S)e CddaeSoti/tawt Men zal met China rekening moeten houden, zegt Gromyko Sherman Adams treedt al onder druk lastercampagne Fel debat in de Assemblee Hongarije op de agende RETOUR AFZENDER De „Kijk u rijk'' van de directie Senaat -Vrije Universiteit „diep geschokt" over groentijd-uitwassen Boek van Prinses Wilhelmina KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Directeur: C. M. v. HAMERSVELD. Hoofdredacteur L. C. J. ROOZEN BUREAUX: PAPENGRACHT 32 Telefoon: Directie. Ahonnem., Drukkerij 20935; Red. 20015. 25594; Advertent. 20826. Giro 103003. Abonnemenspr. f 0.59 p.w., f 2.55 p.mnd., f7.50 p. kwart. DINSDAG 23 SEPTEMBER 1958 49ste JAARGANG No. 14518 Franco p.p. 8.—. Advert.: 17 et p. m.m. Telefoontjes 11.50 De algemene vergadering der Ver. Naties heeft gisteren 72 punten van de door de agendacommissie voorgestelde agenda voor de komende drie maanden goedgekeurd. Doch de meest omstreden kwestie, die van de ver tegenwoordiging van China in de volkerenorganisatie, is nog niet beslist. De agendacommissie had op Amerikaans voorstel besloten de kwestie van vervanging van de Chinese nationalisten door de communisten dit jaar, evenals voorgaande jaren, te laten rusten. India, Birma, de Ver. Arabische Republiek, Indonesië, Nepal, Ceylon en Afhanistan dienden maandag ech ter een gemeenschappelijk amendement op de ontwerp-agenda in. Zij wil len de kwestie wel besproken hebben. voor bespreking van de kwestie, om dat „vruchteloze beschuldigingen over en weer" weinig tot vermindering van de spanning kunnen bijdragen. Tegen opneming van de kwestie op de agenda stemden de communisti sche landen. Afghanistan, Ceylon, Finland, India, Indonesië, Irak, Ne pal, Saoedi-Arabië, de Ver. Arabi sche RepubMek en Nemen onthielden zich van stemming. De meeste agendapunten werden zonder debat of stemming aangeno men. Het betreft- hier kwesties als Korea, Algerië, Cyprus, de ontwape ning, economische ontwikkeling van minder-ontwikkelde landen. Zuid- West-Afpka, een tweede internatio nale conferentie over het zeerecht, het vreedzaam gebruik van de we reldruimte en verslagen van secreta ris-generaal Hammarskjoeld over de tweede atoomconferentie in Genève en het V. N.-politieleger in Gaza. Gromyko waarschuwde, dat de lan der die China niet erkennen spoedig met het werkelijke China rekening zullen moeten houden. Dat moeten de Ver. Staten ook, getuige de Con ferentie in Warschau. Lodge zei daarop, dat Gromyko ■p j zeker twaalf keer in zijn korte toe- aJ oÜÜ 51 spraak buiten de orde was geweest opneming van een bespreking van de 1 „{öfe aan_ Hongaarse kwestie op de agenda, dat eindigde met een stemming waarbij 61 stemmen voor en tien tegen dit agendapunt werden uitgebracht. Tien landen onthielden zich van stem ming. De Hongaarse minister van buiten landse zaken, Endre Sik, verklaarde, dat de voorstemmers een „schuldig geweten" hebben. Wij "Zullen tijdens het debat met onweerlegbare bewij zen de ongegronde beschuldigingen opvan?en, zo zei hij. De Sowjet-afgevaardigde, Zorin, verklaarde, dat de kwestie door het westen wordt gebruikt om de aan dacht van de openbare mening van de ..provocaties in het Verre Oosten" af te leiden. De Amerikaan Cabot Lodge wees Zorin terecht met de woorden, dat alle leden van de As semblee. behalve de Sowjet-satellie- ten, het Sowjet-ontreden in Honga rije hpbben veroordeeld. De Zuidslaviër Brilej voelde niets en dat zijn rede niets dan een aan eenschakeling van kritiek op de Ver. Staten was. Men zal zich wellicht afvragen wat voor spelletje de Rus sische minister speelt, zo*zei hij. Tsiang van nationalistische China betoogde dat de grootste aanvaller van China de Sowj et-Unie is, welk land meer gebied van China heeft gekregen dan alle westelijke landen tezamen. Hij noemde het communis me een ideologie die China vreemd is en tegengesteld aan alles wat het Chinese volk heilig is. De Zweedse minister van