Huldiging 7 jubilarissen te Noorden „Berendrecht" visitekaartje van Muwi- betonelementenindustrie P. v. Dijk te Alphen Leid se musea exposeren kostbare schenkingen VRIJDAG 10 OKTOBER 1958 DE LEIDSE COURANT PAGINA 3 Bedrijf mei belang rijke posiiie In het grijze verleden was Alphen aan den Rijn verschillende fraaie kas telen rijk. Een ervan was het kasteel „Eerendrecht" aan de Raadhuisstraat (voormalig Aarlanderveen). Omstreeks 1767 werd het kaseel afgebroken, maar de naam „Be- rendrecht" en daarmede de herinne ring aan het oude verleden van kas teel „Berendrecht" zou behouden blij ven voor het nageslacht. Ongeveer op dezelfde plaats verrees een ka pitale boerenhoeve, welke in 1922 door brand geheel was verwoest en weer is opgebouwd. De laatste bewoner, de heer D. M. Binnendijk, verkocht in 1957 de boer derij met de bijbehorende ca. 8 ha. landerijen aan de aangrenzende be- tonindustrie, vele tientallen jaren P. van Dijk Jr. en waar sedert 1953 Muijs en de Winter's Bouw- en Aan nemingsbedrijf N.V. te Rotterdam, welk bedrijf dringend behoefte had aan uitbreidingsmogelijkheden ten behoeve van de woningbouw, reeds produceerde. Deze onderneming, die te Alphen bekend staat onder de naam Muwi- Betonelementenindustrie P. van Dijk Jr. heeft een deel van de terreinen reeds voor haar fabricage benut, ter wijl zij nu van de boerenhofstede, met behoud van de contouren van het gebouw, een modern ingericht kan toor en kantine heeft gemaakt. Hier in zijn vertrekken voor de directeur, de heer C. P. Mulder, ontvangzaal, tekenkamer, afzonderlijke vertrekken voor de expeditiechef, telefooncentra le, boekhouding en administratie; voorts is er een fraaie kantine, plaats biedend aan ruim 100 personen, een buffet, kleed- en wasgelegenheden voor het personeel. Met de totstandkoming van de ver bouwing, is tevens het visitekaartje van de onderneming gereed gekomen. Voor een ieder, die eerder met de oude behuizing van het personeel ken nis heeft gemaakt zal het een openba ring zijn geworden toen men maan dag bij de officiële ingebruikneming 1 met het nieuwe kantoorgebouw, waar in feite het hart van de indus trie klopt, werd geconfronteerd. Het waren er velen die tegenwoor dig waren toen burgemeester Z. Bruins Slot, door -het openen van de hoofdingang, het geheel in dienst stelde. Behalve door de burgemeester en de wethouders J. van den Berg, C. M. Deerenberg en Ph. H. Rogaar alsmede de referendaris van de ge meente, de heer J. Constandse is bij de plechtigeheid o.m. nog belangstelling getoond door ir. Mackenzie en ir. Broersma van het departement van Wederopbouw, overste Heerdink van het ministerie van oorlog, sector ma rine, commissarissen mr. J. Kars, mr. C. Kleijn en mr. Fokma pres.-comm., de president-directeur van de onder neming, de heer D. de Winter Sr., de drie directeuren en 2 adj.-directeu ren van de Rotterdamse onderne ming, waarvan het Alphens bedrijf een dochteronderneming is en voorts de heer C. P. Mulder die te Alphen de directie voert. Verder waren er vertegenwoordigers van diverse ge meentebesturen, alsook directeuren van industriële en gemeentebedrij ven. Uit de vele toespraken en verstrek te gegevens is duidelijk naar voren gekomen welke belangrijke positie dit bedrijf inneemt, o.a. ten opzichte van de woningbouw in Nederland. Het was mede daarom dat burgemeester Bruins Slot de gemeente gelukkig prees met de vestiging van dit bdrijf in zijn gemeente, zij het als voortzet ting van een bestaande industrie. O.m. blijkt dat Muijs en De Winter momenteel woningen in uitvoering hebben o.a. te Schiedam, Den Haag, Rotterdam, Ridderkerk en Den Hel der, in totaal ruim 5500. Het betreft een in de bouwsector algemeen aan vaarde systeembouw. Hiervan is o.m. getuigd, dat elk werkbaar uur in de fabrieken de onderdelen gereed komen voor één woning. De wonin gen zijn beter, solider, architectonisch minstens