NOODKERKEN IN LEIDEN ZUID WEST Washington juicht het besluit van Peking toe fli ffllf] li 11 i EN TRALIE De Zonnige Zeurpiet Natu-raLax In Lollo herleeft Saba's koningin Tsjang gelooft er niet aan DINSDAG 7 OKTOBER 1958 DE LEIDSE COURANT PAGINA 6 Het is te begrijpen, dat de ver-kante meter dat gelegen is op de schillende kerkelijke genootschappen hoek van de Telderskade en de Hof- voorlopig in Leiden Zuid-West nood- I laan. Men zal hier een houten wijk- kerken plaatsen om alvast in de eer- centrum voor de Hervormde gemeen ste behoefte aan kerkruimte en wijk- te bouwen. De aula van de school centra te voldoen. Bovenstaand geven aan de Boshuizerkade wordt voor wij een foto (binnen en buiten) van lopig gebruikt als noodkerk. Er is de noodkerk voor de op te richten St. Antoniusparochie in Leiden Zuid west, de noodkerk, die naar wij nader vernemen eind oktober ge reed zal zijn en aan 400 personen plaats biedt. De hervormde gemeente heeft in Leiden Zuid-west van het gemeente bestuur tijdelijk in gebruik ontvan gen een perceel grond groot 500 vier- Van Nelle bestellen (Adv.) MINDER WERKLOZEN IN SEPTEMBER. In september is het aantal werk loze mannen gedaald van 59.476 tot 54.593. De geregistreerde arbeidsre serve, die behalve de werkloze man nen ook de op aanvullende werken geplaatste arbeiders omvat, daalde van 71.195 tot 63.577. De daling van de geregistreerde arbeidsreserve was voornamelijk het gevolg van toegenomen seizoenwerk in de landbouw, een iets ruimere werkgelegenheid in de metaalindus trie en een verdere opleving van de bedrijvigheid in de bouwnijverheid. Het aantal werkloze jeugdigen is met ruim 2200 gedaald tot 3911; het aantal openstaande aanvragen be draagt thans 6266. Van Nelle bestellen (Adv.l BOERDERIJBRAND Vannacht om twee uur is een he vige brand uitgebroken in een boer derij aan de Peter van de Bremer- weg te Soest. Een grote stenen vee schuur, een graanschuur en een tot de nok gevulde hooiberg brandden geheel af. Verloren gingen drie zeu gen, 25 biggen, vijf duizend kilogram hooi, vijf balen stro, duizend bos ha ver, een tractor en alle landbouw machines en gereedschappen. Een beer en enig zeugen konden worden gered. De boerderij, waarvan de bewo ners door de politie moesten worden gewekt, kon, mede dank zij de gun stige wind, behouden blijven. De brand, die in de veeschuur ontstond, is vermoedelijk ontstaan door een kooldraadlamp, die gebruikt werd ter verwarming van de biggen. De boerderij was verzekerd. Bij de televisiebeeldzender te Lopik heeft zich in de hoofdfrequent- trap gisteravond om 6 min. voor half tien een storing voorgedaan welke 14 minuten geduurd heeft. Ook via de zenders Goes en Roermond, waar technisch de uitzending wel mogelijk was, werd het storingsplaatje uitge zonden, opdat na de opheffing van de storing het gehele verloren gegane gedeelte herhaald zou kunnen wor den. echter al van de gemeente een strook grond aangekocht (in de richting van de Voorschoterweg) voor de bouw van een nieuwe Hervormde kerk. De gereformeerde gemeente zal in de loop van het volgend jaar een nieuwe, permanente, kerk doen bou wen ongeveer op de plaats waar nu de voor de sloop bestemde Boshui- zermolen staat. Men wil haast maken met de bouw van deze kerk, annex wijkcentrum; dit jaar nog zal het werk worden aanbesteed. Natu-raLax world anders en kan zonder bezwaar ook bij werk bui tenshuis gebruikt worden. Natu-raLax is géén gewoon laxeer middel, maar herstelt de natuurlijke regelmaat, zodat U met een gerust hart elke dag aan uw werk kunt gaan, ook buitenshuis of op reis ,dc regelmaat van de klok Flacon a 60 tabletten versterkte werking) II. 1.35 Advertentie Van