EN TRALIü K.A.B. over de Troonrede en gevraagd advies ZONDER FANTASIE EN ZONDER VOORUITZICHT Dansavond op wrede wijze verstoord Een avondje uit met een wasmachine Het boterde aan de grens Overval op landbouwer mislukte door alarmbelletje Mode, die niet aan vloerbedekking denkt Wereldburgers kiezen per post 'n parlement DINSDAG 23 SEPTEMBER 1858 DE LEIDSE COURANT PAGINA 7 Het dagelijks bestuur van de K.A.B. meent, dat zowel de Troonrede als de adviesaanvrage van de regering aan de S.E.R. moet worden geken schetst als perspectiefloos en tegelijk fantasieloos. Zonder perspectief, om dat de daarin vervatte suggesties praktisch geen ruimte laten voor een verdere verhoging van het reële in komen van de Nederlandse werk nemers. Fantasieloos zijn de stukken, om dat men er op regeringsniveau blijk baar niet in is geslaagd de vicieuze cirkel van te veel wensen in verhou ding tot de beperk Ij produktiviteits- stijging te doorbreken. Het dagelijks bestuur van de K.A.B. ziet ten minste twee verschillende wegen, waarlangs de aanval op dit pessimistische toekomstbeeld kan worden ingezet. In de eerste plaats de weg van het serieus opsporen van die onderdelen van de lijst van verlangens, die ge heel of ten dele op andere wijze kun nen worden verwezenlijkt, dan door beslag "te leggen op een deel van de economische produktiviteitsstijging. In de tweede plaats door het be denken van middelen met behulp waarvan de produktiviteitsstijging belangrijk hoger zou kunnen uitko men dan het Planbureau op grond van economische berekeningen meent te mogen verwachten. De huurverhoging. Met betrekking tot de passage in de adviesaanvrage aan de S.E.R. in zake het vraagstuk van de huren wijst de K.A.B. er op, dat de wijze waarop de regering deze zaak thans stelt er een is van zonder meer aan lopen achter feiten, die zij zelf niet in de hand gehouden heeft. Het zou volgens 't dagelijks verbondsbestuur van de K.A.B., in dit verband interes sant zijn om van de laatste acht a negen jaren een overzicht te maken van het verschil tussen het huurpeil van vooroorlogse woningen en na oorlogse nieuwbouw vóór en na een bepaalde huurverhoging. Men zoü dan tot de ontdekking komen, dat'in meer dan eèn geval het verschil in huurpeil enige tijd na een bepaalde huurverhoging groter was dan vóór ,de huurverhoging. Het dagelijks verbondsbestuur van de K.A.B. is dan ook van oordeel, dat met een huurverhoging zonder meer niet veel van het huurvraag- stuk wordt opgelost. Dit vraagstuk zal naar de mening van het bestuur eerst dan nader tot een oplossing kunnen worden ge bracht, indien men de moed heeft zich af te vragen wat nu precies de oorzaak is van het feit, dat thans, eind 1958, na vier huurverhogingen de afstand tussen rendabele huren voor nieuwe woningen en de feite lijke huren van bestaande woningen nog zo groot is, dat alle nadelen van verschillende huurniveaus, zoals weergegeven in het advies van de S.E.R. van 1952, zijn blijven bestaan. Als belangrijkste oorzaak wijst het dagelijks verbondsbestuur van de K.A.B. op de stijging van de bouw prijzen. In de periode 1954 tot 1957 zijn de gemiddelde prijzen van wo ningwetwoningen namelijk opgelo pen met circa 45 procent (de kubieke meterprijs met circa 33 procent). Herstel van het evenwicht tussen de diverse huurniveaus is voor een deel ook mogelijk via verlaging van de bouwkosten en verlaging van de hu ren voor nieuwbouwwoningen, zo meent het dagelijks bestuur van de K.A.B. In diezelfde mate zou dan geen beroep behoeven te worden ge daan op de makro-economische pro duktiviteitsstijging. De cijfers over het vierde kwartaal 1957 en over het begin van 1958 laten zien, dat deze weg geheel begaanbaar is. Helaas, aldus het verbondsbestuur van de K.A.B., moet thans worden gecon stateerd, dat de bouwprijzen zich de laatste tijd opnieuw in opgaande lijn zijn gaan bewegen. Het melkprobleem. Over het