40 K.m. per uur vindt minister Algera nog te hoog Strijd tegen regen, modder en mist DamesvoetbaLin flegmatiek Engeland Wat komt er uit de radio? Schaakspel DE SCHAT DINSDAG 23 SEPTEMBER 1858 DE LEIDSE COURANT PAGINA 5 MAXIMUMSNELHEID BROMMERS Oude types leveren bezwaren In het belang van de verkeers veiligheid vindt minister Algera het Jewenst de maximum snelheid van 0 km. per uur voor bromfietsen binnen de gemeentelijke bebouwde kommen te verlagen. Dit heeft de minister geantwoord op een aan hem gezonden protesttelegram van de ederl. Bromfletsbond, welke bond gisteren te Utrecht vergaderde. Het ministeriële antwoord zal thans door de besturen worden besproken om een mening hierover te kunnen vormen. De minister schreef verder, dat het heel goed mogelijk is, dat deze verlaging voor bromfietsen enig technische bezwaar zal opleveren, maar naar de mening van de minis ter zal dit vrijwel alleen het geval zijn bij die typen bromfietsen die een aanmerkelijk hogere snelheid kunnen bereiken. Met dit uitster vende type kan echter geen reke ning worden gehouden. Een lage maximum snelheid levert voor sommige merken auto's en mo- Van Nelle bestellen Aetherklanken WOENSDAG HILVERSUM I. 402 M. 7.00 VARA. 10.00 VPRO. 10.20 VARA. 19.30 VPRO. 20.00—24.00 VARA. 7.00 Nieuws. 7.10 Gym. 7.23 Gram. 8.00 Nieuws. 8.18 Dr ontbijtclub. 9.05 Gym. v. d. vrouw. 9.15 Gram. (9.35 9.40 Waterst.) 10.00 Schoolradio. 10.20 Voor de vrouw. 11.00 Gram. 12.00 Or gel en zang. 12.30 Land- en tuinb.me- ded. 12.33 Voor het platteland. 12.38 Gram. 13.00 Nieuws. 13.15 Dansmuz. 13.1Pianotrio. 13.45 De vermetele ontdekkingsreizen naar het Noord pool- en het Zuidpoolgebied, caus. 14.00 Gram. 14.30 Voor de jeugd. 16.30 Voor de zieken. 17.15 Amus.muz. 17.50 Regeringsuitz.: Emigratieru briek: Het emigratiepraatje door H. A. van Luyk, 18.00 Nieuws en comm. 18.20 Politiekapel. 18.50 Act. 19.00 Voor de kinderen. 19.10 Parl.overz 19.25 Vara-Varia. 19.30 Voor de jeugd. 20.00 Nieuws. 20.05 Tussen de regels door, caus. 20.15 Lichte muz. 20 30 Het einde van de klucht, hoorsp. 21.30 Amus.Muz. 22.30 Promenade ork., Omr.koor en sol. 22.50 Medische kron. 23.00 Nws. 23.15 Gram, 23.00 Ham mondorgelspel. 23.5024.00 Socialis tisch nieuws in Esperanto. HILVERSUM II. 298 M. 7.00—24.00 NCRV 7.00 Nieuws en SOS-ber. 7.10 Ge wijde muz. 7.50 Een woord voor de dag. 8.00 Nws. 8.15 Gram. 8.30 Ork. conc. 9.00 Voor de zieken. 9.30 Voor de zieken. 9.35 Vernuft en techniek, caus. 9.40 Gram. 10.15 Gram. 10.30 Morgendienst. 11.00 Kamerork. en so list. 11.45 Gram. 12.05 Hobo en piano. 12.30 Land- en tuinb.meded. 12.33 Kamerork., Omr.koor en solist. 12.37 Middagpauzedienst. 13.00 Nieuws. 13.15 Met PIT op pad, caus. 13.20 Lichte muz. 13.40 School for wives, opera (gr.). 15.00 Metropole ork. 15.30 Pianorecital. 16.00 Voor de jeugd. 17.20 Musette-ens. en solist. 17.40 Beursber. 17.45 Gram. 18.00 Idem. 18.15 Spectrum v. h. Chr. organisatie en Verenigingsleven, caus. 18.30 Da meskoor. 18.50 Gram. 19.00 Nieuws en weerber. 19.10 Gram. 19.15 Lichte muz. 19.30 Buitenl. overz. 19.50 Gram 20.00 Radiokrant. 20.20 Radio Philh. ork. en solist. 21.40 Muz. luisterwed strijd. 22.10 Achter het rookgordijn, caus. 22.25 Meisjeskoor. 22.45 Avond overdenking. 23.00 Nieuws. 