Scherp $LMttGAT &>yma$TAD „Zoölogische flat" aan Kaiserstraat wordt morgen in gebruik genomen POTLOOD EN GEEST 50 jaar deelde Leids echtpaar alle zorgen »Club de Limetz« maakte een reis naar Mekka D&Of Leids Plantsoen verrijkt met schenkingen DINSDAG 30 SEPTEMBER 1958 DE LEIDSE COURANT PAGINA 2 jyForgenmiddag wordt na anderhalf jaar bouwen de flat aan de Kai serstraat te Leiden, bestemd als uit breiding van het Zoölogisch labora torium in gebruik genomen. Sprekend over de geschiedenis van het zoölogisch laboratorium met de directeur prof. dr. C. J. van der Klaauw komt op een moment ook het gebouw van de Leidse Courant op de proppen. In dit 300 jaar oude huis aan de Papengracht immers is een gedeelte van „dierkunde" geves tigd geweest, nl. de snijkamer van prof. Selenka een Duitse professor, die speciaal aangesteld was om de anti-Darwinistische leer te verkondi gen, maar alras een pro-darwiniaan bleek te zijn. Prof. Selenka huurde de kamers van de firma Trap, de kleermaker aan de Papengracht. Dit was me nen wij in het midden van de 19e eeuw; vóór die tijd heeft „dierkun de" nog gehuisd in het „Hof van Zes sen" aan de Papengracht en in de Oranjerie van de Hortus. Later vestigde „zoölogie" zich aan de Sterrewachtlaan, enige uitbreidin gen werden noodzakelijk, en de laat ste die van de „torenflat der weten schap" aan de Kaiserstraat is dezer dagen gereed gekomen en zal 1 ok tober a.s. 's middags om drie uur in gebruik genomen worden. In universitaire kringen wordt de Sterrewachtlaan al het miljoenen laantje genoemd en dat niet zonder reden; de laatste uitbreiding van het zoölogisch laboratorium kostte meer dan anderhalf miljoen, uitbreiding van het oude gebouw en verplaatsing van een koepel van de Sterrewacht nog eens een half miljoen en dit zijn globale, aan de lage kant gehouden getallen. Men heeft de ruimte gekre gen bij „zoölogie", maar toch nog niet voldoende, eerder hebben wij er al over geschreven en de verbou wing en uitbreiding van het gebouw is even hard noodzakelijk, de Rijks gebouwendienst echter laat nog op zich wachten met een definitieve be slissing over deze restauratie. Men heeft de ruimte nodig: twee onderzoekafdelingen van zoölogie vroegen veel ruimte, men moest kun nen experimenteren met de gedra gingen van levende dieren: op ver schillende verdiepingen staan aqua ria, waar men het gedrag van de vis- Onbestendig weer Gisteren bevond Nederland zich aan de westelijke flank van een boven de Balken gelegen gebied van hoge druk. Zuidelijke winden voerden toen warme lucht aan, waardoor bij na overal een maximumtemperatuur tussen 20 en 22 gr. werd bereikt. In de loop van de avond en nacht passeerde daarna het koufront van een boven Ierland gelegen depressie. Dit ver oorzaakte zowel in ons land als in België en Frankrijk tamelijk lang durige regen. De meeste neerslag viel in het zuidwesten van Frankrijk, waar verscheidene stations 15 tot 25 milimeter aftapten. Bij Newfoundland bevindt zich een tropische cycloon, die in de richting van de zuidpunt van Groenland be weegt. De cycloon transporteert in de hogere luchtlagen een enorme hoeveelheid warme lucht naar het noorden. In verband hiermede ver toont de boven Ierland gelegen de pressie de neiging naar het zuiden af te buigen. Ze komt morgen waar schijnlijk dichtbij ons land, waardoor het weer dan een wisselvallig karak ter zal hebben. No. 514. Horizontaal: 1. lidwoord, 3. Europeaan, 7. schrijftrant, 9. tel woord (Duits). 