Scherp POTLOOD EN GEEST Jubileum en afscheid bij de Leidse Lichtfabrieken WOENSDAG 1 OKTOBER 195» DE LEIDSE COURANT PAGINA 2 GEM. AANKONDIGING De commissaris van gemeentepoli tie te Leiden brengt ter kennis, dat het bij politieverordening verboden is op de openbare weg a) vertoningen te geven (akroba- tiek e.d.): b) aapjes, marmotten en dergelijke dieren te vertonen; c) verlotingen te houden of gelegen heid geven tot deelneming aan hazardspelen. Bij konstatering van overtreding zal proces-verbaal worden opgemaakt, terwijl de voorwerpen, waarmede het feit is gepleegd, inbeslaggenomen zul len worden. De Eerste Hupdiensten zijn als volgt geregeld: DONDERDAG 2 OKTOBER: Luna park Schuttersveld van 20.0024.00 uur post aanwezig in school Schut tersveld. Bij de taptoe lopen E.H.B. O.'ers mee. VRIJDAG 3 OKTOBER: Geduren de de sulky-rennen op het Levendaal is de E.H.B.O.-post ondergebracht in de garage Bonnet, Levendaal 32 (tel. 20624). Voor het Lunapark Schuttersveld is van 9.00 uur tot afloop een post aanwezig in de school Schuttersveld. Bij de uitdeling haring en witte brood, koraalmuziek, middagoptocht enz. zijn voldoende E.H.B.O.'ers aan wezig. Beide dagen funktioneert de Eer ste Hulpdienst normaal. De bezetting op de hoofdpost aan de Mare en de Uitrukpost van de Brandweer is op de drukste uren versterkt. Eerste paal voor nieuw Diaconessen- huis te Leiden geslagen Het aanzien van de Leidise Hout gaat veranderen. Gistermiddag werd de eerste paal geslagen van een be langrijk project, dat aan de boorden van het park gaat verrijzenn: het niéuwe Diaconessenhuis. Het wordt een groot modem gebouw, met 306 bedden, dat eerst over 4 jaar geheel gereed zal zijn. In de nieuwe cantine, die dezer dagen door de aannemer, de firma Wernink, Betonbouw, te Leiden ten behoeve van haar personeel aan de Houtlaan werd neergezet, kwamen bij deze gelegenheid tientallen burge meesters bijeen, alsook een deputa tie van b. en w. van Leiden een ver- tegenwoodiger van de Rijksinspectie van de Volksgezondheid, de voorzit ter van het bestuur van het Diacones senhuis, prof. dr. J. N. Bakhuizen van der Brink en de heer D. J. van der Horizontaal: No. 515. 1. sierplant met grote trechtervoimige bloemen, 6. huisdier, 7. marterachtig roofdier, 9. telwoord, 10. verkeerd, 12. ka- naalpeil (afk.), 13. wezenlijk, 15. zij tak Donau, 16. begeerte, lust (Zuid- Nederlands), 17. aarde, grond, 19. lidwoord (Fr.), 21. water in Z.H., 22. muzieknoot, 23. telwoord, 25. kreet, 26. dauwbloempje, zonnedauw. Verticaal: 1. vast, stevig, 2. voeg woord (Fr.), 3. vereniging, 4. afkor ting van idem, 5. vaartuig, 6. samen- gesteldbloemige plant, 8. wilde as perge, 10. vogel, 11. zijtak Ebro, 13. knaagdier, 14. meisjesnaam, 18. tocht, uitstap, 20. pechtige gelofte, 22. meisjesnaam. 24. nummer (afk.), 25. gewicht (afk.). Oplossing morgenavond. Oplossing No. 514. Horizontaal: 1. de, 3. Belg, 7. stijl, 9. ein, 11. sta, 12. ibis, 14. pose, 16. A.B., 18. rasp, 20. Eire, 22. al, 23. eind, 25. dons, 27. eek, 29. ram, 30. Eems, 32. aard, 33. Po. Verticaal: 2. Est, 3. bij, 4. Elis, 5. gei, 6. in, 8. taps, 10. Isar, 11. Sara, 13. been, 15. open, 17. berk, 19. Alda, 21. idem, 24. Iser, 26. oma, 28. esp, 29. rij, 31. ad. Kwaak, lid van Gedevuteerde Staten van Zuid-Holland. In een inleidend woord getuigde mr, G. A. Samsom uit Alphen aan den Rijn evenals prof. Bakhuizen, van zijn vreugde, nu na tientallen jaren van voorbereiding eindelijk met de bouw begonnen kan worden. Hij bracht dank aan de gemeentebesturen, die garantie verleenden voor de be taling van rente en aflossing. Nadat prof. dr J. N. Bakhuizen van den Brink de eerste paal voor het zuster huis had geslagen in feite werden al 98 palen in de grond geheid werden het bestuur gelukwensen aan geboden door burgemeester F. H. van Kinschot, door burgemeester C. J. v, d. Hoeven van Voorschoten, die sprak namens de besturen van de