Meevaller voor de belasting Gesprek met Malando Scooters botsten visie op televisie DE SCHAT MAANDAG 6 OKTOBER 1958 DE LE1DSE COURANT PAGINA 3 Teleurgestelde erfgenamen Zoals we reeds gemeld hebben, zijn dezer dagen de verdwenen ef- fecten van het onlangs in Duitsland verongelukte echtpaar Martens uit Laren bij een huiszoeking terugge vonden in een rommelschuurtje, waar ze uit een kist onder een hoop oude spullen tevoorschijn kwamen. Het pakket effecten, dat uit de na latenschap verdwenen leek verte genwoordigde een waarde van ruim twee ton. Van het begin van het onderzoek af, heeft de Zwolse politie, die werd bijgestaan door de economische re cherche, aangenomen dat de papie ren door de heer M. in de kist ver stopt waren. Er gingen evenwel ge ruchten, dat familieleden het pak ket uit de erfenis hadden doen ver dwijnen. Het waren zeer gangbare stukken, die sterk in de belangstel ling staan. Klaarblijkelijk niet alleen Op je bolle hoofd Zaterdagavond tegen zeven uur heeft een tot nu toe onbekende man geprobeerd in een slagerswinkel aan de Hillelaan in Rotterdam een be drag van 5 mille los te krijgen. Op een gegeven ogenblik kwam hij de winkel een filiaalbedrijf bin nen en vroeg de slager hem vijfdui zend gulden te geven. De filiaalin specteur, ook bij het bedrijf werk zaam, was juist binnengestapt met een tas geld onder de arm. Hij hoor de het verzoek en inplaats van de vijf mille te ontvangen, kreeg de in dringer een klap met de tas op zijn hoofd. De onbekende zette het op een lopen, stapte in ex auto en reed met vol gas weg, aan de daarop ge alarmeerde de politie overlatend zijn indentiteit vast te stellen. De Rotterdamse politie heeft gis teren twee schilders, 28 en 3fl jaar oud en beiden afkomstig uit Rotter dam, in bewaring gesteld. Een van hen was de man, die in de slagerij aan de Hillelaan een geldtas op het hoofd kreeg in plaats van onder zijn arm. Van de schrik was hij er van door gegaan. Men had echter het nummer genoteerd van de wagen, waarin hij vluchtte. En zo belandde de politie aan de woning van een collega-rover, die niet thuis was. Toen de man nadien aan het bu reau kwam vragen, waarom men bij hem thuis geweest was, werd hij in de kraag gegrepen. Het was geble ken, dat hij de man was, die de „overvaller" in diens auto had ge chauffeerd, Enige tijd later slaagde men erin, ook de onfortuinlijke col lega ingerekend. Twee doden en een ernstig gewonde Nabij Huis ter Heide zijn zater dagavond omstreeks zes uur twee scooters met elkaar in botsing geko men. Een PTT-ambtenaar te Utrecht en zijn echtgenote, die een van de scooters bereed en de bestuurder van de andere motor, een 32-jarige r.k. geestelijke uit Lobith, werden hierbij tegen de grond geslingerd. De vrouw overleed ter plaatse tef- wijl haar echtgenoot kort na zijn aankomst in het ziekenhuis stierf. De geestelijke werd vervoerd naar het Sint Anthoniusziekenhuis te Utrecht. Zijn toestand is zeer ern stig en voor zijn leven wordt ge vreesd. Over de juiste toedracht van dit ongeval is niets met zekerheid bekend daar er geen getuigen zijn. ongeval OP ONBEWAAKTE OVERWEG Zondagavond laat is op een onbe waakte overweg onder de gemeente Prinsenbeek een personenauto ge grepen door een sneltrein naar Eind hoven. Mevrouw D. Bastiaansen uit Nieuw Ginneken werd uit de auto geslingerd en was op slag dood. Haar echtgenoot werd bij dit ongeluk zwaar gewond. Hij is overgebracht naar het Ignatius- ziekenhuis te Breda. op de beurs want kort na het veron gelukken van het echtpaar, werd een poging tot