Dr W. Drees bepleitte vestiging Euratom-centrum in Nederland Traditioneel koninklijk herfstbezoek aan aanhankelijk Amsterdam Méér dan 1.000.000 kub. meter aardgas DONDERDAG 25 SEPTEMBER 1958 DE LEIDSE COURANT Euratom-commissie bezocht Petten Euratom-commissie dineerde op het Muiderslct In het Muiderslot vond woensdagavond een regerings diner plaats ter gelegenheid van het bezoek van de Euratomcommissie aan ons land. Op bijgaande foto zi en we de premier, dr. W. Drees in gesprek met mr. L. Armand, voorzitter van de commissie van de Europese gemeenschap voor atoomenergie. welkom in dit land, waarvan reeds in de zestiende eeuw de Florentijnse ambassadeur Guicciardini getuigde dat alle kinderen er naar school gin gen en velen naast de moedertaal er twee of drie andere leerden spreken. Reeds nu invloed. Iedere standplaats heeft naast voor delen ook bezwaren. Het is om u tot een objectief en gefundeerd oordeel in staat te stellen, dat wij u iets wil len laten zien van onze onderzoe kingswerkzaamheden, van onze plan nen en ook, zonder die te verbloe men, van' onze moeilijkheden. Indien uw beslissing ten gunste van Neder land uitvalt, dan ben ik van ganser harte overtuigd, dat die beslissing ook het Nederlandse onderzoekings werk zeer ten goede zal komen. Om u een voorbeeld te geven: alleen reeds de gebleken belangstelling uwer commissie voor zekere in dit land bedreven onderdelen van onze research, heeft de doorslag gegeven dat de bouw van een nieuw labora torium thans is begonnen. Zo kunt u zien, dat reeds nu uw bezoek goede gevolgen heeft voor het kernonder zoek in ons land", aldus dr Drees. Aan het diner zaten onder meer aan de ministers Cals, Hofstra, Suur- hoff, en Vondeling en de staatssecre tarissen Van der Beugel en Veld kamp. noordelijke provincies, Gelderland en midden-Nede.rland, welk gebied door het Staatsbedrijf wordt voorzien uit de bronnen van Schoonebeek. De reden hiervan is, dat de calorische waarde van dit gas hoger is, dan die van het gas uit de noordelijke bron nen. Teneinde de gassen iut het wes ten dezelfde brandeigenschappen te geven als die uit het noordoosten, wordt een omvormingsinstallatie ge bouwd, die evenwel niet gereed zal kunnen zijn vóór het eind van het volgend jaar. Het aardgas komt slechts onder lage druk uit de bronnen vrij. Daar om zal een compressor-installatie zorgen voor de nodige druk. Deze in stallatie, die gebouwd wordt bij De Lier in het Westland, zal aan het eind van dit jaar in gebruik genomen worden. Bij het spelen geraakte gister- midag te Bols ward de 6-jarige Dirkje Eier in de diepe stadsgracht. Een paar mensen zagen zijn autoped drij ven en begaven zich te water. Een van hen bracht het lichaampje bo ven, het knaapje was echter reeds verdronken. Een intiem familiefeest Gisteren zijn H.M. de Koningin en Prins Bernhard in Amsterdam gear riveerd voor hun jaarlijks vierdaags bezoek aan de hoofdstad. Deze eerste dag werd reeds een drukbezette voor het koninklijke gezin, dat verscheide- bezoeken aflegde. Om kwart voor drie werd de drem pel van de historische Zuiderkerk overschreden. Deze kerk een der eerste na de kerkhervorming voor de protestantse eredienst gebouwd, een schepping van Hendrik de Keyser uit 1614 is sinds 1929 niet meer voor diensten in gebruik. Toch is het, vooral de laatste jaren, een drukbe zocht gebouw, omdat hier de grote maquettes van de Amsterdamse stadsontwikkeling zijn opgesteld. Burgemeester Van Hall zei in een toespraak, dat Amsterdam zich zeer verheugt over dit officiële vierdaag se bezoek. De stad hoopt gedurende dit verblijf de gasten in het bijzon der op tweeërlei gebied mededelin gen te doen en feiten te tonen van hetgeen na de oorlog tot stand is ge komen, nl. op het terrein van de stadsuitbreiding en op dat van de economie. Wethouder mr G. van 't Huil gaf een uiteenzetting van de ontwikke ling der stad. „Wij zijn erfgenaam van een bij zonder fraaie binnenstad, die