Scherp Touwtrekken tussen Leiden en Spoor wegen om grond in „Houtplan-zuid" Expogé-Leiden met Dante door de hel /'Oranjeboom^ ecDuoe P I L S N E R Vergadering Hoogheemraadschap van Rijnland ie Leiden Fusie verwacht van Leidse dekenfabriek DONDERDAG 25 SEPTEMBER 195» DE LEIDSE COURANT PAGINA 2 Mogelijkheden N.S. uiterst beperkt Opnieuw heeft de directie van de Nederlandse Spoorwegen de hand schoen opgenomen tegen het ge meentebestuur van Lelden in ver band met de uitbreidingsplannen van de Sleutelstad. Thans betrof het het plan Lelden-Houtkwartier-Zuid, welk plan de raad in zijn vergade ring van 23 december van het vorig jaar heeft vastgesteld. Een plan, waarmee de toekomstige bebouwing tussen de Boerhaavelaan derhandelen met de rug tegen de muur. De heer Kapteyn merkt nog op, dat het gebrek aan tijd geen rol kan spelen, omdat eerst de tram door de bus moet zijn vervangen en hier gaan jaren mee heen. De chef van de afdeling openbare werken der gemeente Leiden, mr Th. J. C. Verduin merkte op, dat de wo ningen in het Boerhaaveplan niet als assistentenwoningen, maar als mid denstandswoningen toegewezen zul len worden, maar een beslissing hier over moet nog genomen worden. Hij bestreed de opvatting, dat het ge meen tebestuur van Leiden geen en de spoorweg Leiden—Haarlem is open oog heeft voor de belangen van vastgesteld. In aansluiting op de in de Nederlandse Spoorwegen. Bij de het uitbreidingsplan Boerhaavelaan gebouwde z.g. „Assistenten wonin gen" zijn in het nieuwe plan 3 gale rijflats in vijf woonlagen ontworpen die tezamen 105 woningen zullen be vatten. Het tegenover de r.k. techn. school „Don Bosco" gelegen terrein Potgieterlaan echter is nog voldoen de uitbreiding mogelijk voor N.S., terwijl bij het uitbreidingsplan Nieu we Veemarkt rekening is gehouden met mogelijke uitbreiding voor N.S. Ook wordt een aansluiting gemaakt met het grote industrieterrein, waar is, l.v.m. de noodzakelijke uitbreiding ook een emplacement van de Ned van deze school voor openbare- of Spoor w. geplaatst zal worden. Wat bijzondere bebouwing bestemd, ter- betreft de bezwaren van de N.Z.H. wijl een driehoekig terrein in het oostelijk deel van het plan met het oog op het reeds aanw ezige onder station van de N.S. voor spoorweg doeleinden is aangewezen. In de vanmorgen gehouden open bare vergadering van de gedepu teerde staten der provincie Zuid Hol land werden bezwaren van de N.S. en van de N.Z.H.V.M. ter tafel ge bracht, tegen dit plan. Ir R. Dijksterhuis, als gemachtigde van de directie der N.S., sprak er zijn bevreemding over uit, dat men een terrein dat in het verleden door het gemeentebestuur was bestemd voor uitbreiding van het spoorweg emplacement, thans wordt aangewe zen voor de woningbouw. Het feit, dat de N.S. dit terrein nog niet heb ben gebruikt, wil nog niet zeggen, dat het in de nabije toekomst niet nodig zal hebben. Ir Dijksterhuis meende, dat het laatste i.v.m. de groeiende bevolking juist wel nodig zal zijn. De Spoorwegen hebben in Leiden maar weinig uitbreidingsmogelijkhe den. Bij de Potgieterlaan is dit maar uiterst beperkt, terwijl men onlangs aan de Herensingel ook een veer heeft moeten laten, aldus ir Dijkster huis, die tenslotte nog wees op de belangen van de N.Z.H.V.M. De