„St. Joseph" en „St. Deus Dedit" te Zoeterwoude vierden 40-jarig bestaan MAANDAG 13 OKTOBER 1958 DE LEIDSE COURANT PAGINA 10 Oude tegenstanders dichter bijelkaai De Westduitse bondskanselier dr. Konrad Adenauer begroet op het vlieg veld Wahn bij Bonn de Britse premier Macmillan, die voor een informeel bezoek naar West-Duitsland is gekomen. De beide politici zullen verschil lende onderwerpen van wereldbelang bespreken; het is reeds de tweede maal, dat zij dit jaar bijeen komen. Huldiging van pioniers Met de krachtige bezieling van van dankbaarheid voor wat met Gods hulp en het werken van zovele werkers van het eerste uur is bereikt, zijn de veertigjarige jubilea van de Kath. Bouwvakarbeidersbond „St. Joseph" en de Kath. Landarbeiders- bond „St Deus Dedit" in één geza- zamenlijke feestviering wel schoon herdacht. Het hoogaltaar van de St. Jans- kerk was getooid met fraaie orna menten alsof er een hoogtijdag werd gevierd en op het priesterkoor stond het vaandel van de K.A.B. terwijl voor St. Willibrordus' beeltenis fel rode bloemen prijkten. De plechtige H. Mis uit dankbaarheid werd opge dragen door deken Juffermans met assistentie van kapelaan Wilmink eu pater Van Beurden. In de Kruisherenkerk werd op de ze morgen een H. Mis gelezen tot in tentie van de overleden leden van de beide vakbonden. Feestelijk ontbijt. De zaal van het parochiehuis, rij kelijk met bloemen versierd, was ge heel bezet door de leden met hun da mes. Er was van alle zijden grote be langstelling getoond. Aan het feeste lijk ontbijt zaten mede aan deken Juffermans, oud-pastoor Klaverwey- den, de nieuwe geestelijk adviseur pastoor Emmen, kapelaan Wilmink, pater Van Beurden, de heer C. J. van der Ploeg bondsvoorz. van St. Deus Dedit, lid van de Tweede Kamer, de heer H. Werkhoven, bondsvoorzitter van „St. Joseph", de heer Th. Mees ter, districts-bestuurder van „St. Deus Dedit" en de bestuursleden van de K.A.B. De voorzitter van „St. Joseph", de heer A. Berg, hield een openingsrede en verwelkomde alle aanwezigen in het bijzonder die leaen aan wie op deze morgen de gouden of zilveren medaille als 40- of 25-jarig jubilaris zal uitgereikt worden. Inhakende op het artikel in de feestgids van pas toor Bakker hoopte spr., dat dit jubi leum in een geest vari dankbaarheid en trouw zal gevierd worden. De nieuwe geestelijk adviseur pas toor Adr. P. M. Emimen won met zijn gloedvolle en hartelijke woorden op dit feest aanstonds de harten van zijn nieuwe vakbondsvrienden Staan de op een stoel, achter in de zaal hield spr. de feestvierende mannen en vrouwen voor, iets te betekenen voor elkander om daardoor ook wat te zijn voor God. Zo moet deze dag ons bezinnen om ook op dagen dat er geen feest is, als er geen heerlijke krentenbroodjes zijn, veel voor el kander te willen doen, gedragen door de liefde. De avondviering zal wegens het overlijden van Paus Pius XII uitge steld worden. Dit feest heeft door het goed begin in de kerk grote waarde. Na de aansporing, op het eind van deze rede, allemaal alles voor elkan der te zijn, daverde een hartelijk ap plaus ten teken dat de leden de nieu we g.a. goed begrepen hadden. De voorzitter van „St. Deus Dedit" de heer C. Groen, gaf een terugblik op de veertig jaren van organisatie, een beeld van de nood der tijden waarin de vakbonden noodzakelijk werden, hoe de ogen van de arbei ders open gingen om een maatschap pelijke rechtspositie te verkrijgen en sprak van de boom die veertig jaar geleden geplant werd en waarvan dit geslacht de rijpe vruchten plukt. Spr. bracht een warme hulde aan al die werkers die het eeuwige leven zijn ingegaan. Onder