melkprobleem, ten aan zien waarvan de regering overweegt de consumenten-subsidies op melk af te schaffen, zegt net dagelijks be stuur van de K.A.B., dat de regering dit doet op grond van het motief dat de prijssubsidies tot zeer grote hoogte zijn gestegen. Dit laatste acht het bestuur van de K.A.B. juist, maar ook hier ontbreekt volgens de K.A.B. wederom een analyse van de oorzaak. Een dergelijke analyse zou uitwij ken, zo meent het dagelijks bestuur van de K.A.B., dat deze'grote stijging bepaald niet in de eerstf en ook niet in de tweede plaats te wijten is aan de consumentensubsidies. Deze be dragen thans plusminus b]/2 cent per liter. Een bedrag, dat weliswaar plus minus 2]/2 cent ligt boven het niveau van 1955 en 1956, maar slechts weinig boven het niveau van eind 1952 en begin 1953. Daze consumentensubsidies belo pen thans ongeveer 160 miljoen gul den per jaar, dat wil zeggen, plus minus 40 miljoen gulden meer dan in 1956. De producentensubsidies daaren tegen zijn opgelopen tot plusminus 450 miljoen gulden op het ogenblik legt de overheid bij elke in de vorm van boter en kaas etc. geëxporteerde liter melk plusminus 15 cent bij. Dat wil zeggen een bedrag ongeveer ge lijk aan de werkelijke opbrengst. Deze enorme stijging van de produ centensubsidies is, naast het ineen storten der zuivelmarkten, ongetwij feld mede veroorzaakt door de dras tische stijging van de Nederlandse kostprijs gedurende de afgelopen ja ren. Deze is namelijk sedert 1951 ge stegen met plusminus 70 procent. Deze grote subsidielast is daarnaast mede veroorzaakt door het volkomen averechts reageren in het afgelopen jaar van de Nederlandse melkpro- Advertentie duktie op de wereldzuivelsituatie. Niettegenstaande het ineenstorten van de prijzen ligt de melkproduktie en in het bijzonder ook de pro- duktie van boter in 1958 niet on belangrijk boven het niveau van 1957. Volgens de opvattingen van het dage lijks verbondsbestuur van de K.A.B. is dit .mede een gevolg van het vol ledig verbreken van de band tussen de prijs die de boer voor zijn melk ontvangt en de wereldmarktprijs. Wil men de subsidielast voor de overheid in betekenende mate ver minderen, dan zal het melkvraagstük primair bij de producent dienen te worden aangepakt, aldus de K.A.B., die voorts meent, dat dit niet wil zeggen, dat de consumenten ook niet iets zouden moeten doen. Maar waar het in dit verband op aan komt, is, dat het melksubsidie-vraagstuk al thans voor een deel kan worden opgelost zonder aantasting van het reële inkomen van de werknemers en zonder beslag te leggen op een deel van de normale nationale pro duktiviteitsstijging. Wat de mogelijke vergroting van de middelenkant (produktiviteits stijging) betreft, meent het dagelijks bestuur, dat het beste kan worden aangeknoopt bij het S.E.R.-advies in zake de werktijdverkorting. Op het vlak van de onderneming kan daarom volgens de K.A.B. het best worden nagegaan in nauwe samenwerking uiteraard tussen lei ding en uitvoerende arbeid welke middelen in een gegeven situatie met het meeste succes zouden kunnen worden toegepast om bij arbeidstijd verkorting produktieverlies te voor komen. De penningmeester moest het ontgelden Een vechtpartij heeft zaterdag avond te Breda een eind gemaakt aan een dansavond, die georgani seerd was door een plaatselijke ver eniging. Er waren vierhonderd le den en genodigden aanwezig, die in wilde vlucht uit de zaal verdwenen, nadat een van de vechtersbazen de penningmeester het gezicht had opengehaald met een stukgeslagen bierglas. Om half twaalf kwam een drietal opgeschoten knapen de zaal binnen, die een ruitje van het toilet in scher ven sloegen en daarna links en rechts ruzie begonnen te zoeken. De penningmeester van de vereniging had de moed naar hun toegangsbe wijs te vragen, en daarop dook plotseling een ander drietal op uit de menigte, dat de ruzie tegen het bestuur