R IJ NS TREEK DUINSTREEK Alleen vestiging van tankstation door Katwijkse raad afgewezen RECHTSZAKEN Vrijspraak van meineed gevraagd KORT ie gaan: VRIJDAG 10 OKTOBER 1958 DE LEIDSE COURANT PAGINA 4 ALPHEN AAN DEN RIJN Onder stuwing van een actie-comi té, waarin zitting hebben de winke liers J. v. d. Bosch Quant, P. v. d. Bosch Bontje, H. J. Grimbergen, C. Maartense, J. G. Ponsioen. J. Snel, S. Terlouw en P. G. Tuyn wordt te Alphen a. d. Rijn getracht te komen tot de oprichting van een winkeliers vereniging, die zich uitsluitend ten doel zal stellen het voeren gezamen lijke reklame-acties. Men zal zich niet begeven op het terrein van de bestaande algemene middenstands- vereniging en de r.k. middenstands vereniging. Men verwacht door een recht streeks contact van alle winkeliers, dus belanghebbenden tesamen, snel ler en produktiever doelmatige re- klame te kunnen voeren. Men besloot unaniem een voorlopig werk-comité in het leven te roepen, waarin de voornoemde personen zitting hebben Tot voorlopige voorzitter is de heer Ter Louw gekozen. Dit comité zal de nodige werkzaamheden verrichten w.o. begrepen het samenstellen van statuten en reglement, tot binnen kort een vergadering tot definitieve oprichting zal worden belegd. Nadrukkelijk is in deze eerste ver gadering ook overeengekomen, dat geen actie zal worden gevoerd tegen de bestaande combinaties van winke liers, zoals ,,de Tien in één" en de „Verenigde middenstanders Alphen". EHBO. Woensdagavond is in het Rode Kruisgebouw een buitengewo ne ledenvergadering gehouden van de Kon. Ned. Ver. EHBO afd. Alphen a. d. Rijn. Op deze vergadering zijn ae diploma's uitgereikt aan 36 cur sisten die in het afgelopen seizoen hun eenheidsdiploma behaalden en hiervoor opgeleid zijn door dr C. M. Bakhuizen v. d. Brink. De heer M. T. Kramer sprekende namens de cursisten bedankte de do cente voor de aangename en pret tige wijze waarop zij deze cursus geleid heeft en bood haar een ge schenk aan. De heer J. J. van Noort die namens de B.B. het woord voer de, wekte de cursisten op niet op hun lauweren te gaan rusten. In het bestuur werden gekozen mevr. Koelemanvan Heusden en de heer J. D. Meeuwenberg. De scheidende bestuursleden me vrouw van StaverenSchellingerhout en de heer J. P. van Veen werden door de voorzitter bedankt voor het vele werk in het belang van de EHBO verricht onder aanbieding van een bescheiden blijk van waardering. Bridge. Parencompetitie Alphen- se Bridgeclub 3e avond: 1. Carspens- v. Oort 505, 7; 2. Koren-Oskam 503, 3. Bultman-van Winkel Jr. 497, 2; 4. v. d. Helm-Noordenbos 492, 4; 5/6. Broekman-Ottens 487, 5/6; Domburg- Vink 487. 5/6; 7. de Jong-Leeuwen- hoek 484, 9; 8. Bos-Meirik 477, 3; 9/ 10. Starrenburg-mevr. Straver 457, 5/6; Smit-Verwegen 457, 5/6; 11. echt paar van Wijk 453, 11; 12. Seppen- Zijerveld 450, 14; 13. Jansen-Rijns- burger 446, 10; 14. Bahlmann-Krom- hout 443, 18/19; 15. v. d. Horst-Wal raven 437, 13; 16. v. d. Leeden—mevr Seppen 433, 12; 17. Mej. de Roon- Hertoge-Steehouwer 430, 15/16; 18. Harting-Straver 428, 20; 19. Blom-v. d. Hulst 423. 18/19; 20. v. Heynin- gen-de Vos 417, 15/16. De laatste cijfers geven de stand van vorige week aan. BOSKOOP Geslaagd. Aan de Technische Hogeschool te Delft is geslaagd voor het propaedeutisch examen voor electrotechnisch ingenieur de heer P. van Otterloo alhier. Geboren: Jacob Marin us zn van J J Moerland en P. Chr. Dortland; Maria Elisabeth Dirkje dr van A. M. Middelkoop en A. van der Graaf. Ondertrouwd: Willem Adriaan van der Starre en Frederika Vurens; Cornelis Martinus Krijgsman en Jo hanna Petronella van Wijk. Gevonden voorwerpen Nappa dameshandschoen, kentekenplaat