Imam zéymm ta UIT DE OMGEVING Scherp POTLOOD EN GEEST Uitbreiding leerstof medische faculteit te Leiden De expeditie naar Ned. Nieuw Guinea WOENSDAG 24 SEPTEMBER 1958 DE LEIDSE COURANT PAGINA 2 Kef V A f* De opvoering van het toneel stuk „Een tik van de zon", die o.a. op zaterdag, 27 september a.s. op uit nodiging van de Leidse Volksuniver siteit K. O. door de Nederlandse Comedie in de Schouwburg alhier gegeven zou worden, moet vervangen worden door een uitvoering van het spel „Wie is Janus". De Nederlandse Comedie speelt nl. voor H. M. de Koningin een stuk, waarin spelers, die een rol hadden in „Een tik-van de zon" meespelen. Het is niet mogelijk, de spelers te vervangen en dus is de enige uit komst, een ander stuk te brengen in Leiden. De houders van K. O.- kaarten zullen zeer zeker ook met De universiteit van Leiden staat op de begroting van onderwijs voor 1959 vermeld voor een bedrag van 19.284.038. Vorig jaar bedroeg dit 17.937.438. Van dit getal is f 9.789.266 voor het Academisch Ziekenhuis. Twee ernstige ongelukken in Leiden gisteren: In de v. d. Werf- straat is een vrachtauto met het rech- terachterwiel gereden over de 7- jarige scholier J. Kanbier, wonend aan de Haarlemmerstraat, die met het driewielig-fietsje van 'n vriendje over de middenstraat reed. De jongen werd met een ziekenauto naar het St. Elisabethziekenhuis gebracht. Hier werd vastgesteld dat de milt van de knaap gescheurd is. Omstreeks drie uur gistermid dag werd op de Rijnsburgerweg een Leidse Universiteit Op dinsdag 7 oktober a.s. te klokke 4 uur zal de heer W. Kramer, be noemd tot lector in de faculteit der geneeskunde, zijn ambt openlijk aan vaarden door het uitspreken van een openbare les in het Groot Audito rium van de Academie. Geslaagd voor het doctoraal exa men Ned. Recht de heer M. Slooter te Rotterdam; idem voor het candi- daats examen F Wis- en Natuurkun de mej. J. M. Kerkhout te Hillegom en de heren H. J. V. H. Geise en P. R. Avis, beiden te Leiden; idem voor cand. ex. K Wis- en Natuurkunde de heer E. Hennipman te Leiderdorp; voor het cand. ex. K' Wis- en Natuur kunde Mej. H. M. Engels te Leiden en de heer S. Boelsma te Leiden; voor het cand. ex. K Wis- en Natuur kunde de heer G. de Zeeuw te Lei den; voor het cand. ex. L Wis- en Na tuurkunde de heer L. J. A. van Wersch te Leiden; voor het doctoraal examen Biologie de heer C. v. d. Hoek te Leiden: voor het doet. ex. Scheikunde de heer J. B. M. Laau- wen te Rotterdam; voor het doet. ex. Rechten Vrije Studierichting de heer C. H. Peterson te Illinois (USA). 73-jarige wielrijdster uit Oegstgeest, die uit de Houtlaan komend de Rijns burgerweg opreed, aangereden door een truck-met-oplegger. Zij werd tegen de weg geslingerd en moest met een gapende hoofdwond en een rechtersleutelbeenfractuur naar het Academisch Ziekenhuis gebracht wor den. In verband met de missieweek vandaag geen training van „De Bata ven". Van 27 september tot 27 oktober wordt in het Stedelijk Museum „De Lakenhal" een tentoonstelling ge houden van werken van H. A. Ger- retsen en H. Hierck. gem. aankondiging Burgemeester en Wethouders van Leiden brengen ter openbare kennis, dat het bureau van de Gemeentelijke Accountantsdienst en het Gemeente lijk Bureau voor Huisvesting, met in gang van 29 september 1958 zullen zijn gevestigd in