3>e£cicló£(Sot4/fca/nt Toestand Z. H. de Paus is zorgwekkend Cyprus blijft een wespennest Chinezen houden op De vijlde republiek Z.H. de Paus bediend Chinezen slaken de beschieting van Quemoy Voorlopig voor de tijd van een week KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Directeur: C. M. v. HAMERSVELD. Hoofdredacteur L. C. J. ROOZEN BUREAUX: PAPENGRACHT 32 Telefoon; Directie. Abonnem., Drukkerij 20935; Red. 20015, 25594; Advertent 20826. Giro 103003 Abonnemenspr. 10.59 p.w., f 2.55 p.mnd., f 7.50 p kwart. MAANDAG 6 OKTOBER 1958 50ste JAARGANG No. 14528 mei schiefer) Franco p.p. f 8.Advert.: 17 ct p. m.m. Telefoontjes 11-50 Hedenmorgen kwam uit Rome het alarmerende bericht dat de gezond heidstoestand van Z. H. de Paus de laatste uren in ernstige mate achteruit was gegaan. Nadat aanvankelijk allerlei geruchten de ronde hadden gedaan, is vanmorgen door het Vaticaan een bulletin uitgegeven van drie artsen, waarin geconstateerd wordt, dat de Paus een bloedsomloopstoornis in de hersenen heeft. In het bulletin staat letterlijk: „Maandagochtend te half negen werd de Paus na een rustige nacht en na verdwijning van de hikaanvallen, waarvan hij de laatste dagen last had gehad, getroffen door stoornissen in de bloeds omloop van de hersenen. Ogenblikkelijk heeft men aangevangen met de noodzakelijke behandeling, waarvan de resultaten worden afgewacht". Het bulletin was ondertekend door prof. Gasbarrini, Galeazzilisi en Corelli. Bloedsomloopstoornis in de hersenen Reeds verleden week woensdag openbaarden zich de eerste tekenen van 's Pausen ongesteldheid, welke werd toegeschreven aan overver moeidheid. Toen moest de H. Vader zijn wekelijkse openbare audiëntie te Castelgandolfo beperken tot een groet aan de toegestroomde menigte en zag hij af van de gebruikelijke toespraak. Hij had toen weer last van de hikaanvallen, waaraan hij in 1954 in ernstige mate heeft geleden. Des ondanks wilde de Paus geen wijzi ging brengen in zijn werkschema voor de komende dagen. Zo heeft hij zaterdag bij de ont vangst van de deelnemers aan het internationale congres voor plasti sche chirurgie nog een rede gehou den, welke hij echter af en toe moest onderbreken. Zondagmiddag ve cheen de Paus als gebruikelijk achter het raam van De vijfde Franse republiek is zon dag 5 oktober te nul uur een feit ge worden. De staatscourant van zondag heeft de nieuwe instellingen, die bij de volksstemming van 28 september zijn aanvaard, afgekondigd. De vier de republiek, geboren in 1946 is ver dwenen en haar instellingen zijn automatisch met ingang van zondag vervallen. President Coty zal aanblijven tot zijn opvolger is gekozen. De oude Na tionale Vergadering is op reces tot eind november. Dan worden verkie zingen voor een nieuwe Nationale Vergadering gehouden. De raad van de (vierde) republiek blijft tot 1959 bestaan als senaat. Generaal De Gaulle heeft zondag tijdens zijn bezoek aan Leon in een gesprek gezegd, dat Frankrijk zelf. krachtens de nieuwe kieswet, die in de maak is, in de toekomst door cir ca 460 afgevaardigden im de Nationale Vergadering vertegenwoordigd zal zijn. Dit betekent, dat meer dan 80 afge vaardigden na de nieuwe verkiezin gen niet meer in de Nationale Verga dering zullen terugkeren. Deze vergadering telt n.l. op het ogenblik 595 zetels. zijn zomerpaleis te Castelgandolfo en zegende bedevaartgangers. Volgens de berichten van zondag nacht scheen de Paus zijn ongesteld heid te boven te zijn gekomen, doch maandagmorgen openbaarde zich de stoornis, waarvan het bovenstaande bulletin melding maakt. Tot nader order zijn alle audiënties opgeschort. Volgens het Italiaanse