LWÏÏLGAT tioJLMaSM Scherp SCHUDEL's Jenever Ex Animo" luidde 3 okt. in POTLOOD EN GEEST Chrissemeuje 109 jaar Diploma-uitreiking Ambachtsschool DONDERDAG 2 OKTOBER 1958 DE LEIDSE COURANT PAGINA 2 FNANCIëLE VOORBEREIDINGEN, toe remde ze af maar omdat ze door- slipte, zocht ze steun bij ie lantaarn- De geboren en getogen^Leidenaars paal, die op de rand van het trottoir ervaren elk jaar weer, dat een ge-staat. Het was een perfecte landing: paste viering van de 3 oktoberfeesten bijna zonder schok kwam ze tegen de een even gepaste voorbereiding paai doch het stootje was nog juist vraagt. Die voorbereidingen spitsen zich de laatste dagen voor het feest toe, wanneer zich langzamerhand dichte wolken peen-en-uien-walm over de Sleutelstad gaan vlijen, die het niet verhult, wat de Leidenaars op de derde oktober zullen eten. La ten we niets zeggen van warmbloedi ge zuiderlingen, die het hele jaar spa ren om op Carnaval zo uitvoerig mo gelijk de bloemetjes buiten te gaan zetten. Ook Leiden houdt rekening met de financiële zijde van haar eigen feest. Zo hebben inbrekers in de nacht van dinsdag ip woensdag een poging gedaan om de „poet" te bemachtigen, die zij vermoedden achter de dikke deuren van een brandkast in het ga ragebedrijf van Van Ulden aan de Verdamstraat. De heren verschaften zich toegang tot het gebouw door ver breking van een glazen raam. Ze slaagden er evenwel niet in, de kluis te openen en gaven hun pogingen op nadat ze de kruk van de safe-deur hadden verbogen. Ze zullen het nu zuinigjes-aan moe ten doen op het feestterrein. Voor de 15-jarige Karei van Steenwijk uit de Haarlemmerstraat is het dit jaar geen feest. Gistermor gen omstreeks acht uur slipte hij met zijn fiets op het gladde wegdek van de oprit naar de Scheluwbrug, die op de Herengracht over de Oude Rijn voert. Hy viel en brak het lin ker onderbeen. Karei zal nu in het ziekenhuis zyn hutspot moeten eten. Een klein meisje, dat gistermid dag op rolschaatsen de Lammen schansweg overstak van Lorentzkade naar Leliestraat, is het noodlot op nog geen pas afstand voorb:'gegaan. Ze reed over het trottoir, gevolgd door verschillende vriendinnetjes-te- voet en wilde uiterst-voorzichtig de Lammenschansweg oversteken. Daar- MODEZAAK DE HAAS HEDEN HEROPEND Dertien jaar geleden begon de •heer W. F. de Haas op de Haarlem merstraat 82 een zaak in stoffen en damesmode-artikelen. Na drie jaar werd het naastgelegen pand 80 erbij getrokken en vandaag werd de dub bele zaak na grondige restauratie heropend. Een fraaie voorgevel siert het geheel en kan een aanwinst voor de Haarlemmerstraat genoemd wor den. Het interieur biedt thans veel meer ruimte, maar desondanks hêeft het geheel zijn intiem karakter be houden, hetgeen voor de klanten van veel betekenis is. Met deze aanwinst mogen we de heer De Haas en de zijnen ongetwijfeld gelukwensen. De leden van de voetbalvereni ging Docos worden eraan herinnerd, dat ze vanavond voor de taptoe ver zamelen om 6.30 uur in het Liduina- huis, Zoeterwoudse Singel 33. voldoende om de glazen kap, die om de lampen zit, naar beneden te doen komen. Zeer tot haar schrik plofte het glaswerk op nog geen pas afstand voor haar op de keien uiteen. Een da me riep haar geschrokken toe: „Kan je niet uitkijken, dan?" en het kindje kon, half huilend, niet anders antwoorden dan: „Ik kon er heus niets aan doen!" Taptoe-nieuws van Crescendo. Crescendo-leden