TWEEDE KAMER VOELDE WEINIG VOOR DE NIEUW GUINEA-MOTIE STARING IVOROL Elke tand een Sneeuwwitje 1150 JAAR GELEDEN GEBOREN Een praatje De droom van een Sophia Laren mager meisje werd werkelijkheid DONDERDAG 2 OKTOBER 1958 DE LE1DSE COURANT PAGINA 10 Voorsfel-Romme aangenomen De Tweede Kamer heeft gisteravond de motie van mr. Burger (P.v.d.A.) Inzake Nieuw-Guinea met 45 stemmen vóór (die der socialisten) en 77 stem men tegen verworpen. In deze motie werd van de regering een nota ge vraagd over de inzichten van bevriende mogendheden in het Verre Oosten, inzake de beste bestuursvorm in Ned. Nieuw-Guinea en inzake het stand punt van deze regeringen ten aanzien van een trusteeschapsovereenkomst tussen Nederland en de V.N. woord inzake het kinderbijslagont- werp wordt hard gewerkt. Met de wijziging der invaliditeits wet is het nog niet zo ver. Kinderbij slag voor kleine zelfstandigen heeft de aandacht. Binnenkort is de indiening te ver wachten van de wetsontwerp inzake de administratieve rechtspraak, als mede over de indeling van de N.O.- polder. MINISTER OREES EN INDONESIË De motie-Romme (KVP), waarin gevraagd werd als regel de advie zen van de vaste colleges van advies cn bijstand openbaar te maken, werd bij zitten en opstaan aangenomen, nadat prof. Romme zich bereid ver klaard had in de motie te vermelden dat met de regering overleg gepleegd zal worden over de uitvoering ervan. Antwoord. Minister-president Drees, is giste ren toegekomen aan de beantwoor ding van de gisteren door acht spre kers gehouden redevoeringen en hij begon met de opmerkingen, welke gemaakt zijn over de troonrede met betrekking tot de internationale si tuatie. Geen verwaarlozing In het algemeen heeft behalve in communistische kring instem ming gevonden wat over Indonesië is gezegd. In ongewoon scherpe woorden is daarover in de troonrede gesproken. Hij meent, dat minister Luns in de vergadering der V.N. te recht heeft gesteld, dat de verwaar lozing der verplichtingen door Indo nesië de zaak der onontwikkelde ge bieden geen goed doet. Met betrek king tot Nieuw Guinea zei de minis ter-president, dat Nederland ook andere dan zakelijke belangen heeft. Wij hebben nu eenmaal verantwoor delijkheid jegens Nieuw Guinea. De vraag is of Nederland alleen zou staan als Indonesië Nieuw Gui nea aan zou vallen. In dit verband is ter sprake gebracht de levering van wapens door Amerika. Daarover was Nederland ingelicht. Meer dan tevoren heeft Amerika de morele plicht gekregen er op toe te zien, dat Indonesië geen aanval doet. Tegen een trustschap over Nieuw Guinea zou Indonesië zich z.i. verzet ten. Spr. gelooft niet, dat een aparte nota daaromtrent nodig is, nu in de begrotingsstukken daar meer over kan worden gezegd. Competentie twee ministers. Wat de verhouding buitenlandse zaken en economische zaken aangaat zei hij, dat de ministers zich tot 1960 verenigd hebben op deze gedachte, dat buitenlandse zaken primair is in het contact met het buitenland. De minister van economische zaken heeft, voorzover het economische kwesties betreft, het recht daaraan deel te nemen. De gedachte om zoveel mogelijk over te laten of over te dragen aan organen van het bedrijfsleven of aan lagere organen dan gemeenten, acht spr. waardevol. Kabinet. Over het vraagstuk der heterogene samenstelling van het kabinet is reeds vaak gesproken. Bij de Neder landse verhoudingen is een zodanige samenstelling onvermijdelijk. De heer Oud heeft gezegd, dat het onderling