het perceel Hooi gracht 79. In verband met de verplaatsing zal het Gemeentelijk Bureau voor Huis vesting op 26 en 27 september a.s. zijn gesloten. Met ingang van 29 sep tember a.s. is dit bureau telefonisch te bereiken onder no. 24184 en dage lijks, doch uitsluitend des morgens van 912 uur, voor het publiek ge opend. Het bureau van de Gemeentelijke Accountantsdienst is telefonisch aan gesloten onder no. 20041, terwijl de Directeur tevens is te bereiken onder no. 33768. De Rijksgebouwendienst te 's-Gra- venhage heeft het aanbrengen van een warmwater- en ventilatieinstalla- tie ten behoeve van de zolderverdie ping van het gebouw voor neus-, keel- en oorheelkunde aan het Acade misch Ziekenhuis te Leiden gegund aan de N.V. Techn. Bur. Geveke Co. te Rotterdam voor 12.799. De memorie van toelichting op de begroting van onderwijs, vermeldt nog de volgende bijzonderheden over de Leidse universiteit. Voor de bestudering van de tekst kritiek van het Nieuwe Testament wordt de aanstelling gevraagd van een wetenschappelijk hoofdambte naar. Geneeskunde De taak van de buitengewone hoogleraar in de cardiologie is der mate omvangrijk geworden, dat deze op een lijn kan worden gesteld met die van een gewoon hoogleraar. Der halve is de omzetting in een ordi nariaat noodzakelijk. De minister acht het van groot be lang, dat zo spoedig mogelijk een extra-ordinariaat in de stralengene- tica wordt ingesteld. Aangezien de opleiding in de radiopathologie en stralingsbescherming aan de Leidse universiteit zal worden geconcen treerd, zal aldaar het experimentele onderzoek op dit gebied moeten wor den verricht. Het vak is van uiter mate belang voor ieder, die met ioniserende stralen in aanraking komt. Bij het betrekkelijk nieuwe studievak histo-chemie wordt de combinatie bestudeerd van weefsel- leer en chemie. De ontwikkeling en het gebruik van histo-chemische me thoden zijn van bijzondere betekenis, omdat hieruit een belangrijke bij drage tot de diagnostiek en het in zicht in het wezen van ziekelijke veranderingen kan volgen. Met ge bruikmaking van een plaats van we tenschappelijk hoofdambtenaar A bij de pathologie wordt een benoeming voorgesteld van een lector in de histo-chemie. Lido: Rex: No. 510 Horizontaal: 1. tegen 4. oude rekening (afk.), 6. wild Luxor: zwijn, 7. tweetal, 9. lidwoord (Fr.), 10. bekend dier, 12. water in N. Brab., 13. draagbed, 16. spil van een wiel. 17. tot nader order (afk. Lat.), 19. landverhuizer, 22. bekende af korting, 23. deel van een boom, 24. en omstreken (afk.), 25. bootje, 27. levenslucht, 29. muzieknoot, 30. de machtige goden der Germanen. Verticaal: 1. nakomeling, 2. schei kundig element (afk.), 3. doorvoer van goederen. 4. voorzetsel, 5. voor lichting, 6. rivier in Duitsland, 7. iets om geld te sparen, 8. voorzetsel, 11. in het lopende jaar (afk. Lat.), 14. oude wijnmaat, 15. meisjesnaam, 18. sprakeloos, 19. gem. in N.-H., 20. gebod, 21. ontkenning, 22. maan stand, 26. scheikundig element (afk.), 28. lidwoord. Leidse agenda WOENSDAG, 24 SEPTEMBER. Expogé: „Dante, de man, die door de hel reisde" door Kap. H. Stoelinga. De Harmonie, 8 uur nam. Leidse Postzegelverzamelaars. Le denvergadering. De Kleine Burcht, 8 uur nam. DONDERDAG, 25 SEPTEMBER. Modeshow „De Groot", Gulden Vlies, Breestraat 8 uur nam. Huish.