U.V.S.-Dosko Wie puzzelt mee l Sportclub Enschede kan zich hand haven op bezoekend ADO 't Hoorntje DE SCHAT ZATERDAG 20 SEPTEMBER 1938 DE LEIDSE COURANT PAGINA 3 Sleutelstadderby tussen Roodenburg en LFC in Leidse Hout Wanneer we het voetbalprogramma voor morgen onder de loupe nemen, dan is de eerste vraag of leider En schede zich zonder verlies aan de kop zal weten te handhaven. De .Twentena ren krijgen morgen het wisselvallig spelende ADO op bezoek. Het bewijs hiervan? 'n Dikke nederlaag tegen MW, kleine overwinningen op Feye- noord en SHS en 'n gelijk spel tegen WV uit. Welnu, de kracht van Ensche- jaar weer in de impasse te komen. Blauw Zwart trekt naar VFC en voor haar geldt hetzelfde, terwijl RKAVV op eigen terrein een kans heeft tegen Fluks. In de derde klasse A krijgt Lugdu- num bezoek van TYBB, dat zondag met een stevige 94 overwinning begon. Mogelijk was dit evenwel een gevolg van het feit, dat de verdediging van Voorburg nog slechter was dan die van de slaan we nog altijd iets hoger aan de Haarlemmers. Ondoordringbaar is dan van VVV en dus geloven we wel, dat Enschede ongeslagen zal weten te blijven. PSV kan zich tegen NOAD op de tweede plaats handhaven, want wel iswaar won de Tilburgse club zondag van de kampioensclub DOS, maar PSV is daardoor ten zeerste gewaarschuwd. Dat zyn op het ogenblik wel de twee belangrijkste wedstrijden in de Eredivi sie. Voor de Tweede Divisie A voorzien we wel enkele verrassingen. Vermoede lijk zal Hilversum zich wel weten te handhaven op Xerxes, maar of DHC het in Hilversum tegen *t Gooi zal bol werken, wagen we te betwijfelen. UVS ontvangt DOSKO en heeft de kans op 'n zege in eigen hand, gelijk dit ook tegen EDO het geval was, doch deze werd niet benut. Vorig seizoen kwamen de Leidse Blauwwitten tegen DOSKO aan de Wassenaarse weg niet verder dan een gelijk spel, terwijl „uit" werd gewonnen. Dus moet volledige winst zeker mogelijk zijn. Verder verwachten we overwinnin gen van Wilhelmina op De Baronie, van EDO op ONA en van Velox op Zeist, terwijl een gelijk spel tussen EBOH en Longa niet onmogelijk is. Zondag 2.30 uur (Advertentie) Als klap op de vuurpijl na de over winningen van LFC en Roodenburg in de eerste competitiewedstrijd komen beide Leidse clubs morgen tegen elkaar te staan in de Leidse Hout. 'n Moeilijke opgave voor beide elftallen, waarvan het wel zeer moeilijk is een voorspel ling te geven, omdat we de krachten van beide elftallen ten opzichte van el kaar moeilijk kunnen schatten, terwijl bovendien het plaatselijk karakter* een grote rol kan spelen. De opstelling van de ploegen voor deze voor-Leiden zo belangrijke wedstrijd is: Roodenburg: doel: Keereweer; achter: Henzen, Bon net; midden: I. Weerlee, Van Heek, Rooyen; voor: J. Weerlee, Van Heek, Ouwerkerk, Logemap, Chauffour. LFC: doel: P. Gijsman; achter: J. Neuteboom jr., G. Nachtegeller; midden: G. v. d. Heijden, Th. v. Kampen, J. Neuteboom sr.; voor: A. Heijmans, W. v. Kampen, H. Heijmans, T. Eradus, W. Nachtegel ler. Wassenaar krijgt bezoek van HBS. Het zal zaak zijn voor Wassenaar op haar tellen te letten om niet als vorig Leidse Voetbalbond Rijpwetering-KRV, de belangrijkste wedstrijd Oranje Groen, zondag zo hard van stapel gelopen tegen Weteringse Boys, gaat morgen op bezoek bij de Alphense Boys en we zijn