167 Eerste steen voor katholieke halschool aan Oppenheimstraat Scherp POTLOOD EN GEEST Feestelijk jubileum-concert Residentie Orkest van Mgr. Van Dodewaard Testament van Paus Pius XII SCHUVEl* CITROEN DONDERDAG 9 OKTOBER 1958 DE LEIDSE COURANT PAGINA In de geschiedenis van het katho lieke onderwijs in Leiden werd van morgen weer een zij het beschei den mijlpaaltje bereikt, toen aan de Oppenheimstraat de eerste steen officieel werd gemetseld, die (ge lukkig voor het onderwijs en het tijdschema dat men heeft opgemaakt) lang niet de eerste steen was. Er staan al wat muren overeind van deze school, die op 1 september 1959 door de katholieke jeugd van de buurten rond Burggravenlaan en Torenflat betrokken zal worden. Het is een aehtklassige halschool, aan deze school zullen jongens en meisjes het lager onderwijs kunnen volgens. Hoewel dit gebouw naar het uiterlijk zal afwijken van de school aan de Timorstraat, waarvoor twee jaar geleden de eerste steen is gelegd, bestaat er toch zeer veel over eenkomst. Het architectenbureau, dat het ontwerp maakte is ook ditmaal het bureau Van Oerle en Schrama, de aannemer is de firma Van Rijn uit Katwijk. Dank zij de aanwezigheid van de leerlingen, die in de nabije toekomst in deze school onderdak zullen vin den, onder leiding van het school hoofd, de heer J. de Raay, waren er vanmorgen bij de eerste steenlegging, die geschiedde door pastoor W. Blok, de pastoor van de parochie die met deze halschool verrijkt wordt, enige tientallen genodigden. Voorts waren daar de deken van Leiden, het vol- tallig katholiek schoolbestuur, en de bisschoppelijke inspecteur, de heer Snijders. Faicon TWEED WINTER REGEN /assen Noïet's HERENMODEMAG. Pastoor Blok legt de eerste steen. FALCON Speciaalzaak BOTERMARKT 8—9 Dr. G. W. M. Kallenberg, voorzitter van 't katholiek schoolbestuur sprak bij het bouwwerk aan de Oppenheim straat vanmorgen om half twaalf een welkomstwoord tot de genodigden, waarin hij onder meer wees op de grote behoefte aan scholen voor het katholieke onderwijs. Momenten als deze steenlegging zijn lichtpunten op een vrij sombere weg, die het onder wijs in deze tijd moet gaan. Hij memoreerde de grote behoefte die in bijv. Leiden Zuid-West bestaat aan een school. Hij sprak dankwoor den aan allen, die bij dit werk be trokken zijn. Pastoor Blok zegende vervolgens, na een korte toelichting op de plech tigheid, waarin hij sprak van de noodzakelijkheid alles mét God te doen, de eerste steen en metselde I deze vervolgens op zeer royale wijze tussen de andere stenen van hét bouwmuurtje in. Over één jaar zal deze school op haar beurt iets tegemoet kunnen ko men aan de nijpende onderwijs pro blemen van deze tijd. Het logies van de heer De Raay en zijn leerlingen in de school aan de Franchimontlaan kan dan beëindigd worden. REQUIEM VOOR DE PAUS In verband met het overlijden van Zijne Heiligheid Paus Pius XII, zal er hedenavond om negen uur in de dekenale kerk van St. Lodewijk een plechtige uitvaartmis worden opge dragen voor de zielerust van de over ledene. Woensdagavond vond in de kapel van de katholieke studenten aan het Rapenburg te Leiden de installatie plaats van de pastoor van de nieuwe studentenparochie in Leiden „Zetel j van Wijsheid". De deken van Leiden, kanunnik W. P. M. Haring, sprak de in de kapel verzamelde studenten toe, alvorens hij de nieuwe pastoor dr. L. G. A. j van Noort O.S.Cr in het bezit stelde van de rechten en plichten van het pastoraat. Hij hield de studenten voor, dat zij, hoewel behorend tot de „paroecia