inbraak in de villa ondernomen. Wie de daders zijn ge weest kon nog niet worden vastge steld. De overleden eigenaar had de ef fecten buiten zijn administratie ge houden en de coupons onder andere naam verzilverd. De inspecteur van de belastingen zal nu alsnog aanslagen opleggen (aan de erfgenamen) terzake van verzwegen vermogens- en inkom stenbelasting De papieren zullen ter hand worden gesteld aan de Zwolse notaris, di$ met de afwikkeling van de nalatenschap is belast. Advertentie JONGEN VIEL OUDERS MET BIJL AAN De 18-jarige reclametekenaar J. S. heeft vanmorgen omstreeks half twee in zijn ouderlijke woning in Amsterdam Noord zijn vader en moe der, die lagen te slapen, in een vlaag van verstandsverbijstering met een kleine bijl aangevallen. Doof de sla gen vloog de bijl van de steel af. De jongen liep na *Un daad direct naar de huisarts om deze te waarschu- Beide ouders moesten naar het Binnengasthuis worden vervoerd, waar de vader, die een hoofdwond en een hersenschudding had opgelo ken, ter verpleging is opgenomen. Je moeder, die ook aan het hoofd ge wond werd, kon na behandeling huis waarts keren. De jongen is door de politie in de woning aangehouden. Het motief voor zijn daad is nog een raadsel want de verhouding in het ge zin is goed. VROUW DOOR ONBEKENDE AANGEVALLEN. Een onbekend gebleven man heeft vanmorgen omstreeks half vier de 47-jarige serveerster mevr. M. H. Z. voor haar woning in de Kinderdijk straat in Amsterdam Zuid aangeval len met het doel haar een koffertje te ontrukken. Inu 't trapportaail ont stond 'n worsteling waarbij het kof fertje opensprong en de inhoud er uit viel. De vrouw, die begon te gillen, kreeg van de man enige klappen in haar gezicht en trappen tegen de buik, waardoor zij kwam te vallen. De man vluchtte toen met het kof fertje, dat later in dezelfde straat tus sen enige struiken verborgen werd teruggevonden. Ongeveer vier weken geleden is de vrouw op hetzelfde uur door deze man, die haar gevolgd was, ook aan gevallen. Toen slaagde zij er in de deur voor zijn neus dicht te doen. Vermoedelijk is het de onbekende om geld begonnen. Van deze eerste po ging tot beroving heeft de vrouw des tijds geen aangifte gedaan. BEELD VAN ST. BAVO GEWIJD. Tijdens een lof in de kathedraal te Haarlem heeft de bisschop van Haarlem, mgr. J. P. Huibers, een in teakhout gesneden twee meter hoog beeld van de heilige Bavo gewijd. Dit beeld is aangeboden ter gelegen heid van het 60-jarige bestaan van de kathedraal, dat enkele jaren ge leden gevierd werd. De beeldhouwer Albert Termote is echter pas kort geleden met zijn beeld gereed geko men. BANKKANTOREN ONDER TOEZICHT De Indonesische autoriteiten heb ben in vier bijkantoren van de Ne derlandse Nationale Handelsbank N.V. personen ondergebracht, die toezicht moeten houden om te voorkomen, dat deze afdelingen door de directie wor den gesloten. Dit meldt het Indonesi sche persbureau Antara. Dc betrokken bijkantoren zijn die in Surabaja, Malang, Probolinggo en Banjuwangi. De heer Jos. J. Giezeman (Den Haag) is wegens zijn verdiensten voor de Katholieke Actie en de Katholie ke Nationale Bond voor EHBO be noemd tot ridder in de orde van de H. Gregorius de Grote. De 15-jarige scholier Herman Schmidt uit Den Haag is zaterdag middag op de Hoefkade van de Hof stad. toen hij terwijl een vrachtwa gen hem passeerde met zijn fiets be gon te slingeren, aangereden en ter plaatse overleden. Toen zij de weg overstak, is gis teravond de 44-jarige mevrouw L. Elbertsen uit Putten op haar brom fiets in botsing