grote stilte herdacht de voorzitter de nagedachtenis van de eerste geestelijk adviseur toen kape laan Niekel, die zo met hart en ziel voor de arbeiders heeft gestreden. Wij hadden deze onvergetelijke pries ter, de deken van Rotterdam, reeds uitgenodigd het feest bij te wonen toen kort daarna door een verkeers ongeluk een einde kwam aan dit voor ons zo verdienstelijk leven. Na gereleveerd te hebben dat de vakbonden, in de oorlog ondergedo ken, thans een ledental van 86 bouw vakarbeiders en 84 landarbeiders hebben, hoopte spr. dat in de toe komst aan de tijdgeest en economi sche verwording door krachtige aan eensluiting het hoofd zal worden ge boden. Deken Juffermans getuigde bij dit jubileum dat het voor de parochie een groot, goed bezit als de sociale organisaties de mensen doordringen van de echte geest van naastenliefde en bracht vooral bij deze gelegen heid hulde aan de vrouwen die ook vele offers gebracht hebben voor de organisatie en hoopt dat de goede christelijke geest in de vakbonden tot in lengte van dagen zal voortle ven. Oud-pastoor Klaverweiden, die door de voorzitter betiteld werd als de oude man met het jonge hart, zei 33 jaar geleden nog meegemaakt te hebben dat onze vakbondmensen „rooien" werden genoemd. Het ver heugde de oude pastoor nog te mo gen beleven, dat de standen in chris telijke geest elkander begrijpen, en weten dat wij allen één moeten zijn en hij besloot zijn hartelijk woord met te zeggen; „Bemint God bovenal in de naasten als uw zeiven". Bondsvoorzitters aan het woord. Toen de heer C. J. v. d. Ploeg, de bondsvoorzitter, geboren en getogen uit Zoeterwoude op het podium kwam brak een daverend apllaus los. Uit eigen bittere ervaring gaf spr. een schril beeld van de arbeiderstoe standen uit de tijd toen de organisa ties werden opgericht waarvan de kinderarbeid in de landbouw wel het meest werd gehekeld. „Mijn voorganger Loerakker heeft daar tegen gestreden en pastoor Kla verweiden heeft in een notendop-re de misschien wel het duidelijkste beeld gegeven hoe de verhoudingen hebben gestaan". Voortgaande over de strijd die ge streden is en aantonende hoeveel be reikt is, wenste spr. de afdeling ge luk met het jubileum, de werkers en vooral de vrouwen die daartoe ook offers brachten, huldigend. Ook de bondsvoorzitter van „St. Joseph", de heer H. Werkhoven hield een feestrede waarvan het kernpunt was de jongeren te overtuigen van het moeizaam werken van de pio niers opdat zij een voorbeeld aan de ze werkers zouden zien om ook te werken voor de bond opdat de ge rechtvaardigde invloed op het bedrijf zo groot kan worden dat ook voor het bouwvak een bedrijfschap tot stand kan komen. Nu volgde de uitreiking van de on derscheidingstekenen voor de leden die 40 en 25 jaar lid zijn geweest. Bondsvoorzitter van der Ploeg hechtte de gouden insigne voor 40- jarig lidmaatschap op de borst van G. Borst, C. c. d. Meer, J. Ammerlaan, P. Berg, C. v. d. Maat, J. v. d. Maat, L. Zandbergen en J. v. d. Drift en daarna de zilveren insigne voor 25 jaaar lidmaatschap aan P. J. Berg, A. E. v. Klink, Chr. Roessen, J. Turk, N. Berg en L. v. d. Geer. Bondsvoorzitter H. Werkhoven, verleende aan L. v. Veen sr, de gou den speld voor 40-jarig lidmaatschap en aan C. J. v. Leeuwen, J. v. Nierop, F. van Nierop, L. v. Veen jr, A. van Rijt, N. v. d. Akker, Th. v. Klink, C. Turk en M. C. Opdam de zilveren insigne voor 25-jarig lidmaatschap. Daarna volgde de huldiging van de heer G. Bos die tesamen die 25 jaar voorzitter en 2e voorzitter van St. Deus Dedit is geweest welke hul de vergezeld ging van een geschenk. Mevr. Bos ontving voor de