adjunct-directeur van de N.Z.H. de heer H. J. Kapteyn, maakte be zwaren, dat zijn maatschappij bij de realisering van het uitbreidingsplan een deel van haar terrein zal moeten missen. Hij wees erop, dat in de nabije toekomst, wanneer de tramlijnen worden omgezet in busdiensten, 125 bussen moeten worden gestald ter wijl er in de bestaande hal hoogstens 96 zouden kunnen worden geborgen. Wanneer het toekomstige garage bedrijf op de plaats van de huidige remise en het bestaande emplace ment komt, dan heeft de N.Z.H. het voor woningbouw bestemde oostelij ke deel van het terrein beslist nodig, aldus de heer Kapteyn, die wel ac- coord kon gaan met een tweede doorgang, bijvoorbeeld aan de Boer haavelaan. Voorts meende de heer Kapteyn dat, wanneer de plannen van de ge meente doorgang zullen vinden, de N.Z.H.V.M. een voldoende groot en bruikbaar terrein op een plaats dicht bij het station met een garage als opstal in ruil ter beschikking zou moeten worden gesteld. Tenslotte meende de spreker, dat de onderhandelingen niet mogen worden gevoerd met de wetenschap, dat het uitbreidingsplan zal zijn goedgekeurd. Eerst dient een volko men overeenstemming te worden be reikt omdat de N.Z.H. niet kan on- POTLOOD EN GEEST No. 511. Horizontaal: 1. schandpaal, 4, boom, 7. schraal, 8. nauwe opening. 9. bijwoord, 11. gemakkelijk spre kend, 14. gewicht in Denemarken en Noorwegen, 15. godin van de wreken de gerechtigheid, 19. gewoonterecht (Indonesië), 20. munt in Nederland, 21. rivier in Egypte, 22. dunne twijg, 23. deel van een wiel waardoor de as gaat. Verticaal: 1. bedehuis, 2. bloedhuis, 3. vlees, ribbestukje, 5. vrucht, 6. soort van kraai, 9. geneesmiddel, 10. opgeworpen waterkering, 12. opschik, 13. slaapt men op, 15. akelig, 16. he mellichaam, 17. teken dat in de psal men voorkomt, 18. teken van waar digheid. Oplossing morgenavond. Oplossing No. 510. Horizontaal: 1. anti, 4. o.r., 6. ever, 7. span, 9. Ie, 10. aap, 12. Aa, 13. brancard, 10. as, 17. a.i., 19. emigrant, 22. ed, 23. tak, 24. e.o., 25. kano, 27. adem, 29. mi, 30. Asen. Verticaal. 1. aver, 2. Ne, 3. transi to, 4. op, 5. raad, 6. Elbe, 7. spaarkas, 8. na, 11. a.c., 14. aam, 15. Ria, 18. stom, 19. Edam, 20. ga, 21. neen, e.k., 26. Ni, 28. de. V.M. stelde sprekei vast dat de ge meente het zwaarste ook het zwóérst moet laten wegen. De N.Z.H.V.M. kan voorlopig door gaan op het terrein dat buiten het uitbreidingsplan valt. De onderhan delingen met de N.Z.H. zullen voort gezet worden. Bijvoorbeeld, dicht bij de Haarlemmertrekvaart is een ge schikt terrein ten noorden van de Veemarkt. Hier zullen geen ver keersmoeilijkheden ontstaan omdat een nieuwe brede brug over de trek vaart gebouwd zal worden. De heer Kapteyn merkte tenslotte nog op, dat de verplaatsing naar het Veemarktterrein geld gaat kosten. De bussen moeten immers vele kilo meters voor niets rijden. Later zullen gedeputeerden uit spraak doen. De datum is nog niet vastgesteld. Lezing door kap. Sioelinga De in Leiden welbekende kapelaan H. Stoelinga heeft zich uit liefheb berij, reeds sinds zijn seminarie-jaren, toegelegd op een studie over leven en werken van Dante, de grote dich ter en grondlegger van de Italiaanse taal. Op uitnodiging van de afdeling Leiden van de Nederlandse vereni ging van