staat, mevrouw Lindstroem. zei dat haar land communistische China heeft er kend en het dus vanzelfsprekend acht dat het Indiase voorstel op de agenda komt. Men moet de Assemblee op zijn minst de gelegenheid geven het verschijnsel van het bestaan van twee regeringen, die elk China zeg gen te vertegenwoordigen, te bespre ken, aldus mevrouw Lindstroem. Ook de Finse vertegenwoordiger zei voor opneming te zullen stemmen. PAUSELIJKE VEROORDELING RASSEN-DISCRIMINATIE Gisteren is in Rome het tweede we reldcongres voor neger-oultuiur be gonnen. Mohammedaanse, protestant se en katholieke theologen nemen er aan deel. Verwacht wordt dat de deelnemers door de Paus Bullen worden ontvari- gen en dat deze in een toespraak de rassen-discriminatie scherp zal ver oordelen. LITTLE ROCK Gouverneur Faubus van Arkansas heeft gisteren verklaard de middel bare scholen van Little Rock volgen de week maandag te zullen openen volgens een plan dat mogelijk een rechterlijk optreden van de regering zal uitlokken. In antwoord op vragen van verslag gevers zei hij dat het van de uitslag van 4e volksstemming zal afhangen of de scholen op particuliere of open bare basis zullen worden geopend Deze stemming geschiedt zaterdag. EERSTE NEGER-KARDINAAL Het wordt in Vatikaamse kringen niet uitgesloten geacht, dat het H. College van Kardinalen J>ij het eerst volgende consistorie met kardinaals benoemingen zal worden uitgebreid Als de proeven, welke op 17 september zijn begonnen, slagen, zal het verkeer in de stations van de Ham- burgse ondergrondse spoedig worden gadegeslagen via televisie-installaties. Vele perronopzichters e.d. zullen dan overbodig worden omdat één man, zoals hier op de foto, via het t.v.-scherm een overzicht van het gehele ondergrondse perron krijgt. De installatie zou de eerste ter wereld van deze aard zijn- Sherman Adams de hoogste advi-1 nair Bernard Goldfine had geaccep- seur van generaal Eisenhower heeft teerd» begonnen vooraanstaande figu- ren in de republikeinse partij aan de meegedeeld, dat hij is afgetreden als I w „nM,„ naaste medewerker van de president. Reeds onmiddellijk, nadat destijds {"as bekend geworden, dat -hij ge- met een neger-kardinaal. Als serieuze] schenken van zijn vriend, de miljo- kandidgat wordt mgr. Kiwanuka, bis schop van Masaka in Oeganda ge noemd. Deze werd in 1939 door Pius XII tot bisschop gewijd. het stoute stukje, dat president Eisenhower in het weekend heeft uitgehaald: hij stuurt Chroesjtsjei zijn brief terug, zonder complimen ten. „Retour afzender" is ook in de da gelijkse omgang een beledigend ge baar, maar Chroesjtsjef heeft het er wel naar gemaakt. De Aonerikaanse president vond tot nu toe nog be leefdheid genoeg or# een serieus ant woord te geven op Sowj et-nota's, hoewel er ook vroeger wel eens ter men aanwezig waren om de envelop pe weer dicht te plakken en opnieuw een retourtje Rusland te bezorgen. Eisenhower heeft echter de wereld willen duidelijk maken, dat de Ver enigde Staten zich niet door de Sow- jet laten intimideren. Men mag eisen, dat in een nota de toch al minimale eisen van de internationale tafelma nieren niet met voeten worden ge treden. Chroesjtsjefs toon is die van een chronische wodka-drinker, onbe houwen en beledigend. In de tijd, waarin de grens tussen oorlog en vrede nog even scherp was als de spits van een floret, zou men tussen de regels van zulk een brief een oor logsverklaring gelezen hebben; mis schien was het wel op een duel tus sen Chroestsjef en Eisenhower uitge draaid. DE AMERIKAANSE PRESIDENT is het nu beu; hij stuurt de nota terug. Maar de wereld ziet zwygend en wat beangst toe, want hoe zal Rus land reageren? De Russen (en zeker Chroestjsjef) bezitten nog wél een mentaliteit die de hand snel naar het gevest van de degen doet grijpen bij de geringste belediging. Een Rus be zit de Oosterse angst om „het gezicht te verliezen". Daarom houdt de we reld de adem in. Maar