overnam. De penningmees ter informeerde ook bij deze drie naar hun bewijs van toegang. Daar op nam een van hen, de 18-jarige Th. S., een bierglas, dat hij op tafel stuk stootte en het de penning meester in.het gezicht draaide. Gil lend stoof de feestvierende menigte uiteen. Stoelen, tafels en glazen vlogen over de vloer. De gewonde en hevig bloedende penningmeester vloog nog op zijn aanvaller toe en gaf hem een aantal slagen op het hoofd. De twee andere bestuursleden verweerden zich naar vermogen te gen de andere onverlaten totdat de politie kwam om hen te ontzetten. S. werd gearresteerd en zijn slachtoffer moest voor een spoed- behandeling naar hef ziekenhuis worden gebracht. De heer en mevrouw J. Zwaaneveld hebben maandag ter gelegenheid van hun tienjarig huwelijksfeest de voorstelling van „Een avondje uit" van Sleeswijks Nederlandse revue bijgewoond. Tot zijn grote verrassing hoorde het echtpaar, dat het de 100.000ste bezoeker van deze revue was voor de dames Snip en Snap een welkome gelegenheid de feestvreugde van het echtpaar nog wat te vergroten door het aanbieden van een was machine. Geruchten over een nieuwe prijs verlaging voor Nederlandse roombo ter veroorzaakten maandagochtend in het Duits-Nederlandse grensgebied een grotere drukte bij de douanekan- toen. De grensgt ngeds waren ver wonderd, toen zij nog steeds 2 mark moesten betalen voor een pond Ne derlandse boter. Volgens de geruch ten zouden de Nederlandse zuivelbe drijven besloten hebben, als strijd middel tegen een margarine-concern de boterprijs tot 1.10 per pond te verlagen. Grensgangers, die behalve de vrije hoeveelheden geen aan in- voerrechten onderhevige goederen z«n, br°mfie's, onverwachts op korte alstand op het rijwielpad Hogt" ALS DE REMMEN DEFECT ZIJN Een heer uit Den Haag had op 28 juni met zijn auto bij de geopende brug op de Provinciale weg te Alke made niet tijdig kunnen remmen. Bij onderzoek was gebleken, dat de rem leiding lek was, en wel zodanig, dat het remmen op de voorwielen zonder invloed was door de defecte remlei ding. De officier van justitie eiste ƒ30 boete of 20 dg. De plv. kanton- recter veroordeelde verdachte tot 75 boete of 25 dg. Links met zijn bromfiets uitgeweken Een metselaar uit Zoeterwoude stond tefecht, omdat hij op 9 juni invoeren, kunnen nog steeds een kwart kilogram boter zonder betaling van invoerrechten invoeren. Sedert zondag is echter deze gunst voor het ^rote grensverkeer vervallen. In de nacht van zondag op maandag hebben twee mannen een poging tot een roofoverval gedaan in een boer- BRAND IN WIJNHANDEL Natu-raLax werkt anders en kan zonder bezwaar ook bij werk bui tenshuls gebruikt worden. Natu-raLax is géén gewoon laxeer- derij aan de Hoofdweg te Hoofddorp. Ze slaagden niet in hun opzet, door dat de alleenwonende landbouwer een van zijn buren door middel van een alarmbel wist te waarschuwen. Tussen twaalf en een uur in de nacht drong het tweetal binnen in de boerderij van de alleenwonende heer Breure (58) via het keukenraam bin nen in de woning. De twee onverlaten sneden de telefoonleiding door en verrasten vervolgens de bewoner in zijn slaapkamer. De boer werd wak ker en zou een der mannen hebben horen zeggen dat ze „voor zijn geld" kwamen. Het was waarschijnlijk de opzet, de landbouwer in zijn slaap be- Bij de wijnhandel Hoogerwerff, Ohabot en'Visser, N.V. van Straalen, middel, maar herstelt de natuurlijke Monsieur en Erkelens, gevestigd aan regelmaat zodat U met een I wusteloos te slaan. De man kreeg een deLageHaven 25teSehiedamis dins- hart d un uw werk dagnacht om circa 2 uiur brand uitge- f 6 broken. De zolderruimen van dit oude kunt gaan, ook buitenshuis of op reis branderspand stonden binnen enkele - «w minuten in tidhterlaaie, voornamelijk Ml ^jrllgyjl Ttt door het verpakkingsmateriaal stro en flessenemiballage dat hier lag opgeslagen. Om kwart over drie was zij het Hacon 