24.00 Gram. TELEVISIEPROGRAMMA torfietsen ook technische bezwaren op, maar minister Algera ziet hierin geen reden voor het niet uitvoeren van maatregelen die een algemene verlangzaming van het rijtempo in de bebouwde kom beogen. Op hei ogenblik is het verschil in maximum snelheid voor bromfietsen en motorfietsen zo gering (resp. 40 en 50 km.) dat dit dikwijls aanlei ding kan geven tot verkeersmoei lijkheden. Dit is tevens een reden waarom bromfietsers in de bebouw de kom langzamer zullen moeten gaan rijden. Haibstarken en nozems maken Enschede onveilig Op wekelijkse pantoffel parade De gemeentepolitie van Enschede heeft vanmorgen vier Duitse jon gens, afkomstig uit Münster (Did) over de grens gezet, die in de nacht van zaterdag op zondag slapend waren aangetroffen op de tribunes van het voetbalterrein van het Volks park en op banken aldaar. In de laatste tijd ziet men steeds meer het verschijnsel, dat Duitse jongelui uit verscheidene plaatsen in het grensgebied naar Enschede komen, om deel te nemen aan de pantoffelparade op woensdagavond en zaterdagavond. Sommigen arri veren reeds vrijdagavond en bren gen dan hetzij in tenten of in de openlucht de nacht in Enschede door, om het rumoer in de binnen stad mee te maken. Als reden geven zij op, dat in Duitsland weinig te beleven is en aangezien zij weinig geld hebben, geven zij er de voorkeur aan naar Enschede te komen, om daai deel te nemen aan de pantoffelparade. Nu en dan ontaardt dit in vechtpartijen. Zo is ook zondagavond hier en daar in de binnenstad van Enschede ge vochten tussen Duitse en Neder landse jongelui. Internationale motorzesdaagse Ned. Vaas-team zonder strafpunten Van Nelle bestellen RODA—H.V.8. 4—9 Uit Garmisch-Partenkirchen wordt ons bericht: De strijd is begonnen, het duel om de International Trophy, de Zilve ren Vaas en de gouden medailles, de strfjd tegen regen, modder en mist. Zondag is HVS naar Rotterdam ge togen om daar tegen Roda te spelen. Deze wedstrijd is in een overwinning geëindigd voor HVS. Het eerste doel punt kwam al gauw na het begin van Roda. maar daarna zetten de dames van Bijzonder tevreden was de Limburger HVS een aanval op, wat ook een doel- Willy van Ommeren, de slecht-weer- punt opleverde (1—1) rijder, die Juist nu in zijn element was en als enige Nederlandse individuele deelnemer 6trafpuntloos bleef. Plevier kreeg 10 strafpunten en Aaltlnk en Vro- Direct al op de eerste dag van de 33e Ij* zaSen d°°r P.f?h v,=" het r|°ud" Internationale Motoriesdaagle ia het f"old. Ar,a Vrofij* wilda vóór de start nog gauw zijn zwaardere terrein- banden monteren, liep hierbij een lekke band op en verspeelde kostbare minu ten. Aitink kreeg ook al last van een leeglopende band en toen later een hond zijn pad kruiste, was ook hij zijn goud kwijt. Ook vandaag zouden de deelnemers het niet gemakkelijk krijgen, want de tweede étappe was, met zijn 410 km., de langste van deze 33e zesdaagse We derom werd het B-gemiddelde aange houden, doch zelfs dat kon de moeilijk heden nauwelijks verkleinen. „onmogelijke" van de 214 deelnemers gevraagd. Zondagmiddag was het in Garmisch-Partenkirchen gaan regenen en gistermiddag regende het nog.... Wonder boven wonder bleken de moto ren, die 's nachts in een onoverdekt pare fermé hadden gestaan, weinig van de stortbuien te hebben geleden. De rij ders hadden één troost: op deze eerste dag werd het lagere B-gemiddelde het „slecht-weer-gemiddelde" aange houden. Ja, dat was slecht weer: op de Zugspitze lag zelfs 'n laagje sneeuw Toch is deze eerste dag voor het enige Nederlandse Vaas-team dat deel neemt zeer goed verlopen. Bakker, Mul ler en de debutanten Van Dobben en Den Haan zorgden ervoor, dat dit team zonder strafpunten bleef. Niet alle ploegen waren zo gelukkig. In de strijd om de „International Tro phy", de „hoofdprijs" van deze zes daagse, liepen de Zweden reeds straf punten op, en dat lot