De bouw van het nieuwe Klein seminarie voor 't Bisdom Rotterdam De Zonnige Zeurpiet Analist sneed hond de buik open beroemde geneesmiddelen in 1 tablet doen wonderen l Chefarine „4' visie op televisie Nederlandse betonindustrie haalt weer ruimer adem Met buks in oog geschoten WOENSDAG 1 OKTOBER 1958 DE LEIDSE COURANT PAGINA SEMINARIE-DAG 5 OKTOBER 1958 Tekort aan priesterroepingen Het was 8 september een histori- gen, waardoor het seminarie ineens sche dag voor het jonge Bisdom Rot- zal kunnen worden betaald. terdam. Toen werd de bouw van het nieuwe Klein-Seminarie, dat in Noordwijkerhout gevestigd zal wor den, aanbesteed. Zes aannemers waarvan vier uit het westen van het land waren daartoe uitgenodigd. Zoals reeds is gepubliceerd, was de Firma Gebr. Struycken uit Tilburg de laagste inschrijver voor de som van 4.201.000. Het werk is inmiddels aan deze firma gegund en de eerste voorbereidende bouwwerkzaamheden hebben reeds een aanvang genomen. Men hoopt met de bouw klaar te zijn in september 1961. Het plan is ont worpen en uitgewerkt door het Archi tectenbureau ThunnissenKranen donkThyunissen te 's-Gravenhage. De eerste opdrachten daartoe waren reeds gegeven vóór de splitsing van het oude Bisdom Haarlem. Zoals be kend, werd Hageveld te klein voor het aantal studenten, dat door de gro te bevolkingsgroei van de „Randstad staat echter het pastorale woord van de Bisschop: GEEF MIJ MEER PRIESTERS! Voor dat doel wordt tenslotte het nieuwe seminarie gebouwd. We kun nen gelukkig nog niet spreken van een priestergebrek, zeker is er een priestertekort. Er zouden zeker elk jaar zes k ze ven priesters meer gewijd moeten gever^ en toegezegd. In het najaar van 1957 heeft de Bis schop een rondgang gemaakt door zijn Bisdom. In elf dekenale bijeen komsten, waartoe alle priesters en kerk- en andere besturen waren uit genodigd, is een uitgebreide uiteen zetting van de plannen gegeven. Aan elke parochie werd een bepaald streefbedrag voorgesteld, dat men vijf jaar lang zou opbrengen. Bij de vaststelling daarvan is zoveel moge- lijk rekening gehouden met alle om- Holla/nd", in toenemende mate zich standigheden van financiële draag- Daaruit is het z.g. vijfjarenplan ontstaan. Kort gezegd komt het hierop neer, dat hij aan al zijn diocesanen heeft gevraagd vijf jaar lang elk jaar een miljoen bij elkaar te brengen. Het j worden, wil er verzorging in al de ontbrekende zou dan langs anderetakken van zielzorg aanwezig zijn. wegen worden gezocht. Dit proces is al verschillende Jaren Niet onvermeld mag hierbij blij-aan de gang. Denkt U eens in, tot welk ven, de grote hulp, die door de broe-1 een groote tekort deze toestand leiden der en zustercongregaties, welke in zal in verloop van een tiental jaren, het Bisdom Rotterdam werken, is ge- j jn het Bisdom Rotterdam werken aanmeldde, hoewel het percentage aanmeldingen geen gelijke tred houdt met die groei. Een voorlopige, ge deeltelijke oplossing werd in 1956 gevonden door de studenten van de eerste klas uit het Bisdom Rotterdam onder te brengen in kasteel Stouten- burg bij Amersfoort. Velerlei bespre kingen werden gevoerd, tijdens wel ke het plan langzamerhand zdjn de finitieve vorm kreeg. Mgr. Jansen won ook deskundige adviezen in van een, daartoe door hem gevormde ma- terialencommissie, bestaande uit zes onafhankelijke deskundige mens< Hun raad heeft veel ertoe bijgedra gen, dat diverse bezuinigingen kon den worden bereikt, zonder aan de degelijkheid van de opzet tekort te doen. Toen eindelijk bestek en tekeningen in juli klaar waren, was op de oor spronkelijk gemaakte plannen een 'bezuiniging van 2 miljoen gulden be reikt, ook door het toepassen van vele versoberingen. Het was dan ook het eenstemmig oordeel, zowel van de leden van de materialencommissie, als van de inschrijvers, dat hier een degelijk, maar eenvoudig en sober gebouw was gepland. Het zal echter duidelijk zijn, dat het bedrag van ruim 