- en Gezinsvoorlichting. Kook- en Bakdemonstratie, Leven daal 1, 2 en 8 uur nam. ZATERDAG, 27 SEPTEMBER. Ons Belang. Galafeestavond i.v.m. 45-jarig bestaan. 7.30 Stadsgehoorzaal. Ons Buiten. Opening Clubgebouw op volkstuinencomplex Leiden-Noord, 3.30 uur nam. Receptie in nieuwe huis. K O. Nederlandse Comedie. „Wie is Janus?" Schouwburg 8 uur nam. BIOSCOPEN. De K.F.C. heeft de films, die in de week van 19 tot en met 25 septem ber in Leiden draaien als volgt ge keurd: Jacht op de scherpschut ter, veertien jaar. Liefde wordt duur ge kocht, strikt volwassenen. Sluipvaart in de Pacific, veertien jaar. Trianon: Incognito, achttien jaar. Casino: Die Frühreifen, achttien jaar. Oplossing morgenavond. Oplossing No. 509 Horizontaal: 1. dak, 4. eek, 6. grond, 9. os, 11. als, 12. om, 13. To. 15. eg, 16. voormalig, 17. r.k., 18. Se, 19. hé, 20. rei, 22. fa., 24. agent, 26. rob 27. aam. Verticaal: 1. duo, 2. kg., 3. solem neel, 4. ed, 5. kam, 7. ra. 8. N.S., 10. store, 12. ogief. 14. ok, 15. els, 19. har. 20. Rg, 21. in, 23. alm, 24. Ab, 25. Ta. DIENST APOTHEKEN. De avond- en nachtdienst wordt waargenomen door Apotheek Van Driesum, Mare 110, tie. 20406 te Lei den en te Oegstgeest door Apotheek Oegstgeest, Wilhelminapark 8, tele foon 26274. TENTOONSTELLINGEN Museum voor Volkenkunde: Ten toonstelling Japanse penseeltekenin gen (t.e.m. 11 oktober). Rijksmuseum Geologie en Minera logie v. d. Werfpark 1. Tentoonstel ling geologie van Nederland Op werkdagen van 1012 en 24 uur Zon- en feestdagen 24 uur. Prentenkabinet Kloksteeg: fotoex positie H. H. Baudert t.m. 4 oktober dagelijks 25 uur nam., zondagen en feestdagen gesloten. Voor ontwikkeling van het onder wijs en de wetenschap worden gel den uitgetrokken voor het indienst- nemen van twaalf wetenschappelijke ambtenaren, twee hoofd-assistenten, vier assistenten en een aantal lagere ambtenaren. Letteren en wijsbegeerte Ten behoeve van het onderwijs in de middeleeuwse geschiedenis acht de minister het noodzakelijk het lec toraat in de mediëvistiek om te zet ten in een ordinariaat in de geschie denis van de middeleeuwen en haar hulpwetenschappen. Het werk, dat door de huidige lector wordt ver richt, is reeds lang uitgegroeid boven datgene, wat aanvankelijk met de instelling van het lectoraat werd be oogd. De toeneming van het aantal studenten en de zelfstandige uit oefening van het onderwijs in dit vak rechtvaardigen deze omzetting ten volle. Voor de bezetting van de verschil lende onderwijsvakken van deze fa culteit wordt de aanstelling nood zakelijk geacht van zeven weten - schapDelijke ambtenaren en twee as sistenten. Voorzieningen ten behoeve van studenten Voo.r de financiering van de stu dentenflats aan de Churchill-laan zijn op de begroting 1958 de nodige gel den uitgetrokken. Het thans voorge stelde bedrag zal hoofdzakelijk wor den bestemd voor de exploitatie en inrichting van een reeds in gebruik genomen studentenhuis en voor de in de loop van 1959 aan te kopen of te huren panden. Als de huidige plannen naar wens verlopen zal de Nederlandse expe ditie naar het centrale bergland van Nieuw-Guinea vermoedelijk begin april volgend jaar kunnen vertrek ken. Een groot deel van de ruim een miljoen gulden, die de expeditie zal gaan kosten, is reeds door rijk, be drijven, fondsen, instellingen en par ticulieren