ingewijden zullen weten, dat de woordenstrijd der grote reuzen iets heeft van een bokswedstrijd helaas zonder bevrijdende gongslag. Zij testen el- kaars incasseringsvermogen: een tik op Quemoy, een stomp op Formosa en als goede boksers blijven de ko lossen elkaar observeren. Een kun dige bokser kent al gauw alle zwak ke plekken van zijn tegenstander. Daarom is het goed dat Eisenhower in dit schijngevecht Chroestjsjef een stevige draai om zijn oren heeft ge geven. We twijfelen er niet aan of de Russische premier zal na die tik een flinke keel opzetten, maar hij zal er lering uit trekken. De Senaat der Vrije Universiteit te Amsterdam heeft alle leden van de Civitas Academica met één schrijven in kennis gesteld van zijn besluit, de senaat en de novitiaatscommissie van het studentencorps te berispen en te schorsen in alle rechten als student wegens „verschillende niet te looche nen laakbare handelingen in de groentijd", waarover de senaat diep geschokt is. De rector corporis en de praeses van de novitiaatscommissie worden geschorst voor de duur van vier we ken, de overige senaatsleden en le den van de novitiaatscommissie voor twee weken. De senaat zal zich bovendien tot 1 november a.s. niet doen vertegen woordigen bij officiële ontvangsten van het corps en de senaat zal bij zijn weg staat". officiële plechtigheden geen afvaar diging van het corps ontvangen. De nieuw aangekomen studenten kunnen een beroep doen op de rector- magnificus wanneer zich de verboden handelingen voordoen, zoals elke vorm van ontgroenen waarin licha melijke of geestelijke afmatting of vernedering een rol speelt, alsmede het scheppen van situaties die gevaar voor lichamelijk en geestelijk letsel meebrengen. De senaat spreekt in zyn schrijven aan de studenten de verwachting uit. dat „de ernstige overweging van zijn besluit de weg zal banen tot het weg nemen van wat aan de waarachtige Christelijke geest in het studenten leven in het algemeen en in het stu dentencorps in het bijzonder in de KASMOEIL1JKHEDEN VAN DE VERENIGDE NATIES Secretaris-generaal Hamarskjoeld heeft in een verslag aan de Ver. Na ties verklaard, dat sedert 1956 het totaal bedrag aan nog te innen bij dragen voor het werkkapitaal van de Volkerenorganisatie steeds groter is geworden, terwijl de uitgaven ge stegen zijn. Als het zo door gaat be staat het gevaar, dat de organisatie in het tweede kwartaal van 1959 niet voldoende geld in kas zal hebben voor de lopende uitgaven. De particuliere secretaresse van Prinses Wilhelmina deelt mede: dit najaar zal van de hand van Prinses Wilhelmina een boek verschijnen onder de titel „eenzaam maar niet alleen". In dit geschrift heeft de Prinses weergegeven haar levens loop en die van het Nederlandse volk in die jaren, in het licht van haar geloofsovertuiging. Volk van Rennes reikie De Gaulle de hand GESPANNEN SITUATIE IN BEIROET president om het ontslag van zijn as sistent te vragen. De tragedie van Adams begon in juni, toen een commissie ontdekte, dat de miljonair „Bernie" Goldfine een groot aantal hotelrekeningen voor zijn vriend Sherman Adams had be taald. Het ging om een bedrag van 10.000. Spoedig kwam eveneens aan het licht, dat Adams van Goldfine een vicuna-jas van 2800 had ontvangen en een Perzisch tapijt van 10.000. Tegenstanders van Adams in het Congres herinnerden zich, dat de ad viseur van de president destijds in een felle verkiezingscampagne voor Eisenhower „onregelmatigheden tij dens de presidentiële periode van Truman" aan de kaak had gesteld. Adams heeft in een toespraak voor radio en televisie gezegd dat er een'lastercampagne tegen hem is ge voerd. Men had hem beschuldigd van pogingen, invloed uit te oefenen op besluiten van regeringsbureaus. „De beste manier om een einde aan die aanvallen te maken", aldus Adams, „is het doel weg te nemen". Gedurende de tien minuten dat Adams sprak, heeft hij Bernard Goldfine niet