1195 „Adelborst" no-iron shirts ,De Zonnige Zeurpiet «Veilig Verkeer« krijgt meer subsidie STUDENTENRELLETJES IN UTRECHT ra Herenmode Tip Peek&Cloppenburg Botertje tot de boom Renpaard vloog niet Hoornvlies van hond voor blinden Steun aan Hiltonplan gaat hotelwezen te ver Moet teruggekeerde emigrant nog in dienst? Smokkelende hond Zwitserse luistervinken KORT9asn: DONDERDAG 25 SEPTEMBER 1958 DE LEIDSE COURANT PAGINA 8 Brief van Prinses Wilhelmina Op de in Utrecht gehouden ver gadering van het Verbond voor Vei lig Verkeer heeft de voorzitter, jhr. Th. Röell, meegedeeld, dat besprekin gen gevoerd worden met het be stuur van de Vereniging voor Alco- holbestryding bij het snelverkeer ten einde de activiteiten van beide orga nisaties te combineren. Verder heb ben besprekingen er toe geleid, dat medio volgend jaar wordt begonnen met een grote nationale actie. In verhouding tot de bevolkingsaan was blijkt er geenszins sprake te zijn van een relatieve daling, doch van een relatieve stijging van het aantal dodelijke slachtoffers bij verkeers ongevallen. In 1948 viel één dode per 10078 in woners, in 1957 één dode per 6181 in woners. De Verbondsvoorzitter sprak er dan ook zijn verheuging over uit, dat alom de behoefte aan een grote waakzaamheid wordt ingezien. De algemene vergadering ontving een brief van H.K.H. prinses Wil helmina, waarin deze haar bijzondere waardering uitsprak voor de toewij ding van de velen, in het Verbond verenigd, die met ijver, geestdrift en opoffering van veel vrijheid trachten ons volk verantwoordelijkheidsbesef bij te brengen. Wijzend op de indruk die de ramp met de „Hugo de Groot" op ons volk heeft gemaakt, merkte Naar Ned. Nw. Guinea: 't Sterrengebergte is nog nooit doorkruist De plannen voor het vertrek van een expeditie naar Nederlands Nieuw Guinea kregen vastere vorm, toen deze maand de rijksbegroting voor 1959 werd bekend gemaakt. Daarop de Koningin-Moeder op, dat er alle aanleiding bestaat om de verkeers slachtoffers, veel groter in aantal dan de slachtoffers van die vliegramp, in enige ogenblikken stilte te herden ken en ons daarben ernstig te bezin nen. 100.000 meer. Minister Algera heeft dinsdagavond aan het diner van het Verbond voor Veilig Verkeer, dat aan de voor avond van de jaarvergadering werd gehouden, medegedeeld, dat de sub sidie aan het verbond voor 1959 250.000 gulden zal bedragen. Dat is 100.000 gulden meer dan in 1958. (Er was 850.000 gulden aangevraagd). Die 100.000 eulden extra zijn best-:ind voor bijzondere acties. Gemeentesecretaris van Moerkapelle geschorst Bij een onderzoek, dat door een raadscommissie ad hoc is ingesteld, is vastgesteld, dat de gemeente-secre taris van Moerkapelle, de heer J. v. d. H., door claimstelling op parti culiere grond zijn eigen belangen heeft doen gelden bij de ontwikke ling van uitbreidingsplannen in de gemeente. De gemeenteraad van Moerkapelle heeft besloten een nieuwe commissie in te stellen, waarin functionarissen van andere gemeenten zitting zullen hebben. Deze commisie zal rapport uit moe ten brengen over de vraag welke maatregelen tegen de heer v. d. H. dienen te worden genomen. De raad heeft tevens het besluit genomen om in afwachting van het rapport Van den H. onmiddellijk als secretaris te schorsen. De Nederlandse Amateur Toneel Unie begint in samenwerking met het Werkverband Katholiek Amateurto neel op 29 en 30 september a.s. met de eerste serie driejaarlijkse basis opleidingen voor amateurregisseurs te Alkmaar, Deventer, Den Haag en Leeuwarden. Voor de cursus te Alkmaar meldden zich 15, voor de cursussen