11. gebod, 12. reiger achtige vogel in oud-Egypte vereerd, 14. stand, 16. de gouden bul (afk. Lat.), 18. vijlwerktuig, 20. Ierland, 22. telwoord, 23. slot, 25. de fijnste vede ren, 27. eikenschors, 29. teken in de dierenriem, 30. rivier in Duitsland. 32. karakter, 33. rivier in Italië. Verticaal: 2. Europeaan, 3. insekt, 4. landschap in de Peloponnesus, 5 lopend touw tot het inkorten der zei len (scheepsterm), 6. voorzetsel, 8 tapvormig, 10. zijtak Donau, 11 vrouw van Abraham, 13. lichaams deel, 15. niet gesloten, 17. boom, 19 meisjesnaam, 21. hetzelfde, 24. bijri vier van de Elbe, 26. familielid, 28. boom, 29. reeks, 31. bekende afkor- ting. Oplossing morgenavond. Oplossing No. 513. Horizontaal. Susa, 4. ibis, 7. arena, 9. verkennen, 10. top, 11. ben. 15. dragoniet, 18. ar mee. 19. rage, 20. trio. Verticaal: 1. Save, 2. sarcofaag, 3. ark, 4. Inn, 5. bandelier. 6. Sont, 8. een', 12. ader, 13. dom, 14. Otto, 16. Gré, 17. net. sen bestudeert, men moest kunnen beschikken over een voldoende aan tal werkvertrekken voor hoofd, we tenschappelijke ambtenaren en pro movendi. Er zijn veel aquaria, vooral om vergelijkingen te kunnen maken en meer zekerheid te verkrijgen over de juistheid van de waarnemingen. De ruimten zijn zó ingericht, dat de aquaria vervangen kunnen worden door bijv. terraria of volières. Dit al les vraagt ook moderne voorzienin gen. Er is bijvoorbeeld een röntgen- apparaat opgesteld, waarmee het mo gelijk is dank zij een beeldversterker films belicht met röntgenstralen te maken. Ook de afdeling morfologie van dit laboratorium beschikt nu ein delijk over de noodzakelijke ruimten en middelen. Kadavers komen via een lift in een koelcel, of in een cel waar diepvries mogelijk is. In een maceratie-afdeling kunnen de kadavers van vleesresten geschei den worden door koken. Andere belangrijke voorzieningen zijn in dit nieuwe gebouw te vinden: werkplaatsen voor de instrumentma kers, die de instrumenten maken vol gens de aanwijzingen der laboranten, koelcellen en klimaatkamers, waar het mogelijk is lage temperaturen te bereiken, geschikt voor anatomie der dieren, maar ook om elke gewenste klimaat en temperatuur te kunnen bereiken. De verbinding tussen oud en nieuw heeft men gebruikt voor het inrich ten van een museum. Precies vijftig jaar geleden traden de heer P. van Tongeren en mej. S. S. Springer in het huwelijk en daarom is het vandaag groot feest aan de Herengracht, waar ze sinds jaren wo nen op nummer 136. Een groot feest is hier wel op zijn plaats want vijftig jaar (Nee: méér dan een halve eeuw!) hebben de beide echtelieden moeten zwoegen voor het dagelijks brood en voor dat van hun kinderen. De heer Van Tongeren, die nu 68 jaar is, is nadat hij van school kwam, werkzaam geweest in het kolentrans- portbedrijf. Hij heeft verschillende werknemers gehad maar overal kwam het werk wel overeen: de kolen wer den op de werf van het bedrijf gelost uit de schepen, die ze van de mijnen haalden. Per paard-en-wagen naar de kleinhandelaren gebraoht. Hij werkte toen voor een dubbel tje per uur. Gerekend over een werk week van 70 uur. was dat nog geen tientje per week. Toen hij in de eer ste wereldoorlog onder de wapenen geroepen werd, natuurlijk in „het vuile vierde" van Leiden bedroeg ziin inkomen nog slechts vier en een hal ve gulden. Hii was inmiddels vader van drie kinderen. Het spreekt voor zich dat. zijn le ven onder zulke omstandigheden maar weinig „hoogtepunten" heeft ge kend. In latere jaren hebben zich de toestanden weliswaar een weinig ver beterd maar toen kwam de tweede wereldoorlog, die het gezin weer zwa re klappen toebracht. De heer Van Tongeren behoefde om zijn leeftijd niet meer onder