personalis" niet moeten menen een aparte groep te vormen, maar zich door de Kerk en doorj Christus met alle mensen verbonden te weten. Het wordt „paroecia", al dus de deken, duidt aan, dat wij in het leven slechts op doorgang zijn naar „het beloofde land". Beschouw op deze tocht uw nieuwe herder als uw Mozes. Na de installatie volgde een avond mis. In „Ons Huis" werd na afloop hiervan een receptie gehouden. Nog nooit hadden wij zo'n toe loop als bij onze verkoop van kinderjasjes. In een oogwenk waren zij verkocht. Onmiddellijk hebben wij contact opgenomen met de fabrikant. Omdat wij 10.000 stuks ineens bestelden kregen wij ze voor dezelfde prijs als de vorige (die een vrijwel onzichtbaar weeffout je in de voering hadden). Profiteer van deze sensationele aanbieding van echt leuke kinder jasjes. Prachtige, heerlijk warme wollen stof. Teddy gevoerd (óók de capuchon Met leren knopen en onberispelijk afgewerkt. No. 521. Horizontaal: 1. lidwoord, 3. buitenhaven, 6. spil van een wiel, 7. riviervisje, 11. zwarte, 13. deel van de mast, 15. water in 'N.Brab., 16. zoon van Juda, 17. eet men van, 18. deel van de bijbel vafk.), 20. voedsel, 21. schittering, 25. sleutelbloem, 27. muzieknoot, 28. term bij het schaak spel, 29. staatsbedrijf (afk.). Verticaal: 2. landbouwwerktuig^ 3. stok, 4. nauwe, 5. gem. in Gelderl., 6. telwoord, 8. pauselijke encycliek (afk.), 9. bij .voord, 10. afgeknotte boomstam, 12. tegengestelde van ze nith, 14. voorvoegsel, 15. vlaktemaat, 19. zijtak Wolga, 21. gewicht (afk.), 22. deel van de mond, 23. voordeel, 24. sus loco (afk.), 25. rivier in Italië, 26. meisjesnaam. Oplossing morgenavond. Oplossing No. 520. Horizontaal: 2. midas, 6. ido, 8. Lea, 10. Raab, 12. lans, 13. tr, 14. Ria, 16. St, 17. wedde, 18. ka, 20. eed, 21. ma, 23. raad, 25. elan, 27. ora, 29. ant, 30. melis. Verticaal: 1. mirt, 2. moa, 3. Dr, 4. sla, 5. kast, 7. dar, 9. Ens, 11. breed, 12. ladde, 15. Ide, 18. krom, 19. aar, 21. man, 22. anti, 24. aam, 26. las, 28. el. Het eerste abonnements concert in dit seizoen was bij zonder feestelijk getint wegens de viering van het zilveren jubileum van Willern van Otterloo als dirigent en het vijf en twintig jarig kunste naarsjubileum van de violisten Krebbers-Olof. Deze viering was voorbereid door een feestcommissie waarvan burgemeester Van Kinschot ere-voorzitter was en wethouder Van Schaick de voorzitter. Het is een wa re triomf geworden, een onvérgete- lijk gebeuren. De „Intrade" van Willem van Ot terloo, welke hij componeerde voor het 150-jarig bestaansjubileum van het Rijksmuseum te Amsterdam de feestelijke intrede tot dit concert I is geschreven voor koperen blaas instrumenten (4 trompetten, 4 hoorns, 1 tuba, 1 contrafagot, pauken en bekkens). Een bijzondere combi natie van instrumenten, eenvoudig van verschijningsvorm, maar plech tig, boeiend en fraai door muzikale inhoud en coloristisch instrumentaal kleed. Het werk is met grote waar dering door de concertbezoekers ont vangen. Hierna betraden de beide soliëren- de violisten het met bloemen ver sierde podium om het driedelig Dub belconcert voor twee violen in d kl. t. van Joh. Seb. Bach te vertolken; het zelfde concert, waarmede zij twintig jaar geleden (nog heel jong) reeds samen concerteerden. De twee solo violen wedijveren met het begelei dend strijkorkest. Uitzonderlijk even wichtig is de ingewikkelde fugatische muziek, maar bijzonder mooi en boeiend. Het knap en virtuoos sa menspel van de beide violisten, die niet wijken voor technische proble men, was opmerkelijk