4 miljoen niet voldoende is om het seminarie ge bruiksklaar te krijgen. Nog belang rijke bedragen zullen nodig zijn voor die electrische en verwarmingsinstal latie, voor de inventaris, voor hono raria e.d. De aannemingssom betreft alleen het bouwkundig gedeelte van het werk. Bij elkaar worden deze kos ten begroot op ruim 2 miljoen, zodat het seminarie, als het klaar is, onge veer 6'/i miljoen gulden zal hebben geëist. Eerst heeft de Bisschop er nog aan gedacht om het seminarie voor een deel af te bouwen. Maar een la tere afbouw zal zoveel meer kosten dat het niet verantwoord is, deze zwaardere last voor de toekomst o-i het Bisdom te laten rusten. Een vijfjarenplan De grote vraag komt natuurlijk naar voren: hoe zal dit alles kunnen worden gefinancierd? Het was niet mogelijk om deze be dragen te lenen, zonder dat het Bis dom voor ondragelijke lasten van rente en aflossing zou komen te staan, terwijl daarnaast de bijna ondrage lijke zorg voor de erkenbouw, als ook de gewone exploitatie-kosten van het seminarie zouden blijven druk ken. Tóen is Mgr. Jansen op het stoute plan gekomen om te pogen, door ont zaggelijke krachtsinspanning van heel kracht der parochii Overal vond de Bisschop begrip voor zijn plannen. Aan het initiatief van de parochies werd overgelaten, op welke manier men deze gelden zou bijeenbrengen. op het ogenblik een kleine duizend priesters, waarvan er 615 als pastoor of kapelaan in de rechtstreekse ziel zorg zijn geplaatst. In de afgelopen twee jaren van het bestaan van het Bisdom heeft de Bisschop zeker in een 20-tal parochies een kapelaan moeten weghalen, die daar eigenlijk nodig was. Er zijn in dezelfde twee jaar minstens tien nieuwe parochies opgericht, die ieder voor zich min stens één priester vragen: een gevolg van de grote stadsuitbreidingen. Daarnaast moeten er telkens pries ters worden bestemd en vrijgemaakt voor noodzakelijke buiten-parochiële zielzorg. Een van de benoemingen houdt nauw verband met dit grote probleem der priesterroepingen. De Bosschop Een van de voornaamste bijdragen is ervan overtuigd, dat er zeker meer zou gevormd worden uit de opbrengstjongens priester zouden willen en van de seminarie-collecte, welke elk jaar op de eerste zondag van oktober wordt gehouden. Dat zijn oproep overal begrip heeft gevonden, bewijst wel het feit," dat in het eerste half jaar van 1958 werke lijk een half miljoen uit de parochies is ontvangen. Vast vertrouwt de Bis schop in grote dankbaarheid erop, dat deze ijver in de komende jaren niet zal verslappen. Verschillende middelen zijn ge bruikt en zullen gebruikt worden om de aandacht op deze actie te blijven vestigen. Daartoe hebben ook de bal- lontochten gediend, welke vanuit Langeraar en Wateringen zijn gehou den. De ballontocht te Lisse werd wegens bijzonder slechte weersom standigheden uitgesteld en zal nu in het voorjaar plaats vinden. Naast de propagandistische voordelen hebben deze ook nog een niet onaardig batig saldo opgeleverd. Regelmatig zal het Bisdom de dio cesanen op de hoogte houden van het verloop der actie. Geestelijke nood. Boven deze materiële gegevens kunnen worden, als hun aandacht er meer op gevestigd zou worden. Vele ouders zijn nog niet overtuigd van de grote uitverkiezing, als een zoon van hen tot priester wordt geroepen. Hoe moeilijk er eigenlijk ook een priester uit de zielzorg kan worden gemist, acht de Bisschop dit probleem van wel zo groot belang, dat hij toch een priester heeft vrijgemaakt, die zijn speciale aandacht hieraan zal wijden en het kweken van priester roepingen zal bevorderen. Natuurlijk is een roeping het werk van Gods uitverkiezing en genade, maar de menselijke medewerking en voorbe reiding blijft hierbij toch noodzake lijk. Moge steeds meer de overtuiging veld winnen van het noodzakelijk sa mengaan van de bouw van een semi narie en de groei van priesterroepin gen volgens de beproefde traditie van de heilige