werkelijk benieuwd of de Leidenaars zoveel van plan zijn als die cijfers zouden doen vermoeden. In ieder geval weten de Alphenaars wat hun te wachten staat. Nu moeten de Stompwijkse Boys naar Oudewetering. Van de uitslag daar zal het afhangen, of we in de Weteringse Boys inderdaad een zo zwakke club moeten zien. De bezoekers kunnen er evenwel van over tuigd zijn, dat de Oudeweteringers alles zullen doen voor algeheel herstel. SVLV moet haar geluk gaan beproeven bij LDWS aan de Boshuizerkade. 'n Kleine kans op een overwinning zit daar wel in. Van de wedstrijd Rijpwetering KRV valt heel weinig te voorspellen, maar een puntenverdeling lijkt ons niet onmogelijk. De zwakke zusjes in deze afdeling, Rouwkoop en St. Bemardus. ontmoeten elkaar m Voorschoten Dat kon wel eens de kans op de eerste over winning voor Rouwkoop worden. In Afdeling II staan drie Leidse clubs met twee gewonnen wedstrijden boven aan en SJZ volgt met één. Alle andere clubs zijn reeds punten kwijt. Of zij hun ongeslagen record morgen zullen handhaven? SJZ gaat op bezoek bij de Leidse Boys, VNA bij VNL en VTL ontvangt UDO. Het is nog moeilijk te zeggen of dat voor de leiders opnieuw volledige winst zal betekenen. We ge loven het voorshands niet. Tenslotte is daar nog UnitasMMO, wat mogelijk een puntenverdeling oplevert. de TYBB-veste dus zeker niet en zege van de groenwitten zelfs niet on mogelijk. Alphen gaat op bezoek bij RVC, die beide zondag jl. gelijk speel den. De uitslag zal er ook nu niet ver af zijn. VVSB tenslotte gaat op bezoek bij Ripperda met 'n kans op beide pun ten. In de vierde klasse A is Warmunda op het ogenblik de enige club zonder puntenverlies. Of dit morgenavond nog zo zal zijn? Dan moet er in ieder geval stevig aangepakt worden op het SJC- sportpark, want de Noordwijkers heb ben zondag tegen Lisse ervaren, dat ze zo op de verkeerde weg zijn. Foreholte gaat op bezoek bij THB en heeft 'n kans op 'n kleine overwinninug. Teylingen ontvangt Hillegom en voor haar geldt: driemaal is scheepsrecht, waarmede we maar willen zeggen, dat er na de twee nederlagen eindelijk wel eens een over winning mag worden verwacht. Lisse is niet kansloos tegen Concordia in Hille gom, doch over ASCGeel Wit kunnen we niets zeggen, omdat de Haarlemse club ons volslagen onbekend is. Hetzelfde moeten we zeggen van de wedstrijd van Docos tegen ADS in de vierde klasse D. Docos begon zondag gelukkig heel goed (ook vorig jaar was het begin heel goed!'» doch laten we hopen, dat het niet bij één overwinning blijft. WIELRENNEN DE RONDE VAN POLEN De Belg Goossens heeft gisteren de negende étappe van de Ronde van Po len gewonnen. De Belg, die hiermede zijn derde ritzege behaalde, versloeg in de sprint de Polen Wismiewski en Gaz- da, de Oostduitser Grunzig en onze landgenoten Van der Ven en Ehlen, die in deze volgorde de tweede tot en met zesde plaats bezetten. De tijd van Goossens was 3 uur 20 min. 16 sec. In het algemene klassement heeft de Pool Kaczmarczyk de leiding (43.26.04) met op de tweede plaats Goossens, die een achterstand heeft van 35 seconden. LEIDSE REN- EN TOURVER. SWIFT Morgen wordt de zomercompetitie voortgezet met de volgende afstanden: A en B klasse 80 km; C klasse 60 km; D klasse 40 km en E klasse 17 km. Start 10 uur te Oud-Ade. BROMFIETSEN WEDSTRIJDEN NBB GEEN