DUINSTREEK MAANDAG 22 SEPTEMBER 1958 DE LEIDSE COURANT PAGINA 3 inspecteur van het verkeer zeer zwaar hebben gewogen. Aan de hand van de verkregen uitkomsten van onderzoek kon echter het resultaat niet anders uitvallen. PLANTGOEDVEILING Op de veiling was een grote aan- Voordat de receptie was begonnen! voer van. plantgoed, speciaal ook die het bestuur van het westelijk I veel narcissen. De gevraagde tulpen rayon van de Twentsche Bank de waren duur De vraag naar narcissen De heer A. Huyssoon Twentsche Bank, Hillegom— vierde gouden jubileum heer A. Huyssoon bij zijn gouden ju bileum bij de Twentsche Bank te Hil- legam aanbood, werden de jubilaris en zijn echtgenote officieel door de heer N. Vermeer, collega van de ju bilaris (die als ceremoniemeester fun geerde) verwelkomd en aan mevr. Huyssoon een bouquet bloemen over handigt en daarna de receptiezaal binnengeleid. Daar werden de jubila ris en zijn echtgenote met een harte lijk applaus ontvangen. Nadat zij temidden van hun familie hadden plaatsgenomen nam de heer H. Ledeboer het woord, die als be stuurder van het westelijk rayon en tevens namens de hoofd-directie van de Twentsche Bank, de jubilaris ge lukwenste met dit zeldzaam jubileum. Spr. was in staat om te beoordelen hoe de jubilaris gedurende meer dan 30 paren zijn taak had verricht. Bij de kennismaking met de heer Huys soon had iederen wel dadelijk door, dat hij iemand was die als geboren Hillegommer voor velen de vraag baak en raadgever was en dat hem een buitengewoon goed geheugen ten dienste stond. De administratie bleek bovendien bij de heer Huyssoon in goede handen. Dat is hem bij zijn werkzaamheden tot grootr nut en de instelliing, waaraan hij met een grote trouw gedurende vijftg jaar bleef verbonden, tot groot voordeel geweest. Echter was het niet alleen de wij ze waarop hij zelf werkte, maar ook de gave om dit aan anderen over te dragen, anderen van zijn kennis te laten profiteren. Daarvoor dankte de directie in een afzonderlijk schrijven de jubilaris. Zijn werklust, zijn goed humeur hebben de goede verstand houding op het Hillegomse kantoor van de Twentsche Bank gedurende een halve eeuw een speciaal cachet gegeven. Namens de hoofd-directie bood spr. een plachtige bloemenmand aan. Na mens degenen die werkzaam zijn bij het westelijk rayon van de N.V. Twentsche Bank bood spreker een ra diotoestel aan met de wei\s dat de jubilaris de jaren, die hem nog res ten voordat hij met -pensioen gaat, in dezelfde opgewektheid en werk lust zijn taak zou blijven vervullen. De heer H. de Wilde, die 47 jaar met de jubilaris heeft samengewerkt, sprak van de vriendschappelijke ge voelens en de erkentelijkheid, die hij en zijn collega's tot uiting wilden brengen aan de persoon van hun di recteur, aan wiens prettig humeur en goede voorbeeld de goede sfeer en prettige verstandhouding al die ja ren, mede te danken waren. Het personeel van het Hillegoms kantoor bood de jubilaris wiens lief de voor de muziek alom bekend is, een pick up aan. De heer E. H. de Clercq, bestuur der van de vroegere Haarlemse Bank- vereniging fa. Teding van Berkhout en de Clercq, sprak mede namens zijn medebestuurders uit de jaren 1916 1925. Het kenmerk van beleid rustte ook op het werk van de jubilaris en trouw was hij gedurende vijftig jaren aan zijn werkgevers, aan zijn geboor teplaats en aan alles wat een man tot ere strekt. Nadat de erewijn was gepresen teerd nam de jubilaris zelf het woord. Hij dankte