bijstand haar man gegeven een boeket bloe men Ook het bonds bestuur liet zich daarbij niet onbetuigd en schonk de heer Bos een geschenk. Het afdelingsbestuur ontving van het bondsbestuur een voorzittersha mer ten geschenke. De oud-voorzitter de heer G. v. d. Akker hkld een kernachtige rede met gelukwens aan de jubilerende afdeling St Deus Dedit waarbij voor al de hulde aan de werkers van het eerste uur, allen door spr. met name genoemd, zeer sympathiek was. De voorzitter van de K.A.B. de heer J. A. v. d. Ploeg sprak van de grote verbondenheid van de jubile rende vakbonden met de K.A.B. De voorzitter van „St. Joseph" is secre taris en de voorzitter van St. Deus Dedit is penningmeester van de K.A. B. Tenslotte deed voorzitter Groen enige mededelingen omtrent het avondfeest dat nu op 19 oktober zal plaats hebben. De uitnodigingen zijn, zonder uitzonderingen strikt persoon lijk. Deze feestelijke bijeenkomst, die drie uur geduurd had, werd met de christelijke groet gesloten. Z0ETERW0UDE- LEIDERDORP KAV-avond verzet Aan de leden van de KAV te ZoeterwoudeLeider dorp wordt medegedeeld, dat de kaart- en sjoelavond niet op woens- niet altijd spelevaren voor Hoessein Koning Hoessein van Jordanië, gefotografeerd aan boord van een naar hem genoemde stoomboot op de Dode Zee. De koning maakte een korte rondvaart op het meer, nadat hij eerder op de dag een nieuwe weg van Am man naar de Dode Zee had geopend. dagavond 16 oktober is, iv.m. het doorlichten. De avond zal nu worden gehouden op donderdagavond 16 ok tober te 8 uur in het kleine zaaltje boven. LEIDERDORP PUBLIEK BEKROONDE TENTOONGESTELDE FOTO'S Toen zaterdagavond de fotografen- dub Da guerre haar tentoonstelling sloot hadden ruim 200 bezoekers htm stem uitgebracht over de drie beste foto's. De uitslag was: 1. Zwart-wit met 26 uitgebrachte stemmen een 30x40 vergroting van de kop van een poes, gemaakt door de heer D. Goldberg. 2 en 3 resp. „Nevel" en „Bomen" inzenders resp. F. op 't Einde en W. Zuidervaart, eindigden gelijk met elk 13 stemmen. Na loting tussen de goede inzenders kwamen uit de bus: 1 mevr. Pouw, Koningstraat 4; 2. J. v. Gent. Resedastraat 2; 3. mevr. D. H. KeuningKnik, Kastanjelaan 33. In deze volgorde zullen de win naars de uitgekozen foto's ontvangen. Slippartij bij Sikkens bracht ravage Buschauffeur gewond Hedenmorgen omstreeks half zeven reed ter hoogte van Sikkens lakfa briek een bus van de NZH in de rich ting Haarlem onder het viaduct van de Rijksweg. Achter de bus reden een PTT bestelwagen en een vrachtauto van een expeditiebedrijf. Door de gladheid van de weg ter plaatse be gon de bus vlak voor de ingang van het viaduct te slippen waardoor de achterop komende wagens boven op de autobus reden. De NZH-bus reed met geweld te gen de palen van het viaduct op waar bij de voorkant van de bus geheel werd vernield. De gevolgen bleken wonder boven wonder beperkt tot *n gebroken been bdj de bestuurder van de bus die voor nadere observatie naar Leiden werd vervoerd. Enkele passagiers liepen kneuzingen op en konden na verbonden te zijn naar huis terugkeren. De twee op de bus gebotste wagens liepen eveeens scha de op. Het viaduct werd beschadigd aian de steunpalen en het verkeeri moest gedurende bijna drie uur wor- den omgelegd. Draaistoel: remedie tegen hoofdstoten Een autofabriek in Detroit levert zijn modellen 1959 nu desgewenst met draaibare zitting. Indien men aan de onderkant van de zitting op een knopje drukt, wordt men automatisch naar buiten „gezwaaid", waarna de stoel vanzelf weer in de oude stand terugkomt. Uiteraard niet gek voor mensen, die moeilijk in- en