van eenheid, persoonlijkheid, samensmeltend tot één ensemble, treffend mooi en voornaam. Het kleine begeleidende strijkers ensemble speelde voortref felijk. EVEN LATER MOCHTEN wij de concertmeesters nogmaals horen in de (voor hen gecomponeerde) Va riaties op een Uilenspiegel thema, ge schreven dus voor twee violen en or kest. Willem van Otterloo compo neerde hiervoor het thema, dat de basis moest zijn voor een reeks kor te variaties, door elf Nederlandse componisten, ter ere van de twee bo vengenoemde violisten de concert meesters. „Van zo onschatbare waai de voor het Residentieorkest" aldus schrijft de dirigent in 't programma boekje: de le lessenaar noemend als uniek in de wereld. Het thema is het product, door van Otterloo in één nacht geschreven, onmiddellijk vol gend op het beleven van Richard Strauss „Til Eulenspiegel". De elf componisten, die de variaties voor hun rekening namen zijn: Bertus v. Lier, Oscar van Hemel, Hendrik An- driessen, Hans Kox, Henk Badings, Geza Frid, Marius Flothuis, Hans Henkemans, Lex van Delden en Guil- laume Landré. Zij allen gaven een korte toelichting in 't programma omtrent hun bedoeling. De pakkende brillante slotvariatie was weer van de hand van Van Ot terloo. Een voortreffelijke homage aan de twee jubilerende violisten. Be hoeft 't gezegd te worden, dat 't merk waardige stuk, getuigend van zoveel vernuft, vindingrijkheid en gave, zeer paraat en met muzikaal meesterschap werd gespeeld? Een imposant bewijs van geavecheerd en brillant musice ren. Het orkest vond in de begelei ding een kolfje naar z'n artistieke hand. Aan het eind van het eerste deel van het concert heeft Leidens Burge meester zijn dank en hulde uitgespro ken tot de jubilerende dirigent en de beide violisten, die zoveel hebben gepresteerd en de uitgroei en bloei van het orkest door hun artistieke daden zozeer hebben gestimuleerd. Namens muziekminnend Leiden en onderscheidene instanties wérden ge schenken aan de jubilerende Kunste naars aangeboden. Willem van Otter loo dankte met een kort pittig, ant woord. *JA DE EERSTE PLAATS op dit feestconcert aan zijn twee con certmeesters te hebben afgestaan, is het moment gekomen, waarop de ju bilerende dirigent en zijn .orkest een meeslepend pleidooi hebben gevoerd voor Bruckner's zevende symphonie die, voor zover wij ons herinneren 't laatst door dr. van Anrooy is uitge- voei-d. Een van de meest geliefde werken van de Oostenrijkse mees ter. Treffend van thematiek er prachtig van klank is de voorkeur voor deze lijvige symphonie veelal te danken aan 't prachtige Adigio. ge schreven in 't bewustzijn van Wag ner's naderende dood. Bewogen, exta tisch werd 't hoogstaande werk gedi rigeerd, beheerst, maar verzadigd van klank. Een aangrijpende treurmuziek. Een hoogst dramatisch werk, tot een bevredigend slot afgerond. Een fel dramatische reproductie van de fraaie partituur, waarin de kunstenaar Van Otterloo al zijn talenten kon ont plooien. Hiermede heeft de dirigent en het prachtig spelend orkest, deze avond tot een opmerkelijke gebeurtenis ge maakt. Na afloop van het concert werden de drie prominente kunste naars en het orkest dior het gemeen- Normaal kosten ze 34.25. Alléén morgen verkopen wij deze jongens-en meisjes jasjes, geheel foutloos, in 8 verschillende dessins, 2-7 jaar, alle maten de verbazingwekkend lage prijs van 75 Telefonische of schriftelijke orders kunnen niet uitgevoerd worden. Lelden: Haarlemmerstraat 25, tel. 25317 ROTTERDAM: Korte Hoogstraat 11, tel. 1169 65 Meent hk. Goudsesingel, tel. 