gekomen met een mo torrijder. Zij was op slag dood. Haar achtjarig zoontje, dat achter op de bromfiets zat en de motorrijders, de gebroeders F., werden ernstig ge wond naar het ziekenhuis vervoerd. Wilt U iets weten? Vraag A. R.: Waar kan ik inlich tingen krijgen omtrent het verkrij gen van een baan in een buitenlands hotel? Antwoord: op het maatschappelijk advies- en inhch tingen bureau, van Speyckstraat 143 te 's-Gravenhage kan men u volledig inlichten. Vraag Abonnee: Hoe luidt het adres van de eigen filmmaatschappij van Marlon Brando? Antwoord: voorzover wij kunnen nagaan, heeft Marlon Brando geen eigen filmmaatschappij, hetgeen ook wel blijkt uit de mededeling van de Paramountfilms N.V. te Amsterdam, die per juli j.l. bekend maakte, dat deze filmster de hoofdrol zal gaan vervullen in een Westernfilm „The gums up", waarvan de opnamen bin nenkort zullen beginnen. Vraag H. J. M. S.: Mijn dochter wordt maart 1959 16 jaar. Zij is werk zaam op een kantoor en volgt een avondcursus. Haar netto loon be draagt 63.31 p.m. Moeten wij tegen maart opgeven, dat zij 16 jaar wordt, of moeten wij opgeven dat ze werkt en een avondschool bezoekt? Hoe zit dit met de kinderbijslag? Antwoord: uw doohter is in loon dienst en ontvangt een gewoon sa-j laris als kantoorbediende, zij het jeugdsalaris. Zij ontvangt dus zieken- coupons en wat dies meer zij. Kin derbijslag blijft zij behouden toi en met het eerste kwartaal waarin z'j 16 wordt, maar daarna houdt de uit kering op, omdat zU werkt tegen een normaal salaris. Genoot zij een kleine toelage, b.v. zoals een volontair wel eens ontvangt, dan zou de zaak er anders voor staan, nu is dat niet het geval. Rasechte Rotterdammer maakt „echte Zuidainerikaanse" muziek In Spanje en Zuid-Amerlka wil men niet geloven, dat deze orkestleider een Nederlander is (van onze verslaggever) HILVERSUM (P P) - „Hoe bent U er toe gekomen speciaal Zuidamerikaan- se muziek te gaan componeren Dat is de vraag die ons op de lippen brandt wanneer wij binnenstappen bij de wereldberoemde Malando, com ponist van over de gehele wereld bekende tango's, passo dobles en aanverwante muziek. Zuidamerikaanse muziek van het zuiverste gehalte, doch van Nederlandse bodem, gecomponeerd door een rasechte Rotter dammer die in de burgelijke stand ingeschreven staat onder de naam Arie Maasland. „Och, dat is eigenlijk allemaal vanzelf gegaan", meent onze gastheer. „Het is zoals met zoveel dingen, oorzaak en gevolg, uit het een vloeit het ander voort en plotseling ontdek je, dat je succes hebt en dat je nu iets hebt, dat je het beste ligt." „OM BIJ het begin te beginnen, ik was ongeveer zes jaar toen Ik voor het eerst pianoles kreeg. Piano ls mijn hoofdinstru ment, ook accordeon speel ik graag. Toen ik een Jaar of elf was, probeerde lk wel eens iets op te schrijven, een melodietje dat mij inviel, 'maar het was nooit Iets serieus. Dat kon ook moeilijk, want het was alles slechts een kwestie van ge- voelswerk- Van vakkundig componeren wist ik toen nog niets af. Later speelde lk ln een schoolorkestje en de muziek trok mij zo, dat ik beroepsmusioua werd." Wanneer maakte u uw eerste serieuze compositie?" ,»Ik denk dat ik toen om streeks zesentwintig jaar was, maar het was geen succes". Zijn liefde voor de Zuidamerikaanse mu ziek werd vrij plotseling geboren. Arie Maasland speelde ln 1937 in een orkest, dat dansmuziek verzorgde in een gelegen heid, waar ook het toenmaals zo beroem de orkest van Eduardo Blanco apeelde. De groepen musici speelden om en om en op die avond hoorde