ST-32-40, hooivork, doublé kinder armbandje, R.K. Kerkboek, kettink je, schort, bromfietstasje, motorbril, damestas, busje leverpastei, muts, emmertje, brandblusapparaat, bal, poppejasje, bus met inhoud, gym nastiekschoen, herenpolshorloge, zonnebril, speelgoedwagentje, snel binders, regenkapje, leesboek, 2 sleuteltjes, combinatietang. Inl. po litie zaterdag 1417 uur. NOORDEN KNAAPJE AAN VERDRINKINGS DOOD ONTSNAPT Donderdagmorgen om ongeveer half elf is aan het Slikkendam op de kwekerij van de heer J. H. Wendel, een zoontje van J. Wendel Jr. op het nippertje aan de verdrinkingsdood ontkomen. Het ventje van ruim drie jaar is waarschijnlijk uitgegleden toen hij over een loopplank ging, die twee gedeelten van de kwekerij met elkaar verbinden. Een voorbijganger zag iets ongewoons in 't water liggen en spoedde zich erheen om te zien of zijn vermoeden juist was. Voor hij echter op de plaats van het ongeval was aangekomen, had een zoon van de eigenaar van de kwekerij, die de jongen op hetzelfde moment hebben zien liggen, de kleine reeds op het droge gehaald. Het jongetje had veel water binnen en was reeds praktisch buiten kennis. De ijlings gewaarschuwde arts heeft de kleine een injectie toegediend waarna hij voor enige dagen in bed is gestopt. ROELOFARENDSVEEN „Prins van Sind". Nog vaag ligt dn de herinnering de door de gidsen van Roelofarendsveen, in het verle den met groot succes gegeven uit voeringen van kinderoperette's. Het zal daarom ongetwijfeld velen ver heugen, dat de leidsters van de gid sen van de St. Catharinagroep het wederom aangedurfd hebben een operette in te studeren, welke is ge titeld „Prins van Sind".. De uitvoe ring hiervan wordt gegeven op woensdag 15 oktober des avonds te 8 uur in de Pancratiuszaal. De regie berust bij de heer Cees van der Meer, terwijl de muzikale begeleiding bij de te JViden woonachtige piar Jan v. d. Meer in goede handen Alleen al om waardering voor het werk der gidsen te doen gevoelen is een bezoek aan de Pancratiuszaal volkomen verantwoord, terwijl men dan tevens van een aantrekkelijke sprookjes-operette kan genieten. Ophaal van oud-papier. A.s. za terdag 11 oktober zal wederom oud papier ten bate van de jeugd- en ver enigingsgebouwen ingezameld wor den. Gezien de grote hoeveelheden die bij de mensen opgehoopt liggen moet deze actie deze keer beperkt blijven tot de parochie Sint Petrus Banden. Teneinde het vele werk zo veel mogelijk te verlichten gelieve men het oud-papier vanaf één uur zo goed mogelijk, verpakt gereed te houden. Voor degenen, wier woning onverhoopt overgeslagen is, zal tus sen 2 en 3 uur een grote vrachtauto door de parochie rijden voor de op haal. Aangezien de volgende keer de andere parochie aan de beurt is kan het wel een week of zes duren voor er wederom een ophaalactie voor de ze parochie georganiseerd zal wor den. Het zal dus wel onnodig zijn de ze actie waardoor de parochianen van veel ongerief ontlast worden aan te bevelen. Vele bouwstenen worden hiermede weer verdiend. Nog meer bouwstenen kunt u voor de bouw van jeugd- en verenigings gebouwen aandragen door wekelijks in toenemende getale de collectebus sen bij de kerk te gedenken. De moei te en de kostbare tijd, die velen hieraan offeren, i alleen bedoeld om het steeds nijpender ruimtetekort voor de jeugd en verenigingen tot 'n spoedige oplossing te brengen. RIJPWETERING De slag om de Rip De grote slag staat weer voor de deur en de inzet van deze slag zijn de Kleuter school en het kerkdak. De voorbe reidingen zijn al getroffen. Zondag na de H.H. Missen worden de loten verkocht. Er wordt gehoopt op een schitterend resultaat. ZOETERWOUDE Pastoor Adr. P.M. Emmen