trof. naar alle waarschijnlijkheid althans, ook Oost- Duitsland. Slechts West-Duitsland, dat de trofee verdedigt, Tsjechoslowakije, Italië en Groot-Brittannië hielden de strafpuntenlijsten blanco. Van de 18 Vaas-teams hebben er 5 Engeland A en B, Spanje A en B alsmede Italië A één of meer rijders verloren waardoor de ploegen in feite kansloos zijn geworden. Het Duitse A- team liep voorts strafpunten op. Ondanks dat „slecht-weer-gemiddelde" heeft het strafpunten geregend, ook het aantal uitvallers was zeer hoog. Ten minste voor 29 deelnemers was deze eerste dag van de zesdaagse tevens de laatste. Het vrouwelijke element ver dween ook al op de eerste dag: voor Olga Kevelos, de enige vrouwelijke deel nemer, bleek het traject te zwaar. De steile, glibberige hellingen en de „droge" Isar-bedding, waarin toch nog altijd zo'n twee decimeter regenwater stond, zijn er ook oorzaak van geweest, dat twee Nederlandse individuele rij ders de strijd hebben moeten staken Posthumus uit Marum kreeg in de eerste ronde van 190 km moeilijkheden met de carburateur van zijn Maico en Cor van Ewijk kwam in de tweede ronde met zijn CZ ten val. Een lichte voetblessure maakte dat ook hij werd uitgeschakeld. Van Nelle bestellen Van Nelle bestellen rHHi aanvallen werden nu meer en beter opgebouwd en zo konden de Stompwijkse dames een voorsprong nemen door een goed schot van de rechtsbinnen. Geleidelijk nam HVS de teugels ln handen en voer de de stand op tot 17. Roda kon voor de rust toch nog een keer de HVS- keepster verrassen door een zeer laag schot (2—7). Na de hervatting speelde HVS tegen wind en kwam Roda ook meer opzetten. De aanvallen werden nu beter en de cchterhoede van HVS had het nu en dan zwaar te verduren. Hier kwam ook het derde doelpunt van Roda uit (3—7). De voorhoede van HVS kwam niet meer zc makkelijk door de verdediging van Roda heen, maar kon toch nog twee keer scoren (3—9). De dames uit Rot terdam lieten de moed niet zakken en een harer schoot nog een keer raak (49). Met deze stand kwam het einde van de wedstrijd die onder zeer goede leiding stond. »Ladies« en »Angles« deden haar naam weinig eer aan Uit Bilston (Staffordshire) wordt ge- lederen van de Angles, toen. als was De verdeling van de zendtijd NCRV: 17.00—17.40 Voor de hinde renNTS: 20.00 Journ.; VARA: 20.30 Beroemde variété-nummers, film. 21.00 De sleutel, TV-spel. HALLO HIER HILVERSUM De stem van Nederland, zo mogen wij de radio wel noemen want in bijna elk gezin van ons land is wei een radio aanwezig en dat onder streept reeds voldoende de belang rijke plaats, die de radio in ons ge zinsleven inneemt. Maar de radio is méér, zij is ook nog een grote „club" en wel een .club" met totaal ca. 1,9 miljoen leden, zijnde het aantal Ne derlanders dat lid is van een van onze omroepverenigingen. In feite vormen onze radio-omroepvereni gingen de grootste organisatie van Nederland en wat nog meer zegt, het is een vereniging waar een ieder naar luistert. Zo mag men aannemen dat meer dan 30 van de mensen die thuis zijn, in de avonduren, regel matig met volle aandacht naar de radio luistert. Luistert naar wat? Hierop geeft nu onze grafiek een duidelijk antwoord want hierin ge ven wij een verdeling van de zend tijd van de vier grote omroepvereni gingen. De hoorspelen en reportages etc. zijn ondergebracht in de rubriek .gesproken woord". In de klankenstroom die Hilversum heet, voert de lichte muziek de bo ventoon want ca. 31 van de totale zendtijd brengt men dergelijke mu ziek. Elke omroepvereniging heeft echter zo zijn eigen opvatting en het is de AVRO