KLIEKJES visie op televisie het enige moderne toiletpapier Sun balm Een sportieve combinatie ZATERDAG 27 SEPTEMBER 1958 DE LF.IDSE COURANT PAGINA 10 De koningin sfond voor de klas Een beeld van het bezoek, dat H. M. Koningin Juliana vrijdagochtend in Amsterdam bracht aan de r.-k. Ju- lianaschool voor meisjes in de Robert Scott-straat. De foto toont de koningin lachend voor de klas waarin zij korte tijd het onderwijs bijwoonde. (Van onze t. v.-medewerker) De afgelopen week. De Omroep organisaties hebben thans allen hun t. v.-winterprogramma aangekondigd en in de afgelopen week heeft men reeds een en ander van het inlossen van beloften kunnen bemerken. Niet, dat nu alles gewonnen is, maar toch is kenbaar een ernstige poging om tot betere realisaties te komen. Heden avond is het de beurt aan de Avro, maar die gaat nog even door met be kende onderdelen: de weekendshow en de quiz „Van je familie moet je 't hebben". De volgende week. Zondag is er een relais van de Vlaamse t. v. Het Salzburger Marionetten-theater zal dan nl. de bekende „Kleine Nacht- musik" van Mozart en „De Impres- sario" laten zien en horen. Tot besluit gaat een rechtstreekse reportage uit Brussel van het optreden van het Joegoslavisch balletgezelschap Kolo. Maandag vervolgt de KRO zijn nieuwe rubrieken „Van onze sportredacteur" IN NEDERLAND GEMAAKT Advertentie. en „Voetlicht en camera". Bij die ge legenheid zal de heer A. v. Domburg een vraaggesprek hebben met de be kende filmster Hugo Kraus. In de Singerzaal te Laren zal de paragnost Urkas optreden. Wat hij bedoelt te brengen, kan men lezen in de nieuwe KRO-radio- en t. v.-gids. „Mensenjacht". Onder deze titel wordt dinsdag een film vertoond, die in grote lijnen is gebouwd op het thriller-procedé, nochtans opvalt door een bijzonder sprekende menselijke achtergrond, door een nobele strek king en door een sober-beheerste vormgeving. Ondanks uitvoerig 'ge toond geweld is de film een pleidooi ertegen en vermijdt de sensatie om de sensatie alleen. Zodoende kan men de rolprent tevens toelaatbaar be schouwen voor de rijpere jeugd. Wat het eigenlijke verhaal betreft, willen we nietop de vertoning vooruit lopen. Mary O'Hara voor de camera. Als buitenlandse artiste zal in het KRO-programma van 4 oktober de bekende Ierse harpiste Mary O'Hara optreden. Deze artiste, die zojuist een tournee door Amerika heeft voltooid, trad eerder op in een KRO-program ma. „Inspecteur Lund en de Sneeuw man" is de titel van het detectivespel, dat Willy Corsari voor de KRO-tele- visie schreef en waarbij de kijkers wederom de gelegenheid zullen heb ben hun speurzin te toetsen. Emile Lopez en Jan de Cler doen een greep in hun plunjezak voor de voortzet ting van hun cabaret „Blijf er niet voor thuis". De regisseur is er op uit, de tegenvaller van de première zo snel mogelijk goed te maken. van KIEKJES 2. Roode Kruiszegels van „wat ons nog rest" idem; 3. In het voetspoor van zijn beroem de vader, 12 september; 4. Naar het cachot: wordt nu een genot, 12 september; 5. Geen Oranjezonnetje, tocih in open j landauer, 17 september; 6. Een aanvaring, die 22 mensenle-1 vens kostte, 17 september; 7. Niet met één penseel te bestrij ken, 13 september; 8. Hollands Diep stopt een zware pijp, 12 september. Winnaar werd deze week de heer j J. de Blanken, Mr. Peeklaan 14 te j Oude-Wetering. Hoewel voorkomen met terugwer-1 kende kracht niet mogelijk is, geven wij volmondig toe, dat voorkomen toch beter is dan genezen. Daarom zullen we deze week een verzuim her stellen, dat de de vorige week ge maakt hebben. Toen hebben we na-J melijk wel de winnaar bekend ge maakt doch niet de uitslag van onze fotoprijsvraag „Kliekjes van Kiek jes". We zullen daar deze keer mee beginnen. 