XuttfamöÜet J&jtti Wederom een hall jaar geëist tegen oververmoeide chauffeur Benzine verduisterd voor dienstritten? T.V. weer verder uitgebreid Nederl. Bioscoopbond bestaat 40 jaar Skiënd op het water! Elegant voor lage prijzen Dit is Uw kans, als U AMERIKA'S MEEST GELIEFDE KOFFIE nog niet hebt geproefd! DONDERDAG 2 OKTOBER 1958 DE LEIDSE COURANT PAGINA 13 Ongeluk bij Hendrik Ido Ambachi door gebrek aan verantwoordelijkheidsgevoel? Voor het gerechtshof te 's-Graven- hage heeft in hoger beroep de zaak gediend tegen de 34-jarige bestuur der G. W. van een bestelatuo, die in de nacht van vier op vijf mei tegen een viaductrand bij Hendrik Ido Am bacht read, waarbij zes inzittenden van de auto om het leven kwamen. De procureur-general, mr J. Zaayer, heeft bevestiging van het vonnis van de rechtbank te Dordrecht, een half hechtenis, gevorderd. De chauffeur had op het moment van het ongeluk bijna 23 uur achter elkaar gewerkt, om door het maken van overuren een zo hoog mogelijk weekloon te verdienen. De nacht van 3 op 4 mei had hij geslapen, doch daarvoor was hij ook al 35 uur aan één stuk door in touw geweest. De man had zijn rijboekje telkens ver- keerd ingevuld, opdat een en ander j bij controle niet aan het licht zouJ ncxwal ing kwam toch uit,!'ngew/KKeio geval doende bewezen. Overigens wees hij er op, dat ook verdachtes werkgever schuldig is aan deze zaak en voorts dat verdachte zelf zeer zwaar werd gewond bij het ongeluk. Tegen de ex-werkgever werd drie maanden geëist. De classificeerders baas ontkende te hebben kunnen weten wat zijn chauf feur oververmoeid kon zijn. Hij zei W. die avond opdracht te hebben ge geven direct terug te komen en niet meer mee te helpen met het schoon maken van tanks. Het Hof zal op 15 oktober arrest wijzen. Postspaarbank geeft meer rente aan jeugdspaarders Voigen andere banken ook? De Rijksspostspaarbank heeft de rente voor de jeugdspaarder, die een jeugdspaarovereenkomst aangaan volgens de gisteren in werking ge treden jeugdspaarwet, van 3 tot 3.24 pet. verhoogd. De directeur van de Spaarbank voor de stad Amsterdam heeft medegedeeld, dat hij met grote spijt kennis heeft genomen van deze door de R.P.S. uit concurrentie-over- wegingen ingevoerde renteverhoging. De directeur overweegt nu aan het bestuur van de bank voor te stellen de rente van de Spaarbank voor de stad Amsterdam op een soortgelijke wijze te verhogen. De Boerenleenban ken geven reeds sedert 1 januari aan alle spaarder een rente van 3.25 pet. komen. De vervalsing op een wel zeer tragische wijze, na melijk toen de chauffeur van de be stelauto die zonder vergunning werd gebruikt als autobus) zonder enige aanwijsbare oorzaak de bocht in de weg niet nam, en tegen de be tonnen rand van een viaduct reed. Hij had zelfs in het geheel niet ge remd. In slaap gevallen. „De voor een buitenstaander meest voor de hand liggende verklaring is, dat verdachte achter het stuur in slaap gevallen is en als men de ach tergronden van deze zaak kent, wordt dit vermoeden zekerheid: verdachte was oververmoeid. Het kan niet anders: ieder normaal mens zou oververmoeid zijn na te hebben gedaan wat verdachte heeft gedaan voor het ongeluk", zo begon de pro cureur-generaal zijn requisitoir. Ver dachte ontkende oververmoeid te zijn geweest; van het ongeluk dat hij meende te moeten wijten aan de bouw van de weg op het bewuste punt, wist hij zich niets te herinneren. Volledig aansprakelijk. De procureur achtte verdachte volledig aansprakelijk. Hij heeft vrij willig overmatig lang