en adspiranten vertrekken hedenavond om kwart vóór zeven vanaf Haarlemmerstraat 46 naar de Kaasmarkt. DISTILLEERDERIJ - LEIDEN Advertentie GEM. AANKONDIGING I 75 jaar een en al muziek inzameling huisvuil Op vrijdag 3 oktober a.s. zal geen huisvuil worden ingezameld. Men gelieve op die dag geen em mers aan de openbare straat te plaatsen. Het ophalen van huisvuil uit die Gé Hofenk's muziekhandel bestond gisteren 75 jaar. Dat kan niet, zullen velen zeggen, zo oud is Gé nog niet! Inderdaad, maar de muziekhandel op de Haarlemmerstraat 66, waar de heer Hofenk en zijn zoon in 1954 in traden, bestaat toch 75 jaar. Eigen lijk geen reden om feest te vieren, percelen, welke gewoonlijk op vrij- wanneer je er als jonge eigenaar zo dag worden bediend, zal nu plaats vinden op dinsdag 7 oktober e.k. De directeur Gem. Reinigings- en Ontsmettingsdienst. verordening tot voorkoming van heling Burgemeester en Wethouders van Leiden brengen ter openbare ken nis: 1. dat op de secretarie dier ge meente (kamer 125) voor een ieder gedurende drie maanden ter lezing is nedergelegd hun besluit van 23 september 1957, tot vaststelling van het model van het register, bedoeld in artikel 2, lid 2, van de Verorde ning tot voorkoming van heling; 2. dat de datum van inwerkingtre ding van de Verordening tot voorko ming van heling is bepaald op 1 no vember 1958. „EX ANIMO" LUIDDE 3 OKT. IN DE INZET VAN DE BLIJDE 3 Ok toberviering wordt elk jaar ver zorgd door de Chr. Gemengde Zang vereniging „Ex Animo". Zo ook nu weer in een uitstekend bezet Pieters kerkgebouw. Herman de Wolff voert elk jaar zyn dappere schaar zange ressen en zangers in een stemmings vol gewijd programma, en talloze ge trouwen waren ook nu weer present om aandachtig te luisteren, wat zo vaardig en spontaan ten beste werd gegeven. Nadat burgemeester Van Kinschot met mevrouw, de voorzitter en de bestuursleden van de 3 Oktoberver- eniging rnet hun dames hadden plaats genomen in de gereserveerde banken, werd van wal gestoken. Adriaan Blanken stein was degene, die met voortreffelijk orgelspel de avond opende. Hierna was het Ge mengd Koor „Ex Animo" aan de beurt, en uitte zich iri „Lof zij den helden" van Kukkens in zang, die niet alleen passief werd ondergaan, maar ,wat men noemt' beoefend werd met de wil iets persoonlijks te doen. Door samenzang werd ook de ge meente betrokken in de feestelijke herdenking van „Leidens Ontzet", en door Schriftlezing gesticht en in de ware stemming gebracht. Jong „Ex Animo" liet zich niet onbetuigd in een van de prachtliederen van Va- lerino „Komt nu met zang" (canon) en in „Gebed" van Revius in een toonzetting van Herman de Wolff. DE ALTZANGERES AAFJE HEY- NIS verleende haar hoog ge schatte medewerking, aanvangende met Handel's „Dank sei dir Herr" en in volle appreciatie gedenken wij, hoe haar naam in Nederland een be grip is geworden van hoog artistiek meesterschap, in dienst van wat goed en fraai is in de vocale kunst. Ook de nieuwe liedkunst in casu „Onein dig Goed" van Van den Sigtenhorst Meijer zong zij met bezieling en kracht van overtuiging, gesecundeerd door Adriaan Blankenstein, de orga nist met wie samen, 't pleit gewon nen werd voor van den Sigtenhorst Meijer's aristocratische muziek, die zich zo zeer leent voor 't kerkgebouw. De ere-voorzitter van „Ex Animo" ds Riemens, sprak ook nu weer de herdenkingsrede uit. Deze keer