S)e GeidóeSoii^cmt Eisenhower stuurt Russische nota met een scherp commentaar terug Nieuwe crisis in hei gesprek over het Verre Oosten Geen andere keuze Zes doden bij vliegdemonstraiie Proefvlucht van KLM over de Noordpool uitstekend verlopen Little Rocks jeugd krijgt onderwijs via televisie BENOEMINGEN BISDOM HAARLEM KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Directeur: C. M. v. HAMERSVELD Hoofdredacteur L. C. J ROOZEN BUREAUX: PAPENGRACHT 32 Telefoon: Directie. Ahoimem.. Drukkerij 20935: Red. 20015, 25594; Advertent. 20826. Giro 103003 Abonnemenspr. 10.59 p.w., f 2.55 p.mnd., f 7.50 p. kwart. MAANDAG 22 SEPTEMBER 1958 49ste JAARGANG No. 14517 Franco p.p. 8.Advert.: 17 ct p. mjn. Telefoontjes f 1-50 DRESIDENT EISENHOWER acht de jongste nota van de Russische premier Chroesjtsjef „onaanvaardbaar" en heeft de brief op het Kremlin laten terugbezorgen. Dit is voor zover bekend de eerste maal dat Amerika een Russische nota weigert. „In de Russische nota staan ontoelaatbare dregiementen en worden valse beschuldigingen aan het adres van de Ver. Staten geuit. De bewoording Waarin zii is cestpld is hnop~st hpIpHlRpnii on nnhoSAApliib" olilnc rl Zoals bekend keerde premier Chroesjtsjef zich de vorige week in bijzonder felle bewoordingen tegen het Amerikaanse optreden in de Straat van Formosa. De Russische premier waarschuwde dat Rusland een aanval op communistisch-China als een aanval op zichzelf zou be schouwen en eistë dat de eilanden voor de kust van rood-China aan de comunisten zouden worden over gedragen. Diplomatieke waarnemers in Mos kou zijn van mening dat de felle be woordingen van Chroesjtsjef's brief en de korte afwijzing van Eisen hower wellicht zullen leiden tot een nieuwe dieptepunt in de betrekkin gen tussen beide kampen. Na ontvangst van de Russische nota had Eisenhower telefonisch vanuit zijn vakantieverblijf in Newport overleg gepleegd met zijn minister van Buitenlandse Zaken. Dulles. Daarna gaf het Witte Huis twee ver klaringen uit in de eerste werd de verwerping van de nota bekendge maakt, in de tweede werd commen taar geleverd op de inhoud ervan. Een Avro-Vulcan straalbommenwer- per is zaterdag op de basis Syerston van de Britse luchtmacht in de na bijheid van Newark verongelukt toen duizenden een vliegdemonstratie bij woonden. Niemand van het publiek werd ge deerd. De Avro-Vulcan een van de nieuwste Britse straalbommenwer pers, met Deltavleugels, verongeluk te bij het opstijgen. Vier bemannings leden en twee man van het grond personeel verloren het leven. Een lid van het grondpersoneel wordt vermist en is vermoedelijk ook om het leven gekomen. De bommen- weroer, die vier straalmotoren beeft raakte de verkeerstoren, aldus de woordvoerder. In westelijke diplomatieke kringen te Washington was men algemeen van oordeel, dat president Eisen hower geen andere keuze had dan de nota terug te zenden. Diplomaten en Amerikaanse amb tenaren te Washington waren het er over eens, dat Chroesjtsjef's nota was gesteld in bewoordingen, die scherper waren dan in enig ander diplomatiek stuk sedert de tweede wereldoorlog. De Amerikaanse zaakgelastigde in Moskou Richard Davis, liet de Russi sche nota terugbrengen door een koerier van de ambassade. De New Yorkse pers is eensgezind in haar goedkeuring van Eisenhowers houding tegenover Chroesjtsjef's laatste brief. Alle Amerikanen, be halve dan de communisten en defai- tisten, zullen Eisenhowers „terug aan afzender" toejuichen, aldus de „Daily News". Het officiële Russische persbureau Tass zegt naar aanleiding van presi dent Eisenhowers besluit Chroesjt sjef's brief over Formosa terug te sturen, dat daaruit blijkt dat Amerika niet bereid is naar rede te luisteren. „Wat de Sow jet-Regering betreft", aldus he tpersbureau, „zij zal blijven trachten de vrede te handhaven". SOWJET-UNIE EN VERONGELUKT VLIEGTUIG Het Russische persbureau Tass heeft zaterdag gemeld, dat de Russi sche regering vrijdag de Amerikaan se