de toekomstige Malando Zuidamerikaanse muziek spelen, waarbij hij rustig en geïnteresseerd luis terde en ideeën kreeg. Zo luisterend en denkend ontstond eigenlijk ,.xijn" vi sie op Zuidamerikaanse muziek, dia hij later in een aantal composities realiseer de. De tango „Olé Guapa", voor het eerst voor de radio gespeeld door het toen zo bekende radio-orkest van Kovacs Lajos, werd een grandioos wereldsucces en staat nog altijd op het repertoire van honderden orkesten. Een eigen orkest DE NAAM Malando is eigenlijk geheel spontaan ontstaan. Da uitgever van de heer Maasland adviseerde hem namelijk de Zuidamerikaanse muziek niet onder do naam Maasland uit te brengen. Ten slotte moet de muziek ook een harmoni- iche eenheid vormen met da naam. Ter plaatse moest de componist een artiesten naam opgeven. In een fractie van een seconde schoot hem toen een Spaanse variatie op zijn eigen naam te binnen en va dat moment af begon de zegetocht van ..Malando" over de gehele wereld. Na korte tijd formeerde Malando een el- gen orkest om zijn muziek en zijn arran gementen te kunnen presenteren. Zoals het zijn muziek verging, ging het het or kest. Malando werd bekend en gewaar deerd. Verschillende succesnummers volgden, zoals onder andere de passo do ble „Flor de Pasion", ..Guapita" en „Bo- nita Nina", om er maar enkele te noe men. Het orkestje, aanvankelijk bestaande uit 5 man, groeide en groeide. Het werden er zeven, negen, twaalf, dertien en te genwoordig speelt Malando bij grammo foonopnamen met een orkest van niet minder dan twee en twintig man. Over de gehele wereld. MALANDO's muziek geniet bekendheid over de gehele wereld. Zelfs in landen achter het „ijzeren gordijn" worden zijn tango's en passo dobles gespeeld. Het interessante is, dat in de Latijnse landen zijn muziek als authentiek wordt aangevoeld. Er zijn gevallen bekend van Spanjaarden, die pertinent weigerden te geloven dat da Componist Malando een Nederlander ls. Zij waren er van over tuigd dat hij een Spanjaard of Zuidameri kaan was. Binnenkort vertrekt Malando voor een korte reis naar de Verenigde Staten. Hier gaat hij praten met zijn uitgever en kennis maken met prominente orkest leiders, speciaal op het gebied van de Zuidamerikaanse muziek. Hij hoopt hier ln de gelegenheid te zijn richtlijnen en aanwijzingen te geven over de wijze waarop zijn muziek gespeeld dient te worden. Arie Maasland is namelijk niet altijd te vreden over de manier waarop zijn mu ziek gebracht wordt. En eigenlijk is dat ook begrijpelijk, want iedere orkestleider heeft zijn eigen visie. Op de man af gevraagd is volpens de componist het orkest van Ricardo Santos van RIAZ-Berlin het orkest, dat zijn mu ziek brengt op een manier waarvoor hij grote waardering koestert. De componist Malando En zijn hobby VOOR het afscheid gunt de heer Maas land ons nog even een kijkje in zUn werkplaats. Daar wordt geen muziek ge maakt. maar daar werkt hij In zijn spaar zame vrije uurtjes aan modelbouw. Mo menteel is er een grote maquette van het beroemde Hilversumse raadhuis ln aan bouw. Mevrouw Maasland ls buitenge woon handig met de verfkwast en zo vin den ze samen een heerlijke ontspanning na hard werken in een prettige hobby. Ook een keurige postzegelverzameling be hoort tot de trots van Malando. Naast deze liefhebberij ls muziek toch nog altijd zijn lievelingswerk- Op de meest onverwachte en dikwijls ook onge lukkige momenten duiken er motieven ln het hoofd van de componist op. Die wor den dan snel even opgekrabbeld op een stukje muziekpapier en later