Werkmeester in woede sneed z'n chef de hals af Nog geen sprake van verlaging der huren hoera Amsterdamse politie had het druk Zwolse accountant verduisterde 14 mille Afkortingen en namen van - in Nederland gevestigde - orden en congregaties MAANDAG 6 OKTOBER 1958 DE LEIDSE COURANT PAGINA 1 Sweet Sixteen" zong zaterdag op Soestdijk Schilderen wordt een féést! Doe 't met het hele gezin feestelijk en vlug op al het houtwerk en muren. 't Duurt kort en houd t lan g met de verf voor het schilderfeest I Vraag ha gratis boekj 'Knap ha op ma kleur' aan FLEXA, pottbus 2, Leidat FLEXA OA.. VERKRIJGBAAR BIJ: Het bekende meisjeskoor „Sweet Sixteen" gaf zaterdagochtend op het paleis Soestdijk een korte uitvoering, ter gelegenheid van de aanbieding van de „Gou den langspeelplaat" aan Z. K. H. prins Bernhard. Noodlottige ruzie in Geldermalsen Een gruwelijk drama heeft zich za terdagmiddag afgespeeld in de bank- werkerij van de conservenfabriek „Veluco" te Geldermalsen. Tijdens een hooglopende ruzie heeft een 49- jarige werkmeester uit Tiel zijn chef, het 43-jarig hoofd van de tech nische dienst, afkomstig uit Breda met een vlijmscherp cuttermes de keel afgesneden. De verhouding tussen de twee mannen was al geruime tijd zeer gespannen, tengevolge van een pro motie, waarbij de werkmeester meen de, dat hij ten onrechte gepasseerd was. De directie van het bedrijfje zou van mening zijn geweest, dat deze ri valiteit slechts beëindigd zou kun nen worden door het ontslag van de werkmeester. Zaterdag werd de werkmeester zijn ontslag aangezegd. Een hevige woor denwisseling ontspon zich, die een De Amsterdamse politie heeft dit weekeinde op diverse plaatsen van haar wapens gebruik moeten maken tegen opstandige of vechtlustige bur gers. Zaterdagavond om kwart voor twaalf klonken drie schoten op het druk bezochte kermisterrein aan de Bos en Lommerweg. Een agent van politie schoot met de bedoeling, een tiental mensen tot nadenken te dwin gen. Zij waren namelijk een kermis exploitant te hulp gesneld, die we gens belediging van de politie aan gehouden werd, en probeerden de man te bevrijden. Tikken met de gummi-wapenstok hadden weinig re sultaat opgeleverd en dus greep de politieman naar zijn pistool. De kermisexploitant had de agen ten beledigd naar aanleiding van moeilijkheden, die tussen hem en een aantal Ambonnezen gerezen waren. Hij is uiteindelijk toch naar het po litiebureau overgebracht en na ver hoord te zijn, weer vrijgelaten. Zaterdagmiddag had een agent van het bureau Leidseplein van zijn gummi wapenstok gebruik moeten maken tegen een 33-jarige bewoner van een perceel in de Frans van Mie risstraat, die onder invloed verkeer de. De man was ruzie gaan maken met een onderhuurder en verzette zich hevig, toen de politie na waar schuwing ten tonele verscheen. Hij werd aangehouden en naar het bu reau overgebracht. Tenslotte moesten agenten zater- dacht met de sabel een groep vech tenden op de Zeedijk scheiden. In een café was ruzie ontstaan tussen enige Duitsers, die hun vertering weigerden te betalen en een paar Nederlanders. Die ruzie was ontaard in een vechtpartij buiten op straat. Er zijn geen arrestanten gemaakt en aldus de politie de gevolgen van het slaan met de sabels waren uiterlijk niet waarneembaar. Kennis gesloten. Op de laatste avond van de ker mis op een terrein aan de Bos en Lommerweg in Amsterdam-West heeft een aantal agenten zondagavond met de gummistok moeten optreden tegen een groep van 500 tot 600 opge schoten jongens, die het terrein on veilig maakten door meisjes en ande re bezoekers lastig te vallen. Zij, maar ook de andere bezoekers kwamen van een koude kermis thuis, want het ge hele terrein werd door de politie om elf uur ontruimd. De kermis zou tot middernacht hebben geduurd. Een 17-jarige bijrijder, die tezamen met andere jongens een ter assistentie verschenen politie-auto omver tracht te te werpen, werd aangehouden. Hij is later aan de kinderpolitie overge geven. groot deel van de ochtend voortduur de. De beide mannen slingerden el kaar de