bijeengebracht of in het vooruitzicht gesteld, maar de „Stich ting Expeditie Nederlands Nieuw- Guinea" zit nog altijd met een tekort van ongeveer drie ton. Om „meer achtergrond te geven aan de geruchten en veronderstellin gen, die de laatste maanden over de onderneming in omloop waren", zijn hedenmorgen in het tropenmuseum te Amsterdam mededelingen over de expeditie gedaan. De lijst van deelnemers is nog niet samengesteld. Het voornemen bestaat om tien wetenschappelijke onderzoe kers, met tien assistenten, twintig man politiepersoneel, twintig mari niers en een technische staf van circa tien man (bestaande uit een medicus, radiotechnici e.d.) aa:i de expeditie te doen deelnemen. Als leiders van de expeditie zijn aangewezen: dr L. D. Brongersma, onderdirecteur van het rijksmuseum van natuurlijke historie en lector aan de rijksuniversiteit te Leiden, en kapitein-luitenant ter zee vlieger G. F. Venema, stafchef commande- ment Marine Luchtvaartdienst Neder land. De heer Venema zal binnenkort naar Nieuw-Guinea vertrekken om technische voorbereidingen te treffen met name voor de tijdschema's. Als doel van de expeditie wordt gesteld de wetenschappelijke exploratie in de meest uitgebreide zin van het Sterrengebergte. Voor de oorlog werden reeds onderzoekingen ver richt in de omgeving van de Wissel meren en rond het Habemameer en de Baliemvallei. Burgerlijke Stand Geboren: Franciscus zn v. C. M. de Rooy en J. Gieling; Margaretha Jo hanna Maria, dr v. C. W. Uijlenbroek en M. A. T. Bik; Martinus zn v. J. v. Voorthuijzen en M. J. Schilperoort; Willem Christiaan Johannes zn v. C. J. de Wit en J. J. Willemse; Willy, dr v. B. van der Pla en C. Korenhoff Magdalena Geertrui, dr v. F. v. d. Mark en C. M. Lamme; Wilhelmina Catharina dr v. J. A. v. d. Klaauw en W. C. Nagtegaal: Wilhelmina dr v. A. J. van Oosten en M. Mieloo; Elsje Wilhelmina dr v. A. van Es en G. van den Nieuwendijk; Cornelia Jacoba dr v. G. Blokhuis en M. Over- beek; Willem Johannes Alexander zn v. A. T. J. van der Voort en E. Rom- mers; Patty Roelfina, dr v. C. J. de Kruijf en A. M. J. Schrama. Overleden: H. Viëtor, 62 jr man; J. J. P. van der Post, 39 jr man; C. C. - M. van der Linden 86 jr weduwe van' bekend. n00rdwijk PAARDEN KOZEN DE VRIJHEID Nu de meeste gasten vertrokken zijn en de boulevards 's avonds vrij wel geheel verlaten liggen, vond een tweetal paarden van een manége- houder, dat het thans hun tijd was voor een wandeling door de bad,- plaats. Rustig stapten zij voort over De Grent, vrolijk hinnikend om de pas verworven vrijheid. Het duurde niet lang of er dreigde stoornis in de paardenvakantie. Een telefoontje naar de politie bracht de sterke arm in het geweer. Al dan niet gemotoriseerd trok men er op uit om de viervoetige vakantiegangers weer in hun wettig verblijf terug te bren gen. Dat ging evenwel met van een leien dakje. Zodra de kleppers be merkten waar het om te doen was, galoppeerden zij „De Zuid" in. Er ontstond een ware paardenjacht, die menig man van de prairie in ver voering gebracht zou hebben. Met overschrijding van elke maximum snelheid flitsten de paarden door de straten, negeerden straal elk voor rangskruispunt en maakten a la se conde een zwenking als zij een agent of een burger met cowboy-bloed op hun pad ontdekten. Het bleek maar al te moeilijk