persbureau Ansa zou aan de Paus het H. Oliesel zijn toegediend, doch Mgr. Canisius van Lierde, de pauselijke sacristijn, heeft te Vaticaanstad verklaard, dat het zijn taak is de Paus te bedienen en dat voor zover hij wist de laatste sacramenten nog niet aan de Paus waren toegediend. Vaticaanse kringen konden geen bevestiging geven van een Romeins persbericht, dat de Paus het bewust zijn zou hebben verloren. Kort na het middaguur is radio- Vaticaan begonnen in vele talen kor te bulletins over de toestand van de Paus om te roepen, en heeft men de gelovigen verzocht voor het herstel van de kerkvorst te bidden. In de kerken van Rome zag men zeer velen voor de Paus bidden. In Castelgandolfo dromde een menigte voor het paleis samen. Later is bekend geworden, dat Z. H. de Paus het H. Oliesel heeft ont vangen. Volgens een nog niet offi cieel bevestigd bericht is de H. Vader gedeeltelijk verlamd; men onderzoekt de mogelijkheid, hem nog heden naar het Vaticaan over te brengen. De de ken van het College van kardinalen, Z.E. kardinaal Tisserant, die zich buiten Rome bevindt, is telegrafisch verzocht zo spoedig mogelijk naa* het Vaticaan te komen. Doordat de functie van Camerlengo vacant is zal kard. Tisserant bij het overlijden van de Paus tijdelijk het bestuur van de Kerk op zich nemen. President Eisenhower heeft een „uitstekende gezondheid". Dit is ge bleken bij het jaarlijkse medische onderzoek dat zaterdag in het Wal ter Reed Hospitaal te Washington plaats vond. Propaganda-stunt of eerlijk gemeend? De communistische-Chinese minister van defensie, Peng Teh-Hoeai, heeft in een boodschap tot de nationalisten verklaard, dat hij „uit overwegingen van menselijkheid" opdracht heeft gegeven de beschieting van de eilanden voor de Chinese kust met ingang van maandag zes oktober voor een week te staken. De nationalisten, die deze eilanden, waaronder Quemoy en Mat- soe, bezet houden, zullen in die tijd vrij zijn om zich te bevoorraden, op voorwaarde, dat er geen Amerikaans geleide is. Hij herhaalde het in juni 1956 door premier Tsjou En Lai gedane voorstel tot besprekingen om te komen tot een vreedzame regeling. Wij allen zijn Chinezen en dit is een zuiver Chinese zaak tussen u en ons en niet een aangelegenheid tussen China en de V. S. Amerika is in laatste instantie onze gemeenschappelijke vijand, aldus de minister. ONBEHEERST OPTREDEN De minister zei voorts, dat de oor log tussen „u en ons" al dertig jaar aan de gang is en dat het niet goed is, dat deze nog niet is geëindigd. De strijd om Quemoy is bedoeld als bestraffing, daar de nationalistische leiders allang onbeheerst zijn opge treden tegen het vasteland. Zij gaven opdracht, dat vliegtuigen woeste aanvallen op het vasteland deden en pamfletten en geheime agenten neer lieten. Foetsjou werd gebombardeerd en Kiangsoe en Tjsekiang bestookt Kan dit worden geduld? Vandaar het afschieten van enige granaten om uw aandacht hierop te vestigen, al dus maarschalk Peng Teh-Hoeai. Hij verklaarde verder, dat de dag zeker zal komen, dat de Amerikanen de nationalisten in de steek zullen laten. „De aanwijzing is er al in de verklaring van Dulles op 30 septem ber". (De Amerikaanse minister van buitenlandse zaken, John Foster Dul les, zei dinsdag j.l. op een perscon ferentie, dat het „dwaas" zou zijn de huidige omvangrijke strijdkrachten der Chinese nationalisten op Quemoy en Matsoe te handhaven. Het zou naar Amerikaanse opvatting niet ver standig zijn de strijdkrachten daar te houden, indien er een overeen komst over een staken van het vuren tot stand komt). Er is geen oorlog tussen de Chi nese volksrepubliek en