te Deven ter en Leeuwarden 20 en voor de cursus te 's-Gravenhage 30 deelne mers. Gedurende drie jaren zullen de aan komende regisseurs onder meer on derricht ontvangen in de vakken: elementaire spel- en regievorming, dramaturgie, bewegingsleer, taalrhyt- miek en melodiek, praktische regie, toneelaankleding, toneelbelichting en produktie. Het eerste cursusjaar zullen me vrouw Teunke Hauer-Mellema en de heren Arend Hauer, Johan Greeter, Karei Poons en Joop Spronck als docenten optreden. NOORD-HOLLAND ZONDER ELEKTRICITEIT. Gedurende ongeveer een uur is de gehele provincie Noord-Holland gis termiddag zonder elektriciteit ge weest. Omstreeks half drie ontstond een storing, die, voorzover men tot op heden heeft kunnen nagaan, in de omgeving van de Hoogovens ic ont staan. De juiste oorzaak is nog niet bekend. Door deze storing nam de spanning af. Om te voorkomen dat de machines te veel te verwerken zouden krijgen werd de centrale van het net afgeschakeld. Richting voor richting werd de stroom opnieuw over de provincie verdeeld en na half vier was het gehele net weer van stroom voorzien. In het Gooi duurde de storing slechts achttien minuten. Amsterdam, dat een eigen centrale heeft, was de enige gemeente in de provincie, waar de onregelmatigheid zich niet voordeed. 30CK000°OgutdeniO^iitge?rokker^B fondsen en instellingen, bedrijven en, Pen.vf.n, d.e Utrwhtee pohtie en een particulieren werden reeds bijdragenj 5»ndf5tal, eersteiaarsstudenten van ruim een kwart miljoen gulden <1« studentenvereniging „Unitas te In de afgelopen nacht tussen half gezamenlijk volgens traditie de so- een en een uur is het tot een bot- *ii.sAc ontvangen, terwijl voor ongeveer een zelfde bedrag aan faciliteiten zal worden verleend. Enkele scheepvaartmaatschappijen hebben reeds vrachtvrij vervoer toe gezegd. De stichting wil op korte ter mijn acties onder het publiek en het bedrijfsleven houden om de nog no dige gelden bijeen te brengen. Voorts werd nog medegedeeld, dat over de deelneming van Fransen aan deze expeditie, waarover ii> de afge lopen week sprake was, nog geen vas te plannen bestaan. De Fransen zou den meer commerciële belangen in de onderneming zien en hun deelneming voornamelijk baseren op net maken van opnamen voor een film. Het be stuur was echter van mening, dat de aanwezigheid van Fransen de kosten voor deze expeditie zouden kunnen drukken. Plannen voor wederzijdse hulp worden thans aan de Franse belangstellenden aangeboden De Nederlandse ploeg behoudt zich het recht voor, een eigen cineast mee te nemen. Een belangrijk aspect van deze ex peditie is het bewaren van de rust onder de bevolkingsgroepen, die voor het eerst met blanken in aanra king zullen komen. Hoewel gouver nementsambtenaren onlangs enige proefexpedities hebben ondernomen, is het Sterrengebergte in zijn geheel nog niet door verkenners betreden. Bekend is echter dat het uiterst moeilijk begaanbaar en zeer dicht begroeid is. De boomgrens ligt op 4000 meter, de onderzoekingen zul len worden verricht op een hcogte tussen de 1500 en de 4500 meter. Gebruik zal worden gemaakt van vliegtuigen en helikopters. Het vlieg veld in de Sibielvallei op 12C0 meter hoogte is goed bruikbaar Houten platforms, die voor de landing van helikopters in het oerwoud waren aangelegd, bleken echter na drie maanden te zijn vergaan. plafonds salarissen haagse ambtenaren zijn te hoog ciëteit binnen te dringen, is de Utrechtse politie op een naar de mening van de senaat niet verant woordelijke wijze opgetreden. Enkele per surveillance-wagen ge arriveerde agenten sommeerden