evenveel mogelijkheden bie dend en minder onderhoud vergend. Deze belangrijke elementen voor de woningbouw worden bereikt ondanks het feit, dat bij de bouw weinig vak mensen, o.a. geen metselaars, vereist zijn. Weldra bouwde D. de Winter's on derneming in de steden Den Haag, Schiedam en Amsterdam voor reke ning van elk dezer gemeentebestu ren op 5 jarencontract 2500 wonin gen. In Enschede 1000. Ook vele utili- teitswerken werden uitgevoerd, o.m. voor de Staatsmijnen. In 1953 werd met de betonfabriek P. van Dijk Jr. te Alphen een over eenkomst afgesloten om de voor de woningbouw benodigde elementen te fabriceren. In 1956 werd het bedrijf van P. van Dijk Jr. overgenomen. Men bereikte een dagproductie van 1000 elementen bij ,dt aanvang tot 4.300.000 in 1957. Het grondstoffen verbruik bedroeg in 1953 8.000 ton, in 1957 75.000 ton. Het totaal aantal woning-produktie vanaf 1953 bedraagt ruim 9.000 stuks. Er werd gestart met 10 man perso neel, thans verschaft de onderneming, die ook elders een fabriek en tal van werkplaatsen heeft, aan ruim 1000 personen emplooy. Burgemeester Bruins Slot sprak zijn waardering in het algemeen uit voor het streven naar de oplossing van het woningvraagstuk in Neder land, in welk opzicht Muijs en De Nieuwbouw Alphen a/d Rijn KANTOORGEBOUW EN KANTINE VAN DIJK JR. N.V. De installaties voor: CENTRALE VERWARMING ELECTRICITEIT SANITAIR GAS EN WATER Ook hier weer verzorgd door: Technisch Installatiebureau PONSIOEN EN ZOON TELEFOON 3838 ALPHEN AAN DEN RIJN Winter in de voorste rij staan, maar spr. uitte vooral veel lof voor het feit, dat de directie naast haar streven naar modernisering en opvoering van de capaciteit van haar onderneming, de belangen van het personeel niet uit het oog heeft verloren. Namens het ministerie van Weder opbouw en Volkshuisvesting sprak ir. Mackenzie waarderende woorden waarbij hij vooral zijn voldoening uitsprak over het Muwi-bouwsysteem en het tempo van realisering. Nadat men een bezoek had ge bracht aan de verschillende modern ingerichte vertrekken en een wan deling had gemaakt over de uitge strekte terreinen en een kijkje had genomen in de diverse industriehal len, werden in de nieuwe kantine verversingen aangeboden en verschil lende toespraken gehouden. Tijdens de lunch in hotel „Toor" sprak jhr. Z. H. M. van Asch van Wijck namens de Alphense indus triëlen die zich in een club hebben verenigd, waarvan spr. voorzitter is. zijn bijzondere waardering uit voor de groei en opbouw van het bedrijf, zoals het in ons vaderland zo gaarne wordt gezien. In het bijzonder waardeerde spr. dat behouden is wat herinneringen opwekt aan het roemrijke verleden van de gemeente, toen zij nog kaste len bezat. Spr. feliciteerde de onder nemers mede namens zijn clubgeno ten en sprak het vertrouwen uit dat het tot een even „landelijke" en ge zellige samenwerking zal komen met de nieuwe onderneming. FEESTELIJKE INGEBRUIKNAME NIEUWE KANTINE. Het personeel, circa honderd man, van Alphens nieuwe industrie kan J nog veel genoegen beleven van zijn nieuwe frisse en zonnige kantine, kleedgelegenheid en het nodige sa nitair, welke tijdens een feestelijke en gezellige bijeenkomst door de directie in gebruik is overgedragen. De directeur, de heer C. P. Mul der, droeg met een korte, zakelijke maar niettemin ook hartelijke toe spraak de nieuwe aanwinst in een goed gebruik over. Wees er erg zui nig mee het kantoorpersoneel kreeg hetzelfde te horen voor wat de nieuwe kantoren betreft welke tevoren officieel in gebruik waren gesteld maar maak er een inten sief gebruik van. Tevoren had de president-direc teur, de heer D. de Winter sr., in een korte inleiding opgemerkt, dat wat tot nu toe is bereikt met elkaar is bereikt. Ter waardering en tot sti mulans is ook aan de kantine veel zorg besteed, maar het wordt gaarne in aller gebruik aanbevolen, zei spr. Namens het personeel is