allen, die zulke waar derende en vriendelijke woorden tot hem hadden gericht. Dankte voor de receptie en voor de vele mooie ca- deaux, die hij daarnaast nog had ont vangen en die hem „stom verbaasd hadden doen staan". Spr. besloot met dank te brengen aan zijn eigen vrouw, die hem al die jarenzijn eigen gang had laten gaan en verder allen, die deze dag tot een onvergetelijke hadden gemaakt. LISSE Zoals na de jongste ontwikkeling van de kwestie rond de busroute wel kon worden verwacht, wordt geen wijziging daarin aangebracht. De bus blijft dus in beide richtingen rijden was iets minder dan vorige week. De volgende prijzen werden besteed: Tulpen per h.l.: Aladdin 80.Aris tocrat 135.Brillant Star 80.Cor- dell Huil 180.—, Crater 1Q0.—De- meter 140.Edith Eddy 80.Eli sabeth Evers 90.Eros 180.Hil- degarda 90.Hoangho 50.John Gay 115.Lefeber's Favourite 225.Maréchal Niel 80.Mirjoran 225.Mad. Lefeber (zaad) 130. Olympiade 100.Orange Korneforos 125.Oranje Nassau 70.Oranje Wonder 240.Paris 160.Paul Richter 180.Pax 160.Pink Tro phy (zaad) 180.Piquante 130. Praestans Fuselier, p. kg 12.Prins Carnaval 200.Prominence (zaad) 200.Queen of Bartigons 200. Sunburst 150.Sunkist 45.The mis 60.Triumphator 85.Van der Eerden 70.Wintergold 120. Tulpen zift 10. per IC 3: Aristocrat 3.25, Bleu Parrot 2.80, Bartigon 1.90, Fantasie 2.Golden Harvest 2.35, Hildegarda 3.45, Krelage's Triumph 2.10, Montgomery 3.Pierson 1.70, Rose Copland 2.Sunshine 3.10, Van der Eerden 2.50, White Sail 4.Wil liam Pitt 2.Zwanenburg 3.90. Wegafsluiting tijdens harddraverij. Ter gelegenheid van de harddraverij, die donderdag 25 sept. a.s. zal worden gehouden, wordt die dag de Stations weg vanaf de Veldhorststraat en de Loosterweg voor alle verkeer afge sloten. Dit geschiedt reeds in de vroe ge morgenuren teneinde gelegenheid te hebben de baan klaar te maken. De Van Lyndenweg zal die dag wor den afgesloten bij de Spekkelaan. Geb.: Carolina C. M. d. v. H. L. Tijssen en W. M. Meskers; Robert M. Poll en J. M. v. Dam; Ambrosius z. v. J. de Moor en W. Trouwen; Wilhelmus G. z. v. J. F. v. Rijn en G. M. de Ree; Petrus J. z. v. J. F. Arrachart en J. M. v. d. Mey; Jacob H. z. v. C. J. Sogers en M. Ge braad; Johanna W. d. v. J. G. Gris- nioh en M. Dubbeldam; Jacob z. v. Staring en H. Bliek; Carolina J. d. v. C. Broekbuizen en C. A. Wasse naar; Hendrik z. v. F. W. Opperkamp en C. J. v. Hoven. Ondertr.: S. J. v. Haaster en A. M. Rutgrink; J. de Kwaasteniet en I. W. Langbroek. Getr.: J. Th. v. d. Voort en I. C. Hoogervorst. WARMOND Gehuwd: L. C. Onderwater en J. A. M. Jansen; W. Rijsdam en J. de Rooij; J. C. Nederstigt en M. G. Weijers. jr, echtgenoot van B. Smits; Sophia v. Rossum 69 jr, wed. van J. H. Haver kort; Adriaan Koter 79 wedn van J. v. d. Dorpel; Robertus C. M. v. d. Ven 82 jr wedn. van F. H. M. Hendriks. VOORSCHOTEN MOLEN WORDT NIET VERPLAATST Met betrekking tot de in een van de laatste raadsvergaderingen gedane den, de knoppen gestekt en als de bloem er tot september uitgehouden wordt, bloeien zij in de winter. Vraag abonnee: In februari heb ik een azalea gekocht. Af en toe bui- tengezet in de regen en eveneens af toe kunstmest gegeven. Een paar weken geleden bemerkte ik, dat de plant vol bloemknoppen zit. Hoe moet ik nu verder handelen? Antwoord: Uw plant is er vroeg suggestig, de mogelijkheid te willen I biJ' Nu dus de knoppen beginnen te Overleden: Augustinus Straman 59 meer. nagaan tot het verplaatsen naar het sportterrein