vv.v JUWEEL VAN RIJNSATERWOUDE IN OUDE GLORIE HERSTELD Damspel Offers van velen maakten restauratie mogelijk SPORT Roger Riviere verbeterde werelduurrecord Het Belgische elftal voor zondag Centrale training voor amateurs HET VV!.* □V eFb si Nederlands Vaas-team nog zonder strafpunten WbV DE SCHAT WOENSDAG 24 SEPTEMBER 1958 DE LEIDSE COURANT PAGINA 5 Helder en fris steekt boven de bo men in bet prachtige Zuid-Holland se polderlandschap de toren van de vernieuwde hervormde kerk van Rijnsaterwoude uit. Als het laat zomerse zonlicht erop schijnt krijgt men een goede indruk van het gave monument, dat weer in zijn oude luister is hersteld en pronkt, jong als eeuwen geleden, daar in dat kleine dorp, die oude Ambachts heerlijk heid, aan een hoek van het Braase- mermeer. Voor het ogenblik staat het midden in de belangstelling, niet alleen van de omgeving, maar ook van allen in den lande die onze va derlandse historische rijkdom ter harte gaat. Gistermiddag was de pers te gast bij het kerkbestuur i.v.m. het feit, dat morgenavond in een speciale dienst de overdracht en ingebruik neming plaats heetft van de geres taureerde kerk en toren. Aanwezig waren ook de burgemeester van Rijnsaterwoude, Leimuiden en Nieuwveen, de heer B. Kammenga, de wethouders S. J. Visser en G. Bergshoefde gemeentesecretaris, de heer J. W. de Ren, de architect de heer P. v. d. Sterre uit Leider dorp en de aannemer van het grootse werk, de heer Huurman uit Leiden. De gastheer was ds. T. D. van Soest. Samenwerking. Burgemeester Kammenga wees op de grote samenwerking tussen kerk bestuur en de gemeente in de 21/s jaar van de omvangrijke restauratie, welke op 2 juli 1956 een aanvang nam. De samenwerking is verlopen in uitstekende sfeer en harmonie en het wederzijds begrip was treffend. Het gemeente- en kerkbestuur zijn terecht trots op de „nieuwe" kerk van Rijnsaterwoude. Een landelijke monument uit de oudheid is tot nieuw leven gekomen en dat inte resseert het gehele land. De burge meester vond het een gelukkige omstandigheid, dat er een instelling als monumentenzorg bestaat die bij de restauratie met raad en daad ter zijde heeft gestaan. Veel lof had de burgemeester ook voor werkers aan de herbouwing. Het interieur van de kerk is wel haast onherkenbaar van gedaante veranderd. Met behoud van het so bere en statige karakter, waarbij de herinnering aan het verleden leven dig is gehouden, zou men bijna kun nen spreken van een moderne ruim te. Opvallend is het kabinetorgeltje uit 1778, dat een plaats heeft gekre gen op een tribune boven de ingang en het geluid, dat het produceert, is subliem en streelt het oor, ook dat van de deskundige luisteraar. In plaats van banken zijn nu losse stoelen geplaatst, hetgeen de ruimtelijke werking ten goede is ge komen. Achter de kansel is de af scheiding bussen schip en consisto riekamer, tevens vergaderzaaltje, dat als koor 'het oudste gedeelte der kerk is. In deze afscheiding is het oude koorhek verwerkt; een passen de functie dus. Bij het kerkportaal heeft men een oude en tevens enige schildering, uit de tweede helft van de 16e eeuw blootgelegd, voor stellende een rad, dat waarschijnlijk symbolisch betrekking heeft op een gilde van wielenmakers, die St. Cafcharina als patrones hadden. Vorstelijke giften. De president-kerkvoogd der her vormde gemeente van Rijnsater woude, de heer L. Donker, gaf met enkele cijfers een beeld van de fi nanciële situatie aangaande de res tauratie. De begroting voor het ex terne kerkgebouw was gesteld op 214.000 die voor het interieur be droeg 50.000, in totaal d>us 264.000 gulden, waarvan het Rijk 65% sub sidieerde, de provincie 15% en de gemeente 10%. Het tekort vari 26.000 moest uit allerlei bronnen worden aangevuld en dit is op voor treffelijke wijze gebeurd. Een da— meskrans