het woord gevoerd door de voorzitter van de personeelsvereniging, de heer J. P. Hunnink, die zei verheugd te zijn over de moderne kantine, waarin voortaan over het wel en wee spr. hoopte op meer wel dan wee gezamenlijk beslist zal worden. Hij herinnerde ter vergelijking aan de tijd van. 30 a 40 jaar terug, toen men het zonder kantine moest doen en zonder verwarming. De enige verzachting van het koude kli maat des winters vormde wat rook waaruit men als gerookte bokkin gen en versuft tevoorschijn kwam. Spr. waardeerde het standpunt van de directie dat de historische boerenhoeve behouden diende te blijven en merkte op dat op de toe gepaste wijze van uitvoering een ge slaagde vorm is gevonden. De heer Hunnink bood namens het personeel een vlag aan met het Muwi-embleem alsmede een kolossale bloemenmand. De heer S. v. d. Zwaard sprak na mens de fabrieken en feliciteerde de directie met het bereikte doel. Spr. noemde het een enorm suc ces dat het bedrijf in nauwelijks drie jaar tijd is uitgegroeid tot een uniek bedrijf, dat een plaats in de voorste rijen heeft veroverd. Dit succes schreef spr. mede toe aan de ener gieke leiding van de directeur, de heer Mulder, wie spr. dank bracht. Verschillende autoriteiten en za kenrelaties, alsmede de echtgenoten van de directieleden en de commis sarissen der n.v. woonden het gezel- „Wat toch is er de reden van, dat wij hier op dit voor ons ongewone tijdstip allen aanwezig zijn", aldus de heer W. Voorn, directeur der N.V. Kwekerij „De Ouden Dam", in zijn openingswoord, dat hij uitsprak aan het begin van de avond. Wij zijn deze avond al zo vroeg bij een, om onze felicitaties en waarde ring uit te spreken, tot enkele van onze collega's en onze oud-directeur en alleen bij deze felicitaties zullen wij het vanavond zeker niet laten, want deze mensen hebben meer ver diend, omdat ze allen een deel van hun leven aan ons bedrijf hun krach ten hebben gegeven. Na deze treffen de woorden werden zeven personen uitgenodigd om op het podium te komen, n.l. de heren J. de Man, D. Rademaker, J. Douven, A. Vianen, oud-directeur C. Voorn, J. Bloem en Th. Pieterse. De vijf eerst genoemde heren zijn allen reeds vijf en twin tig jaar aan de N.V. werkzaam ge weest, terwijl de heer Bloem 12'/2 jaar in dienst is. Speciale woorden van lof richtte de heer W. Voorn tot zijn vader, die nu de leiding heeft overgedragen. Mijn vader, aldus de heer Voorn wil ik zonder de andere tekort te doen prij zen voor de wijze waarop hij voor een heel groot gedeelte heeft gezorgd, dat de „Ouden Dam" van een slecht florerend bedrijf is geworden tot een gezond geheel. Aan alle jubilarissen werd een wandbord met initialen en tevens een gesloten enveloppe over handigd, waarna de heer Th. Pieterse namens alle gehuldigden dankte. Na deze plechtigheden, kreeg het gehele personeel van de Ouden Dam een diner aangeboden, waarna een I dansje volgde. Min. Helders mei zaken van overzee De Minister van Zaken Overzee, mr C. P. Helders, heeft gistermiddag in gezelschap van de heer A. M. Kotter een kort bezoek gebracht aan een ver zameling etnografica en kunstvoorwerpen, welke sinds een jaar door de stichting het nationaal Nieuw-Guinea comité permanent wordt geëxposeerd. De collectie, welke vooral opvalt door de veelzijdige selectie, is te 's-Gra- venhage gevestigd in een oud pand aan het Bezuidenhout, w^ar de beschik bare ruimte gedeeld wordt met o.a. een Indisch restaurant. Foto: mr C. P. Helders (met speer) en het Tweede Kamerlid F. H. v. d. Wetering. lig en hartelijk gestemd „onder onsje" bij en meerdere malen werd het glas geheven op het welzijn van het bedrijf en de hieraan verbonden personen. Werkloosheid cn werkaanbod De heer W. F. Kuhlemeier, directeur van het gewestelijk arbeidsbureau te Alphen aan den Rijn, omvattende het rayon Alphen a. d. Rijn en de omliggende gemeenten Hazerswoude Koudekerk