uitstappen. Berlijn legt verbinding in de ruimte In Berlijn wordt op het ogenblik een brug gebouwd, die eenmaal gereed, 875 meter lang zal zijn. Met de bouw van deze 29 meter brede brug is men in het begin van d it jaar begonnen; men verwacht, dat het werk over vier jaar gereed zal zijn. Wat lezers schrijven Leiden, 10 okt. '58 MODELWONING IN LEIDEN Wat klinkt dat mooi en voor me nig jong gezin, die op inwoning is aangewezen erg verleidelijk om op in te happen! Al is 't 'n hoge huur. De aanschaf van de inboedel lijkt voordelig, maar, en nu komt het: wat komt er bij als de allernoodza kelijkste dingen van vier pers. er eenmaal zijn? En waar b.v. een meu beltje te zetten of te bouwen, waar de ook noodzakelijke servies en glas werk die ook bij een gezin van vier pers. horen als de naaste familie eens op visite komt, om van een verjaar dag maar niet te spreken. Dat is met vier: ieder een eigen stoel en kopje net zo moeilijk als bij een inwoning. Of betekent een droom van een huisje, dat je dan ook jezelf met je gezin van vier pers. moet opsluiten. De keuken en douche, dat moet me van 't hart, zijn fantastisch. Daar is voldoende ruimte. Doch wanneer een stofzuiger wordt aangeschaft, waar gaan we er mee naar toe? De gangkast met toestellen (electr. en gas) is zo onpraktisch in het midden volgewerkt, dat alléén de strijkplank er in kan. Met 'n beetje goede wil ook een zwabber en een bezem en die mooie ruime kast is vol. Dan de linnenkast. Die twee kasten in de slaapkamers ztfn hard nodig voor de bovenkleding. Eén plank is er, gere serveerd voor dekens. Dat zou nooit kunnen! Daar moeten hoeden, truien vesten, dassen, handschoenen, etc. Schoenen en pantoffels onder in de kast. Dus dekens en andere zaken zoals kaplaarzen, schaatsen en kle ding, die in een of ander seizoen niet worden gebruikt, gaan boven de kapstok, tenminste als vader zo han dig is dit te maken. Je moet er trou wens met een trapje bijklimmen. Waar blijft nu de hele linnenkast? Voor 3 personen (3 bedden) toch minstens 12 lakens en 6 slopen in de kast, hand-, bad-, thee-, vaten-, en stofdoeken tafelgoed, zakdoeken, overhemden en het ondergoed voor 3 personen. Laten we nu aannemen, dat vader handig is; waar bergt hij z'n gereed schap en z'n voorraadje hout en board e.d.? Dit alles vraagt nu 'n moeder van 6 kinderen, die deze tijd voorbij is daar de jongste 9 jaar is. Deze moeder is wezen kijken in ge zelschap van ongev. 12 dames, die allen dezelfde mening hierover had den. Graag zouden we zien, dat dit sprookje voor vele jonge mensen geen desillusie wordt, daar zijn de huurkosten te hoog voor. Wie geeft hier spoedig, nu nog vele deze wo ning gaan kijken, andere ideeeën, zo dat de scherpe kijk van de doorge winterde huisvrouw verdwijnt? Dan komt de kinderkamer. De kast werd hetzelfde ingedeeld als bij de ouders. Die heeft nog niet zo veel, dus daar kan het speelgoed bij. Ziezo ook die is vol! De babykleding is net als de inhoud van de linnenkast, een stiefkind. De truitjes, pakjes, onder- kleding, flanellen luiers, cape en nog zoveel meer kunnen toch onmogelijk in dat kleine kastje onder de venster bank. Met 2 stapels luiers is die vol. Het open gedeelte is hard nodig voor busjes, flesjes, zeep, luiermandje, waskom e.d. Waar zetten we de weeg schaal en het badje als er geen com mode bij kan! Hier geldt weer het zelfde: kan vader dat kastje maken onder het raam? Anders is er niets! Over het geheel genomen is dit ka mertje niet geschikt voor 'n wat gro ter kind, met 'n baby. Bij inwo ning is het al erg genoeg, als de een de ander wakker houdt.

Leidse Courant | 1958 | | pagina 10