de eerstejaiars binnen twee minuten in de sociëteit te verdwynen. Enige seconden later sloegen de agenten zonder verdere waarschuwing met de knuppel op de eerstejaars in, die zich niet in de inmiddels door de oudejaars gebarricadeerde sociëteit konden begeven. Eerstejaars, die ver ward raakoen tussen de voor de so- ciëueit geplaatste fietsen werden af geranseld. Een van hen werd onge veer 25 meter achterna gezeten en terwijl hij op de grond lag nog ge slagen. Hij werd vervoerd naar het stads- academisch ziekenhuis, al waar een hersenschudding werd ge constateerd. Een lid van de noviti- aatscommissie, dat oij de agemen trachtte te bemiddelen, werd door vier van hen met de knuppel be werkt. De senaat onderzoekt de zaak ver der en overweegt de te nemen maat regelen". Gedeputeerde Staten van Zuid- 'holland achten de plafonds van en kele groepen Haagse ambtenaren te hoog. Dit hebben Gedeputeerde Sta-1 ten, mede namens de minister van binnenlandse aaken ,aan B. en W. van Den Haag meegedeeld n.a.v. de door de gemeenteraad vastgestelde „Bezoldigings verordening 1957". Op het stadhuis deelde men aan „Parool" mee, dat dit bezwaar van de zijde van de gemeente niet op alle punten wordt gedeeld. Er is nu over leg gaande en de raad zal zonodig tezijnerlijd nadere voorstellen ont vangen. zeepost. Met de volgende schepen kan zee post worden verzonden. De data, waarop de correspondentie uiterlijk ter post moet zijn bezorgd, staan, tus sen haakjes, achter de naam van het schip vermeld. Argentinië: ss „Highland Brigade" (309); Australië: ss „Oronsay" (4 10); Brazilië: ss „Aldabi" (309); Canada: ss „Statendam" (289); ms „Seven Seas" (210); Chili: ss „Sta tendam" (28—9); Indonesië: ss „Drente" (2—10); Ned. Antillen: ms „Artemis" (309); Nieuw-Zeeland: via Engeland (28—9); Suriname: ms „Mentor" (1—10); Unie van Z.-Afri- ka en Z.W.-Afrika: ms „Edenburgh Castle" (28—9); Brits Oost Afrika: ss „Ferdinand de Lesseps" (289). Inlichtingen betreffende verzen dingsdata van postpakketten geven de postkantoren. Utrecht. De student D. van L. uit Zeist werd gewond, hij kreeg een hersen schudding en is naar een ziekenhuis te Utrecht overgebracht. Omstreeks half een vannacht werd in de sociëteit van „Unitas" het ver broederingsfeest gevierd. Traditie getrouw werden de juist geïnstal leerde eerstejaars naar buiten ge lokt. Daarna werd de deur van de sociëteit gebarricadeerd en moesten de eerstejaars maar zien dat ze bin nen kwamen. De pogingen hiertoe gingen met het nodige lawaai gepaard. Omwo nenden waarschuwden de politie. Er verscheen een surveillancewagen met twee agenten die probeerden de orde te herstellen. Zij wilden d)3t de studenten de sociëteit binnengingen en niet buiten de nachtelijke rust verstoorden. Toen hieraan niet di rect gevolg werd gegeven trachtte de politie zich toegang te verschaffen tot de sociëteit om de senaat te be wegen de eerstejaars naar binnen te halen. Volgens de lezing van de Utrecht se politie zou een der studenten toen een agent met een fietspomp je te lijf willen gaan. Onmiddellijk werd assistentie ingeroepen. In totaal acht agenten hebben toen de joelende groep uiteengejaagd waarbij gebruik werd gemaakt van de wapenstok. Toen de rust hersteld was vond men, aldus de politie, 25 meter van het strijdtoneel de student D. van L. op de grond liggen. De politie kon niet mededelen of de verwondingen die deze student had opgelopen het gevolg waren van slagen met de wapenstok. De senaat van „Unitas" heeft van nacht tal van studenten die bij de rel betrokken waren gehoord. Naar aanleiding hiervan deelde