KAMPIOENSCHAPPEN Naar aanleiding van de aankondiging van de Ned. Bromfietsbond inzake door deze bond op 5 oktober a.s. te organise ren „Nationale Bromfietskampioen schappen", deelt de KNMV ter voorko ming van misverstanden mede, dat hier slechts sprake is van kampioenschap pen van N.B.B., aan welke kampioen schappen niet het praedicaat „Natio naal" kan worden gegeven. De Nationale Betrouwbaarheidskam pioenschappen voor bromfietsen, welke dit jaar onder auspiciën van de KNMV door de Haagse Fietsmotor Club zullen worden georganiseerd, zullen verreden worden op 22 november a.s. De KNMV tekent hierbij aan, dat de NBB van het standpunt van de KNMV zeer wel op de hoogte was, doch dat zij ondanks de bespreking, die over deze kampioenschappen gevoerd werd, tot het bezigen van het woord „Nationaal" is overgegaan. Teneinde de waarde van een natio naal kampioenschap niet te doen ver wateren heeft de KNMV zich gedwon gen gezien zijn startbewijshouders een tionaal Kampioenschap veroveren in één en dezelfde tak van sport. Voorts is op dezelfde gronden een verzoek tot de RAI gericht te bewerk stelligen, dat geen merkenploegen voor de NBB-kampioenschappen zullen wor den ingeschreven. Leiden, Maarsmansteeg 8, Telef. 20685 (Advertentie). WIJ HADDEN ZO GRAAG van daag iets over de nieuwe herfst willen schrijven. Ons hoofd is door gaans vol van vallende blaadjes te gen de eenentwintigste september. Dit jaar zouden wij een welkom wil len toeroepen aan des winters voor ganger, die met dezelfde romantiek schijnt doortrokken als de lente, maar dan is het triestere genre. Wij zouden de herfst willen begroeten als iets, waarnaar wij al maanden lang hadden uitgezien, zonder dat er nu van een zomer sprake was ge weest. Maar thans zijn die laatste we ken zo wondermooi op ons dak ge vallen. De zomer heeft zich uit zijn verdoving opgericht en een strelende staart gekregen die ons omvat en terugvoert naar nabije stranden, thans grotendeels verlaten door de well-paying guests en weer in bezit genomen door eigenheimse dro mers en minnaars van de zilte zee. Zó graag hadden we dit willen vasthouden; de eindeloze stilte van een late avond met het stemmen van een immens muggenconcert, waar van u de apotheose later op uw ka mer kunt genieten en ervaren. Met onze wensen trekken wy de zwalu wen op naar het uitspansel, waarte gen zij hoog uitschieten: het wordt een mooie dag morgen. En zo geven wij ons zelf zomerse injecties, die de zomer zelf ons niet meer geven kan, want het is te laat; de zomerzon is ter kimme genegen en duikt aan de horizon in het water, waarin, zoals u weet, reeds verscheidene plannen van ons zijn terecht gekomen. „Een mooie nazomer geeft een bare winter", hoorden we laatst na drukkelijk beweren en we hebben bij voorbaat gehuiverd. Niets laat zich dwingen en zeker de natuur niet, zo hebben we ons maar voor genomen gelaten af te wachten; het is zover nog niet. Wie zich echter wel laten dwingen zijn de jongeiie den, die deze dagen Leiden doorkrui sen met petten op het hoofd. Toen wy in de monumentale scha duw van de Pieterskerk liepen ont waarden we een dergelijke gestalte. Zodra onze ogen zich op de bleke fi guur hadden gevestigd betrok diens gezicht en verstarde tot een angstige blik. Met een flits ging de arm om hoog en de hand daaraan trok