öe nieuwe kenk in Leiöen zuiö-west DUINSTREEK De Zonnige Zeurpiet Een dokter fokt volbloeds MAANDAG 6 OKTOBER 1958 DE LEIDSE COURANT PAGINA 10 Qp de hoek van de Boshuizerlaan en de Vijf Meilaan in het snel groeiende stadsdeel Leiden zuid-west zal in de nabije toekomst een katholieke kerk worden gebouwd, gewijd aan St. Antonius, die mét de pastorie onge veer 800.000 gulden moet kosten. De Rotterdamse architect J. P. L. Hendriks heeft het ontwerp voor deze ruime kerk met toren gemaakt. Zij biedt plaats aan 950 parochianen. De tekening, waarvan wij hierbij van buiten- en binnenzijde een cliché afdrukken Ls de laatste en definitieve, die de architect heeft gemaakt. Het plein op het kruispunt der genoemde straten zal een parochieel centrum zijn: er is plaats voor een parochiehuis (ad ƒ250.000) en een kleuter- en lagere school. Bouwjaar van de kerk: 1960. X.%. XfrA a* Al*. KATWIJK Personalia. De hoofdagent R. Brandsma is per 1 oktober bevorderd tot brigadier en de hoofdagent R. P. Brouwer is per 1 november in deze functie bevorderd. Goede vangst. —Bij de werkzaam heden voor het leggen van een tele foonkabel in de Zanderijvaart aan de Wassenaai-se weg werd een nieuw damessportrijwiel opgehaald. Inlich tingen zijn te verkrijgen aan het hoofdbureau van politie. Botsing. Een personenauto reed van de Kanaaldijk naar de Zwarte weg. Het uitzicht is daar vrij slecht doch bovendien hield de bestuurder te veel naar links waardoor een bot sing ontstond met de bromfietser J. M. B. uit Voorhout. Deze vloog over de motorkap en viel toen op de straat. Hij kreeg zware hoofdwonden. In die toestand werd hij naar huis gebracht. De bromfiets was zwaar- en de auto licht beschadigd. KATWIJK AAN DEN RIJN Zilveren feest Zuster Sermata. Zuster Sermata, om haar werk wel één der meest bekende zusters uit Pension „St. Jozef" vierde zaterdag haar zilveren professiefeest. Dat het haar op die dag niet aan belangstel ling zou ontbreken stond te voren wel vast. Vooral van de zijde der in wonende bejaarden in „St. Jozef'die de goede zorgen van zuster Sermata dagelijks ondervinden, was veel har telijke belangstelling. Doch ook uit ae parochie mocht zuster Sermata veel felicitaties en cadeaus in ont vangst nemen. We weten wel dat het zuster Sermata niet om uiterlijk ver toon te doen is, maar aangezien zo velen op deze dag uiting wilden ge ven aan hun dankbaarheid voor haar werk, moest zij het ditmaal toch ne men. Het was in ieder geval een mooi feest voor zuster Sermata en voor de kloostergemeenschap. LISSE PLANTGOEDVEILING De aanvoer was over het algemeen iets minder dan vorige week. Voor goed plantgoed werden zeer goede prijzen betaald. Tulpen per hl.: Aureola zaad 200. Bandoeng 85.Black Parrot 45. Blue Aimable 60.Blue Parrot 60.Brilliant Star, best 110. Cordell Hull 80 Couleur Cardinal ben 10 110.Desiree 72.Edith Eddy 80.Fiery Star 170.Good Hope 75.Golden Harvest 65. Hoangho 60.Joffre zaad 500. Kleurenpracht 50.Krelage Triumph 55.Madame Lefeber zaad 120.idem normaal 200.Orange Favourite 50.Oranje Nassau 90.-; Overdale zaad 140.Paul Richter zaad 160.Peach Blossom 85. Piccadilly 80.Preludium 120. idem zaad 70.Prominence zaad 220.Queen of Night 60.Red Giant 150.Remagen 225.Rhein- land 70.Schoonoord beneden 10 80.Smilling Queen 220.Tulipa Cornutum Stenopetale 580.Van- dei Eerden 70.Vuurbaak 160. Weber 60.Willemsoord zaad 150.Wintergold 120. Narcissen per mand: Beersheba 19.Bermuda 20.Carlton 25. Cragford 35.Flower Record 23. Geranium 16.Golden Harvest 30.Laurens Koster 12.Scarlet Elegance 20.Scarlet Leader 30. Sempre Avanti 23.Unsurpassable 28.Verger 27. LEIDSCJIENDAM Eerste steenlegging R.K. Ulo school Onder grote belangstelling is zaterdagmorgen de eerste steen gelegd voor de eerste R.K Ulo school hier ter plaatse. De belang stelling kan als een bewijs gezien worden dat aan katholiek ulo-on derwijs grote behoefte bestaat. Vóór de aanvang van de plechtigheid kwamen de vele genodigden in de oude school aan de Kon. Julianaweg bijeen. Aanwezig waren de pas benoemde inspecteur van het onderwijs de heer Alterpost, de pastoors en de kape laans van beide parochies, burge meester H. Banning en wethouder P. Groenewegen. zuster Francisca, de hoofden van de lagere scholen, ge meentesecretaris Maas, de gemeen tearchitect Neukirchen, de heer Bot, chef