bracht 10.000 op en bo vendien werden vorstelijke giften ontvangen van koningin Juliana en prinses Wilhelmina. Ook van buiten Nederland kwamen de giften binnen, tot uit Canada en Zuid-Afrika. Is de restauratie in haar Overzicht van het interieur van de gerestaureerde hervormde kerk van Rijnsaterwoude met een blik op de kansel en het herplaatste koorhek. geheel zonder veel grote moeilijk heden tot uitvoering gebracht, nu en dan spande het tooh wel even in de harten van hen, die er ten nauwste bij waren betrokken, zoals de archf tect, de heer v. d. Sterre. Dit gold ir het bijzonder de toren, die in zo'n desolate toestand verkeerde, dat hij vervaarlijk begon le hellen. Het is meermalen voorgekomen, dat de ar chitect, na een stormachtige nacht, Rijnsaterwoude opbelde om te vra gen, of „hij" er nog stond.... Historische vondsten. In het gotische koor, thans dus de consistoriekamer, heeft de heer P. Kroeger, onderwijzer te Rijnsater woude, een kleine, doch buitenge' woon interessante tentoonstelling in gericht van oudheidkundige vond sten in en rond de kerk, zoals een balk uit de kapel, die reeds in 1063 wordt genoemd, middeleeuwse scherven en een overblijfsel van een heiligenbeeldje. Voorts vindt men er enkele wasafgietsels van miskelken, afkomstig uit oude priestergraven. Het juweel vam Rijnsaterwoude is in zijn oude glorie hersteld. Morgen avondvrijdagavond is een tweede dienst, omdat het gebouw alle geno digden niet in een keer kan bevat ten zal de klok, met de hand, zo als het behoort, een nieuwe periode van „de Wouse dom" inluiden. ANWB-LEDEN REDEN 20 MILJOEN KILOMETER IN FRANKRIJK. ATLETIEK In het thans weer vrijwel beëin digde vakantieseizoen heeft de ANWB aan zijn kantoren goedkope benzine- chèques voor Frankrijk afgegeven tot een totaal van twee miljoen liter. Dit betekent dat ANWB-leden deze zo mer in Frankrijk op deze benzine een afstand van circa 20 miljoen kilome ter hebben afgelegd. Het aantal in dit seizoen door de ANWB afgegeven Internationale Reis- en Kredietbrieven ten behoe ve van zijn leden die met een motor voertuig naar het buitenland trok ken, heeft de 100.000 inmiddels over schreden. De zeer grote belangstelling voor deze nieuwe Bondsservice, die in tal van reisrisico's voorziet, en die gebaseerd is op een ingenieus systeem van praktische internationale samen werking, hield voor de ANWB als consequentie in, dat hij aan zijn le den in de maanden die achter ons liggen een totaalkrediet van bijna 50 miljoen gulden moest toevertrou wen. RUSSINNEN ZEGEVIERDEN TE MUNCHEN De atletiekwedstrijd tussen de dames- ploegen van West-Duitsland en Rusland, welke dinsdagavond te München door 12.000 toeschouwers is bijgewoond, is in een grote overwinning voor de Russi sche dames geëindigd (81 tegen 40 pnt.l. Alle nummers eindigden in een over winning voor Rusland en op de 200, de 400, de 800 meter, het kogelstoten en het vérspringen werden de eerste twee plaatsen door Russinnen ingenomen. Een grote teleurstelling voor de Duitsers was het falen van Zenta Kopp op de 80 m. horden. ZWEMMEN VERVALLEN ZWEM-UREN GOLFBREKERS De leden van de Golfbrekers worden eraan herinnerd, dat morgenavond, dus donderdag 25 september, de kinder- zwemuren alle doorgang vinden. De zwemuren vanaf 10 vóór 8 voor de ouderen vallen echter uit wegens de Missie te Leiden. In groofse stijl De Franse wielrenner Roger Rivière, wereldkampioen achtervolging bij de profs, is er dinsdagavond op de Vigo- rellibaan te Milaan in geslaagd het we relduurrecord te verbeteren. Hij legde 47 km. en 436 meter af. Het oude re cord stond sedert 18 september van het vorig jaar op zijn naam met 46 km. en 923 meter. Op het moment, dat Roger Rivière op de piste verscheen om zich wat los te rijden het was tegen vijf uur was er een flink briesje komen