m u' mmW Mr Burger wenst nota over Nieuw Guinea Geen melksanering in Amsterdam-West? Nederlandse jeugd kan Zilvervloot enteren Vereniging „Rembrandt" steunde 75 jaar Neerlands kunstbezit WOENSDAG 1 OKTOBER 1958 DE LEIDSE COURANT PAGINA 7 De troonrede op de korrel: Prof Romme neemt het op voor minst-draagkrachtigen De Tweede Kamer is gisteren begonnen met de politieke beschouwingen over de Rijksbegroting 1959. Vele sprekers zijn aan het woord gekomen, allereerst de voorzitters van de verschillende fracties. Natuurlijk werd de troonrede op de korrel genomen. Er was zeer weinig enthousiasme. De heer Oud vond dat het onder- zekering of van weduwen- en we ling vertrouwen ontbreekt tussen de groepen, waarop het kabinet steunt. Dat is van zeer grote betekenis, maar het kabinet verbindt er geen poli tieke gevolgen aan. De troonrede noemde hij de ver klaring van een radeloze regering. Van de regering mag verlangd worden, dat zij een beleid heeft. Dat heeft ze echter niet en ze gaat naar de S.E.R. De regering moet advies vragen over alle maatregelen, die zij voornemens is te treffen. Maar zij is niets voornemens, aldus de heer Oud. De verantwoordelijkheid, wel ke de regering op de schouders van arbeiders en werkgevers legt, zijn deze niet geroepen te dragen. Herinnerend aan de nieuwe grond wet die Frankrijk zich heeft gege ven zegt spr., dat als Nederland nu een nieuwe grondwet zou krijgen daarin zou moeten staan: „De ko ning is onschendbaar; de S.E.R. is verantwoordelijk". Raadvragend Prof. Romme (KVP) zei, dat in plaats van een radeloos beeld de troonrede hem meer het beeld geeft van om raad vragen der regering. Ze is gegrepen uit het dagelijks leven, waarbij het beleid over een important deel nader moet worden bepaald. Hij verheugde zich over de klare taal over Indonesië. Zijn fractie zal zich tegen duidelijk onrecht van In donesische zijde keren. Een moeilijk verteerbaar brok is voor spr de wa penleverantie der Verenigde Staten aan Indonesië. Hij is er over ver heugd, dat het Nederlands-Austra lisch optreden heeft kunnen voorko men, dat het Verenigd Koninkrijk een dergelijk brok zou gaan opleve ren. Aan wat in de troonrede over Nieuw-Guinea wordt gezegd kan spr. zich conformeren. Zijn fractie staat op het standpunt, <5at dit gebiedsdeel niet wordt gezien als een bezit, dat men kan aantrekken of afstoten, maar als een land en volk, dat. on afhankelijk is te maken en dat dan zijn eigen lot en bestemming moet bepalen. Wij zijn niet gerechtigd de verantwoordelijkheid ten deze af te meten met ons eigen belang. Stiefmoederlijk De heer Romme zei. dat de kinder bijslagverzekering wel zeer stiefmoe derlijk in de begroting is bedeeld. Deze verzekering, ook voor de kleine zelfstandigen, ziet hij als een nood zakelijkheid om de zelfverantwoor delijkheid te kunnen dragen. Hij vraagt de toezegging dat deze ver zekering in deze zittingsperiode zal tot stand worden gebracht. De prioriteit van kinderby slagver. zenverzekering komt z.i. pas aan de orde als men kan kiezen. Primair is echter, dat beide voorzieningen dit zittingsjaar het staatsblad zullen be reiken. Een ernstige lacune in de troon rede acht spr. het, dat er een beeld van de wereldsituatie in ontbrak. Men moest het nu doen met de uit gedroogde zin, dat het achter ons liggende jaar geen ontspanning heeft gebracht. Wat de verkiezingsuitslagen aan gaat zei spr., dat afgewacht moet worden of de overwinning van de V.V.D. zal leiden in een liberale of in een vrijzinnig-democratische rich ting. Kerkenbouw De regering is gehouden een be slising te nemen ten aanzien van het rapport der commissie-Sassen inzake kerkenbouw. Wordt de conclusie af gewezen, dan zal dat duidelijk ge motiveerd moeten geschieden. Komende tot de werkwijze van het parlement zegt spr. zich af te vragen of er geen verbetering