met een ruk de pet van het hoofd in een diepe groet. Dit traditionele fenomeen, dat jaarlijks terugkeert en by draagt aan het aanzien van de academiestad ken nen wij als „het student" in zijn pril ste periode. Wy durven op straat bij na niet meer onze ogen op te slaan, want wij voelen ons mede schuldig aan hun ellende. Overigens passen ze helemaal in het nieuwe jaargetij de; ze hebben iets gemeen met de na een stormvlaag van hun zomerse weelde ontdane bomen langs onze singels: ze worden ontgroend en de startverbod op te leggen voor de NBB- kruinen zijn kaal. Mensen kunnen kampioenschappen zolang deze als „Na-1 s<>ms raar doen, als de blaadjes val- tionöal" worden aangekondigd: men len. kan tenslotte slechts éénmaal het Na-1 EEK. Horizontaal: 1. boom, 5. akker, 8 deel van een schoen, 9. gem. in Dren te, 12. tevens, 14. bosgod, 15. bijrivier van de Ourthe in Luik, 17. opening, 19. voorzetsel, 20. stap, 21. opening ener fuik, 23 rivier in Italië, 24. vak je van honingraten, 25. zware zoete wijn, 27. kleefmiddel, 29. rivier in Duitsland, zijtak Rijn, 31# zangstem, 33. wortel, 5. muzieknoot, 36. volks naam voor de kouw, 37. meisjesnaam, 39. tangens (afk.), 40. koninklijk, 41. deel van het trottoir, voor een café, waar men kan zitten, 42. bijwoord, 43 meisjesnaam, 44. landbouwwerktuig, 45. titel (afk.), 46. kleur, 48. konink rijk in het midden v. d. Himalaya, 52 hennep- en vlasafval, 54. zuster, 56. lus, 57. scheepsvloer, 58. afnemend getij, 60. duw, 62. afgesloten hokje, 63. voornaamw., 64. tegenslag, 66. schilderwijze met dekkende verven waarin gom is opgelost, 69. hakwerk- tuig, 70. voorzetsel, 72. handel (Eng.), 73 dikke boterham, 74. werktuig om te maaien, 75. jas (Vlaams). Verticaal: 1. lekkage (scheeps term), 2. pers. voornaamw., 3. berg geit, 4. niet vergezeld, 5. 3de zoon van Jacob en Lea, 6. ontkenning (Eng.), 7. soort hond, 8. bout van een varken, 10. afnemend getij, 11. lidwoord, 13. hoofddeksel, 14. Europeaan, 15. vis, 16. nauw, 18. op die tijd, 20. puntig voorwerp, 22. drinkt men uit, 24. soort van leer, 25. scheikundig ele ment (afk.), 26. term bij het boksen (afk.), 28. leer der versmaten (dicht kunst), 30. alvorens, 31. stok bij 't kaartspel, 32. houten klepper, 34. voorkomendheid, 36. huisdier, 38. zelfkant, 46. gem. in Zeeland, 47. zeepwater, 49. oude lengtemaat, 50. zuil, 51. spil van een wiel, 52. blin kend, glanzend, 53. nobel, 55. bij woord, 57. rivier in Engeland, 59. platvis, 61. steenklomp, 62. hoofd van een afdeling, 63. uitwateringssluis, 65. rode muts met afhangend kwastje, 67. plaats in de oudheid, 68. afkorting van cadmium, 69. afval van steen, 71. scheikundig element, (afk.), 73. fa milielid. Iedere lezer of lezeres van dit blad, die een goed antwoord inzendt op nevenstaande kruiswoordpuzzel, heeft kans op één van de beide prijzen van vijf gulden, die in het vooruitzicht gesteld worden. De antwoorden die nen wel by de PUZZELREDACTIE binneh te zijn voor donderdagmid dag a.s. OPLOSSING VORIGE WEEK. Horizontaal: 1. Bo, 3. dialect, 9. o 11. ork, 13. steel, 14. dor, 15. saai, 17! olm, 18. bora, 19. meel, 21. slak, 23. of, 25. te, 27. ik, 28. Be, 29. nap, 31. sla, 33. dar, 34. riant, 35. dinar, 36. dal, 37. are, 39. Ned. 41. id, 42. v.a., 44. ed, 46. To, 47. welp, 49. knol, 51. aver, 53. Ida, 55. neef, 