haal-, de hij geschiedschrijvers aan, die blijkens het geciteerde niet zo bijster ingenomen waren met wat Spanje de Hollanders leverde. Begrijpelijk! Maar laten wij hierbij niet over het hoofd zien, dat onze brave Watergeu zen ook niet altijd even braaf waren in handel en wandel. Gelukkig zijn opvatting en tijd veranderd, zodat ieders inzicht gerespecteerd wordt, waardoor wederzijdse verdraagzaam heid, meer en meer groeit. Het jeugd koor zong het fraaie gezang 293 „O God, die droeg ons voorgeslacht". Dan had men het voorrecht Aafje Heynis nogmaals te horen in een ge slaagde compositie van de hand van Herman de Wolff: Psalm der Be vrijding, waarin de componist zin voor tekstverklanking met succes ma nifesteert, mooi en goed voorbereid slaagde deze beurtzang met 't kinder- No. 516. Horizontaal: 1. vaartuig, 3. soort kachel, 8. de griekse letter p, 9. marskramer, 10. vorstelijk ver blijf, 12. bekende afkorting, 13. tel woord, 14. in deze zin (afk. Lat.), 15. bereide dierenhuid, 17. 2de letter van Wat lezers schrijven Leiden, 2 oktober '58. GROF SCHANDAAL Gaarne zou ik met onderstaand het griekse alfabet, 19. afkorting van 3Chrjjven de aandacht willen vesti- tangens, 20. 1ste boek van Mozes n de miserabele toestand van (afk.), 21. rund, 22. water in Gelder- de ^iddelb. en lagere ambtenaren- land, 24. insektenverterende plant uit saiarjssen Indonesië 26. lidwoord, 27. handel j Heden 'kon deze groep f 90 (Eng.), 28. vruchtje. in ontvangst nemen, zijnde 3 Verticaal: 1. vrucht, 2. meisjes- naam, 3. jongensnaam, 4. meisjes naam, 5. atmosfeer (afk.), 6. rivier tje op de grens van Drente en Over- ijsel, 7. spoedig, 9. pluim van een vo gel, 11. niet gevuld, 14. jongensnaam, 16. graveur, 17. jongepsnaam, 18. de gezamenlijke hoeveelheid, 20. gindse, 21. voorvoegsel, 22. slaapt men op, 23. gem. in Gelderland, 25. familie lid. Oplossing zaterdagavond. Oplossing. No. 515. Horizontaal: 1. petunia, 6. kat, 7. das, 9. al, 10. mis, 12. kp, 13. reëel, 15. Isar, 16. geer, 17. terra, 19. Ie, 21. Lee, 22. re, 23. een, 25. gil, 26. drose- ra. Verticaal: 1. pal. 2. et, 3. unie, 4. id, 5. aak, 6. kamille, 8. spargel, 10. ^erel, 11. Segre. 13. rat, 14. Lea, 18. 20. eed, 22. Ria, 24. Nr, 25. gr. koor uitnemend. Met gebed en sa menzang werd de avond besloten. uitbreiding kamerlingh onne S-l aboratorium Gistermorgen werd een kleine, maar bijzonder noodzakelijke uitbrei ding van het Kamerlingh Onnes La boratorium aan het Steenschuur in gebruik genomen: de biofysica heeft thans een bescheiden onderdak ge kregen Prof. dr C. J .Gorter sprak in zijn openingsrede over de bete kenis van de biofysica. Het onderzoek beweegt zich thans op het terrein van de fotosynthese, het proces, waarmee planten met behulp van de energie van het zonlicht koolzuur uit de lucht en water omzetten in «ui- ker, andere celbestanddelen en zuur stof. Deze studie kan het inzicht in de celprocessen ook bij andere le vende wezens verdiepen. zilver voor de heer p. philippo. Gisteren was het vijf en veertig jaar geleden dat de heer P. Philippo chef de bureau bij de N.Z.H.V.M. te Leiden bij deze maatschappij in dienst trad. In het huis van de jubila ris aan de Koninginnelaan 46 vond een hartelijke huldiging plaats, waar bij tegenwoordig waren de heren Th. Hetum, chef van de vervoers dienst, Th. Thomas, chef vervoers- kantoor Leiden, J. J. Lambers, in specteur van 't