Gouden kunstschatten uit het Rijksmuseum zijn terecht Dames Twee doden bij ongeval op T-kruising VRIJDAG 10 OKTOBER 1958 DE LEIDSE COURANT PAGINA O Ambonezen protesteren bij min. van Justitie Donderdagochtend heeft een delegatie van de bewoners uit verschillende Zuid-Molukse woonoorden In Neder land aan de Nederlandse minister van Justitie, prof. dr I. Samkalden, op diens ministerie in Den Haag een pe titie aangeboden met betrekking tot het terugzenden door de Nederlandse regering van 37 verstekelingen uit Indonesië. De foto toont een groot aantal demonstranten met spandoeken bij het ministerie. Daders op hei spoor De gouden kunstvoorwerpen, die in de nacht van 26 op 27 september uit het Rijksmuseum te Amsterdam zijn gestolen, zijn door de politie van Keu len opgespoord. Zij zoekt nog naar de man, die zij van deze diefstal ver denkt, de 40-jarige Karl Heinz B. uit Keulen. De politie is op het spoor ge komen door een reeks diefstallen van andere waardevolle kunstvoorwer pen, aldus het Duitse persbureau DPA. De nog voortvluchtige vermoede lijke dader wordt verdacht van dief stallen uit musea in Frankrijk, Ne derland, Zwitserland, Luxemburg, West-Duitsland en Groot-Britannië. De politie is op het spooor van B. gekomen toen zij bij 'n kunsthande laar in München het houten madonna-' beeldje vond, dat enige tijd geleden uit het ANVY-kantoor in Keulen werd gestolen. De kunsthandelaar herkende B. van foto's als de man, van wie hij het madonnabeeldje waarde ruim 5000) voor nog geen 1000 had gekocht. De dief had aan een andere kunst handelaar in München twee schilde rijen uit een Luxemburgs museum voor ongeveer 9000 verkocht. De totale waarde van de kunstschatten, die thans achterhaald zijn, bedraagt 1.500.000. De uit het Rijksmuseum gestolen kunstschatten zijn door B., die zich steeds met een paspoort als „Lasalle" legitimeerde, aan een juwelier in Keulen verkocht. Van Nelle bestellen In september bedroeg het aantal uren overwerk in fabrieken en werk. plaatsen, gemaakt krachtens door de arbeidsinspectie verleende vergun ningen, naar raming 503.779 tegen 472.167 in de maand augustus. Vorig jaar bedroegen deze cijfers resp. 835.494 en 762.401. Krachtens door de arbeidsinspectie verleende vergunningen tot verkor ting van de werktijd werd in 407 on dernemingen door 15.921 mannen in totaal 734.679 uren (vorige maand 825.180) en door vrouwen 86.701 uren (vorige maand 124.498) minder gewerkt dan bij een 48-urige werk' week het geval zou zijn geweest. In de metaalindustrie werd zowel het grootste aantal uren korter ge werkt dan 48 uur als het grootste aantal overuren gemaakt van alle industrieën in ons land. De textiel industrie komt wat het aantal uren, dat korter dan de 48 uren per wéék gewerkt wordt op de tweede plaats. Bij het grootste aantal gemaakte overuren komt de hout-, kurk- en stro-industrie op de tweede plaats. Over het jaar 1958 werd tot nu toe in de maand april het laagste aantal gemaakte overuren geboekt. Vanaf juni heeft het cijfer ten opzichte van januari weer een stijging te zien ge geven, n.l. van 357.296 tot 503.779. Het aantal uren dat minder dan uur per week gewerkt werd is de laatste drie maanden afgenomen, en wel van 969.985 tot 734.679 bij de mannen en van 158.219 tot 86.701 by de vrouwen. Philips' 100ste verjaardag gevierd De Nederlandse r.k. bond van kraamverzorgster heeft donderdag in de Deventer schouwburg zijn alge mene jaarvergadering gehouden. 150 Kraamverzorgster uit het gehele land begonnen de dag met een H. Mis. Tijdens de door dr C. de Ruyter ge leide vergadering deelde de voorzit ter mede, dat men wil trachten te ko men tot samenwerking met andere katholieke organisaties werkzaam op het terrein van de ziekenverpleging, gezinsverzorging e.d. Als plaats voor Deze en de kunsthandelaar uit Mun- de volgende jaarvergadering werd chen hadden ontdekt, dat hun aan- Breda aangewezen, terwijl in 1960 kopen van diefstal afkomstig waren, Amsterdam aan de beurt komt. toen de Westduitse politie beschrij- jq-a de koffietafel heeft de dokter- vingen van de uit Europese museaschr ij ver A. Melchior een lezing ge- gestolen kunstvoorwerpen rond- houden over de wijze waarop in de stuurde. binnenlanden van het mandaat Tan- De veertigjarige B. heeft al een ganjika de geboorte van nieuwe we- strafblad met 24 veroordelingen. reldburgers en de „kraamverzorging" i geschiedt. Spreker vertelde dat de kindersterfte in dit deel van de we reld 65 bedraagt en dat de missie er goed werk doet