ambassade in een nota heeft me degedeeld, dat de lijken van zes be manningsleden van een Amerikaans militair vliegtuig, dat op 2 september in Armenië neerstortte, naar de V. S. gestuurd zullen worden. In de Rus- m- i-A tv i- -I sische nota wordt krachtig ontkend, De „Times acht Eisenhowers wei- ^at Russische jagers het Amerikaan- gering om Chroesjtsjefs laatste nota se vliegtuig boven de Turks-Russi- ™e,e '"wto" fö,sche grens hebben onderschept. over de crisis in het Verre Oosten te aanvaarden, gerechtvaardigd. Kennelijk wil Chroesjtsjef zich met deze brief slechts een voorwendsel verschaffen voor een nieuw appèl op de publieke opinie, aldus het blad. De „Dail Herald" beschuldigt de Britse diplomatie in een hoofdartikel van gebrek aan activiteit in een tyd van toenemende spanning. Het officiële persbureau van Com munistisch China „Hsinhoea" heeft president Eisenhower er maandag van beschuldigd dat hij „alle interna tionale hoffelijkhek heeft genegeerd door zijn toevlucht te nemen tot de gewetenloze daad, die hot verwerpen van Chroesjtsjefs jongste brief over de crisis in het Verre-Oosten is". (In Washington is van ambtelijke zijde gezegd, dat de Russische nota geen gewag maakt van het lot van nog 11 mannen, die zich aan boord van het verongelukte Amerikaanse vliegtuig bevonden). Een correspondent van het Ameri kaanse persbureau Associated Press, Essoyan, is uit de Sowjet-Unie ge wezen, omdat hij „de regels, waaraan te Moskou geaccrediteerde westelijke correspondenten zich moeten onder werpen, heeft geschonden". Het was van te voren uitgestippeld, naar Stavanger over een afstand van dat de nieuwe LC-7C van de KLM, de PH-DSM „Koraalzee" in de nacht van vrijdag op zaterdag, tussen 1 en 2 uur, op de etappe Anchorage in Alaska naar Stavanger in Noorwegen, boven de geografische Noordpool zou cirke len. En toen om 1.52 uur Nederlandse tijd gezagvoerder A. K. Bosman over de omroep in het vliegtuig de woor den „Het toestel bevindt zich op dit ogenblik boven de geograf Noordpool op een hoogte van 5100 meter. Er is nog 16.300 liter in tanks de De temperatuur buiten min 32 graden Celsius. De koers gaat nu 28 graden naar rechts, richting Stavanger" uitsprak, had de KLM weer een belangrijke gebeurtenis aan zijn rijke historie toegevoegd. De gehele route van Anchorage Gouverneur Orval Faubus van Ar- voor het huidige conflict in Little kansas heeft zondag op een perscon ferentie de regering te Washington en de nationale vereniging voor de voor uitgang van kleurlingen (NAACP) verantwoordelijk gesteld voor het toegenomen verzet tegen rasseninte gratie te Little Rock. Hij zei dat deze integratie op vreed zame wijze en sneller verlopen zou zijn als de federale regering het vorig jaar niet haar toevlucht had genomen tot geweld en bedreiging. Volgens hem is bovengenoemde vereniging mede verantwoordelijk Na veel ruzie een grondwet cadeau Ambtenaren van het Franse ministerie van binnenlandse zaken stapelen pakken met afdrukken van de nieuwe grondwet op. Iedere Franse kiezer zal voor de verkiezing een copie van de nieuwe grondwet ontvangen; aldus een voorstel van generaal De Gaulle. Rock, omdat zij de hoofdstad van Ar kansas met opzet zou hebben uitge kozen om als „proefkonijn" te dienen voor haar experimenten met betrek king tot de integratie. Gouverneur Mckeldin van Mary land heeft zich uitgesproken voor integratie en Faubus ervan beschul digd dat hij het rassenvraagstuk voor politieke doeleinden misbruikt. Hij vroeg de gouverneurs van de zuide lijke staten zich uit te spreken voor een resolutie, waarin zij te kennen geven dat zij de rassenscheiding zul len opheffen overeenkomstig het be vel van het hooggerechtshof. Faubus heeft hierop gereageerd met de verklaring dat hij niet zal toe staan dat een gouverneur van een an dere staat zich mengt in de aangele genheden van Arkansas. Televisie. De middelbare schooljeugd van Little Rock circa 4.000 jongens en meisjes zijn maandag begonnen