vervoer. De heer He tum, die het woord voerde liet zich waarderend uit over de wijze, waar op de heer Philippo zich van zijn taak heeft gekweten. Namens de di rectie overhandigde hij een geschenk onder couvert. Namens het personeel van het vervoerskantoor Leiden, de sportvereniging N.Z.H.T.B., de Kla- verjasclub N.Z.H. en de Ontspan ning en Ontwikkeling N.Z.H. en de Ned. Bond van vervoerspersoneel werden eveneens geschenken over handigd. Een hoogtepunt van het ju bileum was voor de heer Philippo ongetwijfeld zijn onderscheiding wel de zilveren medaille, verbonden aan de orde van Oranje Nassau. Leidse agenda Dienst der apotheken De avond en nachtdienst wordt waargenomen te Leiden door: Apotheek Kok, Ra penburg 9, tel. 24807. Te Oegstgeest door: apotheek Oegstgeest, Wilhel- minapark 8, tel. 26274, behalve vrij dag 3 oktober van 's ochtends 8 uur tot 's avonds 10 uur. BIOSCOPEN kort in zit Maareen feit om te herdenken was het toch wel, want mevr. S. GuldemondUljee, de vo rige eigenares, toont nog immer le vendige belangstelling voor het wel van bestond gisteren grote belang en wee van de zaak en vanzelfspre- stelling, getuige de schat van bloe- kend was zij het gisteren ook het men, die de winkel sierde. middelpunt van de grote belangstel ling, die van vele zijden bij dit ju bileum werd ondervonden. De zaak werd in 1883 opgericht door de heer P. Guldemond. Zijn zoon J. Guldemond kwam er later ook in en zette de zaak na zijns va ders dood alleen voort. Na zijn over lijden nam de heer Gé Hofenk in 1954 de zaak over. Zestig jaar geleden werden de eer ste „grammofoonplaten" reeds ver kocht. De weergave geschiedde toen nog middels wasrollen. Daarna kwam de pathéfoon. Nu kunnen de kopers met zessen tegelijk in zes verschil lende boxen de voorgedraaide platen beluisteren zonder dat men hinder van elkaar heeft. Maar behalve de grammofoon heeft ook de uitgebreide collectie muziekinstrumenten altijd de nodige belangstelling en ook van de zijde van de liefhebbers hier- Hoogbouw'' van de universiteit werd in gebruik genomen De torenflat van de universiteit Hij richtte zich in zijn rede ook tot aan de Kaiserstraat te Leiden, waar-1 mr Dryber, die omdat hij wethouder in een gedeelte van het zoölogisch laboratorium gevestigd is, werd gis termiddag officieel in gebruik geno men. Prof. dr C. J. van der Klaauw sprak een welkomstwoord, waarin hij veel dank bracht aan allen die op een of andere wijze aan de bouw van dit nieuwe laboratorium-gedeelte hadden medegewei kt. „Radicaal is gebroken, zo vertelde hij in zijn openingsspeech met het oude systeem: de bedienden beneden, een-hoog de studenten, twee-hoog een rustige bibliotheek, daarboven de wetenschappelijke staf, met bo- van Leiden is geworden, als adjunct secretaris van curatoren aftreed. „Dit is een gepast ogenblik, aldus de pre sident curator, hem hulde te bren gen voor de wijze waarop hij de uni versiteit heeft gediend". Het gezelschap genodigden bezocht hierna het nieuwe laboratorium. Burgerlijke Stand Geboren: Johanna dr van J. B. Sloos en J. Koet. Ronald zn van J. - - Koekkoek en C. C. Baart. Elisabeth ven hen op zolder, de fotograaf. In Maria dr van C. X. Ruigrok en A. E. het nieuwe gebouw is een horizon- m. Jongmans. Jan Dirk zn van J. D. tale gelaagdheid ingevoerd. De afde- Bouthoorn en J. Rijlaarsdam. Mar lingen zijn over alle verdiepingen cena Alise Maria