Riet- en moddervlakte in Flevopolder wordt steeds meer een rijk akkerland Brand(weer) in Mokum een eigen school 11.000.000,- in Mgr Van Schaikfonds „Actie Bijstand" op 31 oktober beëindigd Verzekeringsagent kon geen slag slaan Wat de vrouw lokt, interesseert óók de man Drie ere-doctoraten aan Kath. Universiteit Nog geen beslissing over minimum exportprijzen van bloembollen WOENSDAG 1 OKTOBER 1958 DE LEIDSE COURANT PAGINA 3 NEDERLAND EET AL BROOD VAN FLEVOTARWE Onverdroten werken mens en ma chine in de barre blubber van de aan de zee ontrokken polder Oostelijk Flevoland. Greppels worden met enorme opgespoten stralen modder en kluiten gegraven naar reeds ge reed zijnde tochten en sloten. Zes stalen reuzen met 24 mannen doen hier het werk, dat door duizend man i in handkracht zou kunnen worden i verricht. De greppels worden met 25 stuks per uur met de sloten ver- j bonden door behendig ingelegde plas-1 tic buizen. En dan stort het water in onvoorstelbare hoeveelheden uit de i kletsnatte grond naar de bredere vaarten, die weer door drie reuzen- gemalen worden leeggezogen. Over vijf jaar zullen in het tihans in ontginning zijnde gebied de eerste boerenbedrijven, waarschijnlijk van 15 tot 45 hectare groot, compleet met bedrijfsgebouwen en woningen kun nen worden verpacht, op het ogen blik zijn de zes grote landbouwschu- ren in aanbouw. Zevenduizend hectaren zijn in de twee jaar na de dijksluiting ontgon nen. Steeds meer land wordt bevrijd van het water en gereed gemaakt om het zaad van tarwe, gerst, lucerne en koolzaad te ontvangen. Aan het eind van 1959 zal ruim 12.000 hectare van deze nu nog afschrikwekkende mod der- en rietvlakte in cultuur zijn ge bracht. Van de eerste gereedgemaakte gronden zijn dit jaar reeds oogsten van 2000 kg koolzaad en tot 5000 kg tarwe per hectare gehaald. Reeds eet men in Nederland brood van Flevo- tarwe. Reeds varen slepertj es en bakken door vaarten, die, toen de dijken nog niet klaar waren, reeds gebaggerd werden. Uit die vaarten is echter in de laatste jaren nog 8 miljoen kubie ke meter slijk gehaald. Wegen en vaarten zullen deze pol der steeds verder indringen om be woning mogelijk te maken. Nu de officiële plannen, om negen dorpen naast Lelystad en Dronten te stich ten, herzien worden, is moeilijk aan wijsbaar, waar definitief vier of vijf dorpen worden gesticht. Ook de be drijfsomvang der toekomstige pacht bedrijven is opnieuw in studie ge nomen. Hot rendabi 1 iteitsvraagsfcuk" speelt daarbij een voorname rol. Nog negen jaar Gezien de bodem-omstandigheden in de polder zullen de werkzaamhe- De burgemeester van Amsterdam, nir, G. van tlah, heeft gistermiddag in aanwezigheid van de conumsaris van de koningin in litrecht, mr. C. Th. E. graaf van Lynden van San- denburg, vertegenwoordigers van de commissarissen der koningin in de provincies Noord- en Zuid-Holland en talrijke autoriteiten van de hoofd stedelijke brandweer, de opleidings school voor bevelvoerenden bij de brandweer geopend. Het is de eerste school in ons land, waar leidinggevend personeel van de vrijwillige brandweren een opleiding kunnen ontvangen. Door de grote technische ontwikkeling in de na-oor- logse jaren, de gewijzigde woning bouw en de technische veranderin gen in de blusapparatuur, oestond reeds geruime tijd behoefte aan een dergelijke opleiding. De provinciale brandweerbonden in Utrecht, Noord en Zuid-Holland riepen tenslotte een stichting in het leven om' in de be hoefte