3)e DRIE DODEN OP ONBEWAAKTE OVERWEG BIJ WEZEP Sneltrein ramt autobus Arrestatie in Djakarta Moskou stelt ministersconferentie voor Over beëindiging van de kernproeven Als de Briüen Jordanië ontruimen Overstroming in Zuid-Frankrijk Eisenhower over het Verre Oosten Het weer op 3 oktober weer KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Directeur: C. M. v. HAMERSVELD. Hoofdredacteur L. C. J. ROOZEN BUREAUX: PAPENGRACHT 32 Telefoon: Directie, Abonnem., Drukkerij 20935; Red. 20015, 25594; Advertent. 20826. Giro 103003. Abonnemenspr. 10.59 p.w., I 2.55 p.mnd., f7.50 p, kwart. DONDERDAG 2 OKTOBER 1958 50ste JAARGANG No. 14526 Atoombesprekingen op ministerieel niveau Franco p.p. ƒ8.Advert.: 17 ct p. mjn. Telefoontjes f 1.50 Treinverkeer door ravage lamgelegd Gisteravond om twee minuten over zes heeft de sneltrein Groningen Amsterdam in volle vaart een auto.- bus gegrepen, die op een onbewaakte overweg te Wezep tot staan was ge komen. Twee inzittenden van de auto bas kwamen onmiddellijk om het le ven, vier werden zwaar gewond. Een van de gewonden overleed kort na het ongeluk. In verband met werkzaamheden aan de Stationsweg te Wezep was het verkeer, kort voor het ongeluk gebeurde, omgelegd. Het werd geleid over een particulier wegje dat de Prinses Margrietiaan verbindt met de buurtschap Klein-Engeland. In dit wegje bevindt zich, even ten westen van het station Wezep, een onbewaakte overweg. Omstreeks zes uur naderde een autobus van de Veluwse Auto Diénst n.v. met 46 passagiers, op weg van Heerde naar Kampen, de overweg. Het uitzicht naar rechts, de kant van het station Wezep, is ter plaatse slecht en bovendien mak n de rails naar die kant, ongeveer 150 meter van de overweg, een bocht. Op de overweg, die te smal was, raakte de bus vast. De chauffeur liet de passagiers uit stappen en terwijl zij daarmee bezig waren, kwam de sneltrein met 100 km snelheid door de bocht. De gevolgen van de botsing waren verschrikkelijk. Met enorme kracht drong de zware locomotief in de autobus, die hoog werd opgewor pen. Door een zware stofwolk snel de de trein, waarvan de machinist uit alle macht remde, met de bus De directeur van de „Nationale Handelsbank", de heer G. Schütte is gisteren op zijn kantoor in Djakarta door de militaire politie gearresteerd. De Nationale Handelsbank, een van de grootste in Indonesië, heeft enkele dagen geleden meegedeeld, dat zij op grond van een besluit van de directie in Amsterdam in de loop van de volgende maand alle agentschap pen in Indonesië zou sluiten, op het kantoor in Djakarta na. De arrestatie schijnt verband te houden met dit voornemen. Bijna 2 maanden onder water De Amerikaanse atoomduikboot „Seawolf" is bezig een duikrecord te vestigen, dat moeilijk gebroken kan worden. De boot is nu reeds 54 dagen aan één stuk onder water en alles is wel aan boord, zo heeft president Eisenhower woensdag op zijn pers conferentie in Washington bekend gemaakt. De .Seawolf" heeft het oude re- kord, dat met 31 dagen op naam van de „Skate" stond, reeds gebroken. Een woordvoerder van de Ameri kaanse marine heeft verklaard, dat de „Seawolf" zich ergens in het noordelijk deel van de Atlantische Oceaan bevindt. De juiste positie wilde hij niet geven. De boot wordt op 6 oktober in New London, Con necticut, verwacht, zei hy. voor tegen de locomotief gedrukt, voort. Ongeveer 50 meter van de over weg werd het voorstuk van de bus verbrijzeld tussen een portaal van de bovenleiding en de trein. Het portaal werïi met fundering en al uit de grond gerukt en bleef enkele meters verder liggen. Ongeveer twintig me ter verder kwam het .totaal verniel de en samengedrukte voorstuk van de autobus