Astrid dr van J. J. verdeeld, zodanig dat iedere mede- j Postma en J. M. van Stein. Monique werker zit bij de man, die het meestFrancis Caroline dr van R. A. S. nodig heeft". Brender a Brandis en I. Ebeling. Prof. v. d. Klaauw gaf een toelich-1 Antonius Henricus Maria zn van N, ting op de inrichting van het gebouw. Het woord werd ook gevoerd door de president curator van de universiteit dr J. baron Vos van Steenwijk, die een blik vooruit wierp, nadat hij had vastgesteld wat reeds tot stand is ge komen. Zijn lijst van „bescheiden verlangens" van de universiteit was indrukwekkend lang. Hij noemde on der meer een „auditorium maxi mum". Zijn bijzondere waardering ging uit naar prof. v. d. Klaauw die bij het betrekken van dit nieuwe ge bouw op het punt staat zijn ambt neer te leggen. ZOETERWOUDE Aanrijding. Gistermorgen half negen stak het driejarig zoontje van de familie Bosman, nadat de auto bus gepasseerd was, plotseling de Noordbuurtseweg over, niet merken de da t op korte aftand een luxe auto volgde. De bestuurster, mej. G. S. uit Leiden, die met matige gang reed omdat zij voor een wielrijder (die van 't Watertje kwam) gestopt had, remde sterk en haalde zoveel naar links uit, dat zij bijna in de vaart terecht kwam. Zij kon toch niet voorkomen, dat het jongetje nog ge grepen werd door de koplamp. Het gevolg was dat het knaapje ontvel lingen en kneuzingen opliep aan hoofd, benen en armen. De toestand was echter niet zo erg dat opname in het ziekenhuis nodig was. De kleine Hein is niet fortuinlijk, want hij was nog maar juist genezen van een beenbreuk die hij opliep bij het kijken naar de hardlopers op het Oranjefeest. 's-Gravenhage, Trekweg 205; G. de Jong, geb. Brouwer, Spoorstr. 10. Schiedam, Raam 214; J. K. Beverloo, Rijnsburgerweg 10. Breda. Terheijden- seweg 71; H. A. A. Selhorst, Apothe- kersdijk 31, Hoorn, Achterstr. 71; T. B. G. J. Janss, Donkersteeg 9a, Maastricht Statensingel 178; J. O. Monsma, He- rengrt. 100, Leeuwarden. Noordvliet 169; J. Boot. Bakker Korffstr. 4a, Lisse. Prinses Beatrixstr. 1: H Koolstra Titus Brandsmalaan 49. Vught, Lunettenlaan 501: C. J. H. M. Peters, geb. Janssen, Hoflaan 235, Rotterdam. Spoorsingel 76. A. Grootjes, Sumatrastr. 24a, Lanee- De films in de bioscopen te Leiden i dijk. Frederik Hendrikstr. 5: A. W. zijn door de K.F.C. als volgt ge-Kluivers. Evertsenstr. 36. Rijswijk Z.-H. keurd* I p- van Vlietlaan 35: W. Olman, Maris- laan 5, Epe, Eperheemweg 8; J. in 't C. A. Huyg en J. A. E. Speel. Prijna dr van C. J. de Wolff en P. Ravens- bergen. Robertus Johannes Maria zn van P. M. Verdel en M. M. Hille brand. Overleden: F. J. Mahlman 64 jr man. T. P. J. van Valderen 78 jr man Gehuwd: C. C. Zandvliet en C. Pelt. Vóór honderd jaar Uit de Leydsche Courant van Donderdag 2 October 1858. Leyden Het is als zagen wij nog die vaartuigen, door de moedige Zeeuwen bemand, den Vliet binnenvaren en aan de uitgestrekte handen de zoo lang ontbeerde spijze uitreiken, die jubeltoonLeyden is ontzet! klinkt ons nog in de ooren en in onze verbeelding verplaat sen wij ons in het tempelge bouw en zien wij met welgeval len op die scharedie snikken de tot den Almagtige haren dank stamelde voor deze haar verleende uitkomst. Te Holterhoek, gemeente Eibergen viert Nederlands oudste inwoonster, de weduwe Christina Karnebeek Backs, in haar omgeving beter be kend als Chrissemeuje vandaag haar 109e