ex-politieke gevangenen uit de bezettingstijd, heeft hij gister avond op de eerste bijeenkomst in het nieuwe Expogé-seizoen, een le zing gehouden over „Dante, de man, die door de hel reisde". Spr., die verschillende uitgaven van de Divina Commedia bezit, illus treerde zijn voordracht met zelfge maakte dia's van de schitterende ko pergravures, waarmee Gustave Doré een uitgave uit 1875 verluchtte, pla ten, die precies zijn afgestemd op de fantasie van Dante. Dante Alighieri (12651321) schreef zijn Commedia in het jaar 1314. Het is het verhaal van een tocht door de hel (naar louteringsberg en paradijs) die de schrijver zegt ge maakt te hebben tussen Goede Vrij dag en Pasen van het jaar 1300. Hierdoor is hij in staat, voorspellin gen te doen over de dood van ver schillende tijdgenoten, die hij in de hel ontmoet. De reis is het symbool van de mens op zijn weg naar God. Het belicht het Christendom in al zijn uitingen en opvattingen, dik wijls met behulp van mythologische voorstellingen. Dante, de sterveling, kon niet al leen door de onderwereld trekken en daarom kreeg hij de grote schrijver Virgilius, die bij zijn leven Christus' komst zou voorzegd hebben, mee als gids en steun. De tijd, waarin Dante Alighieri leefde, was een tijd van staatkundi ge wanorde, waarin vele misstanden beslecht (of geprolongeerd) werden met oorlogen tussen families en ste den; oorlogen, die bij wijze van amusement werden ondernomen. Een eerste poging tot het vestigen van staatkundige eenheid, was gedaan door Keizer Frederik II, een dieren temmer met grote gaven.. Hij werd evenwel in 1250 door de Paus van de troon gestoten, hetgeen de tegen stelling tussen Guelfen en Ghibellij- nen verscherpte. Dante, die als prior (een der 6 burgemeesters van Florence) midden in het strijdgewoel geraakte, werd reeds spoedig uit zijn geliefde stad Florence verbannen. Dit verklaart de verbittering, die vaak uit zijn oordeel spreekt. Aan de andere kant openbaart Dante zich als een liefde volle en medelijdende ziel, die slechts éénmaal op z(jn lange reis hard is tegen een verdoemde. Zijn leven wordt getekend door de liefde, die hij opvatte voor Beatrice Portinari, die hij niet meer dan twee maal in zijn leven zag. Kapelaan Stoelinga onderstreepte tot slot van zijn voordracht de bete kenis van de Divina Commedia: in het gehele leven wisselen Goed en Kwaad elkaar af. Wij, die onze reis naar God moeten maken, Die Goed is en ook Rechtvaardig, kunnen 't best steunen op ons geloof, dat wij als reisgezel gekregen hebben. Voorzitter Questroo dankte aan het eind van de avond voor de interes sante voordracht. Voorts deed hij enige mededelingen over de volgende vergadering, die op 15 oktober ge houden wordt. Het vergaderseizoen voor de leden van de Leidse Vereniging van Postze gelverzamelaars heeft gisteravond 'n aanvang genomen. De animo van de leden voor deze bijeenkomsten bleek niet verflauwd, want de opkomst was zeer groot. De zaal van de Kleine Burcht was geheel gevuld toen de voorzitter, de heer D. J. Meiboom, na een woord van welkom daarover zijn voldoening uitsprak. Hij hoopte dat, evenals het vorige jaar, het bestuur op dit medeleven van de leden in de toekomst zal mogen blijven rekenen. Nadat enige huishoudelijke zaken waren