de niet gehalsterde die ren aan het lijf te komen. Maar ten laatste werd de over macht te groot. In de omgeving van de Manege gaven de bede rossinan ten zich over. Een klopje op de hals en een kalmerend woord stelde het paardenhart gerust. Weldra eindigde het avontuur van de vrijheid in dé beslotenheid van de veilige," ver trouwde stal. GROTE INBREKERS ACTIVITEIT Zaterdagnacht ontdekte een villa bewoonster aan de Prins Hendrik straat, dat zich een man in de slaap kamer bevond, die haar bescheen met een zaklantaarn. Op haar geroep verdween het individu. De terstond gealarmeerde recherche stelde een onderzoek in met een speurhond. Vermoedelijk was de dader door een openstaande garagedeur binnengeko men. Alles in de villa was overhoop gehaald, maar voorzover bekend wordt er niets vermist. Nog bezig met het speurwerk ter plaatse, volgde een tweede alarm, nu voor een inbraak in een villa aan de Bosweg. Ten overvloede kwam daar op nog de melding, dat zojuist van een erf aan de Prins Bernhardstraat twee bromfietsen waren ontvreemd. Ook aan de Bosweg bleken kasten en laden overhoop gehaald. Een be drag aan geld bleek te zijn ontvreemd. Gedurende het onderzoek in de onv geving werd op de Quarles van Uf- fordstraat een persoon met een motor aangetroffen, die niet de vereiste pa pieren kon overleggen. Hij wist ech ter in de duinen te ontkomen. De motor werd in beslag genomen. Korte tijd later trof de politie een wielrij der zonder licht aan. Deze man be kende dat hii de damesfiets waar hij op reed. even te voren had wegge nomen in het Golfkwartier. De man. een 21-jarige magazijnbediende uit Lisse, die onder invloed was van drank, werd ingerekend. Hij bleek ook betrokken bij de joy-riding met de motorfiets. De eigenaar van het damesriiwiel fvrii oude fiets, geen lamp of achterlicht, met vernieuwd achterspatbord en kettingkast en zo goed als nieuwe, witte banden) is nog W. Huijg. hillegom MEVR. KOMIJN NAM AFSCHEID VAN DE K.A.V. In de eerste vergadering van dit seizoen, die de K.A.V. gisteravond in hotel Rutten hield, hadden belang rijke bestuursmutaties plaats. De pre sidente, mevr. RomijnHeerings, zag zich door haar vertrek naar Lisse, genoodzaakt haar functie neer te leg gen. De penningmeesteresse, mevr. Kogenduin, verwisselde haar taak met de 2e penningmeesteresse en door verkiezing van mevr. Zwart Kops tot opvolgster van mevr. Romijn kwam het ambt van secretaresse va cant. Daarin zal nog nader worden voorzien. Bij de aanvang van de vergadering sprak de presidente een bijzonder woord van welkom tot de geest, adv., pastoor H. M. J. van Houten. Zij dankte allen voor de medewerking en prettige sfeer tijdens de bijéénkom sten tijdens haar voorzitterschap Voorts deelde zij mee, dat het win- terprogramma nog niet geheel gereed was, maar dat er in oktober een bij eenkomst zou worden gehouden waaraan het eeuwfeest van de ver schijningen te Lourdes de voornaam ste inhoud zou geven. Mevr. Duinhoven—Bakker hield een vijf-minuten-inleiding over de moeder van de H. Augustinus, de H Monica. Mej. Gré Warmerdam gaf een over zicht van de taak van de ouders in het gezin in verband met de E.H.B.O Heel vaak valt een ongeval nogal mee en dan blijkt dat de moeder het geval semakkelijk kan oplossen, maar als dat niet het geval is dan gaf spr. de raad om