De Zonnige Zeurpiet Smederij-inventaris ging voor 16 gulden de deur uit Het huidige College van Kardinalen Speculaties rond de a.s. Pauskeuze visie op televisie Politiek in Libanon nog niet op rust pp Zilveren „riksen" buiten omloop KORTE golf VRIJDAG IQ OKTOBER 1958 DE LEIDSE COURANT PAGINA 10 Het college van kardinalen bestaat op het ogenblik uit 5 kardinaal-bis schoppen, 48 kardiaal-priesters en 2 kardinaal-diakens. Dit zijn: Italië: Clemente Micara, 1879, (bisschop); Giuseppe Pizzardo, 1877, (bisschop); Bernedetto Aloisi Masella, 1879, (bisschop); Frederico Tedeschini, 1873, (bisschop); Pietro Fumasoni Biondi, 1872, (priester); Maurilio Fassati, 1876, (priester); Elia Dalla Costa, 1872, (priester); Gaetano Ci- cognani, 1881, (priester); Angelo Gui- seppe Roncalli, 1881, (pr.); Valerio Valeri, 1883, (priester); Pietro Ci- riaci, 1885, (priester); Marcello Mim- mi, 1882, (priester); Celso Constantini, 1876, (pr.); Giuseppe Siri, 1906, (priester); Giacomo Lercara, 1891, (priester); Nicola Canali, 1874, (dia ken); Alfredo Ottaviani, 1890, (dia ken). Frankrijk: Eugène Tisserant, 1884, (bisschop); Achille Lienart, 1884, (priester); Pièrre Gerlier, 1880, (priester); Emil Roques, 1880, (priester); George Grente, 1872, (priester); Maurice Fel- tin, 1383, (priester). Spanje: Eimanuele Arteage y Betancourt, 1879, (pr.); Beniamino di Arriba y Castro, 1886, (priester); Fernando Quiroga y Palacios, 1900, (priester). Brazilië: Carlo Carmelo de Vasconcelos Mota, 1890, (priester); Giacomo de Barros Camara, 1894, (priester); Augusto Alvaro da Silva, 1876, (priester). Canada: Edward Mooney, 1882, (priester); James Charles Mc Guigan, 1894, (pr.); Paul Emile Léger, 1904, (pries ter). Duitsland: Josef Wendel, 1901, (priester); Jo sef Frings, 1887, (priester). Portugal: Emanuel Gon^alves Cerjeira, 1888, (pr.); Teodosio Clemente de Gouveia, 1889, (priester). Verenigde Staten: Francis Spellman, 1889, (priester); James Francis L. Mc Intyre, 1886, (pr.). België: Jozef Ernest van Roey, 1874, (pries ter). Turkije: Ignatius Gabriel Tappouni, 1879, (priester). Argentinië: Antonio Caggiano, 1889, priester); Giacommo Luigi Copello, 1880, (pries ter). Australië Norman Thomas Gilroy, 1896, (priester). Chili: Giusseppe Caro Rodriguez, 1866 (priester). Cuba: Emanuele Arteaga y Betoncourt, 1879 (pr.). Hongarije: Jozef Mindszenty, 1892, (priester). China: Thomas Tienschensin, 1890, (pries ter). Ecuador: Carlo Maria de la Torre, 1873, (priester). Joegoslavië: Lodewljk Stepinac, 1898, (pries ter). Ierland: John d'Alton, 1882, (priester). Polen: Stefan Wyszynski, 1901, (pries ter). Columbia: Crisanto Lugue, 1889, (priester). India: Valerianus Gracias, 1900, (pries ter). Armeni: Gregor Petrus Agagianian, 1895, (priester). De oudste kardinaal van het col lege is de 92-jarige kardinaal Giu seppe Caro Rodriguez. De Belgische kardiaal Jozef Ernest van Roey heeft het langst zitting in het College van Kardinalen, nl. 31 jaar. Bij de paus keuze van Paus Pius XII in 1939 wa ren er 62 kardinalen, waarvan 35 Ita lianen. Men verwacht niet, dat alle kardi nalen op het Conclaaf aanwezig zul len kunnen zijn. Kardinaal Wyszynski, de Poolse primaat, heeft een prediktocht in de provincie afgebroken om voorbereid selen te maken voor zijn reis naar Rome. Men verwacht dat de Poolse regering hem geen beletsel in de weg zal leggen. Men meent evenwel niet, dat kar dinaal Mindszenty, die in de Ameri kaanse ambassade te Boedapest asiel geniet, naar Rome zal gaan, Aandacht valt op kard. Agagianian De Romeinen kunnen het niet na laten vele gissingen te maken om- j trent de kardinaal, die Pius XII zal opvolgen. Opvallend is dat naar veler me ning de Armeense kardinaal Agagia