genoemd. Adams sprak alle beschuldigingen tegen. Zijn on schuld was, zo zei hij, door een par lementscommissie van onderzoek W001T vastgesteld. „Niett^nin werd de las tercampagne tot op de huidige dag voortgezet door hen, die persoonlijk voordeel van mijn verdwijning uit het openbare leven verwachten. Men wil de regering en de president in moei lijkheden brengen", aldus Adams, die volkomen rustig scheen. President Eisenhower zei Adams maandagavond diens ontslag met „droefheid" te aanvaarden. In een brief aan Adams schreef Eisenhower de omstandigheden die tot de ontslag neming geleid hebben, diep te betreu ren. Er heerst, na de ontvoering van de journalist Foead Haddad, die de denk beelden der (christelijke) falangisten verdedigde, onrust en spanning in Beiroet. Dé reohtsgezinde falangisten zeg gen, dat Haddad mogelijk door de opstandelingen is vermoord. Voor het eerst worden thans ook in de wij ken van de christelijke falangisten versperringen op?eworden en zijn wachtnosten uitgezet. In Midden-Beiroet is, voor het eerst sinds drie weken, een bom ontploft. Er werd enige schade aangericht, doch er vielen geen slachtoffers. In een voorstad werd een garage in brand gestoken. Dit nummer bestaat uit 10 pagina's Zwaar bewolkt (Geldig van dinsdagavond tot woensdagavond, opgemaakt te 11.15 uur) MEER WIND Vrij zacht maar zwaarbewolkt weer met enige regen of motre gen. Matige tot krachtige, langs de kust tijdelijk harde wind tussen zuid en zuidwest. 24 Sept. zon op 06.28; onder 18.36; maan op 16.59; onder 02.48. Hoogwaterstanden 24 Sept. v.m. 0.50; n.m. 1.25. Het weer in Europa De weerraporten van hedenmor gen 7 uur luiden als volgt: max. temp. weer gisteren 14 C. 16 15 De laatste restanten van een oceaandepressie, welke het weer in West-Europa verscheidene dagen heeft beheerst, veroorzaakte in de nacht van maandag op dinsdag in ons land op uitgebreide schaal re gen- en onweersbuien. Vlissingen meldde 18 millimeter. De buiïgheid nam vervolgens af bij de nadering van een rug van hoge HELSINKI geheel bewolkt luchtdruk, welke zich tamelijk snel STOCKHOLM motregen naar het oosten verplaatst. Een I OSLO regen nieuwe oceaandepressie veroorzaak-1 KOPENHAGEN half bewolkt te inmiddels in Ierland al weer lucht- ABERDEEN licht bewolkt drukdalingen en regen. Deze koerst LONDEN half bewolkt naar het noordoosten en kan woens-AMSTERDAM licht bewolkt dage boven het noordelijk deel van de Noordzee verwacht worden. Aan de zuidzijde van deze depressie stu wen krachtige zuidwestelijke winden vochtige en zachte, uit de subtropen afkomstige lucht in de richting van West-Europa. In deze lucht komt veel bewolking voor en valt plaatselijk regen of motregen. Boven de oceaan vertoont de algemene luchtdrukver- deling thans een toenemende depres- GENèVE sieactiviteit. j LOCARNO Tussen IJsland en Groenland, in de i WENEN buurt van het daar gestationneerde INNSBRUCK weerschip, nam een depressie afge- j ROME lopen 24 uur belangrijk in diepte toe, j AJACCIO Een grote menigte snelde toe om de hand te drukken van de Franse premier generaal Charles de Gaulle, toen die, op zijn reis door Frankrijk ter voorbereiding van de volksstemming over de grondwet op 28 september terwijl tenslotte een nieuw storings- j MADRID a.s. in de stad Rennes, de hoofdstad van Bretagne arriveerde bij de prefectuur. Foto: waardig bleef de premier gebied langs de Amerikaanse oost- MALLORCA. boven het vriendelijke gedrang uittorenen, (rechts). I kust naar het noordoosten trekt. I ALGIERS I ERUSSEL regenbui 17 LUXEMBURG regen 15 PARIJS zwaar bewolkt 19 BORDEAUX mist 21 GRENOBLE zwaar bewolkt 21 NICE licht bewolkt 28 BERLIJN geheel bewolkt 19 FRANKFURT zwaar bewolkt 18 MüNCHÊN regenbui 15 ZüRIOH zwaar bewolkt 16 licht bewolkt 18 onbewolkt 21 licht bewolkt 18 .zwaar bewolkt 15 zwaar bewolkt 28 licht bewolkt 28 onbewolkt 30 licht bewolkt licht bewolkt 32

Leidse Courant | 1958 | | pagina 1