de senaat het volgende mede: „Terwij omstreeks een uur vannacht tijdens het verbroederingsfeest, dat jaarlijks wijden behoudens de opmerking na afloop van het novitiaat gevierd I „dat het vooraf vastleggen van wordt zojuist geïnstalleerde eerste- standpunten over de genoemde ma- ja-ars zich op straait bevonden om terie niet in overeenstemming is met alg. katholieke werkgeversvereniging Gistermiddag heeft de algemeen voorzitter van de Algemene Katho lieke Werkgeversvereniging, mr. F. J. F. M. van Thiel, te Maastricht het jaarcongres geopend. In zijn openingsrede zei de heer Van Thiel onder meer, dat de Ne derlandse ondernemers van de be perkte herleving van de investerings aftrek in belangrijke mate kunnen en dienen te genieten. Het verzoek der vereniging aan de Sociaal Eco nomische Raad om advies inzake de subsidies op zuivel en de buren, zal in dit advies-orgaan een belangrijke punt van bespreking gaan uitmaken, aldus de voorzitter, die aan dit punt geen verdere beschouwingen wilde Een van de beste overhemdenf a brieken maakte dit shirt exclusief voor P&C Fijne kwaliteit poplln (krimpvrij), modern Doordmodel, diverse mouwlengten. Zó gewassen, zó droog, altijd korrekt. 't Is wéér P&C die 'n merk-shirt heeft voor een extra verlaagde populaire pri|sl onze opvatting omtrent het publiek rechtelijk karakter van de Sociaal Economische Raad". Over de verhouding tussen het Katholieke Verbond van Werkge versvereniging zei de heer van Thiel: „Ons beleid is er op gericht de synthese tussen de beide organi saties in de praktijk van elke dag te doen doorwerken". De staatssecretaris van economi sche zaken, dr. G. M. J. Veldkamp, hield een rede over „persoon en functie van de ondernemer in de hedendaagse maatschappij". De congresvoorzitter, mr. van Thiel, zei in zijn -lotwoord, dat de staatssecretaris er in geslaagd is, in de goede zin van het, woord een te geven in inspiratie. Spreker stemde ermede in dat zekere beperkingen van het onder nemersambt noodzakelijk kunnen zyn om de plaats in de maatschappij waardig te vervullen. Een Nederlandse smokkelauto, die gistermiddag om vier uur tussen Aardenburg in Zeeuws-Vlaanderen en het Belgische plaatsje Middel burg, België binnenreed, stuitte daar bij op een Belgische douanepatrouille. De bestuurder reed in volle vaart achteruit naar Nederuands gebied te rug. Daarbij botste de auto tegen een boom en vloog in brand. De bestuur der wist zich uit het wrak te be vrij den en aan de douane-ambtenaren te ontkomen. Oe auto, die een lading van naar schatting 900 kg. boter had, brandde geheel uit. Een glibberige botermassa bleef op de weg achter. De Aardenburgse brandweer zorgde voor de opruiming. Een vurige anderhalf jarige merrie van prins Ali Khan kreeg woensdag van de brullende motoren van een KLM-vrachttoestel, dat op het punt stond van het New Yorkse vliegveld op te stijgen, zo de schrik in haar be nen dat zij wild steigerend de tralies van haar vliegtuigkooi trachtte te verbreken en daarbij een achterbeen brak. Een veearts zag geen andere mogelijkheid dan het dier met een schot uit zijn lijden te verlossen. Ge zagvoerder J. Berkum vertelde later tijdens het taxieën naar de startbaan het tumult vernomen te hebben en terstond het toestel stopgezet te heb ben. De schade aan het interieur van het toestel, dat nog vijf andere paar den bevatte, was zo groot dat men pas na elf uur kon opstijgen. tl) (70) Dierenartsen van het Franse leger zyn er in geslaagd het hoornvlies van een hond over te planten op een mens. Men is tot deze proeven geko men toen gebleken was dat