die de meeste lichte mu- 23.15 ziek brengt n.l-, ca. 42 vah zijn 'eigen zendtijd. De VARA brengt ca. 34 van zijn zendtijd met lichte muziek door, de KRO ca. 27 en de NCRV 20 De VARA is het spraakzaamst want Van Nelle bestellen ca. 32 van de zendtijd van deze omroepvereniging kunnen wij onder brengen in de rubriek „gesproken woord". De KRO is heel wat minder spraakzaam want het percentage voor „gesproken woord" komt hier op ca. 14 te staan. Bezien wij nu eens de lichte en de ernstige muziek als totaal, dan blijkt het dat de AVRO de meeste muziek de eter instuurt want ca. 63 van de zendtijd van deze omroep bestaat uit muziek. Na de AVRO komt de NCRV met ca. 60 muziek, de KRO met ca. 52 en de VARA met ca. 50 Als gemiddelde van alle om roepverenigingen vinden wij dan een percentage van 56 aan muziek. De radiowereld is echter groter dan Nederland en zo luistert de Neder lander ook wel naar buitenlandse stations. Uit onderzoekingen kan men opmaken dat ongeveer de helft van de radioluisteraars op gezette tijden een buitenlands station aanzet, van deze „buitenlandse luisteraars" luis tert dan weer ca. 65 bij voorkeur naar Brussel-Vlaams. meld: Twee-en-twintig krijtende, schop pende en krabbende vrouwspersonen invoetbaltenue vlogen op elkaar in Het was een spectaculaire, maar ver schrikkelijke veldslag, die nog verschrik kelijker werd toen de 350 meest man nelijke toeschouwers over het hekje rond het veld sprongen om zich met onheilspellende geestdrift in het krijgs gewoel te storten. De onontwarbare kluwen bewoog zich een tiental minuten over het veld. terwijl de graspollen door de lucht vlogen en links en rechts de striemen van vurige nagels en de blauwe plekken van uitschietende vuisten en ellebogen op de gezichten, de armen en de benen van de strijdenden verschenen De oorzaak van deze gemengde veld slag? Het stond 10 voor de charmante „Darlaston Ladies" in een „liefdadig heidswedstrijd" tegen de lieftallige Han dy Angles. Maar Pamela Aston, de on weerstaanbare aanvalsleidster van de Angles met haar dodelijk knerpende schot, was doorgebroken Met de bal aan haar schoen (maat 44) kwam zij in het strafschopgebied van de Ladies. Vóór zij echter aan de laatste machtige zwaai van haar linkerbeen toe was, kwam Betty Smith, gevreesd om haar tackle, op haar af en een tel later lag Pamela ter aarde, knock out. De scheidsrechter kwam aangerend, fluitend en met gestrekte wijsvinger in de richting van de elf-meter-stip, Het zal tot in de eeuwigheid de vraag blijven wat de Darlaston Ladies hem in het oor hebben gefluisterd, toen zU het kleine fluitistje in haar midden namen Alleen het resultaat van het onderhoud was duidelijk: de strafschop voor de Handy Angles werd gewijzigd in een vrfje. schop voor de verdediging van Darlaston Ladies. Even bleef het vreemd stil ln de ge- Van Nelle bestellen (Adv De minister van Binnenlandse Zaken mr. A. A. M. Struycken heeft besloten de verblijfkosten vergoeding voor ambtenaren die een of meer dere dagen op dienstreis zijn, bin nenkort te verhogen met minimaa'. 