bitterste verwijten naar het hoofd, ten aanhore van het voltallig personeel. Dat deed alsof het onverstoorbaar doorwerkte. De beide tegenstanders liepen steeds weer bij elkaar weg en kwamen dan weer bijeen om ver der te ruziën. Omstreeks twaalf uur rende de werkmeester onverwacht naar zijn kantoortje in de hoek van bankwerkerij, waar een aantal pas gerepareerde en opnieuw gesle pen cuttermesen stonden. In blinde woede stormde hij met een van de messen het kantoortje uit en voor iemand er op bedacht was, wat er ging gebeuren, sloeg de werkmees ter zijn chef het vlijmscherpe mes in de hals. De verbijsterde toeschouwers konden geen hulp meer bieden: de verslagene was vrijwel ogenblikkelijk dood. Na zijn daad heeft de werkmeester een ogenblik verwezen naar zijn slachtoffer gekeken. Toen is hij naar zijn kantoor gegaan, waar hij snik kend ineen is gezakt. Toen de politie kwam, liet hij zich gewillig meevoe ren. Hij heeft inmiddels een volledige bekentenis afgelegd De werkmeester is gehuwd en vader van twee kinderen. Hij is opgesloten in het uureau van de rijkspolitie te Geldermalsen en zal nog deze week worden voorgeleid voor de officier van justitie te Arn hem. De verslagene was eveneens ge huwd; hij had drie kinderen. BIJ OVERSTEKEN GEDOOD. Op de Mathenesserlaan te Rotter dam bij het Museum Boijmans werd gisteravond een 81-jarige juffrouw van de Schonebergerweg te Rotter dam aangereden dor een personen auto, toen zij de straat overstak. Met een schedelfractuur moest zij in Ziekenhuis Bergweg worden opgeno men. De bestuurder van de auto, een 44-jarige Hagenaar, bleek onder de invloed van sterke drank te verke ren. Een 53-jarige mevrouw uit Beesd is zaterdagmiddag, toen zij op weg naar haar woning de Rijksweg wilde oversteken, gegrepen door een per sonenauto en op slag gedood. Methaangas aangeboord bij Hoek van Holland Het Rotterdamse grondboorbedrijf J. Z. Lierop heeft de afgelopen za terdag ten zuidwesten van Hoek van Holland op 20 tot 25 meter diepte op vier plaatsen een gasader aange boord, die een variable capaciteit heeft van 30 tot 50 m3 per uur en die onder een druk staat van 4 tot 5 atmosfeer. Dit methaangas is van een hoeda nigheid die het geschikt maakt zo wel voor huishoudelijk als industri eel gebruik, aldus het boorbedrijf, dat reeds sedert enige tijd voor eigen risico boringen verrichtte langs de westelijke kust. Van andere zijde wordt vernomen dat een debiet van 50 m3 methaangas per uur bijzonder hoog is en, indien men verzekerd kon zijn van een zekere continuïteit, een exploitatie lonend zou kunnen maken. BOERDERIJ AFGEBRAND. Zondagmiddag is de boerderij van de landbouwer-pluimveehouder T. Va der aan de Westerweg te Heer Hugo- waard afgebrand. Omstreeks kwart voor vijf ontdekte een dochter van de heer Vader in een klein kamertje op de eerste ver dieping brand. Het vuur greep zo snel om zich heen, dat tien minuten later de gehele boerderij in vlammen stond. Na drie kwartier was alleen nog een rokende puinhoop over. De schade, die door de verzekering wordt gedekt, wordt geschat op ƒ60.000. Persoonlijke ongevallen hebben zich niet voorgedaan. Met vermoeden bestaat, dat door kortsluiting vlak bij een kast met bestrijdingsmiddelen de brand is ontstaan. Verdacht van verduistering van tenminste 14 mille, is gisteren een 52-jarige accountant te Zwolle door de politie aldaar gearresteerd, man zou restituties op inkomstenbe lasting, die via hem werden terugge stort, niet hebben overgedragen aan de betrokken personen. Onderzocht wordt nu of het werkelijke bedrag van de verduisteringen de geschatte som nog te boven gaat en, zoja, hoe ver. De accountant leidde een leven op grote voet. Het is niet bekend, sirds wanneer hij zijn valse practij- ken heeft uitgeoefend. De officier van justitie te Zwolle zou de falsaris vandaag horen VOOR VIER MILLE UIT AUTO GESTOLEN Uit de personenauto van de 51-ja rige grossier J. A. M. K., die voor zijn woning aan de Bergselaan te Rotterdam geparkeerd stond, is een koffer verdwenen, inhoudend een monster collectie gouden en doublé horloges, ringen, armbanden en col liers ter waarde van ongeveer vier duizend gulden. MINISTER WITTE OP K.I.V.