zich zo spoedig mogelijk met de deskundige in verbinding te stel De fiets werd in beslag genomen en aan het politiebureau gedeponeerd. Bij een verdere speurtocht werd een der ontvreemde bromf'etsen aan getroffen op de afrit naar het strand bij de vuurtoren. Deze brommer kon weer ter beschikking van de eigenaar worden gesteld. De politie stelt een onderzoek in of de diefstal van de bromfietsen mogeliik verband houdt met de beide inbraken. trouwen. Zij wees er op dat het er niet op aan kwam, wie men met de leiding belastte maar dat het er wel op aan kwam, hoe die leiding zou zijn en daarbij zeide zij de mede werking van bestuur en leden nodig te hebben. Eenheid en samenwerking en overal de belangen van de K.A.V. dienen, niet afbreken maar opbou wen. Bij de wisseling van de penning meesteresse, welke functie door me vrouw van Leeuwen werd overgeno men van mevr. Hogenduin. werd laatstgenoemde door de presidente dank gebracht voor de verzorging van de penningen gedurende het bestaan van de afdeling. Zij verzocht haar. in het bestuur het beheer van de gelden van het weduwenfonds en de reiskas a „«uw*».* r c; te bliiven voeren. Als blük van waar- t» rs" dering werd haar een tinnen vaas, f Hot j terdam hebben namens de N.V. Bou- non dè leeït adv werd dfmedo'wen te Rotterdam het bouwen van van dl w,3,df nbtlw" 14 eengezinswoningen met 2 garages maan# aanbevolen^eT daarna kwam fe" G^en I'Sta er koek en gebak en werd de rest Segund aan de Gebr. G. en P. Niers- van de avond doorgebracht met een'man a,nie spelletje kienen. De K.A.V. is het seizoen goed begonnen. Kath. Culturele Kring ..Hillegom".' 40-JARIG JUBILEUM. Het ligt in de bedoeling van deHet is deze maand voor de tweede Katholieke Culturele Kring „Hille-j maal, dat wij melding kunnen ma- oegstgeest Agenda gemeenteraad. De ge meenteraad van Oegstgeest komt dinsdag 30 september ten gemeente huize in vergadering bijeen. De agenda vermeldt o.m.: een voorstel van b. en w. tot aanvulling van het raadsbesluit van 11 december 1957 r. et betrekking tot de onteigening van percelen aan de Geversstraat (westzijde) en een geldlening, groot 11.000 gulden. voorschoten alphen aan den rijn gom" het seizoen op 19 november te openen met een toneeluitvoering. De toneelgroep „Studio" uit Amster dam zal het ,Het meisje om te ste len" op de planken brengen. De regie berust bij Jaap Hoogstraa. Er zullen verder uitvoerin worden gegeven januari, februari en maart 1959 ken van een arbeidsjubileum bij de uitgeverij van N. Samsom n.v., waar in dit jaar tot heden voor de negende maal een jubilaris werd gehuldigd. Verschillende koninklijke onder scheidingen zijn daarbij gevallen en zo mocht ook de heer G. C. Verheul gisteren uit handen van burgemees- gratis is. Niet-leden betalen een zeer matig entreegeld. Het bestuur maaktp ons duidelijk, dat het nog steeds niet len."De EHJ3.0. is altijd gereïd"™ |f voldoende, ingezetenen te doen toetreden tot de Kath. Kunst kring. Haar streven diende alom te worden geapprecieerd en gesteund Zij die dit nog willen doen kunnen zich melden bij secr. J. van Roode. Meerlaan 92. rijnsburg Bouw rioolgemaal gegund. Het advies bureau voor Civiel Ing.