1. Het koffertje was er weer, 't te kort ook, 17 september; Wat u doen moet Kunt u deze fotofragmenten thuis brengen? Moeilijk is dat niet, want u kunt er de krant bij-nemen als u die tenmin ste bewaard heeft. De omschrijving, van de foto waaruit u een kliekje meent te herkennen daarvoor leent zicih een eventuele fotokop bij uitnemendheid moet u wel verge zeld doen gaan van een datum, waar op de betreffende foto in de krant heeft gestaan. Als u uw oplossing onder het motto „Fotokliekjes" voor donderdag a.s. inzendt aan de redac tie van De Leidse Courant, maakt u een goede kans, een prijs te winnen van vijf gulden. Een model van de Herfst-Winter collectie van de Amsterdamse mo deontwerper Dick Holthuis, in de „Ligne Atthayante". Een beige Mohair Tailleur met gebleekte beverkraag en bijpassen de hoed, gefotografeerd op Star Mannequin Tanja. UIT DE KEUKEN GEKLAPT Op het ogenblik liggen er zoveel prachtige herfstbloemkolen in win kels en op groentekarren uitge stald en tegen zeer redelijke prijs, dat geen huisvrouw het kan laten ze steeds weer te kopen! Maar misschien vindt ze die bloemkool met een melksausje wel eens vervelend worden en zou ze die, op zichzelf heerlijke groente, toch graag eens anders opdissen. Gebakken dan ditmaal? Het gaat heel eenvoudig en is eens iets heel anders! De bijna gaar gekookte, goed uit gelekte, stukken bloemkool wor den in een beignetdeeg gedompeld en in frituurvet gebakken. De scho tel wordt gegarneerd met een paar schijfjes tomaat of takjes peter selie. ZONDAG: Kopje bouillon, hamlap pen, doperwtjes, aardappelen; blanc manger. MAANDAG: Gevulde omelet, ge smoorde aardappelen, andijviesla; karnemelksepap. DINSDAG: Koolrolletjes met ge hakt, aardappelen; yoghurt met geraspte appel. WOENSDAG: Gebakken aardappe len met uien en kaas, sla; zoet macaronischotel tj e. DONDERDAG: Gebakken bloem kool, hard gekookte eieren, toma tensaus en aardappelen druiven. VRIJDAG: Gebakken bokking, stoofprei, aardappelpuree, water- gruel. ZATERDAG: Risotto; fruitsla. DE STOFZUIGER kunnen we zelf in orde houden Een stofzuiger is vandaag de dag 1= een vrijwel onmisbaar apparaat ge- §êe worden in de huishouding. Dag in së dag uit doet hij dienst, maar denkt H| u er wel eens om dat niet alleen de zak, maar ook de motor van tijd tot HH tijd moet worden schoongemaakt? Hoe sterker de motor, hoe beter |H de stofzuiger zuigt. De motor im- mers brengt een stelsel van venti- latoren ir beweging, die zeer snel ronddraaien, en hoe groter toeren- tal hoe sterker de ventilatoren de Êf= lucht door de slang zullen aanzui- =5 gen en hoe groter de zuigkracht van de motor zal zijn. De ventilatoren i^§ veroorzaken in de ruimte gelegen tussen de inlaat van Je slang en de motor een luchtvercuinning, welke =g wordt aangevuld door de buiten- lucht, die door een slang binnen treedt. Dit gaat met grote snelheid, waar- door de stofdeeltjes en andere niet §H al te zware deeltjes worden opge- zogen. |H Er gaat stof dóór de zak. Het stof blijft in de stofzak ach- Hf ter en de lucht stroomt langs de motor naar de uitlaat aan de andere zijde van de motor. De stofzak moet het vuil vasthouden, maar denk niet dat alle stof op zijn plaats komt. Hl Heel fijne deeltjes gaan dóór de p| zak en zij zetten zich vast op de onderdelen van de motor. Opent U de stofzuiger eens, dan zult u zien dat de motor een waar gg stofnest is geworden. Begrijpelijk dat niet alles zo goed meer kan Hl functioneren als nodig is; het vele vuil doet afbreuk aan de zuigkracht. =hI Uw knechtje zuigt dus niet zoveel vuil meer op als wel nodig is, daar- IEe om moet het binnenste van de ma- koolstift tegen de collector aan Door de wrijving, die er ontstaat tussen koolborstel en collector, slijt het koolborsteltje, het koolborstel tje wordt korter en het veertje langer, waardoor de drukkracht langzamerhand te gering wordt met het gevolg dat de machine dienst weigert. De koolborsteltjes moeten dus vervangen worden. Dit kan bij vele stofzuigers geschieden als we de kap van de machine afnemen, door enkele boutjes los te schroe- De verwarming. We zien dan de twee ebonieten doppen, die de borstels in de huis jes houden. Die doppen draaien we los waardoor we de koolborstels kunnen wegnemen. Soms hebt u hiervoor een gebogen ijzerdraadje nodig, een andere keer kan het no dig zijn de machine een beetje te schudden. Neem nu de versleten borstels mee naar de winkel en men zal u passende borsteltjes leveren. Begrijpelijk moeten ze van dezelf de maat zijn. Kies een goede kwaliteit koolbor