hoornvlies van honden bij lage temperaturen maanden kan worden bewaard? ter wijl hoornvlies van mensen binnen 24 uur moet zijn gebruikt, zo heeft dr Francois Henaff in Parijs bekend gemaakt. Met de nieuwe methode zijn in Frankrijk drie geslaagde proe ven genomen. laag water op de wadden Door de stormachtige zuidwesten wind is de waterstand op de wadden weer zeer laag. De postboot naar Schiermonnikoog kon vanmorgen nog wel de haven bereiken, maar niet op steiger komen. De passagiers moesten door het water waden om aan land te komen. Horecaf-congres ie Haarlem: De bondsvoorzitter van Horecaf, de heer J. g. Meijer uit Den Haag, hield gisteren op het Horecaf-congres te Haarlem een rede over de Neder landse hotellerie. Hij merkte op, dat het kenterend getij op economisch gebied zich op de peilschaal van het algemene bedrijfsbeleid in de hotelle rie al duidelijker laat aflezen. Voor zover de omzetontwikkeling valt te overzien is te verwachten, dat het de meeste leden zeer veel in spanning zal kosten in dit jaar de omzetcijfers van 1957 te bereiken. De omzetten in de afgelopen zo mer waren redelijk: in de grote ste den en aan de kust beter, dan in de streken waar men het in hoofdzaak van het binnenlandse vakantiever keer moet hebben. Volgens berichten uit Duitsland is daai het seizoen be paald slechter uitgevallen dan vorig jaar en in Zwitserland spreekt men zelfs van een ernstige terugslag. De heer Meijer vervolgde, dat de staat in beginsel de eerste stap heeft gedaan het logiesprobleem op te los sen, door de instelling van een ga- rantiekredietregeling voor vernieu wing en uitbrieding der hotellerie. De aangekondigde medewerking aan het Amerikaanse Hiltonproject te Am sterdam heeft echter een bijzonder karakter en gaat, naar de mening van de heer Meijer, ver uit boven hetgeen voor de Nederlandse hotel lerie werd gedaan. Hier is, volgens de voorzitter, sprake van een willekeu rige bevoorrechting, waartegen de hotellerie terecht in verzet is geko men. Voorts merkte de heer Meijer op, dat de conclusie van een onderzoek van het bondsbureau is, dat de lo giesprijs in Nederland nog altijd laag is, vergeleken met die in de meeste Europese landen. Deze prijs geeft stellig geen aanleiding voor de bui tenlandse toerist om ons land te mij den. Of Europa reeds rijp geacht kan worden voor een hotel-kredietsysteem zal moeten blijken, zei spreker. In elk geval zou het voor Amerikaanse toeristen, die er in eigen land reeds vertrouwd mee zijn, een niet te on derschatten attractie betekenen, ter wijl er voor de hotellerie het voor deel in schuilt vfcn een zekere klan tenbinding en uitbreidingsmogelijk heid van haar cliëntèle. Tenslotte deed de heer Meijer mededelingen over de in 1960 te Den Haag te hou den internationale Horecaftentoon- stelling. De tentoonstelling beoogt vooral een manifestatie te zijn van de betekenis van de hotellerie in de gemeenschap, nationaal en internatio naal. Spanning blijfi erin Een uit Canada naar Nederland te ruggekeerde emigrant heeft een kort geding bij de rechtbank in Den Haag tegen de Staat der Nederlanden aan hangig gemaakt omdat hij er bezwa ren tegen heeft zijn militaire dienst uit te dienen. In september 1955 moest hij onder de wapenen komen, In juli 1956 emigreerde hij naar Ca nada en daarom kreeg hij vrijstelling van zijn dienstplicht voor de tijd van zijn verblijf in dat land In december 1957 kwam hij in ons land terug en nu is hij opgeroepen om op 2 okto ber a.s. de rest van zijn diensttijd uit Hét Oostenrijkse blad „Express" heeft woensdag de dood gemeld van een hond, die