-wer- ken van ir. R. Bongaerts te 's-Gra- venhage, heeft, namens B en W. het maken van een tijdelijk rioolgemaal en een regen-uitlaatput en het leve ren en leggen van ca. 137 m hoofd- Ook is er in de maand oktober nog j ter Bruins Slot de ere-medaille, ver een Lourdesavond die voor de leden 1 bonden aan de Orde van Oranje Nas- die hulp te verschaffen als er om ge vraagd wordt. Pastoor H. M. J. van Houten dank te daarna mevr. RomijnHeerings voor het vele. dat zij in de loop der jaren voor de K.A.V. had gedaan, in het bijzonder als presidente van de K.A.V. Hij wees op de taak van de vergadering om een goede plaatsver vangster te kiezen. Namens het be stuur werd de aftredende presidente een slaapkamerlamp en namens het werkcomité een schemerlamp aange boden als blijk van waardering. Bij de verkiezing voor een nieuwe presidente werd mevr. ZwartKops gekozen, die naar aanleiding hiervan dankte voor het in haar gestelde ver- sau, ontvangen. De burgemeester, die zich, vergezeld van de gemeente secretaris de heer A. Veenhuijsen in de voormiddag naar de druk bezoch te bijeenkomst in de cantine van Samsom had begeven, overhandigde de eremedaille aan de jubilaris met een hartelijk woord tot hem en zijn echtgenote. Gedurende 40 jaar is de heer Ver heul in de onderneming van N. Sam som werkzaam. Hij leerde in die tijd alle geheimen van de typografie en heeft zich ontwikkeld tot een vakbe kwaam machinezetter. Namens de directie werd de jubila ris gehuldigd door de heer J. B. Sam som. Deze overzag de loopbaan van de jubilaris en constateerde, dat Ver. heul blijkens de historie van het be drijf sedert lang bekend staat als een riolering gegund aan de fa H. van i bekwaam en secuur werker, gezien Ringen te Wassenaar voor 26.000. de werkzaamheden aan de zetmachi- Vóór honderd jaar Uit de Leidsche Courant van Woensdag 24 September 1858. Te Delft heeft men f 100 be looning uitgeloofd voor hem, die eenige aanwijzing kan geven amtrent een gouden snuifdoos, die op 24 Aug. jl. in de tent van de hh. Boas en Judels, den goochelaar, den heer Bils, ont vreemd is. Laatste Berichten De spoorwegdirectie te Keulen deelde mee, dat bij liet ongeluk in de Eifel drie passagiers en drie leden van het spoorwegpersoneel om het leven zijn gekomen. Een passagier en een spoorwegbeambte liepen lichte verwondingen op. Volgens de door'de directie te Keu len ontvangen inlichtingen is het on geluk veroorzaakt doordat de machi nist van de alleen rijdende locomo tief door een stopsignaal is gereden. De machinist is één van de drie spoorwegmannen, die zijn omgeko men. HET MASSAGRAF IN KABYLIE. Het regeringsgezinde Tunesische blad „Al Amal" meldt woensdag, dat de Algerijnse opstandelingenregering de secretaris-generaal van de Ver enigde Naties, Hammarskjoeld, zal verzoeken een onderzoek in te stel len naar de ontdekking van 400 lij ken in de bergen van Kabylie, ten oosten van Algiers. De Franse autoriteiten hebben naar aanleiding van de vondst van het massagraf gezegd, dat het hier gaat om lijken van Algerijnse opstandelin gen. die door hun eigen mensen zijn vermoord. DERTIG MILLE VERDUISTERD. De recherche te Rotterdam heeft een 27-jarige Rotterdammer aange houden die ervan wordt verdacht zich door manipulaties in de boek houding van een café- en restaurant bedrijf in de binnenstad, waar hij als loonadministrateur werkzaam was, 30.000 te hebben toegeëigend. In 1955 moet hij daar zijn begon nen met het vervalsen