-CONGRES Mgr Bekkers: eigen tehuis Op de sluitingsdag van het congres dat het Katholiek Instituut voor Volkshuisvesting te Berg en Dal bij Nijmegen heeft gehouden, was de belangstelling zeer groot. De voor zitter, de heer J. A. G. Alders, her dacht in zijn openingsrede het twee de lustrum van de K.I.V. Mgr. W. M. Bekkers, bisschop coadjutor van 's-Hertogenbosch, bood gelukwensen aan als vertegenwoor diger van het Nederlandse Episco paat. Hij hield daarna een toespraak over het begrip „Wonen". Een wo ning moet méér zijn dan een huis, het moet zijn een téhuis, een eigen woning met eigen smaak, eigen stijl en eigen christelijke opvatingen. Het K.I.V. heeft hier een bijzpnder zware taak en het begrip katholici teit moet hier inderdaad ook in de woningbouw tot een realiteit komen. Mgr. Bekkers wees er verder op dat economische omstandigheden thans vaak de dienst uitmaken. Nooit mag het K.I.V. dat zien als een min of meer normale situatie. De eisen die voortkomen uit sociologische, an tropologische beschouwingen en uit de katholieke ethica, zijn vóór alles richtingwijzend. De minister van volkshuisvesting en bouwnijverheid, ir Witte, wees op twee belangrijke punten in zijn ge lukwensen, op de status van onaf hankelijkheid en verantwoordelijk heid der woningbouwverenigingen op de afstemming der woninghu- ren op de draagkracht van de bewo ners van deze woningen. De minister hoopt binnenkort een rijkscommissie in het leven te roe pen welke de kwestie de zelfstandig heid en verantwoordelijkheid der woningbouwverenigingen zal bestu deren Geen verlaging huren. In verband met het oplopen der huren deelde spreker mede, dat ver laging nog niet kan worden overwo gen. Dit niet verlagen van de huis huren vindt ook zijn oorzaak in de financiële toestand van het Rijk. De bouwkosten zijn wel enigszins ver laagd maar lang niet genoeg. Spreker gaf de gemeentebesturen en woningbouwverenigingen in over weging zo veel mogelijk te streven paar de bouw van woningen welke voor de arbeiders betaalbaar zijn. Wij staan hier voor een zeer moeilijke problematiek, welke voor een deel opgelost zal kunnen worden door sa menwerking van de woningbouwver enigingen. Het lid van de Tweede Kamer, de heer W. J. Andriessen, behandelde enige politieke aspecten van de wo ningbouw. Bij de woningbouw wil de K.V.P. ook het initiatief laten aan de particulieren en de particulieren ge ven wat hun toekomt. De heer J. Zwaenepoel, de zaak waarnemer van de Christelijke Cen trale voor de Huisvesting in België, bracht de gelukwensen namens de beide Belgische zusterverenigingen. De voorzitter, de heer J. A. G. Alders sloot daarna het congres. Opgeprikt als een vlinder Hoe ongelooflijk het ook schijnt: Hier vielen geen slachtoffers te betreu ren! Een winkelier uit Turijn nam in zijn Fiat 1100 een bocht te snel en sloeg met zijn wagen over de kop. Enige malen rolde de wagen om en om totdat een betonnen stijl van een hek er een eind aan maakte: de auto werd er op vastgeprikt. Twee mensen die bij het hek stonden te praten, kregen de schrik van hun leven maar werden niet gewond. De bestuurder klauterde uiteraard flink overstuur uit zijn wagen en kon toen con stateren, dat ook hij niet mankeerde Ten behoeve van een om ophelde ring vragende abonnee en wellicht tot genoegen van vele andere geïn teresseerde lezers, die tot nu toe eer biedig zwijgend slikten en overigens nonchalant eroverheen lazen, publi ceren wij vandaag een lijst van de meest voorkomende afkortingen van in Nederland gevestigde kloosteror den en congregaties met daarachter de volledige naam van het betreffen de religieuze instituut. De volgorde is alfabetisch naar de naam van het instituut. A.A. Assumptionisten, congregatie der Priesters van O. L. Vrouw ten Hemelopneming (Pia Societas Pres- byterorum ab Assumptione of: Augustiniani ab Assumptione). O.E.S.A. Augustijnen, Orde Ere- mitarum Sancti Augustini (Orde