Ruzie in de Arabische Liga Treinongeluk bij Wezep gereconstrueerd Gestolen goed in Rijksmuseum terug PEKING VERLENGT QUEMOY-BESTAND Weggepromoveerd Scheepsramp bij de Philippijnen MAANDAG 13 OKTOBER 1958 DE LEIDSE COURANT PAGINA 6 Bus niei tussen rails vastgeraakt Het is niet waarschijnlijk, dat de bus van de Veluwse Auto Dienst, die op woensdag 1 oktober jl. door een trein nabij Wezep op een onbewaakte overweg werd gegrepen, met een der wielen naast de spoorwegovergang is terechtgekomen. Dit is de voorlopige conclusie, die gisteren werd getrokken uit de reconstructie van dit tragische spoorwegongeval, waarbij vier perso nen het leven lieten. Op last van de officier van justitie te Zwolle reed :ien nog eens met een VAD-bus over de spoorwegover gang, een paadje van 2.60 meter breed, waarover een bus werd gema noeuvreerd van 2.50 meter. Tien cen timeter speling 'had de chauffeur op die woensdagmiddag. Hij en ook zijn passagiers voelden een schok, toen de bus bijna de overweg was gepas seerd. Op datzelfde ogenblik sloeg de motor af. De chauffeur trachtte op nieuw te starten, maar het gelukte hem niet. „Ik dacht, dat de achterwielen naast 'het houten pad tussen de rails ston den", verklaarde hij, maar 'n collega, die gisteren die situatie moest terug vinden. slaagde daar niet in, evenmin als de chauffeur van de rampbus of de Officier van Justitie, die zelf ach ter het stuur klom. Waarschijnlijk doordat de chauffeur wetend dat er een trein op komst was nerveus werd, sloeg de motor af toen hij gas gaf om over de hindernis te komen. Het proces. Aan de hand van foto's, kort na het ongeval gemaakt, de verwrongen resten van de bus en de berekeningen van gistermiddag zal een rapport wor den gemaakt, dat zal dienen als be wijsmateriaal voor de gerechtelijke procedure over de schuldvraag van het ongeval. Ook autoriteiten van de verkeersinspectde waren op de plaats van de reconstructie aanwezig. Van die zijde werd opgemerkt, dat er de laatste tijd op het traject Zwolle Amersfoort, zowel op de provinciale als op de rijkswegen maar omleggin gen worden aangebracht, zonder dat een gecoördineerd overleg plaats heeft. Gebleken is, dat de wegomlegging onverantwoordelijk was. Een te goe der trouw zijnde buurtbewoner had op een karton pijlen getekend, die de gebruikers van de omleggingsweg we zen in de richting van de spoorweg overgang. Direkt na het ongeval was dit karton verdwenen. Samenloop van oorzaken. Inmiddels heeft men de spoorweg overgang officieel verboden. Men kan nu over de normale overgang bij We zep rijden om vervolgens langs een modderig pad, dat voor tweerichting- verkeer gebruikt wordt, zijn weg te vervolgen. Of de aannemer aanspra kelijk gesteld kan worden voor het sluiten van de officiële spoorwegover gang, wordt nog onderzocht Hij had een contractuele verplichting met de provinciale waterstaat van Gelder' and, waaruit blijkt dat de spoorweg overgang ondanks de herstelwerk zaamheden aan de provinciale weg, ook in gebruik diende te blijven voor de bussen van de VAD. De uitvoerder sloot evenwel de overweg op de bewuste woensdag middag zonder daarvan de autoritei ten in kennis te stellen. De onbewaak te spoorwegovergang werd ook voor het ongeval vaak door het verkeer gebruikt, ondanks het feilt dat de overgang met klaphekken is afgeslo- Beschadigde beker is te herstellen De vier uit het Rijksmuseum te Amsterdam gestolen gouden kunst voorwerpen zijn weer in Amsterdam terug. Vrijdagnacht heeft een rijks rechercheur van het bureau Interpol in Den Haag de stukken uit Keulen naar Vaals gebracht en ze daar aan politiefunctionarissen van het bureau Leidseplein overgegeven. Zaterdagmorgen reeds hebben de hoofddirecteur van het Rijksmuseum jhr. dr. D. C. Roëll de directeur, dr. A. F. E. v. Schendel, en de secretaris van het museum, Ton Koot, de voor werpen in ogenschouw genomen. Men vermoedt, dat de reparatie van de zwaar beschadigde beker van ka pitein