omrin gende gemeenten, door prof. dr R. Colenbrander, sprekend namens de medische faculteit van de Leidse uni versiteit. Gelukwensen kwamen ook van dr. Muller, voorzitter van de afd. Lei den van de Ned. Mij ter Bevordering van de geneeskunst en van dr Fer guson, namens de specialisten van het Diaconessenihuis. Na afloop van de bijeenkomst was er een receptie in de cantine. NUTTIG INITIATIEF De Vrouwen-advies-commissie voor de woningbouw, te Leiden, heeft, in samenwerking met „Woninginrichting Meubelkunst", de woning aan de Pie- ter Bothstraat no. 3, doen inrichten voor bewoning door een jong gezin van vier personen. Deze modelwoning zal op maandag 6 oktober a.s. des namiddags 3 uur worden geopend. De woning maakt deel uit van een complex van 243 woningen, dat naar ontwerp van het architectenbureau Jonkman en van Dorp, wordt ge bouwd voor de woningbouwvereni ging „Ons Belang". De woning is te bereiken via de Kooilaan, topende langs het voorma lige station aan de Herensingel. De modelwoning is te bezichtigen op 6 oktober 's avonds van 19.00— 21.00 uur, van 7 t.m. 18 oktober des middags van 15.0017.00 uur en des avonds van 19.0021.00 uur, met uit zondering van de zaterdagavonden 11 en 18 oktober. Op zondag 12 oktober is de woning te bezichtigen 's middags van 15.00 17.00 uur. Burgerlijke Stand Geb.: Gerardus Leonardus zn v. G. J. Nachtegeller en J. R. van Zeist; Gijsbertus zn v. J. Dubbeldam en G. van der Does; Helena Hendrika dr. v. P. C. Ooms en C. Hoogendoorn; Leonard Arnold zn v. N. J. A. Noor- duijn en M. Crevecoeur; Ohristiaan Felix zn v. J. M. Oelmeijer en T. M. E. van Romondt; Paulus Johannes Maria zn v. B. A. N. Slats en A.. M. Zoetemelk. Overl.: W. Breedevelt, 59 jr, man; C. C. W. Petit, 71 jr. echtgenote v. C. Freeke; C. J. A. van den Beid, 75 jr, man. B. en W. van Leiden vulden een nieuwe (zesde) portefeuille Taak van wethouder Jongeleen het meest verlicht en W. van Leiden hebben de portefeuille van het college van vijf op zes gebracht naar aanleiding van de benoeming van de heer Drijber tot vijfde wethouder. Men heeft van de zesde een verzamel-portefeuille gemaakt, van verschillende wethou ders heeft de heer Drijber wat taken overgenomen. Hij zal zich gaan be lasten met de zaken betreffende het Hedenavond MIES BOUWMAN de „quiz-mus" van Nederland WAARDEVOLLE PRIJZEN Morgenmiddag: CEES DE LANGE met „De Boodsthappentas" Openbaar Slachthuis, die vroeger in handen waren van wethouder Van der Kwaak (thans wethouder Stolp) met de Inrichtingen Endegeest ca. voorheen in handen van de (burge meester), de Reinigings- en Ont- smettingsdienst, de verdeling van de woonruimte, de Woningstichting en het Verkeer, die vroeger behoorden alle tot de portefeuille van de heer Jongeleen en met de Markt en Ha vendienst, eveneens onder supervi sie van de heer v. d. Kwaak. Vooral de portefeuille van wethouder Jon geleen, die ongetwijfeld overladen was, is verlicht. De verdeling is thans als volgt: De burgemeester zal zich belasten met de behandeling van de zaken betreffende de Politie, de Brandweer de Militaire Zaken, de Burgerlijke Stand, de Bevolking, het Oud-Ar chief, het Stedelijk Museum „De La kenhal" en de Leidsche Duinwater Maatschappij. Wethouder van Schaik zal zich be lasten met de behandeling van de zaken betreffende het Onderwijs, de Culturele Zaken, de Sportbelangen, de Jeugdzaken en het Vreemdelin genverkeer. Wethouder Menken zal zich belas ten met de behandeling van de za ken betreffende de Sociale Zaken, het Armenwezen, de Gemeentelijke Werkplaats, de Algemene Perso neelszaken, de Volksgezondheid (Geneeskundige Dienst en Badhuis) en de Middenstandsbelangen (o.a. winkelsluiting). Wethouder Jongeleen zal zich be lasten met de behandeling van de zaken betreffende de Gemeentewer ken, het Bouw- en Woningtoezicht, de Volkshuisvesting, de Stadsont wikkeling, de Wederopbouw, het Koninklijke onderscheiding voor de heer