zal moeten blijven functioneren voor het leven van thans alsook voor dat van de toekomst in het groter wor dende Amsterdam". Hij besprak voorts het algemeen uitbreidingsplan, dat gebaseerd is op circa 1 miljoen inwoners en waarvan wordt verwacht dat het in 2000 zal zijn gerealiseerd. Een onderdeel hier van zijn de tuinsteden met recreatie gebieden als Sloterplas en het Am sterdamse Bos. De toekomstige ontwikkeling zal ongetwijfeld over de huidige gemeen tegrenzen heengaan. Opnieuw zal een plan moeten worden opgezet, waarbij rekening dient te worden gehouden Toen hij de weg overstak is gis termiddag te 's-Hertogenbosch de 75- jarige H van der Griendt uit een be jaardentehuis, met zijn hoofd tegen een passerende vrachtwagen gelopen. Hij is kort na aankomst in het groot ziekenhuis overleden. met vestiging van een deel der be volking, dat binnen het aaneengeslo ten stadslichaam geen plaats kan vin den, in de z.g. „satellietsteden", aldus de wethouder. Leuk stukje speelgoed. Gedurende meer dan een uur heb ben de koningin en de prins zich in de kerk na de redevoeringen laten voorlichten door de wethouders en meest deskundige ambtenaren van de gemeente, over talrijke facetten van de hoofdstad. Op een gegeven moment stond de vorstin temidden van een groepje mannelijke en vrouwelijke raadsle den en hoorde de antwoorden aan op haar vragen, toen haar blik viel op een geknield liggende prins, die met aandacht door een soort periscoopje een blik in vogelvlucht sloeg op de uitgestrekte maquette van het toe komstige Amsterdam. De koningin riep: „Wat een leuk stukje speelgoed heeft mijn man daar. Mag ik dat ook eens bekijken?" Direct kreeg zij ge legenheid eenzelfde horizontale blik over de maquette te werpen, hetgeen haar een uitroep van verrassing ont lokte: „o wat een aardig gezicht". Hoewel de tijd al verstreken was en de prins de koningin attent maak te op het tijdstip van vertrek, wilde zij toch nog het saneringsplan van de oude Jodenbuurt in ogenschouw nemen. Talrijke, vooral veel jeugdige, Am sterdammers deden de vorstin en haar echtgenoot een hartelijke uitge leide uit de kerk in de oude binnen stad naar het paleis op de Dam. Om vijf uur arriveerden de hof- auto's met de koningin en de prins voor het paleis waar zich op dit spits uur een grote menigte verzameld had. Kort nadat het vorstenpaar door de hoofdingang naar binnen was ge gaan, verscheen het op het balkon van het paleis, waar op de schare toeschouwers op de Dam terstond be gon te juichen. Gisteravond werd een diner in het paleis gegeven, waaraan provinciale en gemeentelijke autoriteiten aan zaten. Om elf uur des avonds bezocht de prins de studentensociëtet „Nos Jungit Amicitia", waar hij werd ont- vangen door de senaat van het Am- 1 sterdams studentencorps. Daarna werd *een senaats-kroegjool gehou den. Als die hoeden nu maar gedragen werden uif vaderlandse bodem In zijn toelichting op de begroting van het Staatsgasbedrijf, heeft de minister van Economische Zaken, de heer Zijlstra, aan de Tweede Kamer medegedeeld, dat het aanbod van aardgas binnenkort gebracht zal kunnen worden op één miljoen vijf tigduizend kubieke meter per dag, gerekend over twintig jaar. De oorzaak hiervan is gelegen in het feit, dat volgens mededelin gen van de Nederlandse Aardolie Maatschappij, die het bodemonder zoek en de boringen in ons land in handen heeft de westelijke bron- gebieden veel grotere hoeveelhe den aardgas zullen leveren, dan aan vankelijk gedacht werd. Te zijner tijd kan uit de bronnen in het westen van ons land een aan bod verwacht worden van 300.000 m3. Het aanbod van de bronnen in het noord-oosten is in het begin van dit jaar van 550.000 m3 verhoogd tot 750.000 m3 aardgas per dag, ge rekend over 20 jaar. Het gas, dat uit de westelijke bron nen komt is niet zonder verwerking geschikt voor het gebruik in de vier De „Delta"-lijn voor hoeden is gelanceerd! En wel in Londen, waar de voetballer