van de kluizenaars van St. Augus- tinus). O.S.B. Benedictijnen, Orde Sancti Benedicti. O.S. Cam. Camillianen, Clerici Regulares Ministr antes Infirmis (Reguliere geestelijken bot hulp aan zieken). S.O.Cist. Cisterciënsers, Sacer Or- do Cisterciensium. O.C.S.O. Cisterciënsers (Trappis ten, Ordo Cisterciensium Stricto- ris Observantiae (Orde der Cister ciënsers van de Strenge Onderhou ding). C.M.F. Clarentijnen, Cordis Ma- riae Filius, (Zonen van het Onb. Hart van Maria, missionarissen). O.F.M. Conv. Conventuelen (Min derbroeders) Ordo Fratrum Mino- rum Conventualium kloosterbe woners). O.P. Dominicanen, Ordo Fratrum Praedicatorum (Orde der Predik heren). M.S.F. Missonarissen der H. Fa milie. Het congres niet gediend van fotografen In Breda is vrijdag het tweede vierdaagse wereldcongres voor weduwen, weduwnaars en vrijgezellen boven 30 jaar, georganiseerd door ex-vrijgezel nummer één, Ger Greyn uit Grevenbicht, officieel geopend. Met welk doel de deelneemsters ook naar Breda zijn gekomen, in e lk geval niet om er te worden gefotografeerd voor een plaatje-in-de-krant; deze fo to maakt dat wel duidelijk. O.FJVL Franciscanen (Minderbroe ders), Ordo Fratrum Minorum (Or de der Minderbroeders). C.S.Sp. Paters van de H. Geest, Congregatie S. Spiritus (Congrega tie van de H. Geest en van het Onb. Hart van Maria. S.V.D. Gezelschap van het Godde lijk Woord, Societas Verbi Divini. M.S.C. Missionarissen van het H. Hart, Missionarii Sacratissimi Cor dis Jesu. S.C.J.Priesters van het H. Hart, Congregatio Sacerdotum a Sacro Corde Jesu. SS.CC. Paters der Heilige Harten, Congregatio Sacrorum Cordium Je su et Mariae necnon et Adorationis perpetua Sanctissimi Sacramenti Altaris, (Congregatie der H. Har ten van Jesus en Maria en der eeuwigdurende Aanbidding van het Allerh. Sacrament des Altaars. S.J. Jezuïeten, Societas Jesu, (So ciëteit van Jesus). CJtX. Reguliere kanunniken van St. Augustinus, congregatie van La- teranen. OJFJVf. Cap. Kapucijnen, Minder broeders-Kapucijnen, Ordo Fra trum Minorum Capuccinorum. Ord.CarmKarmelieten, (geschoei de), Ordo Fratrum Beatae Mariae Virginis de Monte Carmelo (Broe ders van de zalige maagd Maria van de berg Carmel). O.CJ). Karmelieten, (ongeschoei de), Fratres discalceati Ordinis bea tae virginis Mariae de Monte Car melo. O.S.Cr. Kruisheren, Ordo S. Cru ris (Orde der reguliere Kanunni ken van het H. Kruis). C.M. Lazaristen, Congregatio Mis- sionis (Congregatie van de Missie). C.M.M. Congregatie der missiona rissen van Mariannhill, Congrega tio missionariorum de Mariannhill. SJVI. Maristen, Societas Mariae, sociëteit van Maria. S.J-M.H. Missionarissen van Mill Hill. Societas Sancti Josephi pro Missionibus exteris de Mill Hill apud Londimim, St. Jos. Congrega tie van Mill Hill bij Londen voor vreemde missiën. S.M.A. Missianarissen van de So ciëteit voor Afrikaanse Missiën, Societas Missionum ad Afros. S.MJV1. Montfortanen, Societas Mariae Montfortana, Gezelschap van Maria van Montfort. O.Praem. Norbertijnen Premon stratenzers of Witheren, Candidus et Canomicus Ordo Premonstraten- sis, Orde van Premonstreit. O.M.I. Oblaten van de Onbevl. Maagd Maria, missionarissen, Obla- tus Mariae Immaculatae. O.S.F.S. Oblaten van de H. Fran- ciscus van Sales, Institutum Obla- torum Sancti Francisci Salesii. C.P. Passionisten, Congregatio Cle- ricorum excalceatorum Sanctissi- mae Cruris et Passionis Domini Nostri Jesus Christi, Congregatie der ongeschoeide geestelijken van het Allerh. Kruis en Lijden van Onze Heer Jesus Christus. C.S.S.R. Redemptoristen, Congce- gatio Sanctissimi Redemptoris, congregatie van de Allerheiligste Verlosser. S.S.S. Paters van het Allerh. Sa crament, Societas Sanctissimi Sa cramenti, Congregatio Presbytero- rum a Sanctissimo Sacramento, congregatie van priesters voor het Allerh. Sacrament. Salesianen van Don Bosco, So cietas St. Francisci Salesii. C J.C.M. Missionarissen van Scheut, Congregatie van het Onb. Hart van Maria'. P-A. Witte Paters, Patres Albi, missionarisen van Afrika.

Leidse Courant | 1958 | | pagina 4