van de kadervorming te voor zien. Elke cursus duurt twee jaar. Do centen en instructeurs zullen telkens een dag per week de leerlingen een praktische en theoretische opleiding geven in vakken als scheikunde, elek trotechniek, algebra, bouwconstructie en commandovoering. Er hebben zich reeds 43 deelnemers aangemeld: de opleiding is echter al voor drie jaar volgeboekt. Voorlopig zal alleen brandweerpersoneel uit de drie ge noemde provincies aan de lessen kun nen deelnemen. Directeur van de school is de heer O. W. Frens, commandeur bij de Am sterdamse brandweer. Na de officiële opening in het hoofdgebouw van de Amsterdamse brandweer aan de Nieuwe Achtergracht, waar de heer Frens van de drie provinciale bonden een klok voor de school in ontvangst nam, bezichtigden de bezoekers het schoolgebouw in de nabijgelegen Le pelstraat. DE VERZEKERING TOT BEHOTTp VAN UITZICHT OP WEDUWEN- PENSIOEN. Minister Struycken is in overleg getreden met de pensioenraad om tot een oplossing te komen voor gevallen, waarin door een onlangs tot stand ge komen wijziging in de pensioenwet, verzekeringen tot behoud van uit zicht op weduwenpensioen niet vol doende tot hun recht komen. De mi nister heeft dit meegedeeld in ant woord op vragen van het lid van de Tweede Kamer, de heer Beernink, over een uitspraak, die de centrale raad van beroep in mei heeft gedaan in een dergelijk geval. den zich gestadig in de richting van Lelystad uitbreiden om daarna onge veer zuidwaars te gaan. De „boek bij Harderwijk" zal het laatst voor ont ginning aan bod komen, omdat in dit gebied vrij aanzienlijke kwel uit het Veluwemeer voor komt. Bij 't huidige tempo zal over plm. negen jaar de polder geheel gereed kunnen zijn, waarna de afbouw van de laatste boerderijen en het afwerkpn der we gen niet veel tijd meer zal vergen. Reeds verwijlen de gedachten van ontginners en bouwers nu en dam bij dè nieuwe polder, die langzamerhand aan de Hollandse overkant gaat groeien: de Markerwaard, die naar schatting over twintigtal jaren vol tooid kan zijn. En dan zal nog maar één groot projekt voor de IJsselmeer pioniers overblijven: de Zuidelijke Flevopolder. die technisch wellicht de minste moeilijkheden op zal le veren. Namens de minister van Onder wijs, Kunsten en Wetenschappen heeft mr ir M. Gooote, inspecteur-ge neraal van het nijverheidsonderwijs gistermiddag onder grote belangstel ling het nieuwe complex van de Ho gere Technische School en de school voor scheepswerktuigkundigen t« En schede geopend. Beide onderwijsinsti tuten die kort voor de tweede we reldoorlog werden gesticht, verheu gen zich in een grote belangstelling. Dertien sprekers, hebben het schoolbestuur gelukgewenst met de totstandkoming van dit complex, dat een uitgave heeft gevergd van ruim I 4l/i miljoen gulden. De school is ge bouwd aan de 70 meter brede Ensche- dese boulevard, welke op het ogen blik in aanbouw is. ONDERHANDELINGEN OVER C.A0. BIJ PHILIPS Naar de N.V. Philips ons meedeelt, staat het nog niet vast wanneer de onderhandelingen zullen beginnen over de door de werknemersbonden ingediende voorstellen tot wijziging van de collectieve arbeidsovereen komsten bij dit bedrijf (Dit zou on- officeel begin oktober gebeuren!. De N.V. Philips moet namelijk nog beslissen of zij invoering van de 45- urige werkweek als onderhande lingspunt zal aanvaarden en wil deze beslissing niet nemen, voordat het standpunt bekend is dat de rege ring, mede naar aanleiding van het