terecht. Vierhonderd meter van de plaats van de botsing kwam de trein ten slotte tot stilstand. Dood en verderf Het achterste gedeelte van de bus hing toen nog voor tegen de locomo tief. Langs de rails, ter hoogte van het vernielde portaal, lagen de doden en gewonden verspreid. Overal wa ren wrakstukken van de bus heen- geslingerd. Een militair, die de buspassagiers nog had toegeroepen dat zij de bus moesten verlaten omdat een trein na derde, rende onmiddellijk naar de in Een beeld van de enorme ravage, welke werd aangericht, toen woens dagavond de sneltrein Zwolle-Amers- foort op een onbewaakte overweg te Wezep onder Zwolle een bus ramde, welke daar was blijven steken. Bij het ongeluk kwamen drie passage, s om het leven. de nabijheid gelegen Margrietkazer ne, waar hij alarm sloeg. Het was toen tien minuten over zes. Enkele minuten later reeds rukte de militaire geneeskundige dienst uit naar de plaats van de ramp. De slachtoffers werden in allerijl naar ziekenhuizen te Zwolle vervoerd. Ook de technische dienst van de honderd- eerste geniegevechtsgroep was spoe dig ter plaatse met kraanwagens, snijbranders en lichtaggregaten. Er waren ook oproepen gedaan voor artsen en ambulances. Kort nadien verscheen ook een reddingsploeg van de Nederl. Spoorwegen te Zwolle. Toestand der slachtoffers Het ongeluk speelde zich af voor de ogen van de ontzette buspassa giers, die te elfder ure aan de dood v/aren ontsnapt. De trein werd licht beschadigd. De treinpassagiers zou den met bussen worden vervoerd. Het treinverkeer op dit baanvak is volkomen gestagneerd. De bovenleiding is over een flinke afstand zodanig vernield, dat gister avond nog niet bekend was, hoeveel tijd het herstel zou vergen. Omstreeks elf uur gisteravond maakten de Nederlandse Spoorwegen bekend dat er drie doden, één zwaar gewonde en zes licht gewonden zijn. Allen zouden volgens de N. S. woon achtig zyn in Kampen. De omgekomenen zijn de heren B. Teune en Van Aarts en de 18-jarige mej. H. Riesebos. Zwaar gewond is de vijfjarige jongen Meurer; licht gewond zijn de 7-jarige jongen Heij- ink; de 17-jarige jongen Kalf, de heer R. Kuiker en mevrouw Jongeman met haar twee kinderen van twee en vier jaar. Voor het leven van het jongetje M. wordt gevreesd. Hij is, evenals de andere gewonden opgeno men in een ziekenhuis te Zwolle. Een andere kijk Van de zijde van de Veluwse Auto Dienst n.v. wordt medegedeeld, dat de overweg in de spoorlijn Zwolle Amersfoort, die de bussen bij Wezep moesten passeren, bij nadering van de bussen uit Apeldoorn en Kampen, bleek afgesloten. In normale bevallen wordt een vervoersonderneming in zulke om standigheden onmiddellijk gewaar schuwd. Dit is nu niet het geval ge weest. De chauffeurs van de beide auto bussen zijn bij de afgesloten over weg „opgevangen" door personen, die bij deze overweg werkzaamhe den verrichtten. De chauffeurs zijn een smalle weg ingestuurd die naar de «particuliere overweg leidde. Toen de chauffeurs met de bussen deze weg waren ingereden, konden ze niet meer terug, omdat deze wsg te smal is voor de elf meter lange en twee en een halve meter brede auto bussen. De autobus uit Kampen is met be hulp van militairen over de parti culiere overweg geloodst; militairen hebben de klaphekken open gehou den en gekeken of de weg veilig was. De autobus uit Apeldoorn is met een flauwe bocht voor dé particuliere overweg gekomen en daarna zeer waarschijnlijk met een van de voor wielen naast de overweg in het spoorbed geraakt. Toen de chauffeur dat bemerkte, heeft hij de 46 passagiers geadvi seerd, de autobus te verlaten. Ter wijl daaraan gevolg werd gegeven en zich nog tien mensen in de bus bevonden, greep de trein