J. C. Delmer De heer J. C. Delmeer, werkzaam bij de S.L.F., herdacht gisteren, het feit dat hij veertig jaar geleden in dienst trad bij dit energiebedrijf. In het stadhuis uitte de burge meester in tegenwoordigheid van de wethouder voor de bedrijven, de heer J. M. Stolp, zijn waardering voor de wijze waarop de jubilaris steeds zijn taak had opgevat en deelde mede, dat het H. M. de Koningin had be haagd de heer Delmeer de bronzen eremedaille verbonden aan de Orde van Oranje Nassau te verlenen. Na deze huldiging werd de heer Delmeer in de directiekamer van de Lichtfabrieken bij afwezigheid van de directeur, toegesproken door ir. Klinkert, waarbij tot uiting kwam de waardering voor de werkzaamheden die de jubilaris op de afdeling Hooi gracht van de S.L.F. heeft verricht. Spreker feliciteerde de heer Delmeer VEERTIG JAAR P.T.T. Vandaag herdacht de heer H. P. J. v. Sonsbeek de dag dat'hij voor 40 jaar in dienst trad bij de P.T.T. In Rotterdam kwam hij als hulp besteller in dienst en werd enige jaren na aangesteld te zijn overge plaatst naar Leiden. Hier werd hij expeditie-ambtenaar en maakte promotie tot hoofdbestel ler. In de ontspanningszaal van het postkantoor werd de jubilaris die vergezeld was van echtgenote en kin deren, zeer waarderend toegesproken door de heer J. Habermehl, directeur P.T.T. Deze prees de werklust en plichtsbetrachting van de jubilaris en overhandigde hem de gratificatie en een fraaie oorkonde. Vele superieuren en medewerkers kwamen de jubilaris gelukwensen. De reislust van de Leidenaars is ondwingbaar. Dat bleek gisteren weer op de K. en O.-bijeenkomst, welke in de grote zaal van de Stads gehoorzaal werd gehouden. Op een enkele stoel na waren alle plaatsen bezet, zelfs op het balkon. Spreker op deze avond was mr. Th. Regout, die op plezierige wijze ver telde van zijn autotocht van Alaska naar Vuurland, dwars door Canada, de V. S. en Zuid-Amerika. Terecht luidde het onderwerp „Tot de uiter ste grenzen der aarde". De fraaie kleurenfilm, welke zowel voor als na de pauze gedraaid werd, had dezelfde titel. Mr. Regout heeft de lange reis vo rig jaar gemaakt samen met zijn echtgenote en twee dochters. De monsterrit begon in Fairbanks en ging over de Pan American Highway, een indrukwekkende naam voor een weg waar men zich niet al te veel van moet voorstellen. Dat het viertal genoten moet heb ben van de ongerepte wonderschone natuur in Alaska, van de wild brui sende rivieren en gletchers en van het wijde land van het noorden bleek wel duidelijk uit de film. De aanwe zigen zagen op het witte doek o.m. Las Vegas in de Amerikaanse staat Nevada, de grootste gokstad in de wereld, waar de huwelijkskapelletjes als paddestoelen uit de grond rijzen. Van Las Vegas ging de reis verder in de richting Mexico via de Grand Canyon, een der heerlijkste natuur monumenten, die er bestaan. Een maal in Mexco aangekomen was het de zeer oude indianencultuur, welke de aandacht van het gezelschap opeiste. met zijn onderscheiding en overhan digde tevens de oorkonde en gratifi catie van het gemeentebestuur. Ook de directe chefs prezen het werk van de jubilaris, waarna de personeels vereniging een geschenk werd aan geboden. Hierna verplaatste de feestvreugde zich naar de afdeling aan de Hooi gracht, waar van diverse zijden vele vriendelijke woorden werden gespro ken en ook enige geschenken wer den aangeboden. De heer Delmeer dankte na afloop allen hartelijk voor de aan hem be wezen hulde. Maandag vlas voor de heer A. Sie- rat, werkzaam bij de S.L.F., het mo ment aangebroken om na een periode van ruim 37 jaar het energiebedrijf met pensioen te verlaten. In de direc tiekamer van de Lichtfabrieken sprak, ir. H. J. G. Klinkert zijn dank en waardering uit, voor de wijze waarop de heer Sierat steeds zijn werk had verricht. Spreker getuigde van zijn medeleven, nu gezondheids redenen de heer Sierat noopten ver vroegd afscheid