Kerk. Moge deze seminariedag het heilig optimisme van de Bisschop bevestigen door de offervaardige medewerking der diocesanen. Het gironummer voor de bouw van het seminarie is: nr. 464304, t.n.v. Bisdom Rotterdam. Sadisme of leergierigheid? „Een ongelooflijk staaltje van sa disme dat riekt naar concentratie kampen" noemde de officier van ju stitie bij de Alkmaarse Rechtbank de handelwijze van de 30-jarige analist J. H. uit de Beemster, die op 15 juli van dit jaar een rashond naar zijn woning had meegelokt en daar open gesneden om een stuk van de lever af te knippen met een botte schaar. Hij hoopte op die manier gegevens te verzamelen over levende cellen. Hij had het dier met een door drenkte lap chloroform bedwelmd, tijdens welke behandeling het dier reods stierf. Niettemin zette H. de „operatie" door. Het kadaver wierp hij in een sloot langs de weg. De opperwachtmeester der rijkspo- het Bisdom de gelden bijeen te bren- litie die het onderzoek had geleid, zei dat men H. in de buurt al lang wantrouwde. Hij zou „rare dingen' met katten uithalen en ving oj vreemde wijze vlinders die hij in jam potjes om het leven bracht. Toen de hond dan ook in de sloot gevonden werd dacht men direct aan H. De of ficier van justitie zei in zijn requisi toir dat de zaak nogal wat veront waardiging had verwekt, terecht meende hij, „Want deze man mist elk menselijk gevoeL Hij drilt zijn kin deren en laat hen een soort van „vuurdoop" in de zee ondergaan. Dit getuigd onmiskenbaar van sadisme". Hij vroeg acht maanden gevangenis straf waarvan vier voorwaardelijk met een proeftijd van drie jaar, en onder toezichtstelling. Tevens vroeg 'hij verbeurdverklaring van de instru menten. De raadsman van verdachte noem de de strafmaat „ronduit belachelijk". Hij meende dat H. niet uit sadisme doch uit leergierigheid 'had gehandeld. Uitspraak 14 oktober. tv (75) 'BrMlHukimxnmTpeplnmbitk ltru(, HnlijMiiiieTËMskrr ons wiiïïïm/jXPetinonnen te/min stnksijm einöm! Hi V z MINISTER KLOMPé NAAR FRIESLAND De minister van Maatschappelijk Werk, mej. dr. M. A. M. Klompé, zal maandag 13 en dinsdag 14 oktober een bezoek aan Friesland brengen, waarbij zij zich in het bijzonder zal laten voorlichten omtrent de situatie in het ontwikkelingsgebied Oostelijk- Friesland. De minister zal o.a. de officiële ope ning verrichten van het nieuwe be jaardecentrum te Oosterwolde, waar zij tevens een bezoek zal brengen aan de werkplaats voor minder-vali- den. Overleg tussen Nederlandse en Westduitse autoriteiten over de Ap pelexport naar West-Duitsland uit ons land, heeft er toe geleid dat hierin met ingang van 1 okotber een grote verandering zal komen. Er is name lijk een lijst vastgesteld waarop zes appelrassen voorkomen en deze mo gen van 1 oktober af nog maar naar West-Duitsland worden geëxpor teerd en dan nog enkel wanneer ze op de veilingen minstens 24 cent per kg hebben opgebracht. De volgende appelrassen mogen nog naar West- Duitsland: Cox's Orange Pippin, Elli sons Orange, James Grieve, Laxton Superbe, Manks Codlin en Wealthy. Van deze rassen mogen de kwalitei ten extra standaard, standaard en huishoud worden uitgevoerd. (Advertentie) Gelukkige afloop Op de Reedijk te Rotterdam-Zuid is gistermiddag de locomotief van een treinstel, bestaande uit 31 olie wagons, in botsing gekomen met een personenauto, waarin alleen de be stuurder, de 52-jarige A. van Os uit Rotterdam, zat. De auto trachtte op een onbewaakte overweg nog voor de trein langs te komen, maar werd bij deze manoeuvre gegrepen en onge veer tien meter meegesleurd. De be stuurder kon zijn auto, die van ach teren bijna totaal vernield werd. on gedeerd verlaten. De locomotief werd niet beschadigd. Prins Bernhard opende nieuwe fabriek Prins Bernhard heeft gisteren het nieuwe kantoor en bedrijfspand van de nv koninklijke Rotterdamse be ton- en aanneming maatschappij, voorheen Van Waning en Co., te Meppel officiëel in