57. nol, 58. spons, 60. vry, 61. Tl, 62. dialoog, 63. An. Verticaal: 1. Boston, 2. ora, 4. is, 5. atol, 6. lel, 7. Eems, 8. cl, 9. oor, 10. Prater, 12. kam, 14. dok, 16. iet, 18. bak 20. Ee, 22. li, 24. farad, 26. el, 28. ba ret, 30. pil, 31. sta, 32. adé, 3. Dan, 36. Dinant, 38. re, 40. dolfijn, 42. ver, 43. al, 44. en, 45. Don, 47. wel, 48. pi- pa, 49. kano, 50. lev, 52. vol, 54. dol, 56. era, 58. si, 59. s.o. Degenen, die deze week een prys- je van vyf gulden veroverden zyn: 1 mej. J. v. d. Vooren, Dorpsstraat 63 te Warmond en 2. mevr. S. v. BuelSpoelstra, Hugo de Vriesstraat 1, Leiden. 2 'ASPRO" V&ntioeet fct: „Het is de vraag, of hfj werkelijk geen aanleg voor huisarbeid heeft". Vraag. Jansen is een verwoed hengelaar en hy brengt zijn wittebroodsweken door aan een visrijk water. Daar zit hij nu tien dagen ^.n hengelt. Zijn jonge vrouw zit naast hem. De tiende dag houdt zij het niet meer uit: „Lieveling, zeg me de waarheid, maar dan oo.: de volle waarheid!" „Wat is er?" „Zijn wy werkelijk zo arm dat wij geen vis kunnen kopen?" Waarschuwingen. In een Chinese bioscoop had de eigenaar een aanplakbiljet opgehan gen, waarop te lezen stond: „Niet roken! Denk aan de grote brand in Kanton!" De volgende dag han iemand er onder geschreven: „Niet spuwen! Denk aan de over stroming te Hankau!" Meester: „Jan, noem mij eens vier dieren die in de woestijn leven". Jan: „Drie leeuwen en een kameel, meester". Handig bekeken. Het toekomstige bruidje zat met een vriendin te praten over de voor bereidselen van de huwelijksvol trekking en liet onder andere de lijst van gasten zien, die geïnviteerd moesten worden. De ander las de lyst door en zei toen verwonderd tegen het bruidje: „Eigenaardig. Weet je wat mij op valt? Hei zijn allemaal getrouwde paren, die er op staan". „Ja", antwoordde het bruidje, „dat is een eenvinding van George. Hij zegt dat alle' cadeaux dan honderd procent winst zyn". De beide prijswinnaressen krijgen hun prijs spoedig thuisgestuurd. Wil de heer A. B. in den vervolge zijn inzendingen met succes bekroond zien, dan moet hy ten minste wel zyn post van een volledig „adres van afzender" voorzien. Zijn hint is intussen in dank ontvangen! „Hoe dikwijls moet ik je nog zeggen, dat je niet met volle mond moet praten." Het stadskind buiten. Het was kleine Freddie's eerste be zoek aan het platteland. Op een wan deling met zijn grootvader kijkt hij voortdurend rona, alsof hy iemand mist. „Waarom kijk je toch zo rond?" vraagt de oude heei. „Waar is de politieagent?", vraagt Freddie. „Politieagent?" vraagt zijn groot vader. „We hebben hier geen agen ten". De jonden kijkt verwonderd. „En wie moet er dan zorgen, dat er niemand op het gras loopt?" Het verkeerde adres. De boek houder van de firma is plotseling overleden, en de oudste klerk doet vol voorzichtigheid en aarzelend een poging om op te klimmen. Als de barse patroon achter zijn schrijfta fel zit, klopt hij bedeesd aan en bij het „binnen!" zegt hij half stotte rend: „Meneer Meijer, nunu Jansen begraven is, zou ik u willen vragenzou ikzou ik gaar ne zijn plaats willen innemen Meneer Meijer kijkt honend z'n be diende aan en bromt dan: „Moet je niet aan mij vragen, daarvoor moet je bij de doodgraver wezen! Ga je gang!" Haast bij. Een bekend geneesheer werd bij een „dringend