te nemen. Ir Klin kert sprak zijn beste wensen uit voor de komende jaren. De directe chef van de scheidende functionaris, de heer Kwist, liet even eens zijn lof voor het werk van de heer Sierat blijken. Namens de per soneelsvereniging overhandigde de voorzitter een cadeau, als aandenken aan de tijd door de heer Sierat bij de Lichtfabrieken doorgebracht. In de werkplaats volgde nog een hartelijk afscheid van zijn naaste col lega's, waarna de heer Sierat allen dankte voor de bewijzen van vriend schap bij zijn vertrek ondervonden. Grondbedrijf en de Industriebelan- gen. Wethouder Stolp zal zich belasten met de behandeling van de zaken betreffende de Financiën, de Verze keringen, de Belasting, de Stedelijke Fabrieken van Gas en Elektriciteit, de Dienst voor Kasbeheer en Kre dietwezen en de Accountantsdienst. Wethouder Drijber zal zich belas ten met de behandeling van de za ken betreffende het Openbaar Slachthuis, de Inrichtingen „Ende geest" c.a., de Reinigings- en Ont- smettingsdienst, de Markt- en Ha vendienst, de Verdeling van Woon ruimte, de Woningstichting en het Verkeer. II. dat bij ongesteldheid of afwe zigheid van de burgemeester deze wordt vervangen door Wethouder van Schaik. Indien deze eveneens verhinderd is door Wethouder Men ken, bij verhindering ook van Wet houder Menken door Wethouder Jongeleen, bij verhindering ook van Wethouder Jongeleen door Wethou der Stolp en bij diens verhindering door Wethouder Drijber. Leidse agenda WOENSDAG, 1 OKTOBER Opening nieuw Zoölogisch Labo ratorium, Kaiserstraat, 3 uur nam. Inleiding 3 oktoberfeest. Zang- dienst „Ex Animo" (spr. dr. J. Rie- mens), Pieterskerk, 8 uur nam. Rozenkranskruistocht Petruskerk, 6.45 uur nam. Dienst der apotheken. Leiden: De avond- en nachtdienst wordt waargenomen door: apotheek Cen traal, Breestraat 74, tel. 20552. apo theek Haven, Haven 18, tel. 20085. Oegstgeest: apotheek Oegstgeest Wilhelminapark 8, tel. 26274. De Rozenkranskruistocht vangt de hele maand oktober te kwart voor zeven aan en niet om zeven uur, zoals gisteren ten onrechte in de Leidse agenda stond. J De leden van de R.K. Gymnas tiekvereniging Sportief worden ver zocht zich in uniform te verzamelen i.v.m. de Taptoe morgenavond om half zeven aan de Romanuszaal ach ter de Hartebrugkerk. Vóór honderd jaar Uit de Leydsche Courant van Woensdag 1 October 1858. Amsterdam Gisteren hebben Z.M. de koning en HHKKHH de prinsen van Oranje, de plegtig- heid van het inheijen van den eersten paal van het paleis van Volksvlijt met hun bezoek ver eerd. Op een gegeven sein, waartoe de prins van Oranje het tijdstip bepaalde, werd een aan vang gemaakt met het inslaan van een paal. 50 Heiwerkers, met oranje kokardes versierd, togen aan den arbeid, onder het zingen van een opzettelijk voor deze gelegenheid vervaardigd lied. Bij het verplaatsen van een bouw- lift op een bouwwerk in de „Ooster wij k" te Beverwijk is de 27-jarige on gehuwde bouwvakarbeider N. F. Wet- se uit Beverwijk gistermiddag door electrisohe stroom gedood. Een scher pe punt van de giek van de lift drong door in het rubber omhulsel van een electrische kabel en zette het gedeel te van de lift, waar de arbeider werk zaam was, onder stroom. De films in de bioscopen te Leiden zijn door de K.F.C. als volgt ge keurd: Trianon: „De Circusheid", alle leef tijden. Luxor: „Als de dauw hangt, komt er regen", strikt volwasse nen. Lido: „Overtreding", volwass. Casino: „Hamlet" volwassenen. Rex: „Het kamp op het bloed- eiland", achttien jaar. GETROUWD OP 3 OKTOBER. Verkorting der werktijd, is de blikvanger waarmede het K.A.B.