gebruik gesteld. Dat gebeurde door met een nieuw ap paraat een keuring te verrichten op kruinbelasting bij een getrild beton nen duikerelement, een kwaliteits controle, welke doorlopend in dit be drijf wordt toegepast en waarvoor thans een van de modernste appara ten is geïnstalleerd. Na het twee hectaren grote bedrijf te hebben bezichtigd vertrok prins Bernhard per helikopter naar Soes terberg, om vandaar met een „Dako^ fca" naar Londen te vliegen, waar de prins zou aanzitten aan een diner ter gelegenheid van het afscheid van ge neraal Montgomery. De prins, vergezeld van zijn ad judant, luitenant-ter-zee eerste klas se W. Kuijck, de commissaris der ko ningin in de provincie Drenthe, mr J. Cramer, en de burgemeester van Meppel, mr A. Kleijn, werd op het terrein verwelkomd door de beide directeuren, de heren C. H. Waning en J. I. van Waning. In de kantine van het nieuwe bedrijfsgebouw, sprak de heer C. H van Waning een rede uit, waarin hij er de aandacht op vestigde, dat de beton warenindustrie in Nederland heden ten dage ongeveer vijftig be drijven omvat met elk meer dan vijf tig arbeiders. In totaal zijn in deze bedrijfstak ongeveer 12.000 arbeiders werkzaam. Als toeleveringsbranche van het bouwbedrijf, meer speciaal van de wegenbouw, neemt de beton waren-industrie een belangrijke plaats in. Spreker herinnerde er aan hoe de bedrijfstak in toenemende mate van de bestedingsbeperking te lijden heeft gehad en hoe de afgelo pen winter voor sommige vakgeno- Tegen de 17-jarige matroos W. L. uit Kollum (Fr.) is gistermiddag voor de rechtbank te Rotterdam bij verstek f 150,— boete of een maand hechtenis en drie weken gevange nisstraf voorwaardelijk met twee jaar proeftijd geëist. Hem was ten laste gelegd dat door zjjn schuld R. J. van den B. op 27 augustus j.l. te Rotterdam het licht uit een oog verloren heeft. Men makte toen een kustreis op een schip en aan boord hield men in zijn vrije tijd schietoefeningen, Van den B. had voor de grap zijn lege luchtpistool afgeschoten in het ge zicht van L. Toen deze op zijn beurt zijn luchtbuks op de ander richtte en de haan overhaalde, had hij er zich echter niet eerst van overtuigd, dat de buks leeg was. Van den B. werd in een oog geraakt. VERLENING PRIJSOPDRIJVING EN HAMSTERWET 1939. Binnenkort zal een ontwerp van een prijzenwet, waarbij de prijsop- drjjvings- en hamsterwet 1939 wordt ingetrokken, bij de Tweede Kamer worden ingediend. Het laat zich evenwel aanzien, dat het nog gerui me tijd zal duren alvorens dit wets ontwerp, indien het wordt aangeno men, tot wet zal zijn verheven. De regering acht het voor de verwezen lijking van de door haar gevolgde po litiek van prijsstabilisatie noodzake lijk, dat ook zolang de prijzenwet nog niet in werking is getreden maat regelen kunnen worden getroffen, wanneer een niet gerechtvaardigde prijsverhoging heeft plaatsgevonden of dreigt plaats te vinden. Met het oog daarop is bij K.B. van 9 aug. 1958 bepaald, dat die wet met ingang van 27 sept. 1958 opnieuw in werking zal treden. ten bepaald catastrofaal was. Sedert dit voorjaar is de situatie echter weer aan het verbeteren. Van een volledi ge bezetting van het gehele produk- j tie-apparaat tegen over de gehele linie lonende prijzen, kan echter nog niet worden gesproken. Ook valt het nog steeds moeilijk om meer vak bekwaam personeel aan te trekken. In zijn antwoord ging prins Bern hard in op de grote waarde van de betonwarenindustrie, die uit de aard der zaak de basis vormt van de in dustrialisatie en wat daarbij komt kijken. De prins zeide met belang stelling kennis te hebben genomen van de moeilijkheden, waarmee deze tak van industrie te kampen heeft. Hij zeide te hopen dat deze spoedig tot het verleden zullen behoren. „Ik wens u geluk met deze uitbreiding," zo besloot prins Bernhard. Tijdens de rondgang over het ter rein en door de verscheidene be drijfsgebouwen gaf de prins enige merken aan een