opzet ten. De coureur uit St. Etienne besloot zijn poging nog wat uit te stellen en verdween weer in de kleedkamer. Hij wachtte tot tegen zes uur. De wind was gebieven, maar na enkele trainingsron den besloot Rivière toch te starten. In de derde ronde sprong een band waardoor Rivière opnieuw moest ver trekken. Al na 5 kilometer, die bijna 4 secon den sneller werd afgelegd dan in 1957, bleek dat Rivière de vorm voor een nieuw record te pakken had. Met een verbazingwekkende regelmaat draaide hij ten aanschouwe van ongeveer 6000 toeschouwers zijn ronden over de snelle 397,57 meter lange piste. De 10 kilo meter ging in 12 min. 21.8 sec., een nieuw wereldrecord. Het oude had Ri vière tijdens zijn poging van 18 sept. 1957 op 12.31.8 gebracht. Ook zijn we reldrecord op de 20 kilometer (sedert september van het vorig jaar op zijn Het Belgische voetbalelftal, dat zon dag 28 september in het Deurne-Stadion te Antwerpen tegen Nederland speelt, is als volgt samengesteld: Doel: Van der Stappen (Olympic Charleroi). Achter: Devoegelaere (Anderlecht) en Thellin (Standard). Midden: Hamon (Anderlecht), Stor- me (La Gantoise) en Mathonet (Stan dard). Voor: Piters (Standard), Jurion (An derlecht). Stockmans (Anderlecht), Houf (Standard) en Paeschen (Standard). Reserves: Cooremans (Antwerp),Dries (Berchem), Van Herpe (Gantoise) en Orlans (Gantoise). Vergeleken bij de ploeg, die op 13 april in Antwerpen met 7—2 door Oranje werd verslagen, zijn maar liefst zeven spelers vervangen. In het elftal, dat zon dag binnen de lijnen komt met spil Storme als enige Vlaming, hebben al leen Thellin, Mathonet, Stockmans en Jurion hun plaats behouden, al verhuis de Stockmans van de midvoorplaats naar de rechtervleugel en is Jurion nu niet links- maar rechtsbinnen. HONGAAR SZOLT LEIDT BELGIE—NEDERLAND De voetbalwedstrijd BelgiëNeder land, die zondag a.s. te Antwerpen wordt gespeeld, zal worden geleid door de Hongaarse scheidsrechter Istvan Zsolt. Grensrechters zijn diens landgenoten G. i Gere en H. Emsberger. naam met 25 minuten 15 seconden) werd verbeterd en gebracht op 24.50.6). Na 35 km., toen Rivière ruim 42 sec. op zijn schema van vorig jaar voor lag. sprong opnieuw een band. Bliksem snel wisselde de Fransman van fiets en voort ging het weer. Het record werd tenslotte met 423 m. verbeterd. In het eerste half uur legde Rivière 24.099 km. af, hetgeen dus een uurgemiddelde van 48.198 km. beteken de. Na een half uur had Rivière 372 meter meer afgelegd dan in 1957. De winst van het tweede half uur is dus niet zo groot geweest, slechts 51 meter. Op de vraag of hij binnenkort wilde proberen alsnog de 48 km. te halen, antwoordde Rivière: „Ik denk er niet aan. Ik zie trouwens geen concurrent, die mij het record kan afnemen". 2tomes.Jtr,e,huid? - Dabyderm-zeep MEES EN COPPENS IN ELFTAL VAN ANTWERPEN Het elftal van Antwerpen voor de traditionele steden wedstrijd tegen Rot terdam, die op zaterdag 27 september a.s. op het terrein van Beerschot wordt gespeeld, is als volgt samengesteld: Doel: Gernay of Leysen; achter: Goo- ris en Schroeyen; midden: Mees. Vets en Huysman; voor: Opdebeek, Vliers, Coppens, Verbruggen en Maertens. Reserves: Wauters, Devos en Schel lens. Het sectiebestuur van de amateurs heeft aan de technische commissie van de KNVB voorgesteld over te gaan tot een centrale training van ongeveer 25 spelers, die geheel onder leiding zal staan van de bondscoach Elek Schwartz, die indien dit de belangen van het Nederlands elftal niet doorkruist ook het nationale amateur-elftal zal coachen in de vier interlandwedstrijden, die men dit jaar hoopt te spelen. Alle vier deze wedstrijden worden in Nederland gespeeld. Op 6 mei komen de Franse amateurs en op 13 mei zijn de Engelse amateurs de tegenstanders. Op 27 mei volgt de ontmoeting Neder