nian, pro-prefect van de H. Congre gatie de Propaganda Fide, een zeer grote kans maakt en dat hij op meer dan één wijze past in de bekende profetieën van Malachias uit 1200. Kardinaal Agagianian werd gebo ren in 1895 in de Russische Kauka- sus uit geëmigiiierde Armeense ouders. Hij kwam op 12-jarige leef tijd naar Rome. Na zijn priesterwij ding werd hij eerst tot vice-praeses en daarna tot praeses van het Pause lijk Armeense seminarie in Rome be noemd. Bij gelegenheid van de opdracht van de H. Stoel de apostolische visi tatie in het Armeense aartsbisdom (Van onze t.v. medewerker) De Paus herdacht. In verschil lende programma-onderdelen van donderdag is het overlijden van Z.H. dé Paus waardig en ontroerend her dacht. Na zijn herdenkingsrede voor de radio te Hilversum wilde de aarts bisschop mgr. dr B. J. Alfrink ook naar Bussum komen voor een kort In memoriam. In een spiritueel woord lichtte Z. H. Exc. toe, dat de overle den Paus tijdens zijn leven reeds zeer dicht bij God heeft gestaan en voor iedereen zorg heeft gehad. Indruk wekkend was de geïllustreerde re portage uit Pius' leven, vaak met nog niet bekende beelden en filmstroken. Er was nederlands gesproken woord, waarin bijzonder naar voren kwam, dat het pausschap van Pius XII als het ware één grote audiëntie was. In hem waren vele kwaliteiten verenigd. Bovenal was hij de hogepriester. Tij dens de fraai overgebrachte beelden trof ons herhaaldelijk het prachtige devote gebaar, zoals men dat eerder voor de t.v. heeft kunnen waarne men. Ook de Epiloog van aalmoeze nier P. Groenendijk aan het slot van de donderdagavond bracht ontroe rende herinneringen aan de verschei den Opperherder. Ook nu was er een journaal in eurovisieverband, waar bij de camera bleek te zijn doorge drongen tot de sterfkamer in Castel Gandolfo. „Jeanne d'Arc" door „Theater". Na onze korte mededeling over de opvoering van het drama van Jean ne d'Arc door de toneelgroep „Thea ter" uit Arnhem mag wel uitdrukke lijk worden vastgesteld, dat deze t.v. vertoning niet heeft nagelaten te boeien. Ofschoon verschillende spe lers kennelijk op het toneel waren ingesteld, blonk toch met name uit het beheerste spel van de titel-rol- vertolkster Anne Marie Heyligers, het overtuigende optreden van Anny de Lange, maar vooral de prachtige voorstelling van Peter Manuel door Rob de Vries. Peter Zwart had veel diepte weten te leggen in de massief aandoende décors. De regie van Wim Bary was, gezien de vele inspanning die van hem werd gevergd, verant woord door vaak suggestieve close ups. De KRO op donderdag. In het Gastenboek heeft Louis Fi-equin een gesprek gehad met vice-admiraal Moorman, de huidige staatssecreta ris van Marine. Ook deze zesde af levering in de serie van negen zal voor menigeen iets aantrekkelijks hebben gehad. Door zijn onverwacht verblijf van Dick de Vree als repor ter in Rome, moest de gelukkig on gedwongen en slagvaardige heer J W. Russel de taak overnemen als gids bij een bezoek aan de kinderkliniek van prof. dr J. P. Sloof van de ka tholieke universiteit van Nijmegen. Wie de uitvoerige beelden heeft ge zien, zal verbaasd zijn geweest om het vele dat door de medische facul teit reeds is tot stand gebracht. De avond bevatte ook een „Televitrine" waarin Maria van der Eist een ge sprek had met mode-redactrices die hun visie gaven op de nieuwe win termode. Gezien het feit, dat mevr. Van der Eist met lichte ziekte te kampen had, werd deze rubriek ook nu een aantrekkelijk geheel voor de dames. BEDRIEGELIJKE BRILLEN- KOOPMAN De politie in Den Haag heeft een 57-jarige brillenkoopman aangehou den, omdat deze man bejaarden zou hebben bedrogen. De man belde bij oude lieden aan en deelde mede dat hij van