van loonstaten o.m. die, welke betrekking hadden op de artisten, die in het bedrijf op treden. Zijn handelingen zouden zijn voortgegaan tot het begin van dit jaar, toen hij wegens een intern ge schil werd ontslagen. Bi; controle in de boeken kwam de zaak aan het licht. Aanvankelijk dacht men, dat het om 16.000 ging. maar het onder zoek van de recherche kwam tot een bedrag van dertig mille. Het geld is verdwenen aan taxiritten, cafébezoe ken en ander vermaak. Zoals bekend zijn te Rotterdam de laatste weken aangehi uden een af delingschef die zijn bedrijf voor 24.000,— zou hebben opgelicht, een chauffeur, die zeven mille heeft ge stolen en een boekhouder, die ruim 30.000.in eigen zak heeft laten verdwijnen. nes, die hem reeds werden toever trouwd, toen hij nog als „handzetter" stond ingeschreven. De directeur dankte voor de in de loop der jaren betoonde toewijding en sprak de wens uit, dat de heer Verheul, die nog betrekkelijk jong is, daar hij reeds op jeugdige leeftijd zijn intrede in de zaak deed, nog vele jaren ge geven mogen worden. De directie onderstreepte haar uiting van erken telijkheid door de aanbieding van een fraai geschenk en de uitreiking van het gouden embleem met dia mant voor 40-jarige dienst. Ook werd het wncd gevoerd door de chef der zetterij, de heer J. H. Kort, die eveneens het werk van de jubilaris prees en hem dank bracht voor de goede samenwerking gedu rende de tijd, dat zij elkaar kennen. „Over het verleden kan ik niet zo veel vertellen, zei de heer Kort, maar dat zal uw oudere collega Van Brus sel zeker wel doen. „Deze voorspelling kwam prompt uit. De heer J. H. van Brussel prak een gevoelig wooord, waarbij hij vrij uitvoerig inging op de omstandigheden, waaronder de heer Verheul tijdens de bezetting zijn 25-jarig jubileum heeft moeten herdenken. Deze omstandigheden waren niet prettig en staken zeer on gunstig af bij die van de dag van dit jubileum. Deze spreker kenschetste ook enkele eigenschappen van zijn collega, die: zoals reeds eerder ge zegd, een stille, doch waardevolle werkkracht is. De heer van Brussel bood namens het personeel een stof felijk huldeblijk aan. De jubilaris sprak een dankwoord. In de mengafdeling van de Verffa- briek „Alphia" f.an dc Wilhelmina- laan te Alphen a. d. Rijn vond dins dagmorgen omstreeks 8.15 uur een bedrijfsongeval plaats dat gelet op de omstandigheden, mede door het snel ingrijpen van de oedrijfschef, de heer W. Kleijn, nog goed is afgelopen. Toen de heer L. Tuinenburg een van de verfmengmachines bediende, werd de mouw van zijn werkjas door de as van de mengmachine gegrepen. Ondanks alle krachtsinspanning kon de heer Tuinenburg zich van de greep der machine niet meer los ma ken. Het ene kledingstuk van de man werd na het andere aan flarden ge scheurd en verschillende ledematen werden door de strakgedraaide kle ding tot striemenstoe afgebonden. Er ontstonden voorts ue nodige ontvel lingen bij het rondslingeren van het slachtoffer, todat de bedrijfsleider de heer Kleijn, die op het vernemen van angstkreten was toegesneld, de ma chine onmiddellijk stop zette. Dokter H. J. van Kooten constateerde een gebroken rib. een aantal bloedende wonden alsmede 'n lichte shock. Het slachtoffer is per ziekenauto naar zijn woning vervoerd.

Leidse Courant | 1958 | | pagina 2