landSchotland en verder worden nog onderhandelingen gevoerd over een ont moeting met Westduitse amateurs. Aan de hand van de bereikte resul taten zal worden nagegaan of het ver antwoord is aan het Nederlands Olym pisch Comité voor te stellen een Ne derlands amateur-voetbalteam af te vaardigen naar de Olympische Spelen in 1960 te Rome. Het ligt in het voornemen om voor dit Nederlands amateur-elftal uitsluitend die spelers uit te nodigen, die normaal uitkomen in amateur-elftallen. Slechts wanneer de omstandigheden er toe dwingen zal men een beroep doen op jeugdspelers uit het betaalde voetbal. Maar dan ook uitsluitend als noodmaat regel. 2; L. Klein 4 en 9; Lolkes de Beer 5; Fr. Wassenburg 6; M. Jongeleen 8 en M. Reierse 10. A.s. zondag de laatste vlucht 1958 op St. Chislain Hornu. ONZE PROBLEMEN Deze week een drietal niet zo zware vraagstukken. Niettemin zijn ze het op lossen waard. Onder no. 807 een fijn stukje van onze Limburgse problemist de heer Kollenburg. Een stukje, dat gebaseerd is op het tric-tac lijnmotief. Het leuke is, dat het veld 33, dat in de aanvangsstand bezet is. opnieuw door een raadsheer wordt bezet, alsmede de rol, welke schijf 43 verricht. Probleem no. 807 v' Internationale motorzesdaagse Het Nederlandse Vaasteam heeft ook i de tweede dag van de internationale motorzesdaagse in de Beierse modder nog een schone lei. Dat was het be- langiijkste n;eii'VJ, dat dinsdagavond uit Gariu-sch-Pai'lenkiichen kor, worden ge-v ind. Het Nederlandse viertal, Ton Bakker, HOAD SPEELT DIT JAAR NIET MEER De Australiër Lewis Hoad, één van de leden van het „tenniscircus" van Jack Kramer, zal dit jaar niet meer spelen. Dit heeft Jack Kramer te Lon den, waar Hoad aan de kampioenschap pen voor profs op overdekte banen zou deelnemen, bekendgemaakt. Zoals men weet heeft de Australische crack reeds geruime tijd last van pijnen in zijn rug en te Parijs tijdens de officieuse wereld kampioenschappen voor profs heeft hij opnieuw een aanval van jicht gehad. „Hij heeft tegen Rose wall te Parijs buitengewoon goed gespeeld, maar als hij niet snel van deze ziekte, geneest, is het beter dat hij naar iets anders uitkijkt", zei Kramer. Overigens komt de ziekte Hoad duur te staan. Dat hij dit jaar niet meer spe len kan kost hem 10.000 pond sterling (ongeveer 100.000 gulden). Dick Muller, Jan van Dobben en Piet den Haan, behoort daarmee tot de negen Vaasteams, die nog geen strafpunten op hun lijst hebben staan. De andere Vaasteams, die nog straf- puntloos zijn. zijn de twee teams van Oostenrijk, de twee van Tsjechoslowa- kije, de twee van Polen, het Zweedse en het Italiaanse team. Behalve de En gelse, de Italiaanse en de Spaanse teams bleken ook Zwitserland en Oost-Duits- land met hun enige team tijdens de eer ste dag strafpunten te hebben opge lopen. Dinsdag raakte bovendien West- Duitsland zijn tweede ploeg aan de strafpuntenduivel kwijt. De wedstrijdleiding heeft een gedeelte van het traject van de eerste dag ge neutraliseerd. waardoor ook enkele Ne derlandse rijders werden bevoordeeld. Vrolijk hield slechts één straf punt over, terwijl het totaal van Aaltink tot 12 werd teruggebracht. POSTDUIVEN De Rijnklievers. Concours met oude en jonge duiven op Mons. afstand 194 km. In concours 245 duiven, welke om 7.50 uur met zuidwesten wind in vrij heid gesteld werden; aankomst le duif 9 uur 48 min. 6 sec. met een snelheid van 1643 m.p.m., laatste prijswinnaar 10.2.24 met 1478.10 m.p.m. Eerste tien: Chr. v. d Pluym 1, 3 en 7; A. Dubbelaar Zwart: 10, 19, 21, 24, 28, 29. 33, 35 en 36. Wit: 30, 40/45, 47 en 49. De volgende vastzetting is van onze Rotterdamse problemist de heer Koning. Het verdienstelijkste is de reis van de aanvaller op ruit 26. en dat hij als dam tot staan wordt gebracht. Probleem no. 808 Auteur: J. W. Koning, Rotterdam. (Eerste publicatie). i i s a e 3 3 3 r 3 Zwart: 5, 14, 18/20, 22/24, 26, 30, 34. Wit: 25. 