gewerkt, zijn werktijdenboekje heeft hij opzette lijk verkeerd ingevuld. Deze chauf feur heeft een vreselijk gemis aan verantwoordelij kheidgevoel gedemon streerd. Hij speelde met de levens van anderen en hij is terecht door de rechtbank te Dordrecht zwaar ge straft, aldus de procureur-generaal, die bevestiging vorderde van het von nis ten aanzien van de opgelegde hechtenisstraf van een half jaar en ook van de voor de vervalsing opge legde boete van 25. Bovendien vorderde hij dat ver dachte voor een jaar zijn rijbevoegd heid zal worden ontnomen. Werkgever mede schuldig. De verdediger, mr. W. P. Bijle- veld uit Dordrecht, vond overver moeidheid van de bestuurder niet vol- Stijging 10891 in sept. Op 1 oktober bedroeg het aantal aangegeven t.v.-ontvangers 345.489 tegen 334.598 op 1 september j.l. De verdeling over de voornaamste pro vincies en plaatsen was als volgt: Utrecht 25.909; N. Holland 90.300; Z.-Holland 113.400; Noord-Brabant 36.800; Limburg 19.400. In de grootste steden van ons land stonden op 1 oktober de volgende aantallen t.v.-toestellen: Amsterdam 45.100; Rotterdam 45.100; Den Haag 25.800; Eindhoven 9.600; Haarlem 3.300; Leiden 5.200; Utrecht 13.500. Nederlandse nabestaanden gast van Engelse lotgenoten Zeven en dertig nabestaanden van tijdens de oorlog in Engeland omge komen en daar ter aarde bestelde Nederlandse militairen en zeelieden, zullen op 4 oktober naar de over kant van de Noordzee vertrekken voor een bezoek aan de graven van hun gesneuvelde familileden. Deze mensen zijn de gast van hun Engelse lotgenoten. Sedert de bevrij ding heeft het Nederlandse volk door zijn medewerking en steun aan de Klaprooscollecte welke ook straks in November weer zal worden gehouden) voor vele duizenden Brit se nabestaanden de mogelijkheid ge opend om uit de opbrengst van deze inzameling het graf van vader, man, zoon of broer te bezoeken op één van de vele oorlogskerkhoven in ons land. Deze tochten die georganiseerd worden door het Nederlandse Oor logsgraven Comité hebben in Enge land en in de andere geallieerde lan den groteindruk gemaakt. Om uiting te geven aan de grote erkentelijk heid, die het Britse volk hiervoor voelt, besloot The British Legion (de grote Britse organisatie van oud strijders en nabestaanden) om Neder landse nabestaanden een verblijf in Engeland aan te bieden en hen op deze wijze in staat te stellen een be zoek te brengen aan de rustplaats van hen, die hun in de oorlogsjaren ontvielen. In een langdurige zitting van de rechtbank te Maastricht heeft de of- ficièr van justitie bij die rechtbank, mr P. van Mierlo, tegen de 56-jarige magazijnmeester J. F. T. en tegen de directeur van openbare werken, de 63-jarige B. T. M., beiden in dienst van de gemeente Sittard, straffen ge- eist wegens verduisteringen van benzine, vervalsing van bonnen en heling subsidiair schuldheling. Tegen verdachte T. luidde de eis drie maanden gevangenisstraf met ontzegging gedurende vijf jaar van het recht om een overheidsambt te bekleden, tegen de directeur M. twee maanden voorwaardelijk met een proeftijd van di'ie jaar en 1900, boete. In 1957 1130 liter Uit een langdurig onderzoek van de Rijksrecherche is gebleken, dat alleen al in 1957 rond 1130 liter ben zine aan de gemeente was onttrok ken door verdachte T. Deze erkende na manipulaties met benzinebonnen te hebben gepleegd, slechts 400 liter benzine gebruikt te hebben voor de privé-auto van zijn directeur, die mede-verdachte is en die zijn wagen geregeld gebruikte voor dienstreizen, terwijl