verjaardag. Alhoewel haar ge zondheidstoestand er in het laatste jaar niet op is vooruitgegaan, maakte zij het vanmorgen goed. Evenals andere jaren werd 's mor gens om negen jaar ten hare huize plechtige H. Mis opgedragen. Hierbij waren wegens haar toestand, niet zoveel mensen aanwezig als andere jaren. Na de mis nam de jarige deel aan een gezamenlijk ontbijt en maakte zij hoewel het lopen haar moeilijk begint te vallen, nog een korte wan deling door het huis. TYFUS AAN BOORD VAN DE „SIBAJAK" Het emigrantenschip „Sibajak" is op zondag 28 september in Welling ton in Nieuw-Zeeland aangekomen met zeven niet ernstige zieken aan boord. Men dacht, dat zij influenza hadden. Zij werden voor onderzoek in een hospitaal opgenomen en toen bleek, dat vier van hen tyfus had den. Van de drie anderen wordt ver moed dat zij dezelfde ziekte hebben, maar hierover verkeert men nog in het onzekere. De niet zieke passagiers zijn in middels naar hun uestemmingen in het gehele land vertrokken. Het is nog niet bekend wie de zie ke passagiers zijn en welke nationali teit zij hebben. Trianon: „De Circusheid", alle leef tijden. Luxor: „Als de dauw hangt, komt er regen", strikt volwasse nen. Lido: „Overtreding", volwass. Casino: „Hamlet" volwassenen. Rex: „Het kamp op het bloed- eiland", achttien jaar. De films in de week van 310 okt. zijn door de Kath. Film Cenrale als volgt gekeurd: Casino: „Jenny", 18 jaar. Lido: „Liane, het meisje uit het oerwoud", volwassenen. Luxor: „Loving you", alle leeftij- tijden. Trianon: „De circusheid", alle leef tijden. Rex: „Niets dan pech", alle leef- salarisverhoging of tewel een \i pe riodieke verhoging, met terugwer kende kracht tot 1 april 1958. De groepen hierboven krijgen 10% en daarbij nog van terug werkende kracht vanaf 1 april 1956 oftewel 2.500 tot 3.500. Is het niet een grof schandaal! De burgemees ter heeft hierover in de gemeente raad ook al gesproken, dat het z.i. voor dé middelb. en lagere ambtena ren maar zeer miniem is. Doch cij fers spreken meer, vandaar mijn schrijven via uw blad, in de hoop dat hier eventueel door B. en W. niet alléén met woorden, maar ook met daden opgetreden zal worden. De salarissen van de middelb. en la gere ambtenaren liggen nog zo ±- 11 onder die van het bedrijfsle- B. W. den Hengst, geb. Bey en fam.. Oosterstr. 94. Delft. Hugo de Grootstr. 274; G. Renzenbrink en fam., Langegrt. 228. Zoeterwoude, Banckertstr. 20; J. Kuivenhoven en fam, Waartgrt. 20. Leidscher.dam, Veurse Achterweg 145; H. P. Meijer en fam, Rijnsburgerweg 161, Zuid Afrika; H. J. Goosen en fam., Lammenschansweg 132, Rijswijk Z.-H., Jos. Israëllaan 65: J. Bommel en fam., Kapteynstr. 45, Den Helder, Vechtstr. 74; J. C. van der Zwet en fam, van der Hoevenstr. 16, Dordrecht, van Aerssen- sti\ 74; A. M. ten Geuzendam, Kore- vaarstr. 11c, Zwitserland; F. Bulder, St.Jacobsgrt. 1, Rotterdam, 's-Graven- dijkwal 122; J. A. W. M. van den Berg geb. Conijn. Hoge Rijndijk 182a, Voor schoten. ab. ligg. Krimkade; Hoewel de Leids Ambachtsschool met haar opleidingen midden in de praktijk staat en zij niet schroomt nieuwe onderwijsmethoden toe te passen, staat de leerlingopleiding in het bedrijf in het vervolg niet meer onder auspiciën van het bestuur der school. Deze opleiding, waarvoor het bestuur sinds 1936 verantwoordelijk was gesteld, wordt in de toekomst centraal vanuit Den Haag geregeld. Ir, verband met