31/33, 35. 38. 39, 42, 43, 48, 50. Verder nog een stukje voor onze be ginners van schrijver dezes, waarin ook schijf 26 de hoofdrol speelt. Probleem no. 809 Auteur: W. J. v. d. Voort, Nw.-Vennep. (Eerste publicatie). Zwart: 8, 9. 17. 19. 22, 24. 36 en 40. Wit: 26. 28. 30. 33. 42, 43. 46 en 50. Voor alle drie geldt: wit speelt en wint. Oplossingen worden gaarne tege moet gezien tot 7 oktober a.s., aan het boven deze rubriek vermeld adres. Oplossingen No. 798. Wit: 41. 21, 3. 40 (46) 30. 5. No. 799. Wit: 19, 29, 439, 9, 3, 21 (46) 9. 30, 5. No. 800. Wit: 30, 7, 35, 30, 439, 19, 461. 19, 41. 43. 5. No. 801. Wit: 20. 504. 393, 37, 41, 42, 3, 2 met gew. eindspel. No. 802. Wit: 31. 42. 41, 7, 18, 30, 2, 11 (40) 7 (44) 1 (49) 16. 49 (28) 44 6. No. 803. Wit: 28. 44. 294, 2. 9. 34. Oplossingen ontvangen van: C. B. Jansen. Leiden. C. Zwager. Hoofddorp. J. Smeets en J. van Berkum. beiden te Noordwijkerhout. CORRESPONDENTIE Th. dc Z. tc S. Uw serie proble men in dank ontvangen; wat geschikt blijkt wordt geplaatst. van MATABONGA door George F. Worts 23) „Ik houd er niet van voor erg ro mantisch of verbeeldingrijk te wor den bekeken", zei Hendrik. „Maar uit die reeks vragen, door Jack Ben ders u gesteld kan ik niets anders opmaken dat dit: Hij is op een of andere manier in bezit gekomen van waardevole anawijzingen omtrent uw man. Zeer waardevolle inlichtin gen. Maar, hoe en waarom weet ik niet, daaraan had hij niet genoeg. Hij moest trachten de rèst van u te weten te komen. Ik kan me echter nauwe lijks voorstellen, hoe dat stel krank zinnige vragen hem iets verder zou kunnen gebracht hebben. Ik houd het echter voor zeker, dat er een schat is.... of tenminste geweest is. En mijnheer Jack Benders denkt, dat ergens een schat verborgen is en dat hij die vinden kan.als hij ten minste te weten kon komen, wat hij aan u kwam vragen. Het is natuurlijk wel opgevallen, dat twee van zijn vragen betrekking hadden op een of andere richting of plaatsaanwijzing". Grootmoeder knikte nogmaals. „Dat heb ik zeker opgemerkt; en ik heb hem toen, zoals ik reeds zei, pre cies het tegenovergestelde verteld. in allebei die gevallen". Hendrik glimlachte goedkeurend. „Dat herinner ik me. Als we dus op zoek gaan, hebben we minstens op twee punten een voorsprong op mijnheer Benders. We hebben de ring, waarvan we de herkomst kun- nazoeken en waarvan hy vermoede lijk niets afweet. En we weten, dat als hij uw aanwijzingen volgt om zijn eigen gegevens aan te wenden, bij het zoeken naar de plek, waar die tinnen kruithoorn verborgen ligt, hij dan precies de verkeerde kant op gaatOndanks dat heb ik toch heel sterk het gevoel, dat we geen tijd te verliezen hebben". - „Iemand zou toch op staande voet naar Honolulu kunnen gaan?", zei grootmoeder. „Iemand?", vroeg Hendrik. „U praat net alsof u al iemand op het oog had, die gaan kan". „Dat heb ik ook!" „En wie dan?" „Lida!" „Lida?" „Waarom niet?", vroeg grootmoe der vinnig. „Ze is een handig, vin dingrijk en dapper meisje, dat ner gens bang voor is. Ze is even flink als welke man ook. En het zal wel niet zo heel gevaarlijk zijn. Het is een eerlijk en fatsoenlijk stukje speurders werk: de ring nasporen, tot dat ze die kruithoorn gevonden heeft. Dat ding kan honderdduizend mis schien wel tweehonderdduizend dol lars waard zijn, Henk. Het is een gokje dat heus de moeite wel waard is en als ze die kruithoorn eens vond, dan zouden al onze moeilijkheden op slag uit de weg geruimd zijn. Jij krijgt dan vanzelfsprekend een be hoorlijk deel, omdat de onderneming door jou gefinancierd is geworden en het zou aan Lida datgene bezorgen, wat ze meer dan wat ook in haar leven verlangt.... een kans om dit oude kavalje