verdachte ook zelf een deel der benzine zou hebben aangewend voor dienstreizen met diezelfde auto. r Bij werkzaamheden aan de nieu we rijksweg no. 75 bij Maastricht zijn twee arbeiders uit Weert door een grondinstorting bedolven. Zij zijn in zorgwekkende toestand naar het zie kenhuis overgebracht. De verdedigers bepleitten vrij spraak voor hun cliënten op grond van het ontbreken van voldoende bewijsmiddelen in deze zaak, welke zeer ingewikkeld is. Er is onzeker heid of de auto van verdachte M. als particuliere auto met dienstrit- mogelijkheden dan wel als gemeen telijke auto voor uitsluitend dienst ritten moest worden gezien. De recht bank zal op 15 oktober uitspraak doen. Drukbezochte receptie Vele honderden uit den lande, van alle organisaties en corporaties die enigerlei contact hebben met de Ne derlandse Bioscoopbond, waren gis termiddag naar Amsterdam gekomen om het hoofdbestuur van deze bond hun felicitaties aan te bieden ter ge legenheid van zijn 40-jarig bestaan. Mr. D. Bijderdijk complimenteerde namens de minister van binnenlandse zaken en publieke bedrijfsorganisa ties de bond, die „verantwoordelijk is voor de film in ons land", „de film die ook hier zulk een belangrijke plaats in de samenleving inneemt". De Nederlandse Bioscoopbond heeft zich aldus spreker een ere zuil opgericht door de stichting van het Bio-vakantieoord, dat voor ons volk een begrip is en waarvan mu in Arnhem een speciaal zusteroord ver rijst. Een echte sport voor jong en oud (van onze verslaggever) LOOSDRECHT (P P) - „Nu goed opgelet roept Tonny, „armen gestrekt en tenen omhoog I Daar gaat ie I" Zacht knorrend richt het racebootje zich op om dan als een renpaard weg te schieten. Het trektouw kringelt op uit het water en spant zich met een ruk, de waterskiër aan het einde wegsleu rend van de steiger. Daar gaat hij. Het water schuimt en bruist rond de brede houten latten en danmaakt hij een fout en verdwijnt in het water. Lachend komt het hoofd boven, de skies dobberen op de golfjes en de boot draait bij. „Over roept Tonny vanuit de boot. „Je moet de armen gestrekt houden Even later begint het spel opnieuw en de skiër doet het nu beter, Als een wonderfiguur uit een of ander sprookje snelt hij over het water. Het is werkelijk een fantastisch gezicht. De raceboot maakt een be hoorlijke snelheid van omstreeks veertig tot vijftig kilometer per uur en de man op de platte latten zweeft in de ware zin des woords over het wa ter van de plassen. Op de steiger verdringen zich nieuwe liefhebbers; zij die het ook wel eens willen proberen en zij die reeds doorkneed in deze interessante sport zijn. dragen, dat de neuzen van de ski's boven water steken. Wat de stand betreft, het bovenlichaam moet schuin achterover ge richt zijn, zodat men de buikspieren voelt trekken. De stand van de armen is erg belangrijk. Die moeten in een hoek van 45 graden omhoog gehouden worden. Bij de start trekt de sleeplijn de armen ho rizontaal, zodat ze dan als schokbreker gefungeerd hebben. Onder geen beding mag men de armen intrekken. Het prpbleem der raceboten HET IS volkomen begrijpelijk, dat men dergelijke waterskischolen in de water- aportcentra vindt, want tenslotte is het waterskiën een onderdeel van deze sport. Veel beoefenaars van een ander onder deel, namelijk de zeilsport, vinden dat niet zo leuk, want de zeiler heeft over het algemeen niet zoveel op met de ra cebootjes, die zijn zeilwater onveilig ma ken, door hun grote snelheden en hun knorrende motoren. Een lichte glijboot, die