Clfif Jones en de mannequin Penny Springs de eerste modellen toonden. De „Delta"-lijn heeft dezelfde slankmakende tendens, die ook in de costuums van de laatste tijd merkbaar is. De randen van de hoeden bijvoorbeeld, zijn omhooggeslagen. VELE VOORRECHTEN De commissie van Euratom, die een tweedaags bezoek aan Nederland brengt op uitnodiging van de Neder landse regering, is dit bezoek gister ochtend begonnen met de bezichti ging van het terrein in Petten, waar de hoge-fluxreactor van het reactor centrum Nederland in aanbouw is. Vier leden van de commissie werden in de cantine van het R.C.N. te Pet ten begroet door E. L. Kramer van het directoraal-generaal voor de in dustrialisatie en de energievoorzie ning van het ministerie van economi sche zaken. Deze herinnerde er aan dat dit het eerste officiële bezoek van de com missie van Euratom aan Nederland is. Ir A. W. de Haas, fungerend di recteur van het R.C.N. zette vervol gens de bouwplannen uiteen. „Het R.C.N. werkt op volle kracht aan zijn taak om in Nederland een centrale plaats te scheppen, waarin door^. toe gewijde arbeid de basis zal worden gelegd voor het gebruik van de nieu we krachtbron, welke atooomener- gie heet", aldus ir De Haas. In een uiteenzetting over de tech nische bijzonderheden van de reactor deelde ir De Haas mee, dat de reac tor zelf met de bijbehorende gebou wen in het voorjaar van 1959 gereed zal komen. In dat jaar zal naar het R.C.N. hoopt ook een chemiecomplex gereed komen en daarna een fysisch laboratorium. Het thans in gebruik zijnde kleine laboratorium zal dan voor andere doeleinden worden ge bruikt. Vertrouwen. De voorzitter van de commissie, de Fransman Louis Armand, herinnerde er in een kort dankwoord aan, dat de onderzoekingen op kernfysisch ge bied zeer grote kapitalen zullen ver gen. Internationale samenwerking achtte hij daarom geboden. Hij zei zich er over te verheugen, dat Ne derland vertrouwen blijkt te hebben in deze internationale samenwerking, dus in Euratom. „Wij van Euratom zullen proberen, dat vertrouwen niet De commisie van de Europese ge meenschap voor kernenergie heeft een bezoek gebracht aan de in aan bouw zijnde kernreactor te Petten. Foto: een rondgang over het terrein; op de achtergrond de in aanbouw zijnde reactor. Tweede van rechts: dr. Kramer, dir.-gen. voor de in dustrialisatie. In het midden: mr. L. Armand, president van de Euratoom- commissie. Vierde van rechts: ir. A. Slothouwer, een van de R.C.N.-mede- werkers. te beschamen", aldus de heer Ar mand. Vervolgens heeft de commissie met haar gevolg en de functionarissen van het R.C.N. de in aanbouw zijnde gebouwen en installaties bezichtigd Grote belangstelling vooral trok het hart van de reactorruimte, waar op het ogenblik lassers en betonstorters bezig zijn, maar dat binnenkort voorgoed ontoegankelijk zal zijn, aangezien dit het „heetste" deel van de reactor wordt. Na een half uurtje door zand te hebben gestapt en ladders op- en af te zijn geklommen, vertrok de com missie naar Amsterdam, waar haar door het gemeentebestuur een lunch werd aangeboden. Bij het bezoek aan Petten waren onder meer aanwezig de commissaris der koningin in Noord Holland, dr M. J Prinsen en de Amsterdamse, wet houder mr A. de Roos. Uitnodiging. De regering heeft gisteravond de commissie van Euratom, op het Mui derslot een diner aangeboden. De minister-president dr W. Drees heeft tijdens dit diner de commissie dank gezegd voor het feit, dat het eerste officiële bezoek, dat zij aan een Euratomland brengt, Nederland geldt. Wij pleitte voorts voor de vestiging van het Euratomcentrum in Neder land. „Wanneer u zoudt besluiten, de ze tel van uw gemeenschappelijk cen trum voor onderzoek hier in Neder land te vestigen, dan kunt u verze kerd zijn van een nog gunstiger ont vangst, dan die welke het Euratom- verdrag ten deel is gevallen", zo zei dr. Drees in zijn toespraak onder meer. ,,Men is in Nederland sterk over