8 pet; en maximaal 10 pet. De commissie reiswezen van zijn departement is in een rapport tot de conclusie gekomen, dat rijks- en gemeenteambtenaren, die een of meer dagen en nachten achtereen op dienstreis zijn en derhalve zijn aangewezen op verblijf in een hotel, moeilijk met de thans toegestane bedragen voor verblijfkosten kun nen rondkomen. Atv ^lichte muziek ernstige muziek gesproken woord 120,5% jeugd/vrouw-enzlekenuitz. ■■■■■■12,5% \J jnJ/ religie WIIM0 ■■5,8% •"*7 cabaret etc. 5,2% sirene gaan loeien, brak de hel los en begon een van de wildste tonelen ooit op een Engels voetbalveld gezien, zich te ontwikkelen. „Wij spelen nooit meer tegen Dar laston". zeiden de moegestreden Angles na afloop. „De Angles zullen eerst excuus moe ten aanbieden", vonden de blauwgekne- pen Darlaston Ladles. DE ENGELSE LEAGUE De uitslagen van de gisteravond voor de Engelse league gespeelde wedstrijden luiden: Eerste divisie: Preston Nort EndLei cester City 31. Tweede divisie: Bristol RoversDerby County 21. Van Nelle bestellen (Adv.) IJSIIOCKEYCONFLICT VAN DE BAAN? Het heeft er alle schijn van, dat bin nenkort op de Haagse overdekte kunst ijsbaan te Den Haag weer ijshockey gespeeld kan worden. Er is een nieuwe ijshoekeyclub opgericht, die onder de naam „Haagse IJshockeystichting Hoky" op het ijs zal verschijnen met de in stemming van de Nederlandse IJs- hoekeybond en de directie van de Hoky Het bestuur, dat is samengesteld uit de heren E. Hopman, dr. J C. A. T. Gentis, ir. C. L. W Ruys, J. H. van der Heyden, oud-doelman van HIJC, cn H. van der Heyden. heeft slechts één doel voor ogen, namelijk de ijshoekey- sport in Nederland, welke door de han gende conflicten totaal onmogelijk is ge worden, nieuw leven ln te blazen. BRIDGE LEIDSE BRIDGECLUB „D.D.S." De uitslagen van de eerste ronde der parencompetitie luiden als volgt: Groep Zwart: 1. dames Aalbers- bergSeis 38 matchpnt.; 2. De NieH Reekers 33; 3. en 4. dames v. d. Valk —Schneider en dames VerstraatenNa gel ieder -321/-; 5. Van Leeuwen—Eynd- hoven 32; 6. dames Van Berge Hene gouwenLandzaat 31'/»; 7. de heer en mevr. Van Heusden 26'/:; 8. de heer en mevr. Lancel 26. Groep Groen: 1. dames Brouwer —Brouwer 42 matchpnt.; 2. dames Van Alphen—Den Holder 40'/-: 3 dames Van Ziip—Van Tuyn 39'/*; 4. mevr Reekers D Reekers 39; 5. de heer en mevr Krul 38'/-; 6 mevr. Beeker—Baggen 351/*; 7. de heer en mevr. Lautenbaeh 33'/t8. mevr VerboogG. Scholvinck 33; 9. dames Visserv. d. Meer 30. Groep Rood: 1 Parmentier—Van der Voort 41 matchpnt 2. en 3. de heer en mevr. Eiehhorn en Verboog—Vollen- ga ieder 33; 4. Brouwer Sr.—Brouwer Jr. 32; 5. en 6. de heer en mevr. De la Court en de heer en mevr. Kuilman 29; 7. Van der Meer—De Meyier 28; 8 Van Berge Henegouwen—v. Noort 27 Voor het eerste deel der parencom petitie is promotie en degradatie per avond ingesteld. Voor de eerste zes ronden geldt, dat de nos. 1. 2 en 3 van de groepen groen en rood resp. promoveren naar de groe pen zwart en groen, terwijl de nos. 6, 't en 8 van de groep zwart en de nos. 7, 8 en 9 van de groep groen resp. de graderen naar de groepen groen en rood. Van Nelle bestellen (Adv KLAVERJASSEN Federatie Lelden en omstreken. De uitslagen van de gespeelde wedstrijden zijn: AfdeUng 1: LBFPvH 8«/t—8»/«. HCWKrantz 5—7. T en DDSB 7—5, APP—Groenoord 4—8, Zaalberg—SLF 7*/i4'/.. Afdeling 2: Krantz 2Oosthoek 2 57, CentrumSLF 2 5'/i8'/», DSB— T Sc ET 5»/*. MDHAWS 6—8, Gr.- oord 2—Sportief 5'/«6'/t. Afdeling 3: PeVeWe—DVS 5—7, HCW 2—T cn D 3 4—8. SLF 3—OKL 7—5. Afdeling 4: PvH 2—T Sc D 4 9'/«2*/e. Groenoord 4Krantz 3 84, SLF 4 Centrum 2 7—5, APP 2—DSB 3 9—3. HET MET HET BEGIN van de winterwed- strljden, de competities enz., begint ook de serie van goede zetten, zwakke zetten en.... blunders. Na een erge blunder is de eerste gedachte dan weer „Wat knoei ik toch nog" cndat zal me niet weer overkomen". Gelukkig voor ons, dat ook de meesters blunde ren! Hier weer eens enige historische voorbeelden. In Londen 1883 was de partij tussen Skipworth (met wit) en de winnaar van dit toernooi, Zukertort, gevorderd tot onderstaande