met het verzach- HAMEA-C handen ruw of schraal .GELElUüJZl (Advertentie) De vier gouden kunstschatten van historische waarde zijn een ketting, die volgens de overlevering aan Michiel de Ruyter heeft toebehoord, verder een keten met penning van kapitein Isbrand Gotske, een beker van Cornelis Schrijver en een pen ning van Isaac Rockesen. Deze voorwerpen zijn in de nacht van 26 op 27 september verdwenen uit twee vitrines van de afdeling vader landse geschiedenis. De diefstal werd in de ochtend van de 27ste septem ber ontdekt. De beide vitrines waren op schandelige wijze vernield. Merk waardig was, dat de dief de andere kunstvoorwerpen op deze afdeling had laten staan. De politie heeft hier uit geconcludeerd, dat het de dief dus kennelijk om het goud te doen is geweest. Gevreesd werd dan ook, dat de gestolen voorwerpen in de smelt- Van Nelle bestellen (Adv.)1 kroes zouden belanden. Ook in Zweden is de B.B. actief ten van de onmenselijke methodes daar toegepast. Van Nelle bestellen Woensdagavond omstreeks elf uur is op de T-kruising bij Nijswiller (L.) een Duitse personenauto in volle vaart tegen het talud gereden. Beide inzittenden, namelijk de 22-jarige jongeman F. J. W. uit Aken en het 22-jarige meisjes E. A. P. uit Ham burg, werden vrijwel op slag gedood. Waarschijnlijk heeft de bestuurder de T-kruising niet tijdig opgemerkt en gemeend dat de weg ter plaatse, waar geen enkele verlichting is aan gebracht, rechtdoor loopt. Als onderdeel van een landelijke oefening in Zweden, is de bevolking van het plaatsje Trollhatten in zijn geheel geëvacueerd. Op deze dag werd tevens de grootste lunch geserveerd, die ooit in Zweden is gezien, 3500 liter witte- bonensoep met varkensvlees, 3000 liter melk, 15000 porties roomijs, 15000 Deense pastijtjes en 80 kilo koffie werden uitgedeeld aan de 10.000 inwoners van het plaatsje, die aan deze oefening deelnamen. Op de foto: het uitdelen van koffie tijdens de evacuatie. De moordzaak te Anjum Het gerechtshof te Leeuwarden heeft gisteren in hoger beroep de zaak behandeld tegen de 41-jarige vrouw uit Anjum, die wegens mis bruik maken van de ouderlijke macht en uitlokking van moord door de rechtbank te Leeuwarden veroordeeld tot zes jaar gevangenisstraf met af trek. Haar zoon Johannes en diens vriend Alle S. hebben in de nacht van 22 op 23 september 1956 de slik werker Pieter S. te Anjum ver moord. De procureur-generaal vorderde te gen haar vijf jaar gevangenisstraf met aftrek. Hij kwam in zijn vorde ring tot de slotsom dat de vrouw de verslagene haatte met een levensge vaarlijke haat Zij heeft niet alleen zijn dood gewenst maar de beide jon gens ook doelbewust die richting uit gestuurd. De procureur-generaal achtte het ten laste gelegde wettig en overtuigend bewezen. De vorde ring van de procureur-generaal stemt overeen met de eis die de officier van justitie bij de rechtbank te Leeu warden had uitgesproken. Ter zitting van het hof werden gisteren negen getuigen gehoord. En kelen daarvan verklaarden te heb ben gehoord dat de vrouw de beide jongens had opgehitst om de slik- werker uit de weg te ruimen. Ap pelante ontkende dit ter zitting. Zij merkt op dat zij de slikwerker wel openlijk had doodgewenst, maar, zo zeide zij, zoiets staat ieder mens vrij. Uit het verhoor der getuigen bleek verder o.m. dat zij een felle haat koesterde jegens de verslagene. De raadsman achtte de door de vrouw aan het adres van Piters ge bezigde uitdrukkingen niets bijzon ders voor het milieu waarin zij ver keerde. Hij achtte geen enkel bewijs aanwezig en verzocht het hof de ver dachte onmiddellijk in vrijheid te stellen. Het hof wees dit verzoek af en bepaalde de uitspraak op 23 okto ber a.s. Van Nelle bestellen „ALLES MOET WEG" OP DE EXPO De bond van rundveefokkers uit het Land van Cuijk, die jaarlijks de fokveedagen in het Land van Cuijk organiseert, heeft in samenwerking met enige ingezetenen van de ge meente Cuijk de grote metalen stier gekocht, welke aan de ingang van de Nederlandse afdeling landbouw en veeteelt op de „Expo" staat. Deze stier, vervaardigd door een beeldhou wer uit Rotterdam zal worden over gebracht naar Cuijk. Hij zal vermoe delijk worden opgesteld op het nieu we Raadhuisplein of op de Maasdijk bij Cuijk, tegenover de plaats waar gewoonlijk de rundveefokdagen ge houden worden van het Land van Cuijk. SCHOLIER BIJ AANRIJDING OMGEKOMEN. In het demonstratielaboratorium van de N.V. Philips' gloeilampenfabrieken te Eindhoven werd gisteren het feit herdacht, dat honderd jaar geleden de stichter van het bedrijf, dr ir G. L. F. Philips werd geboren. Na afloop van de herdenkingsplechtigheid op de plaats, waar de jonge Gerard Philips in 1891 zijn werkzaamheden begon legde ir F. J. Philips namens de raad van bestuur een krans bij het portret-relief van de stichter. Van Nelle bestellen (Adv.) verdachte onmiddellijk in vrijheid ;e stellen wees de rechtbank na raad kamer af. rechtbank zal over veertien dagen vonnis wijzen. In de Lijnbaan in Den Haag is gis termorgen om vijf voor twaalf de vijftienjarige scholier P. J. A. Vor- wald aangereden door een H.T.M.