van een huis op te knappen en het gezin bijeen te hou den onder eigen dak". Hendrik was - niet bijzonder goed bekend met de Stille Zuidzee; maar hij zag haar in gedachten als een grenzeloos schitterende blauwe vlak te met duizenden eilandjes bespik keld. En hij stelde zich de moeilijk heden voor welke iemand moest on dervinden, als hfj die ring moest gaan zoeken en zijn spoor van dat pandjes huis op Honolulu naar een dier tien duizenden eilandjes moest trachten te volgen. Hij zag in gedachten 'n oude schoener met bolle zeilen voor de passaatwind varen. Hij zag een schit terend blauwe zee en een strook ver blindend wit strand met palmen om zoomd. Het zou moeilijk zijn, maar het was een pracht onderneming. „Ik stel het je voor als een zuiver zakelijk gokje, Henk", zei grootmoe der. „Jij bent een geboren gokker. En geen enkel kanspel is zo opwindend, als het zoeken naar een verborgen schat, zelfs al blijf je thuis zitten en steek je alleen maar je geld er in". „Dat is zo", zei Hendrik. Hij hield van gokken, maar hij was geen dwaas. De kans, dat Lida of wie dan ook een tinnen kruithoorn vol edel stenen, die negen en veertig jaar ge leden op een der kleine Atollen in de Stille Zuidzee verstopt was, terug vond, was niet meer dan één op tien miljoen. En Hendrik vond het boven dien iets sinisters, iets onheilspel lends, dat die trouwring van kapitein Russel in een pandjeshuis op Hono lulu voor de dag was gekomen negen en veertig jaar na het vergaan van zijn schoener in een orkaan. Dat mocht dan bewijzen, dat hij ergens aan land gekomen was. het kon evengoed een bewijs zijn, dat hij ver moord was en dat zijn kostbare ste nen hem ontroofd waren. Op zijn minst betekende het, dat die ring al licht tien tot vijftien maal van eige naar verwisseld was en dat het spoor dat naar het onbekende eiland moest leiden, allang vergaan en verloren was, voordat iemand er naar begon te zoeken. Hij stelde niet veel vertrou wen in een gokje met een kans van één op tien miljoen. Maar hij was be reid, het geld beschikbaar te stellen deels omdat hij grootmoeder een ple zier wilde doen, deels, omdat hij er voor Lida een goede gelegenheid in zag tot herstel van haar gezondheid. Het zou haar ongetwijfeld reusachtig goed doen. Hij had Lida de laatste tijd slechts op een afstand gezien en haar tengerheid, haar verdrietige uiterlijk had hem geschokt en be zorgd gemaakt. Ook had hij bij ge ruchte vernomen dat ze thuis zoveel onaangenaamheden ondervond. „Hebt u het al eens met haar be sproken?", vroeg hij. „Neen, Henk. Ik wilde jou het eerst polsen". „Dat is uitstekend", zei Hendrik „U kunt dan tegen haar zeggen, dat het onderzoek naar mijn mening wer kelijk van belang is. Ik zal zoveel geld ter beschikking stellen, als maar nodig is. Hoeveel komt er niet op aan. Laat u haar morgenochtend op een tijd, die haar schikt, maar eens hier komen". „Wel bedankt, beste jongen", zei grootmoeder opstaande. „Ik wist wel, dat jij er een bent, die een goede kans weet waar te nemen". Vierentwintig uur later zat Lida op dezelfde stoel waarop grootmoeder gezeten had, voor hem en keek hem wantrouwend aan. „Neem je nou een loopje met je zelf", vroeg ze, ,,-of met mij en groot moeder? Je staat er bekend om, dat ]e nooit met jezelf een loopje neemt, dus moet je het nu wel met groot moeder en mij doen". Bij het zien van haar vermagerde gelaat en haar koortsachtig schit terende ogen en de diepe kringen daaronder dacht Hendrik er over na, hoe goed zo'n reisje naar Honolulu haar doen zou, al was het alleen maar om de rust, die het haar schen ken zou „Waarom moet ik iemand voor de gek houden?", vroeg hij. „Ik bekijk het zoeken naar die schat als geld belegging, die me mijn kapitaal met rente terug zal bezorgen". (Wordt vervolgd)

Leidse Courant | 1958 | | pagina 5