geïnstalleerd Zeer vele pai'ochianen van de pa rochie van de H. Kruisverheffing woonden gisteravond de zeer zinrij ke plechtige installatie bij van de nieuwe pastoor, de zeereerw. heer Adr. P. M. Emmen. Bij deze plechtig heidwaren ook vele familieleden van de nieuwe pastoor aanwezig. Voorafgegaan door een grote stoet van bloemendragende bruidjes werd de pastoor door de hoogeerw. heer P. J. L. Juffermans, deken van Zoe- terwoude, terwijl een welkomstlied werd gezongen de kerk binnenge leid. De plechtigheid werd geopend met het zingen van Ecce mitto Angelum meum, Zie ik zend Mijn Engel, waar na de verzen Salvuni fac servum tuum, Heer stel Uw dienaar veilig, werd gezongen. Zo ging de verheven liturgie ver der, goed gevolgd door de parochia nen aan vie de teksten ter hand wa ren gesteld. De deken hield een toespraak over het ambt van de pastoor en de ver houding die Chritsus, de Heer, gelegd heeft tussen de priester en de gelo vigen. De benoemingsbrief werd daarna door de deken, eerst in het latijn en daarna in het Nederlands voorgele zen. Staande op de bovenste trede van het altaar legde de nieuwe pastoor voor het evangelieboek de ambts eed af. Daarna werd de stola overgereikt ten teken, dat de leiding van de pa rochie werd opgedragen met de woorden: Weers voor re toevzrtrouw- de kudde een goedherder naar het voorbeeld van Jezus Christus, de goe de herder. Door het overreiken van de sleu tels van de kerk werd de zorg opge dragen voor het kerkgebouw en door de overreiking van de kelk, het mis saal, het kasuifel en de sleutels van het tabernakel ki'eeg de nieuwe pas toor de opdracht de eredienst in deze kerk te verzorgen tot verheerlijking van God de Heer en tot stiching en heil van de parochianen. De deken en de pastoor begaven zich nu naar de preekstoel, de plaats vanwaar de pastoor namens God zal moeten spreken en het Evangelie des heils verkondigen. De biechtstoel en de doopvont wer den aangewezen als de plaats om de zonden te vergeven en te dopen in de naam van de Vader en de Zoon en Heilige Geest. Bij de bank van de kerkmeesters werd door de deken gesproken: Draag samen met uw medewerkers zorg voor de inkomsten en rechten van deze kerk. Teruggekeerd bij het altaar sprak de deken: Ik stel en bevestig en in stalleer u in het daadwerkelijk bezit van de kerk van de H. Kruisverhef fing overeenkomstig uwe benoe mingsbrief. Alle aanwezige priesters en de kloosterlingen begaven zich vervol gens naar hun nieuwe pastoor om de vredeskus 'e ontvangen. Tenslotte zongen priesters en gelo vigen de lofzang Te Deum, waarna de nieuwe pastoor de zegen met het Allerheiligste gaf. Avondfeest vakbonden uitgesteld Door het overlijden van Z.H. de Paus is de avondfeestviering bij het veertigjarig jubileum van de R.K. Bouwvakarbeidersbond St. Jozef en de R.K. Landarbeidersbond „St. Deus Dedit tot nader te bepalen da tum uitgesteld. De kerkelijke vie ringen het gemeenschappelijk ont bijt zal echter volgens liet program ma wel plaats hebben. Zeestraat niet de geschikte plaats Gisteravond kwam de raad in openbare vergadering bijeen onder leiding van de loco-voorzitter, de heer H. P. Bloot. De heer D. Kleen maakte aanmerkingen op de notu len omdat hierin gesproken werd van „de partij Kleen" hetgeen hij onjuist vond. Bij ingekomen stukken wees dr. G. W. Overdijkink op de noodzaak om op de scholen een schooltandartsendienst in te voeren. Statistieken wijzen uit dat 50 der kinderen een tandgebrek hebben. De heer J. C. de Krijger pleitte voor schooknelkvoorziening, wat voor carto N. V., een dochtermaatschappij De heer M. C. v. d. Berg (e.a.) vra gen bouwgrond te kopen m „Koestal- Overduin" in totaal 1975 m2 bouw