etenswaren over de Oostenrijks-Hongaarse grens smok kelde. Deze hond, eigendom van een Hon gaar, placht voortdurend de grens te overschrijden omdat hij zeer gesteld was op het gezelschap van een aan de Oostenrijkse zijde van de grens wonend hondje. Een Oostenrijks ca- féhouder kwam op het idee een briel O/y) voor de Hongaarse eigenaar van het dier aan de halsband te bevestigen. Deze zond met de hond worst terug en verzocht om thee en chocolade. Dit smokkelverkeer duurde enige tijd, totdat de Hongaarse hond op weg naar Oostenrijk op een landmijn trapte die ontplofte. Eén van zijn po ten werd afgerukt. Hij strompelde door, maar moest in Oostenrijk wor den afgemaakt. te dienen. Daartegen verzet hij zich met dit kort geding. Voor hem trad op mr B. Greven die in zijn toelichting twee mogelijk heden kent namelijk of uitstel of vrijstelling van de dienstplcht. Bij vrijstelling, bijvoorbeeld voor één jaar wordt dit jaar van de uit te die nen tijd afgetrokken. In dit geval, zo stelde de advocaat is dus de dienst tijd voorbij en is de eiser rriet groot verlof. Als dit niet zo was dan zou eister geen vrijstelling hebben gehad maar uitstel. De oproep voor militai re dienst kan in dit geval geen effect sorteren. Mr E. Drooglever Fortuyn, die na mens de staat optrad, zei o.m. dat een dienstplichtige die tijdens zijn werkelijke dienst vrijstelling krijgt, volgens de wet zijn dienst moet af maken als de vrijstelling voorbij is. De eiser denkt dat hij door het ver lopen van zijn dienstijd niet meer moet opkomen maar dit is niet waar. Hij zal zijn eerste oefening moeten afmaken en als gewoon dienstplich tige op 2 oktober a.s. moeten opko men. De president van de rechtbank jhr mr. Witsen Elias besloot tenslotte om op 1 oktober deze datum om de spanning erin te houden, zei hij uitspraak te doen. De Zwitserse regering acht het af luisteren van telefoongesprekken van buitenlandse diplomatieke vertegen woordigingen in Bern volkomen le gaal als men van oordeel is dat de veiligheid van Zwitserland in gevaar is. Dit heeft woensdag de minister van justitie en politie, Markus Feld- mann, in antwoord op een vraag van een communistische volksvertegen woordiger verklaard. De minister herinnerde er aan, dat de Zwitserse autoriteiten dank zij het aftappen van telefoonlijnen onlangs hebben ontdekt dat twee buitenlandse diplomaten een Hongaar en een Tsjech zich aan spionage tegen Zwitserland schuldig maakten. Op verzoek van de regering te Bern wa ren de betrokkenen daarop terugge roepen. In een kolenmijn in het Engelse graafschap Glamorgan zijn woensdag drie mijnwerkers door verstikking cm het leven gekomen. Een woordvoerder van de Fran se regering heeft woensdag meege deeld, dat, naar verwacht wordt, de uitslag van het referendum over de grondwet van generaal De Gaulle in het moederland omstreeks een uur in de nacht van zondag op maandag be kend zal zijn. Reeds na middernacht zal een algemeen overzicht van de uitslag kunnen worden samengesteld. De Japanse kustvaarder „Tsoe- koemi Maroe" is dinsdag bij het eiland Kioesjoe tijdens een proef vaart gekapseisd en gezonken. Van de 37 opvarenden konden er 25 wor den gered. De overige twaalf zyn, naar men aanneemt, om het leven gekomen De Paus heeft mgr Albert Gre gory Meyer, de huidige aartsbisschop van Milwaukee, benoemd tot aarts bisschop van Chicago, als opvolger van kardinaal Stritch die in het voor jaar te Rome overleed nadat hij kort tevoren de functie van pro-prefect van de congregatie voor de verbrei ding des geïoofs op zich had geno men

Leidse Courant | 1958 | | pagina 8