a. d. Rijn, Leimuiden, Nieuwkoop, Nieuwveen, Rijnsater- woude, Ter Aar, Woubrugge, Zeven hoven en Zwammerdam, onder welk bureau tevens ressorteert het rayon Woerden met de gemeenten Bar- woutswaarder, Bodegraven, Heken- dorp, Lange Ruige Weide, Oudewa ter, Papekop, Rietveld, Waarder en Woerden, verstrekte ons enkele van de belangrijkste gegevens omtrent de werkloosheid en het werkaanbod in voornoemde gemeenten. Hieruit blijkt, dat in de sector bouwnijverheid per einde aug. en sept, van het vorig jaar resp. 11 en 15 werkzoekenden waren geregis treerd. Per einde aug. en sept, van dit jaar belopen deze cijfers 23, res pectievelijk 14. De vraag naar ar beidskrachten over dezelfde perio den bedroeg respectievelijk 63, 45, 30 en 29. Voor de sector metaalnijverheid gelden voor de genoemde data ach tereenvolgens de cijfers 8, 8, 53, 28, 81, 69, 15 en 9; voor de landbouw 2, 5, 5, 6, 3, 15, 5, 3; wat de groep losse arbeiders betreft waren geregis treerd 7, 5, 32, 24, 37, 38, 5 en 6 per sonen; de overige bedrijfsklassen 31, 46, 90, 101, 158, 144, 60, 57. De (ca. 20) toonden 't volgende beeld: totalen van de mannelijke betrokke nen waren achtereenvolgens: 59, 79, 203, 173, 342, 311, 115, 104; vrouwen: 5, 6, 21, 24, 233. 190, 84, 77. Van het aanbod per einde septem ber 1958 (173 m.) waren er 144 man nen werkloos, 7 werkzaam op een object voor Aanvullende Werkgele genheid, 19 op gemeentelijke sociale werkvoorzieningensobjecten voor handarbeiders en 3 op werkvoorzie ningsobjecten voor hoofdarbeiders. Tot de wezenlijk werklozen behoor den 11 gerepatrieerden. Ten opzichte van eind augustus 1958 is het aanbod van mannen af genomen met 30; het cijfer van de openstaande vraag om mannelijke arbeidskrachten met 11. De daling is het gevolg van enige verruiming van de werkgelegenheid in de bouw- en metaalnijverheid, alsmede in de landbouw (aardappel en bietenoogst). Het aanbod bedroeg per eind sep tember jl. 0,8% van de mannelijke beroepsbevolking in genoemde ray ons tesamen; het percentage voor de provincie bedroeg 1,5 en voor het gehele land 2. Per einde vorige maand waren de percentages 0,9, 1,5, 2,2. Per einde juli respectievelijk 1, 1,1 ,en 2,4. 75-jarig besiaan Vereniging Rembrandi De Vereniging Rembrandt stelt zich o.m. ten doel de Nederlandse musea te verrijken met kunstscha- ten, die anders misschien naar het buitenland zouden gaan, omdat ze om een of andere reden onder de ha mer komen. Zij helpt bij de aan koop, door middel van schenkingeu, renteloze voorschotten en leningen. De Leidse musea hebben nu reeds een halve eeuw van deze geboden fa ciliteit geprofiteerd, zowel de Laken hal en het Prentenkabinet van de universiteit, als het museum voor Volkenkunde en het museum voor Oudheden. Zij zullen in de 75-jarige jubileum- week van de Vereniging Rembrandt (11 tot 18 oktober) hun dankbaarheid tonen door elk enkele stukken te to nen, welke met steun van de vereni ging verworven zyn. Volkenkunde: tussen de Japanse tekeningen van de op het ogenblik lopende tentoonstelling ligt een te kening van Rembrandt; voor het pu bliek is er een. klein wedstrijdregie- Romeinse sarcophaag opgegraven te Simpelveld in 1920. ment aan verbonden deze te vinden. De Lakenhal vestigt de aandacht op een schilderij van Jan van Goyen „Gezicht op Leiden uit het Noord- Oosten", aangekocht met steun van de vereniging en enkele stadgenoten in 1903. Oudheden: exposeert een Romeinse sarcophaag, die in 1920 te Simpel veld werd opgegraven en met steun van de vereniging kon worden aan gekocht. Prentenkabinet verwierf met steun van de vereniging een serie tekenin gen van Goltzius, krabbels en pro beersels voor een reeks prenten, die de schepping zou verbeelden. Deze zijn tentoongesteld in het kader van een expositie „Portretten uit de gouden eeuw", die van 11 oktober tot en met 15 november wordt gehouden.

Leidse Courant | 1958 | | pagina 3