van de te restaureren Knippoldermolen, delen B. en W. mede, dat de vergadering der stem gerechtigde ingelanden van de Knip- polder bij haar besluit tot eigendoms overdracht van de molen, als conditio sine qua non heeft gesteld, dat de molen bedrijfsklaar zou worden ge restaureerd en in tijd van nood, na een daartoe strekkend verzoek van genoemde ingelanden, ter beschik king zou worden gesteld voor het be malen van de Knippolder, waarbij de eventuele kosten van deze bema ling ten laste van de Knippolder zul len worden gebracht. Deze voor waarde op zichzelf vormt reeds een belemmering tot verplaatsing, doch bovendien heeft de schenkster van de ondergrond van de molen, Jonk- vrouwe L. H. baronesse Schimmel- penninck van der Oye, overwegend bezwaar tegen verplaatsing, omdat hiermede één der doelstellingen van de restauratie, namelijk het behoud van een integrerend en typisch Hol lands bestanadeel van het fraaie pol derlandschap, illusoir zou worden ge maakt. Ook om cultuurhistorische re denen zou het te betreuren zijn in dien de betreffende molen, welke eeuwenlang op de huidige plaats van invloed is geweest op de waterstand in de omgeving, zou worden ver plaatst naar een ander punt, waar bovendien misschien geen verband meer tussen molentaak en omgeving zou bestaan. Ten aanzien van de in de raad tot uitdrukking gebrachte bezorgdheid aangaande de mogelijkheid, dat ook in de toekomst de molen van ver nielzucht en baldadigheid te Ih^en zou hebben, kunnen B. en W. echter een geruststellend geluid laten horen. Gebleken is nl., dat door enige ver breding van de omliggende sloot, ge paard gaande met het plaatsen van een doeltreffende afrastering, aan bedoeld euvel ongetwijfeld paal en perk is te stellen. ZOETERMEER DWO. Het was gisteren geen prettige dag voor DWO. Van de 4 ge speelde wedstrijden werd er slechts één gelijk gespeeld, de rest verloren. DWO 1 ging naar Oliveo dat nog geen enkele punt had behaald en kwam met de kous op de kop thuis, verloren met 43. Eigenlijk had DWO behoren te winnen, maar de cij fers w'jzen anders uit. DWO 2 speelde tegen Maasstraat 2 en verloor met 21. DWO 3 trad thuis aan tegen Delfia 3 en verloc- eveneens. Delfia won met 32. DWO 4 ging naar Wilhelmus 4 en wist gelijk te spelen 2Zodoende kwam er tenminste 1 punt in Zoeter- WEET U HET OOK NIET Vraag B. V. Hoe verwijder ik een vlek van chocomelk uit mijn witte linnen rok? Antwoord: Door deze vlek te be handelen met sop van synthetisch wasmiddel. De vlek zonodig nableken en goed naspoelen. Wilt u de rok niet helemaal wassen, doch alleen de vlek behandelen, dan dient u de vlek te betten met wat lauw sop van ge noemd middel, werken van buiten kant vlek naar binnenkant, niet al te veel vocht gebruiken, een schone doek onder de vlek leggen en zono dig steeds verplaatsen. Is de vlek na deze behandeling nog niet ge heel verdwenen, dan kunt u wat tetra gebruiken, maar ook hier weer niet teveel vocht gebruiken en wer ken van buitenkant vlek naar bin nenkant om kringen te voorkomen. Er is tegenwoordig een heel goede pasta verkrijgbaar in de handel. In formeert u eens bij een drogist. ,-JQL Vraag abonnee. De verhuurder over de Randweg. Dit ontlenen wij woont boven en huurder beneden. Er aan een schrijven dat de burgemees- j js een voor- en achtertuintje. Wie ter van Lissc aan de Kamer van heeft recht op deze tuintjes" Koophandel en Fabrieken voor Rijn land te Leiden heeft doen uitgaan. In een vergadering van