afgehandeld, kwamen enige ingekomen stukken in behandeling. Het eerste betrof een schrijven van de Bredase vereniging van philatelis- ten welke op 4 okt. a.s. haar 65-jarig bestaan herdenkt waarbij deze ver eniging een tentoonstelling organi seert. Werkspoor deelde mede in 'n schrijven, dat deze vereniging van postzegelverzamelaars uit Amster dam een feestelijke herdenking van de Dag van de postzegel belegt op 11 oktober a.s. Zowel van de vereniging Breda als die van Werkspoor zullen extra enveloppen met speciale dag stempeling verkrijgbaar worden ge steld. De Leidse verzamelaars kun nen bij het bestuur daarover de no dige inlichtingen verkrijgen. De voorzitter gaf daarna een kort overzicht van 't bezoek aan Amster dam ter gelegenheid van het gouden feest van de Ned. Bond van Philate- listen, waarbij het Bondsbestuur en de genodigden door het Amsterdamse gemeentebestuur ten stadhuize wer den ontvangen. Voorts werd de aandacht gevestigd op de nieuwe uitgaven van Nieuw Guinea, welke aan het loket voor postzegelzamelaars de tweede woens dag van oktober a.s. verkrijgbaar zul len worden gesteld. De volgende bijeenkomst zal ge houden worden op woensdag 22 ok tober a.s. alléén heeft -NI// RIJNSBURG Woningbouw Arch. A."v. d. Heijden te Leiden heeft, namens de woningbouwvereniging „Spinoza" he bouwen van 12 eengezinswonin gen en twintig etagewoningen aan de Tulpenstraat gegund aan de Bouwcombinatie van Egmond, van Iterson en den Haan alhier. De Verenigde vergadering van het Hoogheemraadschap van Rijnland is op 24 september te Leiden zeer kort bijeen geweest, voornamelijk om te besluiten tot toelating van enige nieuw verkozen en herkozen hoofd ingelanden en plaatsvervangers. De heer W. F. Happé, wethouder van Haarlem, is toegelaten als hoofdinge land voor het gebouwd eigendom we- gens die gemeente, in de plaats van de heer Angenent, welke aftrad. Mr J. W. Blankert, wethouder van Gou da, is hoofdingeland-plaatsvervanger geworden in de plaats van de heer Hagedorn, en de heer H. P. Bloot, wethouder van Katwijk, werd hoofd ingeland-plaatsvervanger in de plaats van de heer Kleen. De heer C. J. van Swieten te Stompwijk is verkozen tot hoofdin geland-plaatsvervanger in het l6e district. Voorts zijn enige periodiek aftredende hoofdingelanden en plaats vervangers herkozen. De directie van de N.V. v.h. Schel- tema, wollendekenfabriek te Leiden, voert op het moment besprekingen om tot een fusie met een groter be drijf te kunnen komen. Men heeft contact met één dekenfabriek in en één buiten Leiden. Reeds lang werd de sluiting van dit bedrijf of een fusie verwacht. N.V. v.h. Scheltema had moeite zich te handhaven, en om de kostprijs te kunnen drukken overweegt men de voorzetting van dit Leidse familiebedrijf in groter verband. Het is wel zeker, dat als ge volg van een fusie het bedrijf aan de Oude Singel, waar nu nog veertig man personeel werken, gesloten zal worden. Als de N.V. Scheltema ver dwenen is blijven in Leiden nog twee wollendekenfabrieken over, n.l. Van Wijk Heringa en Zaalberg. Burgerlijke Stand Geboren: Hendrika Cornelia Sietske, dr. van W. J. J. Pompe en S. S. Castelein; Marion dr. van G. Zwiers en B. A. P. Luursema; Jo hannes Antonius zn. van G. J. Ker- dijk en P. Suvaal; Helena Johanna dr. van