sociale zaken kwam om hun bril te controleren. Hij nam de oude bril in en leverde zijn „klant" uit een grote voorraad een nieuwe, waar voor enig geld moest worden betaald. Een tachtigjarige Hagenaar betaalde 17.50 voor de „nieuwe" bril, maar toen hij bemerkte dat hij er heel slecht door kon zien, ging hij naar de politie. De brillenkoopman heeft dergelijke praktijken al eerder uit geoefend. Hij heeft waarschijnlijk o.m. ook in 's-Gravenzande geope reerd. De politie verwacht dat ver scheidene bejaarden het slachtoffer van deze koopman zijn geworden. van Lemberg te assisteren, werd hij in 1935 tot titulair-bisschop gewijd. In 1937 volgde do verkiezing tot pa triarch van de Katholieke Armeense Kerk, hetgeen hij nog is. Daarenbo ven behoort kardinaal Agagianian sedert mei van dit jaar tot de Ro meinse Curie door zijn benoeming tot pro-prefect van de H. Congregatie van de Voortplanting des Geloofs, een van de voornaamste ambten van de H. Stoel. Kardinaal Agagianian spreekt daarbij Italiaans, Frans, En gels, Duits, Spaans, Armeens en Ara bisch. Hij is een geleerd en zeer in nemend mens. De op naam van Malachias staande „profetieën" hebben de serie Pausen met een typerende omschrijving aan geduid. De laatste Paus was in deze serie aangeduid als Pastor Angelicus, „De Engelachtige Herder". Het de vies van de opvolger van Pius XII wordt door Malachias met Pastor et Nauta, „Herder en Schipper" uitge drukt. In het wapen van kardinaal Aga gianian nu is dit devies in beeld ge bracht. In de bovenste helft van dit wapen treft men een grazend lam aan, dat terstond aan de herder doet denken terwijl de, onderste helft een water voorstelt met een anker daar in. Het is lang niet uitgesloten, dat een niet-Italiaan tot Paus gekozeii zal warden. Op het ogenblik tellen de Italianen slechts 18 kardinalen in het College tegenover 37 „buitenlan ders". Van de Italiaanse kardinalen worden veel als papabili genoemd de kardinalen Ruffini (70 jaar), Roncal li (77 jaar), Mimmi (76 jaar). Meer kans wordt echter gegeven aan de jongeren als kardinaal Lercaro (67 jaar) en Ottaviani (68 jaar). Te jong acht men overigens de veel genoem de kardinaal Siri (52 jaar) van Ge nua. Ook wordt genoemd mgr. Mon- tini, aartsbisschop van Milaan, hoe wel geen kardinaal zijnde. EEN „PROFETIE" MET VAAGHEDEN. De bovengenoemde z.g. profetie van Malachias is zo goed als zeker niet afkomstig van de II. Malachias, een Ierse bisschop, die leefde in de eerste helft van de 12e eeuw. De pro fetie heeft betrekking op de toekom stige Pausen vanaf 1143 tot de laat ste toe en bevat min of meer myste rieuze spreuken welke toespelingen inhouden op geboorteplaats, vader land, wapen, karakter en lotgevallen van de diverse Pausen. Zij komt ech ter pas te voorschijn in 1599 en het merkwaardige is, dat de spreuken alle mooi uitkomen tot en met Sixtus V, die in 1590 stierf. Daarna worden de toespelingen uiterst vaag en voor allerlei uitleg vatbaar. Serieuze his torici hechten dan ook geen waarde aan deze „profetie" en verwerpen de echtheid ervan. Officieel rouwbeklag van de Nederlandse regering De minister-president en minister van Buitenlandse Zaken ad interim, dr W. Drees, heeft gistermiddag na mens de Nederlandse regering aan de pauselijke internuntius in Nederland, Z. Exc. mgr Paolo Giobbe, deel neming betuigd met het overlijden van Zijne Heiligheid Paus Pius de twaalfde. Nadat de regering-Karami haar ontslag had ingediend heeft presi dent Sjehab van Libanon gisteren Nazem Akkari, directeur-generaal van het kabinet opgedragen een nieuwe regering te vormen, die naar men aanneemt bestaat uit vier mili tairen en twee burgers. Sjehab hoopt met het nieuwe ka binet van legerofficieren en „neu