geval" geroe pen en constateerde, dat de patiënt, een kleinzerig, maar schatrijk man, bij een val een lichte schaafwond had opgelopen. De dokter verborg zijn ergernis, maar gaf zijn chauffeur or der, om met de grootst mogelijke spoed thuis een zeker soort pleister te halen. De patiënt verbleekte en vroeg angstig: „Er is toch geen onmiddellijk gevaar bij, dokter?" „Ja zeker", sprak de arts. „Als die kerel niet als een bezetene rijdt, dan is er alle kans, dat uw wond genezen is, vóór de pleister er op ligt." van MATABONGA door George F. Worts 20) Toen het over was, kon ze zich van uitputting niet bewegen. Ze bleef met haar hoofd achterover zitten, haalde diep en moeizaam adem en haar hart sloeg snel en onregelmatig. Langzaamaan keerden haar krachten echter terug. Ze haalde net zo lang heel diep adem, tot ze zich in staat voelde uit de wagen te klimmen en te lopen. Regelrecht begaf ze zich naar haar kamer en keek in haar spiegel. Haar uiterlijk deed haar schrikken. Ze was zo bleek als een dode. Haar ogen waren geweldig groot, flets en ziekelijk om te zien en haar lippen waren grauw. Maar met de minuut voelde ze haar krach ten vermeerderen. Ze nam een stort bad, maakte het haar op en trok een rok met blouse aan. Ze zag er nu veel beter uit maar haar ogen stonden nog angstig als die van een geschrokken kind. Ze moesi nu eigenlijk verstandig zijn en de dokter laten roepen en met die bedoeling ging ze naar beneden, maar ze voelde zich intussen al zoveel be ter, dat ze besloot het toch maar niet te doen. Er lag een brief voor haar op het tafeltje in de gang. Ze nam hem op en keek naar het adres van de af zender. Hij kwam van haar neef, Bert Horner, die haar tijdens de oorlog nu en dan geschreven had. Met de brief in haar hand ging ze weer naar boven en liep de kamer van haar grootmoeder binnen. Groot- zat een shawl te breien. Ze nam Lida onderzoekend op en vroeg: „Wat is er met jou aan de hand? Je ziet er uit als een lijk!" „Ik ben erg moe", antwoordde Lida. „Moe?", vroeg grootmoeder vinnig. „Het komt me eerder voor, alsof ze je eindelijk in een hoek gedreven hebben. Van wie is die brief?" Lida was brief en al vergeten. Ze antwoordde: „Van Bert. Hy schijnt nog by de marine te zyn". Ze scheur de hem open, haalde er een enkel velletje uit en las hardop: Beste Lida, Hiernevens zend ik je 'n aan getekend pakje met een ring, die in in 'n pandjeshuis in Hono lulu heb opgedoken. Hij ziet er uit als volkomen gelijk aan die van je grootmoeder. Ik dacht, dat jullie beiden hem wel be langwekkend zouden vinden. Mis schien vergis ik me, maar deze ring past volkomen by die van je grootmoeder en dan is het wel een heel merkwaardig ding, niet waar?". „Lida!", riep grootmoeder uit en stond uit haar stoel op. Ze was bleek geworden en haar ogen zagen er hard en scherp uit. „Waar is die ring? Waar is dat pakje?" „Ik denk, dat het nog niet aange komen is", zei Lida verbluft. „Ga er eens naar vragen!" beval de oude dame beslist. Lida ging naar de trap en riep van bovenaf: „Moeder, was er bij die brief van Bert, die vandaag gekomen is, soms ook een pakje?" „Ja, kind. Ik geloof van wel". Lida rende de trap af. Ze keek op 't gang tafeltje, maar daar lag geen pakje op. „Moeder! Het ligt hier niet! Waar kan het dan zijn? „Lieve kind, ik heb er geen flauw