1153 77 Katendr. Lagedijk hk. Dorpsweg, tel. 74130 W. Kruiskade 35, tel. 125511 (Advertentie) Laatste Berichten HEDENMORGEN LAATSTE EERBEWIJS AAN DE PAUS De menigte pp het plein Castel Gamdolfo meest zioh hedenmorgen te leurgesteld terugtrekken nadat mee gedeeld was dat er vanwege de toe bereidselen voor de overbrenging naar Rome, vanmiddag, geen gele genheid meer was de Paus te zien. Een groep mensen probeerde nog stormerderhand binnen te komen toen de grote bronzen deur van de villa geopend werd om een dignitaris bin nen te laten, maar pauselijke eendar mes en politie verhinderden dit. Later op de ochtend werd toch nog een tweehonderdtal mensen,'die bui ten waren blijven wachten, in de villa te Castel Gandolfo toegelaten om de overleden Paus te zien De overledene had de klederen aan, waarin hij in de Sint Pieter ópgebiard .'.al ligger., op het hoofd, tegen rode kussens, eer vergulde mijter. De ge waden zijn rood, goud en wit, d" h,ni eten in rode handschoenen geitoker.. een rozenkrans tu^eo de viiv; vs. Ook de muilen aan dc voeten zijn irod met een kruis in goud erop gebor duurd. De lijkstoet zou tegen twee uur vanmiddag het Pauselijk ver blijf te Castel Gandolfo verlaten In de voorste wsgt-r zouden de sacrista dc Paus. de Ncderlairte- mgr. Canisius van Lie-de en mgr. A. Solaii met hef. Pauselijk kruis gezeten zijn In een wagen achtei de lijkautc »jj- den de kardinaal-c-jmerlengo Masel- ;n karinaal T.'sserant, deken van het H. College. In andere auto's vol gen familieleden en hofdignitarissen. MAANDAG BIJZETTING VAN DE PAUS Het stoffelijk overschot van Paus Pius XII zal maandag aanstaande, 13 Vóór honderd jaai Uit de Leydsche Courant van Vrijdag 10 October 1853. Leyden Gisteren werd op Wildlust te Voorschoten de vroeger aangekondigde tentoon stelling gehouden van vee, werktuigen en bloemen, van wege de afdeeling Leyden en omstreken van de Hollandsche maatschappij van landbouw. Deze tentoonstelling, hoedanig eene uiterst zeldzaam in een dorp wordt gehouden, werd door eenige vermakelijkheden opgeluisterd. Van de ringrijderij is de uitslag geweest als volgt: le prijs: zilveren tabakspot, w. van der Krogt uit Soeterwoude (onder Voorschoten woonachtig) 2e prijs: zilverbn tabakscomfoor JDobbe uit Voorschoten; le premie een hoofdstel, J. Snij ders uit Voorschoten, 2e prijs een paardendek, W. van der Son uit Voorschoten Mgr. J. P. Huibers, bisschop van Haarlem, heeft zijn bisschop-coadju tor, mgr. dr. J. A. E. v. Dodewaard, benoemd tot zijn vicaris-generaal. oktober, worden bijgezet, aldus is op de tweede, vandaag gehouden alge mene bijeenkomst van de kardinalen besloten. De bijeenkomst benoemde voorts mgr. Frederico Callori di Vignale, de opperkamerheer van de overleden Paus, tot gouverneur van het con claaf, die ervoor moet zorgen, dat de afzondering der kardinalen in het conclaaf wordt gehandhaafd. 'Burgerlijke Stand Geboren: Elisabeth Maria d. v. I M. Oosterhout en C. Boeff. Hendri- kus Gerardus z. v. H. van Vliet en G. Oldenburg. Astrid Antoinette d. van A. A. Vreeken en C. Kloots. Ronald Patrick Christiaan z. v.. J. Frank en S. S. Schleenstein. Leslie Dara d. v. P. Fremont en N. C.1 Baum. Gehuwd: J. H. W. van Meekeren en G. Smit. S. Rozemond en T. M. Berg. J. C. Huijsmans en A. S. M. Lafeber. W. Gijsman en E. Blok. M. Monfils en J. J. Meijer. A. J. van der Willigen en P. G. Fasel. C. Ligtvoet en G. M. Overdijk. C. van Leliveld en E. Kleijn. J. A. Heemskerk en C. Logeman. W. S. van der Leek en A. M. du Prie. HERDENKINGSCONCERT IN