Amerika en daarom kan er ook geen sprake zijn van het staken van het vuren. „Is het niet bespottelijk over een staken van het vuren te spreken wanneer er geen vuur is?zo vervolgde Peng Teh-Hoeai Het geschil tussen China en de V. S is de Amerikaanse bezet ting van Taiwan (Formosa), Penghoe ei de straat van Taiwan en dit moet worden geregeld door onderhandelin gen tussen beide landen, welke thans te Warschau worden gehouden. De Amerikanen moeten gaan (uit het ge bied van Formosa), aldus de minis ter. BESCHIETING INDERDAAD GESTAAKT De Chinese communisten hebben maandagochtend de beschieting van het eiland Quemoy inderdaad ge staakt, aldus heeft een Amerikaanse militaire woordvoerder te Taipeh meegedeeld. Tussen twee en drie uur maandag ochtend plaatselijke tijd. waren nog een paar granaten afgevuurd, maar daarna was het afgelopen. De Gaulle vindt Franse geestdrift in Algiers Een enthousiaste menigte verdringt zich rond generaal De Gaulle tijdens diens bezoek aan Orleansville in Algerië. De premier maakt op het ogenblik een toer door Algerië, die 48 dagen zal duren; Orleansville was de eerste plaats, die hij bezocht GEEN VERTROUWEN Een militaire woordvoerder van de Chinese nationalisten, admiraal Lioe Hoh-Toe heeft het aanbod van mi nister Peng tot het staken van de be schieting en het beginnen van onder handelingen met de nationalisten „on zin" en „louter internationale propa ganda" genoemd. De nationalisten hebben genoeg ervaring met het staken van het vu ren van de communisten opgedaan op het vasteland. Later beginnen zij toch weer te schieten. Te Washington wordt verwacht, dat de Amerikaanse regering van daag officieel zal reageren op de ver klaring van Peng. In het hoofdkwartier van de Ver enigde Naties te New York werd het nieuws in het algemeen met instem ming ontvangen. Men ziet er een te ken in, dat de houdirfg van de Chi nese communisten niet zo onverzoen lijk is als men tevoren dacht. VISSERS VRAGEN BESCHERMING Een conferentie van Belgische re ders en regeringsvertegenwoordigers heeft zaterdag te Oostende, waar men vergaderde, de Belgische regering verzocht om bescherming van de marine bij het vissen voor de kust van IJsland. Een derde van de Belgische vis vangst komt van de IJslandse wate- Atheense politie danst Jitterbug Een politieagertt en een student hebben in Athene de jitterbug doen herleven. Helaas is de waarheid, dat beiden in een vechtpartij waren ge wikkeld. In de Griekse hoofdstad werd door studenten een demonstratie gehouden. Toen een en ander buiten de perken ging, moest de politie ingrijpen. Zij arresteerden verscheidene demonstranten. Benoemingen Bisdom Rotterdam Mgr. M. A. Jansen, bisschop van Rotterdam, heeft op diens verzoek om gezondheidsredenen eervol ontslag verleend aan de zeereerw.heer A. de Wildt, pastoor te Dordrecht (H. Anto- nius), tot pastoor aldaar is benoemd de zeereerw.heer J. L. J. M. Lange- meijer. Tot pastoor te Moordrecht is benoemd de zeereerw.heer J. Voort- wist, die kapelaan was te Bodegra- De opwinding op het eiland Cy prus, welke ontstaan is door het neerschieten van twee vrouwen van Britse militairen te Famagusta, waarop een hardhandige actie van de Britten is gevolgd, heeft zaterdag nieuwe slachtoffers gemaakt. Op westelijk Cyprus werd een En gelse soldaat bij een bomaanslag vrij ernstig gewond, zaterdag over leed een Engelse militair en werden twee soldaten en een Cyprische bur ger gewond bij een gevecht in het dorpje Aminados. By het dorp Akritori in het zuid westen van Cyprus zijn vrijdagnacht drie vliegers van de R.A.F. gewond, toen hun auto op 'n mijn reed. In het Om KORT te gaan: Twee