afd. onderwijs ter gemeente secretarie, ds J. van Leusden en na mens het kath. schoolbestuur dr. Perquin en mr. Dietz. Mr. R. A. Vos, de voorzitter van het R.K. Schoolbestuur sprak het welkomstwoord, waarna hij in korte trekken de geschi^denis< van het ulo-onderwijs naar voren bracht. Dank bracht spr. aan het schoolbe stuur van de christelijke school dat steeds de behulpzame hand heeft ge boden. De nieuwe school zal de naam dragen R.K. Ulo, togewijd aan de H.H. Petrus en Paulus. Nadat koffie en koek was rondge bracht, begaven de genodigden zich naar de in aanbouw zijnde school achter de Damlaan. Alvorens tot de eerste steenleg ging werd overgegaan zongen de leerlingen een door de heer Dekker geschreven lied. Voor de eerstesteenlegging waren twee jeugdige knaapjes uitgekozen een Petrus (Bredie) en een Paulus (Dekker). Voor deze kleinen was het een hele toer om de troffel te han teren. Niettemin werden er zes eer ste stenen gelegd. Burgemeester Banning nam nu het woord. Hij zeide, dat deze steen legging voor Leidschendam van grote betekenis is, want 't geldt de eerste uloschool in deze gemeente. Hulde bracht spr. aan het schoolbe stuur dat ook in zijn nieuwe vorm toont dat het vastberaden in de goede richting gaat. Hierna zongen de scholieren nog maals een lied, waarna de aanwezi gen zich weer naar het schoolge bouw aan de K. J. weg begaven waar de erewijn werd aangeboden. VOORSCHOTEN Koempoelan op de Kimshoeve. Zaterdag en zondag werd in Voor schoten een koempoelan gehouden voor de leiders en leidsters van de gezamenlijke padvindersverenigingen. De zeer goede samenwerking tussen N.P.V., Kath. Jeugdbeweging, Katho lieke Gidsen en N.P.G. maakte dit voor Nederland unieke weekend mo gelijk. Hoogtepunt van de zaterdag was de installatieplechtigheid van J. J. de Groot tot voortrekkersleier van de op te richten N.P.V.-voortrekkersstam in Voorschoten. In aanwezigheid van de geïnstalleerde voortrekkers en pio niersters, aalmoezenier Groenen dijk en de heer J. de Bres, gemeente secretaris, werd in de torenkamer van de gemeentetoren de installatie ver richt. Oubaas A. de Groot, onder districtscommissaris N.V.P., onder vroeg de nieuweling, die daarna de belofte herhaalde. Na de handwas sing kreeg de nieuweling de ridder slag van oubaas J. Peeters, leider van de Katholieke Jeugdbeweging en wer den hem de onderscheidingstekenen opgespeld. Deze zeer „hoog"staande installatie, de torenkamer bevindt zich vijf en dertig meter boven de begane grond, werd afgesloten met de negen slagen van de zware klok. de Kimshoeven weergekeerd kregen de leiders en leidsters een tweetal inleidingen. De eerste werd gehouden door dr. C. J. v. Oostrom en stond in het kader van de „Die rendag". Op eenvoudige, maar dui delijke wijze zette de heer Van Oostrom de taak van de „Dierenbe scherming" uiteen en vertelde enige voorvallen uit zijn dierenartsprak tijk. De heer H. Peeters liet allen kennismaken met Arabië. Aan de hand van door hem zelf genomen dia's kregen de deelnemers een juist beeld van de levenswijze van dit olierijke land. De zaterdag werd ge sloten door aalmoezenier Groenen dijk met een korte avondoverden king. Zondag was er voor voortrekers en pioniersters om half acht een H. Mis en voor de overigen om half negen een korte morgendienst, geleid door mevr. Waal-Malefijt. Na de vlaghij- sing om tien uur, hield oubaas J. Peeters een inleiding over de zin van het voortrekkers- en pionier stersleven. De koffie werd genuttigd onder het zingen van diverse trek kersliedjes. Als laatste inleider behandelde oubaas A. de Groot „De troep- en ereraad en het Patrouille systeem". Na een zeer lang debat waren allen het er over een, dat het „Spel van Verkennen" zoals Baden Powell dit gegeven heeft, beslist niet verouderd is. Wanneer het op de juiste wijze gebracht wordt door de leiding, zal het zijn aantrekkings kracht behouden. LEIDERDORP Tentoonstelling amateurfotografen. Het succes van de weer reeds eni ge jaren geleden gehouden tentoon stelling en de steeds groeiende ver eniging heeft 't bestuur van de Ama- teurfotografenclub doen besluiten opnieuw een tentoonstelling te orga niseren. Deze zal worden gehouden in het padvinderscentrum aan de Dr. v. Rhijnstraat en wel vanaf woensdag 8 t_m. zaterdag 11 oktober a.s. en is geopend elke avond van 810.30 