getrild betonnen duikerelement, dat na de beëindiging van de rondgang onder het keurings apparaat werd geplaatst. De prins stelde hierna het appa raat in werking, waarbij de druk werd opgevoerd tot 16 ton. Een grote overdruk, waarbij het beton barsten vertoonde, maar niet bezweek. De prins toonde zich zeer geïntereseerd, ook voor de fabricage van getrild be ton. De vestiging in Meppel van het be drijf dateert van 1948. Thans wordt de produktie van het hoofdbedrijf te Krimpen aan de IJs- sel reeds geëvenaard. De kroon op deze ontwikkeling was de bouw van het gebouw, dat door de prins in'ge bruik werd gesteld. (Van onze t.v.-medewerker) K.R.O. op maandag. Doordat het NTS-journaal wegens het extra geïllustreerde nieuws van de Franse verkiezingen en ook de nieuwe sport- rubriek verre de tijdslimiet over schreden. is het jongste KRO-pro- gramma 'veel te laat afgesloten. En dan nog had men ter bekorting ex- van afgezien, de filmrubriek van de heer Van Domburg uit te zenden. Het gesprek over de nieuwe Neder landse film „Dorp aan de rivier" moet dus nog even blijven liggen. Jan Willem Hofstra had een onder houdend gesprek met de acteur Guus Hermus en Jan Cottaar een inter view met de sportman Brunt, bij welke laatste gelegenheid we aan de weet kwamen, dat de voetbalbonden niet bepaald juichen over de inter landwedstrijden via de t.v. Door middel van knappe trucs zijn de kij kers thuis en de aanwezigen in de Singerzaal te Laren danig bij de neus genomen door Urkas, de man die bekend staat om zijn paranormale begaafdheid. Het programma is in alle ernst begonnen en het eindigde in geslaagde schei-ts, die men wel zal hebben kunnen waarderen. Het buitenland via Nederland. Daags tevoren zijn we geboeid ge weest door de uitvoering van het Salzburger marionetten-theater en het Zuid-Slavisch ballet Kolo. Bij dit laatste hebben we uiteraard de kleur gemist, maar men kon zich toch wel een voorstelling maken van een folklore, die levendig en vaak spi ritueel is. De marionetten werden met groot vernuft getoond en we heben ons afgevraagd, hoe de mensen die achter de schermen letterlijk „aan de touwtjes trokken" dit alles zonder incident voor elkaar kregen. Hedenavond: de N.C.R.V. He denavond zijn er twee uitzendingen die de moeite waard kunnen zijn. Het begint met de eerste vertoning xn ons land van „Amalia en de en gel", een poëtisch filmverhaal waar mee de Engelse maker Ken Russell naam in de moderne filmkunst heeft gemaakt. Daarna volgt Pieter Lan- gendijk's kluchtspel „De wiskunste naars, of 't gevluchte juffertje". Voor de vertolking is >en keuze uit de beste tonelisten gedaan. Op donderdag. Ter gelegenheid van de inwerkingtreding van de jeugdspaarwet op 1 oktober, heeft de NTS een gesprek met drs W. K. N. Schmelzer, staatssecretaris van Bin nenlandse zaken, bedrijfsvorming en publiekrechtelijke bedrijfsorganisa tie. De AVRO sluit bij dit program ma aan met „een uur vol verrassin gen", o.a. met Godfried Bomans. Pension Hommeles weer geopend. Nu het winterseizoen is begonnen, zal de VARA haar serie populaire uitzendingen „Pension Hommeles", het muzikale blijspel van Annie M. G. Schmidt en Cor Lemaire, hervat ten. Maandagavond 6 oktober zal men de eerste uitzending in het nieu we seizoen kunnen zien en horen. Wim lbo presenteert, het program ma, Erik de Vries regisseert het en Fokke Duetz ontwierp de decors. Paarlemoervorsten in Londense kerk Mogen wij u even voorstellen? Dit vrolijke drietal wordt gevormd door de heer en mevr. West, beter bekend als de befaamde Londense paarlemoer koning en -koningin, en hun achtjarige kleindochter Shirley Ash-Smith. Het glinsterende trio kwam in vol ornaat naar de lady Margarèts-kerk in de Old Kent Road te Londen, om daar de jaarlijkse oogstfeestdienst bij te wonen. Zij hadden allemaal volgens de zeer oude traditie, bloemen en kunstie e-evormde broden mee«-ebr:ioM.

Leidse Courant | 1958 | | pagina 8