grond voor totaal 15.500. Aangeno men. Een voorstel tot het aangaan van geldleningen ad 88.000 en 40.000 van de Bank van Nederl. Gemeenten wordt goedgekeurd. Voorwaarden: Koers 100 looptijd 12*4 jaar, rente 4^4 per jaar, halfjaarlijks te vol doen, vei-vroegde aflossing niet toe gestaan. Dan komt voorstel aan de orde tot het verlenen van een crediet ad 4000.ten behoeve van Lucht- kartering, aan welke foto's welke het gehele territoir der gemeente op overzichtelijke wijze weergeeft, grote behoefte bestaat. De K.L.M. Aero- weth. C. v. d. Plas aanleiding was om er op te wijzen dat er bij de school hoofden en schoolbesturen maar ook bij de ouders tegenstand wordt on dervonden. Weth. Van der Plas meende dat er, wat de schooltandvoorziening betreft, volgend jaar september verandering in deze mogelijk zal zijn. De heer Haasnoot vraagt wat er terecht ge komen is van de actie om in de plaats van de Roskambrug een andere over gang te krijgen. De voorzitter ant woordde dat B. en W. doorgaan met het uitvoeren van de reeds genomen besluiten. Een andere overgang zal moeilijk uitvoerbaar zijn. Betreffende de voorgestelde trans acties met de Jesuïetenorde en de paters Franciscanen noemde de heer Van Puyvenbode dit een stap in de goede richting De heer Berkheij wees er op, dat in het praeadvies niet van tuingrond gesproken wordt, hoewel een grote oppervlakte toch tuingrond is. De voorzitter antwoordde dat in het kadaster niet van tuingrond ge sproken wordt en alzo hebben B. en W. het over genomen. Het voorstel wordt dan met alg. stemmen aange nomen. De Katwijkse Damver. K.D.C. vroeg om beschikbaarstelling van een eenmalige subsidie ad f 300.— voor uitbreiding en vernieuwing van speel materiaal. B. en W. geven de raad in overweging om voor dit doel voor eenmaal 120.beschikbaar te stel len. Voorstel wordt goedgekeurd. De heer J. Minnee, Boulevard 56 had indertijd bouwgrond gekocht in het plan „Koestal-Overduin" doch vraagt thans om bijzondere redenen intrekking van dit besluit wat wordt toegestaan. HILLEG0M Jhr. mr dr O. F. H. VAN NISPEN TOT PANNERDEN 25 JAAR BURGEMEESTER., Op 1 dec. a.s. zal het 25 jaar gele den zijn dat de burgemeester van Hillegom, jhr mr dr O. F. A. H. van Nispen tot Pannex'den burgemeester werd van zijn geboorteplaats Pan- r.erden in Gelderland. In 1937, bij koninklijk besluit van 27 mei 1937 werd hij met ingang van 15 juni d.a.v. benoemd tot burgemeester van Hillegom. De tijdsomstandigheden en het feit dat de burgemeester over 3 jaar het feit hoopt te herdenken dat hij 25 jaren burgemeester zal zijn van Hillegom vond hij redenen om het feit van zijn vijf en twintigjarig burgemeesterschap op zeer beschei den wijze te vieren Het Rode Kruis. De Hillegom- se afdeling van het Rode Kxmis houdt op 24 oktober a.s. een grote propa- ganda-avond. Door de vertoning van films wil men de aandacht vestigen op de verschillende dienende taken Nieuwveense raad benoemt hoofd van Openbare Lagere School Gisteravond kwam de voltallige raad der gemeente Nieuwveen onder voorzitterschap van burgemeester B. Kammenga ten raadhuize in een spoedeisende vergadering bijeen. Diverse ingekomen stukken van Gedeputeerde Staten behelzende de goedkeuring van diverse raadsbeslui ten werden voor kennisgeving aan genomen. Hieronder was ook de goed keuring van Gedeputeerde Staten tot veibetering van de openbare straat verlichting in de gemeente Nieuw veen. De voorzitter deelde mede dat door b. en w. reeds opdracht was verleend tot uitvoering van deze wer ken. Door het r.