- bus van lijn 19. Hij kwam te vallen en kreeg een ernstige hoofdwond. Tijdens het transport naar het zie kenhuis Zuidwal overleed hij. De o jongens reed op zyn fietsje dicht bij1 enige jaren geleden gesproken, toen J" l"x~~ 1 hij ook al terecht had gestaan we- De officier van justitie bij de rechtbank te 's- Gravenhage, heeft gistermorgen een gevangenisstraf van zeven maanden met aftrek van voorarrest en ter beschikkingstelling van de regering gevorderd tegen een 49-jarige schrijver-journalist uit Oegstgeest, die zich had bezig ge houden met het kopen van goederen, in de wetenschap dat hij ze niet zou kunnen betalen en het oplichten van een vrouw, bij wie hij in huis woon de voor 2300, Verdachte verklaarde dat hij de vrouw het geld wel zou terugbetalen, als het boek, dat hij had geschreven zou worden uitgegeven. Maar over het uitgeven van dit boek had hij al het midden van de rechter rijbaan. De bus die bestuurd werd door de 24-jarige A. van K. uit 's-Graven- hage, kwam hem achterop. Van Nelle bestellen gens flessentrekkerij, De verdediger zeide in zijn plei dooi dat naar zijn mening de tenlas- te gelegde misdrijven niet bewezen waren en vroeg vrijspraak. Een verzoek van de verdediger om Hoepel op met die kunsten Van NeHe bestellen Bladeren van fruitbomen verdorden voortijdig In een drietal boomgaarden te Eijs- den, waar de bomen verleden week nog fris in hot groen stonden, zijn de bladeren in enkele dagen tijds tot zwart en dood materiaal verdord. Het betreft hier een oppervlakte van ca 3 h.a., waarop in totaal ongeveer tweehonderd fruitbomen zijn aange plant. De Nederlandse fruittelersorgani satie te Den Haag heeft een eerste onderzoek ingesteld. De planten- ziektekundige dienst te Wageningen zet het onderzoek nu voort. De verschijnselen doen in het alge meen denken aan beschadiging door uit rook afkomstige chemicaliën: sommigen echter menen, dat een he vige aantasting door kanker de oor zaak is. In de buurt van de boom gaarden staat een fabriek. Van Nelle bestellen (Adv.) Eerste belastingvrije auto op Schiphol voor Amerikaan 30% beneden cataloguswaarde De Amerikaanse familie Rasmus sen (van Deense afkomst), woonach tig in Grayling, Michigan, die giste ren uit New York op Schiphol is aangekomen, heeft in het Atoomge- bouw op onze luchthaven de eerste belastingvrije auto gekocht, die daar m groten getale van gisteren af voor overzeese toeristen beschikbaar wor den gesteld. De directeur van de N.V. Luchtha ven Schiphol, de heer U. F. M. Del- laert, opende de showroom van dit nieuwe bedrijf, dat de naam „Ship- side" draagt en sprak daarbij van een wereldprimeur. Amerikaanse toeristen en trouwens alle toeristen uit andere werelddelen kunnen zich van nu af aan op Schip hol binnen een half uur tijd van een auto verzekeren, die zij hun eigendom kunnen noemen en die voorzien is van kentekenbewijs, carnet enz. Het voordeel van belastingvrije auto's behoeft nauwelijks enige na dere toelichting. Hoewel de diverse vertegenwoordigers uit de automo bielindustrie van mening waren, dat de aangegeven prijzen op een aantal van de tentoongestelde auto's te hoog waren, komt het er voor de overzeese toerist globaal op neer, dat hij op Schiphol wagens kan ko pen voor een prijs die circa 30 be neden de cataloguswaarde ligt. Keert hij later terug naar zijn eigen conti nent en neemt hij zijn nieuwe auto mee, dan moet hij uiteraard daar- Ook Nederland wordt langzamerhand aangestoken door de hoepelrage. In ooTinvo,L-rcc™ f overgegaan tot het maken van variaties, zoals uit deze heer Rasmussen zal hij voor de door foto blijkt. Een fotograaf liet zijn dochtertje .hoepelen" met effect. De man hem gekochte auto in Amerika aan bevestigde aan de hoepel een lampje, dat steeds op een bepaald moment t invoerrechten 4 van de cataloeus- met zijn licht in de camera kwam. waarde moeten betalen.

Leidse Courant | 1958 | | pagina 9