Cornelis Schrijver, mee zal vallen. Reeds op maandag 29 september, dus twee dagen na de inbraak, had de dief de beker van kapitein Corne lis Schrijver en de penning van Isaac Rockesen aan een antiquair in Keu len verkocht voor 1348 mark .Woens dag kreeg de Keulse politie beide voorwerpen in haar bezit De beker v/as geheel in elkaar geslagen en leek meer op een klomp goud. De politie heeft de beker om hem te kunnen identificeren zo goed moge lijk in zijn oorspronkelijke vorm ge bracht. De Keulse politie nam contact op met Interpol en aan de hand van de gegevens kon worden vastgesteld, dat de stukken behoorden tot de uit het Rijksmuseum ontvreemde voorwer pen. De andere stukken, twee kettin gen waarvan de penningen al wa ren verwijderd van De Ruyter en kapitein Isbrand Gotske, waren als sloopgoud voor 726 mark aan een horloger in Keulen verkocht. Naar aanleiding van publikaties in de pers over de beker en de penning meldde de horlogemaker zich bh de politie. Het had dus maar weinig gescheeld of de voorwerpen waren in de smelt kroes verdwenen. Benoeming Bisdom Rotterdam Mgr. M. A. Jansen, bisschop van Rotterdam, heeft benoemd tot kape laan te Bodegraven (H. Willibrordus) de weleerw. heer P. A. M. Hoogen- bosch, die kapelaan was te Oegst- geest. GEEN AUDIëNTIE De bisschop van Rotterdam ver leent woensdag a.s. géén audiëntie. KOLENDAMPVERGIFTIGING Te Achlum in Friesland heeft zich gisteren een geval van kolendamp vergiftiging voorgedaan, waarbij een 76-jarige mevrouw om het leven is gekomen. Haar 72-jarige echtgenoot, werd in bewusteloze toestand naar het ziekenhuis te Harlingen ver voerd. Zijn toestand is zorgwekkend. Toen de buren gistermiddag nog steeds geen leven bespeurden, in de woning van het bejaarde echtpaar, werden zij ongerust en verschaften zij zich toegang tot de woning. Zij vonden het echtpaar op bed-, De vrouw was reeds overleden. De man was bewusteloos. Voorspoedige start: teleurstellend eind Gisteren heeft men op de onbe waakte spoorwegovergang te Wezep, waar op 1 okt. een bus door een snel trein geramd werd en waarbij vier mensen om het leven kwamen, een reconstructie van het ernstige onge luk geënsceneerd. Een bus van hetzelfde type als de verongelukte passeert onder grote, officiële belangstelling de zeer smalle overgang. ten. Destijds was sprake van een ver- de gemeente leidden tot een plan, dat evenwel te kostbaar werd. Het deel dat de gemeente zou moeten dragen, bedroeg 100.000, hetgeen bezwaar lijk geacht werd. breding en beveiliging van deze over weg. Overleg tussen de spoorwegen en INBRAAK MET BUIT VAN 12.000 Zaterdagavond is ingebroken in een parterreflat aan de Montfoortlaan te 's-Gravenhage. Ontvreemd werden uit een kast in de slaapkamer een plati- naring met paarlen en diamanten, en witgouden horloge met paarlen en diamanten, een gouden horloge, een hanger, een kettinkje en tot sieraden verwerkte gouden miunten. De waar de van het gestolene bedraagt f 12.000. Op de Berg en Dalseweg reed zaterdagavond een auto, die bij een inhaalmanoeuvre teveel naar links uitweek, tegen een boom. De bestuur der, de 44-jarige L. Michilse verloor daarbij het leven. Twee neven van hem resp. 20 en 16 jaar werden zwaar gewond. Tunis vertrouwt Nasser niet In de Arabische Liga, waartoe sinds kort Marokko en Tunesië zijn toe getreden, is het al spoedig tot hoog gaande ruzie gekomen tussen Tune sië en de Ver. Arabische Republiek van Nasser. De Ver. Arabische Republiek is zaterdag te Cairo weggelopen van een vergadering van de raad der Arabi sche Liga als protesi tqgen kritiek van Tunesië. De Tunesiërs hebben meegedeeld, dat zij de huidige zitting niet verder zullen bijwonen. In een communiqué, uitgegeven door de Tunesische ambassade te Cai ro, wordt gezegd, dat samenwerking tussen Tunesië en de V.A.R. onmo gelijk is en dat Tunesië geen vertrou. wen heeft in de regering van de V.A.R. Nieuw stadhuispie.n Eindhoven door gemeenteraad verworpen