aan haar door de SER uitgebrachte advies over arbeidstijdverkorting, zal innemen. De N.V. Philips heeft zelf in dezen nog geen standpunt be paald. Op de officiële openingsvlucht van de KLM-route over het Noordpoolge bied naar Tokio, op 1 November a.s., zal de heer J. Crump, secretaris van de Britse atletiekbond, de Europese sport vertegenwoordigen. Zoals be kend is, zullen vele exponenten van de Westeuropese gemeenschap met dit KLM-vliegtuig naar Japan rei zen." Met enige plechtigheid nam gister middag het bestuur van het Mgr. Van Schaik-fonds, ondersteunings fonds ten behoeve van priesterstu denten uit de kringen van de K.A.B., de miljoenste gulden in ontvangst. Het fonds werd opgericht ter gele genheid van het 40-jarige priester feest van wijlen Mgr. Van Schaik, de vorige geestelijk adviseur van de K.A.B. Reeds 12.000 uitkeringen wer den door het fonds gedaan. De man, die het miljoen volmaak te, was de heer A. Budde, agent van het fonds te Utrecht. De verbonds- adviseur, rector J. van Doesburg, te vens voorzitter van het fonds, prees de grote' activiteit van de onbezol digde propagandisten van het pries terfonds. Dit fonds biedt het bewijs, aldus rector Van Doesburg, dat de K.A.B. zich niet alleen maar bekom mert om het materiële welzijn van de leden, maar evenzeer oog heeft voor zaken van hoger orde. Gisteren stond voor de rechtbank te Arnhem terecht een 26-jarige glazen wasser, verdacht van het plegen van 17 inbraken (van maart t.m. mei jl.) in de omgeving van zijn woonplaats, Wageningen. Er werd tegen hem drie jaar en zes maanden gevangenisstraf met af trek geëist, alsmede voorwaardelijke ter beschikkingstelling van de rege ring. Drie gevallen waren de glazen wasser in de proeftijd van vorige ver oordelingen ten laste gelegd. Inbra ken te Wageningen-hoog, Bennekom en Doorwerth. Hij had het voorna melijk voorzien op alleenstaande vil la's, waarvan hij een ruit indrukte en zich dan toegang verschafte. Bij het doorzoeken van het huis maakte hij gewoonlijk een onbeschrijflijke rommel. Belangrijke geldbedragen, vaak honderden guldens maakte hij buit. en talloze waardevolle snuiste rijen. De sieraden zijn alle achter haald, doch verdachte weigerde te vertellen, wat hij met het geld, vele duizenden guldens totaal, had uitge voerd. Volgens de raadsman ver keerde verdachte in een hopeloze si tuatie, omdat hij f 30,per dag moest afdragen aan zijn, volgens pleiter, brute, egoïstische vader voor de gunst om in diens huis te mogen wonen met zijn gezin en op afbeta ling van door de vader gefinancierde glazenwassersattributen. Verdachte heeft, volgens pleiter, beloofd zich aan de invloed van de vader te ont trekken. De Officier van Justitie beschreef de grote onrust aan de Veluwezoom door het toenemende aantal inbraken. Grote opluchting was ontstaan door dat, dank zij intensieve samenwer king tussen de rechercheafdelingen van de betrokken gemeenten de in breker kon worden gevat. Bij het be palen van de strafmaat wilde de of ficier in sterke mate rekening hou den met het beveiligingselement. Uitspraak over 14 dagen. De feestelijke trekking van de thans lopende „Bijstand"-actie zal op vrijdag 31 oktober 1958 in het KurhausScheveningen worden verricht. De radio (402 m.) zal de trekkingsavond uitzenden. Geheel in het teken van de „Bij- stand"-actie, welke onder meer ge voerd wordt voor de bejaardenzorg, is de organisator van deze actie, de heer A M. Bergers, voornemens ja rige bejaarden