behoort te ko men in de outillage. Hij diende een motie in waarin wordt uitgespro ken, dat de adviezen van vaste col leges als regel openbaar moeten zijn. O.m. vroeg hij nog inlichtingen raar aanleiding van een bericht r „Het Parool", volgens hetwelk een ambtenaar van het departement van oorlog geheime gegevens zou heb ben gepubliceerd in verband met de houding van minister Staf bij de ka binetsformatie. Veren Hij verklaarde uitermate onaange naam te zijn getroffen door het ver loop van zaken inzake de tarieven voor de Zeeuwse veren. Er zijn nu besprekingen gaande met Ged. Staten van Zeeland, maar in handhaving van deze on-nationale barrière tussen Zeeuws-Vlaanderen en overig Nederland kan sprekers fractie niet verder berusten. Tenslotte verklaart hij zich vrij heid voor te behouden ten aanzien van de stand van zaken met betrek king tot de bezitsvorming. De heer Burger (Arb.) sprak hoofd zakelijk over het probleem Nieuw- Guinea; hoe is men geraakt tot de benoeming van de huidige gouver neur. Hij sprak over dilettantisme. Tenslotte diende hij een motie in, waarin de regering wordt uitgeno digd een nota samen te stellen, waar in: a. de inzichten van bevriende mo gendheden, zowel die gelegen zijn in het Verre Oosten en de Pacific, als welke daar belangen hebben, betref fende de bestuursvorm van Nieuw- Guinea, welke het meest in het be lang van het betrokken gebied en de toekomstige ontwikkeling in dat deel ter wereld, wordt geacht wor den weergegeven en b. de mogelijk heden, voorwaarden en perspectieven worden aangegeven voor het tot stand komen van een trustschaps- overeenkomst ter zake van Nieuw- Guinea tussen Nederland en de V.N. »Rheingold-girls« voor bier en klederdrachten De „Rheingold-girls", enige Amerikaanse meisjes, die een toer door Europa hebben gemaakt om de aandacht te vestigen op het beste bier van een brouwerij in New York, zijn dinsdag op de laatste dag voor haar terug keer naar Amerika, waar eerlang uit haar midden ee n „miss-Rheingold" wordt gekozen, in Amsterdam de gasten geweest van de K.L.M., welke maatschappij kostuumpjes uit diverse streken en plaatsen van Nederland fourneerde. Gezagvoerder W. Libgott van de K.L.M. tij dens een bijeenkomst in het Amsterdamse Victoria Hotel, meende, dat een Friese boerin er anders uitziet en ver en verschikte iets aan een van de costuumpjes. De Nederlandse consumentenbond, afdeling Noord-Holland en de afde ling Amsterdam van de Nederlandse vereniging van huisvrouwen hebben de huisvrouwen geadviseerd geen medewerking te verlenen aan de sa nering van de melkdistributie in en kele wijken van Amsterdam-West. Het voornemen bestaat begin okto ber in deze wijken daartoe over te gaan. De beide organisaties, die hier over niet geraadpleegd zijn, achten deze maatregel te zeer ingrijpend in de persoonlijke vrijheid. De hoofdprijzen van de landelijke „5de Zomerloterij" van de stichting voor het gebrekkige kind zijn geval len: op de nummers 232100 en 255673: elk een auto plus caravan, op no. 133431 een Renault 4. Terlenka heeft de toekomst msstmusm»1 w V>el Ned«,i>n<ls^ inlandse ertug«nt de 100.000*e Mede ^dleeV Kebben meegeholpen om die zeg. ett-r^en, hartelijk ditUnd hefebon .„nneiv. i "niilpoal r:rd-ov=elNe-rg;^ z„o volk de ve^okenng-X v- ..et. het Nederlandse n de N de Ao..ia 8 V.. -)Q september Canberra. A— helpt bi) 1 ÏÏwe'S»"" &„s,ralie.29.op.em» Inlichtingen worden verstrekt door de Algemene Emigratie Centrale, Java straat 96, 's-Gravenhage, de Christelijke Emigratie Centrale, Heulstraat 3, 's-Gravenhage, de Katholieke Centrale Emigratie stichting, Badhuisweg 91, 's-Gravenhage, en hun bijkantoren, alsmede door alle Gewestelijke Arbeidsbureaus. (Advertentie) DOOR DEELNEMING AAN «JEUGDSPAARWET. Op het terrein van de n.v. Ekalon in Emmen heeft Z.K.H. prins Bernhard gisteren