Nelle bestellen (Adv Het Amerikaanse State Depart ment heeft maandag het besluit van Peking om het vuren te staken toe gejuicht. Het verklaarde, dat het waarschijnlijk niet meer nodig zal zijn om de nationalistische bevoorra dingsschepen naar de eilanden voor de kust te begeleiden, als dit besluit mocht leiden tot een permanente sta king van de vijandelijkheden van communistisch China. Jacob Beam, de Amerikaanse ver tegenwoordiger op de besprekingen te Warschau, zal, naar men aan neemt, waarschijnlijk nieuwe instruc ties van Washington krijgen om de positie van de Chinese communisten te peilen i.v.m. de mogelijkheid van een permanent en betrouwbaar be stand. Alleen als dit mogelijk is, zullen de V.S. bereid zijn aan te drin gen op terugtrekking van nationalis tische eenheden van de Quemoy- Van Nelle bestellen (Adv.) DIEFSTAL VAN EEN SCHOP Overeenkomstig de eis werd een opperman uit Woubrugge bij verstek veroordeeld tot twintig gulden boete of vier dagen en een week voor waardelijke gevangenisstraf met drie jaar proeftijd wegens diefstal van een schop. De verdachte had steeds ontkend de schop gestolen te heb ben. Het gerechtelijk laboratorium had de schop onderzocht, maar hier van was de politierechter niet veel wijzer geworden. Niettemin achtte hij het bewezen dat verdachte de schop had ontvreemd. RIETMATTENWEVER ONDER DRANKINVLOED Een rietmattenwever uit Alphen a. d. Rijn was voor de Haagse politie rechter gedagvaard omdat hij op 1 juni te Nieuwkoop op het Zuideinde had gefietst terwijl hij onder drank invloed had verkeerd. De verdachte was niet verschenen. Uit het proces-verbaal bleek dat verdachte slingerend had gereden, dat hij later waggelend had gelopen en dat hij wartaal had uitgeslagen. Conform de eis van de officier van justitie veroordeelde de politierech ter hem tot vijfentwintig gulden boe te of vyf dagen. TEKENEN MET ANDERMANS NAAM Gedagvaard maar niet verschenen voor de Haagse politierechter was een vertegenwoordiger uit Alphen a. d. Rijn. Hem was ten laste gelegd dat hij als vertegenwoordiger voor een assurantiemaatschappij een for mulier voor een bromfietsverzeke ring met een andermans naam had ondertekend. De rechter las uit de stukken, dat verdachte van zekere V. d. B. een verzekering mocht afsluiten.. Toen hij met de polis bij V. d. B. kwam had diens vrouw bezwaren en het bleek dat er niet genoeg geld in huis was om de eerste termijn te voldoen. La ter werd er een bijstorting gedaan, maar die kwam op een verkeerd adres terecht. Uiteindelijk had verd. een nieuw formulier ingevuld en on dertekend met de naam van V. d. B. Achteraf was alles gelijkgetrokken, maar men mag nu eenmaal niet met een andermans naam ondertekenen. De vertegenwoordiger was nog niet eerder veroordeeld. De officier van justitie vorderde vijfentwintig gulden boete en over eenkomstig deze eis werd verdachte veroordeeld. VARKEN TE WATER Gistermorgen voer een schuit ko mend uit Oud-Ade beladen met var kens over de Maresingel in de rich ting van het slachthuis. Bij het ont schepen van de last bacon, karbona des, ham etc, werd één van de spek- leveranciers te veel opgejaagd met het gevolg, dat de krulstraat in het water van de Maresingel terecht kwam. Het duurde een kwartier voor men het spartelende en luid-proteste- rende beest uit het water had opge vist. Het varken gaf een keurige zwemdemonstratie. Maar ongetwij feld kwam zij door deze afmattende bewegingen enige kilo's lichter op de weegschaal van het slachthuis dan vóór het waterballet. Ingezonden door: H. NIESING Beatrixstraat 22, Leiden. Van Nelle bestellen (Adv eilanden, zo werd van officiële zijde in Washington meegedeeld. Voorzichtig