vanaf de 65-jarige leeftijd uit te nodigen, welke op vrij dag 31 oktober hun geboortedag zul len gedenken. Zij, die jarig zijn, doch om dringende redenen, bijvoor beeld invaliditeit, niet aanwezig kunnen zijn, worden ook verzocht zich te melden. Ook voor hen heeft de organisator van de actie een ver rassing. Aanmelding dient per brief kaart te geschieden vóór 12 oktober a.s. aan: Actie Bijstand, postbus 1400 Rotterdam. Jarige bejaarden zullen onder leiding van de notaris in het „Kurhaus" op 31 oktober 5 woonhui zen en enige andere hoofdprijzen trekken. Ook zal tussen een vijftal jarige bejaarden een wedstrijd ge houden worden. De winnaar die door middel van deze wedstrijd de gehele aankleding voor één van de 5 woonhuizen aanwijst, ontvangt zélf een televisie-apparaat met an tenne. Alle jarige bejaarden, die kosteloos zullen reizen (een beroep zal op H.H. automobilisten gedaan worden), ontvangen bijstand in pak- ketvorm, welke bijstand verstrekt zal worden door het Nederlandse be- lijkheden bij de betreffende drijfsleven. geen sprake was. Jeugdige vandalen te Apeldoorn aangehouden Acht Apeldoornse knapen, die zich aan wangedrag en vandalisme hebben schuldig gemaakt, zijn door de poli tie aangehouden en opgesloten. Zon dagavond meldde een bewoner van de Griftstraat* te Apeldoorn, dat enige jongelui een grote ruit van een familie in deze straat hadden inge gooid. Kort hierna kwam een lan taarnopsteker vertellen, dat hij op Marialust door enige jongelui ernstig was lastig gevallen. De jongens hin derden hem in zijn werk en draaiden de lantaarns weer uit. waardoor er enkele defect raakten. Daarna joegen zij de man van Marialust af. Bij een direkt in de omgeving in gesteld onderzoek konden worden aangehouden de 18-jarige A. van W., de 16-jarige J. J. H. en de 18-jarige G. Z. Intussen bleek dat deze kna pen samen met enkele andere kor nuiten ook een verloofd paar hadden lastig gevallen. Een van de twee personen werd vrij ernstig mishan deld en o.m. in het gezicht geslagen. De knapen hadden zakdoeken voor het gezicht gebonden om niet her kend te worden. Bij het met kracht voortgezette onderzoek konden in de loop van de volgende dag nog vijf jongens worden aangehouden. Maandag is de 37-jarige verzeke ringsagent W. P. uit IJsselmuiden door de Rotterdamse recherche gear resteerd, verdacht van poging tot op lichting. Fen veehandelaar te Rotter dam had bij de politie aangifte ge daan van het feit, dat P. op 20 aug. j.l. getracht zou hebben hem voor 2.000,op te lichten. De verzekeringsagent was in aug. j.l. in contact gekomen met de vee handelaar. die als bemiddelaar op treedt bij het verstrekken van vee aan boeren op krediet. De agent had hem verteld, dat hij benaderd was door een boer, wiens zoon in moei lijkheden was gekomen. Hem werd gevraagd of hij niet met 2.000, zou kunnen helnen en dit verzoek bracht de verzekeringsagent weer over aan de veehandelaar. Later zou de boer het zaakje dan wel weer in het reine brengen. De veehandelaar, die het zaakje niet vertrouwde en er niet aan dacht P. het geld te geven, is gaan informeren, maar hij kwam er tenslotte achter, dat er van moei- zoon 77ste ,,Damesbeurs" te Den Haag geopend „45 Procent van de bezoekers is mannen", zei gistermiddag de Haagse wethouder van economische zaken mr. J. van Aartse, toen hij om half twee in de Houtrusthallen de 76ste „Da- mesbeurs" opende. De kleurige kermis van exposities, stands en demonstraties, waar de