werkelijk pla neert, beroert maar heel even het water en vormt weinig golfslag, maar er zijn andere boten, die met de achtersteven die per liggen, die haalgolven veroorzaken, die niet alleen last, doch ook schade te- weeg kunnen brengen, maat van de voet afgesteld te zijn. Voorts j)e moderne motoren veroorzaken aan dienen de ski's recht vooruit te wijzen zienlijk minder lawaai dan vroeger, maar WANNEER wij even later een gesprekje met een onderlinge afstand van ongeveer juist op het water plant het geluid zich aanknopen met de jongeman, die hier de 50 centimeter. Men moet daarbij zorg- z0 gemakkelijk voort, zodat een motor scepter zwaait en die eigenlijk in Assen woont, maar hier tijdens de vakantie p als eersteklas waterskiër de skischool van zijn oom beheert, blijkt, dat het waterskiën in wezen helemaal niet zo moeilijk is. Een eerste vereiste is natuur lijk, dat de liefhebber behoorlijk kan zwemmen. De rest wijst de weg vanzelf. Er zijn mensen, die voor de eerste maal op de latten staan en keurig wegzoeven zonder moeilijkheden. Er zijn er ook, die eerst enige mislukkingen boeken, maar dan toch wel de slag te pakken krijgen* Kortom het is een zalige sport, echt ge schikt voor jong en oud. Mensen op leef tijd kunnen zeker zo goed zich achter de motorboot laten meesleuren over het water als jongelui, want er worden aan de waterskiër beslist geen biezondere eisen gesteld. Natuurlijk zijn er enkele richtlijnen, waaraan men zich moet houden. Zo is het van veel belang, dat men van een niet te hoge steiger start. De mee gun stige hoogte is omstreeks 75 centimeter. De schoen van de ski dient zuiver op De techniek De start 1» voor de beginneling het moeilijkst. Maar heeft men dit een maal onder de knie, dan is de groot stmoeilijkheid overwonnen. altijd duidelijk te horen is. Wat de vei ligheid betreft, ja, daar mankeert dik wijls nog wel iets aan en het is dus zeker niet te verwonderen, dat in ver schillende watersportcentra de motorbo ten een speciaal deel toegewezen kregen en elders niet mogen komen. De water- skisport heeft hier natuurlijk ook mee te maken, aangezien men zich achter snelle motorboten laat voorttrekken. AI met al is er op dit terrein nog wel het een en ander te regelen, tot gerief van alle watersportbeoefenaren. Deze pro blemen nemen echter niet weg dat het waterskiën een prachtige' jonge sport is, die ook in ons land veel belangstelling geniet. (Nadruk verboden). Kousen - CORSETTEN - Tricotages Opgericht 1886 37 filialen BEHA, fijne witte popeline met siersteek en elastieken inzetsels 290 STEPIN van nylon tule elast. met nylon broderie voorstuk. Reclame aanbieding BEHA elegant „Princesse"- model, witte popeline met kanten inzetsel en ajour naden ^95 GAINE van tule elastiek met geborduurd satijnen voorpand en rits sluiting. Op de heup extra met elastiek gevoerd. Elegant en toch steungevend model 1695 pAV-EEN ö/y LEIDEN Breestraat 99-101 HUNKEMOLLER telefoon 21770 IE-X-IS Pure koffie op zijn best Een speciale aanbieding... en een unieke kans om U zélf te overtuigen van de pure, pittige smaak van Amerika's meest geliefde koffie. Maxwell Quick Coffee is een met zorg samengestelde mélange van versgebrande, versgemalen koffiebonen. Klaar in de kop Eén schepje Maxwell Quick, heei water opschen ken, melk en suiker naar smaak en Uw kopje heerlijk-verse koffie is klaar. Bespaar nü 25 cent. maar haast U, want deze aanbieding geldt slechts voor zover de voorraad van Uw winkelier strekt. QUICK COFFEE

Leidse Courant | 1958 | | pagina 13