-k. schoolbestuur was een aanvraag ingediend tot aanschaf vain zeven nieuwe schoolbanken, daar het hier geen vernieuwing betrof maar uitbreiding, gaat de raad op voorstel van b. en w. hiermede accoord. Van de heer A. C. van Saanen, hoofd der Openbare Lagere School, was een verzoek ingekomen tot ontslag uit deze functie per 1 januari 1959. Daar deze op genoemde datum is benoemd bij het Nijverheidsonderwijs te Utrecht. Op voorstel van b. en w. wordt door de raad per 1 januari 1958 aan de heer A. C. van Saameri eer vol ontslag verleend. Hierna kwam aan de orde het spoedeisende karakter dezer verga dering namelijk het benoemen van een nieuw hoofd der Openbare lagere school. Naar aanleiding van een ge plaatste advertentie hadden zich vijf sollicitanten aangemeld. Door b. en w. was een volgorde vastgesteld met als nd 1 de h. Gans, onderwijzer aan een O.L. School te Oostzaan en als nr. 2. de heer P. J. Heus, hoofdonder wijzer aan een O.L. School te Scher merhoorn. Alvorens tot stemming wordt overgegaan, gaat de raad in besloten zitting. Na heropening der i vergadering, wordt er door de raad gestemd en waaruit blijkt dat de heer Gans met algemene stemmen is be noemd tot hoofd der O.L. School al hier. Veiwolgens komt aan de orde de vaststelling van het uitbreidingsplan Schoterveld II. Door de rentmeester der Teijlerstichting was schriftelijk bezwaar ingediend tegen dit plan dat bestemd is voor woningbouw. De voorzitter gaf een uitgebreide toe lichting op dit uitbreidingsplan. B. en w. was van oordeel dat het schrij ven van bedoelde rentmeester voor kennisgeving moet worden aangeno men. De raad kan zich hiermede verenigen. Bij de nagekomen stukken bevond zich een voorstel van b. en w. om tot aankoop over te gaan van een per ceel water en grond, gelegen aan de Geerweg te Ter /ar. Dit terrein is bijna 1 ha. groot en is in gebruik bij de plaatselijke zwemvereniging. De koopprijs van dit perceel bedraagt 1000. Na een uitvoerige toelichting van de voorzitter en na enige discus sie gaat de raad hiermede accoord. Bij de rondvraag vraagt de heer G. van der Hoorn om toezicht op wegen in verband met de bietencam pagne. De heer J. van 't Kruis vraagt of het mogelijk is om een maximum snelheid in te voeren op de Oude Nieuwveenseweg. De voorzitter deelt mede, dat dit erg moeilijk is daar het hier een weg is buiten de bebouwde kom der gemeente. De heer A. J. Trigt verzoekt om het bord bebouwde kom langs de W. P. Speelmanweg te verplaatsen naar het voormalige station. De voorzitter deelt mede, dat dit eveneens zeer moeilijk is, daar het hier ook betreft een gedeelte weg buiten de bebouwde kom der gemeente. Niets meer aan de orde zijnde sluit de voorzitter de vergadering. het Rode Kruis. Er zal tevens een demonstratie worden gegeven door de plaatselijke Rode-Kruis-Co- lonne. Het bestuur vraagt cns, er eens op te wijzen dat de belangstelling voor het Rode Kruis in Hillegom gering is in vergelijking met andere plaat sen. In Hillegom zijn ongeveer 300 gezinnen (10 van de inwoners) lid. In andere plaatsen is dit percentage veel hoger. Het bestuur doet daarom een beroep op de Hillegomse bevol king om lid te worden van het Rode Kruis, w-nt de hulp van iedere Ne derlander is nodig om het Rode Kruis in staat te stellen, haar werk op na tionaal en internationaal terrein te blijven doen. Aardappelen verdwenen. Een Hillegommer had de aardappelen op zijn akker aan de Parallelleweg ge rooid en moest drie zakken met aard appelen op zijn land achterlaten, om dat hij deze niet meer kon laden. Hij zette het restant wat schuil onder de heg. Toen hij de volgende morgen de lading zou weghalen, moest hij vaststellen dat een ander hem reeds voor was geweest. Dt politie heeft nog gepoogd met een politiehond het spoor van de dader te vinden, maar het veld was reeds zozeer