re presentanten van handel en industrie in aangepaste vormgeving de huls houding van het komende seizoen aan honderden bezoekers voorleggen, bleek de aanleiding tot de interesse van het mannelijk geslacht. Niet de uitsluitend vrouwelijke mode en wat daarmee samenhangt, wordt hier getoond, maar het geheel van attributen, die de vrouw in haar huis nodig heeft. In de verzorgde paviljoentjes in de hallen wordt voornamelijk de nadruk gelegd op de vergemakkelijking van de huishou delijke taak, waarbij vanzelfsprekend aan het voorname punt van de keu ken gedacht is. De fabrikanten van keukenartikelen hebben het prettige aanzicht van kookgerei en andere keuken-artikelen gepaard aan ver eenvoudiging van de bediening. Met het rustige gebaar van de fee uit het (handen het sap, dat in een glazen houder is gevloeid. Veel nieuwigheid komt er op deze beurs niet kijken, hetgeen begrijpelijk is, maar'de bezoekers, die direct na het openingsuur in dikke rijen naar de hallen schuifelen, mochten zien welk een sierlijk en efficiënt meubel een haard, een wasmachine, een straalkachel, een breimachine, een elektrisch kookapparaat of een een voudig roodgeel aluminium stoeltje kan zijn. Tussen de neonreclames prijken de worsten, soepen, braadvetten, blik jeswaren enzovoort in zo grote ver scheidenheid, dat het één bezoekster van het hart moest: „Ze leren je hier wel te overeten", waarop de lieftal lige juffrouw achter het opstandje demonstreerde: „Niet wanneer u met zorg deze margarine De tienduizend vierkante meter van de beurs wordt gedeeld met en kele organisaties, die niet zozeer ar tikelen, als wel diensten aanbieden. Het Koningin Wilhelminafonds is naast het Don Bosco-jeugdwerk en de Christelijke Vereniging voor lijders aan vallende ziekten vertegenwoor digd En wanneer r.ien dit allemaal ge zien heeft, is ei nog wel een mode- showtje, een cabaret uf zoiets. Maar geen vun de mannelijke be- sprookje, knijpt de juffrouw van de i zoekers, die zich daaraan stoot. Ook stand een kwart sinaasappeltje binnen niet, wanneer hij geurend naar dc twee seconden tot een onogelijk hoop-1 nieuwste Eau de Cologne vertwijfeld je schillen en toont met beide vrije de parfumstand verlaat. Zusiers van J.M.J. 75 jaar in Noordwijk Stichteres Medische Missiezusters geëerd De Katholieke Universiteit van Nijmegen zal op vrijdag 17 oktober, ter gelegenheid van haar 7e lustrum het ere-doctoraat toekennen aan pa ter Maximilianus oi.m.cap., (Petrus Josephus van Dun) te Oosterhout, aan prof. René Maria-Joseph Sava- tier (Poitiers) en aan dr Anna Den gel (Philadelphia). De plechtigheid geschiedt in de aula aan de Wilhei- minasingel. Aan pater Maximilianus wordt het ere-doctoraat in de letteren ver leend; als promotor treedt daarbij op prof. dr L. C. Michels. De Univer siteit wil hiermede pater Maximilia nus eren, vanwege zyn grote ver diensten voor de geschiedenis van de Nederlandse en West-Europese letterkunde, alsmede voor zyn stu die van de betrekkingen tussen La tijnse en Nederlandse litteratuur. Aan prof. René Savatier wordt het ere-doctoraat in de rechten verleend, waarbij prof. mr Vv. C. L. v. d. Grin ten promotor zal zijn. Prof. Savatier is hoogleraar aan de Universiteit van Poitiers. Hij is 66 jaar oud en vader van tien kinderen. Prof. Savatier heeft zijn studies gemaakt aan het college van St. Joseph te Poitiers. Na zijn rechtenstudie werd hij hoog leraar te Poitiers. Hij is reeds ere doctor van de universiteiten van