verder be werkt. Vele verdwijnen tenslotte toch in de prullenmand, maar andere vinden hun weg naar de uitgever en maken hun ze getocht over de gehele wereld als „zui vere" Zuidamerikaanse muziek van Ne derlandse bodem. Nadruk verboden. Het Zuidamerikaanse orkest van Malando (Van onze t.v.medewerker) Vier quiz-programma's. In het nieuwe zaterdagavondiprogramma van de KRO zit een stijgende Ujn. We kunnen zeggen, thans meer geboeid te zijn geweest dan vier weken te voren. Het accént op zaterdag ligt praktisch bij de quiz, dae intussen door niet minder dan vier Omroepen wordt ten beste gegeven. Zoals we eerder hebben gemeld is de KRO er toe overgegaan, wat meer collectivi teit onder de deelnemers te betrach ten en ook aan 't oog een en ander te gunnen. De Avro quiz is stellig het meest interessant oim de wijze waarop ze door Mies Bouman wordt gepresenteerd en van de spanning tegen de tijd, dat de hoekjes op het podium zullen worden geopend. Theo Eerdmans komt a s. zaterdag voor de Vara met eon nieuwe quiz, die iets weg zal hebben van de succesrijke ru briek ..Weet wel wat je waagt", maar waarbij meer geld te verdienen valt. In drie programma's namelijk kunnen alwetende deelnemers niet minder dan duizend gulden winnen. Tenslot te is er de NCRV, die een gans nieu we quiz zal brengen, niet meer door Goos Kamphuis, maar door Johan Bo degraven, de man van bekende radio uitzendingen. We hebben intussen van de quizmaster gehoord, dat de vragen niet aan één persoon zullen worden gesteld, maar aan drie tege lijk. Wie het eerst een juist antwoord geeft, krijgt een de andere twee krijgen een Blijft over de VPRO, die ons haar winterprogram toezond, doch waarin geen quiz te ontdekken valt. Volgens programma Het ls opvallend, hoezeer het kijkend pu bliek gesteld is op een of andere uit zending op zondag. Deze keer had men drie mogelijkheden en die zijn alle drie „volgens programma" ten uitvoer gebracht. In de namiddag kwamen sport Ij efhebbere tweemaal aan hun trekken, in de avond bradht de Hessische omroep variété en ander amusement. „Staatsgeheim". Na een herin nering aan de uitzending van heden, maandag, met de start van een nieu we serie uit „Pension Hommeles" ves tigen we de aandacht op de fikn „Staatsgeheim" die dined, wordt ver toont (KFC 18 jaar). In de hoofdrol len spelen Douglas Fairbanks jr, Gly- nis Johns en Jack Hawkins. De regie is van Sydne-v Gilliat, tevens verant woordelijk voor draaiboek en pro ductie. Drukke dagen voor KRO. Woens dag en donderdag is de KRO opnieuw in de lucht. In het kinderprogram ma gaat de strijd in de tweede halve finale tussen de winnaars uit Velp, Nümegen en Blerick. Met de kinde ren uit Leiden, die de vorige halve eindstrijd hebben gewonnen, zal de KRO in de finale uitkomen. Als ge woonlijk wordt de strijd geleid door Adrie van Oorschot. Woensdagavond ligt het zwaartepunt op het Vade mecum en de toneelopvoering van „Jeanne d'Arc" door „Theater" onder regie van Wim Bary. We hebben er eerder over bericht. Donderdag zal Louis Frequin in het Gastenboek staatssecretaris dr. Veldkamp inter viewen; er volgt een reportage vanuit de katholieke universiteit te Nijme gen, met name van de kinder kliniek van professor Sloof. MUnchen herleeft! De VPRO- sectie zal in haar uitzending van 13 oktober aandacht wijden aan het feit, dat ongeveer 20 jaar geleden de be ruchte conferentie van München werd geboren. Deze conferentie tussen Ghamberlain, Daladier, Hitler en Mus solini leidde destijds tot de bezetting van Südetenland door Hitler. Tom