60 tabletten (versterkte werking) II. 1.35 vuiur meester. (Advertentie) ,dc regelmaat wan do klok Verscheidene fabrikanten hebben de laatste tijd dames-schoentjes met stalen hak geïntroduceerd. De Engelse firma Liley Skinner in Londen bracht een schoentje met een wel zeer exclusieve hak. Het „geringde" boven werk en de grote strik op de wreef doen aardig, aan. harde slag op het hoofd, waardoor hij een flinke schaafwond opliep. De overvallene weerde zich geducht en tussen de bedrijven door, zag hij kans, het belletje te bereiken, dat verbonden Is met 't de tot woonhuis omgebouwde schuur op 't erf, waarin een van de knechts woont. Deze snel de aanstonds te hulp doch kon niet in het huis komen. Hij bonsde met zijn handen op de deuren. Door al dat la waai voelden de twee overvallers de grond te heet worden onder de voe ten. Ze namen de benen, zonder zich nog om geld te bekommeren. De heer Breure verklaarde tegen over de politie, dat beide mannen doeken voor het gezicht gebonden hadden. In Hoofddorp was het algemeen bekend, dat de heer Breure niet on bemiddeld is en dat hij doogaans een flink bedrag aan geld in zijn brand kast heeft. Kennissen hadden de landbouwer al verschillende malen gewaarschuwd dat hij niet zulke gro te bedragen in huis moest houden. De heer Breure was een andere mening toegedaan maar uit voorzorg legde h(j wel een alarmbelletje aan naar de woning op zijn erf. Hij blijkt zijn maatregelen niet voor niets te hebben getroffen. De politie vermoedt dat ze de da ders van de overval moet zoeken on der hen, die zeer goed met de sitpatie op de boerderij op de hoogte waren. Rijndijk links was uitgeweken, waar door hij tegen een fietser was opge reden waardoor zijn koplamp vernield was en hij een oiviele vordering van 12.50 indiende. De officier van jus titie eiste 25 boete of 20 dg. De plv kantonrechter veroordeelde verdach te tot 25 boete of 10 dg, met toewij zing van de civiele vordering a 12.50. Auto in zeer slechte staat! Een varensgezel uit Amsterdam, stond terecht omdat hij op zondag 2o april met zijn auto te Warmond op een vreemde wijze gereden had. Vol gens een inwoner van Vvarmond had verdachte dan weer rechts, dan weer links gereden en geen voorrang ver leend. Ook bleek hij onderzoek dooi ae politie dat de auto in zeer slechte staat verkeerde, de auto had geen behoorlijke richtingaanwijzer, wat uit 3 foto's van de politie bleek, geen handrem en geen hoorn, wat een ge vaar voor het verkeer oetekent. De officier van justitie eiste voor geen voorrang verlenen 5U boete of 20 dg., geen goede richtingaanwijzers 10 boete of 4 dg., geen goede hand rem ƒ20 boete of 8 dg., geen hoorn ƒ15 ofr5 dg. De plv. kantonrechter veroordeelde verdachte tot 20 boe te of 4 dg., 10 boete of 3 dg., 25 boete of 8 dg. en 20 boete of 4 dg., te samen 75 boete of 19 dg. Geen rijbewijs en slechte verlichting Een inwoner van Leiden stond te recht, omdat hij op 20 juli met een auto op de Herenweg te Noordwijk gereden had terwijl hij geen rijbewijs had, een andere Leidenaar stond te recht, omdat hij links gereden had en bovendien met één koplamp en een derde stond terecht, omdat hij de tweede met deze auto had laten rijden. Eerste verdachte die de auto voor 650 had gekocht, had eerst in een café 3 glazen bier gedronken. De officier van justitie eiste tegen hem wegens het niet bezitten van een rij bewijs ƒ40 boete of 20 dg., tegen de tweede voor het links rijden 50 of 20 dg. voor de onvoldoende verlich ting ƒ20 boete of 4 dg. en tegen de derde Leidenaar 25 boete of 10 dg. De kantonrechter veroordeelde de respect, verdachten tot f 30 boete of 10 dg., tot 40 boete of 20 dg. en 20 boete of 8 dg., en sprak de derde vrij, met teruggave va: de in beslag genomen auto. Het was een hoofdagent Een chauffeud uit Gouda stond te recht, omdat hij in juni rijdende met zijn fiets op het Levendaal bij het naar links uitwijken