De gemeenteraad van Eindhoven heeft in een bewogen vergadering de plannen van B. en W. tot het bouwen van een nieuw stadhuis verworpen. Enkele raadsleden beschuldigden B. en W. van een ondemocratische han delwijze, daar de plannen vaag en onduidelijk zijn gehouden, zodat pers en publiek slechts een zeer onnauw keurige voorstelling van zaken had den gekregen. B. en W. stelde voor, het raads besluit van 1952, waarin de Leidse architect, ir. J. v. d. Laan, opdracht kreeg het schetsplan dat van het stadhuis bestond af te bouwen, in te trekken. De raad zou nu een nieuw ontwerp moeten goedkeuren, waar voor 12 miljoen gulden beschikbaar moest worden gesteld. Ontwikkeling. Ir. Van der Laan had namelijk zijn ontwerpplan van 1948, toen het Eind- hovense gemeentebestuur verleden jaar besloot tot afbouw van het stad huis, aanzienlijk moeten wijzigen door de ontwikkeling van de archi tectuur en de stedebouwkunde. B. en W. had zijn fiat hieraan ge hecht en nu kwam de Leidse archi tect met een geheel nieuw project, omvattende 'n carré-vormig represen tatief gedeelte en een vierkant kan toor van 48 meter hoogte. In 3Vs jaar kon men met de bouw gereed zijn. De reeds bestaande vleugel van het oude ontwerp zou later kunnen wor den gebruikt voor de dienst van So ciale Zaken. De Eindhovense raad ging met deze veelomvattende plannen niet accoord en besloot de benodigde 12 miljoen niet beschikbaar te stellen. KORTE golf Als een van de laatste gemeen ten op de Veluwe wordt Putten deze week aangesloten op het aardgasnet. Daarmee verdwijnen tevens de gas lantaarns, die het dorp een schaarse verlichting verschaften. Met man en macht wordt er gewerkt aan een mo derne straatverlichting. Vooral de rijksstraatweg AmersfoortZwolle zal daarvan profiteren. In zorgwekkende toestand is de 58-jarige W. N. K. uit Bilthoven zon dagochtend naar het ziekenhuis over gebracht, toen hij op de Rondweg te Utrecht (Rijksweg 22), waar hij op de autobaan liep te wandelen, door een personenwagen werd geschept. In de namiddag is hij overleden. De veehandelaar Folkert Wil lens uit het dorp „De Tike" in Fries land, die gisteren 47 jaar zou zijn geworden, is zaterdagavond met een motor tegen een afsluitweg van rijks weg 47 gereden en om het leven ge komen. Zijn plaatsgenoot B. v. d. Veer, eigenaar van de motor, fun geerde op dat moment als duopassa gier, hij bekwam een schouderfrac tuur. De zitting was speciaal belegd ter verwelkoming van de Tunesische af gevaardigde El Habib el Sjatti. El Habib oefende in zijn eerste redevoe ring kritiek op .sommige Arabische landen, die pogen de vergaderingen van de Arabische Liga te overheer sen". De afgevaardigde van de V.A.R., Nassers onderminister van buiten landse <.aken, antwoordde daarop: „Enkele dagen geleden verwelkom den wij Tunesië als lid, maar na de toespraak van de Tunesische afge vaardigde, verzoek ik mijn collega's van de V.A.R. te vertrekken. Nu wordt de Liga, in plaats van een instrument van opbouw een in strument van afbraak". Hierna verliet hij aan het hoofd van zijn delegatie de vergadering. Een dergelijk incident is in de ge schiedenis van de Liga nog niet voor gekomen. De Egyptische pers van zondag heeft president Bourguiba van Tune sië als een „verrader" van de Arabi sche zaak en een werktui_ van het „Brits-Amerikaanse imperialisme" gebrandmerkt. In een Tunesische regeringsverkla ring, die later door El Sjatti werd ge publiceerd, heet het, dat Tunesië geen vertrouwen heeft in de V.A.R., ei niet in de Liga kan samenwerken met een staat die openlijk vijandig is jegens Tunesië. Na elf dagen reeds Tunesië, welks president Habib Bourguiba algemeen als pro-westers wordt beschouwd, was pas elf dagen geleden als volwaardig lid tot de Arabische Liga toegelaten tegelijk met Marqjtko. Behalve deze twee landen zijn er lid van: de V.A.R., Jordanië, Irak, Saoedi-Arabië, Liba non, Jemen, Libië en Soedan. De Liga heeft ten doel de solidariteit onder