optimisme. Engeland heeft met voorzichti op timisme het besluit van de commu nistische regering ontvangen. Een woordvoerder van het Britse ministerie van buitenlandse zaken heeft verklaard, dat Engeland zich verheugt over elk initiatief dat een vermindering van de spanning beoogt. De Japanse regering heeft via zijn officiële woordvoerder het besluit van Peking om het vuren tijdelijk te staken toegejuicht. „Mijn regering gelooft niet, dat dit besluit een nieu we propaganda-manoeuvre van Pe king is om de V.S. in moeilijkheden te brengen", aldus de woordvoerder. Stilte vóór de storm. Een woordvoerder van de nationa listische Chinese regering noemde maandag het staken van het vuren door Peking „de stilte die aan de storm voorafgaat". Dit was het eer ste officiële commentaar van natio nalistische zijde op het besluit van Peking. De woordvoerder voegde hieraan toe dat de bekendmaking van Peking „past in het klassieke patroon van het communistisch gekonkel". Na 30 jaar ervaring weten de na tionalisten dat elke grootscheepse mi litaire actie van de communisten gewoonlijk wordt voorafgegaan door een vredesoffensief, dat de waak zaamheid en het moreel van de te genstander beoogt te verzwakken en waardoor men verdeling wil zaaien tussen deze tegenstander en zijn bondgenoten. Weer een waarschuwing. Een woordvoerder van het commu nistisch Chinese ministerie van bui tenlandse zaken, geciteerd door het persbureau „Nieuw China", heeft ver klaard, dat Amerikaanse schepen en vliegtuigen maandag Chinees grond gebied hebben geschonden, ondanks het feit, dat het communistische bom bardement op de Quemoy-eilanden is gestaakt. Hij waarschuwde namens zijn re gering de V.S. Dit is de 23ste „ernsti ge waarschuwing" van de regering te Peking aan het adres van de Ver enigde Staten. Volgens het persbureau zijn acht Amerikaanse oorlogsschepen maan dag de territoriale wateren van com munistisch China in het gebied van Foekien binnengedrongen. Ook zou den de Amerikanen maandag 13 vluchten boven deze wateren hebben gemaakt. Wat lezers schrijven Leiden, 6 oktober 1956, HET STEDE-LIED Toen ik in de krant van zaterdag j.l. het verslag las over de 3 oktober viering, en ik gekomen was aan de passage de koraal-muziek betreffen de, heb ik toch echt even moeten lachen over het feit dat men het lied „O Leyda gratiosa" tot stede-lied wil de verheffen. Dit lied namelijk door de 16e eeuw- se Leidse componist ornelis Schuyt voor 5-stemmie gemend koor geschre ven (en door Prof. Smijers geheel in de moderne schrijf-wijze omgezet) is een ongelofelijk moeilijk stuk mu ziek, waarin de ené syncope de ande re opvolgt ja elkaar zelfs in de weg zit, afgezien van het feit dat het in het Italiaans gezongen dient te wor den, een taal die ook niet dagelijks wordt gesproken. Een hier te plaat se nogal bekend koor met muzikaal geschoolde leden heeft er 2 maanden over gedaan om het lied op een ver antwoorde manier uit te voeren. La ten de Leidenaars het „O Leyda gra tiosa" voor wat het is over aan de mensen met een behoorlijke muzikale ontwikkeling. Het wordt dan een zeer schoon geheel. Iets heel anders is het om op de éne of andere manier te komen tot een bepaald stede-lied, ofschoon ik persoonlijk niet zo'n behoefte hieraan voel, gezien de prachtige liederen uit Valerius' „Gedenckklanck". En is het Geuzenlied „G'lijk den grootsten rap sack" voor Leiden niet voldoende? Er zijn toch componisten genoeg op dit moment die voor het gehele Leid se publiek meer of minder muzi kaal onderlegd wel in staat zijn een lied samen te stellen men denke b.v. nog een terug aan Herman Stategier die todh een niet te moeilijke en ze ker zeer geslaagde