vertrouwen tussen de groe pen waarop het kabinet steunt, niet groot is. In het kabinet is dat anders. Spr. zou wel willen, dat de verhou ding der groepen beter was. Als er een ander kabinet was, zou dat beter zijn, meende de heer Oud, maar spr. betwijfelt dat. Hij verwijst ten deze naar de tijd, dat de heer Oud minis ter was. De ontwikkeling met betrekking tot de bestrijding der werkloosheid kon geschieden mede dank zij de ad viezen van de SER, betoogde de mi nister-president. Hij merkte verder op, dat de vlottende schuld der ge meenten belangrijk is teruggedron gen. Contact. De SER is gevraagd om advies in zake huren en consumenten subsidies. Het is van groot belang te handelen in nauw contact met het georgani- Publikaties. Over subsidiëring van kerkenbouw heeft de regering nog geen beslissing genomen. Rapporten daaromtrent zullen t.z,t. ter kennis van de Kamer worden gebracht. De tarieven voor de Zeeuwse ve ren zijn lager dan elders. Het vol gend voorjaar zal er nader over wor den gesproken. In verband met de motie-Romme over publikaties van de adviezen van de vaste colleges van advies en bij stand zei spr., dat zodanige publikatie toch wel bezwaarlijk is. Het departe ment van O., K. en W. krijgt b.v. per jaar duizenden adviezen. Spr. ver klaart, dat het openbaar maken uiterst bezwaarlijk is. Staatsrechte lijk acht hij het ook niet juist. Wat de kwestie van het aftreden van de staatssecretaris van oorlog betreft zei spr. dat de minister van defensie prijs stelt op aanwijzing van een nieuwe staatssecretaris uit de kring van de P.v.d.A., zij het mis schien met een andere taakverdeling. Spr. verklaart niet te weten welke motieven men heeft gehad bij het publiceren van geheime stukken in een actie tegen minister Staf. Wij kunnen weinig doen tegen een amb tenaar, die weg is gegaan, voegt spr. er aan toe. Bloei. Naar aanleiding van de opmerkin gen van de heer Oud zegt spr. o.m., dat vele miljarden zijn afgelost op de staatsschuld. Het land verkeert in een bloeiende toestand, laat men de buitenlanders daarover maar spre ken. „Het is indrukwekkend wat er is gepresteerd in de loop der laatste jaren", heeft de Manchester Guar dian geschreven. Hoogbejaarde en hypermoderne krijgshaftigheid Tenslotte merkt spr. op, dat het z.l. een misvatting is te noemen, dat het in ons land beter zal gaan als de P.v.d.A. wordt uitgesloten. Reactie. Na de theepauze kwamen de re plieken aan de orde. De heer Oud (WD) zei dat nie mand betwist, dat er in Nederland gunstige resultaten zijn bereikt. Maar is dit alles te danken aan het voortreffelijk beleid van het kabinet? De motie-Romme zegt spr. gaarne te hebben ondertekend. Hy onder schrijft de bezwaren tegen de motie- Burger, waaraan hy zyn stem niet zal geven. De druiven, die de K.V.P. en de V.V.D. bij de verkiezingen hebben geplukt zijn voor de P.v.d.A. en de A.R. zure druiven. Gerust. Prof. Romme verklaarde, dat de mededeling inzake de algemene kin derbijslag hem heeft gerustgesteld. Alsmede de belofte dat een beslissing inzake de subsidiëring van kerken bouw zal worden openbaar gemaakt. Wat zijn motie betreft zei de heer Romme, dat het hem vooral gaat om een mentaliteitsverandering in het staatsapparaat. De muur van geheim zinnigheid moet naar de mening derren yj|n (je legerplaats Oirschot zijn voorstellers van de motie worden XT T woensdag een vyftig oud K.N.I.L.