I. Stouten en A. F. van Veg- ten; Derk Albertus zn. van A. D. J. van Aalderen en A. Jessurun; Alida Catharina dr. van C. van der Laan en C. C. van Zanten; Barend zn. van B. Russchenberg en H. Langhout; Jacques Gerardus zn. van G. J. van Rijn en H. de Graaf; Cornelis Nico- laas zn. van C. L. van der Touw en H. N. van der Beek; Marianne dr. van E. J. Boom en A. N. Scheurwater. Overleden: P. Perin 88 jaar man; L. J. Lunenberg 65 jaar man; A. Breedijk 26 jaar echtgenote van P. Kikkert; J. RuSschenberg 6 weken zoon; G. P. M. Caspers 3 mnd. zoon. Leidse agenda DONDERDAG, 25 SEPTEMBER. Modeshow „De Groot", Gulden Vlies, Breestraat 8 uur nam. Huish.- en Gezinsvoorlichting. Kook- en Bakdemonstratie, Leven daal 1, 2 en 8 uur nam. ZATERDAG, 27 SEPTEMBER. Ons Belang. Galafeestavond i.v.m. 45-jarig bestaan. 7.30 Stadsgehoorzaal. Ons Buiten. Opening Clubgebouw op volkstuinencomplex Leiden-Noord, 3.30 uur nam. Receptie in nieuwe huis. K O. Nederlandse Comedie. „Wie is Janus?" Schouwburg 8 uur nam. DIENST APOTHEKEN. De avond- en nachtdienst wordt waargenomen door Apotheek Van Driesum, Mare 110, tie. 20406 te Lei den en te Oegstgeest door Apotheek Oegstgeest, Wilhelminapark 8, tele foon 26274. 1 Terwijl voorts enkele besluiten van alléén huishoudelijke betekenis vie len te nemen, was het eigenlijke hoofdpunt het afscheid van de heer W. M. Driehuizen, die per 1 okt. ont slag als hoogheemraad heeft ge vraagd. Hij is door de dijkgraaf har telijk toegesproken, waarmede alle aanwezigen instemming betuigden. De heer Driehuizen verklaarde heen te gaan in verband met zijn leef tijd; hij zal Rijnland in goede her innering houden. -- Men klaagt veel in de bedrijven over het verminderde verantwoorde lijkheidsgevoel onder de werkne mers voor eigen werk en voor dat van een andere. Met name bij de bouwvakken, waar de ontevredenheid over de collectieve arbeidsovereen komst van tijd tot tijd door stakin gen en kalm-aan-acties wordt gede monstreerd, hoort men zo nu en dan staaltjes van verregaande onver schilligheid tegenover het werk. Het komt ons overigens begrijpelijk voor. dat men niet altijd evenveel belang stelling kan opbrengen voor gesjouw met stenen en beton, waarvan men de betekenis en het doel niet be grijpt. Met begrippen als „medezeg genschap" en „winstdeling", noch met de verschillende douceurtjes, die men de arbeiders toestopt, is dit niet- begrijpen tegen te gaan. De firma Wernink, betonbouw, te Leiden, die de bouw heeft aangeno men van het nieuwe Diaconessenhuis aan de zoom van de Leidse Hout, is een van de vele bedrijven, die een uitkomst zoekt op dit probleem. Zij wil de arbeiders, die geruime tijd aan de bouw zullen werken, voor de zaak interesseren en daartoe heeft de directie alle medewerkers, die aan de bouw zullen deelnemen, voor morgenavond samengeroepen in de nieuwe cantine, die bij het bouwter rein is geplaatst, om de verschillen de aspecten van het werk voor hen te belichten. Het is, voor zover ons bekend, in Nederland de eerste po ging om de verloren arbeidsvreugde door wederzijds begrip tussen werk gevers en werknemers te herwin nen. De heer P. Philippo, chef de bu reau bij de N.Z.H. op het Stations plein alhier, hoopt op woensdag 1 oktober zijn vijfenveertigjarig jubi leum bij de