met het volgen van onderwijs via de televisie. De drie televisiestations van Little Rock zullen elk twee uur per dag wijden aan dit onderwijs. Men heeft de leerlingen die de scholen niet meer kunnen bezoeken omdat deze op last van gouverneur Faubus gesloten zijn laten weten, dat men erop vertrouwt, dat zij dit onderwijs via de televisie zullen vol gen. Intussen groeit het verzet tegen het sluiten der scholen. Een groep van 62 advocaten heeft een verklaring gete kend, waarin gezegd wordt dat Fau bus de scholen niet wettig kan her openen op particuliere basis. In de verklaring wordt er by de inwoners van Little Rock op aangedrongen te stemmen voor heropening van de scholen op basis van integratie. Zoals bekend wil Faubus de scho len heropenen, nadat deze van open bare staatsscholen tot particuliere scholen zyn omgeschakeld. TEGENSLAG VOOR R. K. ONDERWIJS TE ARGENTINIë De katholieke kerk in Argentinië heeft een grote tegenslag te verwer ken gekregen, doordat de Argentijnse kamer van afgevaardigden zich vrij dagavond heeft uitgesproken tegen een wetsontwerp van de regering, volgens welke particuliere universi teiten het recht krijgen academische graden toe te kennen, aldus hebben waarnemers te Buenos Aires zater dag gezegd. Aanneming van ..et ontwerp zou een inbreuk zyn geweest op de tra ditie, dat in Argentinië het hoger onderwys in staatshanden is.. Het besluit van de kamer is een nederlaag voor de president van de republiek Frondizi. ruim 6500 km werd in daglicht afge legd. Op het moment, dat het vlieg tuig zich boven de Noordpool bevond, stond de zon vijf graden boven de ho rizon en bescheen een onmetelijk ijs- vlak, dat slechts hier en daar gebro ken was met zwart uitziende scheu ren. Het historische feit is per radio telefoon van uit het vliegtuig gemeld aan de post vluchtbeveiliging op Schiphol, waarmede men, ondanks de afstand van bijna 5000 km, in ge regeld contact stond. Het vliegen over de Noordpool vormde een hoogtepunt van een proefvlucht, welke zeven dagen heeft geduurd en leidde van Los Angeles (waar de machine door de Douglas- fabrieken in Santa Monica was afge leverd) naar Cold Bay bij de Aleoeten en Tokio en van de Japanse hoofd stad naar Fairbanks en Anchorage in Alaska met aan het slot de zeer lan ge etappe van Anchorage over Sta vanger naar Schipnol, een totaalaf stand van 23.285 km, waarvoor een zuivere vliegtijd werd genoteerd van 53 uur en 24 minuten. Op deze rou te, langer dan de halve omtrek van de aarde, werden 93.000 liter brand stof gebruikt en elke schroef van het viermotorig zuigervliegtuig is 4,/s miljoen maal rond geweest. Met ingang van 1 november zullen de S.A.S., de K.L.M. en Air France tezamen zes vluchten in de week on derhouden tussen resp. Kopenhagen, Amsterdam en Parijs enerzijds en de Japanse hoofdstad, en terug. Algerië heeft een eigen regering Omringd door zijn aanhangers maakt de leider van het Algerijnse natio nale bevrijdingsfront, Ferhat Abbas, de samenstelling bekend van een republikeinse Algerijnse regering. Op dezelfde tijd dat deze aankondiging in Cairo geschiedde, werd een dergelijke aankondiging in Tunis gedaan. Men verAvacht, dat de nieuwe regering in ballingschap voorlopig zijn zetel in Cairo zal kiezen. De aankondiging wekte in Parijs geen verbazing; men verwachtte iets dergelijks reeds sinds enkele maanden. LABOURPROGRAM TEGEN RASSENSCHEIDING Volgens de „Sunday Pictorial" heeft de Britse Labourpartij naar aanleiding van de recente moeilijk heden in Nottingham en Notting Hill een program opgesteld ter be strijding van rassendiscriminatie in Engeland. Het program wil elke discriminatie op grond van huidkleur in openbare gelegenheden, danszalen, hotels en restaurants verbieden. Ook moet het weigeren van woonruimte aan kleur lingen verboden worden, aldus dit program volgens de „Sunday Picto rial". Het parlement van Nieuw Zee land heeft een wetsontwerp goed gekeurd tot afschaffing van de mili taire dienstplicht