b. en w. is deze kwestie met de Rijkshoofdin specteur van het verkeer in het dis trict Zuid-Holland nog eens van alle kanten bekeken. Na uitvoerige be spreking van de uitkomsten ener door b. en w. èn de Rijks-hoofdinspecteur ineestelde enquête en na uitvoering ook over de belangen van de plaatse lijke neringdoende middenstand te hebben gesproken kwam men tot het oordeel dat geen voldoende termen aanwezig waren de huidige route over de Randweg te verleggen naar het Vierkant. Deze beslissing kan thans als definitief worden beschouwd. Met betrekking tot de uitkomsten van de enquêtes kan worden gemeld dat 50% van de reizigers belang had bij de route over de Randweg, 25% bij het vierkant en 25% stond onver schillig. Uit verdere mededelingen blijkt dat de Rijkshoofdinspecteur van het ver keer alle medewerking heeft toege zegd om, indien de in het uitbrei dingsplan geprojecteerde doorbraak op Vierkant en demping van de Gracht wordt gerealiseerd, alsdan de bushalte in beide richtingen weer over het Vierkant (als centrale hal teplaats) te leiden. Uit het bovenstaande mag de con clusie worden getrokken dat de be langen van de betrokken middenstand èn bij b. en w. èn bij de Rijkshoofd- Antwoord: Deze vraag moet voorleggen aan het huisvestingsbu reau, dat vergunning gegeven heeft tot de verhuur. De vraag is maar, wat staat in de vergunning voorge schreven? Wy kennen de situatie ter plaatse niet en u geeft te weinig gegevens. Is de verhuurder de huis eigenaar, of bedoelt u een geval van onderverhuur? Vraag B.: Uw vraag is vorige week reeds beantwoord. Het heeft geen zin na een tijdsverloop van een paar dagen weder dezelfde vraag te dienen. Er zijn meer vragen dan die van u. Alles wordt zo spoedig mogelijk afgedaan. Vraag abonnee. Betreft een vraag over Braziliaanse voetballers. Antwoord: Hiervoor verwijzen wij u naar de K.N.V.B. te Den Haag, Verl. Tolweg 6. Of naar het consulaat- generaal van Brazilë te Amsterdam, Herengracht 510. Vraag A. v. R. Van de zomer zijn wij in Barcelona geweest en ook op de Tibldabo, een kerk door Don Bosco gebouwd. Is de kerk in de burgeroorlog kapotgeschoten in zijn geheel en is de criptie alleen ge spaard, of zijn ze nog steeds aan het bouwen en is de kerk nog nooit klaar geweest? Antwoord: De Tibidabo is geen kerk, doch een berg ten N.W. van Barcelona, vanwaar men een prachtig gezicht heeft op de stad en de zee. werken, houdt u op met sproeien en krijgt de plant een plaatsje in de warme kamer. Hij moet zo ver mo gelijk van de kachel verwijderd staan. Geeft u dan af en toe wat mest, tenminste zolang de plant nog niet bloeit en zodra hij in bloei staat, geeft u geregeld mest en niet te vergeten geregeld water. Verpotten als dit nodig mocht zijn, zouden wij dit jaar achterwege laten, nu er zich reeds knoppen gevormd hebben. U kunt hiermede nu beter wachten tot na de bloei. Vraag L. V. Kunt u mij helpen aan een recept voor sjalotjes in azijn? Antwoord: Hier volgt een recept: men neme 1 kg. sjalotjes, 1 liter azijn, wa zout, 1 spaanse peper en 10 witte peperkorrels, paar stukjes foelie, desverkiezend wat mos- terdzaaa. Zet de ongeschilde sjalotjes met zout vermengd 24 uur weg. Ontdoe ze daarna met een roestvrij mes van de buitenste vliezen. Was ze, droog ze en schik ze met de kruiden in de schoongemaakte potten. Giet er de azijn (eventueel gekookt en goed afgekoeld) op en zorg dat de sjalotjes minstens 2 cm. onder de vloeistof staan. Goed afsluiten met