stelling: ABCDEFGH Zukertort speelde, na lange overden king Da2e6, stellig tot ontsteltenis van de toeschouwers. Skipworth dacht vele, voor het omringende publiek spannen de, minuten na cn antwoordde met Kglhl! De partij ging later voor hem verloren. Met Pf3—g5, dreigend mat op h7 of damewinst had hij gewonnen. Ook zelfs op ,,'t hoogste niveau" ge beuren vreemde dingen. De laatste partij van de strijd om het wereldkampioenschap tussen Ts higorin en Steinitz in 1892 was tot deze stelling gevorderd. Wit, Tschigorin zou, met bijv. Te7 x b7, een zeer grote kans hebben ge maakt om deée partij te winnen. Daar mee zou hü de match onbeslist hebben gehouden. Waarschünli tengevolge van de grote spanning met deze winst in het verschiet, speelde wit zijn loper van d6 naar c5ü Steinitz aarzelde niet lang en gaf prompt mat met T x h2 en Tg2. In Hastings 1895 te Hastings verloor Lasker van Tarrasch en daarmee zijn kans op de 2e prijs door in de volgende stelling, i.p.v. het zo voor de hand lig gende c3c2 het onbegrijpelijke Kc4 d3 te spelen. Tarrasch nam (na c3c2?) met Pe2xc3 en won toen met de beide pionnen tegen de raadsheer gemakkelijk. van MATABONGA door George F. Worts z 22) „Uitstekend, Hendrik. Zoals je weet was mijn man een echte avon turier. Tijdens zijn leven heeft hij wel tienmaal een fortuin gewonnen en verloren, maar altijd wist hij, waar hij een nieuw kon gaan zoeken. Op zijn laatste reis heeft hij er een gevonden". Ze opende haar handtas en haalde er een door de jaren vergeelde en veloppe met vreemde, buitenlandse postzegels uit. „Dit is de laatste brief, die ik ooit van Han ontvangen heb. Hij werd geschreven in Bangelore ergens in Indië. Lees hem maar eens hardop". Hendrik haalde met grote omzich tigheid een gevouwen vel vergeeld papier uit de ou Ie enveloppe, vouwde het open en liet zijn ogen langs het verbleekte schrift gaan. Het was een fors en mannelijk handschrfit. Amilie, m'n liefste. Met het ochtendtij lichten we het anker en nu wordt iedere dag een dag dichter bij jou. Ditmaal heb ik bijzonder veel geluk gehad en ik zal me dolgelukkig voelen, als ik een tinnen kruithoorn, die een fortuin bevat, in jouw kleine handen leggen kan. Als je hem open maakt, zullen je ogen ver blind worden en je hart zal gaan f[loeien van vreugde door het evende vuur, dat erin zit. Ik zal een enkel kort oponthoud hebben bij de Specerij-eilanden en vandaar regelrecht naar San Fran cisco doorvaren, waar ik een ko er voor de schoener weet. Die eeft zijn nuttigheid overleefd. Mijn eigen schoener, Amelia II, zal roter worden en van een model, at beter voor mijn handel ge schikt is. Ik zal zelf toezicht hou den bij het bouwen. Per spoor zal ik dan naar het oosten komen en ik hoop van harte, dat ik deze brief vrijwel op de hielen volgen mag. Met hernieuwde betuigingen van mijn liefde en volkomen toe wijding, verblijve ik als altijd, je liefhebbende echtgenoot. HAN RUSSEL Bangelore, Indië, 10 Juli 1897 Hendrik keek van het gele kraken de papier op en schraapte zijn keel. Grootmoeder zei levendig: „Wat kon die tinnen kruithoorn bevatten? Han sprak van een „fortuin". Mijn ogen zullen verblind worden en mijn hart verwarmd door het levendige vuur. Wat kan dat anders betekenen dan een verzameling edelstenen?" Hendrik knikte toestemmend. „Zijn schoener is gezonken", ver volgde zij, „zowat een maand na het schrijven van die brief. Op de achtste augustus heeft hij nog de Franse bark „Coq d'or" gepraaid en de volgende dag stak die orkaan op. Volgens mijn berekening moet de schoener zich toen bevonden hebben oostelijk