Montreal, Brussel, Luik en Leuven. De professor is een geleerde van grote naam. Hij is een vooraanstaand katholiek, wiens woord groot gezag geniet .Bij verschillende gelegenhe den trad hij in Frankrijk en ook in Nederland als spreker op. In de per soon van prof. Savatier bestaan sinds geruime tijd innige banden tussen Nijmegen en Poitiers. Zijn publika- ties op juridisch gebied onder meer „Du Droit Civil au Droit Pu blic", „Le Droit, l'amour et la Li- berté", „Les Metamorphoses écono- miques et sociales du Droit Civil d'Aujourd'Hui", etc. zijn talrijk. Dr Anna Dengel (Philadelphia), die de stichteres der Medische Mis siezusters is, zal het ere-doctoraat in de medische faculteit krijgen; als haar promotor treedt op prof. dr A. Th. L. Mertens. Dr Dengel werd in Tirol geboren. Zelf in 1920 als leek en als arts werkzaam in de missie van India, heeft zij een Congregatie van vrouwelijke artsen en genees kundige hulpen opgericht, de Medi sche Missie-zusters. Zij kreeg in 1936 van de H. Stoel toestemming, dat vrouwelijke religieuzen medicijnen konden studeren. Van haar is de gro te stoot uitgegaan, de geneeskundige zorg der katholieke ziekenhuizen in de onderontwikkelde gebieden aan zienlijk uit te breiden. WASSENAAR BEDRIJFSLEVEN EN ONDERWIJS Onder auspiciën van de stichting „Bedrijfsleven en Onderwijs" wordt van maandag 6 tot zaterdag 11 okto ber te Delft een z.g. Werkweek ge houden door de vijfde klas H.B.S. van het Rijnlands Lyceum te Wassenaar. De ongeveer dertig leerlingen zul len, onder leiding van twee leraren, worden ondergebracht in het buiten- centrum „De Hertenhorst". De werkweek, die maandagochtend begint met een ontvangst ten stad- huize van Delft, werd op de school voorbereid met twee voordrachten. Voor degenen, die buiten Noord- wijk wonen, wordt bekend gemaakt, dat de zusters van J. M. J. op zondag 19 oktober a.s. het feit herdenken, dat zij zich 75 jaar geleden in Noordwijk hebben gevestigd. De Congregatie van Jesus, Maria en Joseph is een van-die vele congregaties en kloostergemeen schappen, die in de loop van de vo rige eeuw zijn ontstaan. Zij waren ge boren uit de nood der tijden want de geestelijke en stoffelijke belangen waren zeer groot. Er waren bijna geen katholieke scholen, want het in standhouden van katholieke scholen ging met grote of fers en edelmoedigheid gepaard. Vele kinderen gingen naar de openbare scholen, wat voor het godsdienstig leven van vele kinderen noodlottig was. Er waren geen katholieke zie kenhuizen, weeshuizen en instellin gen voor ouden van dagen. En daar om werden vele edelmoedige mensen geroepen om, ter liefde Gods en met opoffering van vele materiële be langen, hulp te bieden. In deze eeuw ztyn gelukkig de sociale, hygiënische en economische omstandigheden veel verbeterd en zijn ook de scholen door de gelijkstelling van openbaar en bij zonder onderwijs in staat om zich in stand te houden en uit te breiden. Maar nu dreigt weer een ander euvel. Men komt krachten te kort. Alles schreeuwt om hulp om de bestaande instellingen in stand te houden Gelukkig hebben we de zusters in onze parochie nog kunnen houden, ondanks het tekort aan religieuzen en ondanks de recente moeilijkheden De zusters aan de Bronckhorststraat zijn gebleven en gaan nu het 75ste Dr. J. Kiers van de Technische Hoge school, sprak over „Studenten in Delft" en mr. W. de Vries Wzn., secretaris van de directie aangelegen heden, over „Leiding geven in het Bedrijf". Er zal door de leerlingen groeps werk worden verricht in Delftse be drijven en T.N.O.