perkament. Vraag mevr. v. J. W. Weet u ook een middel om een opgedroog de inktvlek te verwijderen uit een wollen tafelkleed? Antwoord: Dit tafelkleed moet aan de achterkant gebet worden met melk. Zo mogelijk laten weken en de blauwgekleurde melk oplepelen. Zo nodig herhalen tot de inktkleurstof is verwijderd. Goed met water na spoelen. Omdat de vlek reeds is in gedroogd, zult u deze behandeling wel een paar maal moeten herhalen, maar denkt u er om, nooit werken aan de bovenkant van het tafelkleed, want dan wordt de pool geplet. Ter gelegenheid van de viewing van het zeventiende eeuwfeest van Sint Laurentius, de patroon van Alkmaar, heeft de bisschop-coadjutor van Haarlem, mgr. dr. J. A. E. van Dode- waard, een bezoek aan Alkmaar ge bracht. De bisschop celebreerde zaterdag avond een pontificaal lof in de Sint Laurentiuskerk. Zondagmorgen droeg de bisschop een pontificale hoogmis op en hield een korte toespraak. Zon dagmiddag werd in „Het Gulden Vlies" een herdenkingsbijeenkomst gehouden, die door de bisschop werd bijgewoond Prof. dr. J. J. M. Stiger uit Warmond hield een feestrede Deze bijeenkomst werd ook bijge woond door de burgemeester van Alk maar mr. H. J. Wytema, de vertegen woordiger van de abt van Egmond, en enkele predikanten uit Alkmaar. Met een kabelbaantje kan men tot bij de top komen. De berg is vooral bekend door de vlakbij het eindsta tion van deze kabelbaan gelegen kermis en dansgelegenheid. Wat de onvoltooide kerk betreft, hier zal de .Sagrada Familia" bedoeld worden; de architect van deze nieuwe kerk was Gaudi. Daar deze kerk wordt ge bouwd van het geld, dat door vrij willige bijdragen binnenkomt, is pas één gevel voltooid. Vraag abonnee: Heeft er be zwaar tegen dat buurman-groente- boer zijn kisten aan de weg zet, zo- b°udkund,Se werkzaamheden voor de dat hij er tegen aan moet kijken. en kwam regelmatig met de Mag dat zo, vraagt hij. ed«n ln contact. De contributie, wei- Antwoord: W|j veronderstellen, dat i ke deze leden aan de HIBA verschul- zolang het (voetgangers-verkeer door! d,6d waren, werd meer dan eens aan Fl. 18.000 uit contributies achtergehouden De politie te Ede heeft aangehou den de 45-jarige accountantsassistent R. uit Ede. De man wordt er van verdacht ten nadele van een vereni ging van handelaren in bouwmateria len te Arnhem, de IIIBA, ongeveer 18.000 verduisterd te hebben. Bisdom Rotterdam moet kerkenbouw stop zetten Inkomsten 1959 worden in 1958 al besteed Wij zien geen mogelijkheid de financiering te verzorgen van de bouw van uw kerk in het komende jaar", aldus schrijft de afdeling ker kenbouw van het bisdom Rotterdam aan de kerkbesturen van 11 paro chies, die ofivel een definitief kerk gebouw ofwel een voorlopige kerk zouden krijgen. Het tekort op de be groting van het bisdom bedraagt vijf miljoen gulden. De inkomsten voor de kerkenbouw van 1959 zijn reeds in 1958 besteed by de noodzakelijke bouw van de kerken in dit lopende jaar. In een kort onderhoud verklaarde secretaris drs. W. van den Ende te genover het KNP, dat het bisdom Rotterdam inderdaad in een nood toestand verkeert. Kerken moeten verrijzen in de randstad Holland vooral in gebieden die snel aan het verstedelijken zijn of in steden, die zich tot het uiterste uitbreiden. Doch ook de kleinere gemeenten groeien, zodat de oude kerken veel te klein worden. En tenslotte ves tigen zilch in de diaspora-gebieden ook zoveel katholieken, dat in hun r.ood moet worden voorzien. Secretaris