uur en bovendien op zaterdagmiddag. Ge durende de tentoonstelling zullen er regelmatig kleurendia's vertoond worden. ft tp (78) Het Arabische paard is veelzijdig en betrouwbaar (van onze verslaggever) sport, daarvoor gebruikt men liever paar den, die hierin gespecialiseerd zijn. Voor rijpaard kan men zich echter vrijwel geen prettiger paard wensen dan de ara bier, krachtig gebouwd, fraai van uiter lijk, kittig en taai en betrouwbaar, het geen bv het paardrijden wel erg belang rijk is. Prachtige liefhebberij LAREN (P P) - „Daar staat Rythal, de eerste hengst, waarmee wij in 1937 begonnen", vertelt ons dr H. C. E. M. Houtappel, eigenaar van de stoeterij „Rodania" in het Gooi. Wij zijn eens op bezoek gegaan bij deze schitteren de fokstal, waar volbloed arabische paarden grootgebracht worden. Het zo NU en dan voert de Rodania stoeterij arabische paard heeft een wereldreputatie ook bij de leek. Het zijn kittige, ?aaJdfte^ ai'„aar!f kui" i i i I I de anders te groot zou worden. Ze wor- sterke, betrekkelqk kleine paarden, over het algemeen schitterend van den verkocht aan liefhebbers, bouw en meteen markant hoofd. De stoeterij Rodania begon in 1937 met de hengs, Rythal, een toen krachtig donkerbruin dier van kampioen,af- Senïtenffi stamming en geïmporteerd uit Engeland, waar het arabische paard in hoge Nizzam en The Chief de glorie vormen, ere staat. Rythal is nu 25 jaar oud en eigenlijk met pensioen, maar nog De rest is een groep schitterende mer- altijd de lieveling van de mensen van Rodania Samen met Mish Mish een ri.es- De sta! is keurlS ingericht en elk schitterende arabische merrie, eveneens geïmporteerd, een dier van hoge zien van'een fzïïï "kopSlfn naamplMt kwaliteit, met een expressief hoofd en prachtige grote ogen,, vormde hij wie deze stoeterij bezoekt, die zuiver uit de basis van de Rodania stoeterij. Later kwamen er nog andere aanwin- liefhebberij is ontstaan, ziet dadelijk dat sten bij. Door fokken groeide de kudde, totdat er tenslotte ongeveer een hier 8®werkt wordt met een buitenge- wone liefde voor het paard in het alge- twintig dieren waren. Als een trouwe hond De arabier is all-round, hij is een bui tengewoon geschikt rijpaard voor ritten, TERWIJL wij vol studie naar de 25-ja- kan aardig springen en draven, maar is rig hengst Rythal kijken, worden we uit op de laatste twee terreinen geen uitblin- onze concentratie opgeschrikt, doordat ker, vandaar dat ze in ons land niet ge- iemand onze mouw beroert. Wanneer vraagd zijn voor het springen en de draf- we omkijken, zien we Ibn-Rythal, de jongste zoon van Rythal, een veulen van ruim vijf maanden, nog hoog op de be nen, dat achter ons is gekomen en aange haald wil worden. Waarheen we oas ook begeven, Ibn- Rythal volgt ons als een trouwe hond en steeds weer duwt hij zijn hoofd tegen onze arm. Maar het blijkt dat Ibn-Rythal de gangmaker is, want prompt komen de andere twee veulens, de hengst Shah- Rukh, ook een zoon van de hengst Rythal en de merrie Samantha, kind van vader Nizzam en moeder Ziada, aandraven. Waarheen we gaan, over de gehele weide slenteren de drie veulens achter ons aan. Het zijn prachtige dieren, stuk voor stuk arabische volbloeds, rustig en volkomen betrouwbaar, hetgeen wij ervaren wan neer wij de dieren aanhalen. De verklaring? De verre voorouders van deze dieren, paarden van de Arabieren in Arabië, waren echte huisdieren. De Arabier was vergroeid met zijn paard en tijdens koude nachten in de woestijn sliep de man tussen de benen paard om zich te warmen aan I renlichaam. Kortom deze paarden moes ten volkomen betrouwbaar zijn, aange zien ze anders niet bruikbaar waren. het arabische paard in biezonder. Een modelstoeterij in het hart van Nederland. Nadruk verboden. Een prachtige Arabische volbloed. Veelzijdig DEZE eigenschap hebben de arabische volbloeds nog steeds. Daardoor zijn ze ook zo veelzijdig. In Amerika bijvoor beeld worden arabische paarden bereden bij de beroemde Rodeo's. Zij zijn leergie rig en gehoorzaam. De cowboy kan op een arabier een jonge stier vangen met zijn lasso, doch evenzo is de arabier bui tengewoon geschikt voor dressuur, wat we zien in de circussen, waar soms schit terende collecties arabische paarden te gelijkertijd optreden en blijk geven van grote intelligentie.

Leidse Courant | 1958 | | pagina 10