deze beslising, wel ke een landelijk karakter draagt, kon gisteravond aan de laatste groep gediplomeerden een diploma worden uitgereikt. Mr W. de Clercq, die deze avond de voorzitter, ir J. J. C. van Hoek, verving, wees met een enkel woord op dit besluit, waarna hij de 46 ge diplomeerden nog eens onder het oog bracht, dat zij er met het behalen van dit diploma niet zijn. Een tijd van voortgezette studie breekt thans aan. Nadat mr De Clercq docenten en examencommissie had bedankt voor het aan de leerlingen ten koste gelegde werk ging hij over tot het uitreiken van de diploma's. Na een twee-jarige opleiding in het bedrijf, volgens het leerlingen- stelsel als bedoeld in titel II van de Nijverheidsonderwijswet, kon het diploma timmeren worden uitgereikt aan: H. Aartse, F. R. v. d. Haak, R. Hoek, B. L. Jansen, P. J. J. de Jeu, A. Kool, W. Kranenburg, W. F. Oli vier, J. D. v. d. Reyden, A. Selier, G Tol, K. Verbree, A. Verkaik, M. Vonk, G. Wassenaar, M. Willemsen, C. Wuyster, H. Zirkzee. Meubelmaken: J. H. M. Biesjot, A. Th. v. d. Kley J. Overduin, G. Versluys. Schilderen: J. N. J. Koomen, N- Vavier. Na het uitreiken van de diploma's besprak ir. H. E. Kruyt, voorzitter van de examencommissie, de examen resultaten, waaraan hij een woord lot doorzetten van de studie verbond. PRINSES BEATRIX VERBLIJDT LEIDS DIERENASYL In verband met de collecte op Die rendag zaterdag a.s„ voor het nieuwe dierenasyl te Leiden, heeft prinses Beatrix het bestuur van de afd. Lei den van de Ned. Ver. tot Bescher ming van Dieren waarvan zij lid is verblijd met een belangrijke gift. Veld. van Slingerlandtlaan 11. Belg M. J. Biekart. geb. Eckhardt, Johan de Wittstr. 14. Delft. Hnf van Delftlaan 104; M. T. L. van Hoof, Haagweg 38. Utrecht, Wilhelminaoark 38; E. W Mahler. Koninginnelaan 35, 's-Graven hage, de Sav. Lohmanlaan 479; L. E. Christiaanse. Zoeterwoudseweg 88, Delft, Phoenixstr. 31: A. M. G. Baan, v. d. Sande Bakhuyzenl. 16. Tie! Sta- tionsstr. 32: S. Draaisma. Beiierineklaan 7 Fr?P Old.. Pastwes 91 G. W. Wienen. Kamerling Onnesl. 12 Midde'barnis. Kartar'el 18: J. M. Mar- theze, Hugo de Vriesstr. 69. Zneterwonde. Hoee Rijndijk 86; E R Martheze, Hugo de Vriesstr. 69. Zoeterwoude. Hoee Rijndijk 86: J. W. Janse, Kanaalw. 11 's-Gravenhage Huygenstraat T3: P A Craandijk. Rapenburg 131. Oeldermalsen Prins Rernhardl. 6- J. B. Kooil. T even- daal 37a. Delft. Pontstraat 100: W J van Leeuwen geb. Rovers. P J. B'ok- straat 30. Oegstgeest. Karei Doormanl 72; L. Braaksma, Witte Sineel 80. 's-Her. togenbosch. St.- Willihrordustr 10: H H. Croov. Gerrit Kasteinstraat 25 Veld hoven. ProvincialeweP 66: A. M Beu- mer. Lijsterstraat 18 Wassenaar. F.mma- laan 1: T. Graafland T.Usterstr 35. Fm- men. Anee'slërdiik 23: N. J. van der Lee. Morsweg 66. "s-O'-ave^hage. Zuidwerf- nlein 19: W. J. Vink Gerrit Donstreat 95. 's-Gravenhage. Monstercrwe* 93: H André de la Porte. Nieuwe Pon 8. Vueht Esdoornl. 