LOURDESJAAR. „Onbekend, maakt onbemind" zegt een spreekwoord, maar dit kan ver anderen in liefde en belangstelling voor het klassieke concert indien de katholieken van Leiden en om geving in groten getale aanwezig zijn bij het concert onder de titel: „Zie, alle geslachten zullen mij zalig prijzen"! Op woensdagavond 29 okt. a.s. zal het R.K. Alma Materkoor met vier bekende solisten, orgel en or kest, een aantal prachtige koorwer ken uitvoeren in de Stadsgehoor zaal te Leiden. Kaarten verkrijgbaar bij de leden en fa. Bender, Hogewoerd 90, tele foon 20097. Leden van de K.A.B. kunnen bij hun bestuur toegangsbewijzen ver- „Ik vraag allen, die ik misschien gekrenkt, geschaad of geërgerd zou heb ben, door woord of daad, nederig om vergiffenis", aldus wijlen Paus Plus XII in zijn laatste wil en testament, dat heden op aanwijzing van de kardi nalen is gepubliceerd. „Ik benoem tot mijn enige erfgenaam de Heilige Apostolische Stoel waarvan ik, als van een liefhebbende moeder, zoveel ontvangen heb. Ik verzoek degenen wie dit aangaat dringend geen mbeite te doen voor het oprichten van enig monument te mijner gedachtenis: het is voldoende wanneer mijn povere stoffelijke resten eenvoudig op een gewijde plaats, boe verborgener hoe beter, worden gelegd. Ik behoef niet om gebeden voor mijn zielerust te vragen. Ik weet hoe talrijk de gebeden zijn die ingevolge de gewoonte van de Apostolische Stoel en de piëteit van de gelovigen voor elke gestorven Paus worden ge stort. Ik behoef zelfs geen „geestelijk testament" na te laten, zoals zovele ijve rige prelaten volgens lofwaardige gewoonte plegen te doen omdat het niet- onaanzienlijke aantal documenten en toespraken die ambtshalve van mij zijn uitgegaan of door mij zijn uitgesproken, voldoende zijn om mijn me ning over verschillende kwesties van godsdienst en moraal bekend te ma ken aan wie dat eventueel zou verlangen te weten". De Paus begint zijn testament met het Latijnse gebed: Miserere mei, Deus, secundum misericordiam tuam (Heer, wees mij genadig volgens/Uw barmhartigheid). „Deze woorden, aldus het testament, die ik uitsprak op het ogenblik dat ik bevend mijn verkiezing tot Paus aanvaardde mij maar al te zeer be wust van het feit hoe onwaardig ik ze was en er niet voor berekend her haal ik thans met te meer gx-ond op een ogenblik waarop de kennis van de tekortkomingen, de mislukkingen, de in een zo langdurig pontificaat en in een zo ernstige tijd begane zonden mij mijn ontoereikendheid en onwaar digheid duidelijker hebben gemaakt" 0UB8FL CFSTOOKTF iiun jjt; vuei/ganger iiau eei&i ecu xiic krijgen tegen een sterk verlaagde auto's komend van de richting Schel- prijs. Geslaagd. Aan de Technische Hogeschool te Delft zijn geslaagd, voor het propaedeutisch examen voor vliegtuigbouwkundig ingenieur de heer J. Brinkman, voor het prop.- examen voor natuurkundig ingenieur de heer H. Vossers, beiden te Leiden. HAAGSE SCHOUW VANAVOND PL. REQUIEMMIS. In verband met het overlijden van Z.H. Paus Pius XII zal vanavond om half acht in de parochiekerk van Maria Middelares aan de Haagse Schouw een plechtige H. Mis worden opgedragen. OEGSTGEEST Geslaagd Aan de Technische Hogeschool te Delft is geslaagd voor het propaedeutisch examen voor na tuurkundig ingenieur de heer H. J. van Nouhuijs, alhier. tebestuur feestelijk ontvangen in de Burgerzaal van 't Stadhuis. De Bur gemeester complimenteerde nogmaals de jubilarissen, waarop Willem van Otterloo in zijn kort antwoord de ver diensten en kwaliteiten van zijn or kest fel belichtte. Wij betwijfelen