belopen dat er geen resultaat was te verwach ten. Het bevolkingsonderzoek op TBC. Hedenavond wordt er een instruc tie gegeven aan de huisbezoekers- (sters) die in de loop van de volgen de week zullen nagaan, wie van de inwoners zich zullen laten onderzoe ken op TBC. Gisteravond is het voorbereidend werk gereed gekomen. De ruim 13000 kaarten zijn getikt en op volgorde van straten en gezinnen gelegd. Ook daaraan hebben vrijwilligers mede gewerkt. Tijdens de instructies die heden avond in Treslong worden gegeven zal de heer P. H. Fijma, als voorzit ter van het werkcomité, een kort openingswoord spreken ter inleiding van dr D. Ruiter, directeur van het bureau te Leiden, die zal uiteenzet ten waarom ook nu weer de door lichting van de gehele bevolking van het grootste belang is. De heer van Rijn, de leider van het team dat in Hillegom de doorlich ting zal verrichten zal een serie kleu rendia's vertonen. Geslaagd. De heer R. Heidema, adjunct-commies in dienst van de gemeente Hillegom, slaagde voor het eerste deel van de acte Gemeentelij ke Administratie. LEIDSCHENDAM Afscheid. Dokter A. H. Keijzer, die wegens drukke werkzaamheden de functie van commandant van de Roode Kruis-colonne moest neerleg gen, is gisteravond te zijnen huize door een afvaardiging van de colonne gehuldigd uit waardering voor vele werkzaamheden, welke hij voor de colonne ten beste heeft gegeven, Tevens werd hem hiervoor een stof felijk blijk van dank aangeboden. In de plaats van de heer Keijzer is als colonne-commandant benoemd dokter J. H. Uhl, Pr. Bernhardlaan 38. van de K.L.M. belast zich met dit werk. Vooral aan opnamen van de Hornespolder, Het Sandt, (omgeving Sandtlaan) en de Zanderij bestaat grote behoefte. De totaalkosten zul len bedragen 4000.Na enkele op merkingen door de heren Overdij kink en Grimbergen wordt ook dit voorstel aangenomen. In de vergadering van 28 aug. 1.1. besloot de raad de beslissing op het beroepsschrift van B.M.P. Kornet tegen het raadsbesluit van 22 juli 1958 houdende weigering van een bouwvergunning voor ten hoogste 30 dagen te verdagen. Op 11 sept. 1.1. is reclamant door de commsisie uit de raad in de gelegenheid gesteld zijn verzoekschrift mondeling toe te lichten maar de opgeroepene of zijn vertegenwoordiger is niet verschenen B. en W. stellen thans voor de beslis sing op voren bedoeld adres nog een maal met ten hoogste 30 dagen t* verdagen. Na de mededeling dat de heex Kornet volgende week maandag gehoord zal worden, wordt dit voor stel aangenomen. Voorstel tot het verhogen van voorschotten aan de Katwijkse Bouw vereniging in verband met het bou wen van de woningen Haviklaan, Valklaan en Nachtegaallaan. Het be treft een tweede blok van 39 flat woningen en 36 eengezinswoningen van het bouwplan van 114 woningen welke grondvoorschotten thans wor den 185.377 en 1.657.947 en in verband met dit punt tevens een voorstel tot het verkopen van grond aan de Katwijkse Bouwvereniging voor de bouw van reeds hierboven genoemde woningen. Oppervlakte 11.875 m2 totale koopsom 109.893,75. Goedgekeurd. Voorstel tot het yerlenen van een aanvullend crediet voor restauratie van de Gereformeerde Kleuterschool (voorheen visserijschool) tot een bé- drag van 3500,voornamelijk voor het vexwen van de buitenzijde, repa raties aan dak, kozijnen, gevel, enz. Aangenomen. Het voorstel tot vaststelling ener verordening, regelende de bezoldi ging van de vakonderwijzers in licha melijke oefening, wijkt al bijzonder weinig af van de bestaande regeling en wordt dan ook z.h.st. goedgekeurd. Tot vakonderwijzer in de lichame lijke oefening aan de openbare lagere school wordt, op voorstel van B. en W., benoemd de heer P. de Lange te Amsterdam. Bij het voorstel tot vaststelling van de exploitatiekosten over 1957 van de O.L.