- militairen uit het militair instituut „Bronbeek" bij Arnhem en een 150 ouden van dagen uit Best te gast ge weest bij leger en luchtmacht. Op de vliegbasis Eindhoven klom de 76- jarige oud-Atjehstrijder Johan van Rijsel in de cockpit van een moderne straaljager, om daarna zijn verbazing over de moderne techniek te uiten tegen de 75-jarige Cornells Rijckers, ook een oud-gediende. Op uitnodiging van de onderofficie- Tweede motie. De heer Romme diende een twee de motie in betreffende de inschake ling van maatschappelijke organen in de totstandbrenging van maatre gelen van wetgevende en bestuur lijke aard. In deze motie wordt de regering uitgenodigd bij haar wets voorstellen met deze beleidslijn, waar mogelijk, rekening te houden en te rapporteren over de vraag of, en zo ja, hoe wetswijziging aan de doorvoering dezer beleidslijn dienst baar is te maken. De K.V.P.-fractieleider verklaarde over de motie-Burger over Nieuw- Guinea, dat zyn politieke vrienden geslagen tegenstanders van deze mo tie zijn. Geen verantwoordelijkheid. Mr Burger (Arb.) wees erop dat de K.V.P. bij elke kabinetsformatie op haar onmisbaarheid wijst en dat zij bij de opstelling van een rege ringsprogram er altijd bij wil zijn. Maar de K.V.P. wil als het kabinet er is nooit verantwoordelijkheid dra gen. In dit opzicht deelde mr Burger de inzichten van prof. Oud volledig. Advertentie Scheepsberichten ABBEKERK 2 okt. te Manilla; AL- KES 1 okt. nog te Colombo; ALMKERK 1 okt. van Hongkong naar Kobe; BALI 1 okt. van Cartagena naar Le Havre; CALTEX The Hague (t) 1 okt. van Singapore naar Bahrein; CISTULA (t) 1 okt. Singapore naar Bangkok; CO- RILLA (t) 1 okt. van Abadan naar Lo- renco Marques; EENHOORN 2 o?!* te Piraeus; ESSO Nederland (t) passeert 1 okt. Ras Al Kalb naar Rastanura; FRAVIZO 1 okt. van Dublin naar Am sterdam; KREBSIA (t) 1 okt. van Yok- kaichi naar Singapore; LEUVEKERK 1 okt. te Basrah; OOSTKERK passeert 2 okt. Ouessant naar Antwerpen; PA- PENDRECHT passeert 1 okt. Ouessant naar Novorossisk; PRINS CASIMIR 2 okt. te Chicago; RIJNKERK 1 okt. van Port Said naar Genua: SALOUM 2 okt. te Nantes; SCHIE 1 okt. te Latta- kia; STATENDAM 1 okt. van Le Havre naar Southampton; STRAAT JOHORE 2 okt. te Singapore; VAN CLOON 2 okt. te New Castle. Sikkels klinken Sikkels blinken Ruisend valt het graan Mocht ge veronderstellen, dat het in dit stukje gaat om de dichter Sta ring dan hebt ge het mis. Weliswaar staan als motto 3 regels van zijn kende „Oogstlied" vermeld, doch de bedoeling daarvan is een andere dan de aandacht te vestigen op de dien ter Staring. Wat toch is het geval? Het zal 5 oktober a.s. precies an derhalve eeuw geleden zijn, dat te Lochem op het buiten „De Wilden- bordv' geboren werd Winand Ca- rel Hugo Staring als zoon van de bekende dichter, wiens dichtregels hierboven aangehaald zijn. Hugo, zoals hij genoemd werd, groeide op de „Wildenborch" op te midden der bossen, heiden, akkers en weiden. Hij leerde de natuur lief hebben, want vader Staring, die dit buiten had gekocht, was niet alleen letterkundige, doch hij had ook land bouwkunde gestudeerd en was een ijverig ontginner der woeste gronden om zijn buitenplaats heen. Vandaar dat het niet behoeft te verwonderen, dat zijn zoon Hugo een meer dan gewone belangstelling toonde voor de natuur. Wat hem ech ter pakte en nimmer heeft losgela ten, dat was de aarde, haar opbouw en samenstelling. En zo werd de jon ge Staring dan ook geoloog. En een seerd bedrijfsleven. De vakbeweging,*^? had al maanden geleden gevraagd de Hy ftudeerde te Leid" waar z0. i geleden