idee van". Uit de bibliotheek riep Suze met lome stem: „Ik geloof, dat ik Han met een vierkant pakje ergens heb zien lopen". „Waar zit die ergens?" „Denkelijk in het speelhokje". Lida rende het huis uit naar de tuin en vond Han omringd door een hoop slordig ingepakte voorwerpen. „Ik ben aan het winkeltje spelen", Het klonk afwerend. „Schat, zeg eens, heb je een pakje uit. Opeens zag ze heteen pakje met rode lakzegels gesloten. Ze greep het weg. Ze trok de touwtjes los en scheurde het papier er af terwyl ze de trap opliep naar grootmoeders' kamer. Toen ze daar binnenkwam, was ze al bezig, de ring uit het vloei papier, dat er omheen zat, te wikke len. Het was een grote ring, groter dan die van grootmoeder, maar overigens, zoals ze op het eerste ge zicht ontdekte, volkomen hetzelfde. Het was een zware gouden band, van buiten blauw en geëmailleerd en in dat email stond in gouden letters: Nos duo contra mundum. Ze reikte hem aan grootmoeder over en daarby beefde haar hand zo erg, dat ze de ring byna liet vallen. Grootmoeder hield de ring dicht bij haar bril en tuurde op de binnen zijde. „Lida!" riep ze scLor, „Lida, het is zo! De ring van Han! Hier staat het inschrift.... lees maarH aan A 6-9-'72. Dat is de datum van ons huwelyk!" Ze staarden elkaar sprakeloos aan. Grootmoeder had een hoogrode kleur gekregen. Haar ogen schitterden als diamanten. Ze legde de ring naast zich neer op tafel. Ze bedekte haar gelaat met beide handen. Spoedig nam ze die weer weg, maar haar handen beefden. „Lida!" fluisterde ze. „Han.... Han is dus niet met zyn schoener ten onder gegaan! Hy leeft! Hij leeft nog ergensP' „Liefste, ik hoop het!" zei Lida ontroerd. „Ik hopp het toch zo vurig!" „Neen, hy is niet meer in leven!" zei grootmoeder heftig. Hij kan niet meer in leven zyn! De Amelia is negen-en-veertig jaar geleden gezon ken. Als hij in leven was gebleven, dan zou hy van zich hebben laten horen! Hij zou alle zeven zeeën zijn overgezwommen om by me te ko men P' „Heus, lieve schat?" .,,®€n weten we vast en zeker. H(j is niet met die schoener verdron ken! Hy heeft die orkaan overleefd. Maerhy heeft wat daarna kwam niet overleefd". „Juist lievemaar wind uzelf toch niet zo op!" „Opwinden? Opwinden? Wel ver draaid, ik ben niet opgewonden!" „Ja schat. Ja, grootje! Maar laten we dit geval nu eens redelijk bekij ken. Hoe heeft die ring zyn weg ge vonden naar Honolulu en hoe is hij daar negen-en-veertig jaar na het vergaan van de Amelia in een pand jeshuis terecht gekomen?" „Heeft Bert je dat adres soms op gegeven?" „Ik zal eens kykenLida r.am de brief op. „Jahier staat het helemaal onder aan. Een adres in Honolulu. Dé man heet Ah Chung". „Schryf hem dadglyk! Vraag alle mogelyke nlightingen. Zie er achter te komen". Lida dacht even na en zei toen: „Ik denk niet, dat schrUve veel zal hel pen. Het is niet de beste manier om er achter te komen. En het zou zo lang kunnen duren, eer er antwoord kwam. Ik heb zo'n idee, dat we heel vlug moeten handelen". „Heeft Bert hem niet uitgehoord? Schryft hy daar iets van?" „Dat is alles, wat hy er van schryft. En naar Bert schrijven zou geen steek geven. Zyn schip is onderweg naar Yokohama en zal daar gesta tioneerd blyven voor onbepaalde tyd. Hy weet zelf niet hoelang". (Wordt vervolgd)

Leidse Courant | 1958 | | pagina 5