Rembrandt-can- tate componeerde in 1956. En in de zelfde adem kan genoemd worden de heer Jurriaan Andriessen, die ontzet tend prettige muziek maakt op dit gebied. De kwestie is maar, wie zal dit betalen? Met de meeste hoogachting, J. E. NEERVOORT. Noot Red.: Eerder al eens heeft de redactie het „G'lijck den grootsten rapsack" als stede-lied aanbevolen. Gina Lollobrigida La Lollo filmt op het ogenblik in Spanje in Valdeesparterra, met aan haar zijde Tyronne Power. Gina is in de film koningin Saba en Tyronne is koning Salomon. We zien hen hier in hun filmkledij tijdens ©en ogenblikje rust tussen twee opnamen. Moeilijkheden na verkiezingen in gemeenteraad van Alkemade Van Nelle bestellen (Adv.) Oudewetering, 4 oktober 1958. Naar aanleiding van het bericht in de Leidse Courant van maandag 29 september 1958 het volgende; Ik kan me levendig indenken dat de Kaag het betreurt geen zetel meer te hebben in de gemeenteraad van Alkemade; ikzelf betreur dit ook om dat ik meende dat de afgevaardigde van de Kaag een goed raadslid was; dat hij niet is herkozen, is beslist NIET mijn schuld. In de veelbesproken verklaring, welke door alle andidaten voor de gemeenteraadsverkiezingen getekend is, staat niets vermeld op grond waar van ik mijn zetel in de nieuwe raad beschikbaar zou moeten stellen. Vol ledigheidshalve volgit hieronder de complete tekst van de door alle raads leden getekende verklaring: „Ondergetekende verklaart: a. dat hij kennis draagt van zijn voorlopige aanwijzing als candi- daat voor het lidmaatschap van de gemeenteraad van Alkemade; b. dat hij bereid is een candidatuur voor de gemeenteraad te aanvaar den; c. dat bij genoegen zal nemen met de plaats die hem op de definitieve lijst zal worden toegewezen; d. dat hij geen candidatuur zal aan vaarden buiten de K.V.P.; LEIDSCHENDAM Benoeming". De heer A. Barendse de leraar gymnastiek, die aan alle Leidschendamse schoolkinderen gym nastiekles geeft, heeft per 1 decem ber a.s. een benoeming aangenomen aan een der scholen te Enschede. e. dat hij een benoeming, indien hij bij de officiële stemming door voorkeurstemmen verkozen mocht worden, niet zonder toestemming van het afdelingsbestuur zal aan vaarden, tenziij een stemmenaantal wordt verkregen, dat tenminste de kiesdeler bedraagt". De ondertekenaar, Geen van de vijf punten van deze verklaring heb ik overtreden; de be weringen van de samensteller van het courantenbericht is dus puur fan tasie en er wordt alleen mee bereikt dat ik in het openbaar valselijk be schuldigd word van contract-breuk. Dit vind ik minderwaardig en hier tegen moet ik met klem protesteren. De mededeling dat ik geen lid meer zou zijn van de Katholieke raadsfrac tie was voor mij zowel als voor de voorzitter van de fractie een nieuw tje; dus ook zo maar uit de lucht ge grepen. Katholiek Oudewetering heeft niet 4 zetels in de raad zoals het couran ten-bericht beweert, maar slechts 2, waarvan mijn zetel op de normale en legale wijze is verkregen en de an dere met 465 voorkeurstemmen, waar van slechts 129 te Oudewetering en 336 in andere dorpen (Roelofarends veen 265 stemmen). De Kaagsche samensteller van het bericht was verstandiger geweest wanneer hij er zich eerst van had overtuigd, hoe de feiten precies zijn. Het verdraaien van feiten en het lan ceren van valse beschuldigingen zal geen enkel weldenkend K.V.Per kun nen waarderen en doet aan de Kaag sche zaak alleen maar afbreuk. M. R. VAN DEIR VELD. Oude wetering. Van Nelle bestellen (Adv.) Van Nelle bestellen (Adv.) lil tv (79) hntioriefinfoikeriHm mr'fndic snuifrrs vsüen iht MKchoren wUm nu L MtifatMiv tenvouMalmi'i JCr- rlujy

Leidse Courant | 1958 | | pagina 6