de nieuwe Terlenka-fabriek van de A.K.U. officieel geopend. De foto toont de prins bij de bijzonder ingewikkelde machine, waaruit de Terlenka-draad hier duidelijk zichtbaartevoorschijn komt. Driehonderddertig jaar geleden op 9 september 1628 heeft Piet Hein, admiraal in dienst van de West- Indische Compagnie, de Spaanse zil vervloot veroverd. De waarde van de buit aan zilver, goud, juwelen en handelswaren beliep een dikke elf miljoen guldens. De gedachte aan de zilvervloot wordt verlevendigd in de propagan- de voor de uitvoering van de Jeugd- spaarwet, die vandaag in werking is getreden. Deze wet is de eerste concrete maat regel, waarmede de regering de be zitsvorming beoogt te bevorderen. Zij wil de jongeren doordringen van de betekenis van de spaarzin voor nu en later. De spaarzin van de jongeren is, zo hebben onderzoekingen uitgewe zen, niet zo groot als men zou mogen verwachten. Zij hebben een speciale prikkel nodig om over de „spaarlrem- pel" heen te stappen. Deze prikkel wil de Jeugdspaarwet geven door middel van een premie van 10 pet. boven de rente. Om die belasting vrije premie te verkrijgen moet men gemiddeld ten minste 30. per jaar inleggen. Men mag maxi maal 200.'s jaars inleggen. Bij een maximale inleg van 200.per jaar gedurende de maximale termijn van 9 jaar ontvangt men reke ning houdende met een rente van 3 yK pet. met samengestelde inte rest en premie na afloop van de spaarovereenkomst een bedrag van 2294.36. Men kan echter ook tussen tijds het gespaarde geld opnemen en in bepaalde gevallen ontvangt men ook daarop de premie. jeugdspaarwet verduidelijken. Deze is weliswaar 'n wet, doch van verplich ting tot sparen is geen sprake. Deel neming aan het jeugdsparen is volko men vrijwillig. De wet was slechts noodzakelijk om de regering te mach tigen premies uit 's rijks kas ter be schikking te kunnen stellen en het mogelijk te maken, dat ook minder jarigen rechtsgeldig zelfstandig een spaarovereenkomst kunnen sluiten. Bij de voorbereiding van deze wet heeft de overheid samengewerkt met de Rijkspostspaarbank, de Nederland se spaarbankbond, de coöperatieve boerenleenbanken en de Raiffeisen- spaarbanken. De overheid is van oor deel, dat zij ook nog een taak heeft, welke zij niet wil overlaten aan de spaarinstellingen en de jeugdorgani saties. Bij de voorlichting van over heidswege is ook gestreefd naar sa menwerking, zoals die bij de voor bereiding heeft bestaan. Op grond van bij het overleg terzake gemaak- Mgr Alfrink naar de Ned. Antillen De aartsbisschop te Utrecht, mgr. dr. B. Alfrink, heeft, naar het A.N.P. verneemt, van de R.K. gemeenschap op Curasao een uitnodiging ontvan gen om deel te nemen aan de plech tigheden en festiviteiten ter gelegen heid van de bevestiging van het bis dom Willemstad in de Ned. Antillen. Deze zullen worden gehouden op 18 en 19 oktober. Mgr. Alfrink heeft de uitnodiging aanvaard. Naar wij verneemn, staat het nog niet vast, of mgr. Alfrink op de te rugreis naar Nederland een bezoek aan Suriname zal brengen. PAUSELIJKE ONDERSCHEIDING. Mgr. drs. C. J. van Dijck, deken van Nijmegen, heeft de Pauselijke onderscheiding, behorende bij de be noeming in de orde van de Heilige Gregorius, uitgereikt aan de heer J. N. Keijser, hoofd van de gemeente lijke accountantsdienst van de ge meente Nijmegen en lid van het kerkbestuur O. L. Vrouw van Fatima. De heer Keijser heeft zeer krachtig meegewerkt aan de oprichting van deze parochiekerk. KONINKLIJKE ONDERSCHEIDING VOOR VOORZITTER BIOSCOOP BOND. Bij Koninklijk besluit van 26 sept. is benoemd tot ridder in de Orde van Oranje-Nassau: J. Miedema, voorzit ter van de Nederlandse Bioscoop bond te Amsterdam, wonende te Sneek. De onderschieddng zal wor den uitgereikt door de staatssecreta ris van onderwijs, kunsten en weten schappen, mr, R. G. A. Höppener. De