gevraagd SER te laten adviseren over de ge hele nationale economie. De regering vond dat toen niet nodig. Onjuist zou het naar sprekers oordeel zijn ge weest allerlei voorstellen te doen in de begroting en daarna de SER ad vies te vragen. Deze zou dan voor een voldongen feit hebben gestaan. Het advies aan de SER is gevraagd op de dag waarop de begroting bij de Staten Generaal is ingediend. De vele beroemde personen uit de 19de eeuw opgeleid werden. We denken aan een Heye en een Amersfoordt, beiden ook grootgrondbezitters en waarvan de laatste tot de pioniers op het gebied der landbouwmechani satie in Nederland kan worden gere kend. Trouwens, Amersfoordt, die later de model-boerderij „De Bad hoeve" nabij Sloten in de Haarlem uieu-u. uv u i j vraag is een uitvloeisel van de begro-1 mermcer bezat, kende Staring zeer ting. De regering meende niet het 8^J^®""\k®z°cht „De Badhoe- hele begrotingsbeeld te kunnen voor- 'jfi leggen aan de SER voor de begroting was ingediend. Vandaar de datum der advies-aanvraag 16 september. Bezit en arbeid. Opmerkingen over bezitsvorming beantwoordende zegt de minister president, dat ten aanzien van het fiscale punt hij er altijd bezwaar te gen heeft gehad, dat inkomsten uit bezit lichter belast zouden worden dan inkomsten uit arbeid. Spr. rele veert voorts wat ter zake van bezits vorming is aangekondigd. Spr. zei, dat de weduwen- en we zenverzekering spoedig is te ver wachten. Aan de memorie van ant- meerdere keren. Staring studeerde aanvankelijk rechten, doch ging later over op wis- natuurkunde, waarin hij dan ook in 1833 promoveerde. In de eerste plaats geoloog. Na zijn promotie werd hem door zyn vader het beheer over „De Wil denborch" opgedragen. Van „beroep" was hij echter griffier bij de rech terlijke macht. Inderdaad heeft Staring zich voor de landbouw zeer verdienstelijk ge maakt, maar hij was toch in de eer ste plaats: geoloog. Hy was bezeten met een speurzin op dit gebied. In 1852 vertrok hij naar Haarlem, alwaar hij verbleef tot 1863. In die 11 jaar heeft hy de gegevens verza-, meld voor het maken van een „Geo logische kaart van Nederland", wel ke van 18581870 verscheen. In Londen volgde hij ook landbouw- onderricht en gaf hetgeen hij aldaar gehoord had uit te Haarlem in 1863. Een jaar tevoren was in diezelfde stad door hem uitgegeven het „Huis boek voor den Landman", terwijl zijn mooiste werk misschien wel was „De bodem van Nederland", waar hij in 2 delen schreef over de samen stelling en het ontstaan der gronden in Nederland (18561860). Het tegenwoordige Rijksmuseum van Geologie en Mineralogie te Lei den is van oorsprong Starings werk en heeft een omvangrijke verzame ling van Staring tot grondslag. Deze grondslag werd gelegd te Haarlem. Van geheel andere aard was zijn werkzaamheid bij de totstandkoming van het Paleis van Volksvlijt te Am sterdam (vóór de laatste oorlog af gebrand). Met was een initiatief van de bekende Amsterdamse wel doener Sarphati en werd gebouwd tussen 1858 en 1864. Staring was in het begin enige jaren mede-directeur. Dat viel eveneens in zyn Haarlemse tijd. In Haarlem zag ook zyn studie over binnen- en buitenlandse maten, gewichten en munten het licht (1862) en 's jaars daarop werd hy be last met de bebossing der zeedui nen. Op landbouwkundig gebied heeft hij zich vooral verdienstelijk gemaakt door zijn propaganda voor beter en meer landbouwonderwijs, door de oprichting van de Gelderse Maat schappij van Landbouw en zijn bijna