te duiken maar om dat er geen kolen meer waren, moest hij door „van alles wat" te doen maar zien. dat hii aan de kost kwam. De bruid, 67 jaar en evenals haar man in Leiden geboren heeft in de moeilijkheden met liefde ge deeld. Voor haar huwelijk had ze gewerkt bij de Leidse katoenfabriek en bij Tieleman en Dros. Ze kreeg 15 kinderen, waarvan er nog 11 in leven zijn. Een van haar zoons werd tijdens de oorlog, 18 jaar oud. gefusilleerd. Ze heeft 64 kleinkinderen en 18 achter kleinkinderen. en de hele f amilie op twee kinderen na, bleef in Leiden wonen. De familie komt dikwijls samen in het huis aan de Herengracht en het is te begrijpen, dat het daar vaak een grote drukte is. Niettemin kent de bruid alle kleinkinderen en achter kleinkinderen en de hele familie tuurlijk vergis ik me wel eens, maar dan zeg ik: als het kind maar naam heeft". Vooral op drie oktober is het druk bij de familie Van Tongeren. En dat is de oorzaak, waarom het echtpaar hoe Leids het ook is de hele thuis blijft. Ze gaan alleen maar naar de optocht kijken en schenken de rest van de dag koffie en thee voor de vele visite, die komt aanlopen. OP DE DAG DAT G IJ GENIET VERGEET DAN OOK DE ZIEKEN NIET Wederom zal op 3 oktober onder dit motto een collecte worden gehou den door het Prinses Irene Fonds voor de ontspanning in ziekenhuizen, sanatoria en psychiatrische inrichtin gen, een ontspanning die niet alleen zeer welkom doch dringend noodza kelijk is. Wederom doe ik een beroep op U om die dag eens extra gul te zijn voor uw zieke medemensen. Vooral kunt U echter helpen door die dag een enkel uurtje te helpen bij het collecteren. Een enkel uurtje van de ruim acht tien feesturen tellende dag is toch niet te veel gevraagd. Geeft U daarom op bij mij of aan het Stadhuis, Vischmarktzijde te Lei den. J. C. VAN SCHAIK, wethouder. Voorzitter van de Afd. Leiden van het Prinses Irene Fonds. Hedenavond JOHNNIE JORDAAN HOUTRUST DEN HAAG (Advertentie) GUNNINGEN LABORATORIUM VOOR BIOCHEMIE. De Rijksgebouwendienst te 's-Gra- venhage heeft het aanbrengen van een electrische installatie voor de verwarmings- en ventilatie-inrich- ting en warmwatervoorziening in het lab. voor Biochemie aan de Wasse- naarseweg gegund aan de N.V. Baten burg te Rotterdam voor ƒ29.883. Het bedrijfsvaardig aanbrengen van asbestcementkanalen voor ge noemd laboratorium is gegund aan de N.V. Eternit v.h. Eerste Ned. Fabr. v. Asbestcementplaten Martinit te Amsterdam voor 32.964. Tevens is voor dit laboratorium gegund het aanbrengen van koel- en vriesruimte aan de N.V. Elektro- stroom te Amsterdam voor Z 15.670. Het uitvoeren van technische instal laties voor dit lab. is voor een bedrag van 287.840 gegund aan Je N.V. Ge- veke Co. te Rottterdam. DOKTER B0URICIUS TOONDE KLEURENDIA'S Dokter Bouricius uit Den Haag, die gedurende de laatste reis van de Club de Limetz de geneeskundige verzorging van de club op zich ge nomen had, heeft voordien verre rei zen gemaakt en hij kan dus veel ver halen. Al in Frankrijk had hij be loofd, dat hij eens een avond over zijn tochten zou komen spreken en gisteravond heeft hij die belofte ge stand gedaan. De dokter heeft drie „hadji-reizen" meegemaakt als scheepsarts op schepen, die de Mohammedaanse pel grims vanuit Indonesië naar Mekka brengen. Van die /eizen heeft hij kleurendia's gemaakt, die hij gister avond vertoonde, op de eerste bijeenkomst in het nieuwe seizoen. Wat Rome is voor de christelijke wereld, is Mekka voor de Moslims. Mekka is de plaats, waar de profeet Mohammed heeft gewoond. De terug keer na zijn bahingschap van de