trale burgers" de orde in het land te kunnen herstellen. Aan het bewind van Karami kwam woensdag een einde, doordat het niet voldoende steun vond in het parle ment. Bovendien ondernamen de fa langisten, aanhangers van ex-presi dent Sjamoun, steeds meer gewapen de acties uit protest tegen het nieu we bewind. De samenstelling van het nieuwe kabinet is in overeenstemming met de traditie van evenwicht tussen het mohammedaanse en het christelijke volksdeel. Gisteren was het in Beiroet betrek kelijk rustig. Op zoek naar visgronden Moderne schepen van de Duitse vissersvloot zullen voorlopig zes rei zen ondernemen op zoek naar nieuwe visgronden voor de zeevisserij, zo is te Bonn bekendgemaakt. Het West- Duitse ministerie van voedselvoor ziening heeft een groot bedrag be schikbaar gesteld om eventuele ver liezen te dekken. Iedere reis zal wor den meegemaakt door een visserij- deskundige. Het ministerie heeft ook gelden beschikbaar gesteld voor het zoeken naar betere vangstmogelijkheden voor haring- en sportvisserij in de Noordzee en de Oostzee. De aanvoer van haring is in het medio juli begonnen haringseizoen tot dusverre buitengewoon slecht, zo maakt het ministerie van .voedsel voorziening bekend. In augustus wer den slechts 18.200 ton haring aange voerd tegen 37.800 tor in augustus 1957. Als gevolg hiervan zijn de ha- ringprijzen in West-Duitsland betrek kelijk hoog en staat de visserij voor ernstige voorzieningsproblemen. tnr (82) JUcmmiiitsniBf- KinrnHmtuomn msnmlmint mxrmmoi- mKoummm or het mm VRH de hut op te stellen. Hts bimenhuisversierini rnr buiten is tuien veel.rmiekunlieerme verdefitenterml I vZtti Susten tnWiikQioekn) „Eigen meester, niemands knecht" Pensioenfonds door »onderbieden« geboycot In sommige opzichten wil het nog niet zo erg met de PBO. Met name in de kringen van het smidswezen is men niet erg te spre ken over de hoge premies van het be drijfspensioenfonds voor de klein-me taalindustrie en daarom heeft een grote groep zelfstandige smeden, die tot dit kleinbedrijf gerekend worden zich verenigd in de groepering „Eigen meester, niemands knecht". Heeft ziclh énige tijd geleden reeds te Den Haag een zeer spectaculaire gerechtelijke verkopimg voorgedaan van de inventaris van een smidse, waarvan de eigenaar zijn pensioen premie niet had willen betalen, gis teren vond in Meteren (Betuwe) een gerechtelijke verkoop plaats van een smederij, die voor het bestuur van het „Bedrijfspensioenfonds voor de klem-metaalindustrie" bepaald ont hutsend genoemd mag worden. Der traditie getrouw was het bestuur van „Eigen meester, niemands knecht" bij de vertoning aanwezig, evenals een groot aantal zelfstandige smids uit het klein-bedrijf. In tegenstelling tot vorige gedwongen verkopingen, waarbij op het eerste stuk dat werd ingezet net zo lang geboden werd, tot het verschuldigde bedrag was bereikt, volgden de kopers nu de tactiek van de totale „onderbieding. Drie fietsen gingen weg voor der tig cent, een fornuis voor een kwar tje. Een slijpmachine bracht het be lachelijke bedrag op van twee cent, voor een boormachine kon de ge rechtsdienaar, een deurwaarder uit Geldermalsen, niet meer dan 2.50 en voor een grote partij klein-gereed- sohap kon hij niet meer krijgen. Een etalage-vol huishoudelijke artikelen, ten slotte, bracht een daalder in het laadje: Al bij al bracht de hele vei ling niet meer op dan zestien gulden. Het „verschuldigd bedrag" was 486.97 gulden. De smeden van „eigen meester. Met ingang, van 15 oktober 1958 zullen de oude zilveren rijksdaalders buiten omloop worden gesteld. Dit geldt alle rijksdaalders, die sedert de totstandkoming van de muntwet 1839 werden geslagen. Zij kunnen dus de beeltenis .dragen van