Manders terug. Tom Man- ders, die een ja3r lang niet voor de televisie is opgetreden, keert nu te rug. In de uitzending van de VARA van zaterdag a.s. zal men hem als Do- rus kunnen zien en horen in het eer ste van een nieuwe serie avonturen. De andere medewerkers zijn Rob Mil ton, Jos Pruis, Cor Steyn en het Hot- oha Trio. Gijs tappershoef voert dé regie, net als vroeger in de serie St. Germain des Prés. door George F. Worts van MATABONGA 31) Ze voelde zich onbehaaglijk. Dat kwam niet door de slapeloze nacht en evenmin door het hulploze gevoel, dat Benders' levenslust een ogenblik in haar gewekt had. Alles werkte daartoe mee. Haar nauwe behuizing; het gemis aan badgelegenheid op de schoener; er was zelfs geen badkuip, noch een douche. Ze kon zich slechts afsponsen met lauw water uit een kleine waskom. In een dergelijk klimaat kon ze dat wel tien keer daags doen en zich nog niet fris voe len. En de kok van de „Bloem van Hawaii" was een Samoaan, die alles in kokosolie bakte en braadde. Wat een afschuwelijke smaak had die kokosolie toch! Jack Benders klom weer in zijn sloep, floot een deuntje en ging zich in het kajuitje aankleden. Lida be sloot ook te gaan zwemmen om op te frissen. Ze trok haar badpak aan, kwam aan dek en dook in het kristal heldere water. Ze scheen te drijven in een volmaakt zuivere omgeving. Het was verrukkelijk. Het was over heerlijk. Het water scheen geen eigen temperatuur te hebben. Het was niet warm en evenmin koud. Het was meer dan volmaakt. Ze deed enige forse crawlslagen. Toen hoorde ze een schreeuw. Kapitein Holby stond aan de reling, wuivend en haar toeroepend: „Haiien! Haaien!" Ze wierp een verschrikte blik over haar schouder heen en zag, of meen de te zien, dat een smalle, blauw achtige schaduw door 't water gleed. Overhaast zwom ze naar de schoener terug en klom tegen de touwladder op. Kapitein Holby stak haar beide handen toe om haar naar boven aan dek te helpen. „Je moet voorzichtig zijn, Lida, vooral om deze tijd van de dag!" „Maar mijnheer Benders heeft zo even ook gezwommen". „Dat was net genoeg erg gewaagd!" Dat was precies waar het op aan kwam. Jack waagde en kwam er goed af. Echt zo'n jongen, die alles lukt! Ze haalde een kom lauw water en nam die mee naar de hut, om zich af te sponsen. Daarna kleedde ze zich aan. Golven van weeë slaperigheid sloegen over haar heen. Het zou weer een drukkend zwoele dag worden en voor het ontbijt zou er wel een of ander soort vlees in kokosvet gebra den worden opgedist met koffie, die sterk genoeg was om het inktbuisje van 'n vulpenhouder stuk te vreten. Lida verzette zich zo goed zij kon tegen haar opstandige bui. Ze moest zichzelf niet verzwakken door op roerig te worden. Ze had een taak te verrichten en een strijd te voeren. Neen, geen strijd maar een wedstrijd in het volhouden. Wie zou die wed loop het eerst opgeven, zij of Jack Benders. Na het ontbijt ging ze met Tara aan land met nog meer ruilwaren Ze ondervroeg iedereen in het dorp en vond in totaal veertien mannen en negen vrouwen, die de kokos notendop in handen gehad en be keken hadden. En allen hadden ze de woorden gezien door Han Russel met zoveel moeizame zorg in de harde schaal gegrift. Lida deelde potloden en papier uit en bood mooie prijzen aan voor iedereen, die de woorden die ze ge zien hadden zouden weten weer te geven. Het aardige, speelse volk ge noot echt van wat ze als een spelle tje beschouwde. Ze tekenden allerlei zinloze krabbels en tekens en lieten die onder hartelijk gelach aan elkaar zien. Het was alles