-laboratoria. jaar van hun komst in Noordwijk vie ren. Met nadruk moeten we zeggen, dat het hier geen schoolfeest betreft maar uitsluitend het jubileum van de vestiging. De zusters hebben veel voor het onderwijs gedaan. Het begon op 17 oktober van het jaar 1883, toen pastoor J. J. v. d. Horst voor Noord wijk een katholieke meisjesschool wenste. Hij was voorlopig tevreden met een bewaar- en naaischool, die op 16 oktober 1883 in het St. - Joseph- gesticht tot stand kwam. Doch pas in 18*96 namen de zusters ook het la ger onderwijs van de meisjes op zich. Tot dat jaar waren de meisjes met de jongens op één school Alle kinderen, jongens en meisjes van Noordwijk zijn bij de Zusters op de bewaarschool geweest. Wie kent niet Zuster Peregrina, die thans 61 jaar in Noordwijk is en 54 jaar voor de kleuterklas heeft gestaan? Zij mag nu wel bijzonder in de bloemetjes ge zet worden. We gaan feest vieren. Op zondag 19 oktober is er een plechtige Hoogmis en om 3 uur receptie in het Juvenaat, waarbij aanbieding van de cadeaus, die de dank vertolken van de Noordwijkers aan de zusters. In de collecte kwam die dank reeds tot uiting. Indien de lezer van dit stukje, buiten de parochie, aan die feest zbn dankbare belangstelling wil geven, dan kan men op de receptie komen of een tastbaar blijk van dank geven door een geschenk op Giro no. 256128 t.n.v. F. L. Boelen, penningmeester van het feestcomité, Rembrandtweg 36 te Noordwijk. De oude Kerk te Delft, met haar befaamde scheve toren, ondergaat een grondige restauratie. Een deel van het werk is thans gereed geko men en zal weer voor de dienst in gebruik kunnen worden genomen. Zaterdag 18 oktober, 's middags om half drie, zal het gerestaureerde ge deelte officieel door kerkvoogden in gebruik worden gesteld. In de kerk worden gebrandschilderde ramen aangebracht door de glazenier Joep Nicolas. NA TWEE UUR PRATEN Het bollenvak mag, wat de mini mumprijzen betreft, nog een poosje in afwachting leven. Nadat de Com missie v. Bijstand van het Produkt- schap voor Siergewassen een voor stel had gecomponeerd, dat zo veel drastische verhogingen van de mi nimumexportprijzen inhield, dat het onder de kwekers een bescheiden oproer ontketende. Nadat er de nodi ge protesten waren geuit en nadat de vereniging De Tulp een telegram vol-bezorgdiheid naar het kantoor aan het Haagse Stadhoudersplantsoen had laten seinen, kwam dan gistermiddag het PVS bijeen om het befaamde voorstel te bespreken. Na ruim twee uur over dat punt te hebben gedebat teerd, bleken de meningen zo ver uiteen te lopen (er waren o.m. twee tussenvoorstellen gedaan) dat men besloot de gehele affaire opnieuw in handen van de commissie van bij stand te leggen met het verzoek er nog eens een keertje over te pieke ren. Volgende week dinsdag komt men dan opnieuw bijeen om een be slissing te nemen. Het was de heer Braam, die het offensief tegen het voorstel opende, door zijn twijfel uit te spreken of het door het LEI berekende kostenper- centage wel juist was. Dat bedroeg naar zijn smaak niet 82 maar zou met 71 ook wel ophouden. Daar ging de afgevaardigde van de Bond van Bloembollenhandelaren, de heer Nederveen natuurlijk fel tegenin. Hij betoogde, dat het eigenlijk nog veel hoger zou moeten liggen dan 82 Ook de heer Roelofs meende, dat het er de schijn van had dat men het duurste had gezocht. De heer Bos verkondigde de me