een hoofdagent van politie (in burger) had aange reden, waardoor een valpartij het gevolg was. Verdachte verklaarde, dat hij voor een juffrouw met een kind op haar fiets had moeten uit wijken, wat de hoofdagent van po litie'(nu in uniform) niet gezien had. De officier van justitie eiste f 15 boe te of 5 dg. tot welke straf de kanton rechter verdachte veroordeelde. NEDERLANDSE ZEILER GERED De Nederlander C. Maas is gister avond in het Engelse kanaal opgepikt door de Duitse kustvaarder „Rose- neck". Hij' poogde in zijn eentje met het zeventons jacht „Tenerote Ro- berth" van Dover naar Nederland te zeilen, maar was bij de Goodwin Banken in moeilijkheden geraakt. Het jacht was al half gezonken toen er hulp opdaagde. De kustvaarder heeft Maas aan boord genomen en het jacht naar Dover gesleept. De naar schatting bijna duizend wereldburgers in 42 landen gaan vrij dag per post een parlement kiezen, dat het eerste van deze aard ter we reld zal zijn. Dit is meegedeeld door de stichter van de organisatie, de, Britse schrijver en historisch dr. Hugh Sehonfield, die in de vereniging, wel ke in 1956 te Cardiff werd opgericht, een demonstratie van wereldeenheid ziet. De wereldburgers hebben een eigen belastingstelsel een kwart van hun weeksalaris per jaar en een vlag met rood en wit als symbolen van de rode en witte bloedlichaampjes. Onder de 68 kandidaten voor de veertig zetels in het voorgestelde we- reldparlement bevinden zich een voormalige Italiaanse senator en een advocaat bij het Indiase hoogge- Om KORT te gaan: In Noord-Parijs is maandag een bankauto door gewapende mannen overvallen. De daders ontsnapten met medeneming van een bedrag van 13.900.000 frank. Na een verblijf van meer dan 50 dagen in de lucht zijn de vliegers Jim Heth en Bill Burkhart met hun Ces- na 172 zondagavond op het vliegveld van Delias geland. Zij zijn 2 augustus opgestegen en hebben twe^ maal per dag boven een vliegveld brandstof opgehaald met behulp van een touw. Het Hongaarse gezantschap te Wenen heeft de Oostenrijkse regering meegedeeld, dat er op het meer van Neusiedl bakens zullen worden ge plaatst om de grens tussen de twee landen duidelijk aan te geven. Over dit meer hebben talloze Hongaren hun land verlaten na de opstand van 1956. Houthakkers te Soengai Patani in Noord Malakka hebben volgens de „Singepore Standard" een aap gezien, die een inheems jongetje bananen te eten gaf. Het jongetje maakte aap achtige geluiden, zo vertolden de houthakkers. De snelheid van elf km per se conde is nodig om b.v. de maan te be reiken. Prof. Dobronravof achtte een dergelijke reis in de ruimte van tien dagen voor één of misschien zelfs twee personen in een naaste toekomst te verwezenlijken. Twee-en-dertig Brazilaanse In dianen die deel uitmaakten van de voorhoede van een regeringsingsex- peditie naar de Amazone worden al meer dan een maand vermist. Men vreest dat de mannen, die titact moesten opnemen met een noK niet gepacificeerde Indianenstam in een hinderlaag zijn gevallen. Bij Wederath in de Hunsrück is een circa 2.000-jaar oude Keltisch- Romeinse begraafplaats ontdekt. Tot op heden zijn 50 graven met talrijke bijgaven gevonden. Een politieman te Washington, die bij een vechtpartij een schot wond had opgelopen, heeft bij een bloedtransfusie eigen bloed terug gekregen. Hij had het verscheidene weken geleden als donor afgestaan. De Zuidslavische regering heeft haar voormalige ar. bassadeur te Was hington Leo Mates benoemd tot al gemeen secretaris van president Tito. De 47-jarige Mates werd in 1954 Zuidslavisch vertegenwoordiger in de VS na hoofdredacteur van het pers bureau .Tanjug" te zijn geweest. De rechtshof. Het parlement zal in mei vorige secretaris van Tito, dr. Vilfan, 1959 te Wenen voor het eerst bijeen- krijgt een functie in de communisti.' komen. sche partij-organisatie in Slowenië.

Leidse Courant | 1958 | | pagina 7