van de Fidji-eilanden. Er is nooit een spoor van dat schip gevonden. Men nam aan, dat het met man en muis vergaan was. En mijn schat, maar ook mijn hart zijn toen mee ten on der gegaan. Dat staat zo in het zesde hoofdstuk van Mattheus: „Want waar uw schat is, daar zal ook uw hart zijn. „Bijna een halve eeuw heb ik in de veronderstelling geleefd, dat mijn hart op de boJem van de Stille Zuidzee lag. Maar zie nu eens, Henk! Grootmoeder deed haar tasje nog maals open en haalde er een wit doosje uit te voorschijn, waaruit ze een grote gouden ring met een don kerblauwe emaille band met gouden letters nam. „Deze ring", zei grootmoeder, „was de ring, die ik aan zijr vinger schoof bij ons huwelijk". Ze hield hem naast de trouwring aan haar eigen vinger. „In vier en zeventig jaar is die ring niet eenmaal van mijn vinger af geweest en ik weet zeker, dat deze ring aan Han's vinger gezeten heeft tot het uur van zijn dood toe. Dat was ons verbond van trouw". „Dat spreekt vanzelf", zei Hendrik zachtjes. „Ik weet van die ring van uw man natuurlijk af. Ik heb hem talloze malen op zijn portret gezien. Wat is dit toch een wonder! Het brengt het verleden zo duidelijk terug. Toe, grootje, vertei me er nog eens wat meer van". Grootmoeder voldeed aan zijn ver zoek. Ze las hem de brief van Bert Horner voor. „Dat wil zeggen", zei ze „of liever, dat zegt met zekerheid, dat Han aan land is weten te komen. En ik ken Han genoeg, om te weten, dat hij die tinnen kruithoorn bij zich gehad heeft. Hij heeft er een of ander eiland mee bereikt. Daar kunnen we vrijwel zeker van zijn". Hendrik knikte bevestigend. „Ja. daarvan kunnen we overtuigd zijn". „Misschien", zei grootmoeder. „Mis schien heeft die kruithoorn hem het leven gekost. Misschien ook niet. Hü was een oersterke man, Hendrik. een vechtersbaas, eentje, die het tegen drie tegelijk dorst opnemen. En zoals ik Han ken met zijn kracht en zijn handigheid, kunnen we gerust aannemen, dat die tinnen kruithoorn nog vel ergens verstopt ligt. Die schat bevindt zich daar, waar deze ring vandaan komt. Als je die ring nagaat, dan vind je de schat zeker". „Ja", herhaalde Hendrik, door haar vurige overtuiging meegesleept, als we die ring kunnen thuisbrengen, dan vinden we de schat ook!" „En dan is er nog iets, wat er mee in verband staat en dat ons mis schien helpen kan". „Wat dan, grootje?" „Een heel stel eigenaardige vragen door een jongeman, een zekere Jack Benders, aan mij gesteld. Echt, hij deed heel vreemd. Hij gaf zich zeer veel moeite om ergens achter te ko men". En ze vertelde toen aan Hen drik van het bezoek van Benders met al zijn bijzonderheden. Tot haar grote voldoening luisterde Hendrik met meer dan gewone aan dacht en belangstelling. „Het komt me voor", merkte groot moeder tenslotte nog op. „dat het nauwelijks toeval kan zijn, dat na zoveel jaren en jaren van wachten, er nu een vreemde opduikt met be langstelling voor kleine bijzonder heden uit het leven van iemand, die al zolang ter ziele is en dat tezelfder tijd die ring van Han voor de dag komt". „Ik geloof ook niet, dat het een toevallige samenloop van omstandig heden is", meende Hendrik. „Denk Je dan soms...." „Ja", zei Hendrik met stelligheid. „Ik geloof, dat op dezelfde tijd dat iemand die ring van uw man vond, een ander iets anders, wat op uw man betrekking had, ontdekt heeft". Grootmoeder knikte toestemmend en peinzend. „Maar.... wat denk je dan, dat hij gevonden heeft?", vroeg ze be nieuwd. Hendrik staarde enkele ogenblik ken nedckfnd het raam uit. (Wordt vervolgd)

Leidse Courant | 1958 | | pagina 5