profeet in de heilige stad is voor hen een feestdag (de Hadji), die elk van hen voor ziin dood tenminste éénmaal in Mekka gevierd wil heb ben. Daarvoor komen er Mohamme danen uit de hele wereld de bede vaart volbrengen. Jaarlyks komen er naar schatting 450.000 pelgrims op de hadji, waarvan tot het vorig jaar ongeveer 12.000 uit Indonesië. Tot en met 1957 werd het vervoer van In donesiërs door 3 Nederlandse scheep vaartmaatschappijen aangepomen. Ei staat een enorme organisatie ach ter dat vervoer, niet alleen om te zorgen, dat de pelgrims uit alle de len van het grote eilandenrijk op de bestemde datum in de verschillende havens zijn, maar ook omdat aan boord van de verschillende hadji schepen alles moet beantwoorden aan strenge voorschriften die de In donesische ministeries van Gods dienstzaken en Volksgezondheid stel len. Vooral met het laatste aspect heeft de dokter veel te doen gehad. De pelgrims worden tussendeks ondergebracht. In de ruimen onder hen ligt lading vc^r havens in West- Europa. Elk ruim heeft een hoofd, dat o.a. verantwoordelijk is voor orde en netheid; de stem van de pelgrims wordt kenbaar gemaakt aan de kapi tein van het schip door een raad van oudsten. Komt na een week of drie het schip aan in de haven van Djed- dah, dan gaan de pelgrims van boord om hun tocht te maken naar Mekka, waar ze de Kaaba moeten bezoeken en er zeven maal eerst de ene en dan de andere zijde biddend om heen moeten lopen. Ze bezoeken er de heilige bron ZemZem en gaan voorts naar de woestijn Arafa en naar Medina, waar de profeet heeft geleefd en waar het graf zou zijn van Eva. De pelgrims mogen niet langer dan 2 maanden in Saoedie Arabië blijven. Niet-moslims mogen op straffe des doods de heilige plaatsen niet bezoeken. 35 Dagen na dat de pelgrims in Djeddah werden afgezet is het schip terug uit Neder land, waar het na lossen en laden weer gereed is gemaakt voor de te rugreis.: Dan komen de hadjis weer aan boord: ziek en slap, ondervoed en dorstig. De 50 liter water, die ze aan boord per dag kregen, zijn in het „heilige land" teruggebracht op 6 liter, ten gevolge waarvan velen van hen lijden aan tropische rode hond en afzichtelijke gezwellen. 3% van de reizigers keert niet in het ge boorteland terug, (aan boord zijn 800 a 1000 pelgrims). De dokter krijgt dan per dag 350 r.ensen in zijn polikliniek. De hadji's eenmaal in hun land terug staan in groot aarzien bij hun landgenoten: terecht want ze hebben vele ontberingen moeten lijden. De dokters, die aan boord zijn, hebben een groot aandeel in hun behouden terugkeer. Nu de Nederlandse schépen niet meer voor Indonesië varen, is een Indonesische transportonderneming opgericht, die Nederlandse schepen chartert en voorts niets doet dan 10% van de kosten opstrijken. In verband met de deviezenbepalingen is het laatste jaar het aantal Indonesische pelgrims teruggebracht op 4000 kop pen. Er zijn jaarlijks 120 000 aanvra gen. 2 Van de 5 ha^j^'s ziin vrouwen. Een dankwoordje van Joop Koe- voets en hartelijk applaus van de toehoorders gewerden de dokter aan het eind van zijn interessante cause- DAHLIA-AVOND D.E.V. De Leidse Tuiniers- en Bloemisten vereniging „Door Eendracht Verbon den" hield gisteren in het clubhuis van de speeltuinvereniging „Ooster kwartier" aan de Borneostraat een dahlia-avond. Behalve een schat van bloemen hadden de leden ook grote hoeveelheden fruit ingezonden. De jury, bestaande uit de heren Joh. Jonker, J. Velthuijzen en A. Haas noot, moest haar oordeel over het ge kweekte materiaal uitspreken. Zij had geen gemakkelijke taak op zich