tuigd van het nut van internationale samenwerking, zo goed als van het nut van het moderne natuurweten schappelijk onderzoek. Wanneer uw commissie het besluit zou nemen om het laatste voor een aanzienlijk deel hier, onder haar eigen leiding, te gaan verrichten met de internatio nale deelneming, welke in de gehele opzet van Euratom besloten ligt, dan zoudt u kunnen rekenen op volledig begrip, niet alleen bij de regering, doch ook bij de provinciale en ge meentelijke autoriteiten en, ik aarzel niet dit te zeggen, bij het Nederland se volk in al zijn geledingen", zo ver volgde dr Drees. Medegebruik van apparatuur. „Voor wat de regering betreft, kunt u rekenen op onze gehele medewer king. Het reactor-centrum Neder land van zijn kant zal u zeer gaarne komen en is in de gelukkige ge legenheid, u op alleszins bevredigen de voorwaarden land ter beschikking te stellen. De fiscale regelingen voor uw hier te werk te stellen personeel zullen thans en in de toekomst even gunstig zijn als die, welke zullen gel den in het land van vestiging van Euratom zelf. Op onderwijs- en woongebied kunt u alle redelijke medewerking verwachten van de verantwoordelijke autoriteiten. Ver schillende wetenschappelijke instel lingen en laboratoria hebben spon taan aangeboden om, voorzover zulks praktisch mogelijk is, in afwachting van de gereedkoming van definitieve laboratoria, ruimte aan onderzoekers van het directoraat-generaal voor research van Euratom beschikbaar te stellen. Last but not least zal Euratom de gelegenheid hebben om de appa ratuur van 't reactorcentrum Neder land en met name de „materials tes ting reactor", die daar binnenkort in bedrijf moet worden genomen, op redelijke voorwaarden mede te ge bruiken. Door het een en ander zou Euratom, zo uw commissie dat wil, in korte tijd kunnen beschikken over een behoorlijk uitgebreid eigen cen trum, dat de beschikking heeft over een belangrijke apparatuur", aldus dr. Drees. „Komt u hier, dan zullen wij ook uw vrijheid geheel respecteren. Aan u, mijne heren, om te besluiten waar het research centrum gevestigd wordt. Aan u, in samenwerking met de raad van ministers van Euratom, om te bepalen welke vormen het re- search-programma moet aannemèn. Voor de uitvoering van die belang rijke taak of van zodanig deel daar van als gij mocht besluiten, zijt gij Repatriëring kostte ons land bijna 34 miljoen gld. De door de anti-Nederlandse cam pagne in Indonesië noodzakelijk ge worden repatriëring van Nederlan ders heeft ons land bijna 34 miljoen gulden gekost. Bij de Tweede Kamer is inge diend een wetsontwerp tot verhoging van de gewone dienst van de begTO- ting 1958 van Maatschappelijk Werk met 33.901.000. De belangrijkste verhogingen be treffen periodieke en overige uitke ringen aan of ten behoeve van uit In donesië gerepatrieerden 12.056.000) en uitgaven ten behoeve van Neder landers in Indonesië 12,5 miljoen). Er werd voor 1.270.000 aan meubel voorschotten meer gegeven dan eerst geraamd was. Van de naar schatting 45.000 Ne derlanders, die zich op 1 december 1957 nog in Indonesië bevonden, wa ren er tot 1 juini 1958 rond 33.000 vertrokken. Van het extra-oontdngent wonin gen, diat gebouwd wordt in verband met de werkloosheidsbestrijding zullen 1500 woningen bestemd wor den voor gerepatrieerden. Op de grote autotentoonstelling, welke in het „Grand Palais" te Parijs zal worden gehouden, zal Citroën vier nieuwe versies tonen van zijn I. D.-19, allemaal gebaseerd op het revolutionaire Citroën-model de DS.-19. Deze vier versies zijn een „gezins-auto", een kleine open vrachtwagen, een ambulance-wagen en de hier getoonde station-car. De afmetingen van de vier types zijn gelijk en de vloer is vlak, alleen de uitrusting verschilt. De foto toont duidelijk, dat in de station-car, de achterste zitplaatsen naar beneden kunnen worden geklapt om zo een vlakke vloer voor meer bergruimte te krijgen.

Leidse Courant | 1958 | | pagina 7