de bus in de flank. De chauffeur en de con ductrice zijn ongedeerd. De eerste vluchtte totaal overstuur weg, doch i3 later op de avond behouden thuis gebracht. Het Kremlin heeft, blijkens een bericht van „Tass", de Britse en de Ame rikaanse regering in een nota voorgesteld de besprekingen, die de drie landen binnenkort te Genève over een staken der proefnemingen met kernwapens zullen houden, door de ministers van buitenlandse zaken te laten voeren. In de Sowjet-nota's wordt verklaard, dat een „onverwijlde en algemene beëindiging der proefnemingen met kernwapens een vraagstuk is, dat zon der uitstel moet worden opgelost, daar het van invloed is op vitale belan gen van het gehele mensdom". De Sovjet-regering hoopt, daarom, dat de „partijen ter conferentie alles in het werk zullen stellen om tot overeenstemming te komen en dat zij zo spoedig mogelijk een geëigend akkoord zullen sluiten". Beraadslagingen beginnen te Genève op 31 oktober AFDOEND STELSEL VAN TOEZICHT In de Sowjet-nota aan de V. S. wordt onder meer verklaard, dat nu overeen is gekomen, dat de beraad slagingen 31 oktober a.s. te Genève zullen beginnen. Het Kremlin verzekert er verder opnieuw in het noodzakelijk te ach ten, dat de besprekingen zullen gaan over het „bereiken van een overeen komst inzake het voor immer beëin digen van de proefnemingen met kernwapens, hetgeen gepaard moet gaan met een afdoend werkend stel sel van toezicht, om naleving van het akkoord te verzekeren". Het voegt hieraan toe: ,Nu op de recente Geneefse conferentie is aan getoond, dat het niet mogelijk is on opgemerkt blijvende proeven met kernwapens te nemen, kunnen er voor de staten, die over deze wapens beschikken, geen bezwaren meer be staan de proefnemingen hiermede onverwijld en voor altijd te staken". De Britse en de Amerikaanse re gering hebben 22 augustus j.l. ver klaard, bereid te zijn de proefnemin gen met kernwapens voor een jaar te staken en wel te beginnen vanaf de openingsdatum der komende Ge neefse besprekingen hierover^ mits de Sowjet-Unie niet tot hervatting der proeven zou overgaan. Daarop heeft de Sowjet-Russische premier Chroesjtsjef dertig augus tus j.l. gezegd, dat de Sowjet-Unie zich ontslagen achtte van haar in maart 1958 vrijwillig aanvaarde ver plichting om de proefnemingen te staken, omdat de Verenigde Staten en Groot-Brittannië na die datum nog proeven met kernwapens hadden genomen. Dinsdagavond is uit Washington gemeld, dat geleerden, die deel uit maken van de Amerikaanse commis sie voor de kernenergie, hebben me degedeeld, dat de Sowjet-Unie kort geleden twee kernwapens van „ma tige tot grote ontploffingskracht" heeft beproefd, waarmede zy dus haar stakingsbekendmaking van maart j.l. teniet heeft gedaan. Amerika's en Engelands houding „Reuter" meldt uit Washington, dat gewoonlijk welingelichte kringen aldaar het onwaarschijnlijk achten, dat de Amerikaanse regering zal in stemmen met het Russische voorstel, om de ministers van buitenlandse zaken der „Grote Drie" over een stopzetten der proefnemingen met kernwapens te doen beraadslagen. In welingelichte kringen te Lon den verwacht men, dat Engeland er mee zal instemmen, de besprekingen op het niveau der ministers van bui tenlandse zaken te houden, maar men wijst er op, dat naar Britse opvatting over de duur van de staking der proeven op de conferentie zelf moet worden gesproken. De Sowjet-Unie is van mening, dat de conferentie de kwestie van de permanente staking der proeven tot onderwerp moet heb ben. Bij ernstige overstromingen in de zuidelijke dalen van de Cevennen (Zuid-Frankrijk) zijn 36 mensen om bet leven gekomen. De overstromin gen, de ernstigste van deze eeuw, zijn