ontelbare artikelen en brochures op het gebied van de landbouw. Hij wordt als de geestelijke vader be schouwd van de Landbouwhogeschool te Wageningen. SI. POLITIE CONTRA STUDENTEN Naar aanleiding van perspublika- ties heeft de procureur-generaal by het gerechtshof te Amsterdam een door de rijksrecherche in te stellen onderzoek gelast naar het optreden van de Utrechtse politie tegen de studenten van de studentenvereni ging Unitas, tijdens relletjes in de nacht van donderdag op vrydag op het Lucas Bolwerk te Utrecht. Fietsend op de Nassaulaan te Haarlem, werd gisteravond de 35- jarige mevrouw R. M. E. de Beer uit die stad aangereden door een pas serende autobus. Ernstig gewond werd zij naar het St. Elisabethgast- huis overgebracht, waar zy later op de avond is overleden. Liever geen pin-up, maar serieuze, dramatische rollen (van onze correspondente) HOLLYWOOD (P P) - „De rol van Anne, die ik kreeg in mijn eerste Hol- lywood-produkt „Pesire under the Elms" van Paramount naar een verhaal van de beroemde schrijver Eugene O'Neill, ligt mij buitengewoon", meent Nu kwam zij voor de opnamen van de Sophia Loren. Wij troffen de actrice bij een rustpoos, tijdens de opname Paramountfilm „Desire under the Elms' r 1 r-, u I I r naar Hollywood en zal na deze film nog van deze nieuwe rolprent van Don Hartman, waarin bekende acteurs als een rolprent voor Paramount maken sa- Anthony Perkins en Burl Ives de overige hoofdrollen vervullen. Daar zaten men met Cary Grant, getiteld „House- wij oog in oog met dè verblindende schoonheid van de beroemde Italiaanse boat". actrice, die zo snel de ladder der roem heeft beklommen. Het viel ons W6 °°k dadelijk op, dat zij zo vriendelijk en prettig was om mee te praten, heel ge woon en vertrouwelijk. Zij vertelde ons hoe zij via de poolroute met het vliegtuig naar Hollywood was gevlogen, een reis die een diepe indruk op haar had gemaakt. En langzaam verliep ons gesprek van reizen naar de film en haar carrière. Eerlijk en zonder schroom vertelde de schoonheid een verhaal, dat bijna niet te geloven is. de opnamen van „Boy on a Dolphin" te zamen met sterren als Alan Ladd en Clifton Webb. Voorts werkte ze aan de film „De Pride and the Passion", die in Spanje werd gemaakt, samen met Ga ry Grant en Frank Sinatra en de film „Legend of the Lost", die in Afrika werd opgenomen, samen met John Way- Mager er» spichtig meer persoonlijke zaken. Sophia Lo ren houdt erg veel van lekker eten en ze ontziet zich niet voor de lijn. „Ik heb mijn lijn gekregen met het eten van spaghetti, dus zal ik die ook wel hou den met het eten van spaghetti", meent rij. Ze houdt erg veel van muziek, ge zellige partijtjes en dansen. Maar daar naast weet de jonge actrice ook heel goed die ze zich getroost had, bleek die een wat werken is. Zij werkt veel en hard „u. prettige stimulans. Elke rol die haar en z,ch ook volkomen aan de rol de igaen wenj aangeboden accepteerde zij, kreeg zu kriiat nrlon 1/)ii irw yt#». „TOEN ik geboren werd ov_^t niet zo rooskleurig en dat konden wij daardoor veel ervaring en verdiende thuis heel goed voelen. Ik was nog heel geid. klein toen de oorlog begon met alle Geen pin-up meer „In 1952 kreeg ik m'n grote kans. Een dien In die tgd groeidejk jtaliaanse filmdirecteur zocht iets nieuws. OP DE vrouw af gevraagd is zij blij. dat o o nnr nn u m meisje dat mooi moest zijn, attractief haar ster-zijn haar nu niet meer dwingt dat goed moest kunnen spelen en tot het laten maken van