genomen. De heer Jonker maakte de aanwezigen aan het eind van de avond een compliment voor de in zending van zoveel materiaal. De voorzitter van D.E.V., de heer J. H. Smit, leidde de bijeenkomst. Op 2 mei a.s. zal het 70-jarig bestaan van de vereniging herdacht worden De heer W. Dool is voorzitter van de feestcommissie. Zij nog vermeld dat op deze gezellige avond enkele nieu we leden konden worden ingeschre- Burgerlijke Stand Geboren: Annette dr van J. Reuss en M. Marcotty; Albertus Wilhelmus Maria zn van C. H. de Groot en B. de Geus; Helene Adelaide dr van N. J. van der Heijden en J. van Rijn; Margaretha Geertruida Bernadette dr van J. J. Zandbergen en E. M. Pieterse; Hanna dr van J. van den Berg en C. Oberhoff; Cornelis Petrus Gerardus Maria zn van C. L. M. van Veen en M. C. M. Koppers; Sylvia Harmina dr van H. Fehse en G. W. van Lente; Gerardus Clemens Hen- ricus zn van G. J. van der Ham en H. C. M. Groenewegen; Willemina Frederika Anthonia dr van H. van der Vliet en S. de Ridder; Piëta Francina dr van F. Hartman en P. W. Besemer; Johannes zn van J. Christiaanse en C. C. Oudshoorn; Si mon Hendrik Johannes Maria zn van J. Teske en A. vah der Mee; Elizabeth dr van C. de Jager en J. van den Oever; Joost zn van J. Kreulen en M. H. Fles. Getrouwd: H. Hillebrand en H. T. Filippo; P. S. Geertsma en C. M. Mulder. Overleden: K. S. Kwestro 61 jr man; L. Rietkerken 60 jr man; van Kuijk 47 jr echtgenote van P. Blansjaar; J. H. Gommans 59 man. De films in de bioscopen te Leiden zijn door de K.F.C. als volgt ge keurd: Trianon: „De Circusheid", alle leef tijden. Luxor: „Als de dauw hangt, komt er regen", strikt volwasse- Lido: Casino: Rex: „Overtreding", volwass. „Hamlet" volwassenen. „Het kamp op het bloed- eiland", achttien jaar. Gisteravond heeft de politie aan de Lange Mare een geval van erger lijke drankmisbruik gesignaleerd. In de laadbak van een vrachtwagen was, zo rond negen uur, in de avond iemand bezig met het rangschikken van de vracht. Hieronder bevond zich een mandfles, inhoudende 20 liter oude jenever. Bij het verplaatsen daarvan brak de fles en dropen 20 liter kostelijke drank door de laad bak in de goot. Leidse agenda DINSDAG, 30 SEPTEMBER A.K.W.V. Kringvergadering. In den Vergulden Turk, 8 u. nam. Ambachtsschool Haagweg, diplo ma-uitreiking „Opleiding in het be drijf". Schoolgebouw. 8 uur nam. Kath. Nat. Bond EHBO, Leiden. Beginnerscursus, r.k. lyceum, Ma- riënpoelstraat, 8 uur nam. K O lezing „Tot de uiterste grenzen der aarde", mr. drs. Th. Regout, Stadsgehoorzaal, 8 uur nam. WOENSDAG, 1 OKTOBER Opening nieuw Zoölogisch Labo ratorium, Kaiserstraat, 3 uur nam. Inleiding 3 oktoberfeest. Zang- dienst „Ex Animo" (spr. dr. J. Rie- mens), Pieterskerk, 8 uur nam. Rozenkranskruistocht Petruskerk, 7 uur nam. Dienst der apotheken. Leiden: De avond- en nachtdienst wordt waargenomen door: apotheek Cen traal, Breestraat 74, tel. 20552. apo theek Haven, Haven 18, tel. 20085. Oegstgeest: apotheek Oegstgeest Wilhelminapark 8, tel. 26274. vijf uur gelegenheid om materiaal te halen en klaar gekomen handwerk te komen brengen. Het is iedere maand weer een ver rassing zo vertelt een van de be- stuursleden hoeveel er weer is klaar Slootweg, Valkenburg Z.H. 127.200 UIT DE OMGEVING RIJNSBURG Uitbreiding Flora aanbesteed Door het architectenbureau Kraan en Van Nieuwkoop te Oegstgeest is gisteren namens het bestuur van de Veilingvereniging „Flora" te Rijns burg openbaar aanbesteed: het af bouwen van de uitbreiding van het veilinggebouw „Flora" te Rijnsburg. Er waren niet minder dan 22 gega digden, die van hoog