het gevolg van zeer zware regen val in de afgelopen dagen. De fruit en druivenoogst heeft zeer te lijden gehad, hele kudden schapen zijn verdronken en honderden woningen moesten worden ontruimd. De spoorlijn van Parijs naar Ni- mes is onderbroken door het instor ten van een brug in de buurt van Nimes. De grote atoomfabriek van Marcoule is door het overstromings water van de buitenwereld afgeslo ten. Veel slachtoffers zijn gevallen on der automobilisten, die met hun wa gens in de dalen door het snel stij gende water werden verrast en mee gesleurd. Zo is bij Bagnols-sur-Sèze een auto met twee vrouwen en drie kinderen verdwenen. Voorts worden nog verscheidene automobilisten, boeren en ook mannen van reddings ploegen en de brandweer vermist. In de stad Ales, die 40.000 inwo ners telt, moesten honderden huizen overhaast ontruimd worden. Een brug, die normaal zes meter boven het riviertje de Gardon uitsteekt, kwam geheel onder water te staan. Zal Nasser dan weer beginnen? In zijn troonrede aan het begin van het nieuwe parlementaire jaar heeft koning Hoessein van Jordanië woens dag medegedeeld, dat de Britse troe pen, die na de revolutie in Irak naar Jordanië kwamen, op 20 oktober be ginnen met hun terugkeer naar Enge land. Jordanië wil daamee vooral aan de Ver. Arabische Republiek van Nasser laten zien, dat het bereid is mee te werken aan het tot standkomen van een goede verstandhouding in de Arabische wereld. De manier echter, aldus Hoessein, waarop sommige van onze zusterlanden en zonder de naam te noemen, bedoelde hij toch duidelijk Nassers republiek voort gaat onredelijke aanvallen op Jor danië te plegen door ophitsende en provocerende radio-uitzendingen, is niet bevorderlijk voor de Arabische eenheid. Jordanië, dat voorgaat zijn leger te versterken, stelt prijs op zijn onaf hankelijkheid, die bedreigd wordt door de vernielende krachten van het internationale communisme, dat vol gens Hoessein, ook de schuld is van de chaos in het Midden-Oosten. Het volk van Jordanië heeft de troonrede met vreugde begroet, om dat het hoopt dat er nu ook spoedig een einde zal komen aan allerlei be perkende maatregelen en aan de prijsverhogingen, die het gevolg wa ren van de onrust in het land. Toch klonk in de troonrede nog 'n toon van ongerustheid wat betreft het vertrouwen in de houding van de Verenigde Arabische Republiek. Die zelfde ongerustheid heerste ook in Israël, waar men in regeringskringen gisteren de vrees uitsprak, dat het terugtrekken van de Britse troepen wel eens opnieuw pogingen van Nas ser het kleine koninkrijk van Hoes sein in te lijven ten gevolge kan heb ben, wat het gevaar voor Ishaël ver groot. President Eisenhower heeft woens dag op zijn wekelijkse persconferen tie (de eerste sedert vijf weken) ge zegd, dat als er een bestand in het gebied van Quemoy tot stand zou komen, dit een goede gelegenheid zou zijn om in goede verstandhouding met de comunisten in onderhandeling te treden. Eisenhower herhaalde zijn vroe gere standpunt, dat er geen sussings- pclitiek voor de crisis in de Straat van Formosa moet worden toegepast. Met enige emotie herinnerde Eisen hower aan de vooroorlogse verzoe ningspogingen, beginnend met de Ja panse aanval op Mantsjoerije in 1931, Hitiers bezetting van het Rijnland, Sudeten land, O ostenrijks „An- schlusz" en de overneming van Tsje- cho-Slowakije. Toentertijd was de Natuurlijk hebben wij van middag pl.m. 12 uur ons traditio nele 2 oktober-gesprek met „De Bilt" gehad. „Wat denkt u van het weer in Leiden op 3 oktober?" Het officiële weerbericht voor het gehele land is niet zo gun stig, er wordt gesproken van buien en dat kunnen we op die dag nu juist niet