zogenaamde pin- En ik, ik voldeed aan de ei- up foto's. Neen, het liefst speelt zij vol- een. Het was in deze film „Africa Be- komen serieuze, dramatische rollen, neath the Seadat ik succes had. Dat waarin zij alles kan geven wat ze heeft was ook de tijd waarin ik mijn eigen aan talent, zonder dat haar figuur een naam Sophia Scicolone, ruilde voor de dominerende rol behoeft te spelen. naam Sophia Loren." Wij moesten afscheid nemen, want righeid op en toen het einde van de oorlog kwam met de bezetting van Napels door de Amerikanen, was ik een kind van tien jaar, mager en spichtig, kortom ontzet tend onaantrekkelijk en ik wist dit zelf maar al te goed. Voor een groot deel was dit het gevolg van de honger die wij le den. Ik denk nog met dankbaarheid terug aan de Amerikaanse soldaten die mij re- pen chocolade gaven en rantsoenen. Het Daarna kreeg ze een hoofdrol In de film een assistent kwam aanrennen enipe wat wij deden was eten." „Aïda". Als exotische schone deed ze het haar te zeggen dat ze zich weer Nu, zoveel jaren later, zagen we Sophia heel goed met haar prima figuur. En in Waar moest maken voor nieuwe op- Loren, uitgegroeid tot een adembenemen- Italië werd het het jaar van Sophia Lo- namen. de schoonheid, behorende tot de mooiste ren- Ze had groot succes en haar beel- Wij verlieten de studio met een aange- vrouwen van de wereld en eerlijk ge- tenis prijkte op de omslagen van alle name herinnering aan een prettige en zegd konden we ons nauwelijks voorstel- geïllustreerde bladen en in de bladen vriendelijke jonge vrouw, in weerwil van len, dat zij op tienjarige leeftijd een on- werd haar film uitgebreid besproken. haar beroemdheid even gewoon als er aantrekkelijk meisje was geweest. onbekende debutante. „Reeds van mijn jeugd af had ik een Naar Hollywood (Nadruk verboden), grote belangstelling voor toneel en film. Ik herinner me nog maar al te goed de AMERIKA liet ook haar oog op Sophia Sophia Loren zoals wij haar allen verkleedpartijen, die ik met m'n zuster vallen en zij werkte in Griekenland voor kennen. samen op touw zette. Dan verbeeldden wij ons beroemde actrices te zijn. Maar ik was ongelukkig, omdat ik begreep dat ik als mager onaantrekkelijk meisje m'n droom nooit zou kunnen verwezenlijken". Stapje voor stapje HAAR gezonde eetlust gaf haar meer vo lume en bij het ouder worden ontwikkel de zij zich tot een aantrekkelijke jonge vrouw. Toen begreep ze, dat er een kans was om actrice te worden, maar de weg omhoog was een lange, moeilijke weg, ook voor de mooie Sophia. De eerste stap in die richting zette zij, toen ze meedeed aan een schoon heidswedstrijd in Napels. Zij verover de de tweede plaats onder de titel „prinses van de zee". Maar het be langrijkste was, dat ze nu meer zelf vertrouwen kreeg. Met haar moeder ging zij naar Rome, waar zij leefden op een klein gehuurd kamertje en niets anders deden dan de gehele dag de filmstudio's bezoeken, sol liciterend naar een rolletje voor de jon ge Sophia. Aanvankelijk hadden ze wei nig succes en aangezien er toch geld moest zijn voor het dagelijks levenson derhoud werd Sophia fotomodel. Ze werd populair en veel gevraagd en verdiende wat. Hierdoor was ze in staat om lessen te gaan volgen aan een van Rome's be roemde toneelscholen. De grote kans NA verloop van tijd werd zij ook bekend bij de filmstudio's en kreeg een paar heel kleine rolletjs. Dat was het begin van haar filmcarrière en na alle moeite

Leidse Courant | 1958 | | pagina 10