-school wordt besloten op voor stel van B. en W. het bedrag per leerling voor het jaar 1957 te bepalen op 35.voor de R. K. school op 35.voor de Geref. scholen op 35.en idem voor de andere lagere scholen. Voor de school Zeehospitium op 75.voor de Leidse Buiten school op 58.— en de B.L.O.-scholen 235.per leerling. De vergoeding of gemeentelijke bijdrage aan de B.L.O.-scholen voor 1957 vast te stel len op ƒ1574,51. Het bestuur van de U.L.O.-school vraagt medewerking ex art. 72 der L.O.-wet 1920 voor aanschaffing van leermiddelen wegens uitbreiding van het aantal leerlingen van 152 naar 175, wat wordt toegestaan. Het voorstel tot het verhuren van een perceel grond aan Shell Neder land n.v. tot stichting van een ser vice-station aan de Zeeweg nabij het Waterloopje, waarover wij reeds uit voerig schreven, makte de tongen los. In eerste instantie voerden hier over het woord de heren Kleen, H. Haasnoot, dr G. W. Overdijkink, A. Pronk, dr Borleffs, H. J. Grimber gen, A. Wassenaar. Samengevat kwa men de besprekingen hierop neer, dat men het onbegrijpelijk vond hoe B. en W. met dit voorstel konden ko men. Aestetisch niet te verantwoor den, ongelukkig gekozen plaats, scha de voor andere garagehouders, be zwaren van omwonenden, een blinde muur waartegen de heer Dubbeldam, die daar grond van de ^gemeente ge kocht heeft, tegenaan moet kijken, helemaal geen noodzaak om daar zo iets te bouwen, enz. enz. Voorzitter Bloot verdedigt het voorstel en tracht de verschillende bezwaren te ontzenuwen. Dit gelukt de voorzitter noch wethouder v. d Plas blijkbaar want de meeste heren kwamen in tweede instantie met dezelfde en nog meer bezwa ren. Alleen de heer N. van Duyven- bode pleit voor het voorstel van B. en W. maar voornamelijk om de tank in de Badstraat kwijt te raken, hiervoor een andere plaats aan te wijzen, dan staat hij niet afwijzend tegenover een betere regeling. Voor zitter Bloot zegt het niet ondienstig te achten, het voorstel terug te ne men om later met andere voorstellen te komen waar alle leden mee in stemmen. Aldus werd besloten. De heer A. Wassenaar vraagt hoe het staat met de afdeling van de B.B. Er is toegezegd, dat er actie gevoerd zou worden maar men hoort of ziet niets niettegenstaande de comman dant 1500,salaris geniet. Daarop krijgt de heer Wassenaar volgende vergadering antwoord. Dan sluiting der vergadering waarvoor nogal be langstelling van de zijde van het pu bliek was. De officier van justitie bij de Haarlemse rechtbank, mr. dr. R. W. H. Pitlo, heeft gistermiddag vrij spraak gevorderd in de zaak tegen een 32-jarige montage-arbeider uit Ha- zerswoude, die terecht stond wegens meineed, welke hij gepleegd zou heb ben tijdens een zitting van het ge rechtshof van Amsterdam op 28 ja nuari van dit jaar. Het hof behandelde toen de ge ruchtmakende zaak tegen een 40-ja- rige keimis-exploitant uit Leiden, die verdacht werd van opzettelijke brandstichting in de kapitale boerde rij van de heer Verkuyl in de Haar lemmermeer, v/aar zijn figuur 8-baan overwinterde. De kermis-exploitant werd ook door het hof vrijgesproken en de kroongetuige in de zaak tegen hem was de inwoner van Hazers- woude destijds bedrijfsleider van de figuur 8-baan die gisteren we gens meineed terecht stond. „Nadat de baas voor erger dingen is vrijgesproken, zal men een onder geschikte op een ondergeschikt punt gaan vervolgens", merkte de officier van justitie op in zijn requisitoir. Hij had destijds hoger beroep aangete kend tegen het vrijsprekende vonnis van de rechtbank omdat hij in ge- moede overtuigd is