naar laag als volgt inschreven. Aann. Mij. „Braca" Amsterdam 184.690; Van Klave ren en Zierkzee, Leiden 168.000; C. Vos, Amsterdam 155.000; J. Haasnoot Gzn, Katwijk aan Zee 150.000; de Lange en v. d. Plas, Oegstgeest 149 600; D. Stigter en Zn, Leiden 145.000; M. W. Meyer, Voorschoten 143.500 N. Overde- vest, Zoeterwoude 135.000; L. Schroder, Wassenaar 133.440; A. J. Langeveld, Leiden 132.900; B. v. d. Plas, Katwijk a. Zee 132.000; Kiefts Bouwbedrijf, Sassenheim 129.490; A. v. d. Vijver en Gebr. Bekker, Rijnsburg en Katwijk Rijn f 129.118; Kort Rijnsburg 128.600; Jac. gekomen. j J. de Grauw, Leidschendam 125.000 Sommige dames komen met een f®- ^ac- van Riet, Leiden 124 400; groot pakket, soms wel zes stuks ge breid goed, anderen komen met een enkel stukje. Alles wordt dankbaar aanvaard. Een extra aansporing voor de dames, die het materiaal al te lang in huis hebben. Kom, maakt u het vandaag nog even af en brengt het a.s. donderdag den. middag in de „Vrolijcke Arke", Pie- terskerkkoorsteeg 15, boven. j Menigeen kan hiermee blij ge- maakt worden. De lessen van „Groen Wit" gaan van heden af weer gewoon door, al léén de keurploeg op donderdag avond a.s. niet. Donderdagochtend te half acht is er een H. Mis in de Petruskerk voor de zielerust van de heer J. v. d. Post voor alle leden van „Groen Wit". Vóór honderd jaar Uit de Leydsche Courant van Dingsdag 30 September 1858. Amsterdam: (uit het verslag van de verlichting by het be zoek van de koninklijke fami lie). Onder de gebouwen enz. die van stadswege verlicht wa ren, muntten uit het stadhuis en vooral het gedenkteken op den Dam, dat geheel door gaz- bogen was omgeven. De Kal- verstraat en de Nieuwedijk le verden een prachtig gezigt op. Sommige gevels waren geheel met Chinesche ballons behan gen. Vooral werd het oog ge troffen door de gaz-verlichting van de winkels van de heeren Sinkel. Laatste Berichten Schneider toch doctor? De 70-jarige voormalige rector van de de universiteit van Wuerzburg, prof. Seifert, heeft vandaag op de zit ting van de zaak tegen het voormalig hoofd van de psychologische dienst van de Westduitse strijdkrachten, Schneider, verklaard, dat zijn hand tekening onder een provisorische doc torsbul van Schneider echt is. Prof. Seifert, die als getuige werd gehoord, kon zich echter Schneider niet meer herinneren. Prof. Seifert was in de tijd, dat Schneider aan de universiteit zou hebben gestudeerd behalve rector, ook legerarts, zodat hij zich maar zelden met de universiteit kon be moeien. Hij kon zich wel herinneren, dat hij als rector twee studenten toe stemming had gegeven zowel medi cijnen als psychologie te studeren. Een van hen, hij kon zich de naam niet meer herinneren, had studie ge maakt van de asymmetrie van het gezicht. Schneider heeft dit onderwerp als dat van zijn proefschrift genoemd. Bij een auto-ongeval, zondagavond om half tien op de rijksweg onder Leende (N.-Br.) ter hoogte van hotel restaurant „Jagershorst", is het 11- jarig zoontje van mr. W. C. J. M. van Lanschot uit Eindhoven op slag ge dood. De bestuurster van de auto, de 22-jarige mej. Carla Houben, dochter van de commissaris der koningin in de provincie Limburg, is maandag avond in het St. Jozef ziekenhuis te Eindhoven aan de bekomen ver wondingen overleden. In de auto van mej. Houben zaten ook nog twee andere kinderen van de heer Van Lanschot, alsmede een vriendin van de bestuurster, mej. l'Houest, eveneens uit Maastricht. Zij allen moesten in het genoemde ziekenhuis in Eindhoven worden op genomen. Mej. Houben was met de drie kin deren van de heer