Van den Ende verklaar de voorts, dat misschien toch nog hiei of daar iets gedaan kan worden; maar dit is afhankelijk van even- tue'e meevallers. Zo bestaat de mo gelijkheid, dat de wereldlijke over heid subsidie voor kerkenbouw ver leent en dat de gelovigen door ver hoogde offers, grote fondsen bijeen brengen Vast staat evenwel, dat het mini mum kerkenbouwprogram dat voor 1959 was geprojecteerd, niet kan worden uitgevoerd. Morgen, dinsdag 23 september a.s. zal de raket van de derde Russische kunstmaan te zien zijn om 4.43 uur m.e.t. in het noordwesten op een hoogte van 55 graden .zich bewegen de van zuidwest naar noordwest. De kunstmaan zelf is te zien om 5.39 uur m.e.t. eveneens in het noord westen op een hoogte van 70 graden, zich bewegende van zuidwest naar noordwest. SPION VEROORDEELD Het gerechtshof te 's-Hertogen- bosch heeft vanochtend in hoger be roep de musicus-vertegenwoordiger S. D. van E. uit Tilburg wegens spionage veroordeeld had tot drie jaar gevangenisstraf met aftrek. De rechtbank te Breda had hem veroor deeld tot een gevangenisstraf van vier jaar. Voor de eerste maal werd zondag een kaderdag van de katholieke in- stuifbeweging gehouden waarvoor in Tivoli te Utrecht besturen en ver scheidene aalmoezeniers van de af delingen bijeen waren gekomen. Uit het betoog van de heer Kore- man bleek, dat er nu 116 afdelingen zyn met in totaal 120.000 leden. Hij wees erop dat de instuif een verant woorde ontspanning moet zijn en dat het niet alleen gaat om een dansfeest maar om de jonge mensen te helpen bij hun groei naar de volwassenheid, zodat het werk op een degelijke ka tholieke grondslag moet berusten. °m KORT<e 9aan een en ander niet wordt gehinderd uw buurman zijn bedrijf ongestoord en ondanks uw bezwaren zal mo gen voortzetten. Het maatschappe lijk verkeer eist nu eenmaal, dat u bepaalde dingen „neemt". Bent u het hiermede niet eens, dan belet niets u uw bezwaar ten gemeente huize te laten horen. Vraag mej. P. v. D. Ik ben in het voorjaar 23 jaar geworden, heb ik recht op huurcompensatie? Antwoord: Wilt u ons opgeven, wanneer u bij uw werkgever in dienst bent getreden, n.l. voor of na afgedragen maar deze hield een gedeelte van de gelden achter. De 73-jarige A. G. Ederveen, be woner van een bejaardentehuis te Arnhem, is gistermorgen op het baanvak ArnhemEde door een trein gegrepen en aan de opgelopen ver wondingen bezweken» De oude heer was een wandeling aan het maken langs de spoorlijn en wilde de rails oversteken toen de sneltrein de huurcompensatieregeling. Indien richting Ede naderde. De treinbe- u na de invoering in dienst bent ge- stuurder remde krachtig, maar kon treden, bestaat de mogelijkheid dat de aanrijding niet meer voorkomen, met het u toegekende loon reke ning is gehouden met de compensa tie. Hebt u er reeds over gesproken met uw syerkgever, dat lijkt ons toch wel noodzakelijk, het is toch geen schande als men zijn belangen be spreekt? Vraag: T. W. Hoe en wanneer kan ik mijn hanggeranium stekken? Antwoord: Bij voorkeur door stek, te nemen in de maand augustus. Daartoe snijdt u ongeveer 10 cm. lan ge scheuten af vlak onder een blad en laat u die stekken enige uren lig gen op een beschaduwd plekje om de sny wonden te laten opdrogen. Daarna worden ze in stekpotjes op gepot in twee delen bladgrond en een deel zand. Deze stekjes moeten 2 cm in de aarde gestoken worden en vooreerst matig begoten worden, ter wijl in het geheel geen mest wordt