van de schuld van de kermis-exploitant. De mein- eeds-affaire, een gevolg van de straf zaak, noemde hij bijzonder hachelijk en aan de voor de voormalige be drijfsleider bezwarende getuigenver klaringen wilde hij weinig waarde liechten. Het ging er om, dat de oud-be drijfsleider van de figuur 8-baan tij dens de zitting van het gerechtshof ontkend had ooit van plan geweest te zijn de baan te huren of te kopen om haar te exploiteren. De figuur 8-baan zou volgens de Leidse kermis exploitant in uitstekende staat ge weest zijn toen ze afbrandde, volgens de oud-bedrijfsleider was dat niet zo. Uit het getuigenverhoor van gistermiddag bleek, dat de Leide- naar, die in hevige onmin leefde met de voormalige bedrijfsleider van zijn figuur 8-baan „lokvogels" op hem had afgestuurd, die hem moesten uit horen. De oud-bedrijfsleider had na melijk bij de politie verklaard, dat de Leidenaar de 8-baan in brand gesto ken had en daarom wilde deze via „onschuldige derden" weten waar aan hij toe was. De oud-bedrijfslei der kreeg aldus in Veendam waar hij destijds als motor-coureur op een kermis stond, bezoek van een oude Hagenaar, die vroeger een echtschei dingsprocedure voor hem behandeld had en die als getuige een film-ope rateur had meegenomen. Op de vraag van de oude man, of de brand van de figuur 8-baan (hij wendde voor daarvan niets af te weten) soms „in de brand, uit de brand" was, ant woordde de oud-bedrijfsleider ont kennend. De verdediger, mr. J. F. M. M. Brons, sloot zich aan bij het requi sitoir van de officier. Uitspraak don derdag 23 oktober. De eerste artsen, die hun volle dige studie aan de r.k. universiteit te Nijmegen gevolgd hebben, zullen op 18 oktober a.s. de universiteit verlaten. Op de onbewaakte overweg Le- wedorp bij Goes is gisteravond een auto door een trein gegrepen. De lo- komotief ontspoorde en een portaal- kraan van de bovenleiding brak af. Het treinverkeer is enige tijd ge stremd geweest doch er waren geen doden bij het ongeval te betreuren. In de Maashaven te Rotterdam is gisteren het stoffelijk overschot gevonden van de 38-jarige Engelse matroos Donald Campbell, opvaren de van het Engelse schip „Trout Pool" dat zaterdag j.l. de haven van Rot terdam heeft verlaten. Bij het ver trek werd de vermissing van de ma troos geconstateerd. Z0ETERMEER Autobotsingen Het niet in acht nemen van de verkeersregels was donderdagmorgen oorzaak, dat een bestelwagen bestuurd door M. H. al hier en een personenauto bestuurd door A. v. H. te Rotterdam, op de Stationsstraat ter hoogte van de Ge reformeerde kerk met elkaar in bot sing kwamen. De bestelwagenbe stuurder wilde de Karei Doorman laan inrijden, lette niet op of het ver keer dit toeliet en werd dientenge volge in de flank geramd en aan de rechterzijde geheel ingedeukt. De koplamp van de personenauto werd vernield en het spatbord drong ge heel in de voorband. Persoonlijke ongelukken deden zich niet voor. Op de grens Zoe termeerPyn- acker had donderdagmorgen even eens een verkeersongeval plaats. Door onbekende oorzaak, vermoede lijk door slippen tengevolge van de regen raakte de Zoetermeerse stu dent P. H. de macht over het stuur kwijt en reed met zijn auto tegen een gebouw op de hoek van de Ber- kelse weg. Met een shock werd hij naar het ziekenhuis Bethel te Delft vervoerd. De auto kreeg grote scha de evenals het gebouw. Wit-Gele Kruisfeest opgeschort De viering van het tienjarig bestaan van Het Wit-Gele Kruis dat zondag a.s. 12 oktober zou plaats hebben, wordt wegens het overlijden van Z.H. Paus Pius XII voor onbepaalde tijd uitgesteld. Ook de trekking van de jubileumloterij gaat dus niet door.

Leidse Courant | 1958 | | pagina 4