Van Lanschot op weg naar hun ouderlijke woning te Eindhoven. De kinderen hadden bij de commissaris der koningin te Maas tricht gelogeerd. De heer en mevr. Van Lanschot zijn in de afgelopen nacht, na een tocht door Griekenland waar de heer Van Lanschot in Athene de raadsvergadering van de wereldfederatie van oudstrijders voor zat, teruggekeerd. de Rooy, Wassenaar 122.443; J J. den Ouden, Hoofddorp f 120.000; C. Meijers en Zn, Haarlem 114.500; L. H. Mulckhuyzen, Nieuw-Vennep 110.400; W. Oosterlee, Valkenburg Z.H. 109.990. De raming was 129.000. De gunning is aangehou- ALPHEN AAN DEN RIJN De eerw. Moeder Overste Maria Alfonsa (in de wereld Adr. C. Goe- mans Koudekerk aan den Rijn) van het r.k. ziekenhuis te IJsselstein viert woensdag 1 oktober haar 40-jarig professie feest. Moeder Alfonsa van de Congrega tie van St. Joseph te Amersfoort was van 1950 tot 1956 Moeder Overste van het Sint Josephpension te Alphen a. d. Rijn. Voordien was ze in dezelfde functie o.a. geplaatst te Harderwijk. Zuster Maria Cyriela (in de wereld J. H. Huttenhuis op Bevers te Los ser) herdenkt woensdag 1 oktober a.s. haar 40-jarig professiefeest in het Sint Josephpension te Alphen a. d. Rijn, waar zij sedert mei 1955 belast is met de verzorging van de bewo ners van genoemd pension, Zuster M. Cyriela. is van de Congegratie van St. Joseph te Amersfoort. Gisteravond is in het gebouw der technische school aan de Boerhaave- laan in een vergadering van leraren, waarbij ook enkele leden van het schoolbestuur aanwezig waren, af scheid genomen van de heer H. P. J. de Rooy, leraar aan de technische avondschool, die het technisch onder wijs na een trouwe dienst van 32 ja ren eerst onder bestuur van de R.K. Volksbond, later onder het be stuur van Don Bosco gaat verla ten. In enkele toespraakjes werden de grote verdiensten van de heer De Rooy belicht en namens het school bestuur werd hem een ets aangebo den. De leraren bedachten hun oud collega met een kistje sigaren. Men schryft ons: Gistermiddag vond in het Plant soen een plechtige overdracht plaats van diverse schenkingen aan b. en w. van Leiden ter gelegenheid van de jubilea bij enkele Leidse verenigin gen. Namens de Eerste Leidse vereni ging van Kanarieliefhebbers en vo gelbescherming „De Zanger" bood de heer W. Oomen ter gelegenheid van het 35-jarig bestaan een groot aan tal zang- en kleurkanaries, benevens enkele paren exoten aan voor de stadsvolière van Leiden. Bijzondere aandacht vroeg spr. voor de vogelbescherming: overlaad de dieren niet met voedsel, maar laat dit over aan de plantsoenendienst zelf. De schenkers waren: J. F. Snik (Leiden), L. Lacourt (Leiden); W Oomen (Oegstgeest); J. Schouten (Leiden); B. Blankenstein (Leiden); B. Schouten (Leiderdorp); J. Borst (Leiden); C. A. Rietveld (Leiden) Meyers (Leiden); P. J. Voorthuizen (Leiden): H J. Kanis (Leiden): J Waasdorp (Voorschoten); A. F. A. Werner (Oegstgeest) en J. B. v. d. Wijngaard (Leiderdorp). Enkele Duitse schoonheidspuostdui- ven werden aangeboden door de heer H. R. Blok. De heer C. J. van Rooden bood na mens de jubilerende Leidse Pluimvee en Konijnensportvereniging een trio Orpington Buff-hoenders (broed 1958) aan. Als besluit van de jubilumviering der L.K.P.V. vindt tijdens de Kerst dagen een grote nationale tentoon stelling plaats van hoenders, konij- nnn en sierduiven in de hallen van het Gemeentelijk Abattoir te Lei den. De heer W. Barnard, technisch ambtenaar van Gemeente Werken, aanvaardde namens b. en w. deze ge- J. M. Roozenbrand (Leiden); P. schenken in dank.

Leidse Courant | 1958 | | pagina 2