N.Z.H. te vieren. Vanwege de Missie in Leiden, is de contributie-afdracht van de Ned. Kath. Grafische Bond a.s. za terdag een half uur vroeger gesteld, en wel van half zeven tot half acht, in het gebouw voor Chr. Soc. Bel., Oude Singel 236. UIT DE OMGEVING CE KAAG Schippertjesdag 1958. Met een stevige wind in de zeilen gingen gis teren om plm. 12 uur de 36 deelne mers aan Schippertjesdag '58 van start. De krachtige wind zorgde voor de nodige spanning en de nodige averij. Er sneuvelde een enkele fok en zelie pam de fokkenist van de heer Vernaar een onvrijwillig bad, doch binnen enkele seconden was hij reeds weer terug aan boord. Onbetwist winnaar werd de heer J van Ees, die bij de prijsuitreiking 's avonds in café „De Bonte Koe" de wisselbeker in ontvangst mocht ne men. Tweede werd de heer Th. Möl- lers, de derde plaats was voor de heer J. van Asselt. Op de laatste plaats, en in aanmerking komend voor de troostprijs, eindigde de heer Verhoog. Al met al was het weer een zeer geslaagde zeildag voor de Kaagse „schippers", die besloten werd met de traditionele festiviteiten in „de Bonte Koe" en „Het Kompas". LEIDSCHENDAM St. Cecilia in het goud De kath. harmonie St. Cecilia bestaat einde van deze maand vijftig jaar. In die 50 jaar is er heel wat geblazen en heeft St. Cecilia in alle toonaarden het lief en leed van de Leidschen- damse bevolking meegevierd en mee- geleden. Thans zou het ondenkbaar zijn indien een gemeente als Leid- schendam het zonder muziekkorps zou moeten stellen. Er werd in de beginperiode deel genomen aan verschillende wedstrij den. Vooral in de jaren 19281929 stond St. Cecilia tevig aan de top. Wijlen burgemeester W. Keijzer schonk ter gelegenheid van het door St. Cecilia georganiseerde bondscon- cours een prachtige wisselbeker voor het bezit waarvan nog ieder jaar ijverig wordt gestreden. Na de oorlog bleef niet veel over van het instrumentarium zodat ver nieuwing en aanvulling dringend noodzakelijk was. Voor dat doel werd toen geld geleend dat inmiddels ge restitueerd is. De harmonie heeft voor nieuwe uniformen meerdere malen door middel van muzikale rondgangen ge probeerd de nodige gelden in te za melen maar tot op heden is dat ge stelde doel niet bereikt. Wat de mu zikale prestaties betreft de har monie is deze zomer gepromoveerd naar de afdeling uitmundheid is St. Cecilia een geldelijke bijdrage voor het uniformfonds ten volle waard en het zou het bestuur zeer aangenaam zijn indien de dorpsgeno ten voor dat doel een bijdrage zou den willen afstaan. Eerste steen Zaterdagmorgen zal op feestelijke*1 wijze de eerste steen worden gelegd voor de katho lieke U.L.O.-school welke gebouwd wordt op een terrein aan de Rijh- lar.dstraat (achter de- Damlaan). Modehuis WinninghoH Alphen aan den Rijn NAJAARS-SH0W NUTSGEBOUW Alphen aan den Rijn Middagshow 2.30 uur, Avondshow 8 uur Toegangsprijs f 1.50 incl. Thé- complêt. Kaarten verkrijgbaar bij de deelnemers en indien nog voorradig aan de zaal. (Advertentie' N00RCWIJKERH0UT Zweefvliegcentrum Langeveld Op het zweefvliegterrein in het Lan geveld te Noordwijkerhout za-1 op zaterdag 27 september a.s. des mid dags om half vier door de heer C. W. A. Oyens, voorzitter van de af deling zweefvliegen van de KNVVL. de nieuwe hangar aldaar officieel worden geopend. Duivensport De postduivenver eniging „De Duinklievers" hield een wedvlucht met oude en jonge duiven vanaf Mons, afstand plm. 205 km. In concours waren 143 duiven. De uit slag is: Gebrs. Passchier 1, 7, 11, 13, 33; P. Duivenvoorden Pzn. 2, 23, 37; Paviljoen St. Jan 3, 10; H. A. Loove- steijn 4 36; J. v. Gijlswijk 5, 19 24, 26; B. v. d. Linden 6, 12. 