toegediend. Zodra de stekken gaan groeien geeft u meer water, 's Win ters bewaart u de stekken op een droge, niet te warme plaats en in het voorjaar plaatst u ze over in gro tere potter Overv nterde geraniums kunnen in februari worden ingesne- Gisteravond om half twaalf is op de met knipperlichten beveiligde spoorovergang in de lyn Utrecht Arnhem, tussen Maarsbergen en De Klomp, een personenauto gegrepen door trein nr. 1345, die te 22.45 uur uit Utrecht was vertrokken. Dt enige inzittende van de kleine wa gen, de bestuurder, kwam om het leven. De auto werd geheel vernield en de trein kreeg lichte schade. Ten gevolge van dit ongeval ondervond het treinverkeer tussen Utrecht en Arnhem ongeveer 40 minuten stag natie. De knipperlicht-installatie werkte ten tijde van het ongeval normaal. Aan het politiebureau Huygens- perk te 's-Gravenhage heeft zich van morgen gemeld E. van R., die de vo rige week uit het gebouw van de ïechtbank aan de Jan van Nassau- straat had weten te ontsnappen. In de r.-k. ziekenverpleging te Hilversum is zaterdagavond overle den de 4-jarige heer B. Schaapherder uit Laren. Hy was vrijdag, toen hij met zijn fiets de rijksweg onder La ren wilde oversteken, aangereden door een personenauto en ernstig ge wond. Hevige regenbuien hebben za terdag in Mexico 23 mensenlevens geëist. In Muzquiz werden zestig hui zen door een overstroming wegge spoeld en werden driehonderd per sonen dakloos. - In Londen is een tentoonstelling geopend van schilderijen, tekeningen en beeldhouwwerken van 19 moderne Nederlandse kunstenaars. De kun stenaars zijn, met uitzondering van Karei Appel, in Engeland niet erg bekend. Hun werken, die merendeels in de afgelopen twee jaar zijn vol tooid, zullen ook in zes plaatsen buiten Londen tentoongesteld wor den. De hele tentoonstelling duurt drie weken. In West-Bengalen en Oettar Pradesjz ijn duizenden arrestaties ver richt wegens betogingen tegen hoge prijzen van en schaarste aan levens middelen. De betogers hadden ook getracht overvallen op winkels te plegen. -— De Amerikaanse violist Yehudi Menuhin heeft zaterdag het eerste Bartok-festival in Hongarije geopend. Hij speelde o.a. de sonate die Bartok in 1944, één jaar voor zijn dood, spe ciaal voor Menuhin had gecompo neerd. Het technisch personeel van de Franse Nationale Radio-omroep heeft zondag 24 uur gestaakt ter ondersteu ning van looneisen. De radiostations zonden als gevolg van de staking slechts grammofoonmuziek en enkele nieuwsuitzendingen uit. Te Linz in Oosterdijk is zondag op 75-jarige leeftijd gestorven prinses Olga Adelheid van Hannover, een tante van koningin Frederika van Griekenland. De Amerikaanse negerzanger Paul Robeson heeft in Blackpool (En geland) meegedeeld, dat hij van plan is in Londen te gaan wonen. LIBERALEN VERLOREN RAADSZETEL IN ZWEDEN Uit de uitslagen van de verkiezin gen voor gemeente- en districtsraden in Zweden, is gebleken dat de libera le party flinke verliezen heeft gele den. De liberalen hebben stemmen moeten afstaan aan de andere recht se partijen conservatieve partij en centrumpartij (voorheen boerenpar tij) en de sociaal-democraten. Nationale kwesties en met name het plan van de sociaal-democratische regering tto invoering van een ver plichte pensioentoeslag, vormden in hoofdzaak de inzet van de verkie zingsstrijd. De conservatieven en de centrumpartij verzetten zich tegen dit plan. De communisten verloren terrein. Door de verliezen van de liberalen hébben