Deze radiografisch overgebrachte foto rechtstreeks uit New York toont de start van de maanraket, die zaterdagochtend op Cape Canaveral plaats vond. Met twee weken. Communistisch China heeft zondag medegedeeld, dat het bestand in het gebied van Formosa met veertien da gen is verlengd. Het had aanvankelijk aangekon digd de vijandelijkheden een week die gisteren, zondag, afliep te zullen staken. De aankondiging werd gedaan is de vorm van een boodschap aan de „ka meraden van het volksbevrijdingsle ger aan het front in Foekien' Er wordt in gezegd, dat de verdere sta king der vijandelijkheden werd af gekondigd „om te zien, wat de an dere partij nu gaat doen" en om „on ze landgenoten in Quemoy in staat te stellen voldoende voorraden, waar onder levensmiddelen en militaire uitrusting te verkrijgen". „Reuter" meldt uit Washington, dat functionarissen van het Ameri kaanse ministerie van buitenlandse zaken bemoedigd waren door de be richten van radio-Peking, waarin mededeling werd gedaan van de ver lenging van het bestand in het ge bied van Formosa. President Eisenhower noemde de verlenging van het bestand „goed nieuws". Hij en minister van buiten landse zaken Foster Dulles zouden hebben gezegd, dat hierdoor de Kan sen, om door middel van onderhan delingen een oplossing voor de moei lijkheden in het Verre Oosten te vin den, zijn vergroot. Uit Warschau wordt evenwel ge meld, dat diplomatieke waarnemers de Arabische landen te bevorderen, aldaar van mening zijn, dat de ver- Stille tocht naar OranjehotelScheveningen Honderden nabestaanden van in de oorlog gevallenen, oud-gevangenen, autoriteiten en belangstellenden heb ben zaterdag weer een stille tocht langs cel 601, de dod meel in het Oranjehotel de strafgevangenis te Sche veningen gemaakt. Foto: mej. J. C. M. M. Gelders legt een krans bij de dodencel. lenging van het bestand in het ge bied van Formosa niet zal leider tot een doorbreking van de impasse in ae Amerikaans-Chinese besprekin gen. die thans in de Poolse hoofdstad worden gevoerd. Moskou haalt schade in z n De Amerikaanse commissie voor de kernenergie heeft zondagavond medegedeeld, dat de Sowjet-Unie zondag opnieuw een kernwapen van grote kracht in het Noordpoolgebied tot ontploffing heeft gebracht. Dit de zevende Russiche kern wapenontploffing sinds dertig sep tember j.l. Kolonel Salam Aref, de afgezette vice-premier van Irak. is zondag per vliegtuig uit Bagdad naar Bonn ver trokken om zijn nieuwe functie van ambassadeur van Irak in West- Duitsland op zich te nemen. Het vliegveld van Bagdad was zwaar be waakt door veiligheidstroepen. Kolonel Aref werd op 30 septem ber ontheven van zijn functie van vice-premier en minister van binnen landse zaken. Het vertrek van Aref, „de Nasser van Irak", wordt beschouwd als het einde van de vooruitzichten op een onmiddellijke unie van Irak met de V.A.R. De „Princess Madrillejos" is zon dagmorgen met meer dan 200 passa giers aan boord vergaan voor het eiland Guintarcan. dat in het cen trum van de Philippijnen ligt. Een in de buurt kruisend schip, de „Helena" zou 111 opvarenden gered hebben en een ander schip, de ,Ca- gayan de Oro". zes. Men vreest, dat de overige opva renden om het leven zijn gekomen. Later werd gemeld, dat tot nu toe 45 lijken zijn geborgen in het zeege bied bij Guintarcan. Volgens tot dusver ontvangen be richten zijn 163 mensen gered. De „Princess Madridejos" was op weg van het eiland Masbate naar het eiland Cebu, toen het bij het eiland Guintarcan lek stootte en zonk. EVACUATIE VAN BURGERS Sinds donderdag zijn 7.000 bur gers, meest vrouwen, kinderen en ouden van dagen, van de Quemov- eilanden naar Formosa overgebracht. De evacuatie is met landingsvaartui gen geschied. Van nationalistiscne zijde wordt vernomen, dat de com munisten op het vasteland tegenover de eilanden druk bezig zijn met het aanleggen van verdedigingswerken en het vervoer van troepen.

Leidse Courant | 1958 | | pagina 6