stels, koopt u goedkope dan kunt u steeds voor moeilijkheden komen te staan. Bovendien heeft de collec tor veel te lijden van slechte kwali teit kool. Daar waar de staafjes de collec tor raakt kunt u het beste de ron de vorm van de collector geven, Dit kunt u doen door b.v. een rond pot lood te nemen, waarop u een stukje fijn schuurpapier legt. Door nu voorzichtig heen en weer te wrij ven krijgt u de juiste vorm van de collector, de stift van de borstel zal dan de gehele oppervlakte van de collector raken. Vervolgens maakt u alles weer stofvrij en schroeft de afgenomen kap weer op zijn plaats. Als de motor vonkt. Bekijkt U eens de draaiende mo tor, dan kan het zijn dat u een ster ke vonkvorming bespeurt. Dit is veelal een gevolg van het feit dat de vorige koolborstels er te lang in hebben gezeten, ze hebben dan groefjes in de collector gemaakt. Dat kleine vonkjes gezien worden is niet erg, die zijn er steeds. Het gelijk maken van de collector is een werkje dat u niet zelf kunt, dat moet vakkundig gebeuren. De doorsnee huisvader heeft te weinig verstand van electromotoren, zodat het noodzakelijk is voor repa raties de hulp in te roepen van de vakman. Tijdig de koolborstels ver vangen kan echter iedereen en dat is het behoud van de collector! De beste zuigkracht tenslotte houdt u, als de zak werkelijk elke ochtend goed wordt leeggemaakt en uitgeklopt en de stofzuiger langzaam over het te zuigen oppervlak wordt voortgeschoven met zodanige hoek, dat de randen van het mondstuk ge heel aansluiten. Te snelle bewegin gen doen wel uw vloerkleed extra slijten, maar geven het stof geen gelegenheid zijn plaats te verlaten! Hier komt de nieuwe schotel: 1) Was er niet iets aan de hand met de Eiffel toren? 5) Of was het soms een andere constructie? Maar 3) het trok wel veel bekijks. Deze dame 2) heeft er geen weet van en 6) deze kindertjes hebben ook hun ge dachten wel bij iets anders. Maar waar staat 4) zo verdacht naar te kijken? Pas maar op, want 7) is op zijn hoede! NU DE DAGEN al merkbaar korten en jde temperaturen gaan dalen, alhoewel chine van tijd tot tijd eens goed het zonnetje ons nog wel eens de verlo ren glans van de zomer wil voortoveren, in het seizoen gekomen van de degelijke kleding, die ons dient te worden schoongemaakt. Neem hiervoor een borsteltje met zijn lange steel, maar weer altijd voorzichtig, opdat geen draadjesver- beschutten tegen de wisselvalligheden H! bindingen worden losgestoten. ÜH De koolborsteltjes. van het weer, maar die toch zeker nog niet winters mag zijn. Het is over het algemeen genomen zo'n weerssituatie tussen mal en dwaas, waaraan we ons moeten aanpassen. Onder zuke omstandigheden zal men Over deze collector glijden twee met een terugblik op de zomer het zoe- staafjes kool, die de stroom aan de hen in het vlotte genre en komt men draaiende motor toevoeren. Deze ««echt de sportieve combinaties. Om zo maar in rok en blouse te lopen is het te fris, maar wat denkt u van een een gezelli ge wollen tweedstof? Zo'n stofje beschut ons en staat toch vlot. en hoewel dit langzaam gaat, komt onze illustratie toont een dergelijk aar- toch na een of anderhalf jaar de dig jasje, vervaardigd van een wollen tijd dat zij vernieuwd moeten wor- tweed van lichte kleur met als dessin den. Dit is dan zo ongeveer het eni- een klein ruitje. Het betrekkelijk lichte koolborsteltjes zijn opgesloten U buisjes en ingebouwd in het frame )euk tporUef' korl jasje van ge wat wij zelf aan de stofzuiger kunnen verrichten. Weigert op zekere dag de stof zuiger zjjn werk, dat zullen we moe ten onderzoeken waar de fout zit Dit onderzoek strekt zich uit van stekkers, snoer, stopcontact en scha- keiaar tot koolborstels. Aan elk staafje kool is een veertje (Nadruk verboden), verbonden. Dit veertje drukt de heeft een ceintuur en twee leuke, opgestikte zakken. Dat zijn van die jasjes, waarmee men zo heerlijk uit wandelen kan gaan op een zonnige herfstdag. Zo'n combinatie, te weten een sportief jasje op een gladde effen rok dient ge completeerd te worden met bijpassende handschoenen en een vlot hoedje.

Leidse Courant | 1958 | | pagina 12