Konin gin Wilhelmina, van Koning Willem HI of van Koning Willem n. Om te voorkomen, dat te zijner tijd twee typen zilveren rijksdaalders, t.w. de oude reeds bestaande en de nieuwe rijksdaalder van een kleiner model, gelijktijdig gangbaar zullen zijn, worden de oude munten reeds thans ingetrokken. Zoals in de memorie van toelich ting bij de begroting 1959 van het staatsmuntbedrijf is medegedeeld, zal in het komende jaar begonnen wor den met de aanmaak van 15 miljoen rijksdaalders. Het zilvergehalte van deze munt, die in 1954 in plaats van het oude 2Va-guldenstuk in de munt wet '48 is opgenomen, blijft 720/1000 Het gewicht wordt teruggebracht van 25 tot 15 gram en de diameter van 38 tot 33 mm. Tot 18 februari 1959 bestaat ge legenheid tot inwisseling bij alle postkantoren, bij- en hulpkantoren der posterijen en poststations, als mede bij de kantoren en agentschap pen van de Nederlandse Bank N. V. deden direct na de veiling weer af stand van de spotkoopjes evenwel niet aan de vroegere eigenaar maar aan diens broer. Die heeft nu de smidse gehuurd omdat het voor zijn „wanibetalende" broer maar beter is, dat die voorlopig geheel bezitloos blijft. Immers, als hij zijn vroegere eigen dom weer gaat beteren, dan zal vast en zeker het pensioenfonds weer bij hem komen aankloppen om de rest van de vordering. Maar zo berooid als de smid gisteren >p papier was, zo gelukkig voelde hij zich toen na de verkoping het bestuur Eigen mees ter" volgens traditie het strijdlied ^an de vrije simeden inzette. Direct daarna hernam het dagelijks leven in de smidse haar normale' loop. Burger-werkers voor defensie krijgen toeslag De ministers van Oorlog en Bin nenlandse Zaken zijn met de ambte- narenorganisaties overeen gekomen, dat aan burger-weekloners, die voor de defensie werken, een toeslag van maximaal 25 wordt toegekend in de vorm van z.g. „gemeten tarieven De meting van de produktie zal de chefs van werkplaatsen in staat stel len een toeslag van ongeveer 15 van het loon uit te betalen. De werk plaatsen van het ministerie van oor log zijn overbelast. Men verwacht, dat een definitief accoord op deze regeling niet lang op zich zal laten wachten. Bij de toeslag zullen onge veer 14.000 werknemers gebaat zijn. COLLECTE NATIONAAL KATHOLIEK THUISFRONT. Op zondag 12 oktober a.s. zal het Nationaal Katholiek Thuisfront we derom de traditionele jaarlijkse grote collecte aan de uitgang van de kerken organiseren, zulks in overleg met de pastoors. Gezien de noodzakelijkheid van het werk van Katholiek Thuisfront, wel ke stichting naast het gewone werk, voor de komende twee jaren, enige grote objecten zal moeten realiseren, zoals onder meer bouw en inrichting van acht nieuwe katholieke Militaire Tehuizen en de medefinanciering van het nieuwe Vombingscentrum „Wes terhelling" te Nijmegen, kan deze col lecte niet voldoende In aller aandacht worden aanbevolen. JONGERENRAAD K.V.P. De voor 11 oktober a.s. vastgestelde Jongeraad van de J.O.K.V.P. zal geen doorgang vinden. Deze vergadering wordt uitgesteld tot 15 november. Op 17 oktober zal prins Bern- hard de nieuwe laboratoria van de n.v. KEMA (naamloze vennootschap tot keuring van electrotechnische ma terialen) te Arnhem orenen. Er wor den voor deze opening ongeveer 800 gasten uit binnen- en buitenland verwacht. Op genoemde datum zal het ongeveer twintig jaar geleden zijn, dat prins Bernhard een derge lijke opening voor de n.v. KEMA verrichtte. Het ministerie van onderwijs, kunsten en wetenschappen heeft aan de kunstschilder Th. Swagemakers te Amsterdam opdracht gegeven tot het schilderen van een portret van prof. dr W. J. M. Asselbergs (An ton van Duinkerken) te Nijmegen.

Leidse Courant | 1958 | | pagina 10