de niet-socialistische partijen hun meerderheid in de gemeenteraad van Stockholm verloren. Volgens de voorlopige uitslag heb ben de conservatieven 19,8 procent van het totaal uitgebrachte aantal stemmen behaald, de centrumpartij 13,2 procent, de liberalen 15,4 pro cent, de sociaal-democraten 47,5 pro cent en de communisten 4,5 procent. By de gementeraadsverkiezingen van 1954 luidden deze percentages als volgt: conservatieven 15,2, cen trumpartij 10,4, liberalen 21,6, sociaal democraten 47,8 en communisten 4,9 en by de parlementsverkiezingen van 1958: conservatieven 18,7, centrum partij 10,3 liberalen 13. sociaal-de mocraten 46,9 en communisten 3,4. Volgens uit geloofwaardige bron ontvangen berichten is onlangs een aantal naaste medewerkers van de in middels terechtgestelde oud-premier Imre Nagy na een geheim proces ver oordeeld tot zware gevangenisstraf fen. De voornaamste beklaagde, Gabor Tanczos, voormalig algemeen secre taris van de Petoefkring, kreeg le venslang. Sandor Haraszti, gewezen voorzitter van de journalistenvereni ging, George Fazekas, oud-medewer ker van het partyblad „Szabad Nep" en F. Surec, voormalig secretaris van het communistische partijcomité van Boedapest, werden veroordeeld tot resp. tien. zes en drie jaar gevange nisstraf. Een vijfde beklaagde, de journalist Peter Erdos die tot een half jaar werd veroordeeld, werd in vrijheid gesteld. In een ander proces werd prof. George Adam, hoogleraar in de eco nomie aan de univeisiteit van Boeda pest, op beschuldiging van het leiden der ondergrondse verzetsbeweging van intellectuelen na de onderdruk king van de opstand, ook tot levens lange gevangenisstraf veroordeeld. STOOMSCHIP VAN PLASTIEK In de Sowjet-Unie zal de volgende maand het eerste stoomschip ter we reld dat geheel van plastiek is ge maakt, te water worden gelaten, al dus radio-Moskou. Het zal een gewicht hebben van l1.- ton, 15 ton aan vracht kunnen vervoeren en in staat zijn zeer ondie pe rivieren te bevaren. Marktberichten LEIDEN, 22 sept. Groente. Drui ven 1.281.38, Andijvie 79, Augus- ken 458, Pronkbonen 17—23, Snij bonen 3594, Spekbonen 2126, Stokbonen 2656. Kroten 617, Kroten, gekookt 20—25, Rode' kool 7 —14, Groene kool 7—12, Postelein 1023, Prei 1018, Spinazie 2435, Tomaten A 23—41, id. B 2846, id. IC. 20—28. Uien 7—13, Waspeen 11— 113, Witlof 3187 per 100 kg. Meloe nen 23110, Bloemkool A 10—44, id. B 2123, Komkommers A 1429, id. B 10—23. id. C 8—16, Sla A 4.50— 9.10. id. B 3.80 per 100 stuks. Bleek selderij 10. Bospeen 16—24, Peterse lie 26, Selderij 1.503.70 jer 100 bos. s ROTTERDAM, 22 sept Vee. Aanvoer totaal 1980. Vette ossen en koeien 1134. varkens 846. Vette koeien 300—330, 280 -295. 260—270 p kg. lev. g:\v. varkens (lev. gew.) 194192180. Handel: vette koeien iets ruimer, redelijk, als vorige week, afloop flauw, prima's boven note ring. Varkens aanmerkelijk groter, tamelijk, onveranderd, afloop min der. 'S' Tc huur aangeboden: 2- gestoffeerde zolderka mers. Leeuwerikstraat 5, Leiden. TT R.K. Juffr., 37 iaur, zag zich gaarne geplaatst in moederloos gezin. Br. on der no. 9992 bur. v. d. bl. Te koop gevraagd een koffergrammofoon. Br on der no. 6700 bur. v. d. bl. Kachelpijpen, ellebo gen, naardpijpen, kachel- cement. kit, mica. kachels in diverse maten, fornui zen. vuurduivels, water fornuizen. kookkachels, golfplaten, astalt rub- beroid enz. A. J. Hartwijk Nwe Beestenmarkt 7-9-4, Leiden, tel. 26627.

Leidse Courant | 1958 | | pagina 3