierstraat. Het gaf hem een hele verademing, aan de vaalheid van tante Sarah's huishouden te ont- v'uchten en hij kon geen wroeging gevoelen over deze eerste daad van zelfbestuur. Ongetwijfeld kon men niet van hem verwanten, dat hij zijn leven lang de zorgen van zijn tante zou torsen. £r bestond seen 'enkel motiëf voor het zelfbeklag en de verwijten die zij uitte toen hij zijn koffertje in de hand, voor goed het huis uitwandelde. In Floyd's pension, dat met veel beleid door Mrs. Floyd, een weduwe, en haar dochter Jenny gedreven werd, had Joe als medekostgangers verscheidene tekenaars van Grigson en tevens een aantal medische stu denten die het Armstrong College bezochten. Ik was er trouwens zelf op kamers en ik kwam in die tijd veel met Joe in aanraking Hij leefde bij zonder rustig en hield zich nauwge zet aan een leefregel. Hij stond vroeg op om zijn schoenen te poetsen en z(jn keurig blauw pak aar Je trekken, verscheen klokslag op tijd op de tekenkamer en trok zich elke avond, na onze „uitgebreide thee", die de plaats van het souper innam, terug op zijn kamer om voor zijn graad te studeren. Het kostte moeite hem een enkele keer 's avonds mee te krijgen naar het Palace-variété of ue rolschaats- baan Wij hielden hem voor verlegen, want hij sprak zelden eer. woord aan de lange tafel waaraan wij allen te zamen onze maaltijden gebruikten. Toch waren wij op Joe gesteld. Hij was opgegroeid tot een aardige jonge vent met een warme, zij het ietwat zorgelijke glimlach en zijn karakter was even bescheiden en innemend als zijn voorkomen. Niemand lachte toen Sorensen, onze dikke, jolige Zuid-Afrikaanse student, verklapte dat Joe zelf op zijn kamer zijn hem den waste. Veeleer achten we hem hoog om deze jeugdige spaarzaam heid, die zo afstak bij onze eigen zorgeloosheid en toen Joe mij plechtig toevertrouwde dat hij een spaarrekening had geopend, waarop hij wekelijks een pond stortte, vlijm de er ever afgunst door mijn ver kwistersgemoed Niettemin kwam het als een verrassing, ja, als een schok toen ik merkte dat Jenny Floyd on derweg was om op Joe verliefd te worden. Jenny die haar moeder in de huis houding hielp, was negentien jaar, een buitengewoon aardig meisje tenger en levendig, met vrolijke brui ne -ren en krullend haar. Ze was bovendien niet onbegaafd, zong en speelde heel verdienstelijk piano, danste en rolschaatste en had in haar vrije ty'd het diplom' voor Rode- Kruisverpleegster oehaald. Natuur lijk was zij de lieveling van het pen sion; wij jongens waien allemaal ver liefd op haar. Maar Jenny had er slag van zich lachend van onze atten ties af te maken en haar glundere, diep geëerbiedigde moeder had het niet begrepen op alles wat in de verte maar naar flirten zweemde. Ik kon mijn ogen nauwelijks geloven toen Jenny begon te blozen op het mo ment dat Joe onopvallend de eet kamer binnentrad en n.ama Floyd, nadenkend in de richting van mijn vriend starend, tegen mij opmerk ten: „Hij is de bezadigste jongeman die ik ooit in huis heb gehad". Langzamerhand werd Joe door de twee vrouwen met gunstbewijzen omringd. Toen hij twaalf maanden in pension Floyd was, zorgde mama voor zijn wasgoed en zijn sokken. Dikwijls, waneer Jenny 's zondags naar familie buiten de stad was ge weest, vond hy de volgende dag op zijn kamer een vaasje met egelantier of reseda. „Joe", zei ik op een dag tegen hem, „je bent een geluksvogel". Hij keek op van zijn boek. „Wat bedoel je?" „Wel verduiveld, kerel, je moest toch weten dat Jenny verliefd op je is. We zijn allemaal groen van nijd. Je behoorde een beetje geestdriftiger te zijn, tenzij je geen lor om haar geeft natuurlijk". „Je bent er helemaal naast". Zijn gezicht kreeg een verwarde, bijna nerveuze uitdrukking. „Ik ben verzot op Jenny. Maar „Wat maar?" „Wel, ik sta machteloos. Je kunt geen meisje vragen op drie pond per week". „Er zijn er die het met minder doen". „Ik niet". Joe's gezicht droeg de gewone gespannen, bezorgde trek. „Ik moet eerst carrière maken. Ik heb in mijn leven genoeg gesappel en geploeter gezien". Hij verdiepte zich resoluut weer in zijn boek. Op de scheepswerf was George Grigson in ztfn schik met de vorde ringen van zijn beschermeling. Eigen lijk had Joe niets opzienbarends ge daan, maar hij was vlug, voorko mend, altijd „ter zake' met de onuit gesproken, vurige wens om vooruit te komen, hetgeen „den ouwe" voor hem innam. In het voorjaar van 1912 plaatste hij Joe over naar het proef- bassin waar, door middel van was- modellen en ingewikkelde meetappa raten, snelheid, spanning en druk van nieuw ontworpen schepen wer den onderzocht. Hier leerde Joe zijn patroon onder vertrorwelijker om standigheden heei wat beter kennen zo konden zij beiden op hun knieën op de rand van het bassin liggen om de gedragingen van pen proefmodel gade te Jaan; opgetogen als alles naar wens verliep, neer slachtig, de baas gemoedelijk te keer gaand, bij een mislukking. (Wordt vervolgd)

Leidse Courant | 1958 | | pagina 10