hebben. Onze waarnemer in De Bilt was bereid er een paar wetenschappelijk verantwoorde zonnige perioden doorheen te strooien. „Maar wan neer komen die?", en daar moest hij natuurlijk het antwoord op schuldig blijven. Er zal wat zon komen, het is goed mogelijk, dat dit in de middaguren gebeurd en Leiden zijn zonnige traditie sinds een zéér nat 1946 voortzet, n.l. dat de optocht niet verregend is. Laten we hopen, dat vrouwe Fortuna Leiden schenkt, wat De Bilt niet geven kan. vraag: waar te stoppen voor een we reldbrand uitbreekt? Waarom, aldus de president, zag de publieke mening dit niet? Op de opmerking van een verslaggever, dat sommigen in Dul les' uitlatingen van dinsdag een aan wijzing zien van een zwenking in Amerika's politiek naar verzoening, zei de president het zo niet te wil len zien. Gevraagd of hij dacht, dat commu nistisch China ooit tot de V. N. zal worden toegelaten, antwoordde de president, dat men rekening moet houden met bepaalde geschiedkun dige feiten. Zo staan de communis tische Chinezen nog steeds als aan vallers in Korea gebrandmerkt, als invallers in Vietnam, als schenders van enkele bepalingen der Indo-Chi nese wapenstilstand door hun voort durende training van Noord-Vietna- mezen en als schenders van een over eenkomst met Amerika door hun weigering alle op het vasteland ge vangen Amerikanen vrij te laten. BERICHT. Morgen, 3 oktober, herdenking van Leiden's Ontzet zal De Leidse Cou rant NIET verschijnen en zullen onze kantoren gesloten zijn. DE DIRECTIE. Dit nummer bestaat uit 16 pagina't Plaatselijke buitjes Boven Scandinavië en Rusland wordt een hogedrukgebied aangetrof fen, dat er tamelijk koud weer brengt. In het noorden van Scandi navië heeft het vannacht plaatselijk zelfs meer dan tien graden gevroren. Op de oceaan bevindt zich een ac tief depressie-systeem, dat nog steeds over een groot gebied zware stormen veroorzaakt. Het depressiegebied wordt nu geleidelijk minder diep en verplaatst zich daarbij naar het oos ten. Een erbij behorend front ver oorzaakte vanochtend in Zuidwest- Engeland en West-Frankrijk plaat selijk wat regen. Morgen zal ons land zich aan de achterzijde van dit front bevinden en zal lucht worden aange voerd, die 'n enigzins onstabiele op bouw heeft. Naast enkele opklaringen zyn er voornamelijk in de kustprovincies ook plaatselijk enkele buien moge lijk. In de temperatuur komt maar weinig verandering. (Geldig van donderdagavond tot vrijdagavond. Opgemaakt te 11.15 uur). ONGEVEER DEZELFDE TEMPERATUREN Aanvankelijk zwaar bewolkt met plaatselijk enige regen, later enkele opklaringen en voorna melijk in de kustprovincies en kele verspreide buien. Matige tot krachtige wind tussen zuid en zuidwest. Weinig verandering in temperatuur. Hoogwaterstanden 3 Okt. v.m. 6.10; n.m. 6.25. 4 Okt. v.m. 6.40; n.m. 6.55. 3 okt. zon op 06.43; onder 18.15; maan op 21.08; onder 12.09. 4 okt. zon op 06.44; onder 18.13; maan op 21.56; onder 13.01. Het weer in Europa De weerrapporten van hedenmor gen 7 uur iuióden: weer temp. HELSINKI geheel bew. 14 C. STOCKHOLM zwaar bew. 19 OSLO geheel bew. 15 KOPENHAGEN mist 17 ABERDEEN zwaar bew. 14 LONDEN licht bew. 17 AMSTERDAM 17 BRUSSEL regenbui 17 LUXEMBURG geheel bew. 14 PARIJS geheel bew. 19 BORDEAUX regen 17 GRENOBLE zwaar bew. 18 NICE onbewolkt 22 BERLIJN regen 22 FRANKFORT zwaar bew. 15 MüNCHEN regen 14 ZURICH mist 14 GENèVE zwaar bew. 17 LOCARNO licht bew. 20 WENEN regen 24 INNSBRUCK regen 24 ROME zwaar bew. 27 AJACCIO regenbui 25 MADRID zwaar bew. 20 MALLORCA licht bew. 25 ALGIERS onbewolkt 29 Korreltje Een grote hinderpaal voor het geluk is de droom van een te groot geluk. Fontenelle.

Leidse Courant | 1958 | | pagina 1