15. 16, 21, 27, 28. 30. 32; V. d. Bern-Dijkstra 8, 9, 17, 20, 29; P. Duivenvoorden Azn 18, 31, 41, 14; Gebr. Duivenvoor den 22, 25. Geboren: Hendrikus Johannes zn van H. A. Duivenvoorden en N. mit; Maria Petronella dr van S. J. Witteman en J. M. Geerlings; Jose phine Johanna Petronella dr van L. W. J. Verbeek en M. A. Broekhof: Adrian us Jeroen zr van N. F. v. d. Ploeg en A. P. van Moorsel; Bartho lomew Timotheus Cornelis zn v^n P. C. Zandbergen en M. A. van den Berg. Ondertrouwd: P. C. van Dongen en C. H. M. Hulsebosch; H. B. de Groot en H. C. M. Mei land. Getrouwd: J. G. van den Berg en M. W. Phillippo; A. P. van Sohie en J. M. van der Slot. Overleden: Johannes Jacobus Ber- nardus Eikhuizen 54 jr, echtg. van M. R. Just; Josephus Johannes War merdam 43 jr; Cornelis Zandvliet 94 jr wed. van J. C. Arrachart; Herma- nus de Jong 71 jr wed. van G. Eijke- lenburg. WARMOND A.N.W.B.-propaganda-avond Op woensdag 1 okt. a.s. des avonds te 8 uur zal de Koninklijke Nederlandse Toeristenbond A.N.W.B. in de zaal van Hotel Stad Rome, een propagan- da-avond organiseren, die zowel voor leden als niet-leden vrij toegankelijk is. Kinderen beneden de 18 jaar zonder geleide worden niet toegela ten. Door middel van een gezellig praatje, de vertoning van enkele in teressante reis- en verkeersfilms en een eenvoudige expositie van bonds- uitgaven en -bladen, zal op prettige wijze doel en werk van de A.NW.B. en de zo populaire Wegenwacht na der worden toegelicht. Vóór honderd jaar Uit de Leidsche Courant van Donderdag 25 September 1958. 's-Gravenhage. Z.M. heeft goedgevonden Z.K.H. Willem Nicolaas Alexander Frederik Karei Hendrik, prins van Oran je, te benoemen: 1. tot schout bij nacht; 2. tot g ener aal-majoor van het reg. grenadiers en ja gers; 3. tot g ener aal-majoor van het wapen der infanterie van het leger in Nederl.-Indië; 4. tot kommandant van de reserve brigade. (De prins was 18 jaar geworden: hij stierf in 1879 te Parijs), alles „buiten bezwaar der schatkist". Laatste Berichten Schuldig aan het ontsnap pen van de Leidenaar V. Transporigeleider veroordeeld Het gerechtshof te Amsterdam heeft vanochtend de 44-jarige trans portgeleider der rijkspolitie J. van der K. uit Den Haag, wegens zijn schuld aan de ontsnapping van een gedetineerde, de beruchte V. uit Lei den, een boete van 150,subsi diair dertig dagen hechtenis opgelegd. Deze straf had de Haarlemse recht bank hem eerder opgelegd en had de procureur-generaal ook geëist. Op 30 juli van het vorig jaar moest W. V., van het Huis van Bewaring te Haarlem naar de gevangenis te Gro ningen worden overgebracht. Zowel de adjunct-directeur, air een ambte naar van de administratie en de por tier hadden de transportgeleider er voor gewaarschuwd, dat zijn man netje vluchtgevaarlijk was. De trans portgeleider had V. noch een hand boei noch een zgn. broekstok aange daan en bovendien