- wijkbestuur „St. Leonardus" haar winterprogram 19581059 dezer da gen bij haar leden heeft geïntrodu ceerd. Bladerend door dit program komt men tot de conclusie dat het gebodene ligt in het kader van „Elk wat wils", waarbij het toe te juichen is, dat men naas de ontspannings avonden ruimte heeft gelaten voor culutrele activiteiten. Bij de bestuursvermelding in het programma is verzuimd ie naam te vermelden van het bestuurslid in het Morskwartier, de heer B. Stikvoort, Coornhertstraat 32, alwaar eveneens alle inlichtingen verkregen kunnen worden. Aan de gem. universiteit van Amsterdam is geslaagd voor het can- didaatsexamen geneeskunde 2e ge deelte de heer G. v. d. Bijl (Leiden). Resulfaat van een heldendaad" In de Leidse Schouwburg werd gistermiddag het „Novieten-cabaret" van de vereniging /an vrouwelijke studenten te Leiden, VVSL, gehou den. Honderden meisjes-studenten amuseerden zich binnen de muren van de muzentempel aan de Oude Vest en honderden fietsen bleven zoals dat heet „onbeheerd" als het toonbeeld van een ijzeren disci pline roerloos in de regen staan te- i gen brugleuningen en tegen muur in steegjes in de verre omtrek. Minder gedisciplineerd toonden zich een paar opgeschoten jongens, die er plezier in hadden, er was toch geen risico van tegenmaatregelen bij, om een van de fietsen een zetje te geven, waardoor de stalen rossen bij rijen gelijk onder luid geraas en gerinkel omvielen. Grinnekend verdwenen de straatschoffies om de hoek. Dappere jongens gevraagd. Dit is de heer H. van Loef, die zeven tig jaar geleden op 3 oktober in het huwelijk trad. Hij is 92 jaar (van 26 maart 1866) en kan zich die dag nog goed herinneren Men moet niet den ken, dat de heer Van Loef midden tussen het feestgewoel door naar het stadhuis ging en de Pieterskerk. 3 Ok tober van 70 jaar geleden is sterk af wijkend van deze dag der dagen van nu. Er was nog weinig feestelijkheid en de heer en mevrouw Van Loef zijn ook niet op deze dag getrouwd omdat het toevallig zo uitkwam. Van de dag kan de heer Van Loef zich nog goed herinneren dat het jwarm was, zo warm, dat de feest vierders in de stad hun jassen hadden thuisgelaten. Geen haring en witte brood kwam in die tijd op de ban ken van het Waaggebouw, maar ta bak (met stenen pijp) en bier voor de mannen, koffie met koek voor de vrouwen. Het was een bedeling: in te genstelling tot thans, nu het uitdelen van „haring en wittebrood" een her leving is van een zinrijke traditie. „Iedereen moet er aan meedoen", zegt de heer Van Loef. Veel vertelt de twee en en negentigjarige Leide- naar over zijn jonge jaren: acht jaar oud achter de naaimachine in de kleermakerij van zijn vader, negen jaar: van school af, en daarna in dienst van een schoenwinkelier. La ter heeft hij samen met zijn vrouw, die in 1954 is overleden een groente winkel gedreven op „De Doorbraak". Ook aan die tijd heeft hij veel goede herinneringen. Een laatste uitspraak van de heer Van Loef: de mensen zijn in deze tijd welvarender dan vijftig jaar geleden, maar zi'n ze ook gelukkiger? „Wat heb je aan een koe die veel melk geeft, als zij elke keer de emmer om trapt?" In de kring waarin hij. 13 jaar zijn beste krachten heeft gegeven, de Leidse meisjes-H.B.S., werd de heer F. Arnoldus die de pensioengerech tigde leeftijd bereikte, een hartelijk afscheid bereikt Op het Leids stad huis had hij eerder al uit handen van de burgemeester de bronzen ereme daille, verbonden aan de Orde van Oranje Nassau, ontvangen. J. Arnol dus is ruim 40 jaar in gemeente dienst geweest, waarvan 25 jaar als badmeester van de zweminrichting „De Zijl". In de gymnastiekzaal van de school zijn veel prettige dingen over Arnoldus gezegd, directrice mej. H. van Vliet, Anja Fabery, presiden te van de leerlingenvereniging en mej. L. Grobbe, namens de oud-leer lingen voerden hier het woord. En er waren geschenken, onder meer een boom vol muntstukken en bankpa pier. Gisteren nam de heer N. A. Kriek, na een dienstverband van 39 jaar, afscheid als kassier van de Leidsche Spaarbank, wegens het be reiken van de pensioengerechtigde leeftijd. Op uitdrukkelijk verlangen van de scheidende functionaris vond het afscheid in besloten kring plaats.

Leidse Courant | 1958 | | pagina 2