met ingang van 1 april. De socialistische regering wil het beroepsleger uitbreiden. DE POOLROUTE VAN DE K.L.M. Nederlands echtpaar in Spanje verongelukt Een ernstige autobotsing in de Spaanse plaats Casteldefells nabij Barcelona heeft gisteren het leven gekost aan mevrouw M. Brackede Bont uit Amsterdam. Zjj was in Span je op vakantie met haar echtgenoot di- G. Brackel, die bij het ongeval zeer ernstig werd gewond. Een zware vrachtauto botste met grote kracht tegen een andere .va gen, juist op het moment dat de Ne derlandse auto met het echtpaar Brackel naderde. De vrachtauto schoof door de kracht van de botsing over de weg en duwde de Nederland se wagen van de rijbaan op een lager gelegen kade. De vrachtwagen stort te eveneens van de weg, juist boven op de personenauto, die totaal werd vernield. Uit Barcelona ontboden brandweerlieden hebben het echt paar met snijbranders uit de ver wrongen delen van de auto moeten halen. Dr G. Brackel is een 65-jarige ac countant uit Amsterdam. Hij is onder meer bestuurslid van de r.-k. ver eniging van bejaardentehuizen, lid van het r.-k. schoolbestuur in Am Zaterdagavond hebben zich in een straat te Brunswick, een voor stad van Melbourne, vijf ontploffin gen voorgedaan in een gasleiding. Verscheidene gewonden zijn naar een ziekenhuis gebracht. Een hon derdtal winkels zijn geheel of ge deeltelijk vernield. Mgr J. P. Huibers, bisschop van Haarlem, heeft benoemd tot assistent aan de parochie van St. Bavo te Heemstede, de weleerw. her drs A. Th. Mous, die tevens de opdracht heeft ontvangen, mgr dr J. van Dode- waard ter zijde te staan, in het bij zonder als ceremoniarius; tot kapelaan te Zaandam is be noemd, de weleerw. heer G. F. Rue- pert; tot kapelaan te Uithoorn, de weleerw. heer J. C. van Klink, die kapelaan was te Overveen. MAROKKO EN FRANKRIJK De erkenning van de voorlopige regering der Algerijnse republiek door Marokko verandert niets aan de stand van onze betrekkingen met Frankrijk, zo heeft de Marokkaanse premier, Balafrej, zaterdag in een vraaggesprek verklaard. Balafrej sprak de hoop uit, dat het Tunesisch-Marokkaanse aanbod van „goede diensten" ter oplossing van de Algerijnse kwestie zal worden her haald. Dit nummer bestaat uit 12 pagina's WEINIG VERANDERING Gedurende het weekeinde ver plaatste een oceaandepressie zich van het zeegebied ten zuiden van Groen land naar de omgeving van Schot land. De kern vulde daarbij ongeveer 25 milibar op. Randstoringen dron gen geleidelijk verder in oostelijke richting door en gaven het weer in West-Europa een veranderlijk karak ter, waarbij opklaringen afgewisseld werden door regen of regenbuien, welke plaatselijk vergezeld gingen van onweer. Alleen ten zuiden van de Pyreneeën en de Alpen bleef het droog en hield het zeer warme weer aan. Er werden daar plaatselijk maximum temperaturen van iets meer dan 30 graden geregistreerd. Het depressiegebied bij Schotland zal verder in betekenis afnemend naar Scandinavië trekken en in ons land de komende 24 uur nog aanleiding sterdam en regent van de stichting j geven tot enkele buien, vooral in de „Brentano's steun des ouderdoms". kustprovincies. Geldig van maandagavond tot dinsdagavond. Opgemaakt te kwart over elf. ENKELE BUIEN Enkele regen- of onweersbuien, j vooral in de kustprovincies, maar ook opklaringen. Overwegend matige wind tussen west en 1 zuidwest. Weinig verandering in temperatuur. 23 Sept. zon op 06.26; onder 18.38; Hoogwaterstanden 23 v.m. n.m. 12.20. Het weer in Europa De weerrapporten van hedenmor gen 7 uur luidden: HELSINKI STOCKHOLM OSLO KOPENHAGEN ABERDEEN LONDEN AMSTERDAM BRUSSEL LUXEMBURG PARIJS BORDEAUX BERLIJN FRANKFORT MÜNCHEN WENEN MADRID MALLORCA weer temp. geheel bew. 12 C. zwaar bew. geheel bew. 18 regenbui 16 licht bew. 16 half bew. 18 onweer 18 licht bew. 18 regenbui 17 half bew. 19 zwaar bew. 20 half bew. 18 licht bew. 16 regen 23 regen 19 onbewolkt 30 licht bew. 29

Leidse Courant | 1958 | | pagina 1