nagelaten zijn medebewakers te waarschuwen. Toen V. bij de geopende buitendeur kwam, wierp hij Van der K. een jas over het hoofd, en.... eerst enige maanden later werd hij in Den Haag weer gepakt. Marktberichten 's-HERTIGENBOSCH, 24 sept. Vee. Op de markt van heden waren aangevoerd 6706 stuks vee nl. 2493 runderen, 229 graskalveren, 628 vette kalveren, 345 nuchtere kalveren, 641 schapen, 18 geiten, 45 fokzeugen, 409 slachtvarkens, 47 lopers, 1850 biggen. De prijzen waren, behoudens uitzonderingen voor dieren van bui tengewone kwaliteit als volgt: Melk en kalfkoeien van 6751200, guiste koeien 600900, kalfvaarzen 750 1175, klamvaarzen f 680900, guiste vaarzen f 625800, pinken f 400640, graskalveren f 250—435, nuchtere kalveren voor fok- en mesterij f 70 240, weideschapen f 3575, drach tige zeugen f 310375, lopers f 65 78, biggen ƒ4558, alles per stuk. Slachtrunderen: aanvoer 747 stuks. Extra kwaliteit ƒ3.20—3.40, eerste kwaliteit ƒ31.0—3.20, 2e kwaliteit ƒ2.00—2.95, 3e kwaliteit f2.60—2.75, vette stieren f 2.85—3.10, worstkoeien f c fio2.70, alles per kg. geslacht ge wicht Vette kalveren le kw. 2.703.00; 2e kw. 2.35—2.55; 3e kw. ƒ1.90— 2.20; nuchtere slachtvarkens 1.50 1.80; slachtvarkens 1.741.88; slachtzeugen le kw. 1.601.68; 2e kw. 1.54—1.59, alies per kg. le vend gewicht; vette schapen 60— 90; nuchtere slachtkalveren 5075 alles per stuk. Overzicht: melk- en kalfkoeien aanvoer ruimer, handel traag, prij zen staande; guiste koeien aanvoer normaal, handel rustig, prijzen moei lijk te handhaven; jongvee aanvoer minder, handel flauw, prijshoudend; vette kalveren aanvoer normaal, handel goed, prijzen stabiel; nuchte re slachtkalveren aanvoer even rui mer, handel vlot, prijzen vast; scha pen en lammeren aanvoer minder, handel iets levendiger, ruim prijs houdend; fokzeugen aanvoer minder, handel stug prijzen niet goedkoper; lopers en biggen aanvoer groot, han del redelijk, prijzen weinig verande ring; slachtvee aanvoer groter, han del prima kwal. nauwelijks prijshou- I dend, mindere kwal.: slepend, prjj- I zen lager; slachtzeugen aanvoer gro ter. handel goed, prijzen gehand- I haafd. j GOUDA, 25 sept. Kaas. Aanvoer 1 163 partijen Notering: eerste kwali- I teit 1.982.09, tweede kw. 1.88 I 1.97, extra kw. 2.102.50. Handél kalm. BARNEVELD 25 sept. Eieren. Coöperatieve Veluwse eierveiling BarneveldEde: weekaanvoer circa 1.000.000 stuks. Handel vlug. Note ring eieren van 44 tot 50 gr. 7.46 9.73, eieren van 5060 gr. 10.13 15.15, eieren van 6068 gram 15.40 17.01, alles per 100 stuks. Eierveiling 'BE: aanvoer circa 2886.200 stuks Handel in grote eieren vlug; in kleine eieren redelijk. Note ring: eieren van 5460 gram 12.30 14.90, eieren van 6070 gr. 15.20 17.10, eende-eieren van 4763 gr. 5.99—10.11, idem van 6473 gram 10.59—11.81, alles per 100 stuks. Eiermarkt: aanvoer 1.850.000 stuks. Handel in grote eieren redelijk; in kleine eieren kalm. Notering: eieren van 6165 gram f 16.0016.60, alge mene prijs ƒ16.25, kiloorij6 ƒ2.62, basis 62 gram; eieren van 5761 gr. 14.2516.00, kiloprijs 2.502.62, eieren van 4557 gram 8.2514.25, kiloprijs 1.83—2.50. Pluimveemarkt: aanvoer plm. 71.000 stuks. Notering: slachtkippen 1.75 1.85, slachtkuikens 2.002.15 beide per kilogram.

Leidse Courant | 1958 | | pagina 2