10; L. Velleman. Haarlemmer straat 93. Amsterdam, Mnree'sestraat 5" J. Hoogerwerf. Boerhaave'aan 1. Utrecht Vleutenseweg 141 bis: J G. W Collaris Rijnsburgerwee 10, Hoensbroek. Kou- venderstraat 134: C. E. Lutter. Gerrit Doostraat la. Amsterdam, van Karne- beekstraat 75: A. Zammiehieli, Heren straat 43d, Italië; J. G. G. C. J. van Bel len. Meidoornstraat 30. Sluis, St. Anna- straat 36; C. J. A M Oomen. Noord OEGSTGEEST Hoe verzorg ik mijn uiterlijk? Evenals verleden jaar verzorgde de Commissie voor Huishoudelijke en Gezinsvoorlichting een cursus „Hoe verzorg ik mijn uiterlijk", die gege ven werd door mej. De la Marre uit en Haag, landelijk lerares van de commissie. Er werden in het gebouw van het Groene Kruis voor iedere vrouw- belangrijke onderwerpen behandeld. Nagegaan werden de samenstelling van de huid, de invloed van baden en wassen en die van de voeding, de gymnastiek en de massage. Ook de hlgiënische verzorging van de kin deren en andere huisgenoten werd besproken. De juiste en verkeerde houding bij het lopen, staan, opstaan en gaan zitten en bij allerlei wèrk- zaamheden werd gedemonstreerd en aan de hand van vele figuurtjes op het flanelbord duidelijk gemaakt. Het is belangrijk, dat de vrouw beseft, hoe een goede houding tij dens alle werkzaameden energie spaart van den Berg. Hoge Rijndijk 161, Baarn, einde 50. Gilze ca. Kerkstraat 1: A. dc Amsterdamsestraatweg 36; M. Philip-Bruin, Boisotkade 2b, Apeldoorn, Berg- sen, geb. van Haalem, ten Katestr. 14,1 akkerweg 14. tevens in welke houding Machinebankwerken: J Botermans. men het best ki-r rusten en dat het H. Petersen, A. C. M. Turk, Vogelenzang. Constructie-bank werken: P. Dozy G. Rasschenberg, R. Majolee. Constructie-tekenen: W. H. Brou wer, A. van Deursen, E, J. Groenc- wegen. Draaien: P. F. van Kampen, J. J Kwestro, H Philippo. P. G. M. Post, N A. Schouten. Fijrbankwerken: R. A. v. d. Lans. S. Kooistra, H. v. d. Nagel. Elektrotechniek: a Habraken. G. Jansen, J. Korbee, 4. K. Sneyders. eveneens van belang is tussen de huishoudelijke werkzaamheden door op regelmatige tijden rust te ne men. De mode werd besproken waarin de handige naaister veel kan berei ken. Tot slot werden kleurendia's ver toond. Mevrouw P. H. SmitsWitvliet vertolkte ieders dank aan het slot, waarbij zij aan mej. De !a Marre 'n kleine attentie aanbood. Volgend jaar wordt de cursus herhaald in de „In dische buurt". Oud-directeur Ambachtsschool, C. Brilman, plotseling overleden Gisteravond is onverwachts over leden, de heer C. BriLman die ruim veertig jaar aan de Leidse Ambachts school Haagweg als leraar was ver bonden en in 1950 tot directeur werd benoemd. Dit jaar heeft de heer Bril man van de school afscheid genomen omdat hij de pensioengerechtigde leeftijd had bereikt. In 1917 begon de heer Brilman zijn loopbaan aan het ny verheidsonder wens als leraar timmeren aan de zelfde ambachts school die hij zijn verdere leven met nimmer aflatende ijver en zorg ge diend heeft. Later volgde zijn benoe ming tot adjunctdirecteur, gevolgd door zijn directeursbenoeming. De viering van zijn veertigjarig jubileum, waarbij hem de waardering bereikte van de tienduizenden oud-leerlingen, en honderden leerlingen kan men als 'n hoogtepunt in zijn leven beschouwen. Evenals de viering -van het 75-jarig bestaan van de school in verband, waarmee de heer Brilman één jaar langer in functie bleef als directeur dan voorgeschreven was. In 1956 werd hij benoemd tot rid der in de orde van Oranje Nassau. Wij vernamen, dat de heer Bril man zeer plotseling is overleden. Hij kreeg een aanval van acute blinden- darm-ontsteking. In het ziekenhuis is hij nog vóór de operatie tijdens de nax;ose, waarschijnlijk aan hartzwak te bezweken. Bij de diploma-uitreiking van de ambachtsschool dinsdag j.l. heeft hij nog het woord gevoerd.

Leidse Courant | 1958 | | pagina 2