onderscheiding werd gegeven naar aanleiding van het vijftigjarig jubileum van de bond. K.A.B. IN EERSTE HALFJAAR MET 4317 LEDEN VOORUIT. Het eerste halfjaar 1958 gaf voor de K.A.B. een stijging van het leden tal aan van 4317. Daarmede is het to tale ledental per 1 juli gestegen tot 405.480. Intussen is een nieuwe actie ingezet met als streefgetal een netto- vooruitgang van 10.000 leden. Het aantal leden van De Ploeg, de club van propagandisten die persoon lijk minstens 25 nieuwe leden per woord van staatssecretaris Schmelzer een zakelijke uiteenzetting over de werking van de jeugdspaarwet. Zij zullen gratis aan de belangstellende jongeren op verzoek worden uitge reikt. De insignes kunnen door de spaarinstellingen ter beschikking worden gesteld van hen, die een jeugdspaarovereenkomst hebben afge sloten. Verwacht wordt, dat er in het ze vende jaar na de inwerkingtreding jaar inschrijven, is intussen gestegen der jeugdspaarwet 600.000 deelnemers lot 171. Op zaterdag 15 november zullen zijn en dat in het tiende jaar 1 vindt te Utrecht wederom de instal- dit aantal gestabiliseerd zal zijn op latie plaats van 90 nieuwe PLOEG- 535.000. leden. Ook expositie te Leiden De vereniging Rembrandt, op 24 september 1883 op initiatief van een aantal verzamelaars opgericht met als doel te voorkomen, dat voor Ne derland belangrijke kunstwerken naar ohet buitenland zouden verdwijnen, te afspraken verzorgt het ministerie bestaat 75 jaar. De aanleiding tot de van binnenlandse zaken, bezitsvor- oprichting was de in 1883 dreigende ming en P.B.O. de voorlichting in de veiling van een belangrijke collectie nieuwsfaze, terwijl zij tevens propa-1 tekeningen van Rembrandt. gandamateriaal heeft doen vervaardi gen, dat zij tegen betaling aan de spaarinstellingen ter beschikking stelt. De spaarinstellingen blijven ge heel vrij om daarnaast een geheel eigen propaganda-actie te voeren. Propaganda. Het door de overheid beschikbaar gesteld propagandamateriaal bestaat uit affiches, showcards, brochures en insignes. De affiches zullen worden aangebracht in openbare scholen en Voorlichting. in fabrieken. De „showcards" worden bij de lo- Breed opgezette voorlichting en ketten der spaarinstellingen geplaatst, propaganda gaan de bedoeling van de De brochures bevatten naast een voor- De doelstelling der vereniging is later uitgebreid tot steunverlening aan terugvoering naar Nederland van belangrijke kunstwerken uit het bui tenland. En voorts vermeerdering van het kunstbezit in ons land ook met buitenlandse kunstwerken.. Sedert de oprichting is in 565 ge vallen steun verleend aan 46 musea waarbij een totaal bedrag van 1.054.739 is geschonken en 3.275.919 aan renteloze voorschotten verstrekt. Waren er een eeuw geleden in het, Rijksmuseum en het Mauritshuis resp.Rembrandt konden worden 2 en 4 Rerabrandts, ook mede dankzij kocht. de vereniging zijn het er thans resp. 16 en 14. Niet alleen voor Rembrandts en schilderijen van andere meesters verleent de vereniging steun, doch eveneens voor andere, de meest uit eenlopende kunstwerken, bijv. kust» nijverheid, waarvoor de belangstel ling na 1945 is toegenomen. Bij de vereniging zo deelde het bestuur me de is geen aanvraag tot steunverle ning binnengekomen voor aankopen uit de collectie Regnault, die eind ok tober in Amsterdam onder de hamer komt. Het jubileum wordt gevierd op za terdag 11 oktober met een bijeen komst in de eregalerij van het rijks museum te Amsterdam. Ter gelegenheid van dit jubileum worden in het Rijksmuseum te Am- Haag, het Museum Boymans te Rot terdam, Het Centraal Museum te Utrecht en het Rijksmuseum voor Volkenkunde te Leiden, in de periode van 1119 oktober enkele exposities gehouden, van de belangrijkste wer ken, die met steun van de vereniging Hjjjjta aangc-

Leidse Courant | 1958 | | pagina 7