onbekende mannen heb ben in de nacht van zaterdag op zon dag in de Sint Jorissteeg in Amster dam een 21-jarige jongeman neer geslagen en hem beroofd van een portemonnaie met 10,— inhoud. Zijn bril was vernield. Het vermoe den bestaat, dat de ovérvallers in het burger geklede Amerikaanse mili tairen waren. De middelbare school van Clin- tin (Tennessee) is zondagmorgen vroeg door drie ontploffingen ver woest. De school vormde het toneel van rassenrelletjes in 1956. Niemand bevond zich in de school, toen deze door de explosies werd getroffen. Zuid-Slavië heeft zaterdag bij Bulgarije geprotesteerd tegen inmen ging in binnenlandse aangelegenhe den en vijandige handelingen ten op zichte van Zuid-Slavië. In een nota richtte men zich tegen recente rede voeringen van Bulgaar: a communis tische leiders en artikelen in de Bul gaarse pers, waarin Zuid-Slavië was beledigd en van de Zuidslavische Ma- cedoniërs werd gezegd, dat zij in feite Bulgaren zijn. dorp is toen onmiddellijk een uit gaansverbod afgekondigd. Te Agorou zijn vier bommen ge worpen naar een vrachtauto met Britse soldaten. Eén ervan kwam op de wagen terecht, doch een der sol daten zag kans het projectiel op straat te werpen, waar het tot ont ploffing kwam zonder dat er slacht offers vielen. De regering van Cyprus heeft za terdagavond bekend geknakt, dat vrijdag na de aanslag op twee Britse vrouwen in Famagusta 650 Grieken zijn gearresteerd en dat 250 van hen bij de aanhouding gewond zijn. Twee Cyprioten zijn aan hun verwondin gen bezweken en 16 gewonden ver toeven nog in een ziekenhuis. Voorts is een meisje van twaalf jaar, dat werd aangehouden, door de emotie gestorven. De 650 gearresteerden zijn inmiddels op twee na weer vrijgela ten. Wisselvallig weer Gedurende het weekeinde hand haafde zich het enigszins wisselvallig weertype. Om een depressiegebied bij IJsland liepen enkele frontale sto ringen naar Europa door, die met wat regen of enkele buien gepaard gingen. Deze werden gevolgd door zwakke gebieden van hoge luchtdruk met opklaringen. Gewoonlijk kwa men de opklaringen overdag, zodat de zon in staat was de temperaturen tot even boven normale waarden te doen oplopen. Zondagnacht en maan dagmorgen stroomde achter één van de storingen koudere lucht binnen, die vannacht in Engeland tot 2 a 4 graden afkoelde. Ten westen van Ierland is echter een nieuwe hoeveelheid zachtere lucht in aantocht, die met een in diepte toenemende depressie naar de Britse eilanden gestuwd wordt. Deze depressie zal tijdelijk weer enige regen veroorzaken en een toe neming van de wind kunnen teweeg brengen. In de temperaturen, die op een lager niveau gekomen zijn, komt de eerstkomende 24 uur weinig ver andering. (Geldig van maandagavond tot dinsdagavond. Opgemaakt te i 11.15 uur). J MEER WIND Over het algemeen veel be- i wolking met tijdelijk enige re- 1 gen. Matige, later af en toe krachtige wind tussen zuidwest 1 i en west. Weinig verandering in 1 temperatuur. i 7 okt. zon op 06.49; onder 18.06; maan op onder 15.08. Hoogwaterstanden 7 Okt. v.m. 9.25; n.m. 10. Het weer in Europa HELSINKI STOCKHOLM OSLO KOPENHAGEN ABERLEEN Lt NDEN AMSTERDAM BRUSSEL LUXEMBURG PARIJS BORDEAUX GRENOBLE NICE BERLIJN FRANKFORT MüNCHEN ZURICH GENèVE LOCARNO WENEN INNSBRUCK ROME AJACCIO MADRID MALLORCA ALGIERS mist motregen regenbui half bew. onbewolkt regenbui zwaar bew. regenbui onbewolkt zwaar bew. geheel bew. 18 16 regen 17 regenbui 18 geheel bew. 18 regen 21 18 zwaar bew. 25 onweer 24 geheel bew. 18 weerlicht regen 27 Korreltje Rijkdom is een goede dienaar maar een slechte meester. Francis Bacon.

Leidse Courant | 1958 | | pagina 1