nutteloos. Jack Benders kwam langs gewan deld met zijn bemanning, kapitein Hisimuri, een halfbloed Japanner en Maki, een achttienjarige jongen, die uit Hawaii of Korea afkomstig kon zijn. „Je verbeuzelt je tijd, schatje", zei Jack plagend. „En morgen staan de preferente aandelen van Jack Ben ders op zestig. Stel je veilig, voordat je er spijt van krijgt!" Lida grijnsde tegen hem. Ze had hoofdpijn en voelde zich benauwd op haar maag, maar ze grijnsde toch zo brutaal ze maar kon. „Dat is gek", zei ze. „Jouw gewone aandelen zijn vanmorgen vijf pro cent gezakt en ze dreigen nog verder te zakken. Als je graag een sneetje van deze koek wilt hebben, lieve jon gen, dan zou je verstandig doen met een stoel aan tafel bij te schuiven en een beetje voort te maken". „Ik begin te beseffen", zei Jack, „dat er met een dikhuidig meisje niets valt aan te vangen. Op slot van zaken is het voor mij niet meer dan 'n spelletje. Dit lieflijke eilandje ver veelt me gruwelijk. Ik ben vrijwel besloten de hele zaak eraan te geven en naar mijn geliefd Californië terug te keren". „Doe dan mijn groeten aan Holly wood", spotte Lida. Ze hield nu op met het opschrijf- spelletje. Ze deelde katoen, zakmes sen en tabak onder de verheugde in woners van Matabonga uit en ging met Tara een tochtje over het eiland maken. Zonder die kokosnotendop was het zoeken naar de tinnen kruit hoorn onbegonnen werk, doch ze was vast besloten geen enkele mogelijk heid voorbij te laten gaan. Ze stapte het aantal der levensdagen van de jonge Han Russel 364 schreden in noordelijke richting van het kruis nauwkeurig af en van het aldus be reikte punt deed ze drie stappen in oostelijke richting en gaf Tara last, daar te gaan graven. In Honolulu had ze natuurlijk bij haar overige benodigdheden ook een stevige spade gekocht. Tara groef 'n diep gat op de aangegeven plek, doch vond niets anders dan grillige brok ken zwarte lava. Ze zag, hoe Jack Benders van zijn scheepje af haar door een kijker in het oog hield en vermoedelijk hartelijk om haar moest lachen. Ze werd er dol van. Ze voelde zich belachelijk, zoals ze daar bezig was met afmetingen doen en gaten graven, wat haar in die tropische zwoelte doodop maakte. Toch hield ze grimmig vol. Ze probeerde elke mogelijke combinatie die ze maar be denken kon, nu eens voet voor voet, dan weer met grote passen de af standen bepalend. Bij haar onder zoekingen vond ze hier en daar gaten, die Jack Benders, naar ze veronder stelde gegraven had bij zijn vruchte loos onderzoek naar de tinnen kruit hoorn. Na drie dagen moest ze er kennen, dat ze verloren had, maar het zoeken was een obsessie voor haar geworden. Ze sliep slecht en bij beetjes. Ze droomde telkens weer, dat ze de schat gevonden had. Ze zag in haar dromen plekjes, waar ze nog niet gezocht had en waar ze hem vast en zeker vinden zou, maar telkens bleken die dromen bedrog te zijn. Iedere morgen ging ze vol vuur en werklust aan land en kwam Tara haar met de spade tegemoet en gin gen ze erop uit. om haar nachtelijke ingevingen en bedenksels in daden om te zetten. En elke dag zorgde Benders er voor, dat ze elkaar ontmoetten. Hij was altijd even koel, zelfverzekerd en spottend en grijnslachend bracht hij haar telkens onder het oog, dat de preferente aandelen van Jack Benders weer vijf procent gestegen waren en zij van haar kant hield hem dan voor, dat volgens de door haar ontvangen beursberichten de gewone aandelen van Jack Benders nogmaals vijf punten gezakt waxen. (Wordt vervolgd)

Leidse Courant | 1958 | | pagina 3