niet, of alle con- sertbezoekers zijn hoogst voldaan huiswaarts gegaan. J. KORTMAN N V DE CONDOR - DISTILLEERDERIJ LEIDEN meneer over, die in een café volhield, dat zijn portemonnate was gestolen. De kastelein belde de politie op, want de man deprimeerde de stemming in zijn zaak zo, dat iedereen iedereen al argwanend aan zat te kijken. Het drukte de omzet, vernamen we latei\ Nu is de Zonneveltstraat een bood- schappencentrale voor vele zaken, daarvoor zoudt u maar eens een nachtje naast de wachtmeester moe ten zitten en dus was er al gauw een agent bij het café, waar de cliënten elkaar als de tien kleine nikkertjes uit t toneelspel van Agatha Christie zaten aan te staren. Toen kwam de onthulling: de bestolene sperde zijn mond wijd open in een gulle lach en verklaarde schaterend dat hij hele maal niet bestolen was. En toen was het helemaal maar goed, dat de agent er bij gekomen was, want deze kon hem onder de strenge bewaking van zijn gummistok naar de straat 'lood- sen. 's Mans grapje werd n.l. niet ge waardeerd. Leidse agenda VRIJDAG, 10 OKTOBER. VIRO. Vluchtelingenproblemen. Mevr. G. Kramers. Rapenburg 8, 8 uur nam. Gulden Vlies. Openbare propagan- da-avond „Spreken in het openbaar" Stichting St. Chrysustomus, aanvang 8 uür. ZATERDAG 11 OKTOBER T.I.G. „Het huis aan het meer" Schouwburg 8 uur nam. KABO. Feestavond b.g.v. het 55-ja- rig bestaan. Cabaret „Showtime" De Burcht, 8 uur nam. Apotheken De avond- en nacht dienst wordt waargenomen door: Apotheek Reijst. Steenstraat 35, tel. 20136, Leiden; en Apotheek Oegst- geest, Wilhelminapark 8, tel. 26274, TEGEN BESTELWAGEN OPGELOPEN. Gistermiddag om half zes liep de 54-jarige woldroger M. uit Leiden op de Witte Singel dicht bij de hoek naar de Hérenstraat tégen een be stelwagen op. De voetganger had eerst een file penkade voorbij laten gaan. Toen. hij vervolgens de singel over wilde ste ken ontdekte hij te laat, dat van de andere kant de bestelwagen naderde. Zijn uitzicht v/erd gedeeltelijk be lemmerd door aan de Witte Singel geparkeerde auto's. Met een zware hersenschudding en twee hoofdwon den werd hij door de E.H.D. naar het Academisch Ziekenhuis overge bracht. „De politie is je beste kame raad", zingt de radiojeugd zo nu en dan. De meeste burgers van onze stad zijn niet bereid dit aan te ne men, als zij met hun fiets en een niet brandend achterlichtje voor een zorgvuldig noterende agent staan. Maar de meneer, die in de Leidse Noord Rundersteeg woont moet het gisteravond wel gedacht hebben, want hij kon zijn deur niet meer uit, hoewel hij in het bezit van een sleu tel was. Iemand d£. geschiedenis vertelt niet wie had zijn buiten deur op het nachtslot gedraaid en nu stond hij daar alleen met zijn el lende. Gelukkig viel hem de de goede rol in die Hermandad zo nu en dan in het leven van een belaagd mens kan spelen. Hij belde de politie op en even later stond kameraad agent voor de deur, die door de brievenbus de sleutel aannamen en vervolgens de deur opende om tot zijn verbou wereerdheid door de ingekleusde ontkleusde heer in de armen gesloten te worden. Anders daoht er gistermiddag de BIOSCOPEN. De films in de week van 1017 ok tober zijn door de Katholieke Film- als volgt gekeurd: „In dienst des konings" 14 jaar. „Liane, het meisje uit het oerwoud", volwassenen. The long hot summer", 18 jaar. Trianon: „De gebroeders Karama- zov", volwassenen. „Terreur in New York", 14 jaar. (Dond.: „De vrouw in het venster", volwassenen) Centrale Casino: Luxor: Luxor: Rex:

Leidse Courant | 1958 | | pagina 2