ning, dat het in het vervolg wel no dig zal zijn enige leiding te geven, daar het LEI en de Rijksaccountants dienst van verschillende standpun ten zijn uitgegaan bij hun berekenin gen. De heer Sterringa wilde de zaak nu niet op de spits drijven; adviseer de het voorstel aan te nemen, maar in de toekomst moet men gaan per fectioneren. De heer Van Dam was bang dat men door de minimum- exportprijzen te hoog te stellen, de buitenlandse cultures in de kaart zou spelen. Als Holland alleen maar dure bollen kan leveren, dan zorgen de Hollandse minimumprijzen er voor dat de buitenlandse kweke rijen winstgevend kunnen telen. Van de heer Elferink kwam de opmer king dat men nu wel heeft geleerd dat men voor een volgende keer die per zal moeten graven en een brede re basis zal moeten nemen. Tussen de bedrijven door was naar voren gebracht, dat het wenselijk zou zijn voor de zgn. surplussoorten een lagere minimumexportprijs te stellen. Dat verwonderde de heer De Vroomen (export) zeer. Als men destijds het systeem 1957 met uit zonderingssoorten (een systeem, dat volgens de heer De Vroomen naar de mening der exporteurs het enige juiste is) overboord heeft gezet en men de „eenheidsworst" heeft geko zen, waarom dan nu wéér de weg te rug. De heer De Geus vond het een gevaar de minimum-exportprijs voor alle soorten op 90.— per 1000 te stellen. Dat belemmert de verkoop kans voor verschillende variëteiten De heer Kralt ging het allemaal een beetje duizelen. Hij zou met de voor gestelde prijzen van hyacinten, nar cissen en vroege tulpen mee kunnen gaan. Achter de prijzen der late tul pen wilde hij een groot vraagteken, zetten. HU meende dat de concurren tie van de bloemen uit Spanje en Italië te groot is en een te duidelijk teken aan de wand dat men dit zou mogen voorbijzien. De concurrentie uit deze landen zal in de eerste plaats de bolbloemen en speciaal de tulpen treffen. De heer Braam zou het voorstel willen aannemen, maar voor de vol gende late tulpen een lagere mini mumprijs vaststellen: Blue Parrot, Edith Eddy, Zlmus, Golden Harvest, Kleurenpracht, Komeforos, Rose en Wm Copland, Red en Wm. Pitt, Queen of the night en Van der Eer den. De heer De Vroomen wachtte nog op een lijstje met soorten dat dan hoger zal liggen dan de voorge stelde prijzen, dit om het systeem 1957 dan maar weer volledig in te voeren. De heer Nederveen kantte zich ook heftig tegen een dergelijke eenzijdige wijziging. Hij had al eer der betoogd, dat de exporteurs ook voor de zgn. surplussoorten de voor gestelde prijs beslist nodig hadden om een „tikkeltje er aan te kunnen verdienen". Kort en goed: men praatte er nog veel meer over, maar het slot was dan, dat men te maken kreeg met drie voorstellen nl. dat van de Commissie van Bijstand, dat van de heer Elferink, dat een twee prijzenstelsel beoogde en dat van de heer Van Dam, dat inhield van de reeds eerder genoemde soorten de binnenlandse minimumprijs te stel len op 42.50 per 1000 voor twaalven en 32.50 voor zift elf en de buiten landse prijzen op resp. 80.en 62.50 per 1000. Stemmen deed men er op voorstel van de heer Sterringa niet over. De commissie van bijstand zal zich over de pr ij zenaffaire nogmaals beraden en volgende dinsdagmiddag valt de beslissing. In deze vergadering kwamen ver der aan de orde de uitbreiding van het areaal narcissen en hyacinten o.a. 100 en van tulpen op 103 was het besluit, plus een hele serie verordeningen.

Leidse Courant | 1958 | | pagina 3